ÜMUMİ MARAQLAR NAMİNƏ
Azərbaycanla Qazaxıstan xalqlarının rifahı və türk inteqrasiyası naminə strateji müttəfiqliyi dərinləşdirir
Müəllif: Aydın BAYRAMOV
Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin Azərbaycana rəsmi səfəri iki ölkə arasında tərəfdaşlığın, müttəfiq münasibətlərinin durmadan dərinləşdiyini göstərib. Bununla yanaşı, Bakıda keçirilən görüşlərin, ilk növbədə, dövlət başçıları arasında aparılmış danışıqların nəticələri bütünlükdə türk dünyasında inteqrasiya proseslərinin inkişafı, onun Avrasiyada nüfuzlu güc mərkəzlərindən birinə çevrilməsi mənasında da böyük əhəmiyyət daşıyır.
İqtisadi və dəhliz perspektivləri
Tokayevin Bakı səfəri maraqlı rəmzi cəhəti ilə də yadda qalıb – o, Azərbaycanla Qazaxıstan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının (30 avqust 1992-ci il) 30 illiyi ərəfəsinə təsadüf edib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan-Qazaxıstan münasibətlərinin keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəldilməsinə yönəlmiş 20-dək sənəd imzalanıb. Onların arasında «Azərbaycan Respublikası ilə Qazaxıstan Respublikası arasında 2022-2026-cı illər üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi haqqında Kompleks Proqram» və «Azərbaycan Respublikası ilə Qazaxıstan Respublikası arasında strateji münasibətlərin möhkəmləndirilməsi və müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyətinin dərinləşdirilməsi haqqında Bəyannamə» xüsusi vurğulanmalıdır. Prezidentlər tərəfindən imzalanmış Bəyannamə Azərbaycanla Qazaxıstan arasında dostluq və qardaşlıq, müttəfiqlik və tərəfdaşlıq prinsiplərinə əsaslanan ikitərəfli əməkdaşlığın uzunmüddətli hədəflərini müəyyənləşdirib.
Hər iki sənəddə – istər Kompleks Proqram, istərsə də Bəyannamədə – əsas diqqət iqtisadi əməkdaşlığın gücləndirilməsinə yönəldilir, bu kontekstdə Azərbaycanla Qazaxıstan arasında nəqliyyat əlaqələrinin genişləndirilməsinin vacibliyi, iki ölkə ərazisindən keçən nəqliyyat dəhlizlərinin rəqabət qabiliyyətinin artırılması üçün gələcək səylərin gücləndirilməsinin zəruriliyi bildirilir. Trans-Xəzər beynəlxalq nəqliyyat marşrutu layihəsinin reallaşdırılması üçün qarşılıqlı yardımlaşmanın vacibliyi məsələsi də buradan ortaya çıxır. Eyni şey Qazaxıstan nefti, neft məhsulları və qazının Azərbaycan vasitəsilə beynlxalq bazarlara təhlükəsiz, etibarlı şəkildə çıxarılması üçün mövcud infrastrukturun effektivliyinin artırılması məsələsinə də aiddir.
Asiya ilə Avropanı Qazaxıstan və Azərbaycan vasitəsilə birləşdirən Trans-Xəzər nəqliyyat dəhlizinin əhəmiyyəti Rusiya-Ukrayna müharibəsi üzündən Rusiya ilə Qərbin münasibətlərinin tam pozulması, Moskvaya ciddi sanksiyaların tətbiqi ilə daha böyük əhəmiyyət qazanıb. Rusiya ərazisi ilə yük daşımaqdan imtina etmiş beynəlxalq nəqliyyat şirkətləri üstünlüyü Trans-Xəzər dəhlizinə verməyə başlayıb, nəticədə bu yol ilə yük daşımaları həcmi xeyli artıb. Eyni zamanda Novorossiysk limanı terminallarının işində davamlı olaraq problem yarandığından, Qazaxıstan öz neftini Avropaya çatdırmaq üçün alternativ marşrut tapmaq zərurəti ilə üzləşib. Odur ki, prezident Tokayev Qazaxıstan hökumətinə neft nəqli üçün alternativ marşrutların müəyyənləşdirilməsi tapşırığını verib. Alternativ kimi isə məsələn, Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Bakı-Tbilisi-Supsa marşrutları nəzərdən keçirilir. Güman ki, artıq yaxın vaxtlarda Qazaxıstan neftinin Avropa bazarlarına daşınması yollarının şaxələndirilməsi çərçivəsində Azərbaycan marşrutlarından istifadəyə dair razılaşma da imzalanacaq.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın Mərkəzi Asiyadadan enerji resurslarının Avropaya nəqli prosesində tranzit ölkələrdən biri kimi təsdiqlənməsi Qazaxıstan üçün yalnız iqtisadi məqsədəuyğunluq kontekstində yox, həm də öz müstəqilliyini gücləndirməsi baxımından vacibdir. Çünki bu halda Mərkəzi Asiyanın ən nəhəng dövləti tranzit məsələsində Rusiyanın timsalında bir mərkəzdən asılılığa son qoyur. Kasım-Jomart Tokayev Bakıda olarkən əbəs yerə deməyib ki, «Azərbaycan nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafı baxımından Qazaxıstan üçün xüsusi maraq doğurur. Şübhəsiz ki, burada üstünlük Azərbaycandadır. Burada yaxşı perspektivlər var».
