“ŞİMAL-CƏNUB” FİNİŞƏ ÇATIR
Bakı Bəyannaməsində Rəşt-Astara dəmir yolunun tikintisinə dair dəqiq müddət və məqsədlər müəyyənləşdirilib
Rusiya-Ukrayna müharibəsi nəticəsində yaranan geosiyasi dəyişikliklər fonunda Cənubi Qafqazın nəqliyyat potensialının qlobal baxımdan əhəmiyyəti daha da artıb. Bu münaqişə Avrasiyada nəqliyyat və logistika sxemlərini yenidən formatlaşdırıb və regionun bir sıra ölkələri üçün marşrut seçimi ilə bağlı prioritetlərin dəyişməsinə səbəb olub. Buna görə də Bakı, Moskva və Tehran “Şimal-Cənub” Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin (INSTC) həyata keçirilməsi çərçivəsində üçtərəfli əlaqələri genişləndirmək niyyətindədir.
Yeri gəlmişkən, Bakıda Azərbaycan, Rusiya və İran rəsmiləri arasında keçirilmiş birinci üçtərəfli görüşün yekunlarına dair Bakı Bəyannaməsi imzalanıb. Bu sənəddə vahid dəmir yolu şəbəkəsinin tikintisinin sürətləndirilməsi, həmçinin bir ay ərzində Rəşt-Astara dəmir yolu layihəsi üzrə saziş layihəsinin hazırlanması nəzərdə tutulub.
İran sektorunda çətinliklər
Artıq 17 ilə yaxındır ki, Rusiyanın şimal-qərbdə yerləşən dəniz limanlarından Hindistanın qərb sahillərinə qədər uzanacaq INSTC-nin quru yolla hissəsinin işə salınmasına dair Moskva, Bakı və Tehran arasında müxtəlif format və səviyyələrdə danışıqlar aparılır. Hazırda təkcə region ölkələri deyil, həm də Cənubi Asiya və Yaxın Şərq dövlətləri də bu marşrutun iqtisadi səmərəliliyini və strateji əhəmiyyətini başa düşür. Üstəlik, bu marşrut Süveyş kanalı ilə dəniz daşımalarına alternativ hesab olunur.
Xatırladaq ki, Azərbaycan “Şimal-Cənub” Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin həyata keçirilməsi ilə bağlı sazişə 2005-ci ildə qoşulub və 2008-ci ildə bununla bağlı bir sıra üçtərəfli sazişlər imzalayıb. Lakin dəmir yolu xəttinin tikintisi ilə bağlı bütün cəhdlər uğurla nəticələnməyib. Bütün bu illər ərzində bu təşəbbüsün zəif həlqəsi ABŞ, Avropa İttifaqı (Aİ) və digər Qərb ölkələrinin güclü sanksiyaları altında olan İran idi. O, daim texniki və maliyyə problemləri ilə üzləşib və nəticədə, magistralın öz ərazisindən keçən hissəsinin tikintisini gecikdirib. Belə ki, 2012-ci ildə Azərbaycan, İran və Rusiya dəmir yolu xəttinin çəkilməsi üçün üçtərəfli birgə müəssisənin yaradılması barədə praktiki olaraq razılığa gəlib. O vaxt layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırması hazırlanıb, üçtərəfli işçi qrupu yaradılıb və məsləhətçinin cəlb olunduğu elan edilib. Lakin İranın bank və maliyyə sisteminə qarşı yeni sanksiyalar Tehranı bu təşəbbüsdən əl çəkməyə vadar edib. Hətta Qərbin İrana qarşı sanksiyalarını xeyli yumşaltdığı, yəni nüvə sazişinin bağlandığı dövrdə belə layihənin icrası ilə bağlı ziddiyyətlər yaranıb. Doğrudur, 2015-2016-cı illərdə Tehran Rəşt-Astara dəmir yolunun inşasını başa çatdırmağa hazır olduğunu dəfələrlə bəyan edib. Lakin maliyyə çatışmazlığı səbəbindən layihə yenidən dondurulub. Üstəlik, Azərbaycan hökumətinin təklif etdiyi yarım milyard dollarlıq kredit belə tikinti işlərinin irəliləməsinə kömək etməyib.
