ENERJİ İLƏ BAĞLI FİKİR AYRILIĞI
Qlobal yanacaq bazarında vəziyyətin sürətlə dəyişməsi həm ixracatçıları, həm də alıcıları qeyri-standart qərarlar qəbul etməyə vadar edir.
Bu gün böyük dövlətlər müxtəlif beynəlxalq arenalarda Ukraynadakı müharibə və Qərbin Rusiyaya qarşı sanksiyaları üzündən qlobal iqtisadiyyatı hansı nəticələrin gözləcəyini müzakirə edirlər. Bu müharibə faktiki olaraq Rusiyanın “Şimal axını-2” layihəsinin həyata keçirilməsinə son qoyub. İndisə gündəmin əsas mövzusu Avropa İttifaqının (Aİ) Rusiyadan neft və qaz idxalından imtina etməsidir. Aİ-nin aparıcı dövlətləri bunu mümkün qədər tez həyata keçirməklə bağlı tez-tez bəyanatlar səsləndirsələr də, hazırda Avropa İttifaqı bu məsələ ilə bağlı yekdil mövqeyə malik deyil. Odur ki, Rusiyanın enerjidaşıyıcılarından tam və qəti şəkildə imtina etməklə bağlı qərarın qəbul edilməsi çətin olacaq.
Digər tərəfdən Moskva hesab edir ki, “Şimal axını-2” layihəsinə uzaq gələcəkdə olsa da tələbat olacaq. Bununla o, Avropa bazarında enerji resurslarının əvəz edilə bilməyəcəyinə işarə edir. Üstəlik, Rusiya hökuməti vurğulayır ki, Brüssel “Şimal axını-2” layihəsinə qayıtmaq istəsə, bu kəmərlə Avropaya qaz nəqli 2028-ci ildən tez mümkün olmayacaq. Amma avropalılar Rusiyanın qaz asılılığından qurtula bilsələr, “Şimal axını-2” layihəsinin perspektivi, yumşaq desək, parlaq görünmür.
Davos müzakirələri
Eyni zamanda Aİ ölkələri Rusiya neftinə mərhələli şəkildə embarqo tətbiq edilməsini müzakirə edirlər. Amma Macarıstanın mövqeyi üzündən bu məsələ hələ də havadan asılı vəziyyətdədir. Doğrudur, Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel əmindir ki, təşkilata daxil olan ölkələr Aİ liderlərinin mayın 30-31-də keçirilməsi planlaşdırılan sammitinə qədər Rusiyaya qarşı neft embarqosu ilə bağlı konsensus əldə edə biləcəklər: “Mən hələ də əminəm ki, bu problemi Aİ Şurasının sammitinə qədər həll edəcəyik. Bunun üçün dialoqa, xeyli siyasi səyə ehtiyac duyulur. Biz birliyi qorumaq, həmçinin qərarlar qəbul etmək üçün çox çalışırıq”, - deyə Mişel mayın 25-də mətbuat konfransında bildirib.
Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayen isə ABŞ-ın MSNBC telekanalına müsahibəsində vurğulayıb ki, Rusiyadan neft tədarükünə embarqo qoyulması məsələsində Avropa öz iqtisadiyyatına zərər verməməsi üçün strateji düşünməli və balansı qorumalıdır.
Onun sözlərinə görə, gələcəkdə Avropa Rusiyanın enerjidaşıyıcılarından tamamilə imtina edəcək və bundan sonra onun enerji resurslarını heç vaxt almayacaq.
Yeri gəlmişkən, hər il İsveçrənin Davos şəhərində keçirilən Dünya İqtisadi Forumu çərçivəsində dünyanın siyasi və biznes elitasının görüşlərində müzakirələr davam edib. Forumun açılışını edən Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski yenidən dünya liderlərinin diqqətini Moskvaya qarşı sanksiyaların sərtləşdirilməsi və Rusiyadan karbohidrogenlərin ixracına embarqo qoyulmasının vacibliyinə yönəldib.
