BAZARDA İSTİFADƏ OLUNMAMIŞ İMKANLAR
Dünya Bankının “Əmtəə bazarının perspektivləri” adlı yeni hesabatının nəticələri dünya üçün yaxşı heç nə vəd etmir. Enerji və ərzaq məhsullarının qiymətlərinin yüksəlməsi ilə yanaşı, digər əmtəə qruplarının da qiymət artımına hazırlaşmalıyıq. Yeri gəlmişkən, Dünya Bankının analitikləri hesab edirlər ki, Ukraynadakı müharibə əmtəə bazarlarına ciddi zərbə vurub, qlobal ticarət, istehsal və istehlak modellərini dəyişib. Onların sözlərinə görə, nəticədə qiymətlər 2024-cü ilin sonuna qədər tarixin ən yüksək səviyyəsində qalacaq.
Qeyd edək ki, yaxın aylarda bahalaşacaq məhsullar arasında pambıq və tekstil məhsulları da var. Odur ki, müxtəlif dövlətlər bu qrup məhsullar üçün ehtiyatların toplanması haqda düşünməlidir.
Bu arada, son bir neçə ildə Azərbaycanda aqrar sahədə islahatların əsas istiqamətlərindən biri məhz pambıqçılığın inkişafıdır. Bəs Azərbaycan daha irəliyə gedə, yəni özünü təkcə xammalla deyil, həm də hazır tekstil məhsulları ilə təmin edə bilərmi?
Təchizat böhranı
Dünya Bankının ekspertləri 2022-ci ildə pambığın qiymətlərinin, demək olar ki, 40% artacağını gözləyir. Onların proqnozlarına görə, amma daha sonra hava şəraiti nəticəsində yaranan problemlər azaldıqca 2023-cü ildə qiymətlər 6% düşəcək. Hesabatda pambığın bahalaşmasına təsir edən bir çox amillər qeyd olunur. Müxtəlif dövlətlərdə, xüsusilə Çində lokdaundan sonra tələbatın artması misal göstərilir. Bu məqamda qeyd edək ki, hazırda dünyada ən böyük pambıq ixracatçıları Braziliya və ABŞ-dır. Onların hər birinin ixracatdakı payı, təxminən, 20%-dir. Dünyada pampıq istehsalı isə düz 8,4% artacaq.
Dünya Bankının hesabatı göstərir ki, pambığın qiymətinin yüksəlməsi tendensiyası davam edir. Xatırladaq ki, qiymət artımı tendensiyası 2020-ci ilin mayın əvvəllərindən başlayıb və 2022-ci ilin martında son 11 ilin ən yüksək səviyyəsinə çatıb. Bu mövsüm üçün qlobal tələbatın orta hesabla 26,2 milyon ton olacağı gözlənilir. Bu, 2020-2021-ci illərin göstəriciləri ilə müqayisədə 2% çoxdur.
Bu arada, Ukraynadakı müharibə səbəbindən Rusiyanın tekstil məhsulları istehsalçıları praktiki olaraq xammaldan məhrum olublar. Belə ki, idxalın 85%-i sanksiyalara görə ölkəyə tədarük edilmir. Bu çatışmazlıq Rusiyada təkrar emal olunmuş tekstil məmulatlarının qiymətlərinin üç dəfə artmasına səbəb olub. Bazar iştirakçılarının fikrincə, indi Rusiyada makulatura toplama sistemininə bənzəyən köhnə paltarların toplanılmasını 7 dəfə artırmaq lazımdır. Lakin bunun üçün uzun illər lazım olacaq.
Əlverişsiz bazar konyunkturu, şübhəsiz ki, xammal idxal edən, ondan tekstil məmulatları və hazır məhsullar istehsal edən ölkələrə təsir edəcək. Digər tərəfdən pambıq yetişdirilən ölkələrdə tekstil sənayesinin inkişafı üçün böyük perspektivlər var. Bu məqamda qeyd edək ki, iplik və parça istehsalı son əmtəə məhsulunun əlavə dəyərinin, təxminən, 80%-ni, pambıq lifinin istehsalı isə təxminən, 10%-ni təşkil edir. İpliyin parçadan, hətta iplikdən olan hazır məhsulun parçadan daha ucuz olduğunu başa düşmək üçün mütəxəssis olmaq lazım deyil.
