DOQQUZUNCU DƏFƏ QRUPDA
Futbol üzrə Azərbaycan çempionu “Qarabağ” ardıcıl 9-cu dəfə avrokuboklarda qrup mərhələsində oynayacaq. Ağdam klubu Çempionlar Liqasının təsnifat mərhələsində Polşa və İsveçrə klublarını məğlub edərək maksimum vəzifəni yerinə yetirib. Klub üçün minimum vəzifə avrokuboklardan birində qrup mərhələsinə düşmək idi. Bu mövsüm üçün minimum vəzifəni artıq yerinə yetirib. Azərbaycan çempionunun avrokuboklardan hansında çıxış edəcəyini isə növbəti qarşılaşmalar müəyyənləşdirəcək.
Meydançanın hər qarışı uğrunda mübarizə aparanda
Bakıda İsveçrə çempionu “Sürix”i 3-2 hesabı ilə məğlub edən Ağdam təmsilçisi səfərdə daha çətin müqavimətlə üzləşib. Azərbaycan çempionu üçüncü təsnifat mərhələsinə vəsiqə qazanmaq üçün Sürixdə əlavə vaxt oynamalı oldu. Üstəlik, “köhlən atlar”a oyunun taleyini əsas vaxtda həll etməyə və əlavə əsəb gərginliyini yaşamamağa cəmi bir neçə dəqiqəsi çatmadı. Necə deyərlər, “ancaq yaxşıdır ki, hər şeyin sonu yaxşı bitir”.
Sürixdəki görüş “Qarabağ” üçün “soyuq duş” effekti ilə başlayıb. Matçın 4-cü dəqiqəsində komandanın kapitanı Maksim Medvedyev topu öz qapısına vurdu və bununla da, iki oyunun yekununda hesabı bərabərləşdirdi. Lakin Qurban Qurbanov və yetirmələri dönüş yaratmağı bacardı: ikinci hissənin əvvəlində ağdamlılar hesabı bərabərləşdirərək, nəticədə yenidən önə keçdilər. Buna görə İsveçrə çempionu daha bir qol vurmalı idi. Matçın 96-cı dəqiqəsi idi və belə görünürdü ki, ağdamlılar oyunun sonuna qədər tab gətirə biləcəklər. Amma cərimə zərbəsindən “köhlən atlar”ın cərimə meydançasına göndərilən top müdafiəçilərin təlaşına və ardıcıl səhvlərinə səbəb oldu. Doğrudur, qapıçı düz iki dəfə müdafiəçilərin səhvini düzəltsə də, “Sürix” üçüncü cəhddən topu qapıdan keçirməyə və oyunu əlavə vaxtlara aparmağa nail oldu. Xatırladaq ki, bu mövsümdən etibarən səfərdə vurulan qol üstünlük vermir. Bu qayda bu dəfə “Qarabağ”ın xeyrinə oldu. Bu yenilik olmasaydı, Sürixdəki görüşün əsas vaxtı 2:1 hesabı ilə meydan sahiblərinin xeyrinə başa çatacaqdı və İsveçrə çempionu Bakıdakı oyuna görə növbəti mərhələyə vəsiqə qazanacaqdı.
Beləliklə, qalibi müəyyən etmək üçün komandalar daha 30 dəqiqə oynamalı oldu. Bəxt “köhlən atlar”ın üzünə güldü: Kvabena Ovusu ikinci qolu vurdu və “Qarabağ” 120 dəqiqənin yekun nəticəsi olan 2:2 hesablı heç-heçə ilə növbəti mərhələyə yüksəldi.
“Qarabağ”ın növbəti rəqibi Macarıstan çempionu “Ferentsvaroş” olacaq. Yenə güclü bir rəqib, yenə çətin sınaq. İlk oyun avqustun 3-də, saat 20:00-da Tofiq Bəhramov adına Respublika Stadionunda, cavab oyunu isə avqustun 9-da, saat 22:00-da Budapeştdə keçiriləcək.
Qurban Qurbanovun komandası qələbə qazanmaqla pley-offa adlayacaq.  Əks halda komanda Avropa Liqasında çıxış edəcək. Ən əsası “Qarabağ” bu mövsümdə də qışa qədər avrokuboklarda olacaq.
Qeyd edək ki, FİFA Prezidenti Canni İnfantino “Qarabağ”ı UEFA Çempionlar Liqasının 3-cü təsnifat mərhələsinə vəsiqə qazanması münasibətilə təbrik edib və ona uğurlar arzulayıb.
Qurban Qurbanov: “Hər bir futbolçunu bağrıma basmaq istəyirəm”
Matçın sonunda “Qarabağ”ın baş məşqçisi Qurban Qurbanov oyunla bağlı fikirlərini bölüşüb: “Bu oyundan və futbolçularımdan çox danışmaq olar. Onları bağrıma basır, hər birini təbrik edirəm. Meydanda təkcə oyun yox, yaxşı mübarizə, “Qarabağ”a layiq inamlı insanlar gördük. Meydanda güclü kollektiv var idi. Futbolçularımı döyüşçü adlandırıram. 90 dəqiqə yox, 120 dəqiqə döyüşdülər. Matçın əvvəlində taktiki savaş getsə də, sonradan döyüşə çevrildi”.
Q.Qurbanovun sözlərinə görə, “Qarabağ” futbolçuları növbəti mərhələyə layiq idilər: “Şükürlər olsun, hər şey bizim tərəfimizdə oldu. Bizə uyğun olmayan rəqibə qarşı oynayırdıq. Bu gün biz bunu bir daha gördük.Topun havada çox olması bizim üçün xoş deyildi. Amma komandam bunu bacardı. Bütün azərbaycanlıları təbrik edir, “Sürix”ə isə gələcək oyunlarda uğurlar arzu edirəm”.
