Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşada ilk beynəlxalq idman yarışı baş tutub. “Əziz Şuşa” beynəlxalq velosiped yarışı Bakıdan başlayaraq Şuşada sona çatıb.
Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Velosiped Federasiyası və Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin təşkilatçılığı ilə reallaşan turnirin birinci mərhələsi Pirallahı rayonunda “Nərəkənd” parkının yaxınlığında start götürüb. Yarışın açılış mərasimində 8 ölkəni – Azərbaycan, Türkiyə, Böyük Britaniya, Rumıniya, Gürcüstan, Monqolustan, Tacikistan və Özbəkistanı təmsil edən 13 komandadan ümumilikdə 75 idmançı tədbir iştirakçılarına təqdim olunub. Azərbaycan Respublikasının müdafiə sənayesi naziri, Azərbaycan Velosiped Federasiyasının prezidenti Mədət Quliyev çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin yarış iştirakçılarına salamlarını çatdırıb və uğurlar arzuladığını bildirib.
O bildirib ki, yarışın keçirilməsində əsas məqsədlərdən biri də gənclərin beynəlxalq yarışlarda iştirakını situmullaşdırmaq və dünya velosiped ailəsi ətrafında sıx birləşməkdən ibarətdir.
İdmançılar birinci mərhələdə şose velosipedinin fərdi ötüşmə növündə 21 kilometr məsafədə mübarizə aparıblar. Bu növ üzrə ən yüksək nəticə göstərən velosipedçi Türkiyənin “Sakarya BB Pro Team” kontinental klubunda çıxış edən Azərbaycanın elit milli komandasının üzvü Elçin Əsədov (26 dəqiqə 18 saniyə) olub. O, qızıl medal qazanaraq fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb.
Azərbaycanın elit milli komandasının digər üzvü Musa Mikayılzadə (26 dəqiqə 31 saniyə) gümüş, Rumıniyanın “CSA Steaua Cycling Team” komandasının üzvü Sergey Tsvetkov (26 dəqiqə 58 saniyə) isə bürünc medala layiq görülüb. Birinci mərhələnin nəticələrinə görə, Elçin Əsədova yarışın lider idmançısı olduğuna görə sarı köynək təqdim edilib.
“Əziz Şuşa” beynəlxalq velosiped yarışının ikinci mərhələsi Füzulidə başlayıb. 75 idmançının qatıldığı yarışın bu mərhələsi Füzuli Hava Limanından start götürməklə Şuşa şəhərindəki “Qarabağ” hotelinin qarşısına qədər davam edib. İdmançılar Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığı ilə inşa edilən “Zəfər Yolu” ilə 71 kilometr məsafədə şose velosipedinin qrup ötüşməsi növündə güclərini sınayıblar.
İkinci mərhələnin nəticələrinə görə, Elçin Əsədov hamıdan sürətli olaraq qızıl, Özbəkistanın “Tashkent City” klubunun üzvü Akramjon Sunnatov gümüş, Monqolustan milli komandasının üzvü İderbold Bold isə bürünc medal qazanıb. Yarışın lideri olduğuna görə Elçin Əsədova ikinci dəfə sarı köynək təqdim edilib.
Beləliklə, iki günün yekunlarına əsasən komanda proqramında 1-ci yerə Türkiyənin “Sakarya BB Pro Team”, 2-ci yerə Özbəkistanın “Tashkent City” klubu, 3-cü yerə isə Monqolustan milli komandası çıxıb.
Şuşa qalasının önündə keçirilən mükafatlandırma mərasimində Mədət Quliyev Azərbaycan Velosiped Federasiyasının adından yarışın qalibi Elçin Əsədova 3 otaqlı mənzil hədiyyə edib.
