“ŞİMAL-CƏNUB” FİNİŞƏ ÇATIR
Bakı Bəyannaməsində Rəşt-Astara dəmir yolunun tikintisinə dair dəqiq müddət və məqsədlər müəyyənləşdirilib
Rusiya-Ukrayna müharibəsi nəticəsində yaranan geosiyasi dəyişikliklər fonunda Cənubi Qafqazın nəqliyyat potensialının qlobal baxımdan əhəmiyyəti daha da artıb. Bu münaqişə Avrasiyada nəqliyyat və logistika sxemlərini yenidən formatlaşdırıb və regionun bir sıra ölkələri üçün marşrut seçimi ilə bağlı prioritetlərin dəyişməsinə səbəb olub. Buna görə də Bakı, Moskva və Tehran “Şimal-Cənub” Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin (INSTC) həyata keçirilməsi çərçivəsində üçtərəfli əlaqələri genişləndirmək niyyətindədir.
Yeri gəlmişkən, Bakıda Azərbaycan, Rusiya və İran rəsmiləri arasında keçirilmiş birinci üçtərəfli görüşün yekunlarına dair Bakı Bəyannaməsi imzalanıb. Bu sənəddə vahid dəmir yolu şəbəkəsinin tikintisinin sürətləndirilməsi, həmçinin bir ay ərzində Rəşt-Astara dəmir yolu layihəsi üzrə saziş layihəsinin hazırlanması nəzərdə tutulub.
İran sektorunda çətinliklər
Artıq 17 ilə yaxındır ki, Rusiyanın şimal-qərbdə yerləşən dəniz limanlarından Hindistanın qərb sahillərinə qədər uzanacaq INSTC-nin quru yolla hissəsinin işə salınmasına dair Moskva, Bakı və Tehran arasında müxtəlif format və səviyyələrdə danışıqlar aparılır. Hazırda təkcə region ölkələri deyil, həm də Cənubi Asiya və Yaxın Şərq dövlətləri də bu marşrutun iqtisadi səmərəliliyini və strateji əhəmiyyətini başa düşür. Üstəlik, bu marşrut Süveyş kanalı ilə dəniz daşımalarına alternativ hesab olunur.
Xatırladaq ki, Azərbaycan “Şimal-Cənub” Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin həyata keçirilməsi ilə bağlı sazişə 2005-ci ildə qoşulub və 2008-ci ildə bununla bağlı bir sıra üçtərəfli sazişlər imzalayıb. Lakin dəmir yolu xəttinin tikintisi ilə bağlı bütün cəhdlər uğurla nəticələnməyib. Bütün bu illər ərzində bu təşəbbüsün zəif həlqəsi ABŞ, Avropa İttifaqı (Aİ) və digər Qərb ölkələrinin güclü sanksiyaları altında olan İran idi. O, daim texniki və maliyyə problemləri ilə üzləşib və nəticədə, magistralın öz ərazisindən keçən hissəsinin tikintisini gecikdirib. Belə ki, 2012-ci ildə Azərbaycan, İran və Rusiya dəmir yolu xəttinin çəkilməsi üçün üçtərəfli birgə müəssisənin yaradılması barədə praktiki olaraq razılığa gəlib. O vaxt layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırması hazırlanıb, üçtərəfli işçi qrupu yaradılıb və məsləhətçinin cəlb olunduğu elan edilib. Lakin İranın bank və maliyyə sisteminə qarşı yeni sanksiyalar Tehranı bu təşəbbüsdən əl çəkməyə vadar edib. Hətta Qərbin İrana qarşı sanksiyalarını xeyli yumşaltdığı, yəni nüvə sazişinin bağlandığı dövrdə belə layihənin icrası ilə bağlı ziddiyyətlər yaranıb. Doğrudur, 2015-2016-cı illərdə Tehran Rəşt-Astara dəmir yolunun inşasını başa çatdırmağa hazır olduğunu dəfələrlə bəyan edib. Lakin maliyyə çatışmazlığı səbəbindən layihə yenidən dondurulub. Üstəlik, Azərbaycan hökumətinin təklif etdiyi yarım milyard dollarlıq kredit belə tikinti işlərinin irəliləməsinə kömək etməyib.
