Aİ-də «İDEAL FIRTINA»
Ukrayna müharibəsi Avropa Birliyinə çətin ki, zərbə vursun, lakin o, İttifaqın problemli tərəflərini daha açıq göstərdi
«Bizi öldürməyən şey bizi daha güclü edir».
Fridrix Nitsşe
Deyəsən, Avropada COVID-19 pandemiyasının fəsadları və davam etməkdə olan Ukrayna müharibəsi, həmçinin «yaşıl gündəm» və ekstremal iqlim şəraiti səbəbilə «ideal fırtına» başlayır. Buraya bitmək bilməyən miqrasiya böhranını da əlavə etmək olar. Yeri gəlmişkən, yuxarıda sadalanan amillər bu böhranı daha da dərinləşdirə bilər.
Bəzi ekspertlərin fikrincə, bütün bunlar Aİ-də sosial və siyasi təlatümləri, həmçinin daxili parçalanmanı qaçılmaz edə bilər. Hər halda, «Köhnə dünya» əhalisi artıq ikirəqəmli inflyasiya ilə, istilik və elektrik enerjisi tariflərinin kəskin artımı ilə, həmçinin onların istehlakı ilə normaların müəyyənləşdirilməsi, vergilərin artırılması, bəzi müəssisələrin qapanması və müvafiq olaraq, iş yerlərinin itirilməsi ilə üz-üzədir.
Avropa ölkələrində inflyasiyanın artım tempinə görə «çempion» Estoniyadır. Onun ardınca digər Baltikyanı dövlətlər – Latviya ilə Litva gəlir. «Euronews» xəbər verir ki, siyahıda sonrakı yerləri Çexiya, Bolqarıstan, Macarıstan, Polşa, Rumıniya, Xorvatiya, Slovakiya tutur. Başqa sözlə, söhbət bütün Şərqi Avropa ölkələrindən gedir ki, bu isə artıq bəzi qənaətələrə gəlməyə əsas verir.
Rusiyadan asılılıq
Rusiyaya sanksiyaların tətbiqi Avropanın özünə də mənfi təsirini göstərir. «Yaxın perspektivdə Avropa İttifaqı Rusiyaya Ukrayna müharibəsi üzündən tətbiq olunan sanksiyalarla əlaqədar, ciddi çağırışlarla üzləşəcək», - deyə Avropa diplomatiyasının başçısı Jozep Borel bildirib. O, təbii qazın bahalığından da şikayətlənib. «Lakin biz azadlıq uğrunda fədakarlığa hazır olmalıyıq», - deyə «Kronen Zeitung» nəşrinin yazdığına görə, Borel qeyd edib.
Avqustun 25-nə olan məlumata görə, təbii qazın spot qiyməti yenidən artaraq, min kubmetrə görə 3300 dolları keçib. Doğrudur, Avropa qışı Rusiya qazı olmadan da necəsə keçinə bilər. Lakin vəziyyət ağır olaraq qalır. Məsələn, ötən il Almaniya istehlak etdiyi «mavi yanacağın» yarıdan çoxunu «Qazprom»dan alıb – Avropanın heç bir digər nəhəng dövləti Rusiyanın enerji resurslarından bu dərəcədə asılı deyil. Amma məlum olduğu kimi, Almaniya Aİ-nin ən iri iqtisadiyyatıdır və bu faktın özü narahatlıq üçün ciddi əsasdır. Ekspertlərin fikrincə, ilin üçüncü rübündə Almaniya iqtisadiyyatı böyük ehtimalla mənfiyə gedəcək. Ölkənin Berlində fəaliyyət göstərən İqtisadi Araşdırmalar İnstitutunun (DIW) rəhbəri Marsel Fratsşer də belə düşünür.
Son dönəmlərdə Qərb KİV-də Avropanın Rusiyadan enerji asılılığı ilə bağlı yazılar davamlı olaraq artır. Müəlliflər Avropanın Moskvadan enerji asılılığını ciddi şəkildə azaltmaq üçün tədbirlər görə bilməməsinin səbəblərini araşdırır. İstanbulda yaşayan və enerji sahəsi ilə bağlı araşdırmaları ilə tanınan jurnalist Devid Obörn «Eurasianet.org»da yazır ki, problemin kökü Brüsselin qaz kəmərləri layihələrinin işlənməsinin israrla özəl şirkətlərə həvalə edilməsinə çalışmasındadır. Aİ bunu layihələrin «kommersiya baxımından həyat qabiliyyətli» olması üçün vacib sayır.