Tarix belə yazılır
“Əziz Şuşa” beynəlxalq velosiped yarışı Şuşada baş tutan ilk beynəlxalq idman tədbiri kimi tarixə düşdü. “Gələcəkdə turnirin ənənəvi olaraq hər il keçiriləcəyi gözlənilir”, - gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov bildirib: “Şuşada ilk beynəlxalq turnir yüksək səviyyədə keçirildi. Yarışda təşkilatçılığa görə Azərbaycan Velosiped Federasiyasına, onların tərəfdaşlarına, könüllülərə, ümumiyyətlə, əməyi keçən hər kəsə təşəkkürümü bildirirəm. Azərbaycanın qəhrəman oğulları çox çətin yollarla və böyük şücaət göstərərək Şuşaya qalxıblar. Allah şəhidlərimizə rəhmət eləsin! Düşünürəm ki, bu yarışları ənənəvi keçirmək olar. Bu barədə Azərbaycan Velosiped Federasiyasının prezidenti Mədət Quliyevlə də danışmışıq. Bu ənənəni davam etdirmək niyyətindəyik. Həm Şuşada, həm də Qarabağın digər şəhərlərində yerli, həmçinin beynəlxalq yarışlar keçiriləcək”.
“Əziz Şuşa” beynəlxalq velosiped yarışının qalibi Elçin Əsədov bu yarışda qələbə qazanmağı əsas məqsəd hesab etdiyini bildirib: “Özümə söz vermişdim ki, Şuşadakı yarışın qalibi olacağam. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eetsi! Ali Baş Komandanımıza və qazilərimizə cansağlığı arzulayıram. “Dəmir yumruq” yerindədir. Onun gənc igidləri öz sözünü dedi. Bu turnirin qalibi olmaq böyük sevincdir”.
35 yaşlı Əsədov ilin sonuna kimi idman karyerasını bitirəcəyini istisna etməyib: “Bu, mənim müqavilələrimdən asılı olacaq. Uzun sözləşmə olsa, davam etmək şansım var. Amma indiki durumda karyeramı bitirmək gündəmdədir. Karyeramı bitirmək üçün bundan gözəl yer ola bilməz”.
Gələcək planlar
Veloyürüşün təşkilatçıları gələn il Şuşada keçiriləcək yarışlara daha da çox idmançı cəlb etməyi planlaşdırırlar. Azərbaycan Velosiped Federasiyasının prezidenti Mədət Quliyev Qarabağın digər bölgələrində də yarışların keçirilə biləcəyini söyləyib: “Hər il belə turnirlər təşkil etmək planımızda var. Zəfər yolu peşəkar velosipedçilər üçün çox maraqlıdır. 71 kilometr uzunluğu olan yolda yoxuşun hündürlüyü 2450 metrə yaxındır. Bu da velosipedçilərə maraqlı gəlir”.
“Bu gün ulu öndər Heydər Əliyevi yada salmamaq olmaz. Onun ruhu buradadır. Prezident İlham Əliyev ulu öndərin siyasətini uğurla davam etdirir. Onun nəticəsidir ki, Prezidentimiz 2020-ci ildə 44 gün ərzində torpaqlarımızı bizə qaytardı. Bu gün qısa zamanda gözəl infrastruktur hazırlanıb. Müxtəlif ölkələrin təmsilçiləri də yolun çox yaxşı olduğunu bildiriblər. Turnir “Zəfər Yolu”nda baş tutdu. Prezident İlham Əliyev tərəfindən çəkilən bu yolda belə yarışın keçirilməsi bizim xalqımızın, belnəlxalq velosiped idmanının beynində həkk olunacaq və tarixən qalacaq, - deyə M.Quliyev bildirib.

BIKE RIDE FOR HISTORY
The first international sporting event took place in the cultural capital of Azerbaijan, Shusha. The International Dear Shusha Bike Ride began in Baku on July 9 and ended in Shusha on the next day.
