Son illər ölkəmizin qadın şahmatçıları kişi qrossmeysterlərdən geri qalmadığını göstərməkdə davam edir. Təsadüfi deyil ki, 2022-ci ildə şahmatdakı əksər uğurlarımız məhz xanımların adı ilə bağlıdır. Hindistanda keçirilmiş Ümumdünya Şahmat Olimpiadasında son turdakı uğursuzluğa görə medalsız qalan millimizin üzvləri Avropa çempionatında mükafatçılar sırasında yer alıb.
Qadın şahmatçılardan ibarət millimizin üzvləri Günay Məmmədzadə və Ülviyyə Fətəliyeva Çexiyada keçirilən Avropa çempionatında müvafiq olaraq gümüş və bürünc medallar qazanmaqla Azərbaycan şahmatında yeni səhifə açıblar. Təmsilçilərimiz Azərbaycan tarixində ilk dəfə qitə çempionatında medalçılar sırasında olublar.
Bir ayda əldə olunmuş nailiyyətlər
Günay Məmmədzadə İsveçrə sistemi üzrə keçirilən yarışın sonuncu - 11-ci turunda Aleksandra Maltsevskaya (Polşa) ilə üz-üzə gəlib. Ağ fiqurlarla oynayan 22 yaşlı şahmatçımız matçın 43-cü gedişində rəqibi ilə heç-heçəyə razılaşıb. Ülviyyə Fətəliyeva isə son turda “ağlar”la millimizin digər üzvü Gülnar Məmmədovanı məğlub edib. Beləliklə, hər iki şahmatçı xalını 8-ə çatdırdı. Yekunda əlavə göstəricilərə görə Günay ikinci, Ülviyyə isə üçüncü yeri tutub. Ümumilikdə, 123 şahmatçının qatıldığı yarışın qalibi 8,5 xalla polşalı Monika Soçko olub.
Qitə çempionatında uzun müddət lider mövqeyində olan Günay Məmmədzadə qızıl medal qazanmağa çox yaxın idi. Qalibdən yarım xal geri qalan Məmmədzadə və Fətəliyeva əvvəlki turlarda bir qədər dəqiq oynamaqla daha yüksək əyarlı medal əldə edə bilərdilər. Bununla belə, hər iki şahmatçının keçirdiyi oyunlar göstərib ki, Günay Məmmədzadə və Ülviyyə Fətəliyeva dünyanın aparıcı qadın şahmatçıları ilə rəqabət apara bilərlər.
Avropa çempionatında medalçılar siyahısına daxil olan millimizin 1 nömrəsi Günay Məmmədzadə və Ülviyyə Fətəliyevanın bu nailiyyəti qadın şahmatçılarımızın bundan əvvəlki zəfərlərinin təsadüfi olmadığını sübut edib. Belə ki, bu il avqustun 10-u başa çatan şahmat olimpiadasında 2-ci lövhədə çıxış edən Xanım Balacayeva bürünc, ehtiyat - 5-ci lövhədə yer almış Ülviyyə Fətəliyeva gümüş medala layiq görülmüşdü. Bir ayda qadın şahmatçılarımızın əldə etdiyi bu uğurlar ölkəmizdə qadın şahmatının ildən-ilə inkişaf etdiyini göstərir.
Son keçirilən Avropa çempionatında medalçılar sırasına düşməklə Günay Məmmədzadə və Ülviyyə Fətəliyeva Dünya kubokuna vəsiqə qazanıb. Bundan əvvəl Gülnar Məmmədova bu turnirdə iştirakı təmin etmişdi.
Qitə çempionatında çıxış edən digər şahmatçılarımıza gəlincə Gülnar Məmmədova 7 xalla 15-ci, Gövhər Beydullayeva və Xanım Balacayeva eyni xalla 19-20-ci, Ləman Hacıyeva 6,5 xalla 23-cü və Səbinə İbrahimova 52-ci olub.
Günay Məmmədzadə: “Ümid edirəm və inanıram”
Avropa çempionatının ikincisi Günay Məmmədzadə “Region plus” jurnalına açıqlamasında qızıl medala çox yaxın olduğunu bildirib: “Medal qazanacağımı gözləyirdim. Hətta birincilik uğrunda mübarizə aparırdım. Qalibdən 0,5 xal geri qaldım. Birinci yeri tutmaq şansım az deyildi. Ümid edirəm və inanıram ki, gələcək yarışlarda birinciliyi qazanacağam”.
O, ən çətin görüşünün polşalı Avropa çempionu, özündən 22 yaş böyük olan Monika Soçko ilə olduğunu qeyd edib: “Qalib olan Monika Soçko ilə partiya mənim üçün çətin olub. Həmin görüşdə uduzdum. Bundan sonra özümə gəlməli idim. Çünki ardıcıl iki erməni şahmatçısı Mariya Qevorqyan və Elina Danielyanla qarşılaşırdım. Mariya üzərində qələbəm gümüş medal qazanmağımda rol oynayıb”.