Beynəlxalq Enerji Agentliyinin icraçı direktoru Fatih Birol öz növbəsində qeyd edib ki, Rusiya-Ukrayna müharibəsi səbəbindən beynəlxalq ictimaiyyətin enerji resurslarını şaxələndirmək istəyi başadüşüləndir, lakin qlobal miqyasda təmiz enerjinin və enerji səmərəliliyinin əhəmiyyətini unutmaq olmaz: “Başa düşürəm ki, bu vəziyyətə ilk reaksiyamız əlavə neft və təbii qazın təchizatını təmin etməkdir. Lakin bu reaksiya yaxın illərdə yer altından çıxarılan yanacaq infrastrukturuna əsaslanmamalıdır”.
Eyni zamanda Beynəlxalq Enerji Agentliyinin rəhbəri ehtiyat edir ki, Ukraynadakı müharibə yer altından çıxarılan yanacaqlara genişmiqyaslı investisiyaların qoyulması üçün bəhanə kimi istifadə edilə bilər: “Əgər belə ssenari reallaşarsa, gələcək iqlim nailiyyətləri ilə bağlı yol həmişəlik bağlana bilər”.
Rusiyaya qarşı qaz embarqosunun mümkünlüyündən bəhs edən F.Birol bildirib ki, bütün tədarükləri cəmi bir günə dayandırmaq çox çətin olacaq. Digər tərəfdən bu idxalın əhəmiyyətli dərəcədə azaldılması və onun mayeləşdirilmiş qazla əvəz edilməsi ilə bağlı planlar var.
“Əgər Rusiyadan qaz təchizatı hər il azaldılarsa, o, mayeləşdirilmiş qaz, bərpaolunan enerji, bəzi ölkələrdə isə atom enerjisi və enerji səmərəliliyi isə əvəz edilərsə, nəticədə, Avropa Rusiyadan qaz tədarükünün həcmini azaldacaq. Çünki Rusiya etibarlı enerji tərəfdaşı kimi inamı tamamilə itirib”, - deyə F.Birol qeyd edib.
Rusiyanın enerji resurslarından asılılığı azaltmaq üçün avropalılara evlərindəki tənzimləyicilərdə temperaturun aşağı salınmasını tövsiyə edən Beynəlxalq Enerji Agentliyinin rəhbəri Almaniya daxil olmaqla, Avropada qışın kifayət qədər çətin keçəcəyini vurğulayıb: “Apardığımız təhlillərdən biri göstərir ki, əgər biz termostatda temperaturu iki dərəcə aşağı salsaq, bu, 20 milyard kubmetr qaza qənaət etməyə kifayət edəcək. Bu, “Şimal axını-1” kəməri vasitəsilə nəql edilən qazın həcminə bərabərdir”.
Ədalət naminə qeyd etmək lazımdır ki, Rusiya-Almaniya təbii qaz kəmərinin – “Şimal axını-1” layihəsinin real gücü Beynəlxalq Enerji Agentliyinin rəhbərinin açıqladığı göstəricidən düz 3 dəfə çoxdur. Məsələn, rəsmi məlumatlara əsasən, təkcə 2020-2021-ci illərdə bu marşrutla Rusiyadan Almaniyaya 59 milyard kubmetrdən çox qaz ixrac edilib. Doğrudur, Rusiyadan tədarükün hətta üçdə birədək azaldılması belə Moskva üçün çox ağrılı proses ola bilər. Amma avropalı istehlakçılar, çətin ki, F.Birolun tövsiyələrinə əməl edərək müqavilə öhdəliklərini pozmaq istəyərlər.
Bu arada, Rusiya hökuməti əmindir ki, Avropa üçün Rusiya qazından imtina etmək o qədər də asan deyil, çünki bu, Avropanın ümumi istehlakının 40%-ni əhatə edir. Bundan əlavə, “Şimal axını-2”nin taleyindən danışan Rusiya hökumətinin baş nazirinin müavini Aleksandr Novak bu layihəyə Avropa bazarında tələbatın olacağına əminliyini bildirib: “Siyasi səbəblər üzündən layihə hələlik dondurulub. Amma inanıram ki, gələcəkdə bu layihəyə tələbat olacaq. O, texnoloji cəhətdən kifayət qədər qabaqcıl layihədir. Üstəlik, digər layihələrlə müqayisədə onun rəqabətədavamlılığı şübhə doğurmur. Odur ki, ona tələbatın olacağına əminəm”.