«Avropa İttifaqı lazımi infrastrukturun tikintisini maliyyələşdirmək istəmir, çünki bazar gücünün üstün olduğu qənaətindədir. Azad rəqabət şəraitində bəlkə də elə belə də olardı. Lakin bazar gücü Rusiya monopolisti, öz qaydaları ilə oynayan «Qazprom»la rəqabət aparmaq gücündə deyilmiş… Əgər siz «Qazprom» kimi, kifayət qədər vəsaitə maliksinizsə, əvvəlcə boru xətti çəkə, daha sonra əsasən uzunmüddətli təhlükəsizlikdə deyil, qısamüddətli tədarükdə maraqlı olan alıcılar tapa biləcəksiniz. Belə bir vəziyyətdə «Qazprom» faktiki olaraq, rəqib qaz layihələrinə mane olur», - deyə Devid Obörn bildirir.
Rusiyanın boru xətləri ilə nəql olunan qazının Amerikanın mayeləşdirilmiş qazı ilə əvəzlənməsinin vacibliyindən çoxdan danışılır. Lakin bunun üçün lazım olan terminallara və tankerlərə Avropa ölkələrinin heç də hamısı malik deyil. Bolqarıstanın energetika naziri Rosen Xristov bildirib ki, onun ölkəsinə mayeləşdirilmiş qaz «Qazprom»dan alınan «mavi yanacaq»dan 50% baha başa gəlir. Müəyyən müddət üçün vəziyyətdən kömür tədarükünün artırılması ilə çıxmaq olardı. Lakin buna da təbiət mane olub. Məsələ ondadır ki, Aİ-yə kömürün daşındığı əksər iri kanallarda quraqlıq üzündən suyun səviyyəsinin ciddi şəkildə azalması gəmilərin bu kanallarla hərəkətini mümkünsüz edib. Kömürün dəmir yolu ilə daşınması isə yollarda tıxanmaya səbəb olur.
İqlim çağırışı
Avropada bütün rekordları vuran istilik gözlənilən olsa da, «qara qu»ya çevrilib. Avropa Komissiyasının Birgə Tədqiqat Mərkəzinin məruzəsinə görə, Avropa qitəsi ərazisinin üçdə ikisi son 5 əsrin ən ciddi quraqlığı ilə qarşı-qarşıya qalıb. Bundan ən çox əziyyət çəkən İtaliya, İspaniya, Portuqaliya, Fransa, Almaniya, Niderland, Belçika və digərləridir. Söhbət ümumilikdə qitə ərazisinin 47%-dən gedir. Bu yay həmin ərazilərdə görünməmiş quraqlıq yaşanır. Üstəlik, Avropanın Aralıq dənizi regionundakı ölkələrində ekstremal istilər noyabradək davam edə bilər. Belə hava şəraiti isə təbii olaraq, meşə yanğınları ilə də müşayiət olunur ki, bu da kənd təsərrüfatına ciddi zərbə vurur (iyunda bu zərərin həcmi 30 milyard dollardan artıq olub). Nəzərə almaq lazımdır ki, Avropada kənd təsərrüfatı sektoru gübrələrin bahalaşması üzündən onsuz da çətin dövrünü yaşayır. Qeyd edək ki, gübrələrin qiymətində artım hələ Ukrayna müharibəsindən əvvəl başlamışdı. Nəticədə, bu il məhsul ötən illə müqayisədə 20% azdır. Ötən 5 ilin göstəriciləri ilə müqayisədə Aİ-nin bu il üçün taxıl qarğıdalı məhsuldarlığı ilə bağlı proqnozu 16, soya ilə bağlı proqnozu 15, günəbaxanla bağlı proqnozu isə 12% aşağı olacaq.
Eyni zamanda yüksək hərarət yenə də qaza tələbatı artırır – kondisionerlərin, mühərriklərin işləməsi, hidroenerjinin əvəz edilməsi üçün «mavi yanacaq» lazımdır. Çaylarda suyun azalması isə atom enerjisi istehsalına da mənfi təsir göstərir (soyuducu su çatışmazlığı üzündən). Belə bir vəziyyətdə Avropanın «yaşıl keçid» planı ilə bağlı bir çox sual yaranır. Bir tərəfdən bu sahədə əhəmiyyətli nailiyyətlərin əldə olunduğunu göstərən statistik məlumatlar və qətiyyət var. Digər yandan, maliyyə mənbələri, onun həcmi və müddəti ilə bağlı bir çox məqamlar hələ də qeyri-müəyyən qalır. Hər halda, alternativ enerji hasil edən texnologiyaların istehsalı üçün həm də adi enerji və bir çox nadir faydalı qazıntıya ehtiyac var. Onlar isə yenə də ənənəvi yanacaq hesabına hasil və nəql olunur.
