Amerika ictimaiyyətindəki parçalanma yeni vətəndaş müharibəsinə səbəb ola bilərmi?
Son dövrlərdə Amerika ictimaiyyətində getdikcə dərinləşən bölünmə qərbli politoloqları, ekspert və filosofları ciddi şəkildə narahat edir. Bəziləri hətta ciddi şəkildə bir sualı dilə gətirirlər: ABŞ-da yeni vətəndaş müharibəsi baş verə bilərmi?
Məlum olduğu kimi, ABŞ-da baş vermiş, eyni zamanda Şimal-Cənub müharibəsi də adlandırılan vətəndaş müharibəsi (1861-1865) iqtisadiyyatda, sosial strukturda, ənənələrdə və siyasi dəyərlərdəki fərqliliklərdən, o cümlədən şimalla cənubda quldarlığa münasibətin fərqindən yaranmışdı. Əlbəttə, bu gün ABŞ-ı bu cür qlobal məsələlər bölmür, qul əməyi olsun, ya olmasın kimi suallar yoxdur. Lakin cəmiyyət həyatın başqa vacib siyasi və ictimai cəhətləri üzündən ciddi şəkildə parçalanmış vəziyyətdədir. Söhbət abort, silah daşıma, cinsiyyət dəyişdirmə hüquqlarından, immiqrasiya siyasətindən, səhiyyə sahəsində islahatlardan və bir çox digər məsələlərdən gedir.
Hələ də davam edən COVID-19, onunla bağlı karantinin doğru olub-olmadığı, peyvəndin təsiri və s. məsələlərdəki fikir ayrılıqları isə alovun üzərinə yağ tökür. Bütün bunlarla yanaşı, ABŞ cəmiyyətində ən yaxşı vaxtlarda belə, qərblə şərq, şəhər və kənd əhalisi, ağlarla «rənglilər» arasında ciddi fərq olub və bu gün də var. Əlbəttə ki, zənginlərlə yoxsullar, işləyən, bizneslə məşğul olan və lazımi şəkildə vergisini ödəyənlərlə heç nə etmədən müavinətlər hesabına yaşayanlar arasındakı fərq də öz yerində.
Dəlinin sərsəmləməsi, yoxsa…
2022-ci il avqustun 20-də «The Guardian»da kifayət qədər diqqət çəkən məqalə dərc olunub. Məqalədə bildirilir ki, ABŞ-da yeni vətəndaş müharibəsi təhlükəsi «artıq dəlinin sərsəmləməsi deyil». Avqustun sonunda isə «The Washington Post» qəzetinin baş redaktoru Mark Fişer yazmışdı ki, Birləşmiş Ştatların vətəndaş müharibəsi astanasında olduğunu düşünmək mümkündür və indi ölkədə çoxları onu qaçılmaz, hətta zəruri sayır.
Fişer mübaliğə edir, yoxsa amerikalıların narahat olmaları üçün, həqiqətən, əsas var? Jurnalistlər bu mənada mümkün səbəblərdən biri kimi «siyasi opponentlərin təxribatçı fikirləri»ni göstərirlər. Bununla razılaşmamaq çox çətindir.
