“Qarabağ” payızı Avropa Liqasında qarşılayır
Sentyabr ayını yaşayırıq və bu o deməkdir ki, Azərbaycan klublarının yaydakı Avropa kuboklarındakı çıxışına nəzər salmağın vaxtı yetişib. Ənənəvi olaraq, yerli klublar arasında Ağdamın “Qarabağ” klubu seçilir. Belə ki, o, ardıcıl doqquzuncu dəfə Avropa kuboklarının qrup mərhələsinə yüksələrək ölkə futbolu tarixində yeni rekorda imza atıb.
“Qarabağ” avrokuboklara Çempionların Liqasının təsnifat mərhələsində başlayıb. O, təsnifat mərhələsinin ilk 3 turunda Polşanın “Lex”, İsveçrənin “Sürix” və Macarıstanın “Ferentsvaroş” klubları ilə mübarizədən qalib ayrılıb. Beləliklə, ağdamlılar Çempionlar Liqasının pley-off mərhələsinə yüksəlib. Burada onların rəqibi Çexiya çempionu “Viktoriya” idi.
İmtahandan kəsilmə
Azərbaycan və Çexiya çempionlarının şansları ilkin olaraq 50-nin 50-yə kimi qiymətləndirilirdi. Əslində,”Qarabağ”ın Çempionların Liqasının təsnifat mərhələsində qarşılaşdığı bütün klublarla şansı məhz belə idi. Buna görə də hər turun taleyi hər dəfə ikinci qarşılaşmada həll olunurdu: ağdamlılar “Lex”ə ikinci oyunda 5:1 hesabı ilə qalib gəlib, “Sürix”lə qarşılaşmada qalibi müəyyənləşdirmək üçün əlavə vaxtlar oynamalı olub (2:2, bu hesab “Qarabağ”ın növbəti mərhələyə adlamasına imkan verib).
Ağdam klubu növbəti mərhələnin cavab oyununda “Ferentsvaroş”a 3:1 hesabı ilə qalib gəlib. Ağdamlıların İsveçrə və Macarıstan çempionları ilə məhz səfər oyunlarında müsbət nəticə əldə etməsi sevindirici haldır. Bu, Azərbaycan çempionunun futbolçularının stressə dözümlülüyünü göstərir. Üstəlik, “Qarabağ” Avropa kuboklarında çox sayda qol vurub. Klubun bundan əvvəlki illərdə əsas çatışmazlığı məhz bu idi. Eyni zamanda başa düşmək lazımdır ki, Ağdam klubunun təsnifat mərhələsində kifayət qədər ciddi rəqibləri var idi. Buna görə də “Qarabağ” Çexiya klubu “Viktoriya” ilə oyuna yaxşı əhvali-ruhiyyə və şansla çıxırdı. Futbol ekpertlərinin fikrincə, Çexiya klubunun bundan əvvəlki rəqibləri ağdamlıların rəqiblərinə nisbətən daha zəif idi. Belə ki, “Viktoriya” təsnifat mərhələsində Finlandiyanın “HJK” və Moldovanın “Şerif” klubları ilə qarşılaşmışdı. Beləliklə, “Viktoriya” ilə qarşılaşmaya qədər maksimum oyun göstərən ağdamlıların Çexiya klubunu keçmək şansı var idi.
Ümumiyyətlə, Viktoriya ilə qarşılaşma, gözlənildiyi kimi ağır keçdi. Bakıda keçirilən ilk oyunda ağdamlılar üçün hər şey istədiyi kimi alınmadı. Çexiya çempionu yaxşı müdafiə olundu və imkan düşdükcə “Qarabağ”ın qapısı qarşısında təhlükəli vəziyyətlər yaratdı. Qeyd edək ki, bugünkü reallıqlarda iki raundlu qarşıdurmanın ilk oyunu bir qədər boksu xatırladır: rəqiblər bir-birinin oyun tərzini öyrənir, az səhv buraxmağa, rəqibin zəif nöqtələrini müəyyənləşdirməyə və hücum vəziyyətləri yaratmağa çalışırlar. Bundan əlavə, səfər qolu üstünlüyü qaydasının aradan qaldırılmasına görə ilk qarşıdurmanı kəşfiyyat xarakterli oyun kimi xarakterizə etmək olar. Odur ki, ilk oyunun nəticəsi (0:0) heç kəsi təəccübləndirməməli idi. Digər tərəfdən ağdamlılar son 7 oyunda ilk dəfə idi ki, qapılarının toxunulmazlığını saxlamağa nail olmuşdu. Bu da cavab oyununa nikbin əhvali-ruhiyyə ilə yollanmağa imkan verirdi.
