OĞURLANMIŞ UŞAQLIĞA SƏYAHƏT
Sevimli oyuncağını itirmiş uşağın nə hisslər keçirdiyini bilirsiniz? Haqlısınız, ritorik sualdır. Bəs, tək oyuncağını yox, dünyanın ən isti evini, ən gözəl məktəbini, ən sevimli müəllimlərini, ən sadiq dostlarını, hətta valideynlərini və yaxınlarını itirən və bir andaca onlarla yaş böyüyən uşaqların nələr keçirdiyini necə?
Ümidi itirmədən
Oğurlanmış uşaqlığa yolumuz çətin və uzun oldu. Düz 30 il yüz minlərlə azərbaycanlı uşaq möcüzəyə inamını itirmədən bu günə doğru irəlilədi. Bizi bu yoldan heç nə döndərə bilmədi. Hətta düşmənin hər addımbaşı qurduğu tələlər belə. Biz hər şeyə başdan başlamağı arzulayırdıq. Uşaqlıqda oynadığımız oyunlarda olduğu kimi. Yəqin ki, siz də xatırlayırsınız. Bizdən asılı olmayan səbəbdən oyunumuz alınmayanda, ona yenidən başlamaq istəyirdik.
Murov dağının ətəklərindəyik. İndi onlar artıq keçilməz deyil. Müzəffər Azərbaycan əsgərinin izləri ilə ağ buludların nəhəng yumaqlarını geridə qoyaraq, aşırımları aşırıq.
Gözlərimiz də o buludlar kimi dolub-boşalır. Müharibənin bir daha təkrarlanmaması, uşaqların öz uşaqlığını itirməməsi üçün nə qədər gəncin öz həyatını qurban verdiyini xatırlayanda, qəhərlənməyə bilmirsən. Dönə-dönə şəhidlərə rəhmət, qazilərə sağlıq diləyirsən. Təsəllimiz odur ki, Kəlbəcəri də, Laçını da bir güllə atmadan, Azərbaycanın diplomatik qələbəsi sayəsində qaytarmışıq.
Dağın o üzü Kəlbəcərdir. Oradan isə Laçına bir addımlıq yol qalır.
Biz qayıtdıq!
Laçın! 18 may 2022-ci il. Bu gün rayonun qonşu Ermənistan tərəfindən işğalından 30 il ötəcəkdi. Xoşbəxtlikdən, artıq iki ildir ki, bu faciəvi tarixi qalib kimi xatırlayırıq. Vətən uğrunda canından keçmiş şəhidlərimizə rəhmət diləyib ensiz dağ yolları ilə evimizə doğru irəliləyirik.
Söz vermişdik ki, qayıdacağıq. Mütləq qayıdacağıq. Elə Laçın da bizi gözləyəcəyini demişdi. O, uğaqlığımızı oğurlamış qonşulara qucaq aça bilməzdi.
O zaman biz zəif və köməksiz idik, lakin yolda böyüdük və gücləndik. Dəmir yumruqda birləşərək işğalçını qovduq və indi evimizə qayıdırıq.
Uşaqlığımızın kəndi
Hacısamlı. Xalq arasında bu kəndi daha çox “Zavod” kimi tanıyırdılar. Hətta kəndin girişindəki yol lövhəsində də məhz “Zavod” yazılmışdı. Sovet vaxtı burada ağac emalı sexi fəaliyyət göstərirdi. Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin məlumatına görə, işğal illərində Ermənistan təbiətimizə də qənim kəsilmişdi. Ermənilər Hacısamlı meşələrini konyak çəlləklərinin istehsalı üçün qırıb, Fransaya göndərirmişlər. Qoz meşələri isə mebel istehsalı üçün vəhşicəsinə istismar edilib.
Torpaqlarını azad edən Azərbaycan, bu yerlərə sülh gətirməklə yanaşı, həm də Ermənistanın törətdiyi ekoloji terrorun qarşısını ala bilib.
İndi nə kənddən, nə də zavoddan heç nə qalmayıb. Nə sex binası, nə oradakı böyük mişarlı dəzgah, nə də elektrik enerjisi istehsal edən nəhəng generatorlar. İşğalçılar daşıdığını daşıyıb aparıb, aparmadığını isə dağıdıb.
Evinizə xoş gəlmisiniz!
Uşaqlığımızın keçdiyi ev. Daha doğrusu, ondan geriyə qalanlar. Bu ev «Yay tətilini necə keçirdim» mövzusunda bütün inşa yazılarımın qəhrəmanı idi.
Bax, burada təndirxana var idi. Təndirdən yenicə çıxmış qaynar çörəyin arasına kənd pendiri qoyub, barmaqlarımız yana-yana hazırlayıb yediyimiz dürməklərin ətri burnuma dəydi.
