Çingiz ABBASOV: “Harada olsam da, hər zaman Azərbaycan üçün darıxıram! Bütün bunlar mənim üçün doğmadır! Hamısı mənim bir parçamdır”
Təsviri incəsənətin reprezentativ istiqamətinin nümayəndəsi, Azərbaycan rəssamı Çingiz Abbasov sərbəst, ekspressiv üslubu, Azərbaycan rəssamlıq məktəbinin parlaq, rəngarəng yanaşması və Qərb realizmi ənənələrinin özünəməxsus vəhdəti ilə tanınır. 1990-cı illərdən Abbasov əsərlərini fərdi və qrup sərgilərində nümayiş etdirir. Məsələn, Finlandiya, ABŞ, Azərbaycan, İtaliya kimi ölkələri nümunə göstərmək olar. Rəssam Qəbələ Beynəlxalq İncəsənət Sərgisi, Nyu-Yorkdakı “ArtExpo”, Florensiya Biennalesi, həmçinin Kaliforniyadakı “Laquna Biç” qalereyası ilə əməkdaşlıq edir.
Bundan başqa, Çingiz Abbasov özəl və dövlət sifarişlərinin də müəllifidir. Onun rəsmləri dünyanın bir çox kolleksiyalarındadır. Buraya Finlandiya prezidentinin şəxsi qalereyası və bu ölkədəki Reynhold Vürt muzey kolleksiyası daxildir.
Hazırda o, Bakıda keçiriləcək şəxsi sərgiyə hazırlaşır. Burada onun “30 il və 44 gün” adlı əsas rəsm əsərlərindən biri nümayiş olunacaq. Bu əsər rəssamın köklərinin gedib çıxdığı Qarabağa həsr olunub.
Çingiz Abbasov multikultural və dünya incəsənətinə həvəsinin olmasına baxmayaraq, onun əsərləri milli mədəniyyətlə qırılmaz əlaqələrini nümayiş etdirir.
- Bu həyatda gördüyümüz və yaşadığımız hər şey qavrayışımızda və təfəkkürümüzdə, daha sonra isə gördüyümüz işdə əks olunur. Yaradıcılığınızda müxtəlif mədəniyyətlərin qarışığını hiss edirsiniz?
- İstənilən rəssamın yaradıcılığına onu əhatə edən dünya təsir edir. Bu mənada mən də istisna deyiləm. Ötən əsrlərin zəngin mədəni irsini, Avropa və ABŞ-ın müasir incəsənətini mənimsəyərək, bu gün də yaradıcılığımda istifadə etdiyim geniş texniki imkanlar arsenalını əldə etdim. Həyatımın böyük hissəsini planetimizin ən gözəl yerlərinin mədəniyyətini və ab-havasını öyrənməyə həsr etmişəm. Məsələn, sözün əsl mənasında Florensiyanın hər santimetrini gəzmişəm. Buranın – İntibah dövrünün mərkəzi şəhərindəki bütün məşhur əsərləri öyrəndim. Nyu-York (Metropoliten), Avstriya, Almaniya və bir çox başqa ölkə və şəhərlər də mənim maraq dairəmdə olub.
- Siz Finlandiya ilə ABŞ arasında yaşayırsınız. Müsahibələrinizə əsasən söyləyə bilərik ki, bu, sevgiliniz və daha sonra gələcək həyat yoldaşınızın finlandiyalı olması və ABŞ-da işləməsi ilə əlaqədardır. Bəs yaradıcılıq və fərdi uyğunlaşma dövründə hansı çətinliklərlə qarşılaşdınız?