Baş nazirin müavini həmçinin qeyd edib ki, Ağ Evin yeni administrasiyası “yaşıl” enerjinin inkişafını dəstəklədiyi üçün investorlar ABŞ-da neft-qaz layihələrinin inkişafına sərmayə qoymaqdan çəkinirlər.
Hasilata investisiya
İndiki şəraitdə qlobal miqyasda neft-qaz layihələrinə investisiya qoyuluşu kifayət qədər ciddi məsələdir. Bu gün bərpa olunan enerji mənbələrinə dövlət səviyyəsində dəstək verən, hətta karbohidrogenləri enerji və nəqliyyat sahələrindən belə sıxışdıran bir sıra ölkələrin enerji siyasətinə görə investorlar yer altından çıxarılan enerji resurslarına sərmayə qoymaq istəmirlər.
Bu məsələni Davosda çıxış edən Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov da qaldırıb. O, ölkədə böyük həcmdə karbohidrogen ehtiyatlarının olduğuna işarə edib: “Azərbaycandan enerji resurslarının təchizatını artırmağı istəyirlər. Biz bazara tədarükü artırmaqdan məmnunuq. Lakin son bir neçə ildə maliyyə institutlarının təbii qaz daxil olmaqla, yer altından çıxarılan yanacaqla bağlı siyasətini dəyişdirməsi səbəbindən bu sektora investisiyalar kifayət qədər olmayıb”.
Nazir bəyan edib ki, Azərbaycanın Avropaya qaz tədarükünü artırmaq üçün əlavə enerji resursları var: “... Bizdə nəql olunmayan qaz həcmləri varmı? Bəli, var”.
Beləliklə, Azərbaycanda əlavə enerji resursları ehtiyatı var. Amma bu məqamda aşkar edilmiş bir sıra yataqların kommersiya istismarına verilməsinin 2025-2026-cı illərdən tez planlaşdırılmadığını nəzərə almaq lazımdır. Bundan əlavə, Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda kəşfiyyat-qazma işləri hesabına resurs bazasının artırılması üzrə işlər davam etdirilir.
Qeyd edək ki, hazırda Azərbaycan qazının ixracı konkret həcmlərin göstərildiyi mövcud müqavilələr çərçivəsində həyata keçirilir. Avropada qaz böhranını nəzərə alsaq, bir sıra Avropa ölkələrinin qaz təchizatını artırmaq üçün Azərbaycana müraciət etməsi təəccüblü deyil. Lakin bu məsələdə təkcə istəmək kifayət etmir. Axı, bu məsələnin praktiki həyata keçirilməsi üçün yeni müqavilələrin bağlanması və yeni quyuların qazılması hesabına hasilatın artırılması tələb olunur. Üstəlik, qaz itkilərinin aradan qaldırılması üçün qaz nəqli infrastrukturunun optimallaşdırılmasına və təbii ki, kəmərlərin ötürücülük qabiliyyətinin artırılmasına əlavə sərmayə qoyuluşuna ehtiyac duyulur.
Bu gün Avropa alternativ mənbələr hesabına Rusiyadan qaz asılılığını mümkün qədər tez zamanda azaltmaq istəyir. Bundan əlavə, avropalıların təbii qaza yanaşması dəyişib. Belə ki, Avropa “mavi yanacaq” sahəsini müvəqqəti olaraq investorlar üçün ekoloji cəhətdən dayanıqlı fəaliyyət növünə aid edib. Odur ki, bütün bunlar onu deməyə əsas verir ki, Azərbaycanın investorları təbii qazla bağlı layihələrə cəlb etməsi üçün problem yaranmayacaq.
Üstəlik, Bakının bu sahə ilə bağlı böyük planları var. Məsələn, o, təbii qazdan hidrogenin istehsalı, mövcud ixrac marşrutlarından isə Avropaya
hidrogen qarışığının tədarükünü həyata keçirmək üçün istifadə etməyə hazırdır.