Azərbaycanla Qazaxıstan arasında nəqliyyat-logistika infrastrukturunun inkişafı ilə bağlı böyük planların olduğunu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də təsdiqləyib: «Bu infrastrukturun yaradılması üçün həm Qazaxıstanda, həm də Azərbaycanda vaxtında tədbirlər görülüb. İndi ölkələrimiz arasında yük axınının birləşdirilməsi və onun həcminin artırılması, ölkələrimizin tranzit potensialının yüksəldilməsi barədə söhbət gedir. Müvafiq orqanlar artıq müəyyən vaxtdır ki, bu istiqamətdə aktiv qarşılıqlı fəaliyyət göstərirlər. Fikrimcə, Orta Dəhliz çox böyük perspektivə malikdir və əlbəttə, bu layihənin həyata keçirilməsində Qazaxıstanın və Azərbaycanın çox mühüm rolu var».
İndi bir şey aydındır: müasir geosiyasi reallıqlar Bakı ilə Nur-Sultanı iqtisadi əməkdaşlığı genişləndirməyə sövq edir. Bu vəziyyətdən ortaya çıxan qarşılıqlı marağı Qazaxıstan prezidentinin Bakıya səfəri çərçivəsində keçirilmiş Azərbaycan-Qazaxıstan İşgüzar Şurasının ilk toplantısının nəticələri də təsdiqləyib. Toplantıda məsələn, Qazaxıstanın Xarici Ticarət Palatası ilə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyası arasında əməkdaşlıq sazişi də imzalanıb.
Lakin səfərin əsas iqtisadi hadisəsi, şübhəsiz ki, dövlət başçılarının iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi həcmini ildə 1 milyard dollara çatdırmaq əzmini dilə gətirmələridir.
Bununla yanaşı, prezident Tokayevin Bakı səfərinin nəticələri yalnız iqtisadi sahədə əməkdaşlıq, enerji və nəqliyyat məsələləri ilə məhdudlaşmır. Dünyada və postsovet məkanında yaşanmaqda olan yeni geosiyasi reallıqlar kontekstində Azərbaycanla Qazaxıstanın siyasi, mədəni və humanitar sahələrdə də əməkdaşlığı gücləndirməyi hədəfləmələri olduqca önəmlidir.
Zəfər şüarı ilə
Ümumtürk inteqrasiyasının fəallaşmasına ilk növbədə, Azərbaycanın 2020-ci ilin Vətən müharibəsində qazandığı Qələbə, 30 illik erməni işğalına son qoyması təkan olub. Bu Qələbəyə aparan yolda Azərbaycan sülh sahəsində, o cümlədən siyasi və diplomatik sahələrdə bir sıra nailiyyətlər əldə edib. Bu işdə onun ədalətli mövqeyinin dünya arenasında dost dövlətlər tərəfindən dəstəklənməsi də az rol oynamayıb. Belə dövlətlərdən biri isə təbii ki, Qazaxıstandır. O, KTMT çərçivəsində Ermənistanla müttəfiq olmasına baxmayaraq, hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dəstək verib.