Doğrudur, ikinci görüş gözlənildiyi kimi, meydan sahiblərinin hücumları ilə başladı. Amma ağdamlılar bu hücumların qarşısını almağı və oyunu öz qapılarından uzaqlaşdırmağı bacardı. Birinci hissənin sonlarına yaxın Azərbaycan çempionu cərimə zərbəsindən sonra hesabı açdı. Odur ki, “Qarabağ” Çempionlar Liqasının qrup mərhələsinə vəsiqə qazanmaq üçün yaxşı şans qazandı.
İkinci hissədə Çexiya çempionunun böyük qüvvə ilə irəli gedəcəyi aydın idi. Belə vəziyyətdə 15-20 dəqiqə dözmək və rəqibin riskə gedərək açıq oyuna keçməsini gözləmək lazım idi. Nəticədə, “Qarabağ”ın sürətli hücumları üçün boş sahələr yarana və ağdamlılar fərqi artıra bilərdilər. “Ferentsvaroş”la oyunda məhz belə olmuşdu. Həmin qarşılaşmada Azərbaycan klubu macarların müdafiəsində yaranan boşluqlardan effektli şəkildə istifadə etmişdi. Amma Çexiya klubu ilə oyun fərqli alındı. “Qarabağ” gözlənilməyən an problemlə üzləşdi. Belə ki, Ağdam klubunun qapısından uzaqda yerinə yetirilən, təhlükəsiz görünən cərimə zərbəsindən sonra qapıçı çıxışda səhvə yol verdi və “Viktoriya” hesabı bərabərləşdirdi. Bu, Çexiya klubuna daha arxayın oyun oynamağa imkan verdi. Şahruddin Məhəmmədəliyev qapı xətti üzərində yaxşı oynayır. O, bunu “Viktoriya”ya qarşı ilk qarşılaşmada komandasını bir neçə qoldan xilas edərək sübut edib. Amma o, topa çıxışlarda daim problemlər yaşayır. Şahruddin bu dəfə də lazım olmayan yerdə topa çıxdı, çünki cərimə meydançasında “Qarabağ”ın kifayət qədər futbolçusu var idi və onlar təhlükəli olmayan cərimə zərbəsinin öhdəsindən asanlıqla gələ bilərdilər. Ağdam klubunun qapıçısı topa çata bilmədi. Üstəlik, onun çıxışı qapının boş qalmasına səbəb oldu. Çexiya çempionunun futbolçusu bu vəziyyətdən istifadə edərək hesabı bərabərləşdirdi.
Prinsipcə, ikinci buraxılan qolu da qismən qapıçının ayağına yazmaq olar: yenidən cərimə meydançasına hava ötürməsi və Şahruddin sanki topu tutmaq üçün irəli çıxmaq istədi, amma birdən fikrini dəyişdi. Ağdamlı müdafiəçi isə topu cərimə meydançasından kənarlaşdıra bilmədi. “Viktoriya”nın futbolçularının iki toxunuşu qolla nəticələndi. Odur ki, “Qarabağ” təcili şəkildə ikinci qolu vurmalı və hesabı bərabərləşdirməli idi. Amma o, buna nail ola bilmədi.
Beləliklə, “Qarabağ” Çempionlar Liqasının qrup mərhələsinin astanasından geri döndü və turnirə “Viktoriya” klubu vəsiqə qazandı. Ağdamlılar isə ona daha yaxşı tanış olan başqa turnirdə - Avropa Liqasında iştirak edəcək.