Qeyd edək ki, İran tərəfi dağlıq landşaftda yolların çəkilməsinin mürəkkəb olması və baha-başa gəlməsi barədə gileylənib. Belə ki, Rəşt-Astara dəmir yolunun İrandan keçən hissəsində 22 tunel, 15 xüsusi körpü inşa etmək lazımdır. Bundan başqa, marşrutun keçdiyi ərazilərdə torpaq sahələrinin alınması ilə bağlı çətinliklərin olduğu haqqında xəbərlər yayılıb. Belə ki, marşrutun bir hissəsi əhalinin sıx məskunlaşdığı ərazilərdən keçir. Bu, torpaq sahələrinin bahalaşmasına səbəb olub. Nəticədə, “Şimal-Cənub” dəhlizinin nəqliyyat infrastrukturu hələ də tam formalaşmayıb. 2019-cu ilin martında Qəzvin-Rəşt dəmir yolunun 175 kilometrlik hissəsinin tikintisi başa çatsa da, Rəşt-Astara dəmir yolu (162 kilometr) hələ də tamamlanmayıb. Bu isə Ərdəbil dəmir yolunun Azərbaycan dəmir yolları ilə birləşməsinə və INSTC-nin tam fəaliyyət göstərməsinə mane olur.
Potensialdan istifadə etmək
Bununla belə, 10 il yarımlıq danışıqlardan sonra tərəflər “Şimal-Cənub” quru dəhlizinin (qərb seqmenti) fəaliyyətini məhdud variantda olsa da, təşkil edə bilib. Belə ki, son 4 ildə bu sxem üzrə Rusiya yükləri (əsasən taxıl, taxta-şalban, tikinti materialları, gübrələr, metallurgiya sənayesi məhsulları) Azərbaycanın sərhədyanı ərazisinə, yəni Astara terminalına qədər çatdırılıb. Buradan isə yüklər yenidən ağır yük daşıyan maşınlara, həmçinin konteyner yük maşınlarına yüklənir. Daha sonra bu yüklər İrana və ya Fars körfəzindəki dəniz limanlarından tranzit keçərək son istiqamətə nəql olunur. Əks istiqamətdə, yəni Rusiyaya əsasən İran və qismən Hindistan məhsulları - ərzaq, tropik meyvələr, quru meyvələr, geyim və digər istehlak malları, həmçinin polimer məmulatları ixrac edilir. Bir sözlə, hətta belə məhdud variantda belə, bu dəhliz boyunca yüklərin daşınması yaxşı inkişaf edib. 2019-cu ildə Astarada onun həcmi təqribən 4,5 milyon ton olub. Lakin pandemiya dövründə ticarət dövriyyəsinin azalması buna mənfi təsir göstərib.
“Şimal-Cənub” dəhlizi üzrə daşımaların həcmi Azərbaycan, Rusiya və İranın potensialına uyğun gəlmir: dəhliz müxtəlif istiqamətlər üzrə yüklərin daşınması üçün ən qısa marşrutdur. 2030-cu ilə qədər olan yükdaşımalarla bağlı proqnozlar isə daşıma işləri ilə məşğul olan şirkətlərin marşruta marağından xəbər verir. Hər bir iştirakçı ölkə nəqliyyat infrastrukturunun modernləşdirilməsi üzrə işlər görməlidir. Bu da dəhlizin mövcud potensialından tam (ildə təxminən 15 milyon ton) istifadə etməyə imkan verəcək. Məqsədlərimizə çatmaq üçün dövlət maliyyələşdirilməsi və kreditləşdirilməsi məsələlərini nəzərdən keçirməyə hazırıq”, - Rusiya nəqliyyat nazirinin müavini Dmitri Zverev “Şimal-Cənub” dəhlizi ilə bağlı Bakıda keçirilən tədbir zamanı bildirib.