- Ailə həyatı qurandan sonra Kaliforniyaya köçdük. Təbii ki, yaradıcılıqla məşğul olmaq və əsərlərimi qalereyalarda nümayiş etdirmək istəyirdim. Bəxtim gətirdi və “Laquna Biç”də qalereya tapdım. Ümumiyyətlə, bu şəhər çoxlu sayda rəsm qalereyası ilə tanınır. Xoşbəxtlikdən, əsərlərim buradakı insanların marağını cəlb etdi və mən sərgilər keçirməyə başladım. Ən yaddaqalan şəxsi sərgilərdən biri isə “Əkizlər” ekspozisiyası idi. Bu rəsm əsərləri yeni doğulmuş əkizlərimə - Sara və Emilə həsr olunmuşdu. Təəssüf ki, məktəbdə ingilis dili dərsləri ilə çox məşğul olmamışam. Buna görə də ABŞ-da qarşılaşdığım çətinliklərdən biri dil baryeri idi. Amma tez bir zamanda bunun öhdəsindən gələ bildim. Ümumiyyətlə, ABŞ həyatına uyğunlaşma asan idi. Bu mənada ortaq dil tapmağın asan olduğu amerikalıların açıqlığı və mehribanlığı kömək edib. Mən “Green Card” – ABŞ-da daimi yaşamaq hüququ aldım. Qeyd edim ki, incəsənət sahəsi ilə məşğul olan insanlara verilən “Green Card” əldə etdim.
Daha sonra ailəvi səbəblərdən dolayı köçdüyümz Finlandiyaya gəlincə, burada hər şey bir az fərqli idi. Amerikalılardan fərqli olaraq, finlər təbiətcə introvertdirlər. Amma onlarla isti münasibətlər qurduqdan sonra finlər uzun illər ərzində əsl dost olurlar. Sankt-Peterburqdakı Rəssamlıq Akademiyasını bitirdikdən dərhal sonra Finlandiyada keçirdiyim ilk sərgi uğurlu olub. Lakin bunu bu ölkədəki yaradıcılıq həyatım barədə söyləmək olmaz. Burada çox sayda qalereya gəzdim, amma hamısı eyni sözü deyirdilər: “Rəsmlər yaxşıdır, lakin biz yalnız fin rəssamlarla işləyirik”. Fin dilində danışmağıma baxmayaraq, Finlandiya incəsənətinin qapalı dünyasına girmək olduqca çətin idi.
- Amma qaranlıq tunelin sonunda hər zaman işıq olur...
- Tunelin sonundakı bu işıq mənim işlərimlə maraqlanan, insəcənət əsərlərinin alqı-satqısı ilə məşğul olan bir qadın idi. Bir müddət sonra bu qadının rəsmlərimi uğurla satdığını öyrəndikdən sonra rəsm əsərlərinin alqı-satqısı ilə məşğul olan digər şəxslər və qalereya nümayəndələri mənimlə əlaqə saxlamağa başladılar. Finlandiyada indiyədək mənim yüzlərlə əsərim əldə olunub. Bu, müəyyən mənada məşhur olmağıma yardım göstərib. Mən Finlandiyada yaşayan yeganə azərbaycanlı idim ki, Finlandiya dövlət başçısı Tarya Halonenin Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevanın şərəfinə verdiyi şam yeməyinə dəvət olunmuşdum.
- Məlum olduğu kimi, rəsm əsərləriniz Finlandiya rəhbərinin şəxsi qalereyası və Reynhold Vürt muzey kolleksiyasında var. Bəs sizin izləyiciləriniz kimlərdir?
- Mən Milli Hokkey Liqasının əfsanəvi oyunçusu Teemu Selyannenin, Finladiya Mərkəzi Bankının rəhbərlərinin, Azərbaycanın məşhur şəxslərinin portretlərini çəkmişəm. Qeyd etdiyim ki, Finlandiyada çoxlu sayda rəsm əsərlərim satılıb. Bundan başqa, ABŞ və Avropa ölkələrində də çoxlu sayda işlərim əldə olunur. Kaliforniya, Finlandiya, İsveçdəki qalereyalarla işləmişəm. Florensiya Biennalesində, Nyu-Yorkdakı “ArtExpo” da iştirak etmişəm. Hazırda Finlandiyada yaşayıram və silsilə rəsm əsərləri hazırlayıram. Bu işlərimin təqdimat mərasimi Avropa ölkələrindən birində keçiriləcək. Açığı, incəsənətlə məşğul olarkən əsərimin mütləq sərgilənəcəyi və ya satılacağı haqqında düşünmürəm. Mən rəssamam. Vəzifəm rəsmlər vasitəsilə hisslərimi, düşüncələrimi və əhvali-ruhiyyəmi çatdırmaqdır. Mənim izləyicim kimdir? Həm uzun müddət qabaq, həm də bu yaxınlarda əsərlərimi əldə edən insanlar mənə məktublar göndərirlər. Buraya təqaüdçülər, gənc cütlüklər və ölkənin müxtəlif sosial təbəqələrindən olan insanlar daxildir. Onların hər birini incəsənətə olan sevgiləri birləşdirir.