The first stage of the tournament organised by the Ministry of Youth and Sports of Azerbaijan, the Azerbaijan Cycling Federation (ACF) and the Shusha City State Reserve Department kicked off in the Pirallahi district of Baku near the Narakand Park. At the opening ceremony, 75 athletes from 13 teams from eight countries—Azerbaijan, Turkey, UK, Romania, Georgia, Mongolia, Tajikistan and Uzbekistan—were presented to the participants of the event. ACF President and Minister of Defence Industry of Azerbaijan Madat Guliyev conveyed the greetings of President Ilham Aliyev to the competitors and wished them success. He noted that one of the main goals of the rally was to encourage young people to take part in international competitions and to unite more closely around the world family of cycling.
In the first stage, the athletes competed in an individual road cycling race over a distance of 21km. The cyclist who showed the highest result in this event was Elchin Asadov, captain of the Azerbaijani team and member of the Turkish continental Sakarya BB Pro Team. Having finished the race in 26m and 18s, he won the gold medal and made it to the top of the podium. Another member of the national team, Musa Mikayilzade (26:31) got the silver medal, while Sergey Tsvetkov of the Romanian CSA Steau Cycling Team (26:58) became the third best. At the end of the first stage, Elchin Asadov was awarded a traditional yellow jersey as the leader of the race.
The second stage of the cycling tournament began in Fuzuli attended by all the 75 athletes. This stage started at the Fuzuli Airport and continued to the Garabagh Hotel in Shusha. This time, the athletes tried their luck in a 71km group road cycling race along the Victory Road, built on the instructions of the Azerbaijani President Ilham Aliyev.
Elchin Asadov was once again the fastest cyclist to win the gold medal, followed by Akramjon Sunnatov (Tashkent City, Uzbekistan) and Iderbold Bold of Mongolia (bronze). Thus, Elchin Asadov was awarded another yellow jersey for leading the race.
At the end of the two-day competition, the Turkish club Sakarya BB Pro Team became the best in the team programme, followed by Uzbekistan's Tashkent City and the Mongolian team.
At the awards ceremony held in front of the Shusha Fortress, Madat Guliyev handed the keys to a three-room flat to the winner of the tournament, Elchin Asadov, on behalf of the Azerbaijan Cycling Federation.
Making history
Dear Shusha made history as the first international sporting event in Shusha. Minister of Youth and Sports Farid Gayibov promised that the tournament will become a tradition held annually: "The first international tournament in Shusha was held at a high level. I want to thank the Azerbaijani Cycling Federation, partners, volunteers, and in general all those who have contributed. Heroes of Azerbaijan covered a very hard path to reach and liberate Shusha with courage. May Allah have mercy on our martyrs. I think these competitions can well be turned to a tradition. We discussed this with Madat Guliyev, president of the Azerbaijan Cycling Federation. We intend to continue this tradition. Both local and international competitions will take place in Shusha and other cities and towns of Garabagh.”
Elchin Asadov, the winner of the cycling race, said that first place in the competition was his goal: "I promised myself that I would be the winner of the competition. I did what I believed in. May Allah have mercy on all our martyrs. I wish our Supreme Commander-in-Chief and veterans good health. The Iron Fist is always vigilant. Our young generation demonstrated this. It is a great honour and joy to be the winner of this tournament.”
The 35-year-old Asadov has not ruled out ending his sporting career by the end of the year: "It will depend on my contracts. If there is a long-term offer, there is a chance to continue. But currently I’m thinking of finishing my career. And there couldn't be a better time for that."
Future plans
The organisers of the race plan to attract even more athletes to next year's competition in Shusha. ACF president Madat Guliyev suggested that competitions could also be held in other regions of Garabagh: "We have plans to organise such tournaments every year. The Victory Road is very interesting for professional cyclists. The elevation on the 71km road is about 2450m, which attracts athletes.
"Today it is impossible not to remember national leader Heydar Aliyev. His soul is here. Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev is successfully continuing the policy of the great leader. As a result, our president returned our lands in 2020 within 44 days. An excellent infrastructure has been prepared here in a short time. Representatives of different countries also noted that the road was very good. The Victory Road tournament laid by President Ilham Aliyev will remain in the memory of our people and international cycling for a long time," Mr. Guliyev said.