Görünən odur ki, əvvəlki görüşlərdən və keçmişdə imzalanmış memorandumlardan və idarələrarası sazişlərdən fərqli olaraq, indi “Şimal-Cənub” Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin iştirakçıları infrastruktur layihələrini həyata keçirmək və dəhlizlə bağlı kommunikasiyaların tikintisini başa çatdırmaq əzmindədirlər.
Yeni təkan
Əslində, “Şimal-Cənub” Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin yenidən dirçəlməsinə səbəb Ukraynadakı müharibə və Qərblə Rusiya arasında sanksiya qarşıdurması olub. Belə ki, Avropa ölkələri ilə qurulmuş tədarük zəncirlərinin pozulması Rusiyanın uzunmüddətli layihənin - cənub istiqamətində nəqliyyat dəhlizinin sürətlə həyata keçirilməsinə diqqətinin artmasına səbəb olub. Bu məqamda qeyd edək ki, Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putin bu mövzunu iyunda Aşqabadda keçirilən VI Xəzər Sammitində, həmçinin Rusiya, İran və Türkiyə liderlərinin iyulda keçirilən üçtərəfli görüşü çərçivəsində qaldırıb. Üstəlik, Moskvanın təşəbbüsü ilə bu yay Bakı və Tehranla nəqliyyat dəhlizinin İran hissəsinin tikintisinin tezliklə başa çatdırılması perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Hətta Rusiya İrana tikinti işlərinin başa çatdırılmasında kömək etməyə hazır olduğunu deyib.
Bu arada, Bakı Forumu zamanı “Şimal-Cənub” Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizi layihəsinin reallaşdırılmasının yeni perspektivləri müəyyən edilib və onun həyata keçirilməsi üçün ardıcıl addımlar razılaşdırılıb. Bakı görüşünün yekunlarına əsasən, “Şimal-Cənub” dəhlizinin inkişafına dair Azərbaycan-Rusiya-İran Bəyannaməsi imzalanıb. Tərəflər dəhlizin inkişafının nəqliyyat, tranzit və prosedur məsələlərinin həlli ilə məşğul olacaq xüsusi işçi qrupunun yaradılması barədə razılığa gəliblər. Üstəlik, bir ay ərzində Rəşt-Astara dəmir yolu layihəsi üzrə saziş layihəsinin hazırlanması barədə razılıq əldə olunub. Sənəddə İranın Çabahar dəniz limanının INSTC sisteminə inteqrasiya perspektivləri də qeyd olunub. Üstəlik, tərəflər dəhlizin ötürücülük qabiliyyətini tələb olunan səviyyəyə çatdırmağa və 2030-cu ilə qədər “Şimal-Cənub” dəhlizinin üç marşrutu (Qərbi, Mərkəzi Xəzər dənizi seqmenti və Şimali - Türkmənistandan keçən marşrut) üzrə daşımaların və tranzitin həcmini 30 milyon tona çatdırmağa hazırdırlar. Hər halda, əsas marşrut (Qərb) vasitəsilə Azərbaycan ərazisindən ildə 15 milyon ton yükün daşınacağı gözlənilir. Yükdaşımaların pik dövründə isə ümumi yük axınının təxminən yarısı Azərbaycanın payına düşəcək.
“Azərbaycan, Rusiya və İran vahid dəmiryol şəbəkəsi inşa etmək niyyətindədir. Bunun tikintisi “Qərb” dəhlizi ilə yük axınını 15 % artırmağa imkan verəcək. Həmçinin tərəflərin investisiyalarını qorumaq, logistika xidməti və güzəştli tarif mexanizmi yaratmaq lazımdır. Dəniz limanlarının INSTC layihəsinə qoşulmasını, tərəflərin hər birinin iş şəraitini razılaşdırmaq lazımdır. Bu, Fars körfəzində yüklərin maneəsiz daşınmasını təmin edəcək”, - Bakı Forumunun iştirakçısı, Rusiya Baş nazirinin müavini Aleksandr Novak deyib. O qeyd edib ki, üç ay ərzində investisiyaların və maliyyələşdirmə mənbələrinin müəyyən edilməsi, daha sonra isə tam formatlı sazişin hazırlanması nəzərdə tutulub.