- “XXI əsrin Madonnası” rəsmi kimi, bir sıra əsərlərində qadın obrazı təsvir olunub. Bu günün Madonnasını təsvir edin. O necədir? Bu qadın gözəllik rəmzidir, yoxsa başqa qeyri-adi keyfiyyətlərə malikdir?
- Haqlısınız. Bir çox əsərlərimdə əsas mövzu qadın obrazıdır. Mənim anlayışıma görə, övladını sevən və onun üçün hər şeyə hazır olan istənilən ana Madonnadır. Gözəllik anlayışına və onun qavranılmasına gəlincə, yəqin ki, bu, hər kəs üçün fərdi məsələdir.
- Rəsmləriniz izləyicidə müəyyən hisslər oyadan parlaq rəngləri ilə seçilir. Sizə daha yaxın olan nədir? Müsbət, yoxsa mənfi emosiyaların ötürülməsi?
- Rəssamın rəng vasitəsilə dünyanı qavraması və bunu kətana köçürməsi şüuraltı səviyyədə müxtəlif hisslər nəticəsində baş verir. Bunu sözlə ifadə etmək çox çətindir. Amma izləyiciyə məhz bu hiss ötürülür. Rəsmi başa düşmək lazım deyil. O, hisslər səviyyəsində qavranılır. Buna görə də bir sıra əsərlərimdə niyə qırmızı və ya başqa rəngin üstünlük təşkil etdiyini izah etmək mənim üçün çətindir. Əvvəllər Sankt-Peterburqda tələbə olarkən bənövşəyi rəngin üstünlük təşkil etdiyi palitraya üstünlük verirdim. Rəssam öz əsərini yaradaraq ona öz enerjisini qoyur. Bu da mütləq şəkildə izləyiciyə ötürülür. Əslində, işimə sərf etdiyim enerji rəsmdəki obyektə olan sevgidir. İzləyiciyə də çatdırmaq istədiyim məhz budur. Buna görə də rəsmlərin müsbət emosiyalar doğurduğunu söyləyə bilərəm.
- Ayrılmaq istəmədiyiniz əsərlər varmı?
- Ayrılmadığım, bu və ya digər səbəblərə görə mənim üçün əziz olan əsərlərim var. Ümumiyyətlə, rəsmlərimi nümayiş etdirəndə və insanların onları bəyəndiyini görəndə razı qalıram, çünki bu zaman mən emosiyalar, sevgi oyadıram.
- Təhsil aldığınız Əzim Əzimzadə adına İncəsənət Kolleci və A.L.Ştiqlits adına Sankt-Peterburq Dövlət İncəsənət-Sənaye Akademiyası yaradıcılığınızın inkişafında xüsusi rol oynayıb...
- Demək olar ki, bütün Azərbaycan rəssamları Əzim Əzimzadə məktəbindən keçiblər. Mən də onların arasındayam. Bu kollecdə rəssamlıq, rəngkarlıq və kompozisiya ilə bağlı yaxşı fundamental biliklərə sahib oldum. A.L.Ştiqlits adına Sankt-Peterburq Dövlət İncəsənət-Sənaye Akademiyasına gəlincə, burada monumental rəssamlıqla bağlı təhsil alaraq, biliklərimi tamamilə yeni səviyyəyə çatdırdım. Bu, həm rəssamlığın fundamental fənlərinə, həm də rəngkarlıq və kompozisiyaya və onların monumental incəsənət dilinə çevrilməsinə aiddir.
- Bəs hansı yaradıcılıq istiqamətini seçmisiniz?
- Mənim yaradıcılığımı incəsənətin reprezentativ istiqamətinə və ya fiqurativ incəsənətə aid etmək olar. Bu istiqamətin spektri çox genişdir – klassiklikdən tutmuş müasir modernliyə qədər. Lakin o, real, tanınan obyektlərin təkrar yaradılmasına əsaslanır. Mənim üçün reallığın təsviri yalnız başlanğıc nöqtəsidir. Bunun vasitəsilə hisslərimi və emosiyalarımı ifadə edirəm. Qarşıya qoyulan məqsədlərdən asılı olaraq reallığın təfsiri akademik klassiklikdən tutmuş eksperimental yeniliklərə qədər dəyişə bilər.