ABŞ hər zaman siyasətçilərin öz imiclərinə son dərəcə ciddi diqqət yetirdikləri, hər bir sözünə, addımına, ətrafına diqqətlə yanaşdıqları, imicin hər şeydən üstün olduğunu düşündükləri ölkə olub. Ən azı, belə görünüb. Qəflətən hər şey dəyişib. Hələlik növbəti prezident seçkisinə qatılmağa əsas iddialılar – sabiq dövlət başçısı Donald Tramp və Ağ Evin hazırkı rəhbəri Co Bayden bir-birinin ünvanına açıq şəkildə dəhşətli ittihamlar səsləndirirlər. Söhbət elə ittihamlardan gedir ki, 20 il əvvəl onların həqiqətin «yanından belə, keçməsi» istənilən siyasətçinin karyerasını dəfn edərdi. İndi isə vəziyyət tam fərqlidir – siyasətçilər «zərbə»lərdən hansısa formada yayınır, təmizlənir və fəaliyyətlərini davam etdirirlər…
Məsələn, Bayden Filadelfiyada sentyabrın 1-də etdiyi «Xalqın ruhu uğrunda döyüş» adlı çıxışında MAGA hərəkatını («Make America Great Again» - Trampın 2016-cı il kampaniyasının əsas şüarı olan «Amerikanı yenidən qüdrətli edək») təkrar-təkrar tənqid edib. O, Birləşmiş Ştatların sabiq prezidenti Donald Trampı demokratiya üçün təhdid adlandırıb, bildirib ki, Tramp və tərəfdarları «yarımfaşist ideologiyası» daşıyır, ümumiyyətlə, Amerika cəmiyyətinə ekstremizm gətirirlər. Doğrudur, Bayden bunun bütün respublikaçılara yox, məhz MAGA şüarını dəstəkləyənlərə aid olduğunu söyləiyb. Lakin onun opponentləri səsləndirilən fikirləri etirazla qarşılayaraq, ölkə elektoratının yarısının təhqir olunduğunu bildirib, qarşı tərəfin üzv istəməli olduğunu söyləyiblər. Bəzi KİV-də isə Baydenin ölkənin qanunverici orqanını qəsb etdiyi, siyasi opponentlərinə qarşı repressiyalar həyata keçirməyə çalışdığı, ümumiyyətlə, Demokratlar Partiyasında faşizm əlamətlərinin olduğu haqda fikirlər gedib. İttihamlara Tramp özü də cavab verib. O, Pensilvaniyadakı tərəfdarları ilə sentyabrın 3-də keçirdiyi mitinqdə hazırkı dövlət başçısı Co Baydeni və ətrafını «dövləti düşmənləri» adlandırıb.
Bundan başqa, Ağ Ev sahibi Filadelfiyada çıxış etdiyi səhnə ilə bağlı da tənqidlərə məruz qalıb. Bəzilərinin fikrincə, səhnənin bəzədilmə şəkli birmanalı olmayıb – prezidentin kürəyi arxasında iki dəniz piyadası dayanmışdı. Onların siluetləri qan-qırmızı rəngdə işıqlandırılmış monumental binanın üzərində əks olunurdu. CNN telekanalının «New Day» səhər proqramının liberal aparıcısı Keylar Baydeni siyasi nitqi zamanı dəniz piyadalarından «rekvizit» kimi istifadə etməkdə günahlandırıb, hərbçilərin belə qara-qırmızı rənglərlə birləşdirilməsi isə çoxlarında faşizmlə assosiasiya olunub.
Konspirologiya, yoxsa…
Bu, Amerikanın siyasi düşərgələri arasındakı qarşıdurmanın son epizodlarından yalnız biridir. Biz hər zaman eşidirik ki, ABŞ-dakı partiya sistemi sadəcə, seçim etmək istəyində olan elektorat üçün «xərac»dır, əslində isə Ağ Evdə dəyişiklik bu qədər güclü, qüdrətli dövlət üçün o qədər də vacib hadisə deyil. Çünki ən vacib dəyərlər, prinsiplər, o cümlədən azadlıq və demokratiyaya sadiqlik onsuz da dəyişməzdir. Lakin indi KİV-də və sosial şəbəkələrdə bir fikrə getdikcə daha çox rast gəlinir: Demokratlar Partiyasının arxasında nəhəng maliyyəçilər, qlobalistlər, multikulturalistlər, miqrasiya tərəfdarları, LGBT hərəkatı və s. dayanır, respublikaçı-trampçıları isə mühafizəkar Amerika ənənələrinə sadiq olanlar dəstəkləyir və onlar praktik olaraq, «həyatdan yox, ölümdən yapışıblar».