Burada isə tövləmiz yerləşirdi. O tərəfdə alma, ondan yuxarıda isə gilas ağacı var idi. Yetişməmiş meyvələri gizlincə ağacdan dərib çayda çimməyə qaçdığımız yadıma düşdü.
Sonra bir də görürdün bizi ot biçininə aparırdılar. Böyüklər biçir, biz isə yabalarla ot yığımına kömək edirdik. Təbii ki, bacardığımız qədər. Elə biçənəkdə, ağacın kölgəsində süfrə açıb, bulaq şırıltısının ovsunlayan səsinə qulaq asa-asa nahar etməyin isə uşaqlar üçün ayrıca ləzzəti var idi.
Ata evimizin dəhşət saçan xarabalıqları xoş xatirələrimizi yarımçıq qoyur. Necə ki, vaxtilə müharibə bütün uşaqlığımızı yarımçıq qoymuşdu. Sanki səni bir şirin yuxudan oyadırlar. Ardını görmək üçün yenidən yuxuya getmək istəyirsən.
Saçları ağarmış uşaqlar
Kəndin içərisinə doğru irəliləyirik. Vaxtilə evlərinin olduğu yerdə Ehtiram Hüseynovla rastlaşırıq. Oğurlanmış uşaqlığımızdakı həmin o nadinc Ehtiram. İndi o tanınmış muğam ifaçısı, Azərbaycanın əməkdar artistidir. Saçlarına dən düşüb, səhhəti də əvvəlki kimi deyil. Ermənilər Laçını işğal edəndə onun cəmi 12 yaşı var idi. Doğma yurdu işğal altında qaldıqca, qazandığı şan-şöhrət belə onu ovundura bilmirdi.
«Budur, oğurlanmış uşaqlığım», - deyə 42 yaşlı əməkdar artist çiynini çəkir. Evlərinin yerində daş üstə daş qalmayıb. «Amma çox şükür ki, biz qayıtdıq. Allah şəhidlərimizə rəhmət eləsin, onlar bu xoşbəxtliyi bizə öz həyatları bahasına yaşatdılar. Azərbaycan Ordusunun hər bir əsgərinə, Silahlı Qüvvələrimizin Ali Baş Komandanına təşəkkür edirəm. Onlar xalqımızın qürurunu özünə qaytardılar», - deyə Ehtiram Hüseynov söhbətə davam edir.
Çox təsirlənib. Fikri dağınıqdır. Sözünü tez-tez yarımçıq qoyub, xəyala dalır.
Ondan uşaqlıq fotolarını soruşuram. «Şəkil qalıb ki? Hamısı evlə bir yerdə yanıb kül olub», - deyə başını yelləyir.
Həyat məktəbi
Budaqlarda bir-birini əvəz edən quşların cikkildəyən səsi yaxınlıqdan keçən dağ çayının şırıltısına əlvan çalarlarla bəzək vurur. 30 il əvvəl Ehtiramın yaşadığı evin yamyaşıl ot basmış yerindən kiçik kənd məktəbinin dağılmış binası görünür. Məktəbə doğru gedirik.
Müəllimlərimizi xatırlayırıq. Ən sərt müəllim elə mənim atam idi, deyə Ehtiram danışır. Onun səsi və istedadını da məhz bu məktəbdə nəğmə dərsini deyən müəllim aşkar edib. «Bura mənim üçün ən böyük və məsuliyyətli səhnə idi», - deyən əməkdar artist bayram tədbirlərində çıxış etdiyini xatırladır.
«Dərsdən qaçmağımız da olurdu», - xanəndə davam edir. Qaçıb çayda çimir, quş ovlayır, futbol oynayırdıq. Hələ tut bağına «yürüş»lərimizi demirəm.
Paşa bəyin bağı
O zaman qarovulçunun bizi qovduğu bu bağın kimlərə məxsus olduğunu təsəvvürümüzə belə gətirmirdik. Bağın yanındakı böyük evdə vaxtilə kimlərin yaşadığını da bilmirdik. Yalnız böyüdükdən sonra öyrəndik ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ilk hərb naziri, Qarabağın general-qubernatoru Xosrov bəy Sultanov və onun qardaşı, xalq qəhrəmanı Xosrov bəy Sultanov bu evdə yaşayıblar. Hacısamlı nahiyəsindən olan Paşa bəyin oğlanlarının qəhrəmanlıqları nəticəsində XX əsrin əvvəllərində Qarabağ və Zəngəzurun bir sıra kəndləri erməni quldur dəstələrinin törətdiyi qırğınlardan salamat qurtara biliblər.
Paşa bəyin evinin qalıqları üzərində Azərbaycan bayrağını ucaldırıq. Bura bəy ailəsinin qış iqamətgahı idi. Yayda isə onlar bir neçə kilometr yuxarıda yerləşən Qurdgajı kəndində yaşayıblar.