Qeyd edək ki, İran tərəfi dağlıq landşaftda yolların çəkilməsinin mürəkkəb olması və baha-başa gəlməsi barədə gileylənib. Belə ki, Rəşt-Astara dəmir yolunun İrandan keçən hissəsində 22 tunel, 15 xüsusi körpü inşa etmək lazımdır. Bundan başqa, marşrutun keçdiyi ərazilərdə torpaq sahələrinin alınması ilə bağlı çətinliklərin olduğu haqqında xəbərlər yayılıb. Belə ki, marşrutun bir hissəsi əhalinin sıx məskunlaşdığı ərazilərdən keçir. Bu, torpaq sahələrinin bahalaşmasına səbəb olub. Nəticədə, “Şimal-Cənub” dəhlizinin nəqliyyat infrastrukturu hələ də tam formalaşmayıb. 2019-cu ilin martında Qəzvin-Rəşt dəmir yolunun 175 kilometrlik hissəsinin tikintisi başa çatsa da, Rəşt-Astara dəmir yolu (162 kilometr) hələ də tamamlanmayıb. Bu isə Ərdəbil dəmir yolunun Azərbaycan dəmir yolları ilə birləşməsinə və INSTC-nin tam fəaliyyət göstərməsinə mane olur.
Potensialdan istifadə etmək
Bununla belə, 10 il yarımlıq danışıqlardan sonra tərəflər “Şimal-Cənub” quru dəhlizinin (qərb seqmenti) fəaliyyətini məhdud variantda olsa da, təşkil edə bilib. Belə ki, son 4 ildə bu sxem üzrə Rusiya yükləri (əsasən taxıl, taxta-şalban, tikinti materialları, gübrələr, metallurgiya sənayesi məhsulları) Azərbaycanın sərhədyanı ərazisinə, yəni Astara terminalına qədər çatdırılıb. Buradan isə yüklər yenidən ağır yük daşıyan maşınlara, həmçinin konteyner yük maşınlarına yüklənir. Daha sonra bu yüklər İrana və ya Fars körfəzindəki dəniz limanlarından tranzit keçərək son istiqamətə nəql olunur. Əks istiqamətdə, yəni Rusiyaya əsasən İran və qismən Hindistan məhsulları - ərzaq, tropik meyvələr, quru meyvələr, geyim və digər istehlak malları, həmçinin polimer məmulatları ixrac edilir. Bir sözlə, hətta belə məhdud variantda belə, bu dəhliz boyunca yüklərin daşınması yaxşı inkişaf edib. 2019-cu ildə Astarada onun həcmi təqribən 4,5 milyon ton olub. Lakin pandemiya dövründə ticarət dövriyyəsinin azalması buna mənfi təsir göstərib.
“Şimal-Cənub” dəhlizi üzrə daşımaların həcmi Azərbaycan, Rusiya və İranın potensialına uyğun gəlmir: dəhliz müxtəlif istiqamətlər üzrə yüklərin daşınması üçün ən qısa marşrutdur. 2030-cu ilə qədər olan yükdaşımalarla bağlı proqnozlar isə daşıma işləri ilə məşğul olan şirkətlərin marşruta marağından xəbər verir. Hər bir iştirakçı ölkə nəqliyyat infrastrukturunun modernləşdirilməsi üzrə işlər görməlidir. Bu da dəhlizin mövcud potensialından tam (ildə təxminən 15 milyon ton) istifadə etməyə imkan verəcək. Məqsədlərimizə çatmaq üçün dövlət maliyyələşdirilməsi və kreditləşdirilməsi məsələlərini nəzərdən keçirməyə hazırıq”, - Rusiya nəqliyyat nazirinin müavini Dmitri Zverev “Şimal-Cənub” dəhlizi ilə bağlı Bakıda keçirilən tədbir zamanı bildirib.
Görünən odur ki, əvvəlki görüşlərdən və keçmişdə imzalanmış memorandumlardan və idarələrarası sazişlərdən fərqli olaraq, indi “Şimal-Cənub” Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin iştirakçıları infrastruktur layihələrini həyata keçirmək və dəhlizlə bağlı kommunikasiyaların tikintisini başa çatdırmaq əzmindədirlər.