Avropa İttifaqı vahiddirmi?
Bəzi ekspertlərin fikrincə, yuxarıda sadalananlar və bir çox digər məqamlar Aİ daxilində fikir ayrılığı və mübahisələr üçün səbəblərin getdikcə artdığını göstərir. Bu, tanış xətt üzrə baş verir – Şərq-Qərb, Şimal-Cənub. Məsələn, ötən illər ərzində enerji mənbələrinin şaxələndirilməsi üzərində ciddi iş aparmış ölkələr bu addımı atmamış dövlətlərə kömək məqsədilə istehlakı azaltmaq məcburiyyətində qalmaqdan heç də məmnun deyillər. Britaniyanın «The Globe Echo» nəşri yazır ki, Cənubi Avropa ölkələri enerji böhranından öz maraqları üçün istifadə etməyə çalışır: «Ən azı son 15 ildə - Aİ-nin 2007-2009-cu illərin maliyyə böhranı, dövlət borcu ilə bağlı çoxsaylı problemlər və pandemiya ilə əlləşdiyi dövrdə Almaniya və Aİ-nin digər üzvləri maddi baxımdan daha zəif olan Aralıq dənizi regionu ölkələri ilə danışıqları güc dilində aparırdılar. Lakin indi Rusiya qazının təzyiqi Almaniyanı, həmçinin Avropanın şimalında yerləşən digər dövlətləri xüsusilə zəif bəndə çevirir, İtaliya ilə İspaniya isə bu dəfə yardıma çağırılan tərəfdaşlar rolunda çıxış edir».
Hazırkı böhran kimlər üçünsə keçmiş incikliklərin yada salınması üçün həqiqətən əlverişli məqam ola bilər. Miqrant böhranının ən qızğın vaxtında qaçqınlar üçün kvotaların müəyyənləşdirildiyi vaxt Aİ üzvlərinin necə «silkələndiyini» xatırlamaq kifayətdir.
Əbədi miqrant böhranı
Bütün bunlarla yanaşı, Avropaya qeyri-leqal immiqrasiyanın miqyası yenidən böyüyür. Ötən illə müqayisədə onların sayı artıq 80% çoxdur. Aydındır ki, buna yenə də Yaxın Şərq və Afrika ölkələrinin hər zamankı problemləri yol açır. Amma indi Avropanın özündə də bənzər problemlər çox, hətta bəzən faciəvi miqyasdadır. Məsələn, Ukrayna müharibəsi artıq İraq, Suriya, Misir və Şimali Afrikanın bir sıra ölkələrində ərzaq çatışmazlığı yaradıb.
Macarıstan baş nazirinin təhlükəsizlik məsələləri üzrə baş məsləhətçisi Dyort Bakondi «M1» xəbər televiziyasına avqustun 24-də verdiyi açıqlamada bildirib ki, «Balkan miqrant marşrutu» ilə hərəkət edən insanların sayı 150% artıb. İtaliya, Yunanıstan və Türkiyə sərhədlərində sığınacaq axtaranların sayında da artım var. Bakondinin sözlərinə görə, Afrikada aclıq səbəbilə təxminən 36 milyon insan evini tərk edib, bu isə uzaq perspektivdə Avropada miqrasiya ilə bağlı vəziyyəti ciddi şəkildə ağırlaşdıracaq. Bununla yanaşı, Yaxın Şərq və Afrikadan qaçqın axını bir çox Avropa ölkəsinin artıq ukraynalı qaçqınlara qucaq açması fonunda artır.
BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının məlumatına görə, Çexiyada 413 mindən artıq ukraynalı var (ölkə əhalisinin təxminən 4%-i qədər). 1,3 milyon ukraynalı qaçqın Polşada (yerli əhalinin 3,3%-i qədər), təxminən eyni qədəri isə Rumıniyada məskunlaşıb. Almaniya, İtaliya və digər ölkələrdə də müharibədən qaçmış ukraynalılara rast gəlinir.