Nur-Sultanın bu məsələdəki prinsipial mövqeyi özünü Tokayevin son Bakı səfərində də göstərib. Azərbaycan və Qazaxıstanın dövlət başçılarının qəbul etdikləri Bəyannamədə hər iki dövlətin suverenliyinə, müstəqilliyinə, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq birlik tərəfindən tanınan sərhədlərinin toxunulmazlığına qarşılıqlı dəstək ifadə olunub. Prezidentlərin nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə keçirilən görüşdə isə Tokayev Azərbaycanın torpaqlarını işğaldan azad etməsini «tarixi hadisə» adlandırıb. O, prezident İlham Əliyevə müraciət edərək deyib: «Məhz Sizin güclü, nüfuzlu rəhbərliyinizlə Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi kimi tarixi əhəmiyyətli vəzifə yerinə yetirilib. Bildiyiniz kimi, Qazaxıstan Azərbaycana münasibətdə dövlətlərin ərazi bütövlüyü prinsipini həmişə dəstəkləyib. Hesab edirəm ki, bu ədalətli prinsip müasir beynəlxalq hüquqa tamamilə müvafiqdir. Ona görə burada da eyni mövqe, eyni yanaşmalar, ortaq baxışlar var. Hesab edirəm ki, bu, gələcəkdə bizim əməkdaşlığımızın inkişafı üçün yaxşı əsas olacaq».
İlham Əliyevin Qarabağın azad olunmasındakı yüksək rolunun qiymətləndirilməsinin daha bir göstəricisi Qazaxıstan prezidentinin Azərbaycan liderinə ölkəsinin ali mükafatı – «Altın kıran» («Qızıl qartal») ordenini təqdim etməsi olub. Kasım-Jomart Tokayev bildirib ki, bu, Qazaxıstanın İlham Əliyevi görkəmli dövlət xadimi kimi qəbul etdiyinin göstəricisidir. O, Azərbaycana tarixi Qələbə qazandırmış, ölkənin ərazi bütövlüyünü BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə uyğun olaraq bərpa etmiş İlham Əliyev Bakı ilə Nur-Sultan arasında çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişafına böyük töhfələr verdiyini də söyləyib.
Bəyannamədə Qazaxıstanın Azərbaycanın Zəngəzur dəhlizini yaratması cəhdlərinə dəstəyinin də ifadə olunduğu xüsusi vurğulanmalıdır. Azərbaycanın Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonu ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasını birləşdirməli olan bu dəhlizə Trans-Xəzər Orta Dəhlizinin perspektiv hissəsi kimi baxılır.
Maraqlıdır ki, Qazaxıstan həm də Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinin bərpasında iştirak edən ölkələrdən biridir. Bu məsələ Azərbaycan-Qazaxıstan İşgüzar Şurasının iki ölkənin iqtisadiyyat nazirləri və iş adamlarının iştirakı ilə keçirilmiş birinci toplantısında da müzakirə olunub.
Qazaxıstanın Füzuli şəhərində uşaqlar üçün Kumanqızı adına Yaradıcılığın İnkişafı Mərkəzinin inşası təşəbbüsü ayrıca bir dostluq jesti kimi qiymətləndirilə bilər. Bu təşəbbüs Azərbaycanın Qazaxıstana qarşı atdığı analoji addımlar fonunda son dərəcə nümunəvi görünür. Söhbət Sumqayıt şəhərinin mərkəzi küçələrindən birinə görkəmli qazax maarifçisi, türkoloq Əhməd Baytursunovun adının verilməsindən, həmçinin Bakıdakı Dənizkənarı Milli Parkda «Qazax yurtası»nın qurulmasından gedir.
Nəhayət, daha bir əlamətdar hadisə Azərbaycanın Şuşa şəhəri ilə Qazaxıstanın Türküstan şəhərinin qardaşlaşmış şəhərlər elan olunmasına dair sənədin imzalanmasıdır. Yenə də ümumtürk həmrəyliyi kontekstində son dərəcə vacib, rəmzi məna daşıyan bu hadisə Azərbaycanın Vətən müharibəsində əldə etdiyi Zəfərin bütün türk dünyası üçün əhəmiyyətinin, eyni zamanda onun beynəlxalq arenada artan rolunun göstəricisidir.
Şübhəsiz ki, Qazaxıstan prezidentinin Azərbaycana səfərinin, eyni zamanda Azərbaycanın dövlət başçısının bir müddət əvvəl Özbəkistana etdiyi səfərin nəticələri türk dövlətlərinin, onların yaratdıqları Türk Dövlətləri Təşkilatının beynəlxalq arenada mövqeyinin getdikcə artması məntiqinə uyğundur. İlham Əliyev ilə Kasım-Jomart Tokayevin qəbul etdikləri Bəyannamədə isə Türk Dövlətləri Təşkilatının güclənməsi, beynəlxalq arenada rolunun artması üçün bundan sonra da birgə səylərin göstəriləcəyi vurğulanır. Dövlət başçıları «Türk Dünyası 2040 Vizyonu» konsepsiyasının reallaşmasına dəstək vermək əzmindədirlər. Bununla yanaşı, iki dövlət arasındakı münasibətlərə zərər verə biləcək istənilən addımdan çəkinilməsi də əsas prinsiplərdən biridir.