- ABŞ Konqres Kitabxanasında da olan “Magnificent Baku” adlı kitabınızdan bəhs edərdiniz.
- Mənim doğma Bakıma həsr olunmuş işin yaradılması ideyası çoxdan yetişmişdi. Bu kitabın mahiyyəti İçərişəhərin tarixi mərkəzi hissəsi ilə bağlı idi. Daha sonra şəhərin müasir görkəminə keçdim və doğma diyarımızın bütün rəngarəngliyini göstərdim. Bu kitabın ön sözünü iki alimimiz yazıb: Vatikan Kitabxanasında tarix üzrə araşdırma aparan dünyada nadir alimlərdən biri olan mərhum Fərid Ələkbərli və Kembric Universitetində sosiologiya elmləri doktoru olan Murad İsmayılov. Fikrimcə, təkcə bu ön sözü Bakı haqqında təsəvvür yaratmaq üçün kifayət idi. Kitab albom şəklində çap olunub. Burada mənim rəsmlərim var. Məqsəd amerikalıları incəsənət vasitəsilə şəhərim və ölkəmlə tanış etməkdir. Kitab ABŞ Konqres Kitabxanası ilə yanaşı, İngiltərədəki Kembric Kitabxanasında, Azərbaycanın ABŞ-dakı Səfirliyində və konsulluğunda da var. Üstəlik, yüzlərlə amerikalı bu kitabı əldə edib. Azərbaycanda isə M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanası və ADA Universitetinin kitabxanasında bu kitabla tanış olmaq olar.
- Bu işin uğurlu olması onun davamını tələb edir...
- Əvvəlcə Azərbaycanın hər bir bölgəsi ilə bağlı məlumatları özündə əks etdirən kitablar nəşr etmək, sonra onları Avropa və ABŞ-ın tanınmış kitab şəbəkələrində sərgiləmək fikrim var idi. Mən artıq Şəmkir və Gədəbəyin heyrətamiz mənzərələri, tarixi abidələri ilə bağlı materiallar toplamışam. Qarabağla bağlı da belə silsilə materiallar hazırlamaq istəyirəm. Əlbəttə ki, bu, vaxt tələb edir. Üstəlik, diqqəti yalnız bu layihəyə yönəltmək lazım olur. Bu ideyanın gələcəkdə reallaşacağına ümid edirəm.
- Şəhərimizi təsvir edəndə elə olurmu ki, onun xarici görünüşü ilə bağlı memarlıq konstruksiyasında hansısa detalı əlavə etmək və ya əksinə çıxarmaq fikrinə düşürsünüz?
- Mən öz şəhərimi olduğu kimi sevirəm: qədim və dinamik inkişaf edən. Əlbəttə ki, istərdim ki, Bakı sovet dövründən qalma memarlıq baxımından simasız tikililərdən qurtulsun. Belə binalar sözün bütün mənalarında köhnəlib. Bakı barədə silsilə rəsmlər çəkən zaman məni hər şey maraqlandırırdı: şəhərin ümumi görünüşündən tutmuş binaların memarlıq detallarına qədər. Məqsəd şəhərin hazırkı vəziyyətini, onun əhvali-ruhiyyəsini rəng vasitəsilə çatdırmaq idi: istər gündüz, istərsə də axşam və ya gecə.
- Uşaqlığınız şəhərin hansı hissəsində keçib? Həyatınızın bu dövrünü necə xatırlayırsınız?
- Ömrümün ilk illəri İçərişəhərdə, ulu babama məxsus evdə keçib. Daha sonra şəhərin yuxarı hissəsinə köçdük, orada valideynlərimə mənzil vermişdilər. Valideynlərim Politexnik İnstitutunda müəllim idilər. Uşaqlıq illərim qayğısız və xoşbəxt olub: valideynlərim, babam, nənəm, qardaşlarım, çoxsaylı qohumlarım, həyətdəki, məktəbdəki dostlarım, sevimli müəllimlərim, dəniz, günəş, bağ evi, Novruz bayramı, Yeni il, doğma şəhərim və sevimli məşğuliyyətim olan rəsssamlıq... Uşaqlıq illərimlə bağlı bir sıra xatirələrim belədir...
