II Yelizavetanın vəfatı dünya miqyaslı hadisəyə çevrildi
Britaniya monarxiyasına necə yanaşılmasından asılı olmayaraq, II Yelizavetanın vəfatı bütün dünyada geniş rezonans doğurub. Bu isə yəqin ki, son onilliklərin ən əhəmiyyətli tarixi şəxsiyyətinin özü ilə bağlıdır. Onun vəfatı dünya miqyaslı hadisəyə məhz bu səbəbdən çevrilib.
Hər şeyin inanılmaz sürətlə, bəzən gözlənilmədən baş verdiyi indiki dövrdə Böyük Britaniya kraliçası əsl əbədilik rəmzi idi. O, hər zaman yüksək ləyaqətə malik kraliça, öz ölkəsinin (həmçinin başqa ölkələrin) vətəndaşları üçün nümunə olub. Bir vaxtlar Böyük Britaniyanın baş naziri Uinston Çörçill deyirdi ki, Yelizaveta uşaqlıqdan «bir uşaq üçün inanılmaz sayılacaq ləyaqət və nüfuza sahib olub». O, bu keyfiyyətləri 97 yaşında vəfat edənədək özündə daşıyıb. İndi biz Yeni Yelizaveta erasının başa çatması haqda danışırıq…
Ölməz monarx
Taxta uzaq 1952-ci ildə çıxmış II Yelizaveta Britaniya tarixinə ən uzunömürlü monarx kimi düşüb. Bu rəqəmin əhəmiyyətini anlamaq üçün bir fakta diqqət yetirmək kifayətdir: bu gün Böyük Britaniya və Millətlər Birliyi ölkələrində yaşayan insanların əksəriyyəti məhz onun rəhbərliyi dövründə doğulub, bütün ömürlərini onun rəhbərliyi dövründə yaşayıblar.
II Yelizaveta İkinci Dünya müharibəsini yaşamış son dövlət başçısı idi. Həmin vaxt o, 5 ayını Britaniya ordusunun köməkçi ərazi xidmətində keçirib, orada mexanik-sürücü kursu keçib. 8 may 1945-ci ildə Avropa nasist Almaniyası üzərində qələbəni bayram edərkən isə o, tanınmaması, bu bayramı adi sakinlərlə birlikdə yaşamaq üçün Bukingem sarayının həyətinə hərbi geyimdə çıxıb.
II Yelizavetanın idarəçiliyi illərində ölkə «üzərində heç zaman Günəşin doğmadığı» imperiya olmaqdan çıxıb, əvəzində Millətlər Birliyi, Avropa İqtisadi Birliyi və Avropa İttifaqına üzv olub. Süveyş böhranı, Karib böhranı və Folklend böhranı kimi hadisələr, Koreya müharibəsi, Şimali İrlandiya ilə münaqişə, 1980-ci illərin şaxtaçılar tətili, Şotlandiyanın müstəqillik referendumu, Vindzor qəsrində yanğın, şahzadə Diananın ölümü, hersoq Yorski və şahzadə Harri ilə bağlı qalmaqallar, həmçinin milli və dünya miqyaslı bir sıra başqa hadisələr məhz Yelizavetanın kraliça olduğu dövrə təsadüf edib.
II Yelizavetanın dövründə ölkədə 15 baş nazir dəyişib ki, onların arasında Uinston Çörçill, Marqaret Tetçer kimi görkəmli şəxsiyyətlər də olub. Eyni zamanda bu dövrdə ABŞ 13 prezident görüb. Kraliça praktik olaraq, bütün dünya liderləri, həmçinin dini liderlərlə, çox sayda ictimai xadimlə, incəsənətin müxtəlif sahələrinə aid çoxsaylı tanınmış simalarla görüşüb.
Yaşasın kral!
Britaniyanın yeni kralı Yelizavetanın oğlu, 73 yaşlı şahzadə Çarlzdır. İndi o, III Karl adlanacaq. Karl da anası kimi, Millətlər Birliyinin başçısıdır. Söhbət ümumilikdə 2,4 milyard insanı əhatə edən 56 müstəqil dövlətin yer aldığı assosiasiyadan gedir.
O, Böyük Britaniya ilə yanaşı daha 14 dövlətə, o cümlədən Avstraliya, Antiqua və Barbuda, Beliz, Qrenada, Kanada, Yamayka, Papua-Yeni Qvineya və s. başçılıq edəcək. Bu ölkələrdə Britaniya mədəniyyəti və kapitalı hələ də əsas rola malikdir.
Bu günlərdə KİV-i düşündürən əsas suallardan biri yeni monarxı və onun rəhbərliyi dövründə Böyük Britaniyanı nələrin gözlədiyi haqdadır. Bu isə heç də təəccüblü deyil. Çoxları istər təəssüflə, istərsə də başqasının probleminə sevinircəsinə bildirir ki, kraliça dünyanı çox çətin vaxtda tərk edib. Həqiqətən də, III Karl getdikcə dərinləşməkdə olan iqtisadi böhran, Boris Consonla bağlı qalmaqaldan sonra baş nazirin dəyişməsi ilə baş qaldırmış ciddi daxili siyasi ziddiyyətlərlə qarşı-qarşıyadır. Daha bir önəmli problem isə qlobal iqlim dəyişikliyinin fəsadlarıdır. Böyük Britaniya onun ağırlığını ən çox məhz bu yay hiss edib.