Yeni təkan
Əslində, “Şimal-Cənub” Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin yenidən dirçəlməsinə səbəb Ukraynadakı müharibə və Qərblə Rusiya arasında sanksiya qarşıdurması olub. Belə ki, Avropa ölkələri ilə qurulmuş tədarük zəncirlərinin pozulması Rusiyanın uzunmüddətli layihənin - cənub istiqamətində nəqliyyat dəhlizinin sürətlə həyata keçirilməsinə diqqətinin artmasına səbəb olub. Bu məqamda qeyd edək ki, Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putin bu mövzunu iyunda Aşqabadda keçirilən VI Xəzər Sammitində, həmçinin Rusiya, İran və Türkiyə liderlərinin iyulda keçirilən üçtərəfli görüşü çərçivəsində qaldırıb. Üstəlik, Moskvanın təşəbbüsü ilə bu yay Bakı və Tehranla nəqliyyat dəhlizinin İran hissəsinin tikintisinin tezliklə başa çatdırılması perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Hətta Rusiya İrana tikinti işlərinin başa çatdırılmasında kömək etməyə hazır olduğunu deyib.
Bu arada, Bakı Forumu zamanı “Şimal-Cənub” Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizi layihəsinin reallaşdırılmasının yeni perspektivləri müəyyən edilib və onun həyata keçirilməsi üçün ardıcıl addımlar razılaşdırılıb. Bakı görüşünün yekunlarına əsasən, “Şimal-Cənub” dəhlizinin inkişafına dair Azərbaycan-Rusiya-İran Bəyannaməsi imzalanıb. Tərəflər dəhlizin inkişafının nəqliyyat, tranzit və prosedur məsələlərinin həlli ilə məşğul olacaq xüsusi işçi qrupunun yaradılması barədə razılığa gəliblər. Üstəlik, bir ay ərzində Rəşt-Astara dəmir yolu layihəsi üzrə saziş layihəsinin hazırlanması barədə razılıq əldə olunub. Sənəddə İranın Çabahar dəniz limanının INSTC sisteminə inteqrasiya perspektivləri də qeyd olunub. Üstəlik, tərəflər dəhlizin ötürücülük qabiliyyətini tələb olunan səviyyəyə çatdırmağa və 2030-cu ilə qədər “Şimal-Cənub” dəhlizinin üç marşrutu (Qərbi, Mərkəzi Xəzər dənizi seqmenti və Şimali - Türkmənistandan keçən marşrut) üzrə daşımaların və tranzitin həcmini 30 milyon tona çatdırmağa hazırdırlar. Hər halda, əsas marşrut (Qərb) vasitəsilə Azərbaycan ərazisindən ildə 15 milyon ton yükün daşınacağı gözlənilir. Yükdaşımaların pik dövründə isə ümumi yük axınının təxminən yarısı Azərbaycanın payına düşəcək.
“Azərbaycan, Rusiya və İran vahid dəmiryol şəbəkəsi inşa etmək niyyətindədir. Bunun tikintisi “Qərb” dəhlizi ilə yük axınını 15 % artırmağa imkan verəcək. Həmçinin tərəflərin investisiyalarını qorumaq, logistika xidməti və güzəştli tarif mexanizmi yaratmaq lazımdır. Dəniz limanlarının INSTC layihəsinə qoşulmasını, tərəflərin hər birinin iş şəraitini razılaşdırmaq lazımdır. Bu, Fars körfəzində yüklərin maneəsiz daşınmasını təmin edəcək”, - Bakı Forumunun iştirakçısı, Rusiya Baş nazirinin müavini Aleksandr Novak deyib. O qeyd edib ki, üç ay ərzində investisiyaların və maliyyələşdirmə mənbələrinin müəyyən edilməsi, daha sonra isə tam formatlı sazişin hazırlanması nəzərdə tutulub.
Mühüm nəticə
Bakıda keçirilən üçtərəfli görüşün mühüm nəticələrindən biri Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyevlə İranın yollar və şəhərsalma naziri Rüstəm Qasemi arasında danışıqlar olub. Onlar INSTC layihəsinə uyğun olaraq sərhədyanı ərazilərdə yeni yol-nəqliyyat infrastrukturunun yaradılmasının sürətləndirilməsi istiqamətində addımları müzakirə ediblər. Bundan başqa, Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonu ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasını birləşdirəcək İran istiqamətində avtomobil körpüsünün, həmçinin iki ölkə arasında Astaraçay üzərindən avtomobil körpüsünün tikintisi barədə danışıqlar aparılıb.