Bir sözlə, “Qarabağ”ın Avropa kuboklarındakı builki çıxışına “4” qiyməti vermək olar. Təbii ki, komandanın Çempionlar Liqasına düşə bilməməsi təəssüf doğurur, xüsusən də bunun üçün şanslar çox yaxşı idi. Amma olacağa çarə yoxdur. Buna görə də nəticə çıxarmaq və irəliyə doğru getmək lazımdır. İmkan daxilində müxtəlif mövqeləri gücləndirmək lazımdır.
“Qarabağ” klubu nə qədər qazanıb?
“Qarabağ”ın Çempionlar Liqasının qrup mərhələsinə düşə bilməməsi onu böyük gəlirdən məhrum edib. Ağdam klubu Çempionlar Liqasında qrupa düşərdisə, 15,64 milyon avro gəlir əldə edəcəkdi. Üstəlik, klubun büdcəsinə reytinqinə görə əlavə 1,137 milyon avro vəsait daxil olacaqdı: ümumilikdə, 16,777 milyon avro. Bu da son deyil. “Qarabağ” Çempionlar Liqasında qazanılan hər xala görə 930 min avro, qələbəyə görə 2,8 milyon avro qazana bilərdi.
Amma Avropa Liqasında gəlir bölgüsü fərqlidir: Ağdam klubu qrupa düşdüyünə görə 3,63 milyon avro gəlir əldə edəcək. “Qarabağ” hər qələbəyə görə 630 min avro, heç-heçə sayəsində isə 210 min avro qazana bilər.
Bundan başqa, Azərbaycan klubu Çempionlar Liqasının pley-off mərhələsinə vəsiqə qazandığına görə əlavə 5 milyon avro əldə edəcək. Beləliklə, “Qarabağ” bu yay Avropa kuboklarındakı çıxışı nəticəsində 8,63 milyon avro qazanıb. “Qarabağ”ın bu yay təsnifat mərhələsində qazancı ötən il avrokuboklarda əldə etdiyi gəlirlərdən daha çoxdur. Üstəlik, “köhlən atlar” Avropa Liqasının qrupunda azı altı oyun keçirəcəkləri üçün bu mövsüm daha çox qazana bilər.
Avropa Liqası
İndi Azərbaycan çempionunun qarşısında Avropa Liqasında payız kampaniyasını uğurla keçmək və turnirin yaz mərhələsində iştirak etməyə çalışmaq vəzifəsi dayanır. “Qarabağ”ın qrup mərhələsindəki rəqiblərini nəzərə alsaq, bunun çətin olacağını söyləyə bilərik. Ağdam klubu Avropa Liqasının püşkatma mərasimində səpələnmiş komandalar sırasında və ikinci səbətdə yer alımışdı. Bu da “Qarabağ”ın üçüncü və dördüncü səbətlərdən nisbətən zəif komandalarla bir qrupa düşməsi ilə bağlı ümidlər yaratmışdı. Lakin, bir qayda olaraq, Azərbaycan klubunun püşatma ilə bağlı bəxti nadir hallarda gətirir. Bu dəfə də belə oldu. Doğrudur, birinci səbətdən “Qarabağ” klubu ilə eyni qrupa ən güclü rəqib düşməyib: Yunanıstanın “Olimpiakos” klubu. Amma üçüncü və dördüncü səbətlərdən müvafiq olaraq Almaniyanın “Frayburq” və Fransanın “Nant” klubları “Qarabağ”la eyni qrupa düşüb. Bəli, onlar Almaniya və Fransanın ən güclü klubları deyil. Amma unutmaq olmaz ki, bu iki ölkənin çempionatları Avropanın ən güclü 5 çempionatından biridir. Demək, istənilən halda qrup mərhələsi Azərbaycan klubu üçün asan keçməyəcək. Müəyyən mənada “Qarabağ”ın qrupunu “ölüm qrupu” hesab etmək olar, çünki bu klubların gücü bir-birinə yaxındır. Ağdamlılar hər biri çox vacib olan altı oyun keçirməlidir.