Məhsuldar enerji dialoqu
“Ukraynadakı müharibə öz enerji resursları mənbələrini şaxələndirmək üçün Avropaya bir xəbərdarlıq idi. Avropa İttifaqı öz enerji resursları mənbələrinin şaxələndirilməsini və özünün yanacaq məhsullarında Rusiyadan asılılığına son qoymaq istəyir”, - deyə Litva Prezidenti Gitanas Nauseda mayın 18-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə danışıqların yekunlarına dair həsr edilmiş mətbuat konfransında bildirib.
Yeri gəlmişkən, Litva Aİ ölkələri arasında Rusiya nefti, qazı və elektrik enerjisindən tamamilə imtina edən ilk dövlət olub. Odur ki, o, nə vaxtsa ölkəyə Azərbaycan qazının nəql ediləcəyini gözləyir.
G.Nausedanın fikrincə, bu, Litvanı və Baltikyanı ölkələri Avropa qaz şəbəkəsi ilə birləşdirən yeni qaz kəməri, Litvanın mayeləşdirilmiş qaz terminalının gücü, Azərbaycanı Avropa İttifaqı ilə birləşdirən qaz kəmərləri və hər iki tərəfin əməkdaşlığı dərinləşdirməklə bağlı məqsədləri hesabına mümkün olacaq.
Ümumiyyətlə, Aİ yeni qaz tədarükçüləri tapmaq və mayeləşdirilmiş qazın alış həcmini artırmaqla yanaşı, enerji sektorunda bərpa olunan enerjinin payını iki dəfə artıraraq 45%-ə çatdırmağı və enerji resurslarının istehlakını 2%-dək azaltmağı planlaşdırır. Aİ 2030-cu ilə qədər enerji resurslarının istehlakını 13%-dək azaltmağı düşünür.
Yaşıl enerjiyə keçidi sürətləndirmək üçün Avropa Komissiyası 2025-ci ildən bütün ofis və ictimai binaları, 2029-cu ildən isə yeni yaşayış binaları üçün günəş panellərinin məcburi olmasını təklif edir. Üstəlik, qaz boylerləri tez bir zamanda istilik nasosları ilə əvəz olunacaq, quruda və dənizdə isə külək turbinlərinin inşası sürətləndirilmiş proqram çərçivəsində həyata keçiriləcək.
Beləliklə, Brüsselin enerji resursları mənbələrini şaxələndirmək niyyətini nəzərə alsaq, yaxın gələcəkdə Aİ-nin Azərbaycanla enerji əməkdaşlığını genişləndirəcəyini və yer altından çıxarılan yanacaqla bağlı mövcud tədarüklər çərçivəsindən çıxacağını gözləmək olar. Bunu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Azərbaycan-Litva biznes forumunda çıxışı da göstərir. Dövlət başçısı bəyan edib ki, bu il Azərbaycan Avropa İttifaqı ilə enerji dialoquna başlayıb və o, bir çox sahələri - neft, qaz, elektrik enerjisi, hidrogen və bərpaolunan enerji mənbələrini əhatə edir.
“Bizim aramızda tam anlaşma var və biz böyük həvəslə çalışırıq, çünki bu halda hər bir tərəf udur. Azərbaycana etibarlı və uzunmüddətli bazarlar, ədalətli nizamlama və qanunvericilik olan bazarlar lazımdır. Bu isə Avropa bazarıdır. Avropa istehlakçılarına isə əlavə enerji resursları mənbələri lazımdır. Bu baxımdan, əlbəttə ki, Azərbaycan Avropa İttifaqı tərəfindən töhfə verən tərəf kimi qəbul edilir”, - deyə İ.Əliyev bəyan edib.
Bundan əlavə, Azərbaycan bərpaolunan enerji mənbələrinin inkişafı ilə bağlı planlarına düzəlişlər etmək və 2030-cu ilə qədər ölkənin ümumi enerji balansında bu sektorun payını azı 30%-ə, ən yaxşı halda isə 40%-ə çatdırmaq niyyətindədir.
“Onda, əlbəttə ki, Avropa istehlakçıları üçün bərpaolunan enerji mənbələri hesabına istehsal edilmiş enerji daha çox cəlbedici ola bilər. Biz bunun üzərində işləyirik”, - deyə Azərbaycanın dövlət başçısı qeyd edib.