“Biz müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən Zəngəzur dəhlizi çərçivəsində avtomobil və dəmir yolları çəkirik. Azərbaycan Horadiz-Ağbənd avtomobil və dəmir yolunun tikintisini 2023-cü ildə başa çatdırmağı planlaşdırır. Zəngəzur dəhlizi Azərbaycan ərazisindən əlavə 5-8 milyon ton yükün tranziti üçün imkanlar yaradır. Bu gün “Şimal-Cənub” dəhlizi ilə yükdaşımaları ildə 0,5 milyon ton təşkil edir. Ortamüddətli perspektivdə bu göstəricini 6 milyon tona çatdırmaq planlaşdırılır”, - Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümmətov deyib.
Onun sözlərinə görə, Astarada dəmir yolu xətlərinin birləşdirilməsindən və Zəngəzur dəhlizi ilə daşınmaların başlanılmasından sonra uzunmüddətli perspektivdə yük axını 20 milyon tona çatdırıla bilər.
Beləliklə, bütün lazımi işlər başa çatdıqdan, yəni təxminən bir neçə ildən sonra Azərbaycan Rusiya və İran arasında əsas yükdaşıma və logistika qovşağına çevriləcək. Hindistandan, BƏƏ-dən və regionun digər ölkələrindən yükdaşımaların artacağını nəzərə alsaq, tranzit və ekspeditor şirkətlərin xidmətlərindən dövlət büdcəsinə daxilolmaların dəfələrlə artacağını söyləyə bilərik.

NORTH-SOUTH AT FINISH LINE
The Baku Declaration set out clear goals and deadlines for the construction of the Rasht-Astara railway section
The global significance of South Caucasus’s transport potential has increased despite the geopolitical crisis caused by the Russian-Ukrainian war. The conflict has reformatted transport and logistics schemes on the Eurasian continent, shifting route priorities for a number of countries in the region. Moscow, Baku and Tehran now intend to accelerate trilateral cooperation to implement the International Transport Corridor (ITC) North-South. Baku hosted the signing ceremony of a declaration on the results of the first trilateral Azerbaijan-Russia-Iran meeting, which envisages accelerating the construction of a unified railway network, as well as drafting an agreement on the construction of the Rasht-Astara section within a month.
Difficulties in the Iranian section
Moscow, Baku and Tehran have been negotiating at various formats and levels the launch of the overland section of the North-South ITC stretching from Russia's north-west ports to the west coast of India for about 17 years. Today not only the regional countries, but also the states of South Asia and the Middle East recognise the economic efficiency and strategic importance of this route, considering it as an alternative to maritime traffic through the Suez Canal.
Azerbaijan joined the ITC intergovernmental agreement in 2005, with a number of trilateral agreements concluded three years later, in 2008. However, all attempts to build a railway line have been unsuccessful. The weak link for all these years has been Iran, which is under strong sanctions from the US, the EU and other Western countries. The country has constantly encountered technical and financial problems and has delayed the construction of the line on its territory.
In 2012, Azerbaijan, Iran and Russia almost agreed to create a trilateral joint venture to lay the missing railway link, including the development of a feasibility study for the project, establishment of a trilateral working group and consultancy services. But a new package of sanctions against Iran's banking and financial system forced Tehran to abandon the initiative. There were also tensions during the infamous ‘nuclear deal’, which significantly eased Western sanctions on Iran. In 2015-2016, Tehran repeatedly declared its readiness to complete the construction of the Rasht-Astara line on its own, but the project was again frozen due to a lack of funding. Even a half-billion-dollar loan offered by the Azerbaijani government did not help to promote the works. Iran complained about the complexity and costs associated with laying the tracks in the mountainous landscape (22 tunnels and 15 special bridges on the Rasht-Astara section). There were also complaints about problems with land acquisition: in some sections the route passed through densely populated areas, which increased the cost of buying ‘the righ-of-way’ from the population.
As a result, the North-South corridor's transport infrastructure is still not fully established. Although Iran completed the 175km-section of the Gazvin-Resht railway in March 2019, the Rasht-Astara section (162km) is still incomplete. This prevents the Ardabil railway from connecting to the Azerbaijani railways and the full operation of the ITC corridor.
Harnessing the potential
However, after a decade and a half of negotiations, the two sides have managed to establish a truncated version of the North-South land corridor (western segment). For the past four years, Russian cargo (mainly grain, timber, construction materials, fertilizers and metallurgical products) have been delivered to the terminal at the border town of Astara in Azerbaijan, where they are loaded onto heavy and container trucks and transported to Iran or transited through Persian Gulf ports to their final destination. The reverse route to Russia carries mostly Iranian and partly Indian goods such as food, tropical and dried fruits, clothing and other consumer goods, as well as polymer products.