O deyib ki, əlavə vaxt başlamamışdan qabaq fasilə bir az gərgin dəqiqələr idi: “Futbolçulara hər şeyi futbol dilində anlatdıq. Oyunçularıma güvənirdim. Belə matçlar bizi daha da böyüdür. Bəzən uduzsaq belə, məyus olmuram. Çünki futbolun maraqlı anlarından biridir. Bu cür anları baş məşqçi, futbolçu kimi yaşamaq lazımdır. Fasilədə futbolçularımın yanında olduğumu dedim və bəzi tapşırıqlarımı verdim. Rəqibin hava ötürmələri zamanı daha diqqətli oynamalı olduğumuzu bildirdim”.

В ДЕВЯТЫЙ РАЗ В ГРУППЕ
Чемпион Азербайджана по футболу «Карабах» в девятый раз подряд сыграет в групповом этапе еврокубков. Агдамский клуб, прошедший в квалификации Лиги чемпионов этого сезона клубы из Польши и Швейцарии, уже выполнил задачу-минимум - попадание в групповую стадию одного из трех еврокубков. Следующие раунды противостояния определят, в каком из еврокубков сыграет чемпион Азербайджана.
Когда борешься за каждый дюйм поля
Представитель Агдама, обыгравший в Баку чемпиона Швейцарии «Цюрих» со счетом 3:2, 27 июля в ответном матче, как и ожидалось, столкнулся с еще более упорным сопротивлением. Чемпиону Азербайджана для выхода в третий раунд квалификации Лиги чемпионов понадобилось отыграть в Швейцарии дополнительное время, причем «скакунам» не хватило всего пары минут, чтобы избежать дополнительной нервотрепки и овертайма. Но, как говорится, все хорошо, что хорошо кончается.
Встреча в Цюрихе началась для «Карабаха» с «холодного душа». Уже на четвертой минуте капитан команды Максим Медведев срезал мяч в свои ворота и тем самым сравнял счет по сумме двух игр. Но главному тренеру Гурбану Гурбанову и его подопечным удалось совершить «переворот» в матче: в начале второго тайма агдамцы сравняли счет и по сумме двухраундового противостояния вновь вышли вперед.
Теперь швейцарскому чемпиону надо было обязательно забивать еще один гол. Шла 96-я минута матча и, казалось, что агдамцы выстоят. Но безобидный навес в штрафную «Карабаха» обернулся суетой и чередой ошибок защитников. Вратарь дважды исправлял оплошности защиты, но «Цюриху» удалось все-таки с третьей попытки забить мяч и перевести противостояние в дополнительное время. Надо сказать, что правило, которое применяется с прошлого евросезона, - что гол, забитый на выезде, не дает преимущества, - в этот раз сыграл в пользу «Карабаха». Если бы не это новшество, основное время встречи в Цюрихе завершилось бы со счетом 2:1 в пользу хозяев и за счет игры в Баку дальше прошел швейцарский чемпион.
А так для выявления победителя командам пришлось сыграть еще 30 минут. Удача улыбнулась «скакунам»: у агдамцев Овасу Квабена забил второй гол и по итогам 120 минут счет 2:2 вывел «Карабах» в следующий раунд.
Очередным соперником «Карабаха» станет чемпион Венгрии «Ференцварош». Первый матч пройдет 3 августа, в 20:00 на Республиканском стадионе имени Тофига Бахрамова. Ответная встреча состоится в Будапеште 9 августа, в 22:00.
В случае успеха команда Гурбана Гурбанова выйдет в плей-офф Лиги чемпионов. Если же агдамцы потерпят неудачу, то попадут в Лигу Европы.
Президент ФИФА Джанни Инфантино поздравил «Карабах» с выходом в третий квалификационный раунд Лиги чемпионов УЕФА и пожелал ему успехов.
Гурбанов: Хочу обнять каждого игрока
По окончании матча главный тренер «Карабаха» Гурбан Гурбанов прокомментировал ничью в ответном матче со швейцарским «Цюрихом»: «Об игре и футболистах говорить можно много. Но я хочу не говорить, а обнять каждого игрока. Поздравляю каждого из них. Сегодня была не только игра, но и хорошая борьба. Мы увидели спортсменов, достойных «Карабаха», сильный коллектив. Сегодня мои ребята все 120 минут боролись. В начале игры было больше тактической борьбы, но затем она перешла в настоящее сражение».
Гурбан Гурбанов считает, что его подопечные заслужили такой исход матча: «К счастью, все завершилось в нашу пользу. Ранее я говорил, что «Цюрих» является очень непривычным для нас соперником. И сегодня мы это вновь увидели. Когда мяч часто в воздухе, для нас это не лучший расклад. Несмотря на это, ребята смогли добиться желаемого. Поздравляю всех с этой победой, а «Цюриху» желаю успехов в будущем».
«Минуты в перерыве перед дополнительным временем были немного напряженными. Но мы все обсудили, скажем так, на футбольном языке. Я доверяю своим игрокам. Я всегда говорил, что такие матчи делают нас более опытными. Даже если проигрываем в подобных матчах, не расстраиваюсь. Потому что это одни из самых интересных и стрессовых минут в футболе. Поэтому важно пережить такие эмоции как тренеру, так и футболистам. В перерыве лишь сказал, что я рядом с ними, дал ряд указаний, чтобы они были внимательнее при атаках соперника», - сказал главный тренер «Карабаха».