Şahmatçı bildirib ki, bu uğurla 2023-cü ildə keçiriləcək Dünya kubokuna vəsiqə qazanıb: “Hər bir uğur özü ilə böyük motivasiya gətirir. Avropa çempionatındakı nəticəm həm də Dünya kubokuna lisenziya qazandırdı. Əsas məqsədim orada da yer tutub İddiaçılar Turnirinə, daha sonra dünya çempionluğu uğrunda mübarizəyə vəsiqə əldə etməkdir”.
Qrossmeyster Ülviyyə Fətəliyeva isə özünü çox xoşbəxt hiss etdiyini bildirib: “Hər zaman məqsədimiz birinci olmaqdır. Tarixdə bir ilkə imza atmağımız olduqca fərəhlidir. Mükafatlandırmada komanda yoldaşım Günayla birgə olmaq isə xüsusilə sevindirici idi. Ən çətin görüşüm qızıl medala sahib çıxan polşalı Monika Soçkoya qarşı oldu. Ağ fiqurlarla oynamağımdan istifadə etməyə çalışdım, amma alınmadı. Əslində, yaxşı üstünlük qazanmışdım. Vaxt azlığında bir neçə səhv buraxaraq çətin vəziyyətə düşdüm. Hər halda oyunda heç-heçəyə nail oldum”.
Şahmatçılarımız medal kürsüsünü tutdular
Azərbaycan Şahmat Federasiyasının prezidenti, FIDE-nin (Beynəlxalq Şahmat Federasiyası) vitse-prezidenti Mahir Məmmədov qadın şahmatçıların gələcəkdə daha böyük uğurlar qazanmağa qadir olduğunu söyləyib: “Bu, güclülərin iştirak etdiyi nüfuzlu yarış idi. Belə yarışda uğurlu çıxış etməyin qiyməti çox dəyərlidir. Qızlarımızın hər biri yaxşı çıxış etdi. Reytinq xallarını artırdılar. Məsələn, Ləman Hacıyeva öz xalını rekord səviyyədə - 95,6 xal qaldırdı”.
Onun sözlərinə görə, sevindirici haldır ki, biz Avropa çempionatından ilk dəfə medalla qayıtdıq: “Ruhlandırıcı fakt odur ki, bu, 2 medaldır. Əslində, demək olar ki, bizim şahmatçılar medal kürsüsünü tutdular. Əlbəttə, birinci yerə çıxmaq şansımız vardı. Həm Günay Məmmədzadə, həm Gülnar Məmmədova, həm də Ülviyyə Fətəliyeva Avropa çempionu olan Monika Soçko ilə görüşdə xeyli üstünlüyə malik idilər. Müəyyən məqamda onların şahmat bəxtləri gətirmədi.
İnamla söyləmək olar ki, qadın şahmat millisinin uğurları hələ qabaqdadır. Çünki dövlətimiz tərəfindən lazımi qayğı görürlər. Onlar üçün xaricdən güclü mütəxəssislər cəlb olunur və həmin şəxslər Şahmat Federasiyası ilə müqavilə əsasında işləyirlər. Xanım şahmatçılarımız da çox həvəslə öz işlərinə maraq göstərirlər. Ona görə də bir daha bütün şahmatsevərləri təbrik edirik. Qadın şahmatçıların uğuru bizdə gələcəyə nikbin əhvali-ruhiyyə yaradır”.
Qeyd edək ki, qadın şahmatçılarımızı qarşıda iki nüfuzlu turnir gözləyir. Şahmatçılarımız əvvəlcə sentyabrın 21-24-də Şuşada ilk beynəlxalq turnirdə, ardınca isə Avstriyada klubların Avropa kubokunda mübarizə aparacaqlar.

Сразу две азербайджанские шахматистки стали призерами чемпионата Европы
Последние годы показывают, что шахматистки Азербайджана не уступают гроссмейстерам-мужчинам. И не случайно большинство успехов страны на шахматной доске в 2022 году связано с женскими именами. В этот раз члены сборной Азербайджана, оставшиеся без медалей из-за неудачного последнего тура на Всемирной шахматной олимпиаде в Индии, стали призерами континентального чемпионата.
Члены сборной по шахматам Гюнай Мамедзаде и Ульвия Фаталиева открыли новую страницу в азербайджанских шахматах, завоевав серебряную и бронзовую медали на женском чемпионате Европы в Чехии. Спортсменки впервые в истории Азербайджана оказались в числе медалистов на чемпионате континента.
Успехи за месяц
В последнем - 11-м туре соревнований, проходивших по швейцарской системе, Гюнай Мамедзаде провела поединок с Александрой Мальцевской (Польша). Наша 22-летняя шахматистка, игравшая белыми фигурами, на 43-м ходу согласилась на ничью с соперницей. А Ульвия Фаталиева в последнем туре белыми обыграла другую представительницу нашей сборной Гюльнар Мамедову. Таким образом, обе шахматистки набрали по 8 очков. В результате по дополнительным показателям Гюнай заняла второе место, а Ульвия - третье. Победительницей же соревнований, в которых приняли участие в общей сложности 123 спортсменки, стала Моника Сочко из Польши, набравшая 8,5 очка.