- Sizin incəsənətlə bağlı ilk xatirəniz nədir? Uşaq olarkən incənətdə sizi nə heyran etmişdi?
- Yadımdadır, uşaq vaxtı Bakıdakı İncəsənət Muzeyində köhnə rəsm əsəri görmüşdüm. Bu, qladiatorların olduğu bir səhnə idi. Amma onu kimin çəkdiyini xatırlamıram. Yəqin ki, onu hələ də muzeydə görə bilərsiniz. Rəsmin böyük ölçüsü məni heyran etmişdi. İnsan və heyvan fiqurları: hər şey çox real və canlı idi. Bu rəsm mənim incəsənətlə ilk tanışlığım idi.
- Bakıda keçiriləcək sərginiz barədə danışardınız...
- Son bir neçə il vaxtımın çoxunu Bakıda keçirirdim. Burada rəsmlər, portretlər çəkirdim, heykəltəraşlıq barelyefinin dizaynı ilə məşğul olurdum. İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı da Azərbaycanda idim. Bu müharibənin hər dəqiqəsi, hər saniyəsi bütün Azərbaycan xalqında olduğu kimi, mənim də ürəyimdən süzülüb keçirdi: Ordumuzun irəliləməsinin sevinci, bizim oğlanlarımızın həyatlarını itirməsi ilə bağlı kədər ilə.
Mənim babamın kökləri Şuşaya gedib çıxır. Təəssüf ki, atam qələbimizi görə bilmədi. Anam bu qələbini gördü. Anam atasının Cəbrayıl rayonunun Daşkəsən kəndini və öz şəhəri olan Şuşanın azad edilməsi barədə xəbəri eşitdi. Amma o, noyabrın 14-də - Qələbəmizdən bir neçə gün sonra dünyasını dəyişdi.
Beləliklə, Birinci Qarabağ müharibəsindən başlayaraq, qazanılan Qələbə ilə bitən Qarabağ tarixinə həsr olunmuş irihəcmli monumental rəsmdə ifadə edə bilmədiyim bütün hisslərimi, sözlərimi göstərmək qərarına gəldim. Sevimli anamın itkisini, həyatını itirən oğlanlarımızın acısını, xalqımızın, Ali Baş Komandanımızla bağlı qürur hissini məhz kətanda əks etdirmək istədim.
Avqustun 8-də Şüvəlandakı emalatxanamda uzunluğu 10 metr, hündürlüyü 4 metr olan nəhəng kətanda rəsm əsəri çəkməyə başladım. Onu “30 il və 44 gün” adlandırdım. Rəsmdə 80 fiqur var. Bunların 22-si portretdir. Mən bu rəsmi xalqımıza göstərmək istəyirəm. Təbii ki, belə böyük miqyasda rəsm üçün müvafiq məkan olmalıdır, çünki o, heç bir qalereyaya yerləşə bilməz. Əminəm ki, bu rəsm öz layiqli yerini tapacaq. Onu minlərlə insan görəcək. Bundan başqa, bu rəsmlə bağlı videoçarx hazırlamışam. Onun “Abbasov art” adlı “Youtube” kanalıma yerləşdirmişəm. Bu video böyük marağa səbəb olub.
- Vətən haqqında düşünən zaman daha çox nə ilə bağlı həsrət çəkirsiniz?
- Harada olmağımdan asılı olmayaraq, hər zaman Azərbaycan üçün darıxıram! Yaxınlarım, dostlarım, insanlarımız, danışığımız, radiodakı muğam, ləzzətli yeməklərimiz, iylər və səslər üçün darıxıram. Bütün bunlar mənim üçün doğmadır! Hamısı mənim bir parçamdır!

Чингиз АББАСОВ: «Я всегда скучаю по Азербайджану, где бы я ни был! Все это - мое! Родное! Это все - часть меня»
Представитель репрезентативного направления изобразительного искусства, азербайджанский художник Чингиз Аббасов узнаваем свободной, экспрессивной манерой письма и уникальным сочетанием яркого, колористического подхода азербайджанской школы живописи и традиций западного реализма. С 90-х годов Аббасов экспонирует свои работы на персональных и групповых выставках - это Финляндия, США, Габалинская международная художественная выставка в Азербайджане, ArtExpo в Нью-Йорке, Флорентийская биеннале в Италии, а также сотрудничество с галереей Лагуна Бич в Калифорнии. Чингиз Аббасов является автором частных и государственных заказов. Его картины находятся во многих коллекциях по всему миру, в том числе главы Финляндии и в музейной коллекции Райнхольда Вюрта.
