“Qarabağ” payızı Avropa Liqasında qarşılayır
Sentyabr ayını yaşayırıq və bu o deməkdir ki, Azərbaycan klublarının yaydakı Avropa kuboklarındakı çıxışına nəzər salmağın vaxtı yetişib. Ənənəvi olaraq, yerli klublar arasında Ağdamın “Qarabağ” klubu seçilir. Belə ki, o, ardıcıl doqquzuncu dəfə Avropa kuboklarının qrup mərhələsinə yüksələrək ölkə futbolu tarixində yeni rekorda imza atıb.
“Qarabağ” avrokuboklara Çempionların Liqasının təsnifat mərhələsində başlayıb. O, təsnifat mərhələsinin ilk 3 turunda Polşanın “Lex”, İsveçrənin “Sürix” və Macarıstanın “Ferentsvaroş” klubları ilə mübarizədən qalib ayrılıb. Beləliklə, ağdamlılar Çempionlar Liqasının pley-off mərhələsinə yüksəlib. Burada onların rəqibi Çexiya çempionu “Viktoriya” idi.
İmtahandan kəsilmə
Azərbaycan və Çexiya çempionlarının şansları ilkin olaraq 50-nin 50-yə kimi qiymətləndirilirdi. Əslində,”Qarabağ”ın Çempionların Liqasının təsnifat mərhələsində qarşılaşdığı bütün klublarla şansı məhz belə idi. Buna görə də hər turun taleyi hər dəfə ikinci qarşılaşmada həll olunurdu: ağdamlılar “Lex”ə ikinci oyunda 5:1 hesabı ilə qalib gəlib, “Sürix”lə qarşılaşmada qalibi müəyyənləşdirmək üçün əlavə vaxtlar oynamalı olub (2:2, bu hesab “Qarabağ”ın növbəti mərhələyə adlamasına imkan verib).
Ağdam klubu növbəti mərhələnin cavab oyununda “Ferentsvaroş”a 3:1 hesabı ilə qalib gəlib. Ağdamlıların İsveçrə və Macarıstan çempionları ilə məhz səfər oyunlarında müsbət nəticə əldə etməsi sevindirici haldır. Bu, Azərbaycan çempionunun futbolçularının stressə dözümlülüyünü göstərir. Üstəlik, “Qarabağ” Avropa kuboklarında çox sayda qol vurub. Klubun bundan əvvəlki illərdə əsas çatışmazlığı məhz bu idi. Eyni zamanda başa düşmək lazımdır ki, Ağdam klubunun təsnifat mərhələsində kifayət qədər ciddi rəqibləri var idi. Buna görə də “Qarabağ” Çexiya klubu “Viktoriya” ilə oyuna yaxşı əhvali-ruhiyyə və şansla çıxırdı. Futbol ekpertlərinin fikrincə, Çexiya klubunun bundan əvvəlki rəqibləri ağdamlıların rəqiblərinə nisbətən daha zəif idi. Belə ki, “Viktoriya” təsnifat mərhələsində Finlandiyanın “HJK” və Moldovanın “Şerif” klubları ilə qarşılaşmışdı. Beləliklə, “Viktoriya” ilə qarşılaşmaya qədər maksimum oyun göstərən ağdamlıların Çexiya klubunu keçmək şansı var idi.
Ümumiyyətlə, Viktoriya ilə qarşılaşma, gözlənildiyi kimi ağır keçdi. Bakıda keçirilən ilk oyunda ağdamlılar üçün hər şey istədiyi kimi alınmadı. Çexiya çempionu yaxşı müdafiə olundu və imkan düşdükcə “Qarabağ”ın qapısı qarşısında təhlükəli vəziyyətlər yaratdı. Qeyd edək ki, bugünkü reallıqlarda iki raundlu qarşıdurmanın ilk oyunu bir qədər boksu xatırladır: rəqiblər bir-birinin oyun tərzini öyrənir, az səhv buraxmağa, rəqibin zəif nöqtələrini müəyyənləşdirməyə və hücum vəziyyətləri yaratmağa çalışırlar. Bundan əlavə, səfər qolu üstünlüyü qaydasının aradan qaldırılmasına görə ilk qarşıdurmanı kəşfiyyat xarakterli oyun kimi xarakterizə etmək olar. Odur ki, ilk oyunun nəticəsi (0:0) heç kəsi təəccübləndirməməli idi. Digər tərəfdən ağdamlılar son 7 oyunda ilk dəfə idi ki, qapılarının toxunulmazlığını saxlamağa nail olmuşdu. Bu da cavab oyununa nikbin əhvali-ruhiyyə ilə yollanmağa imkan verirdi.