Kimsə deyə bilər ki, bütün bu iddialar konspirologiyadan başqa bir şey deyil. Lakin Baydenlə Trampın artıq mümkün seçki kampaniyasının hansı istiqamətdə gedə biləcəyinə nəzər yetirdikdə istər-istəməz, ortaya suallar çıxır. Trampın sadiq tərəfdarları əvvəlkitək inanırlar ki, onların namizədi seçkini saxtakarlıq nəticəsində uduzub. Bəziləri hətta 2 yanvar 2021-ci il üsyanını federal dövlətə silahlı müqavimətin başlanğıcı sayır. Ümumilikdə isə son sorğular respublikaçıların 60-70%-nin məhz Trampı prezidentliyə namizəd görmək istədiyini nümayiş etdirir. Amma bu cür populyarlıq Trampın nə az, nə çox – casusluqla bağlı qanunu pozmaqda şübhəli bilinməsinə mane olmur. Avqustun 9-da onun Floridadakı malikanəsində axtarış aparılıb və FTB agentləri oradan məxfilik dərəcəsi müxtəlif olan 100-dək sənəd götürüblər. Onların arasında «xarici dövlətin nüvə imkanları və Amerikanın tam məxfi əməliyyatları haqqında» sənədlər də var.
Digər tərəfdən sorğular göstərir ki, Amerika vətəndaşlarının əksəriyyəti ABŞ prezidenti Co Baydenin oğlu Xanterin noutbuku ilə bağlı hadisəni hələ də vacib hadisə sayır. Halbuki onun açıqlanmasının üzərindən az qala 2 il keçir. «New York Post»un yazdığına görə, rəyi soruşulan seçicilərin təxminən yarısı (48%) düşünür ki, 2020-ci il seçkisi ərəfəsində KİV Baydenin oğlunun noutbukundakı materialları lazımi səviyyədə yaysaydı, demokratların namizədi, bəlkə də, seçkidə qalib gəlməyəcəkdi. Yəni görünən odur ki, hər iki tərəfin əlində qarşı tərəflə bağlı kifayət qədər kompromat var və bütün bu ittihamlar çox ciddi görünür.
Nəyin bahasına olursa olsun…
Bütün bunların fonunda 2022-ci il noyabrın 8-də ABŞ Senatına seçki keçirilməlidir. Bu zaman Nümayəndələr Palatasının tam olaraq 435 nümayəndəsi, həmçinin Konqresə 100 senatordan 34-ü (6 il müddətinə) seçiləcək. Bu aralıq seçkisi, yəqin ki, ABŞ üçün ən maraqlı və  epik seçki olacaq. Bəzi ekspertlərin fikrincə, demokratlar bir anda Amerikanın qanunverici orqanının hər iki palatasına nəzarəti itirə bilərlər. Bayden 1 sentyabr mitinqində, yəqin ki, buna görə kifayət qədər konkret danışıb: «Nəyin bahasına olursa olsun, qələbə!» Bayden və tərəfdarları yaxşı bilirlər ki, məğlubiyyət halında prezident impiçment təhlükəsi ilə üz-üzə qala bilər.
Çox şey qanunvericilərin sadə amerikalıların problemlərini eşitməyə, nəzərdən keçirməyə nə qədər şazır olacaqlarından asılıdır. Qərb KİV-nin kifayət qədər böyük hissəsi yazır ki, Amerika ictimaiyyətinin bahalaşmadan, inflyasiyadan, iş yerlərinin qapanmasından (bəzi məlumatlara görə, ABŞ-da real işsizlik həddi 24%-dir) narazılığı getdikcə artır. «Gallup» tərəfindən aparılmış sorğu göstərib ki, Birləşmiş Ştatlarda maliyyə çətinlikləri ilə üzləşən insanların faizi artır, milyonlarla insan kommunal xidmətlərin qiymətinə görə bora düşür, bir çox sakin ipotekanı və ya kirayə haqqını ödəyə bilmədiyi üçün evindən çıxarılmaq təhlükəsi ilə üz-üzədir. «The Hill» ictimai rəy sorğularının nəticələrinə istinadən yazır ki, bütün bunların nəticəsində Amerika vətəndaşlarının 64%-də qarşıdakı bir neçə ildə siyasi zorakılıqların kəskinləşə biləcəyi ilə bağlı narahatlıq var. Ən qorxulusu isə, insanlar siyasi məqsədlərə çatmaq üçün zorakılığa əl atılmasının mümkünlüyü fikrinə öyrəşir.