Beləliklə, Azərbaycanla Qazaxıstan ümumtürk inteqrasiyası prosesinin irəli aparılmasına sadiqliklərini təsdiqləyiblər. Bu isə Avrasiya və bütünlükdə dünyadakı müasir geosiyasi şəraitdə türk dövlətləri və xalqlarının maraqları baxımından son dərəcə vacib əhəmiyyət daşıyır.

Azerbaijan and Kazakhstan deepen strategic alliance for benefit of nations and Turkic integration
Official visit of the Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev to Azerbaijan demonstrated the steady development of strategic partnership and allied cooperation between the two countries. At the same time, the results of meetings held in Baku, primarily between the heads of the two states, are of great importance for the development of integration processes throughout the Turkic world and its transformation into one of the influential centres of power in Eurasia.
Economic perspectives and corridors
Tokayev's visit to Baku also had a remarkable symbolic meaning, as it took place on the eve of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Kazakhstan (August 30, 1992).
During the visit, delegations from both countries signed about 20 documents that are supposed to raise the level of Azerbaijani-Kazakh relations to a different level. Among them are the Comprehensive Program for Bilateral Cooperation in 2022-2026, as well as the Declaration on Strengthening Strategic Relations and Deepening Allied Co-operation. Moreover, the declaration signed by the presidents of both states determines the long-term goals of bilateral cooperation based on the principles of friendship and brotherhood, alliance and partnership between Azerbaijan and Kazakhstan.
Both documents aim at strengthening economic cooperation, highlighting the importance of expanding transport links between Azerbaijan and Kazakhstan, as well as further efforts to increase the competitiveness of transport corridors across the two countries. Hence, the need for mutual assistance in the implementation of the Trans-Caspian international transport route projects, as well as joint efforts to improve the efficiency of existing infrastructure for reliable and safe delivery of Kazakh oil, oil products and gas to international markets through Azerbaijan.
The importance of the Trans-Caspian transport corridor, which connects Asia and Europe via Kazakhstan and Azerbaijan, has increased significantly amid the worsening relations between Russia and the West as a result of the Russo-Ukrainian war and the introduction of sanctions against Russia. Thus, international transport companies abandoned shipments via Russia and preferred the Trans-Caspian corridor, which increased shipments via this transport link. At the same time, Kazakhstan was compelled to find alternative routes for its oil exports to Europe due to repeated failures of the Novorossiysk port terminals. That is why President Tokayev instructed the Kazakh government to identify alternative oil transportation routes, in particular the Baku-Tbilisi-Ceyhan and Baku-Tbilisi-Supsa pipelines. Apparently, an agreement on the use of the Azerbaijani route to diversify Kazakhstan's oil supplies to European markets is already possible in the near future.
In the meantime, being one of the transit countries for the transportation of energy resources from Central Asia to Europe, Azerbaijan is important for Kazakhstan not only in the context of economic expediency, but also in terms of strengthening its independence. Because it frees the largest Central Asian state from dependence on a single centre (Russia) in the transit issue. "Azerbaijan is of particular interest to Kazakhstan in terms of development of transport corridors. Undoubtedly, Azerbaijan has an advantage. There are good prospects in this area," said President Tokayev.
President Ilham Aliyev confirmed that there were ambitious plans for the development of transport and logistics infrastructure between Azerbaijan and Kazakhstan: "Both Kazakhstan and Azerbaijan took timely measures to create such infrastructure. Now we are holding discussions on the cargo flow between our countries and increasing its volume, as well as increasing the transit potential. Relevant authorities are actively cooperating in this direction. I think that the Trans-Caspian corridor has very big prospects and, of course, Azerbaijan and Kazakhstan play an important role in the implementation of this project."
It is clear that today's geopolitical realities are pushing Baku and Nur-Sultan to expand economic cooperation. The results of the first meeting of the Azerbaijan-Kazakhstan Business Council, which took place during the Kazakh president's visit to Baku, confirmed the mutual interest between our countries. The parties concluded several agreements, particularly on cooperation between the Kazakh Foreign Trade Chamber and the Azerbaijan Export and Investment Promotion Agency (AZPROMO) and the Confederation of Entrepreneurs of Azerbaijan.