Doğrudur, ikinci görüş gözlənildiyi kimi, meydan sahiblərinin hücumları ilə başladı. Amma ağdamlılar bu hücumların qarşısını almağı və oyunu öz qapılarından uzaqlaşdırmağı bacardı. Birinci hissənin sonlarına yaxın Azərbaycan çempionu cərimə zərbəsindən sonra hesabı açdı. Odur ki, “Qarabağ” Çempionlar Liqasının qrup mərhələsinə vəsiqə qazanmaq üçün yaxşı şans qazandı.
İkinci hissədə Çexiya çempionunun böyük qüvvə ilə irəli gedəcəyi aydın idi. Belə vəziyyətdə 15-20 dəqiqə dözmək və rəqibin riskə gedərək açıq oyuna keçməsini gözləmək lazım idi. Nəticədə, “Qarabağ”ın sürətli hücumları üçün boş sahələr yarana və ağdamlılar fərqi artıra bilərdilər. “Ferentsvaroş”la oyunda məhz belə olmuşdu. Həmin qarşılaşmada Azərbaycan klubu macarların müdafiəsində yaranan boşluqlardan effektli şəkildə istifadə etmişdi. Amma Çexiya klubu ilə oyun fərqli alındı. “Qarabağ” gözlənilməyən an problemlə üzləşdi. Belə ki, Ağdam klubunun qapısından uzaqda yerinə yetirilən, təhlükəsiz görünən cərimə zərbəsindən sonra qapıçı çıxışda səhvə yol verdi və “Viktoriya” hesabı bərabərləşdirdi. Bu, Çexiya klubuna daha arxayın oyun oynamağa imkan verdi. Şahruddin Məhəmmədəliyev qapı xətti üzərində yaxşı oynayır. O, bunu “Viktoriya”ya qarşı ilk qarşılaşmada komandasını bir neçə qoldan xilas edərək sübut edib. Amma o, topa çıxışlarda daim problemlər yaşayır. Şahruddin bu dəfə də lazım olmayan yerdə topa çıxdı, çünki cərimə meydançasında “Qarabağ”ın kifayət qədər futbolçusu var idi və onlar təhlükəli olmayan cərimə zərbəsinin öhdəsindən asanlıqla gələ bilərdilər. Ağdam klubunun qapıçısı topa çata bilmədi. Üstəlik, onun çıxışı qapının boş qalmasına səbəb oldu. Çexiya çempionunun futbolçusu bu vəziyyətdən istifadə edərək hesabı bərabərləşdirdi.
Prinsipcə, ikinci buraxılan qolu da qismən qapıçının ayağına yazmaq olar: yenidən cərimə meydançasına hava ötürməsi və Şahruddin sanki topu tutmaq üçün irəli çıxmaq istədi, amma birdən fikrini dəyişdi. Ağdamlı müdafiəçi isə topu cərimə meydançasından kənarlaşdıra bilmədi. “Viktoriya”nın futbolçularının iki toxunuşu qolla nəticələndi. Odur ki, “Qarabağ” təcili şəkildə ikinci qolu vurmalı və hesabı bərabərləşdirməli idi. Amma o, buna nail ola bilmədi.
Beləliklə, “Qarabağ” Çempionlar Liqasının qrup mərhələsinin astanasından geri döndü və turnirə “Viktoriya” klubu vəsiqə qazandı. Ağdamlılar isə ona daha yaxşı tanış olan başqa turnirdə - Avropa Liqasında iştirak edəcək.
Bir sözlə, “Qarabağ”ın Avropa kuboklarındakı builki çıxışına “4” qiyməti vermək olar. Təbii ki, komandanın Çempionlar Liqasına düşə bilməməsi təəssüf doğurur, xüsusən də bunun üçün şanslar çox yaxşı idi. Amma olacağa çarə yoxdur. Buna görə də nəticə çıxarmaq və irəliyə doğru getmək lazımdır. İmkan daxilində müxtəlif mövqeləri gücləndirmək lazımdır.