Mühüm nəticə
Bakıda keçirilən üçtərəfli görüşün mühüm nəticələrindən biri Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyevlə İranın yollar və şəhərsalma naziri Rüstəm Qasemi arasında danışıqlar olub. Onlar INSTC layihəsinə uyğun olaraq sərhədyanı ərazilərdə yeni yol-nəqliyyat infrastrukturunun yaradılmasının sürətləndirilməsi istiqamətində addımları müzakirə ediblər. Bundan başqa, Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonu ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasını birləşdirəcək İran istiqamətində avtomobil körpüsünün, həmçinin iki ölkə arasında Astaraçay üzərindən avtomobil körpüsünün tikintisi barədə danışıqlar aparılıb.
“Biz müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən Zəngəzur dəhlizi çərçivəsində avtomobil və dəmir yolları çəkirik. Azərbaycan Horadiz-Ağbənd avtomobil və dəmir yolunun tikintisini 2023-cü ildə başa çatdırmağı planlaşdırır. Zəngəzur dəhlizi Azərbaycan ərazisindən əlavə 5-8 milyon ton yükün tranziti üçün imkanlar yaradır. Bu gün “Şimal-Cənub” dəhlizi ilə yükdaşımaları ildə 0,5 milyon ton təşkil edir. Ortamüddətli perspektivdə bu göstəricini 6 milyon tona çatdırmaq planlaşdırılır”, - Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümmətov deyib.
Onun sözlərinə görə, Astarada dəmir yolu xətlərinin birləşdirilməsindən və Zəngəzur dəhlizi ilə daşınmaların başlanılmasından sonra uzunmüddətli perspektivdə yük axını 20 milyon tona çatdırıla bilər.
Beləliklə, bütün lazımi işlər başa çatdıqdan, yəni təxminən bir neçə ildən sonra Azərbaycan Rusiya və İran arasında əsas yükdaşıma və logistika qovşağına çevriləcək. Hindistandan, BƏƏ-dən və regionun digər ölkələrindən yükdaşımaların artacağını nəzərə alsaq, tranzit və ekspeditor şirkətlərin xidmətlərindən dövlət büdcəsinə daxilolmaların dəfələrlə artacağını söyləyə bilərik.

Бакинская декларация обозначила четкие цели и сроки строительства железнодорожного участка Решт-Астара
Глобальное значение транспортного потенциала Южного Кавказа еще больше возросло на фоне геополитических изменений, вызванных российско-украинской войной. Конфликт переформатировал транспортно-логистические схемы на Евразийском континенте, сменив приоритеты по выбору маршрутов для ряда стран региона. На этом фоне Москва, Баку и Тегеран намерены ускорить трехстороннее взаимодействие в рамках реализации Международного транспортного коридора (МТК) Север-Юг. В Баку состоялась церемония подписания декларации по итогам первой трехсторонней встречи Азербайджан-Россия-Иран, предусматривающей ускорение строительства единой железнодорожной сети, а также разработку в течение месяца проекта соглашения по строительству участка Решт-Астара.
Сложности на иранском участке
Уже около 17 лет между Москвой, Баку и Тегераном ведутся переговоры различного формата и уровня о запуске сухопутного компонента МТК Север-Юг, простирающегося от северо-западных портов России до западного побережья Индии. И сегодня не только страны региона, но и государства Южной Азии, Ближнего Востока признают экономическую эффективность и стратегическую значимость этого маршрута, рассматривая его в качестве альтернативы морским перевозкам через Суэцкий канал.