Bir sözlə, Azərbaycanla Aİ arasında əlaqələrin dərinləşməsi hər iki tərəfin maraqlarına cavab verir. Onların bir-birinə təklif edəcəyi nəsə var. Odur ki, hər iki tərəf bu imkanları reallığa çevirməyə borcludur.

There are ongoing debates on various international platforms about the global economic consequences of the war in Ukraine and Western sanctions on Russia.
In fact, the war has effectively put an end to Russia's Nord Stream 2 (NSP2) gas pipeline project. EU's refusal to import Russian oil and gas is now on the agenda. Despite the urging statements from the leading EU states to do this as soon as possible, Europe is not monolithic in decision making. Therefore, it will be difficult to decide on a complete and irrevocable rejection of Russian energy sources.
Russia believes that the NSP2 project will be in demand even in the distant future, meaning that it will be impossible to replace the Russian supplies to the European market. The Russian government underlines that if Brussels wants to return to NSP2, gas supplies to Europe through this pipeline will be impossible before 2028. However, if the Europeans manage to suspend their dependence on the Russian gas, the future of NSP2 in Europe do not look promising.
The Davos discussions
Meanwhile, the EU continues discussions on introducing a gradual embargo on Russian oil supplies as well. The issue is still in limbo because of Hungary's position. However, President of the European Council Charles Michel is confident that the member states will be able to achieve a consensus on the oil embargo against Russia before the summit of the EU leaders slated for May 30-31, 2022. "I still believe that we will be able to resolve this issue before the EU Council. It will require dialogue, a lot of political effort, and we are working very hard to stay united and to make decisions," Michel said at a press conference on May 25.
President of the European Commission Ursula von der Leyen said in her interview with MSNBC that Europe should think strategically about introducing an embargo on Russian oil supplies and maintain a balance to avoid harming the European economy.
According to Leyen, in the long term Europe will completely abandon Russian fossil fuels "and will never go back to them again".
Discussions continued at the annual World Economic Forum (WEF) in Davos, Switzerland, a common discussion platform for the global political and economic elites. Ukraine represented by President Vladimir Zelensky, who opened the forum, again urged the participants to tighten sanctions against Russia and impose an embargo on the export of Russian hydrocarbons.
Fatih Birol, Executive Director of the International Energy Agency (IEA), said that the international community's desire to diversify energy resources because of the Russia-Ukraine war is understandable, but we should not forget the significance of clean energy and energy efficiency worldwide.
"I understand that our first reaction to this situation is to secure additional supplies of oil and natural gas. But this reaction should not be based on fossil fuel infrastructure in the coming years," Birol said.
At the same time, the IEA head is worried that the situation in Ukraine can be used as a pretext for a new wave of large-scale investments in fossil fuels: "If this comes true, we can forget about achieving our climate goals in the future forever.”
As for the possibility of imposing an embargo on Russian gas supplies, Birol noted that it would be extremely difficult to cut off all these supplies in a single day. However, there are plans to significantly reduce these imports and replace them with liquefied gas (LNG).
"If Russian gas supplies are reduced and replaced annually by LNG, renewables and, in some countries, nuclear power and energy efficiency, Europe will eventually reduce its imports of Russian gas, because Russia has completely lost credibility as a reliable energy partner," Birol said.
He also recommended the Europeans to lower the temperature of heaters in their homes to reduce dependence on Russian energy resources, because Europe expected a rather difficult winter, including in Germany.
"One of our analyses shows that if we adjust the temperature of heaters by two degrees, this would be enough to save 20 billion cubic metres, which is equivalent to the gas coming from the Nord Stream 1," Birol claims.
In fact, The actual capacity of the Russian-German Nord Stream 1 pipeline is almost three times larger. According to official data, Russia exported more than 59 billion cubic metres of gas to Germany via this route in 2020-2021. It is unlikely that European consumers will want to break their contractual obligations by following Birol's recommendation, although a reduction of even 1/3 of supplies can be very painful for Russia.
Meanwhile, the Russian government believes that Europe will not give up on Russian gas so easily, as its imports cover 40% of Europe's total consumption.
As to the future of Nord Stream 2, Russian Deputy Prime Minister Alexander Novak expressed his confidence that the pipeline would be in demand in the European market. "For political reasons, the project has been frozen for now. But I believe that in the future it will be in demand. Technologically, it is quite an advanced and competitive project compared to other projects. I believe that it will be in demand," Novak said.