“Qarabağ” klubu nə qədər qazanıb?
“Qarabağ”ın Çempionlar Liqasının qrup mərhələsinə düşə bilməməsi onu böyük gəlirdən məhrum edib. Ağdam klubu Çempionlar Liqasında qrupa düşərdisə, 15,64 milyon avro gəlir əldə edəcəkdi. Üstəlik, klubun büdcəsinə reytinqinə görə əlavə 1,137 milyon avro vəsait daxil olacaqdı: ümumilikdə, 16,777 milyon avro. Bu da son deyil. “Qarabağ” Çempionlar Liqasında qazanılan hər xala görə 930 min avro, qələbəyə görə 2,8 milyon avro qazana bilərdi.
Amma Avropa Liqasında gəlir bölgüsü fərqlidir: Ağdam klubu qrupa düşdüyünə görə 3,63 milyon avro gəlir əldə edəcək. “Qarabağ” hər qələbəyə görə 630 min avro, heç-heçə sayəsində isə 210 min avro qazana bilər.
Bundan başqa, Azərbaycan klubu Çempionlar Liqasının pley-off mərhələsinə vəsiqə qazandığına görə əlavə 5 milyon avro əldə edəcək. Beləliklə, “Qarabağ” bu yay Avropa kuboklarındakı çıxışı nəticəsində 8,63 milyon avro qazanıb. “Qarabağ”ın bu yay təsnifat mərhələsində qazancı ötən il avrokuboklarda əldə etdiyi gəlirlərdən daha çoxdur. Üstəlik, “köhlən atlar” Avropa Liqasının qrupunda azı altı oyun keçirəcəkləri üçün bu mövsüm daha çox qazana bilər.
Avropa Liqası
İndi Azərbaycan çempionunun qarşısında Avropa Liqasında payız kampaniyasını uğurla keçmək və turnirin yaz mərhələsində iştirak etməyə çalışmaq vəzifəsi dayanır. “Qarabağ”ın qrup mərhələsindəki rəqiblərini nəzərə alsaq, bunun çətin olacağını söyləyə bilərik. Ağdam klubu Avropa Liqasının püşkatma mərasimində səpələnmiş komandalar sırasında və ikinci səbətdə yer alımışdı. Bu da “Qarabağ”ın üçüncü və dördüncü səbətlərdən nisbətən zəif komandalarla bir qrupa düşməsi ilə bağlı ümidlər yaratmışdı. Lakin, bir qayda olaraq, Azərbaycan klubunun püşatma ilə bağlı bəxti nadir hallarda gətirir. Bu dəfə də belə oldu. Doğrudur, birinci səbətdən “Qarabağ” klubu ilə eyni qrupa ən güclü rəqib düşməyib: Yunanıstanın “Olimpiakos” klubu. Amma üçüncü və dördüncü səbətlərdən müvafiq olaraq Almaniyanın “Frayburq” və Fransanın “Nant” klubları “Qarabağ”la eyni qrupa düşüb. Bəli, onlar Almaniya və Fransanın ən güclü klubları deyil. Amma unutmaq olmaz ki, bu iki ölkənin çempionatları Avropanın ən güclü 5 çempionatından biridir. Demək, istənilən halda qrup mərhələsi Azərbaycan klubu üçün asan keçməyəcək. Müəyyən mənada “Qarabağ”ın qrupunu “ölüm qrupu” hesab etmək olar, çünki bu klubların gücü bir-birinə yaxındır. Ağdamlılar hər biri çox vacib olan altı oyun keçirməlidir.
Unutmayaq ki, builki avrokubokların qrup mərhələsi qısa müddət ərzində keçiriləcək. Xatırladaq ki, adətən avrokubokların qrup mərhələsi dekabrın ilk ongünlüyündə başa çatırır. Lakin bu dəfə “Qarabağ” ilk oyununu sentyabrın 8-də, sonuncusunu isə noyabrın 3-də keçirəcək. Bu, noyabrın sonunda Qətərdə dünya çempionatının başlaması ilə əlaqədardır. Odur ki, bütün avrokubokların qrup mərhələsi sıx cədvəldə keçiriləcək. Buna görə də “Qarabağ” bütün enerjisini əsas məqsədin həyata keçirilməsinə yönəltməlidir.