Unutmayaq ki, builki avrokubokların qrup mərhələsi qısa müddət ərzində keçiriləcək. Xatırladaq ki, adətən avrokubokların qrup mərhələsi dekabrın ilk ongünlüyündə başa çatırır. Lakin bu dəfə “Qarabağ” ilk oyununu sentyabrın 8-də, sonuncusunu isə noyabrın 3-də keçirəcək. Bu, noyabrın sonunda Qətərdə dünya çempionatının başlaması ilə əlaqədardır. Odur ki, bütün avrokubokların qrup mərhələsi sıx cədvəldə keçiriləcək. Buna görə də “Qarabağ” bütün enerjisini əsas məqsədin həyata keçirilməsinə yönəltməlidir.
Rəqiblər ölkə çempionatlarına necə başlayıb?
Yunanıstanın “Olimpiakos” klubu 2021/2022 -ci il mövsümü daxil olmaqla, 47 dəfə ölkə çempionu olub. O, ölkəsinin ən populyar iki klubundan biridir. Bu klub “köhlən atlar” kimi avrokuboklara Çempionlar Liqasının təsnifat mərhələsindən başlayıb. Yunanıstan klubu ikinci turda “Makkabi Hayfa”ya uduzub. Nəticədə, o, Avropa Liqasının təsnifat mərhələsində Çexiyanın “Slovan” və Kiprin “Appolon” klublarını mübarizədən kənarlaşdıraraq Avropa Liqasına vəsiqə qazanıb.
Qeyd edək ki, “Olimpiakos” Avropa turnirlərində zəngin təcrübəyə malikdir. Yunanıstan klubu istər Çempionlar Liqasında, istərsə də digər turnirlərdə dəfələrlə çıxış edib. Bir sözlə, “Olimpiakos” avrokubokların ortabab, təcrübəli klublarından biridir.
Yunanıstan çempionatı yenicə başlayıb, yəni cəmi bir tur oynanılıb. Bu turda “Olimpiakos” “Yanninu” üzərində qələbə qazanıb. “köhlən atlar” Yunanıstan klubu ilə oktyabrın 6-da (evdə) və oktyabrın 13-də (səfərdə) qarşılaşacaq.
1904-cü ildə yaradılan “Frayburq” Almaniyanın ən qədim klublarından biridir. Zəngin tarixə baxmayaraq, o, ölkəsinin elit klubları sırasında deyil. Yaxın tarixdə bu klub birinci və ikinci bundesliqalarda çıxış edib. “Frayburq” klubu avrokuboklara cəmi 4 dəfə düşüb. Bu, onu deməyə əsas verir ki, Almaniya klubunun avrokuboklarda zəngin təcrübəsi yoxdur. Bu klub Avropa Liqasının qrup mərhələsinə birbaşa düşüb (2021/2022-ci il mövsümündə “Frayburq” Almaniya çempionatında 6-cı yeri tutub). Almaniya çempionatında 4 görüş keçirən “Frayburq” üç qələbə qazanıb, bir dəfə isə məğlub olub. O, ölkə çempionatında üçüncü yerdə qərarlaşıb. Beləliklə, Almaniya klubunun futbolçuları hazırda yaxşı formadadırlar.
“Qarabağ” Avropa Liqasının qrup mərhələsinə sentyabrın 8-də məhz “Frayburq”la səfər oyununda başlayacaq. “Köhlən atlar” qrup mərhələsinin son qarşılaşmasına noyabrın 3-də çıxacaq və rəqib yenə də Almaniya klubu olacaq.