Bizim babalarımız da burada yaşayıb. İşğaldan əvvəl rəhmətə gedən yaxınlarımız Qurdqajı qəbiristanlığında uyuyur. Babam Mayılov Bəhman Zeynalabdin oğlunun və əmim qızı Xuramanın məzarı da bu qəbiristanlıqdadır. Xoşbəxtlikdən babamın məzarı vandalların əlindən salamat çıxıb. Qalan bir çox qəbirlər isə işğal altında olmuş digər məzarlıqlarımızın acı aqibəti ilə üzləşiblər.
Adam getmək istəmir
Oğurlanmış uşaqlığımızdan reportaj hazırlamaq üçün bizə cəmi iki gün ayrılmışdı. Burada vaxt tez uçur. Uşaqlıq xatirələrini tam vərəqləməmiş, yer üzərindəki bu cənnətin dadını çıxarmamış vədə tamam olur. Uşaqlığından ayrılıb getmək istəmirsən. Ancaq getməlisən. Hərçənd artıq kəndlə vidalaşmırıq, çünki qayıdacağıq.
Ehtiram Bakıda işlərini tamamlayıb yenidən Zavoda dönəcək. Uşaqlığına qaldığı yerdən davam etmək üçün. Mən isə yay tətilini kənddə başa vurub, doğulub böyüdüyüm Xankəndiyə qayıtmalıyam. Uşaqlıqda olduğu kimi.
Yolboyu adamı qəribə hisslər bürüyür. Sanki zaman maşını səni buludların arasından tam fərqli bir zamana aparıb çıxarıb. Bura həm keçmişdi, həm də gələcək. İndi buraya yeni həyat qayıdır. Burada yeni uşaqlıq olacaq və artıq onu heç kim oğurlaya bilməyəcək.

ПУТЕШЕСТВИЕ В УКРАДЕННОЕ ДЕТСТВО
Знаете, каково бывает ребенку, потерявшему любимую игрушку? Вопрос риторический, скажете вы и будете правы. А знаете, каково было целому поколению детей, лишившихся не только игрушек, но и самого уютного на свете дома, самой красивой в мире школы, самых любимых учителей, самых верных друзей и питомцев?! Некоторые потеряли даже своих родителей и близких. Потеряли навсегда, повзрослев в одночасье на много десятков лет.
Не теряя надежды
Тернистым и долгим выдался наш путь в украденное детство. Ровно 30 лет сотни тысяч азербайджанских детей шли к нему, не переставая верить в чудо. Ничто не могло заставить нас свернуть с этого пути. Даже расставленные врагом на каждом шагу капканы. Мы мечтали начать все с самого начала. Прямо как в игре, в которой не по нашей вине что-то пошло не так.
Склоны Муровдагского хребта. Теперь они не такие непроходимые. Перевал за перевалом мы покоряем вершины по следам доблестных азербайджанских воинов, оставляя за собой огромные клубки белых облаков.
На глазах наворачиваются слезы. Вспоминаешь, сколько молодых людей отдали свои жизни за то, чтобы больше никогда не было войны и дети не теряли детство. Одно утешает: что и Кяльбаджар, и Лачин были возвращены без единого выстрела благодаря дипломатической победе Азербайджана.
За горой Кяльбаджар. А там и до Лачина рукой подать.
Мы вернулись!
Лачин! 18 мая 2022 года. Сегодня исполнилось бы ровно 30 лет со дня его оккупации соседней Арменией. К счастью, черный юбилей не состоялся. Уже два года, как мы вспоминаем об этой трагической дате, будучи победителями. Отдавая дань памяти павшим за освобождение Родины, мы движемся по узким горным дорогам навстречу к родному дому.
Мы обещали ему, что вернемся. Обязательно вернемся. И Лачин обещал, что будет ждать нас. Он не мог приютить у себя соседей, которые украли наше детство.
Тогда мы были слабы и беспомощны, но в пути выросли и окрепли. Мы объединились в железный кулак, прогнали оккупанта, а теперь возвращаемся домой.
Деревня детства
Село Гаджисамлы. В народе его больше называли Завод. Даже на дорожном указателе во въезде в село было так и написано: «Завод». Здесь в советские годы действовал деревообрабатывающий цех. По информации Министерства экологии и природных ресурсов Азербайджана, за годы оккупации Армения беспощадно эксплуатировала лачинские леса. В лесах Гаджисамлы произрастает самый ценный вид дубовых - красный дуб. Его армяне вырубали и отправляли во Францию для производства бочек для хранения коньяка. А ореховые леса валили для изготовления мебели.
Освободив свои земли, Азербайджан не только вернул мир в эти края, но и предотвратил самый настоящий экологический террор, учиненный здесь Арменией.
Сейчас от того цеха ничего не осталось. Ни здания, ни пилорамы, ни огромных генераторов, которые вырабатывали электричество. Все растащили оккупанты.