Rəqiblər ölkə çempionatlarına necə başlayıb?
Yunanıstanın “Olimpiakos” klubu 2021/2022 -ci il mövsümü daxil olmaqla, 47 dəfə ölkə çempionu olub. O, ölkəsinin ən populyar iki klubundan biridir. Bu klub “köhlən atlar” kimi avrokuboklara Çempionlar Liqasının təsnifat mərhələsindən başlayıb. Yunanıstan klubu ikinci turda “Makkabi Hayfa”ya uduzub. Nəticədə, o, Avropa Liqasının təsnifat mərhələsində Çexiyanın “Slovan” və Kiprin “Appolon” klublarını mübarizədən kənarlaşdıraraq Avropa Liqasına vəsiqə qazanıb.
Qeyd edək ki, “Olimpiakos” Avropa turnirlərində zəngin təcrübəyə malikdir. Yunanıstan klubu istər Çempionlar Liqasında, istərsə də digər turnirlərdə dəfələrlə çıxış edib. Bir sözlə, “Olimpiakos” avrokubokların ortabab, təcrübəli klublarından biridir.
Yunanıstan çempionatı yenicə başlayıb, yəni cəmi bir tur oynanılıb. Bu turda “Olimpiakos” “Yanninu” üzərində qələbə qazanıb. “köhlən atlar” Yunanıstan klubu ilə oktyabrın 6-da (evdə) və oktyabrın 13-də (səfərdə) qarşılaşacaq.
1904-cü ildə yaradılan “Frayburq” Almaniyanın ən qədim klublarından biridir. Zəngin tarixə baxmayaraq, o, ölkəsinin elit klubları sırasında deyil. Yaxın tarixdə bu klub birinci və ikinci bundesliqalarda çıxış edib. “Frayburq” klubu avrokuboklara cəmi 4 dəfə düşüb. Bu, onu deməyə əsas verir ki, Almaniya klubunun avrokuboklarda zəngin təcrübəsi yoxdur. Bu klub Avropa Liqasının qrup mərhələsinə birbaşa düşüb (2021/2022-ci il mövsümündə “Frayburq” Almaniya çempionatında 6-cı yeri tutub). Almaniya çempionatında 4 görüş keçirən “Frayburq” üç qələbə qazanıb, bir dəfə isə məğlub olub. O, ölkə çempionatında üçüncü yerdə qərarlaşıb. Beləliklə, Almaniya klubunun futbolçuları hazırda yaxşı formadadırlar.
“Qarabağ” Avropa Liqasının qrup mərhələsinə sentyabrın 8-də məhz “Frayburq”la səfər oyununda başlayacaq. “Köhlən atlar” qrup mərhələsinin son qarşılaşmasına noyabrın 3-də çıxacaq və rəqib yenə də Almaniya klubu olacaq.
Fransanın “Nant” klubu isə XX əsrin 40-cı illərinin əvvəllərində yaradılıb. Klubun ən yaxşı dövrləri 20-ci əsrin sonu - 21-ci əsrin əvvəllərinə təsadüf edir. Bu klub 1995-ci ildə ölkə çempionu olub, ardıcıl iki dəfə Fransa kubokunu qazanıb (1999, 2000). XXI əsrdə klub Liqa 1 və Liqa 2-də çıxış edib. Klub 2013-cü ildə Fransa futbol elitasına qayıtsa da, böyük uğur qazana bilməyib. 2021/2022-ci il mövsümündə “Nant” Fransa kubokunun qalibi olub və Avropa Liqasının qrup mərhələsində iştirakı təmin edib. Fransa çempionatında “Nant”ın işləri yaxşı getmir. Liqa 1-də üç oyun keçirib: iki heç-heçə və bir məğlubiyyət. O, 20 klub arasında 14-cü yerdədir. “Qarabağ” sentyabrın 15-də (evdə) və oktyabrın 27-də (səfərdə) “Nant”la qarşılaşacaq.
Beləliklə, “Qarabağ”ın avrokubokların növbəti mərhələsinə çıxa bilməsi üçün kifayət qədər təcrübəsi var. Hər şey məhz ağdamlıların özlərindən asılıdır...