Азербайджан присоединился к межправительственному соглашению по МТК в 2005 году, а в 2008-м был заключен ряд трехсторонних соглашений. Однако все попытки построить сквозную железнодорожную линию так и не увенчались успехом. Слабым звеном в начинании все эти годы оказывался Иран, находящийся под мощным санкционным давлением США, ЕС и других западных стран. Страна постоянно сталкивалась с проблемами технического и финансового характера и задерживала строительство магистрали на своей территории.
Так, в 2012 году Азербайджан, Иран и РФ практически договорились о создании трехстороннего СП по прокладке недостающего железнодорожного звена, было разработано ТЭО проекта, создана трехсторонняя рабочая группа, объявлено о привлечении консультанта. Но новый пакет санкций против банковско-финансовой системы ИРИ вынудил Тегеран отказаться от реализации начинания. Неувязки возникали и в период заключения «ядерной сделки», ощутимо смягчившей западные санкции в отношении Ирана. В 2015-2016 годах в Тегеране не раз заявляли о готовности самостоятельно завершить строительство линии Решт-Астара, но проект был вновь заморожен из-за отсутствия финансирования. Причем продвижению работ не помог даже предложенный азербайджанским правительством кредит в полмиллиарда долларов. В Иране сетовали на сложность и затратность прокладки путей в горном ландшафте - на участке Решт-Астара необходимо проложить 22 тоннеля и возвести 15 специальных мостов. Были жалобы также на проблемы с землеотводом - на ряде участков маршрут проходил по густонаселенной местности, что увеличивало расходы на выкуп земель у населения.
В итоге транспортная инфраструктура коридора Север-Юг все еще не сформирована в полной мере. Хотя в марте 2019 года в Иране было завершено строительство 175-километрового участка железной дороги Казвин-Решт, но все еще не достроен отрезок Решт-Астара (162 км). Это обстоятельство мешает объединению Ардебильской железной дороги с железнодорожными путями Азербайджана и полноценному функционированию коридора МТК.
Задействовать потенциал
И все-таки по прошествии полутора десятилетий переговоров стороны смогли наладить работу сухопутного коридора Север-Юг (западный сегмент) в усеченном варианте. В последние четыре года по этой схеме российские грузы (преимущественно зерно, древесина, стройматериалы, удобрения, продукция металлургической отрасли) доставляются в Азербайджан к терминалу в пограничной Астаре, там перегружаются на большегрузные фуры, а также траки-контейнеровозы и следуют в Иран или транзитом через порты Персидского залива до конечного пункта назначения. В реверсном направлении в РФ поставляются преимущественно иранские и отчасти индийские товары - продовольствие, тропические плоды, сухофрукты, одежда и иной ширпотреб, а также полимерная продукция. Даже в таком ограниченном варианте перевалка грузов по МТК развивалась весьма неплохо. В 2019 году ее объем в Астаре составлял порядка 4,5 млн тонн, но после спада торговли в период пандемии он существенно снизился.
«Объем перевозок по коридору Север-Юг не соответствует потенциалу, имеющемуся у Азербайджана, России и Ирана: МТК - наиболее короткий маршрут для перевозки грузов в различных направлениях, и прогнозы грузового трафика до 2030 года свидетельствуют о заинтересованности перевозчиков в маршруте. Каждой стране-участнице необходимо вести работы по модернизации транспортной инфраструктуры, что позволит использовать действующий потенциал коридора в полной мере (порядка 15 млн тонн в год). Мы готовы рассматривать вопросы госфинансирования и кредитования для достижения поставленных целей», - сказал заместитель министра транспорта России Дмитрий Зверев в ходе состоявшегося в Баку трехстороннего мероприятия по ускорению выполнения проекта коридора Север-Юг.
Судя по всему, в отличие от прежних встреч и подписанных в прошлом меморандумов и межведомственных соглашений, сегодня участники МТК настроены решительно на реализацию инфраструктурных проектов и завершение строительства коммуникаций коридора.