Fransanın “Nant” klubu isə XX əsrin 40-cı illərinin əvvəllərində yaradılıb. Klubun ən yaxşı dövrləri 20-ci əsrin sonu - 21-ci əsrin əvvəllərinə təsadüf edir. Bu klub 1995-ci ildə ölkə çempionu olub, ardıcıl iki dəfə Fransa kubokunu qazanıb (1999, 2000). XXI əsrdə klub Liqa 1 və Liqa 2-də çıxış edib. Klub 2013-cü ildə Fransa futbol elitasına qayıtsa da, böyük uğur qazana bilməyib. 2021/2022-ci il mövsümündə “Nant” Fransa kubokunun qalibi olub və Avropa Liqasının qrup mərhələsində iştirakı təmin edib. Fransa çempionatında “Nant”ın işləri yaxşı getmir. Liqa 1-də üç oyun keçirib: iki heç-heçə və bir məğlubiyyət. O, 20 klub arasında 14-cü yerdədir. “Qarabağ” sentyabrın 15-də (evdə) və oktyabrın 27-də (səfərdə) “Nant”la qarşılaşacaq.
Beləliklə, “Qarabağ”ın avrokubokların növbəti mərhələsinə çıxa bilməsi üçün kifayət qədər təcrübəsi var. Hər şey məhz ağdamlıların özlərindən asılıdır...

«Карабах» встречает осень в Лиге Европы
На дворе сентябрь, а это значит время подводить итоги летней еврокампании футбольных клубов Азербайджана. По традиции, среди отечественных клубов выделяется агдамский «Карабах», который установил новый рекорд в истории футбола страны - в девятый раз подряд пробился в групповой этап еврокубков.
Начинал «Карабах» с квалификации Лиги чемпионов, в рамках которой три раунда двустороннего противостояния прошли польский «Лех», швейцарский «Цюрих» и венгерский «Ференцварош». Таким образом, агдамцы добрались до плей-офф Лиги чемпионов, где им противостоял чемпион «Чехии» - «Виктория».
Несданный экзамен
Шансы чемпионов Азербайджана и Чехии изначально оценивались как 50 на 50. В принципе таковыми были шансы «Карабаха» против всех клубов, с которыми агдамцы встречались в квалификации этой Лиги чемпионов. Поэтому судьба путевки в очередной раунд каждый раз решалась во второй встрече: у «Леха» агдамцы выиграли - 5:1, с «Цюрихом» пришлось даже играть дополнительное время для выявления победителя (2:2), что позволило «Карабаху» пройти дальше. А у «Ференцвароша» выиграли - 3:1. Отрадно, что положительного итога на играх с чемпионами Швейцарии и Венгрии агдамцы добились на выезде, что является показателем стрессоустойчивости игроков чемпиона Азербайджана.
Кроме того, в этой еврокампании «Карабах» много забивал, чего часто команде не хватало в предыдущие годы. При этом надо понимать, что у агдамского клуба были довольно серьезные соперники в квалификации.
Поэтому к матчу с «Викторией» «Карабах» подходил в хорошем настроении и с хорошими шансами. По оценкам футбольных экспертов, на предыдущих раундах у чемпиона Чехии соперники были послабее, чем у агдамцев, - финский «ХИК» и молдавский «Шериф». Так что, показав свой максимум, «Карабах» имел все шансы пройти и чешский клуб.
В целом противостояние с «Викторией», как и ожидалось, оказалось упорным. В первой игре в Баку не все получалось у агдамцев. Чемпион Чехии грамотно держал оборону и при возможности создавал угрозы у ворот «Карабаха». Надо заметить, что в сегодняшних реалиях первая игра двухраундового противостояния чем-то напоминает бокс: соперники изучают друг друга, стараются минимизировать ошибки, выявить слабые места и подготовить плацдарм для атаки. Помимо этого, отмена правила преимущества выездного гола также позволяет рассматривать первую встречу как ознакомительную. Поэтому и результат первой игры (0:0) никого не должен был удивить. С другой стороны, агдамцы впервые за семь матчей не пропустили, что также должно было настроить на оптимистичный лад перед ответной игрой.
Вторая встреча ожидаемо началась с атак хозяев, но этот натиск агдамцы выдержали и постепенно отодвинули игру от своих ворот. Ближе к концу первого тайма чемпион Азербайджана хорошо разыграл штрафной и смог открыть счет, сделав хорошую заявку на выход в групповой этап Лиги чемпионов.
