DOQQUZUNCU DƏFƏ QRUPDA
Futbol üzrə Azərbaycan çempionu “Qarabağ” ardıcıl 9-cu dəfə avrokuboklarda qrup mərhələsində oynayacaq. Ağdam klubu Çempionlar Liqasının təsnifat mərhələsində Polşa və İsveçrə klublarını məğlub edərək maksimum vəzifəni yerinə yetirib. Klub üçün minimum vəzifə avrokuboklardan birində qrup mərhələsinə düşmək idi. Bu mövsüm üçün minimum vəzifəni artıq yerinə yetirib. Azərbaycan çempionunun avrokuboklardan hansında çıxış edəcəyini isə növbəti qarşılaşmalar müəyyənləşdirəcək.
Meydançanın hər qarışı uğrunda mübarizə aparanda
Bakıda İsveçrə çempionu “Sürix”i 3-2 hesabı ilə məğlub edən Ağdam təmsilçisi səfərdə daha çətin müqavimətlə üzləşib. Azərbaycan çempionu üçüncü təsnifat mərhələsinə vəsiqə qazanmaq üçün Sürixdə əlavə vaxt oynamalı oldu. Üstəlik, “köhlən atlar”a oyunun taleyini əsas vaxtda həll etməyə və əlavə əsəb gərginliyini yaşamamağa cəmi bir neçə dəqiqəsi çatmadı. Necə deyərlər, “ancaq yaxşıdır ki, hər şeyin sonu yaxşı bitir”.
Sürixdəki görüş “Qarabağ” üçün “soyuq duş” effekti ilə başlayıb. Matçın 4-cü dəqiqəsində komandanın kapitanı Maksim Medvedyev topu öz qapısına vurdu və bununla da, iki oyunun yekununda hesabı bərabərləşdirdi. Lakin Qurban Qurbanov və yetirmələri dönüş yaratmağı bacardı: ikinci hissənin əvvəlində ağdamlılar hesabı bərabərləşdirərək, nəticədə yenidən önə keçdilər. Buna görə İsveçrə çempionu daha bir qol vurmalı idi. Matçın 96-cı dəqiqəsi idi və belə görünürdü ki, ağdamlılar oyunun sonuna qədər tab gətirə biləcəklər. Amma cərimə zərbəsindən “köhlən atlar”ın cərimə meydançasına göndərilən top müdafiəçilərin təlaşına və ardıcıl səhvlərinə səbəb oldu. Doğrudur, qapıçı düz iki dəfə müdafiəçilərin səhvini düzəltsə də, “Sürix” üçüncü cəhddən topu qapıdan keçirməyə və oyunu əlavə vaxtlara aparmağa nail oldu. Xatırladaq ki, bu mövsümdən etibarən səfərdə vurulan qol üstünlük vermir. Bu qayda bu dəfə “Qarabağ”ın xeyrinə oldu. Bu yenilik olmasaydı, Sürixdəki görüşün əsas vaxtı 2:1 hesabı ilə meydan sahiblərinin xeyrinə başa çatacaqdı və İsveçrə çempionu Bakıdakı oyuna görə növbəti mərhələyə vəsiqə qazanacaqdı.
Beləliklə, qalibi müəyyən etmək üçün komandalar daha 30 dəqiqə oynamalı oldu. Bəxt “köhlən atlar”ın üzünə güldü: Kvabena Ovusu ikinci qolu vurdu və “Qarabağ” 120 dəqiqənin yekun nəticəsi olan 2:2 hesablı heç-heçə ilə növbəti mərhələyə yüksəldi.
“Qarabağ”ın növbəti rəqibi Macarıstan çempionu “Ferentsvaroş” olacaq. Yenə güclü bir rəqib, yenə çətin sınaq. İlk oyun avqustun 3-də, saat 20:00-da Tofiq Bəhramov adına Respublika Stadionunda, cavab oyunu isə avqustun 9-da, saat 22:00-da Budapeştdə keçiriləcək.
Qurban Qurbanovun komandası qələbə qazanmaqla pley-offa adlayacaq.  Əks halda komanda Avropa Liqasında çıxış edəcək. Ən əsası “Qarabağ” bu mövsümdə də qışa qədər avrokuboklarda olacaq.
Qeyd edək ki, FİFA Prezidenti Canni İnfantino “Qarabağ”ı UEFA Çempionlar Liqasının 3-cü təsnifat mərhələsinə vəsiqə qazanması münasibətilə təbrik edib və ona uğurlar arzulayıb.
Qurban Qurbanov: “Hər bir futbolçunu bağrıma basmaq istəyirəm”
Matçın sonunda “Qarabağ”ın baş məşqçisi Qurban Qurbanov oyunla bağlı fikirlərini bölüşüb: “Bu oyundan və futbolçularımdan çox danışmaq olar. Onları bağrıma basır, hər birini təbrik edirəm. Meydanda təkcə oyun yox, yaxşı mübarizə, “Qarabağ”a layiq inamlı insanlar gördük. Meydanda güclü kollektiv var idi. Futbolçularımı döyüşçü adlandırıram. 90 dəqiqə yox, 120 dəqiqə döyüşdülər. Matçın əvvəlində taktiki savaş getsə də, sonradan döyüşə çevrildi”.