Təəssüf ki, Azərbaycanda ixracatda əsas pay xam pambığa, qismən ipliyə və yalnız dörddə birindən az hissəsi hazır məhsula düşür. Dünyada pambığa olan tələbat nəzərə alınaraq, ölkədən xammal tədarükü xeyli artıb. Yeri gəlmişkən, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “İxrac icmalı” hesabatında qeyd edilib ki, 2021-ci il ərzində Azərbaycan 208 milyon dollar dəyərində pambıq mahlıcı ixrac edib (2020-ci illə müqayisədə 57,7% çox). 2022-ci ilin birinci rübündə bu göstərici 72,2 milyon dollar olub. İxrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında pambıq mahlıcı birinci, 2019-cu ildə isə dördüncü idi.
Digər tərəfdən Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına əsasən, bu ilin yanvar-aprel aylarında yerli tekstil sənayesində məhsul istehsalı 11,2% azalıb. Hesabat dövründə geyim istehsalı 55,4% artıb. Lakin söhbət əsasən idxal olunan iplikdən (Çin, Türkiyə, Ukrayna) hazırlanan geyimlərdən gedir.
Xammaldan hazır məhsula
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev son illərdə keçirilmiş müxtəlif tədbirlərdə emal məhsullarının payının artırılmasının, pambıq ipliyi, parçalar, hazır tekstil və tikiş məmulatlarının ixracının vacibliyini dəfələrlə qeyd edib.
Sözsüz, son on ildə bu istiqamətdə müəyyən irəliləyişlər əldə olunub. Azərbaycanda texnoparklara və sənaye məhəllələrinə investorların cəlb edilməsi ilə sənaye bazası formalaşdırılır. Bu addımlar Sumqayıt, Mingəçevir, Bakı və respublikanın digər şəhərlərində toxuculuq və tikiş müəssisələrinin yaradılmasına imkan yaradıb. Məsələn, Mingəçevir Sənaye Parkında 2018-ci ildən vergi və gömrük güzəştləri əsasında tekstil istehsalına başlanılıb.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan Tekstil İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının vitse-prezidenti Səkinə Babayeva bu il artıq xarici mənfi amillər nəzərə alınaraq, tələbatın tez bir zamanda ödənilməsi üçün xammal ehtiyatlarının artırılmasını, istehsal həcminin genişləndirilməsini zəruri hesab edir: “Yevlax, Goranboy və Bərdədə böyük miqdarda pambıq yetişdirilir. Buna görə də xammalı uzaq ölkələrdən gətirməyə ehtiyac yoxdur. Bir çox mütəxəssis uzun zamandır ki, tam istehsal dövrünün qurulmasının zəruriliyindən danışır. Bunun üçün Qarabağda hər cür imkan olacaq. Eyni zamanda mürəkkəb məhsullar hazırlanmasa da olar. Parça, həmçinin sadə və tələbatın olduğu məhsulların – corablar, köynəklər, yataq dəstləri və sair istehsalına üstünlük verilərsə, daha yaxşı olar”.
Onun sözlərinə görə, azərbaycanlı tekstilçilər xammalı Mərkəzi Asiyadan, xüsusən də Özbəkistandan tədarük edə bilərlər: “Bu, nəinki daxili bazarın tələbatının ödənənilməsinə, həm də hazır məhsul ixracına imkan verəcək. Üstəlik, bu vəziyyət yeni bazarların açılması üçün yaxşı imkan yarada bilər”.
S.Babayeva əmin edib ki, Azərbaycan tekstil emalçılarının Rusiyadan asılılığı o qədər də yüksək deyil. Onun sözlərinə görə, bundan başqa, Rusiya Azərbaycan məhsullarının alıcısına çevrilə bilər və müəssisələr bu tələbatı ödəməyə çalışmalıdır: “Bunun üçün isə emal müəssisələrinin sayını artırmaq lazımdır. Əgər belə müəssisələrin gücü böyük istehsala çatmasa, biz yerli pambığı qonşu ölkələrdə emal etməliyik. Böyük Rusiya bazarına sahib olmaq üçün Türkiyə ilə gücümüzü birləşdirməli, logistik problemləri həll etməli və məhsulların ixracını həyata keçirməliyik”.
