Son illər ölkəmizin qadın şahmatçıları kişi qrossmeysterlərdən geri qalmadığını göstərməkdə davam edir. Təsadüfi deyil ki, 2022-ci ildə şahmatdakı əksər uğurlarımız məhz xanımların adı ilə bağlıdır. Hindistanda keçirilmiş Ümumdünya Şahmat Olimpiadasında son turdakı uğursuzluğa görə medalsız qalan millimizin üzvləri Avropa çempionatında mükafatçılar sırasında yer alıb.
Qadın şahmatçılardan ibarət millimizin üzvləri Günay Məmmədzadə və Ülviyyə Fətəliyeva Çexiyada keçirilən Avropa çempionatında müvafiq olaraq gümüş və bürünc medallar qazanmaqla Azərbaycan şahmatında yeni səhifə açıblar. Təmsilçilərimiz Azərbaycan tarixində ilk dəfə qitə çempionatında medalçılar sırasında olublar.
Bir ayda əldə olunmuş nailiyyətlər
Günay Məmmədzadə İsveçrə sistemi üzrə keçirilən yarışın sonuncu - 11-ci turunda Aleksandra Maltsevskaya (Polşa) ilə üz-üzə gəlib. Ağ fiqurlarla oynayan 22 yaşlı şahmatçımız matçın 43-cü gedişində rəqibi ilə heç-heçəyə razılaşıb. Ülviyyə Fətəliyeva isə son turda “ağlar”la millimizin digər üzvü Gülnar Məmmədovanı məğlub edib. Beləliklə, hər iki şahmatçı xalını 8-ə çatdırdı. Yekunda əlavə göstəricilərə görə Günay ikinci, Ülviyyə isə üçüncü yeri tutub. Ümumilikdə, 123 şahmatçının qatıldığı yarışın qalibi 8,5 xalla polşalı Monika Soçko olub.
Qitə çempionatında uzun müddət lider mövqeyində olan Günay Məmmədzadə qızıl medal qazanmağa çox yaxın idi. Qalibdən yarım xal geri qalan Məmmədzadə və Fətəliyeva əvvəlki turlarda bir qədər dəqiq oynamaqla daha yüksək əyarlı medal əldə edə bilərdilər. Bununla belə, hər iki şahmatçının keçirdiyi oyunlar göstərib ki, Günay Məmmədzadə və Ülviyyə Fətəliyeva dünyanın aparıcı qadın şahmatçıları ilə rəqabət apara bilərlər.
Avropa çempionatında medalçılar siyahısına daxil olan millimizin 1 nömrəsi Günay Məmmədzadə və Ülviyyə Fətəliyevanın bu nailiyyəti qadın şahmatçılarımızın bundan əvvəlki zəfərlərinin təsadüfi olmadığını sübut edib. Belə ki, bu il avqustun 10-u başa çatan şahmat olimpiadasında 2-ci lövhədə çıxış edən Xanım Balacayeva bürünc, ehtiyat - 5-ci lövhədə yer almış Ülviyyə Fətəliyeva gümüş medala layiq görülmüşdü. Bir ayda qadın şahmatçılarımızın əldə etdiyi bu uğurlar ölkəmizdə qadın şahmatının ildən-ilə inkişaf etdiyini göstərir.
Son keçirilən Avropa çempionatında medalçılar sırasına düşməklə Günay Məmmədzadə və Ülviyyə Fətəliyeva Dünya kubokuna vəsiqə qazanıb. Bundan əvvəl Gülnar Məmmədova bu turnirdə iştirakı təmin etmişdi.
Qitə çempionatında çıxış edən digər şahmatçılarımıza gəlincə Gülnar Məmmədova 7 xalla 15-ci, Gövhər Beydullayeva və Xanım Balacayeva eyni xalla 19-20-ci, Ləman Hacıyeva 6,5 xalla 23-cü və Səbinə İbrahimova 52-ci olub.
Günay Məmmədzadə: “Ümid edirəm və inanıram”
Avropa çempionatının ikincisi Günay Məmmədzadə “Region plus” jurnalına açıqlamasında qızıl medala çox yaxın olduğunu bildirib: “Medal qazanacağımı gözləyirdim. Hətta birincilik uğrunda mübarizə aparırdım. Qalibdən 0,5 xal geri qaldım. Birinci yeri tutmaq şansım az deyildi. Ümid edirəm və inanıram ki, gələcək yarışlarda birinciliyi qazanacağam”.