Сегодня Чингиз АББАСОВ готовится к персональной выставке в Баку, где будет представлено одно из его крупных полотен - «Тридцать лет и 44 дня», посвященное Карабаху, откуда исходят корни художника. Несмотря на мультикультуральность личности и увлечение мировым искусством, его работы демонстрируют неразрывную связь с национальными культурными истоками.
- Все увиденное и прожитое в жизни откликается в нашем восприятии и мышлении, а затем, соответственно, в работе, которую мы выполняем. Чувствуете ли в своем творчестве смешение разных культур?
- На творчество любого художника влияет окружающий его мир. Я не исключение. Впитывая богатое культурное наследие прошлых столетий и современное искусство Европы и Америки, я получил широкий арсенал технических возможностей, которые применяю в своем творчестве. Один долгий период своей жизни я посвятил изучению культуры и атмосферы прекраснейших мест нашей планеты. В буквальном смысле слова истоптав каждый сантиметр Флоренции, я изучил все знаменитые произведения этого города - центра эпохи Ренессанса. Нью-Йорк (Метрополитен), Австрия, Германия и многие другие страны и города также стали объектом моего интереса.
- Вы живете между Финляндией и США. Судя по вашим интервью, это связано с тем, что ваша любовь и будущая жена была финкой и работала в США. С какими сложностями вы столкнулись в период творческой и личной адаптации?
- Когда после женитьбы я переехал в Калифорнию, у меня, естественно, была задача заниматься творчеством и выставлять свои работы в галереях. Мне повезло, что сразу нашлась галерея в Лагуне Бич. Этот город известен огромным количеством художественных галерей. К счастью, мои работы здесь вызвали интерес и я начал выставляться. Одной из самых запомнившихся персональных выставок стала экспозиция Twins - это картины, посвященные моим только что родившимся двойняшкам - Саре и Эмилю.
К сожалению, в школе я не слишком увлекался уроками английского. Поэтому одной из сложностей, с которыми я столкнулся в США, был языковой барьер. Но я быстро перешагнул через него. В целом адаптация к американской жизни проходила легко. Выручали открытость и дружелюбность американцев, с которыми легко находить общий язык. Я получил Green Card - право на постоянное проживание в Штатах - по категории, которая выдается людям из сферы искусства.
Что касается Финляндии, куда мы переехали позже по семейным причинам, то здесь все обстояло несколько иначе. В отличие от американцев финны по природе - интроверты. Но когда сближаешься с ними, они становятся верными друзьями на долгие годы. Первая выставка, которую я привез в Финляндию сразу по окончании Академии художеств в Санкт-Петербурге, прошла успешно. Чего не скажешь о начале моей творческий жизни здесь. Я обошел большое количество галерей, но  там все в один голос говорили: «Картины хорошие, но работаем только с финскими художниками». Несмотря на то, что я говорил на их языке, пробиться в замкнутый мир финского искусства было довольно-таки трудно.
- Но в конце темного тоннеля всегда есть свет…
- Этим светом в конце тоннеля стала одна женщина-арт-дилер, заинтересовавшаяся моими работами. Через некоторое время, узнав, что она успешно продает мои картины, другие арт-дилеры и представители галерей начали связываться со мной. На сегодняшний день количество моих работ, купленных в Финляндии, исчисляется сотнями. Это способствовало приобретению некоторой популярности. Я был единственным азербайджанцем, проживающим в Финляндии, который был приглашен президентом страны Тарьей Халонен на званый ужин в честь приезда Президента Азербайджана Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан ханум.
- Как известно, ваши работы находятся в личной коллекции главы Финляндии и в музейной коллекции Райнхольда Вюрта («Мадонна XXI века»). Кто же ваш зритель?