However, the main outcome of the economic component of the visit was undoubtedly the unanimous intentions expressed by the heads of state to bring trade turnover between the countries to $1 billion a year.
Meanwhile, the visit of President Tokayev to Baku covered not only the cooperation in economic, energy and transport areas. Due to new geopolitical realities unfolding in the world and in the post-Soviet space, no less important is the focus of Azerbaijan and Kazakhstan on strengthening cooperation in the political, cultural and humanitarian spheres. Moreover, this focus has a distinctly common Turkic dimension.
Under the sign of victory
The intensification of pan-Turkic integration is primarily a result of Azerbaijan's victory in the 2020 Patriotic War, which ended the 30-year Armenian occupation of a fifth part of the internationally recognised territory of the Republic of Azerbaijan. On the way to this victory, Azerbaijan has also accomplished a number of achievements in peaceful areas, including political and diplomatic. In this context friendly states played an important role by providing support to Azerbaijan’s just position on the world stage. One of such countries is Kazakhstan, which, despite its alliance with Armenia within the CSTO, has always supported the territorial integrity of Azerbaijan.
Nur-Sultan's principal position on this issue was also evident during Tokayev's visit to Baku. The declaration adopted by the heads of Azerbaijan and Kazakhstan confirmed their mutual support for the sovereignty, independence, territorial integrity and inviolability of the internationally recognised borders of both states. During the extended negotiations with the participation of both delegations, President Tokayev called the de-occupation of Azerbaijani territories a ‘historic event’. Referring to President Ilham Aliyev, he said: "Thanks to your strong and authoritative leadership it was possible to realise the historically significant mission of restoring the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan. Kazakhstan has always supported the territorial integrity of sovereign states. As far as Azerbaijan is concerned, I think it will be fair to say that this is fully in line with modern international law. We have a common language, common approaches, common views in this context as well. I believe this will serve as a good basis to advance our cooperation in the future.”
President of Kazakhstan also awarded his Azerbaijani counterpart with the highest order of Kazakhstan, Altyn Kyran (Golden Eagle), as a token of appreciation of Ilham Aliyev's role in the liberation of Garabagh. President Tokayev emphasized that this was a sign of recognition of Ilham Aliyev as an outstanding statesman who led Azerbaijan to the historic victory, restored its territorial integrity in full compliance with the resolutions of the UN Security Council and made great contribution to the development of multilateral cooperation between our countries.
Of particular note is Kazakhstan's support for Azerbaijan's efforts to create the Zangezur corridor, a transport link that will connect the East Zangezur region and the Nakhchivan Autonomous Republic of Azerbaijan. Moreover, the Zangezur corridor is seen as a promising part of the Trans-Caspian Middle corridor.
Remarkably, Kazakhstan is one of the states involved in the reconstruction of the liberated territories of Azerbaijan. This issue was also discussed at the first meeting of the Azerbaijan-Kazakhstan Business Council, with the participation of the heads of the two countries' ministries of economy and businessmen.
Another friendly gesture from Kazakhstan was the proposal to establish the Kurmangazy Centre for Creative Development for Children in the city of Fuzuli. Another initiative was the naming of one of the central streets of Sumgayit after the prominent Kazakh educator, Turkologist Akhmet Baytursynov, and the establishment of a Kazakh yurt in the Seaside National Park in Baku.
Finally, the signing of a document declaring the Azerbaijani city of Shusha and the Kazakh city of Turkestan as twin cities was also a landmark event. This was an extremely important and symbolic event in the context of pan-Turkic solidarity, the recognition of the significance of the Azerbaijani victory for the entire Turkic world and the improvement of its role in the world arena.
It is clear that the results of the Kazakh president's visit to Azerbaijan, as well as the Azerbaijani president's recent visit to Uzbekistan, are in line with the growing strength of the Turkic states and the Organisation of Turkic States (OTS) that they have created in the international arena. In particular, Ilham Aliyev and Kassym-Jomart Tokayev recorded in the declaration their determination to continue to make joint efforts to strengthen the OTS and its role in the international arena, to support the implementation of the Vision of the Turkic World 2040, while refraining from any actions that could damage relations between the two states.
In this way, Azerbaijan and Kazakhstan reaffirmed their commitment to promoting pan-Turkic integration, which is extremely relevant to the interests of Turkic countries and peoples in the current geopolitical conditions in Eurasia and around the world.