Even in this limited version, cargo transportation through the ITC has been doing quite well. In 2019, its volume at Astara reached around 4.5 million tonnes, but it declined significantly after the pandemic.
"The volume of traffic on the North-South corridor does not match the potential available to Azerbaijan, Russia and Iran. ITC is the shortest route for transporting cargo in different directions. Cargo traffic forecasts until 2030 show that carriers are interested in the route. Each member country needs to work on upgrading its transport infrastructure, which will enable it to make full use of the corridor's current potential (around 15 million tonnes annually). We are ready to consider the issues of state funding and lending to achieve the goals set," Russian Deputy Transport Minister Dmitry Zverev said at the trilateral meeting in Baku on accelerating the implementation of the North-South Corridor project.
Apparently, unlike previous summits, memoranda and interagency agreements, ITC participants are now determined to implement infrastructure projects and complete the corridor's communications.
New boost
The war in Ukraine and the confrontation between the West and Russia triggered the reanimation of the ITC project. The breakdown of established logistical chains with European countries caused Russia to pay more attention to the early implementation of a long-standing project - a transport corridor to the south. Russian President Vladimir Putin raised this issue at the Caspian Summit in Ashgabat in June, as well as on the sidelines of the July trilateral meeting between the leaders of Russia, Iran and Turkey. This summer, Russia initiated an exchange of views with Baku and Tehran on the prospects for speedy completion of the Iranian part of the transport corridor. Moscow has expressed its readiness to assist Iran in completing the corridor.
During the Baku Forum, the attendants outlined the new perspectives on the implementation of the ITC project and agreed upon successive steps for its implementation.
The Baku summit ended with the signing of the Azerbaijan-Russia-Iran Declaration on the development of the North-South Transport Corridor. The parties agreed to establish a special working group to deal with transport, transit and procedural issues of the development.
In particular, it was agreed that the plan for the Rasht-Astara railway project would be finalised within a month. The document also focuses on the prospects of integrating Iran's Chabahar port into the ITC system. According to the declaration, the parties also declared readiness to increase the throughput capacity of the corridor to the required level and by 2030 to bring the volume of transportation and transit along the three routes of North-South corridor (Western, Central Marine segment and Northern segment via Turkmenistan) to 30 million tons. However, the main route (the Western route) is designed for the transportation of cargo through Azerbaijan. Thus, the country will be able to transit about half of all cargo traffic in the peak period, i.e. 15 million tonnes annually.
"Azerbaijan, Russia and Iran intend to create a common railway network. Even in the short term, it will increase the flow of goods along the land corridor by 15%. It is also necessary to protect the investments of the parties, create end-to-end logistics services and a preferential tariff mechanism. Agreements are pending in the area of connecting ports to the ITC project, terms of operation for each party, which will ensure seamless transportation of cargo in the Persian Gulf," said the Russian Deputy Prime Minister Alexander Novak at the Baku Forum. He noted that within three months it is planned to identify investments and sources of funding, and then to prepare a full-fledged agreement.
Important outcome
The Baku summit culminated in talks between the Minister of Digital Development and Transport of Azerbaijan, Rashad Nabiyev, and the Minister of Roads and Urban Development of Iran, Rostam Ghasemi. They discussed the steps to accelerate the creation of new road transport infrastructure in the border areas in line with the ITC project. Among other things, they discussed the construction of a road bridge towards Iran to connect the East Zangezur economic region and the Nakhchivan Autonomous Republic (NAR), as well as a road bridge across Astarachay between the two countries.
"We are constructing roads and railways in various directions, including within the Zangezur corridor. Azerbaijan plans to complete the construction of the Goradiz-Aghbend road and railroad in 2023, and the Zangezur corridor creates opportunities for additional transit of 5-8 million tons of cargo through the territory of Azerbaijan. Today the annual volume of cargo transportation in the Azerbaijani segment of North-South is 0.5 million tons, and in the medium term it is planned to increase this figure to 6 million tons," Deputy Minister of Transport of Azerbaijan Rahman Hummatov said. According to him, in the long term, the cargo flow can also be increased to 20 million tonnes after the railway connection in Astara and transportation via the Zangezur corridor.
Thus, in a few years, after the completion of all the necessary work, Azerbaijan will become the main transhipment and logistics trade hub between Russia and Iran. Given the growing cargo transportation rates from India, the UAE and other countries in the region, Azerbaijan will significantly increase revenues to the state budget from transit and forwarding companies.