Ekspertləri narahat edən daha bir məqam ABŞ hökumətinə inamsızlığın artmasıdır. İndi hansısa ştatın ölkədən ayrılmasının mümkünlüyü haqda daha çox danışırlar. Belə bir vəziyyətdə, 2021-ci ildə Amerika ailələrinin, təxminən, 42%-i heç olmasa, bir odlu silaha malik olmaq istəyini ifadə edirdi, ümumilikdə isə ölkənin mülki insanlarında, təxminən, 400 milyon ədəd odlu silah var idi. Bu rəqəmləri yuxarıda qeyd olunanların üzərinə gəlsək, məlum olur ki, mümkün vətəndaş qarşıdurması haqda deyilənlər o qədər də fantastik təsir bağışlamır. Hər halda, biz Amerika elektoratının premyerası 2021-ci il yanvarın 6-da baş tutmuş pilot etiraz aksiyası imkanlarını yaxşı bilirik.

Can we expect new civil war in the US due to social split?
Many Western political scientists, experts and philosophers have recently been seriously concerned about the widening rift in the American society. Some even raise concerns about a possibility of new civil war in the US.
The first civil war in the US history, also known as the North-South War (1861-1865), was a result of disastrous differences in the economy, social structure, traditions and political values, including attitudes to slavery between the north and the south. Today, however, Americans are not seriously confronted with a global dilemma that the slavery labour presented back in the day. Yet the American society is highly polarised due to different views on other important political and social aspects of life, such as abortion rights, gun-bearing, gender issues, immigration policy, health care reform and so on.
The situation has been exacerbated by the measures taken by the US authorities to curb COVID-19 plague with lockdowns, vaccination and so on. But even in the best of times, there was and still is a marked difference between East and West, between urban and rural populations, between the whites and the ‘coloureds’. And, of course, between the rich and the poor, between those who work and do business and pay their taxes, and those who seem to do nothing yet still enjoying welfare.
Crazy talk or...
On August 20, 2022, an article published by The Guardian claimed that a violent civil conflict in the US did not seem a ‘crazy talk’ any more. At the end of August, Mark Fisher, editor-in-chief of The Washington Post, wrote in his column that the US was probably on the brink of civil war and that many Americans considered it inevitable or even necessary. Is Fisher exaggerating, or do Americans really have reason to worry? Thus, he mentions "provocative statements by political opponents" as one of the reasons. And it is very difficult to argue with this statement.
The US has always been a country, or at least seemed to be so, where politicians are careful about their image and reputation, statements, actions and environment. Suddenly, we can see a completely different picture. So far the main contenders for the next presidential election, former President Donald Trump and the incumbent Joe Biden, are engaged in terrible accusations against each other. Had this happened say twenty years ago, and if such statements were even close to the truth, this would have buried the career of any American politician. But now the politicians are fighting back laughing off the accusations and continue the same as if nothing serious happened...
Thus, during his September 1 address in Philadelphia entitled The Battle for the Soul of the Nation, President Biden repeatedly criticised the MAGA (Make America Great Again, Trump's main campaign slogan in 2016) movement. He has declared former president Donald Trump a threat to democracy. Biden said that Trump and his supporters nurture a ‘semi-fascist ideology’ and generally bring extremism into American society. Although he made it clear that he did not consider all Republicans to be extremists, only those who supported the MAGA movement, his opponents felt immediately offended and demanded an apology for insulting half of the electorate. Biden had usurped legislative power in the country and was trying to stage a crackdown on political opponents, while it is the Democratic Party that displays fascist sentiments, some media outlets reported. In turn, at a rally of his supporters in Pennsylvania on September 3, Trump called the incumbent President Biden and his circles ‘enemies of the state’.