Было понятно, что во втором тайме чемпион Чехии большими силами пойдет вперед. В таких случаях важно выдержать первые 15-20 минут и ждать, когда соперник станет рисковать и раскрываться, открывая быстрым форвардам «Карабаха» пространство и возможность увеличить счет. Такое уже имело место в игре с «Ференцварошем», когда азербайджанский клуб эффективно использовал пустоты, которые появлялись в обороне венгров.
Но с чемпионом Чехии получилось иначе. Проблемы у «Карабаха» возникли довольно неожиданно. Безобидный штрафной вдалеке от ворот агдамского клуба обернулся ошибкой вратаря на выходе и позволил «Виктории» сравнять счет и успокоиться (гол на выезде теперь не являлся преимуществом).
Вратарь агдамцев Шахруддин Магомедалиев хорош в игре в створе ворот, что он доказал в первой встрече против «Виктории», когда не раз спасал свою команду от гола, но на выходах у него постоянно возникают проблемы. Вот и на сей раз Шахруддин полез туда, где и без него было достаточно игроков «Карабаха» и которые без суеты справились бы с неопасным штрафным. До мяча вратарь агдамцев так и не добрался, но зато оставил ворота пустыми, чем воспользовался игрок чешской команды, и счет стал 1:1.
В принципе и второй пропущенный гол отчасти на совести вратаря: вновь навес в штрафную, Шахруддин вроде бы пошел брать мяч, но затем вдруг передумал, а защитник агдамцев не смог вынести его за пределы поля. После чего последовали два касания игроков «Виктории» - и мяч в воротах. Теперь уже «Карабаху» надо было срочно забивать второй гол и сравнивать счет - не получилось.
Таким образом, «Карабах» приоткрыл дверь в групповой этап Лиги чемпионов, но не смог в нее войти, пропустив туда «Викторию». Сами же агдамцы вошли в другую «дверь» - хорошо знакомую им Лигу Европы.
За летнюю еврокампанию «Карабах» заслужил твердую четверку. Конечно, жаль, что команде не удалось пробиться в Лигу чемпионов, тем более шансы для этого были очень хорошие. Но сложилось так, как сложилось. Нужно делать выводы и двигаться вперед, по мере возможности усиливая отдельные позиции.
Сколько заработал клуб?
От того, что «Карабах» не попал в Лигу чемпионов, команда прилично потеряла в деньгах. За попадание в группу в Лиге чемпионов можно было получить 15,64 млн евро гарантированно и еще 1,137 млн евро исходя из своего рейтинга. В итоге получалось 16,777 млн евро. Плюс каждое заработанное очко в Лиге чемпионов потенциально могло принести еще 930 тыс., а победа - 2,8 млн евро.
В Лиге Европы расценки другие: за попадание в группу премиальные составляют 3,63 млн евро, каждая победа дополнительно приносит 630 тыс., а ничья - 210 тыс. евро.
За попадание в плей-офф Лиги чемпионов агдамцы получат 5 млн евро, в группу Лиги Европы - 3,63 млн евро. Таким образом, летняя еврокампания позволила чемпиону Азербайджана заработать 8,63 млн евро (участие в еврокубках в сезоне- 2021/2022 принесло суммарно 6,63 млн евро). Так что уже летом 2022 года агдамцы заработали больше, чем за все евроигры прошлого года. При этом они могут в этом сезоне заработать еще больше, так как сыграют минимум шесть матчей в группе Лиги Европы.
Лига Европы
Теперь перед чемпионом Азербайджана стоит задача успешно пройти осеннюю кампанию в Лиге Европы и попытаться пробиться в весеннюю стадию турнира. Сделать это будет сложно, учитывая, какие соперники достались команде на групповом этапе.