He noted that investors were reluctant to invest in oil and gas projects in the US, as the new White House administration supports the development of green energy.
Investment in production
Currently, there are heated discussions on the investment in oil and gas projects on a global scale. The energy transition policies observed in a number of countries, where state support for renewables is closely associated with the refusal of hydrocarbons from the energy and even transport sectors, discourage investors from investing in the sector.
The issue was also addressed by Azerbaijan’s Economy Minister Mikayil Jabbarov, who pointed to the country's significant hydrocarbon reserves in Davos. "They ask Azerbaijan to increase energy supplies. We are happy to do this. However, investments in the sector have been insufficient over the past few years due to the changed policies of financial institutions towards fossil fuels, including natural gas," said Jabbarov.
He added that Azerbaijan had additional energy resources to increase gas supplies to Europe. "Do we have volumes of gas that are not supplied? Yes, we do," he said.
There are reserves indeed, given that a number of discovered fields are not scheduled for commercial development before 2025-2026. Plus there are ongoing works to build the resource base through exploration drilling in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea.
Azerbaijan currently exports its natural gas exclusively under existing contracts, which specify specific volumes. Given the gas crisis in Europe, it is not surprising that Azerbaijan has already received appeals from a number of European countries to increase gas supplies. However, it is not about desires only. After all, the practical realisation of this issue will require new contracts and additional investments to increase production by drilling new wells, optimising the gas transportation infrastructure to eliminate gas losses and increasing the capacity of export pipelines.
Europe's desire to reduce its dependence on Russian gas as quickly as possible in favour of alternative sources and Europe's new approach to natural gas, which has temporarily been classified as a sustainable activity for investors, suggest that Azerbaijan should have no problems attracting investors to gas projects. After all, Azerbaijan has far-reaching plans and is ready to use the gas to produce hydrogen and the existing export route to deliver the hydrogen mixture to Europe.
Productive energy dialogue
"The war in Ukraine was a warning to Europe to diversify its energy resources. EU wants to diversify its energy resources to end fuel dependence on Russia," Lithuanian President Gitanas Nauseda said in Baku on May 18 following his talks with his Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev.
Incidentally, Lithuania is the first EU country to completely abandon Russian oil, gas and electricity and expects that "one day" Azerbaijani gas will start flowing into the country.
According to President Nauseda, this will be possible due to the new gas pipeline linking Lithuania and the Baltic states with the European gas network, the throughput capacity of the Lithuanian LNG terminal, gas pipelines between Azerbaijan and the EU, and the goals of the two sides to deepen cooperation.
In general, in addition to switching to new gas suppliers and increasing purchases of LNG, EU also plans to double the share of renewables in its energy mix to 45%, reduce energy consumption by 2% now and by as much as 13% by 2030.
To accelerate the transition to green energy, the European Commission suggests making solar panels mandatory for all office and public buildings starting from 2025, and for new residential buildings from 2029. Gas-fired boilers would be replaced by heat pumps, while onshore and offshore windmills will have to be approved under an accelerated programme.
Given the intention to diversify energy supplies, we can expect that the energy cooperation between the EU and Azerbaijan will expand beyond fossil fuel supplies.
To prove this, President Ilham Aliyev in his address at the Azerbaijan-Lithuania Business Forum said that this year Azerbaijan launched an energy dialogue with the EU covering many areas of the energy sector, including oil, gas, electricity, hydrogen and renewable energy sources.
"There is a full understanding between us. We are working with great encouragement, because this provides benefits to all the parties involved. Azerbaijan needs reliable and long-term markets, markets with fair regulation and legislation. This is the European market. European consumers need additional energy resources. That’s why EU considers Azerbaijan a contributing party," President Aliyev said.
Azerbaijan also intends to adjust its plans for the development of renewable energy sources and to increase the share of this sector in the country's total energy mix to at least 30%, and preferably to 40% by 2030. "In this case, energy generated from renewable sources could be more attractive to European consumers. We are working on it," Aliyev said.
In short, expansion of relations between the EU and Azerbaijan is in the interests of both sides. They have much to offer each other, and they are obliged to realise these opportunities.