Ukrayna müharibəsi
Ukrayna müharibəsi Avropa Birliyinə çətin ki, zərbə vursun, lakin o, İttifaqın problemli tərəflərini daha açıq göstərir. Bu, özünü ən müxtəlif sahələrdə, o cümlədən İtaliya, Böyük Britaniya, Bolqarıstan və digərlərindəki kimi, siyasi böhran kimi göstərir. Bu, əlbəttə ki, Kiyevə hərbi dəstək üçün kimin nələrə getməyə hazır olması ilə bağlıdır. Ekspertlər onu da deyirlər ki, Avropa əhalisi artıq müharibə və onunla bağlı xəbərlərdən bezib və bu açıq şəkildə hiss olunmaqdadır. Məsələn, iyuna olan məlumata görə, italiyalıların təxminən yarısı Ukraynaya silah göndərilməsinin əleyhinədir. Hətta Ukraynaya birmənalı dəstək verən Polşada hökumətin müxtəlif məsələlərin, xüsusilə sosial problemlərin həlli əvəzinə, ukraynalıların qayğısına qaldığına dair fikirlər səsləndirilir.
Ümumiyyətlə, siyasi və digər parçalanma məhz böhranlar zamanı üzə çıxır. Saysız-hesabsız ciddi çağırışları aşmağa çalışan Avropa da yaxın gələcəkdə yəqin ki, özü və İttifaqı ilə bağlı çox yenilik öyrənəcək. Demək, Aİ dəyişməyə bilməz. Cavablandırılmalı və nəticə çıxarılmalı olan çox sual yaranıb. Fridrix Nitsşenin məşhur fikrində deyildiyi kimi, «bizi öldürməyən şey bizi daha güclü edir». Ümid edək ki, Avropa İttifaqında bu prinsip, həqiqətən, işləyəcək.

War in Ukraine unlikely to be fatal for European unity. But it clearly exposes problem areas
Apparently, Europe is going to experience a perfect storm caused by the consequences of the COVID-19 pandemic and the ongoing war in Ukraine, as well as the green agenda and extreme climatic conditions. There is also a permanent migration crisis, which, incidentally, could be seriously exacerbated by the factors listed above. A number experts warn that all of them make social and political upheaval and divisions within the EU quite real. The European population is already suffering from double-digit inflation rates, steep risein heating and electricity tariffs and rationing, tax increases, the closure of some businesses and the consequent loss of jobs.
Estonia is leading the list of European countries by the inflation rate, followed by the two other Baltic states—Latvia and Lithuania. According to Euronews, the Czech Republic, Bulgaria, Hungary, Poland, Romania, Croatia and Slovakia, i.e. all Eastern European countries, are next on the list, which makes it possible to draw relevant conclusions.
Dependence on Russia
Remarkably, the sanctions against Russia have also had a negative impact on Europe itself. "In the short term, the European Union will face serious challenges from sanctions against Russia because of the war in Ukraine," Josep Borrell, High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy, said.
He complained about the rising cost of gas. "But we must be prepared to pay the price for freedom," the Kronen Zeitung quoted Borrell.
As of August 25, spot gas prices have once again crept upwards hitting $3,300 per 1,000 cubic metres. Europe will somehow survive the winter without Russian gas, but the situation is still alarming. For example, last year Germany received more than half of its gas from Gazprom - no other major EU country is so dependent on Russian energy sources. And Germany is Europe's largest economy, which again gives cause for concern. Experts believe that in the third quarter the German economy is likely to fall into deficit, according to Marcel Fratscher, head of the Berlin-based German Institute for Economic Research (DIW).
Many Western media outlets are trying to understand why Europe has been unable to do anything substantial to critically reduce its energy dependence on Moscow. According to David O’Byrne, an Istanbul-based journalist who covers energy issues on Eurasianet.org, the root of the problem lies in Brussels' insistence that gas pipeline projects be developed by private companies in order to make them commercially viable.
"The EU has not been willing to underwrite the necessary infrastructure, assuming that market forces would take the lead. Maybe that would happen in a world of perfect competition. But market forces have been unable to compete with Gazprom, a Russian monopoly that plays by its own rules… If, like Gazprom, you have the finance, you can go ahead and build the pipelines and then secure the buyers – whose main interest is short-term supply, not long-term security. In the process, Gazprom has effectively blocked the development of rival pipelines," says David O’Byrne.
There have been long discussions on the need to replace Russian pipeline gas with American LNG. But not all European countries have the necessary terminals and tanker capacity. According to Bulgarian Energy Minister Rosen Hristov, LNG, for example, is 50% more expensive for Bulgaria than gas from Gazprom. Temporary solution would be an increased supply of coal, but this was hampered by climatic conditions. In many of the large shipping canals used to transport coal to the EU, the water level is too low due to the drought. Shipping coal by rail also leads to congestion.