Новый импульс
Триггером, запустившим реанимацию проекта МТК, стали война в Украине и санкционное противостояние Запада с РФ. Разрыв устоявшихся логистических цепочек со странами Европы обусловил усиление внимания России к скорейшему осуществлению давнего проекта - транспортного коридора в южном направлении. Данную тему российский президент Владимир Путин поднимал на Каспийском саммите в июне в Ашхабаде, а также на полях июльской трехсторонней встречи лидеров РФ, Ирана и Турции. По инициативе России нынешним летом состоялся обмен мнениями с Баку и Тегераном о перспективах скорейшего завершения строительства иранской части транспортного коридора. Причем в Москве заявили о готовности российской стороны оказать помощь Ирану в его достройке.
В ходе Бакинского форума были обозначены новые перспективы реализации проекта МТК и согласованы последовательные шаги по его осуществлению.
Итогом бакинской встречи стало подписание Азербайджано-российско-иранской декларации по развитию МТК Север-Юг. Стороны договорились о создании специальной рабочей группы, которой будет вменено решение транспортных, транзитных и процедурных вопросов развития коридора.
В частности, была достигнута договоренность, что в течение месяца завершится подготовка плана соглашения по проекту достройки железной дороги Решт-Астара. В тексте документа упомянуты и перспективы интеграции иранского порта Чабахар в систему МТК. Согласно декларации, стороны также заявили о готовности повысить пропускную способность коридора до требуемого уровня и до 2030 года довести объем перевозок и транзита по трем маршрутам коридора Север-Юг (Западный, Центральный морской Каспийский сегмент и Северный - ветка через Туркменистан) до 30 млн тонн. Однако основным маршрутом (Западный) видится перевалка грузов через Азербайджан - на долю страны в пиковый период придется порядка половины всего грузопотока - 15 млн тонн в год.
«Азербайджан, Россия и Иран намерены создать единую железнодорожную сеть, строительство которой уже в краткосрочный период позволит увеличить поток грузов по сухопутному коридору на 15%. Необходимо также обеспечить защиту инвестиций сторон, создать сквозной логистический сервис и льготный тарифный механизм. Предстоят согласования в области подключения к проекту МТК портов, условий работы каждой из сторон, что позволит обеспечить бесшовную транспортировку грузов в Персидском заливе», - заявил участник Бакинского форума, вице-премьер России Александр Новак, отметивший, что в течение трех месяцев планируется определить инвестиции и источники финансирования, а далее подготовить полноформатное соглашение.
Важный итог
Не менее важным итогом бакинской встречи стали переговоры министра цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашада Набиева с министром дорог и городского развития Ирана Ростамом Гасеми. Главы транспортных ведомств обсудили шаги по ускорению создания новой дорожно-транспортной инфраструктуры на приграничных территориях в русле проекта МТК. В числе прочего речь шла о строительстве автомобильного моста в направлении Ирана для соединения Восточно-Зангезурского экономического района и Нахчыванской Автономной Республики (НАР), а также автомобильного моста через Астарачай между двумя странами.
«Мы ведем строительство автомобильных и железных дорог в различных направлениях, в том числе и в рамках Зангезурского коридора. Азербайджан планирует завершить строительство автомобильной и железной дорог Горадиз-Агбенд в 2023 году, и Зангезурский коридор создает возможности дополнительного транзита 5-8 млн тонн грузов через территорию Азербайджана. Сегодня по азербайджанскому сегменту Север-Юг перевозка грузов в год составляет 0,5 млн тонн и в среднесрочной перспективе планируется довести эту цифру до 6 млн тонн», - сообщил замминистра цифрового развития и транспорта Рахман Хумматов. По его мнению, в долгосрочной перспективе грузопоток можно довести и до 20 млн тонн после стыковки железнодорожных магистралей в Астаре и перевалки по Зангезурскому коридору.
Таким образом, после завершения всех необходимых работ ориентировочно через несколько лет Азербайджан станет главным перевалочно-логистическим торговым узлом между Россией и Ираном. И с учетом роста грузов из Индии, ОАЭ и других стран региона многократно увеличатся поступления в бюджет республики от транзита и сервисных услуг экспедиторских компаний.