Q.Qurbanovun sözlərinə görə, “Qarabağ” futbolçuları növbəti mərhələyə layiq idilər: “Şükürlər olsun, hər şey bizim tərəfimizdə oldu. Bizə uyğun olmayan rəqibə qarşı oynayırdıq. Bu gün biz bunu bir daha gördük.Topun havada çox olması bizim üçün xoş deyildi. Amma komandam bunu bacardı. Bütün azərbaycanlıları təbrik edir, “Sürix”ə isə gələcək oyunlarda uğurlar arzu edirəm”.
O deyib ki, əlavə vaxt başlamamışdan qabaq fasilə bir az gərgin dəqiqələr idi: “Futbolçulara hər şeyi futbol dilində anlatdıq. Oyunçularıma güvənirdim. Belə matçlar bizi daha da böyüdür. Bəzən uduzsaq belə, məyus olmuram. Çünki futbolun maraqlı anlarından biridir. Bu cür anları baş məşqçi, futbolçu kimi yaşamaq lazımdır. Fasilədə futbolçularımın yanında olduğumu dedim və bəzi tapşırıqlarımı verdim. Rəqibin hava ötürmələri zamanı daha diqqətli oynamalı olduğumuzu bildirdim”.

National football champion Garabagh FC of Azerbaijan will play in the group stage of European competitions for the ninth time. The club from Aghdam, which has qualified for this season's Champions League with clubs from Poland and Switzerland, has already accomplished its maximum goal for this season. The minimum was to qualify for the group stage of one of the three European competitions. The next rounds will determine in which of the European competitions the champion of Azerbaijan will play.
Competing for every inch of the field
After defeating the Swiss champion Zurich (3-2) in Baku, the Aghdam club, as expected, faced even stronger opposition in the return leg on July 27. The Azerbaijani champion needed extra time in Zurich to progress to the third round of Champions League qualification, missing just a couple of minutes to avoid further stress and play out in overtime. But everything ended well finally.
The game in Zurich started with a cold shower for Garabagh. On the fourth minute of the match, team’s captain Maxim Medvedev cut the ball into own goal, thus levelling the score on the total of two games. But head coach Gurban Gurbanov and his team have managed to make a revolution in the match: at the beginning of the second half Garabagh equalised the score and took the lead on the sum of two games.
Now the Swiss champion had to score another goal. On the 96 minute of the match it looked as though the Aghdam club would pull through. But a harmless cross into Garabagh's penalty area turned into a rush and a series of mistakes by defenders. Goalkeeper made two errors, but Zurich managed to score at the third attempt and pushed the game into extra time. By the way, the rule applied since last season's Euro Cups (that an away goal gives no advantage) was in Garabagh’s advantage this time. Had it not been for this innovation, the main period of the match in Zurich would have ended 2-1 in favour of the hosts and the Swiss champion would have advanced thanks to the previous match played in Baku.
The teams had to play another 30 minutes to decide the winner. Aghdamians were lucky, as Owasu Kwabena scored a second goal putting Garabagh up in the next round after 120 minutes (2-2).
The next opponent of Garabagh will be Hungarian champion Ferencvaros. The first match will take place on August 3 at 20:00 in the Tofig Bahramov Republican Stadium. The return leg will be played in Budapest on August 9 at 22:00.
If Garabagh succeeds, it will qualify for the Champions League play-offs. Otherwise, the club will qualify for the Europa League.
FIFA president Gianni Infantino congratulated Garabagh on reaching the third qualifying round of the UEFA Champions League and wished them good luck.
Gurbanov: I want to hug every player
At the end of the match, Garabagh head coach Gurban Gurbanov commented on the draw in the return match against Switzerland's Zurich: "We can talk a lot about the game and the players. Instead I want to congratulate and embrace each of my players. The game we had today was also a good fight for us. We saw that athletes deserved to play for Garabagh, a strong team. Today my guys fought for all 120 minutes. In the beginning of the game there was more tactical fight but then it turned into a real battle.”
Gurban Gurbanov believes that his team deserved the outcome of the match: "Fortunately, everything ended in our favour. Earlier I said that Zurich was a very unusual opponent. We saw that again today. When the ball is often in the air, it's not the best match for us. Despite this, the guys were able to achieve what they wanted. I congratulate everyone and I wish Zurich success in the future.
"The minutes at half-time before extra time were a little tense. But we discussed everything in football language. I trust my players. I have always said that such matches make us more experienced. Even if we lose in them, I am not upset. Because it's one of the most interesting and stressful moments in football. Therefore, it is important to experience such emotions both for the coach and the players. At half-time I just told them that they can rely on my support and gave them some instructions to be more attentive during rival attacks", the head coach of Garabagh said.