Climate challenge
Record-breaking heat levels in Europe has become a ‘black swan’, albeit an expected one. According to a report by the European Commission's Joint Research Centre, two-thirds of the European continent has experienced its worst drought in five centuries. Italy, Spain, Portugal, France, Germany, the Netherlands, Belgium and several other countries suffered the most. In total, this represents 47% of the continent, where the soil has dried up completely this summer.
Extreme heat in European Mediterranean countries can last until as late as November. Such weather is naturally accompanied by forest fires and severe damage to agriculture (over $30bn by June), which already suffers from high fertiliser prices. The price of fertilisers was high even before the war in Ukraine. As a result, the harvest is already 20% lower than last year. Compared to the averages of the previous five years, the EU forecasts for grain maize, soybeans, and sunflower crops will be 16%, 15% and 12% lower, respectively.
In turn, high temperatures lead to an increased demand for gas, which is necessary to run air-conditioners, motors and replace hydropower. Shallow water levels in rivers also lead to a reduction in nuclear power production due to a lack of cooling water. Therefore, the European green transition plan raises many questions. On the one hand, there is determination and statistical evidence of considerable progress in this field. On the other hand, many points remain unclear about the timing, scope and sources of funding. After all, the production of alternative energy technologies also requires conventional energy and many rare minerals, which are extracted and transported mainly thanks to conventional energy.
Does the EU remain united?
According to experts, there are even more reasons for disagreement and disputes within the European Union. Particularly, along the well-known East-West and North-South lines. For example, those countries that have worked hard to diversify their energy sources in previous years are not happy that they now have to reduce consumption to help those who have not done so. The British Over the past 15 years, at least – as the EU has dealt with the 2007-2009 financial crisis, multiple government debt crises, and the pandemic – Germany and other EU members have negotiated, from a position of strength, with the more financially fragile Mediterranean countries. But the pressure of Russian gas is now leaving Germany and other countries in the northern part of Europe particularly vulnerable, while Italy and Spain find themselves, this time, in the role of rational partners called to the rescue." The current crisis may indeed be a moment for some to recall past grievances. It’s enough to recall how furiously the EU member states divided refugee quotas at the height of the migration crisis.
Permanent migration crisis
Yet the scale of illegal immigration to Europe is increasing again. Compared to last year, it is already up by around 80%. Apparently, the main cause of this problem lies in the Middle East and Africa, as well as in Europe but on a much larger and sometimes even catastrophic scale. The conflict in Ukraine has already led to food shortages in Iraq, Syria, Egypt and a number of North African states.
György Bakondi, chief security advisor to the Hungarian prime minister, told M1 news channel on August 24 that the number of arrivals along the so-called Balkan migration route has increased by 150%. The number of asylum seekers at the Italian, Greek and Turkish borders is also increasing. Bakondi said some 36 million people have fled their homes in Africa because of hunger, which will lead to a serious migration situation in Europe in the long term. Meanwhile, the flow of refugees from the Middle East and Africa is increasing as a number of European countries have already received many Ukrainian refugees.
According to the Office of the UN High Commissioner for Refugees, the Czech Republic hosts more than 413,000 Ukrainians (about 4% of the country's population). 1.3 million Ukrainian refugees are registered in Poland (3.3% of population), about the same number are in Romania. There are also many Ukrainian citizens who escaped the war and its consequences to find shelter in Germany, Italy and other countries.
War in Ukraine
It is unlikely that the war in Ukraine will be fatal for the European unity, but it has clearly exposed the problem areas within the EU. They show up occasionally as various political crises in Italy, the UK, Bulgaria and other countries. And they depend on who is willing to cover the costs associated with military support to Kiev. Experts also say that Europeans increasingly demonstrate a sense of weariness about the consequences of the war and the news about it. As of June, about half of Italians protested against sending weapons to Ukraine. Even in Poland, which has been known for its strong support for the cause of the Ukrainian war, the public community is complaining about the government favouring Ukrainians over its own people in resolving some issues, especially the social ones.
Political and other problems are most often exposed during the times of crisis. Grappling with a number of serious challenges, Europe is likely to learn lessons about itself and its unity in the future. As a consequence, the EU cannot help but change. There are many questions to be answered and important conclusions to be drawn. As once expressed by Friedrich Nietzsche, "What does not kill us makes us stronger!”. Let's hope that this principle comes true for the European Union as well.