«Карабах» при жеребьевке Лиги Европы попал в число сеяных команд и оказался во второй корзине, что позволяло надеяться на получение относительно более слабых команд из третьей и четвертой корзин. Но, как правило, «Карабаху» очень редко везет с жеребьевкой, так получилось и на этот раз. Правда, из первой корзины агдамцам достался не самый сильный соперник - греческий «Олимпиакос». Но из третьей и четвертой корзин в группу с «Карабахом» попали немецкий «Фрайбург» и французский «Нант». Да, не самые сильные команды у себя дома, но не будем забывать, что чемпионаты Германии и Франции входят в топ-5 на Европейском континенте. Так что в любом случае «Карабаху» легко не будет. Группу «Карабаха» в определенной степени можно считать «группой смерти» - она самая ровная по составу участников. Теперь агдамцам предстоит сыграть шесть матчей, каждый из которых будет иметь очень большое значение.
Не будем забывать, что в этом году групповой турнир еврокубков будет скоротечным по времени. Обычно групповая стадия еврокубков завершалась в первой декаде декабря, но в этот раз первую игру «Карабах» сыграет уже 8 сентября, а последнюю - 3 ноября. Это связано с тем, что в конце ноября стартует чемпионат мира в Катаре, и поэтому групповая стадия всех еврокубков пройдет в максимально сжатые сроки. Так что агдамцам нужно сразу брать быка за рога.
Как стартовали соперники «Карабаха» в национальных чемпионатах
Греческий «Олимпиакос» является одним из двух наиболее популярных клубов страны, 47 раз выигрывал национальный чемпионат, включая сезон-2021/2022. Как и «Карабах», он начинал нынешнюю еврокампанию с квалификации Лиги чемпионов. Но во втором раунде проиграл «Маккаби» из Хайфы и попал в квалификацию Лиги Европы, где прошел чешский «Слован» и кипрский «Аполлон».
«Олимпиакос» имеет богатый опыт выступления в еврокубках, неоднократно играл и в Лиге чемпионов, и в других турнирах. Это опытный еврокубковый середнячок.
Чемпионат Греции только начался, сыгран лишь первый тур, в котором «Олимпиакос» победил «Яннину». Против греческого клуба агдамцы играют 6 октября (дома) и 13 октября (в гостях).
Немецкий «Фрайбург» - один из старейших клубов Германии, основанный в 1904 году. Несмотря на богатейшую историю, клуб не входит в число элитных в Германии, в новейшей истории команда чаще балансировала между первой и второй бундеслигами. В еврокубках до этого «Фрайбург» появлялся всего четыре раза. Это говорит о том, что особого опыта выступления в них у германского клуба нет. В групповую стадию Лиги Европы «Фрайбург» попал автоматом как представитель Германии (в сезоне-2021/2022 «Фрайбург» занял в чемпионате Германии 6-е место). В чемпионате Германии команда уже сыграла четыре встречи: три выиграла и одну проиграла и в настоящее время занимает третье место. Так что игроки германского клуба сейчас в хорошей форме.
«Карабах» групповую стадию Лиги Европы начнет как раз против «Фрайбурга» - 8 сентября в гостях. А 3 ноября завершит групповую стадию опять-таки в игре против немецкого клуба.
Французский «Нант» был основан в начале 40-х годов XX века. Лучшие времена клуба пришлись на конец XX - начало XXI века. В 1995-м он стал чемпионом страны, смог выиграть два Кубка Франции подряд (1999, 2000). В XXI веке команда чаще балансировала между Лигой-1 и Лигой-2. Клуб вернулся в элиту французского футбола в 2013 году, но особых успехов не имел. В сезоне-2021/2022 «Нант» выиграл Кубок Франции и обеспечил себе участие в групповой стадии Лиги Европы сезона-2022/2023.
В чемпионате Франции дела у «Нанта» идут неважно. В Лиге-1 команда сыграла три игры: две ничьи и одно поражение - 14-е место среди 20 команд.
«Карабах» против «Нанта» сыграет 15 сентября (дома) и 27 октября (в гостях).
Таким образом, можно констатировать, что «Карабах» имеет достаточно опыта, чтобы пробиться в еврокубковую весну. Все зависит от самих агдамцев…