- Я писал портрет легенды НХЛ Теему Селянне, портреты глав финского банка, известных личностей в Азербайджане. Как я уже сказал, в Финляндии было приобретено очень много моих работ. Их много продано в США и ряде европейских стран. Я работал с галереями Калифорнии, Финляндии, Швеции. Участвовал в биеннале во Флоренции, ArtExpo в Нью-Йорке. Сейчас, находясь в Финляндии, я готовлю серию работ, презентация которых пройдет в одной из европейских стран. Если откровенно, то, занимаясь творчеством, я не задумываюсь о том, что мои работы обязательно должны выставляться или продаваться. Я - художник. Моя задача передать свои ощущения, мысли и настроение в картине. Кто мой зритель? Мне приходят письма от людей, которые как давно, так и совсем недавно стали владельцами моих произведений. Это письма от пенсионеров, молодых пар, людей из разных социальных слоев населения. Объединяет их всех любовь к искусству.
- В ряде ваших работ отображен образ женщины. Как, впрочем, и в картине «Мадонна XXI века». Опишите Мадонну сегодняшних дней. Какая она? Икона красоты или обладает какими-то еще необыкновенными качествами?
- Вы правы. Во многих моих работах главной темой является образ женщины. В моем понимании любая мать, которая любит своего ребенка и готова ради него на все, и есть Мадонна. Насчет понятия красоты и его восприятия - наверное, у каждого это индивидуально.
- Ваши картины отличаются яркими красками, которые вызывают у зрителя определенные чувства. Что ближе вам? Передача положительных или отрицательных эмоций?
- Восприятие мира через цвет и передача этого восприятия на холст у художника происходит, скорее, на уровне подсознания, различных ощущений. Сложно вербализировать, но именно это ощущение и передается зрителю. Картину не нужно понимать, ее воспринимают на чувственном уровне. И поэтому мне трудно сказать, почему в ряде моих работ преобладал красный или какой-то другой цвет. Хотя раньше, в Питере, когда я был еще студентом, предпочитал палитру с преобладанием фиолетового цвета. Создавая картину, художник вкладывает в нее свою энергию, которая обязательно передается зрителю. Энергия, которую я вкладываю в свои работы, - это любовь к объекту в моей картине. Именно это я хочу передать своему зрителю. Поэтому можно сказать, что мои картины вызывают положительные эмоции.
- Есть произведение, с которым вы не хотели бы расстаться?
- У меня есть работы, с которыми я не расстаюсь, которые по той или иной причине мне дороги. А в целом, когда я показываю свои картины и вижу, что они нравятся людям, я уже доволен, потому что смог вызвать эмоции и любовь.
- Особый след в становлении вашего творчества сыграло образование - Художественное училище имени Азима Азимзаде и Художественно-промышленная академия имени А.Л.Штиглица в Санкт-Петербурге…
- Школу Азима Азимзаде прошли, можно сказать, все азербайджанские художники. В их числе и я. Здесь я получил хорошие фундаментальные знания по рисованию, живописи и композиции. Что же касается академии имени Штиглица, то, обучаясь здесь на монументальном отделении, я поднял свои знания до совершенно нового уровня. Это относится как к базовым дисциплинам рисунка, так и к живописи, композиции и их трансформации в язык монументального искусства.
- Какое же направление творчества вы выбрали для себя?
- Мое творчество можно отнести к репрезентативному или, как еще принято его называть, фигуративному искусству. Спектр этого направления очень широк - от классического до современного модерна. Но базируется оно на воспроизведении реальных, узнаваемых объектов. Для меня же изображение реальности - всего лишь отправная точка, через которую я выражаю свои чувства и ощущения. В зависимости от поставленной цели интерпретация реальности может быть от академической классики до экспериментальных нововведений.
- Расскажите о вашей книге Magnificent Baku, которая вошла в Библиотеку Конгресса США.
- Идея создания работ, посвященных моему Баку, созрела давно.  Содержание этой книги - исторический центр Ичеришехер, затем я перешел к современному облику города и показал все разнообразие нашего родного края. Предисловие к книге было написано двумя нашими учеными: покойным Фаридом Алекперли - одним из немногих ученых в мире, который проводил исторические исследования в библиотеке Ватикана, и Мурадом Исмаиловым - доктором социологических наук в Кембридже. Такого предисловия, на мой взгляд, было уже достаточно, чтобы иметь представление о Баку. Книга издана в форме альбома, где воспроизведены мои картины. Цель - ознакомить американцев посредством искусства с моим городом и страной. Книга, помимо Библиотеки Конгресса США, представлена также в библиотеке Кембриджа в Англии, в посольстве и консульстве Азербайджана в США и имеется в наличии у нескольких сотен американцев. В Азербайджане с ней можно ознакомиться в библиотеках имени М.Ф.Ахундова и Университета АДА.