Garabagh to enjoy autumn in the Europa League
September means it is time to sum up the results of the European campaign of Azerbaijani football clubs during the summer season. Garabagh FC (Aghdam) has traditionally set a new record in the history of the country's football by reaching the group stage of the European competitions for the ninth time.
Garabagh started with Champions League qualification, which saw them beat Poland's Lech, Switzerland's Zurich and Hungary's Ferencvaros in three rounds of bilateral competition. Thus, Garabagh reached the Champions League play-offs, where they played against the Czech champion Viktoria.
Failed test
The chances of the Azerbaijani and Czech champions were initially assessed as 50/50. In fact, so were Garabagh's chances against all the clubs they had played against in the Champions League qualifiers. Therefore, the chances of getting to the next round has always been decided in the second game: Garabagh defeated Lech (5-1) and had to even play against Zurich in the extra period to decide the winner (2-2, which allowed Garabagh to pass on). Then they beat Ferencvaros (3-1). Remarkably, the success of Garabagh in the above games against the Swiss and Hungarian champions was achieved in the away games, which proves the stress-resistance of the Azerbaijani champion.
In addition, Garabagh have scored a lot during this European campaign, something the team often lacked in previous years. But it is noteworthy that the Aghdam club had some serious rivals in qualification.
Therefore, Garabagh approached the game against Viktoria in good mood and with good chances. According to football experts, in the previous rounds, the Czech champion's rivals were weaker than those who played against the Aghdam club—Finnish HIK and Moldovan Sheriff. So, by showing their best, Garabagh had all the chances of beating Viktoria.
As expected, the game against Victoria was a tough one. In the first game in Baku, Garabagh did not do well. The Czech champion has demonstrated competence in defence and threatened Garabagh’s goal whenever possible. These days the first game of a two-round encounter looks like a boxing match: the opponents study each other, trying to minimise errors, to identify weaknesses and prepare a springboard for attacks. In addition, the abolition of the away goal advantage rule also makes the first game an exploratory one. Therefore, the result of the first game (0-0) should have surprised no one. On the other hand, Garabagh did not let in a goal for the first time in seven games, which should also have made them optimistic before the return game.
As expected, the second bout started with the hosts' attacks, but Garabagh withstood the offensive and gradually moved the game away from their goal. Towards the end of the first half, the Azerbaijani champions converted a free-kick and managed to open the scoring, making a good bid to qualify for the Champions League group stage.
It was clear that in the second half the Czech champions would go forward aggresively. In such cases, it is important to sustain the first 15-20 minutes and wait for the opponent to take risks and open up, opening up space and opportunities for Garabagh's quick forwards to increase the scoreline. They used the same tactic against Ferencvaros before when the Azerbaijani club effectively exploited gaps in the Hungarian defence.
But that was not the case with the Czech champions. Garabagh's problems came rather unexpectedly. A harmless free-kick away from the Aghdam club's goal turned into an error by the goalkeeper and allowed Viktoria to level the score and settle (the away goal was no longer an advantage).
Garabagh’s goalkeeper Shahruddin Magomedaliyev is good at the goal post, which he proved in the first meeting against Viktoria, when he saved his team from a goal more than once, but he constantly has problems at exits. This time too, Shahruddin went to the place where there were enough Garabagh players without him and who would have coped with a dangerous free-kick without any fuss. The Aghdam goalkeeper didn't get to the ball, but left the gate empty, which was exploited by the Czech team's player, who set the score at 1-1.
In fact, the second goal was also partly the goalkeeper's fault: there was a cross into the penalty area, Shahruddin seemed to go to take the ball, but then suddenly changed his mind and the Aghdam defender failed to clear it out of the field. After that, two more touches from the Viktoria players and the ball was in the goal. Now Garabagh had to urgently score a second goal to level the score but to no avail.
Thus, Garabagh opened the door to the Champions League group stage, but failed to enter it, leaving this chance to Viktoria. Instead Garabagh made it to the Europa League.
Garabagh deserved a good B for the summer European campaign. Of course, it is a shame that the team failed to qualify for the Champions League, especially since they had a very good chance to do so. But that’s the way it is. We need to draw conclusions and move forward strengthening individual positions where possible.
How much did the club earn?