Гюнай Мамедзаде, долгое время занимавшая лидирующие позиции на континентальном чемпионате, была очень близка к золотой медали. Г.Мамедзаде и У.Фаталиева, отставшие от победительницы на пол-очка, могли бы получить медали более высокой пробы, если бы играли поточнее в предыдущих раундах. Вместе с тем игры, которые продемонстрировали обе шахматистки, свидетельствуют о том, что эти спортсменки могут быть оппонентами ведущих шахматисток мира.
Достижения членов сборной страны Гюнай Мамедзаде и Ульвии Фаталиевой, вошедших в список медалистов чемпионата Европы, доказали, что и предыдущие победы азербайджанских мастеров не случайны. Так, на Всемирной шахматной олимпиаде, завершившейся 10 августа этого года, выступившая на 2-й доске Ханым Баладжаева была удостоена бронзовой медали, а занявшая 5-е место Ульвия Фаталиева - серебряной. Успехи, достигнутые членами национальной сборной, показывают, что уровень женских шахмат в Азербайджане повышается из года в год.
Попав в число призеров на последнем чемпионате Европы, Г.Мамедзаде и У.Фаталиева получили право играть в финале Кубка мира. Ранее участие в этом престижном турнире обеспечила себе также Гюльнар Мамедова.
Что касается других пяти шахматисток, выступавших на чемпионате в Чехии, то Гюльнар Мамедова расположилась на 15-м месте с 7 очками, Говхар Бейдуллаева и Ханым Баладжаева заняли 19-ю и 20-ю строчки с тем же результатом, Ляман Гаджиева стала 23-й, а Сабина Ибрагимова - 52-й.
Гюнай Мамедзаде: «Надеюсь и верю»
Второй призер чемпионата Европы Гюнай Мамедзаде сказала в интервью R+, что была очень близка к золотой медали: «Я ожидала, что выиграю медаль. Боролась за первенство. Отстала от победителя всего на 0,5 балла. У меня был шанс занять первое место. Надеюсь и верю, что выиграю первенство на будущих соревнованиях».
Cамая сложная встреча, по мнению Гюнай, была с полячкой Моникой Сочко, которая старше нее на 22 года: «Партия с победительницей Моникой Сочко была для меня сложной. Проиграла встречу. После этого я должна была прийти в себя, так как имела две последовательные встречи с армянскими шахматистками - Марией Геворгян и Элиной Даниэлян. Победа над Марией помогла мне выиграть серебряную медаль».
Шахматистка сказала, что благодаря этому успеху прошла квалификацию на чемпионат мира 2023 года: «Каждый успех приносит с собой большую мотивацию. Мой результат на чемпионате Европы дал мне также лицензию на Кубок мира. Моя основная цель - занять там достойное место и квалифицироваться на турнир претендентов, а затем и на чемпионат мира».
Гроссмейстер Ульвия Фаталиева сказала, что чувствует себя счастливой: «Наша цель - всегда быть первыми. Делать историю всегда почетно. И было особенно приятно быть на церемонии награждения вместе с Гюнай. Мой самый сложный матч был против Моники Сочко из Польши, которая выиграла золотую медаль. Я пыталась использовать преимущество, играя белыми фигурами, но это не сработало. Я добилась достаточного превосходства, но из-за нехватки времени допустила несколько ошибок и оказалась в затруднительном положении. Тем не менее добилась ничьей».
Наши шахматистки заняли подиум
Президент Шахматной федерации Азербайджана, вице-президент ФИДЕ Махир Мамедов сказал, что шахматистки способны добиться больших успехов в будущем. «В Чехии состоялось престижное соревнование, в котором участвовали сильнейшие. Цена успешного выступления в таком соревновании очень высока. Все наши девушки выступили хорошо - они увеличили свои рейтинговые баллы. Например, Ляман Гаджиева подняла свой результат на рекордный уровень - 95,6 балла».
Отрадно, по словам Мамедова, что шахматистки впервые вернулись с чемпионата Европы с медалями. «Воодушевляющим фактом является то, что это две медали. Можно сказать, что наши шахматистки заняли фактически подиум. Конечно, у нас был шанс выйти на первое место. И Гюнай Мамедзаде, и Гюльнар Мамедова, и Ульвия Фаталиева имели значительное преимущество во встречах с чемпионкой Европы Моникой Сочко. Но в какой-то момент шахматная удача отвернулась от них.
Можно с уверенностью сказать, что успехи женской шахматной сборной еще впереди, для этого со стороны государства они получают всю необходимую помощь. Привлекаются сильные специалисты из-за рубежа, они работают по контракту с Шахматной федерацией. Наши шахматистки и сами с большим воодушевлением работают над собой. Поэтому еще раз поздравляем всех любителей шахмат. Успех шахматисток позволяет с оптимизмом смотреть в будущее», - сказал Махир Мамедов.
Сейчас азербайджанских шахматисток ожидают два престижных турнира. Сначала они будут бороться на I Международном турнире в Шуше 21-24 сентября, а затем на клубном Кубке Европы в Австрии.