Azərbaycan neft ölkəsi olduğu üçün sintetik sapların istehsalına başlaya bilər. S.Babayeva hesab edir ki, Azərbaycan istehsalçılarının bazardakı bu yeri əldə etməsi üçün yaxşı imkanları var.
Bu arada, TÜMKİAD-ın İdarə Heyətinin sədri İlhami Öztürk bildirib ki, ilkin mərhələdə Türkiyə şirkətləri Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində tekstil fabriklərinin tikintisinə 50 milyon dollar sərmayə qoymağı planlaşdırır.
Dayanıqlı İnkişaf Araşdırmaları Mərkəzinin sədri Nəriman Ağayev isə əmindir ki, Qarabağda yüngül sənayenin inkişafının yaxşı perspektivləri var. Azad edilmiş ərazilərdə 10 minə qədər iş yeri yaradıla bilər. Onun fikrincə, bu bölgədə nəinki pambıq parça, hətta ipəkçiliyi bərpa edərək ipək belə istehsal etmək mümkündür.
N.Ağayev qeyd edib ki, yüngül sənaye yüksək texnologiyalı məhsullardan fərqli olaraq, qısa müddətdə gəlir gətirmək iqtidarındadır: “Biz Türkiyə təcrübəsini mənimsəməliyik, çünki onun yüngül sənaye sahəsi dünyada aparıcı yerlərdən birini tutur”.
Yeri gəlmişkən, türkiyəli mütəxəssislərin təcrübəsini mənimsəyən Azərbaycan isə öz növbəsində Türkiyə tekstil sənayesinə xammalla təminat məsələsində yardım göstərə bilər. Əlbəttə, bizdə bu qədər xammal istehsal edilmir. Lakin Türkmənistan və Özbəkistandan Türkiyəyə xammalın çatdırılmasını logistik baxımdan təmin edə bilərik. Qeyd edək ki, sadalanan iki ölkə son illərdə yüksək texnologiyalardan istifadə etməklə zavod və fabriklərində Türkiyə brendləri üçün xammal rolunu oynaya biləcək iplik və parçalar istehsal edir.
Bir sözlə, tekstil sənayesində boşalan yerləri tutmağımız üçün bir çox variant var. Odur ki, indi böhranı fürsətə çevirməyin vaxtı çatıb.

The findings of the new commodity market outlook report regularly published by the World Bank do not look promising at all. In addition to rising energy and food prices, other commodity groups should also be prepared for rising prices. The war in Ukraine has negatively affected the commodity markets, changing global trade, production and consumption patterns, with prices set to remain at historically high levels until the end of 2024, according to WB analysts.
Cotton and textiles prices are among the products set to soar in the coming months. So governments should already be thinking about stocking up on this group of goods as well.
Meanwhile, the development of cotton production has been one of the key areas of agricultural reform in Azerbaijan over the past few years. Can we go further and achieve self-sufficiency not only in raw materials, but also in finished products made from them - textiles?
Crisis of supply
WB experts expect cotton prices to rise by almost 40% in 2022 and then fall by 6% in 2023 as weather-related problems abate. The report notes that there are many factors contributing to rising cotton prices. For example, increased demand after lockdowns, especially in China. Meanwhile, global cotton production, mainly in Brazil and the USA, which are the largest exporters (around 20% each) of this product, will increase by 8.4%.
The World Bank report shows that cotton prices continued the upward trend that started at the beginning of May 2020 and reached an 11-year high in March 2022. Global demand this season is expected to average 26.2 million tonnes, up 2% from 2020-2021.
The war in Ukraine has left Russian textile processors without raw materials – they cannot get 85% of previous imports into the country due to sanctions. The shortage has led to a threefold increase in prices for Russian secondary textiles. According to market participants, Russia now needs to increase collection of old clothes by 7 times, similar to the waste paper collection system, but this will take years.
An unfavourable external market environment will undoubtedly affect all countries importing raw materials, textiles and finished textile products. However, in cotton-producing countries the textile industry has great prospects.