O, ən çətin görüşünün polşalı Avropa çempionu, özündən 22 yaş böyük olan Monika Soçko ilə olduğunu qeyd edib: “Qalib olan Monika Soçko ilə partiya mənim üçün çətin olub. Həmin görüşdə uduzdum. Bundan sonra özümə gəlməli idim. Çünki ardıcıl iki erməni şahmatçısı Mariya Qevorqyan və Elina Danielyanla qarşılaşırdım. Mariya üzərində qələbəm gümüş medal qazanmağımda rol oynayıb”.
Şahmatçı bildirib ki, bu uğurla 2023-cü ildə keçiriləcək Dünya kubokuna vəsiqə qazanıb: “Hər bir uğur özü ilə böyük motivasiya gətirir. Avropa çempionatındakı nəticəm həm də Dünya kubokuna lisenziya qazandırdı. Əsas məqsədim orada da yer tutub İddiaçılar Turnirinə, daha sonra dünya çempionluğu uğrunda mübarizəyə vəsiqə əldə etməkdir”.
Qrossmeyster Ülviyyə Fətəliyeva isə özünü çox xoşbəxt hiss etdiyini bildirib: “Hər zaman məqsədimiz birinci olmaqdır. Tarixdə bir ilkə imza atmağımız olduqca fərəhlidir. Mükafatlandırmada komanda yoldaşım Günayla birgə olmaq isə xüsusilə sevindirici idi. Ən çətin görüşüm qızıl medala sahib çıxan polşalı Monika Soçkoya qarşı oldu. Ağ fiqurlarla oynamağımdan istifadə etməyə çalışdım, amma alınmadı. Əslində, yaxşı üstünlük qazanmışdım. Vaxt azlığında bir neçə səhv buraxaraq çətin vəziyyətə düşdüm. Hər halda oyunda heç-heçəyə nail oldum”.
Şahmatçılarımız medal kürsüsünü tutdular
Azərbaycan Şahmat Federasiyasının prezidenti, FIDE-nin (Beynəlxalq Şahmat Federasiyası) vitse-prezidenti Mahir Məmmədov qadın şahmatçıların gələcəkdə daha böyük uğurlar qazanmağa qadir olduğunu söyləyib: “Bu, güclülərin iştirak etdiyi nüfuzlu yarış idi. Belə yarışda uğurlu çıxış etməyin qiyməti çox dəyərlidir. Qızlarımızın hər biri yaxşı çıxış etdi. Reytinq xallarını artırdılar. Məsələn, Ləman Hacıyeva öz xalını rekord səviyyədə - 95,6 xal qaldırdı”.
Onun sözlərinə görə, sevindirici haldır ki, biz Avropa çempionatından ilk dəfə medalla qayıtdıq: “Ruhlandırıcı fakt odur ki, bu, 2 medaldır. Əslində, demək olar ki, bizim şahmatçılar medal kürsüsünü tutdular. Əlbəttə, birinci yerə çıxmaq şansımız vardı. Həm Günay Məmmədzadə, həm Gülnar Məmmədova, həm də Ülviyyə Fətəliyeva Avropa çempionu olan Monika Soçko ilə görüşdə xeyli üstünlüyə malik idilər. Müəyyən məqamda onların şahmat bəxtləri gətirmədi.
İnamla söyləmək olar ki, qadın şahmat millisinin uğurları hələ qabaqdadır. Çünki dövlətimiz tərəfindən lazımi qayğı görürlər. Onlar üçün xaricdən güclü mütəxəssislər cəlb olunur və həmin şəxslər Şahmat Federasiyası ilə müqavilə əsasında işləyirlər. Xanım şahmatçılarımız da çox həvəslə öz işlərinə maraq göstərirlər. Ona görə də bir daha bütün şahmatsevərləri təbrik edirik. Qadın şahmatçıların uğuru bizdə gələcəyə nikbin əhvali-ruhiyyə yaradır”.
Qeyd edək ki, qadın şahmatçılarımızı qarşıda iki nüfuzlu turnir gözləyir. Şahmatçılarımız əvvəlcə sentyabrın 21-24-də Şuşada ilk beynəlxalq turnirdə, ardınca isə Avstriyada klubların Avropa kubokunda mübarizə aparacaqlar.

In recent years the Azerbaijani female chess players are as good as male grandmasters. It is no coincidence that in 2022 most of the achievements of Azerbaijan on the chessboard were due to the female athletes. At the recent World Chess Olympiad in India members of the Azerbaijani team, who were left without medals due to a disappointing last round, won the continental championship.