- Успех работы требует ее продолжения…
- Изначально у меня была идея издать книги, содержащие информацию по каждому региону Азербайджана, а затем выставлять их в известных книжных сетях Европы и США. Я уже собрал материалы по Шамкиру и Гядабею с их изумительными пейзажами и историческими памятниками. Очень хочу сделать такую серию по Карабаху. Конечно, это требует времени и концентрации исключительно на этом проекте. Надеюсь, в будущем удастся воплотить такую идею.
- Когда вы изображаете наш город, бывает ли, что ловите себя на мысли дополнить или, наоборот, убрать какую-либо деталь в архитектурном построении его облика?
- Я люблю свой город таким, какой он есть: древним и динамично развивающимся. Конечно, хотелось бы, чтобы Баку избавился от безличных в архитектурном плане типовых построек советского периода. Они себя изжили во всех отношениях. Когда я писал серию работ о Баку, меня интересовало все: от общего вида до архитектурных деталей зданий. Задача была через цвет передать состояние города, его настроение: будь то день, вечерние сумерки или ночь.
- В какой части города проходило ваше детство? Каким вам запомнился этот период жизни?
- Первые годы моей жизни проходили в Ичеришехер, в доме, которым владел мой прадед. Потом мы переехали в верхнюю часть города, где моим родителям - преподавателям Политехнического института - выдали квартиру. У меня было беззаботное и счастливое детство: мои родители, бабушки, дедушки, братья, многочисленные родственники, друзья во дворе, в школе, любимые учителя, море, солнце, дача, Новруз байрамы, Новый год, родной город и любимое занятие - рисование. Это ассоциативный ряд моего детства...
- Ваше первое арт-воспоминание. Когда вы были ребенком, что вас впечатлило и сразило?
- Помню, как в детстве в нашем Музее искусств в Баку я увидел старинную картину. Это была сцена с гладиаторами. Не помню, кто ее написал. Наверное, ее до сих пор можно увидеть в музее. Я был поражен большим размером картины. Фигуры людей, животных: все было очень реалистично и живо написано. Эта картина и была моим первым знакомством с искусством.
- Расскажите о вашей предстоящей выставке в Баку...
- Последние несколько лет я большую часть времени проводил в Баку - писал картины, портреты, занимался дизайном скульптурного барельефа. Во время второй Карабахской войны я был в Азербайджане. Как и у всего народа, каждая минута, каждая секунда этой священной войны проходили сквозь сердце: радостями от продвижения нашей армии вперед, горечью, связанной с гибелью наших ребят. К сожалению, мой отец, у которого со стороны его отца шушинские корни, не дождался Победы. Мама ее увидела. Увидела освобождение села своего отца - Дашкесан в Джебраиле и города мамы - Шуши. Через несколько дней после нашей Победы 14 ноября ее не стало. Все свои переживания и слова, которые я не мог высказать, решил показать в одной масштабной монументальной картине, посвященной истории Карабаха, - начиная от первой Карабахской войны и заканчивая завоеванной Победой. Горечь от потери любимой мамы, боль за наших погибших ребят, гордость за свой народ, нашего Верховного Главнокомандующего - все это я хотел отразить в едином полотне. 8 августа в своей мастерской в Шувалане я приступил к написанию этого огромного полотна размером 10 м в длину и 4 м в высоту. Я назвал его «Тридцать лет и 44 дня». В картине больше 80 фигур. 22 из них - портреты. И я хочу показать эту картину нашему народу. Естественно, для картины такого масштаба должно быть соответствующее помещение - ни одна галерея ее не вместит. Но я уверен - она найдет свое достойное место. Ее увидят тысячи. Также я подготовил видеоролик с этой картиной, который размещен на моем YouTube-канале Abassov art. Этот видеоролик вызывает много  откликов.
- О чем тоскуете, думая о Родине?
- Я всегда скучаю по Азербайджану, где бы я ни был!  По родным, друзьям, людям, нашей речи, мугаму по радио, нашей вкусной еде, запахам и шумам. Все это - мое! Родное! Это все - часть меня.