Добро пожаловать домой!
Вот он, наш дом детства. Точнее все, что от него осталось. Все мои сочинения на тему «Как я провел летние каникулы» тем или иным образом были связаны с этим домом.
Вот здесь была тандырная. Представьте обжигающий пальцы ароматный хлеб из тандыра с настоящим деревенским сыром.
Тут было стойло для скота, там росла яблоня, а вот тут черешня. Помню, как мы тайком срывали с деревьев еще не поспевшие фрукты и убегали купаться в горной речке.
А потом нас звали на сенокос. Взрослые косили, мы помогали собирать траву вилами. Какое удовольствие уставшим детям доставлял обед в тени дерева рядом с журчащим родником!
Приятные воспоминания прерывает ужасающий вид развалин отцовского дома. Ровно так же, как и война в свое время прервала наше счастливое детство. Это как хороший сон, от которого тебя разбудили. Хочется снова заснуть, чтобы посмотреть продолжение.
Поседевшие дети
Идем дальше, в глубь села. На месте, где когда-то стоял его дом, сидит Эхтирам Гусейнов. Тот самый озорник из прерванного детства. Теперь он известный исполнитель мугама, заслуженный артист Азербайджана. Поседел. Да и здоровье успело пошатнуться. Ему было всего 12 лет, когда армяне оккупировали Лачин. Даже слава, которой он добился, не могла его утешить, пока родное село находилось под оккупацией.
«Вот оно, украденное детство!» - разводит руками 42-летний заслуженный артист. От дома, в котором он родился и провел самые счастливые годы своей жизни, не осталось и камня. «Но хвала Аллаху, что мы вернулись. Пусть покоятся с миром шехиды, которые ценой своей жизни подарили нашему народу это счастье! Я благодарю каждого солдата Азербайджанской армии, благодарю Верховного Главнокомандующего за то, что они вернули нашему народу его достояние!» - добавляет он.
Спрашиваю у Эхтирама фотографии детства для композиции «До и после». «А они разве остались? Все фотографии сгорели вместе с домом», - снова разводит руками он.
Школа жизни
Птичий щебет переливается яркими красками на фоне журчания реки. С покрытого густой травой места, где 30 лет назад жил Эхтирам Гусейнов, видны руины небольшой сельской школы. Подходим к ней.
Вспоминаем учителей. Самым строгим учителем был мой отец, рассказывает Эхтирам. В этой же школе учительница пения выявила его талант. «Для меня это была самая большая и ответственная сцена», - говорит заслуженный артист, вспоминая, как он выступал по праздникам на школьных мероприятиях.
Не обходилось и без прогулов, продолжает ханенде. Убегали с уроков купаться в речке, птиц из рогатки пострелять, в футбол на лужайке поиграть. А чего стоил поход в тутовый сад.
Сад Паша бека
Тогда мы даже не представляли себе, кому в свое время принадлежал этот сад, откуда детей, как правило, прогонял сторож местного колхоза. Не знали и то, что в огромном по тем временам доме рядом с садом в свое время выросли первый военный министр Азербайджанской Демократической Республики, генерал-губернатор Карабаха Хосров Бек Султанов и его брат, народный герой Султан Бек Султанов. Уже повзрослев, мы узнаем, что благодаря отваге и мужеству сыновей Паша бека из Гаджисамлинской волости в начале XX века целые села Карабаха и Зангезура смогли избежать участи быть истребленными армянскими бандформированиями, еще тогда претендующими на эти земли.
Водружаем флаг над домом Паша бека. Это была зимняя резиденция известной семьи. Летом они жили в соседнем селе Гуррдгажы, что в паре километров отсюда.
Кстати, в Гурдгажы находится кладбище, где покоятся усопшие до войны жители близлежащих сел. Здесь же находится могила моего деда - Маилова Бахмана Зейналабдин оглу. Его надгробье, как и некоторые другие, по счастливой случайности уцелело от рук вандалов. Остальных постигла та же участь, что и другие кладбища на ранее оккупированных Арменией землях.
Когда не хочется уходить
Для подготовки репортажа из украденного детства нам было отведено два дня. Время здесь пролетает быстро. Вокруг все цветет и благоухает. Не успеваешь вдоволь насладиться этим раем на земле, как уже пора уходить. Расставаться с детством не хочется. Впрочем, мы и не расстаемся с селом. Прямо как в детстве. Летние каникулы закончились, значит, надо возвращаться в Ханкенди, где я родился и вырос.
Всю дорогу человека не покидает ощущение того, что машина времени переправила его через облака в совершенно иное пространственное измерение. С одной стороны, это наше прошлое, с другой - будущее. Сюда возвращается новая жизнь. Здесь будет новое детство, и теперь больше никто его не сможет украсть.