Gunay Mammadzade and Ulviyya Fataliyeva of the Azerbaijani national team opened a new page in Azerbaijani chess by winning silver and bronze medals at the European Women's Championship in the Czech Republic. For the first time in the history of Azerbaijan, the athletes were among the medallists of the continental championship.
Progress during month
In the last, 11th round of the competition based on the Swiss system Gunay Mammadzade (22) played against Alexandra Maltsevska (Poland). Young player played with white pieces and in the 43rd move agreed to a draw. Ulviyya Fataliyeva defeated another representative of our team Gulnar Mammadova in the last round with white pieces. Thus, both players gained 8 points each. As a result, by additional indicators Gunay was ranked second, while Ulviyya took the third place. The winner of the competition attended by a total of 123 athletes was Monika Socko from Poland (8.5 points).
Gunay Mammadzade, who has long been a leader of continental championship, was very close to the gold medal. Mammadzade and Fataliyeva, half a point behind the winner, could have won higher medals had they played more accurately in the previous rounds. At the same time, the performance of both players show that they can play against the world's leading female chess players.
The achievements of Gunay Mammadzade and Ulviyya Fataliyeva, who became the medalists of the European championship, proved that the previous victories of Azerbaijani masters are not accidental. So, at the World Chess Olympiad, which ended on August 10, Khanim Balajayeva (2nd board) was awarded a bronze medal, while Ulviyya Fataliyeva (5th board) received a silver medal. The success of the national team shows that the level of women's chess in Azerbaijan is improving every year.
Mammadzade and Fataliyeva were among the winners of the last European championship and gained the right to play in the world cup final. Earlier, Gulnar Mammadova also got qualified for this prestigious tournament.
As for the other five players who joined the tournament in Czechia, Gulnar Mammadova became the 15th with 7 points, Govhar Beydullayeva and Khanim Balajayeva took the 19th and 20th places with the same result, Laman Hajiyeva was 23rd and Sabina Ibrahimova was 52nd.
Gunay Mammadzade: "I hope and believe"
The second medalist of the European championship, Gunay Mammadzade, told us that she was very close to get a gold medal: "I expected to win a medal. I fought for the first place. I was only 0.5 points behind the winner. I had a chance to take first place. I hope and believe that I will win the championship in future competitions".
The most difficult encounter, according to Gunay, was against Monika Socko, who is 22 years older than her: "The game with Monika was difficult. I lost the match. After that I had to recover as I had two consecutive games against Armenian chess players Maria Gevorgyan and Elina Danielyan. The victory over Maria helped me win the silver medal".
The chess player said that thanks to this success, she qualified for the 2023 World Cup: "Every success brings with it great motivation. My result at the European championship also gave me a licence for the World Cup. My main goal is to get a good place there and qualify for the Candidates' Tournament and then for the world championships.”
Grandmaster Ulviyya Fataliyeva said she was happy: "Our objective is always to be the best. Making history is always an honour. And I especially enjoyed being at the award ceremony with my teammate Gunay. My most difficult match was against Monika too, who won the gold medal. I tried to use my advantage by playing white pieces but it didn't work. I got a good lead but because of the lack of time I made some mistakes. Nevertheless, I am happy with a draw.”
Our woman chess players on podium
Mahir Mammadov, president of the Azerbaijan Chess Federation and vice-president of FIDE, said players can still achieve great success in the future. "The competition in the Czech Republic was prestigious and was attended by the strongest players. The award for successful performance in such competition is very high. All our girls performed well - they increased their rating points. For example, Laman Hajiyeva raised her score to a record level of 95.6 points.”
It is encouraging, Mammadov said, that the players returned from the European championship with medals for the first time. "The encouraging fact is that we have two medals. In fact, our chess players took the podium. Of course, we had a chance to be on the top. Gunay Mammadzade, Gulnar Mammadova and Ulviya Fataliyeva had significant advantage in their matches with the European champion Monika Socko. But at some point they were unlucky.
“Nevertheless, the success of the women's chess team is yet to come, for which they receive all the necessary assistance from the state. There are strong specialists invited from abroad, who work under contract with the chess federation. Our women chess players are preparing for tournaments with great enthusiasm. Our best wishes to all chess lovers out there. The success of our chess players makes us optimistic about the future," Mahir Mammadov said.
There are now two prestigious tournaments ahead of the Azerbaijani chess players. Initially they will compete in the 1st international tournament in Shusha on September 21-24 and then in the European Club Cup in Austria.