Biden was also criticised for what many thought was a very controversial stage decoration during his speech in Philadelphia, with two Marines standing behind the president, their silhouettes reflected in a monumental building illuminated in blood red. The liberal anchor of CNN's New Day, Brianna Keilar, denounced Biden for using marines ‘as props’ in his political speech, and the combination of red and black against a military background also conjured up vague associations with fascism for many.
Conspiracy or...
And this is just one recent episode of the clash of political camps in America. Although we have always been told that the US party systems are just sort of a tribute to the electorate that wants to elect, while the change of power in the White House is not that important for a strong state, because the most important values and principles, like commitment to freedom and democracy, will be upheld anyway. But today the increasing number of media outlets and social networks are ranting about a clear diversion in the American political system, claiming big shots from among the financiers, globalists, multiculturalists, supporters of migration, LGBT movement, etc. backing up the Democrat Party and the adherents of conservative American tradition supporting the Republican Trumpists, who are collectively engaged in what can be called a ‘fight to the bitter end’.
Some might relate these claims to conspiracy. Yet the unfolding of the potential Biden and Trump campaigns gives rise to questions. After all, Trump's staunch supporters continue to believe that their candidate's election was stolen and the results rigged back in 2020. Some of them still reckon the January 6, 2021 uprising as the beginning of armed resistance to the federal state. Overall, according to recent polls, 60-70% of Republicans want Trump as the US presidential candidate. That said, such popularity does not prevent Trump from being suspected of violating the Espionage Act. On August 9, his Florida estate was subject to a search, with FBI agents seizing about 100 documents of various levels of secrecy, including some papers "on the nuclear capabilities of a foreign country and on top-secret US operations".
On the other hand, polls show that a majority of American citizens still consider the story about the President Joe Biden's son Hunter's laptop important, even after two years since the story was publicised. According to The New York Post, nearly half of the polled voters (48%) believe that President Biden might not have won the 2020 election had the media properly covered the contents of his son's laptop before the vote. So there seems to be plenty of dark secrets on each side, and these accusations sound very serious.
Win at any cost
A US Senate election slated for November 8, 2022 will re-elect all 435 delegates to the House of Representatives and 34 of the 100 senators for six-year terms in the US Congress. This midterm election threatens to be perhaps the most interesting and epic election in the US history. According to experts, the Democrats could well lose control of both houses of the US legislative body. At the same September 1 rally, Biden gave a clear cry: "Win at any cost!" He and his supporters are well aware that Biden could well face impeachment if defeated.
Much will depend on how much lawmakers are prepared to listen and look at the problems of ordinary Americans. A fair amount of western media reports that the American society is increasingly worried about rising prices caused by inflation and the real unemployment rate claimed to be 24%. Thus, a Gallup poll showed that the percentage of people in financial difficulties is growing in the USA, millions of people find themselves in debt for utility bills, many are threatened with eviction because they cannot pay the mortgage or the rent. As a result, The Hill reports citing an opinion poll, the risk of escalating political violence in the next few years is a concern for 64% of American citizens. The most frightening moment is that people are getting used to the idea that violence can be used to achieve political ends.
Experts are also alarmed by the growing distrust of the US government. There are increasing talks about the possibility of secession of any of the US states, although in 2021 about 42% of American families owned at least one gun, while the total number of weaponry owned by civilians in the country reaches almost 400 million pieces. Considering these figures with the above, we can conclude that the talks about possible civil clashes in the US sound not that fictional. After all, we still remember the first episode of the American electorate's protest ‘show premiered’ on January 6, 2021...