Thus, yarn and fabric production account for about 80% of the added value of the final end product, whereas cotton fibre production accounts for about 10%. You don't have to be an expert to realise that yarn is much cheaper than fabric, let alone a finished product made from it.
Unfortunately, raw cotton and partly yarn still account for the lion's share of Azerbaijan’s exports, with the finished products making up only less than a quarter of this volume. Given the global demand for cotton, there has been a tangible increase in raw material supplies from the country. As noted in the Export Review of the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communications, last year Azerbaijan exported cleaned seed cotton worth $208 million (+57.7%), while at the end of 1Q2022 this indicator was $72.2 million. By the way, cleaned cotton is ranked the first in the list of non-oil exports (4th in 2019).
Meanwhile, according to official statistical data, domestic textile production decreased by 11.2% in January-April 2022. Clothing production increased by 55.4% in the same period, but using the yarn imported from China, Turkey, and Ukraine.
From raw materials to finished products
During various events held in recent years, President Ilham Aliyev has repeatedly stated the importance of increasing the share of processed products, export of cotton yarn, fabrics, as well as finished textiles and garments.
Undoubtedly, there was certain progress in this area over the past decade. Thanks to investors attracted to technoparks and industrial quarters, there is an ongoing development of sectoral industrial base in Azerbaijan. These measures have made it possible to establish weaving and garment factories in Sumgayit, Mingachevir, Baku and other cities. In particular, the Mingachevir industrial park, which is focused on textiles, has been able to launch production thanks to tax and customs preferences effective since 2018.
Sakina Babayeva, vice president of the Association of Producers and Exporters of Textiles, believes it is necessary to increase the stock of raw materials and production volumes to meet demand as soon as possible, taking into account external negative factors.
"There is a large amount of cotton growing in Yevlakh, Goranboy, Barda. We do not need to import raw material from distant locations. Many specialists have long insisted on the need to establish a full production cycle. Garabagh will have all the potential for this. At the same time, it is not necessary to produce something complicated; it is better to launch the production of fabrics, as well as sewing simple and popular items like socks, shirts, bedclothes, etc.," Babayeva said.
She believes that Azerbaijani textile producers could supply raw materials from Central Asia, particularly from Uzbekistan. This would not only meet the demand in the local market, but also help export finished products. "This situation can be a real chance to access new markets," Babayeva said.
She assured that the dependence of Azerbaijani textile processors on Russia is not that high. Moreover, Russia can buy Azerbaijani products, while our manufacturing enterprises should try to meet this demand. This requires a number of new processing facilities: "If there is a shortage of such production facilities, we will have to process local cotton in neighbouring countries. We should join forces with Turkey, solve logistical problems and export in order to get access to the wide Russian market.”
Since Azerbaijan is an oil-producing country, it can start producing synthetic yarns. Babayeva believes that Azerbaijani producers have a good opportunity to get this niche in the market as well.
Meanwhile, Ilhami Ozturk, chairman of the board of the Turkish Association of Businessmen and Entrepreneurs (TÜMKİAD) said that at the initial stage Turkish companies plan to invest $50 million in the construction of textile plants in the liberated territories of Azerbaijan.
Nariman Aghayev, chairman of the Sustainable Development Research Centre, believes that the development of the consumer goods industry in Garabagh looks promising. It is possible to create up to 10,000 jobs in the territories liberated from the occupation. In his opinion, in addition to cotton fabric it is also possible to produce silk thanks to the rehabilitation of silk cultivation in this region.
In general, the industry, according to Aghayev, can become profitable in a short time, unlike high-tech products: "We need to borrow Turkish experience, because the Turkish consumer goods industry is one of the leading industries in the world.”
By the way, by adopting the experience of Turkish specialists, Azerbaijan can help the textile industry in Turkey with the supply of raw materials. We do not produce similar volumes yet, but we can provide logistics for deliveries from Turkmenistan and Uzbekistan. The plants and factories operating in these countries use high technologies and produce yarn and fabrics, hence they can become a good source for raw materials for Turkish brands.
There are plenty of options for Azerbaijan to fill vacant niches in the textile industry. It's time to turn this crisis into opportunity.