Garabagh's failure to qualify for the UEFA Champions League has been a significant loss for the team. For qualifying for the Champions League’s group stage they could receive €15.64m and a further €1.137m thanks to their ranking (€16.777m in total). Plus, every point earned in the Champions League could potentially bring in another €930,000, with a win worth €2.8m.
The Europa League fares are different: €3.63m for progressing to the group stage, with €630,000 extra for every win and €210,000 for a draw.
Aghdam will receive €5m for qualifying for the Champions League play-offs and €3.63m for qualifying for the Europa League group stage. Thus, the summer campaign allowed the Azerbaijani champion to earn €8.63m (participation in the European competitions in the 2021/2022 season brought in a total of €6.63m). So, in the summer of 2022, the Aghdam club have earned more money than they did during all of last year's European games. At the same time, they can earn even more this season, as they will play at least six matches in the Europa League group stage.
Europa League
The Azerbaijani champions now face the challenge of a successful autumn campaign in the Europa League, trying to qualify for the spring stage of the tournament. It will be difficult to do so, given the opponents the team has to compete in the group stage.
Garabagh were among the seeded teams in the Europa League draw and were placed in the second basket, which would have allowed them to hope to win the relatively weaker teams in the third and fourth baskets. But as a rule Garabagh are very unlucky with the draw, and so it was this time too. Aghdam got the Greek Olympiacos from the first basket, which is not their strongest opponent. But from the third and fourth baskets, German Freiburg and French Nantes joined Garabagh in the group stage. They are not the strongest teams at home, but let's not forget that the German and French championships are in the top five on the European continent. Anyway, it will not be easy for Garabagh to defeat them. To a certain extent, Garabagh's group can be regarded as ‘the group of death’, because it is the most evenly matched by the strength of the participant teams. Now, the Aghdam club have six important matches to play.
Let's not forget that this year's group stage of the European competitions will be short. Normally, the group stage of European competitions would end in the first decade of December, but this time Garabagh will play the first game on September 8 and the last one on November 3. This is because of the World Cup starting at the end of November in Qatar. Therefore, the group stage of all European cups will be held in the shortest possible time. So, the Aghdam club needs to take the bull by the horns straight away.
Start of Garabagh’s opponents in national championships
Greek Olympiacos are one of the country's two most popular clubs. They have won the national championship 47 times, including the 2021/2022 season. Like Garabagh, they started the current European campaign with Champions League qualification. But the club lost in the second round to Maccabi Haifa and went on to qualify for the Europa League, where it beat the Czech Slovan and Apollon from Cyprus.
Olympiacos has a lot of experience in European competitions, as they played in the Champions League and other tournaments on several occasions. It is an experienced mid-table European club.
The Greek championship has just begun, with only the first round left behind. Olympiacos beat Yannina. The Aghdam club will play against the Greek club on October 6 (home) and October 13 (away).
Germany's Freiburg is one of the country’s oldest clubs founded in 1904. Despite its rich history, the club is not among the elite in Germany. In recent history, the team has more often balanced between the first and second Bundesliga tournaments. Prior to that, Freiburg had only appeared in European competitions four times. That shows that the German club have no particular experience in European competitions. Freiburg ended up in the Europa League group stage as Germany's representative (finished 6th in the German league in the season 2021/2022). In the German championship the team has already played four games, winning three and losing one, and is currently the third strongest. So the players of the German club are in good form at the moment.
Garabagh will start the group stage of the Europa League against Freiburg - away on September 8. And on November 3 they will finish the group stage again in a game against the German club.
Nantes of France was founded in the early 1940s. The club's best days were at the end of the 20th and beginning of the 21st century. It won the national championship in 1995 and managed to win two consecutive French Cups (1999, 2000). In the 21st century the team more often balanced between Ligue 1 and Ligue 2. The club returned to the elite of French football in 2013, but had little success. Nantes won the French Cup in the 2021/2022 season and made it to the group stage of the Europa League in the 2022/2023 season.
Nantes are not doing well in the French league. In Ligue-1, the team has played three games: two draws and one defeat - 14th out of 20 teams.
Garabagh will play against Nantes on September 15 (home) and October 27 (away).
Thus, Garabagh have enough experience to make it through to the European cup in the spring season. It all depends on the Aghdam players...