Bundan başqa, müşahidəçilər Şotlandiya, Şimali İrlandiya, Uels və ümumilikdə Birlikdə separatçı əhvalın yüksəlməsi problemini də önə çəkirlər. Məsələn, Antiqua və Barbudanın baş naziri Qaston Braun bildirib ki, onun ölkəsi qarşıdakı 3 ildə Britaniya monarxının dövlət başçısı kimi qalması, yoxsa tam şəkildə respublika idarəçiliyinə keçilməsi məsələsini referenduma çıxara bilər. Daha maraqlı olanı isə eyni fikirlərin getdikcə Kanada və Avstraliyada belə, daha çox eşidilməyə başlamasıdır.
İndi yeni baş nazir Liz Trassın öz vəzifəsinin öhdəsindən necə gələcəyindən çox şey asılı olacaq. Yeri gəlmişkən, deyilənə görə, kraliçanın ona münasibəti heç də yaxşı deyilmiş. Güman edilir ki, bu, Tassın gənc yaşlarında monarxiyanın ləğvinə tərəfdar kimi çıxış etməsi ilə bağlı imiş. «Biz hesab etmirik ki, hansısa insan anadangəlmə kral olmalıdır», - deyə o zaman gənc Trass bildirmişdi.
İndi isə III Karl ölkəni məhz Trassa arxalanaraq idarə etməlidir. Üstəlik, o, xalq arasında heç vaxt xüsusi populyar olmayıb.
Gələcək haqda söhbətlər
Britaniyalıların ona münasibətinə, əlbəttə ki, şahzadə Diana ilə qalmaqallı boşanma hadisəsi də öz təsirini göstərib. Məlum olduğu kimi, Böyük Britaniyada Diananı çox sevirdilər və o, hələ də xatirələrdədir. Çarlzın hazırkı xanımı, artıq şahzadəyə çevrilmiş Kamilla uzun illər bir çox britaniyalının tənqid hədəfi olub – insanlar onu şahzadə Diananın ölümündə günahlandırırdılar. İndi isə ailədə «ağ qarğa» Çarlzın kiçik oğlu Harrinin xanımıdır. Məlum olduğu kimi, o, hələ kraliçanın dövründə kral ailəsi ilə bağlı silsilə qalmaqallı müsahibələri ilə yadda qalıb, ailə üzvlərini irqçilikdə belə, ittiham edib.
Aydındır ki, III Karl yaşı üzündən taxtda anası qədər qala bilməyəcək. Odur ki, indi çoxlarını bir sual düşündürür – Çarlzın böyük oğlu Uilyam necə kral olacaq? Xalqın simpatiyası, şübhəsiz ki, onun tərəfindədir. Lakin bəzi politoloqlar deyir ki, şahzadə bu iş üçün tələb olunan siyasi təcrübəyə, həmçinin elita, hətta ictimaiyyət arasında lazımi nüfuza malik deyil.
Doğrudur, sual yarana bilər ki, Böyük Britaniya Konstitusiyalı monarxiya olduğundan, burada monarx sadəcə təntənəli tədbirlərə qatılmaqla məşğuldur və belə bir vəziyyətdə sadalananların nə əhəmiyyəti var? Lakin Britaniyanın yalnız «xarici görünüşü» - tüklü papaqlı qvardiyaçılar, 5 saat davam edən çay süfrəsi, Milad pudinqi və «Dauntaut abbatlıcı» serialı ilə deyil, siyasi mətbəxi ilə də az-çox maraqlanan hər kəs bilir ki, Britaniyada hakimiyyətin xeyli, hətta bəlkə də böyük hissəsi kral və ya kraliçaya məxsusdur. Məsələn, bu ölkədə müharibəni elan edən və ya sülh qərarı verən monarxdır. Onun hökuməti buraxmaq, parlamentə təkrar seçki elan etmək, qanunlar imzalamaq səlahiyyətləri də var. Britaniya monarxı həm də ingilis kilsəsinin başçısıdır, məhkəmə sisteminə nəzarət etmək üçün bütün imkanlara malikdir.
Onun bu hüquqlarından nə dərəcədə istifadə etdiyi başqa məsələdir. II Yelizaveta səlahiyyətlərindən elə istifadə edirdi ki, necə deyərlər, ona «milçək də yaxın düşə bilmirdi». Çarlz və ya Uilyamın necə davranacaqları isə məlum deyil. Kraliça mühafizəkar dəyərləri və standartları təcəssüm etdirirdi. Yelizavetanın hansı miqyasda şəxsiyyət olduğu bilindiyindən, heç kim özündə onunla mübahisə etmək cəsarəti tapmırdı. Yeni monarx isə keçmişin bütün avtoritetləri ilə sürətlə və kəskin şəkildə «haqq-hesab çəkildiyi» bir dünyada çalışmalıdır. «Tik-tok»da böyümüş yeni nəsil çətin ki, kral ailəsinin qəsrin qarşısındakı çəmənlikdə çəkilmiş yeni fotosunu görmək üçün səbirsizliklə axşam qəzetlərini gözləsin. Əksər şərhçilər bildirirlər ki, belə bir vəziyyətdə əsas odur ki, məşhur «London körpüsü uçdu» («London bridge is down») ifadəsi reallığa çevrilməsin.
Görünən odur ki, indi əminliklə yalnız bir fikri söyləmək olar: indidən sonra Britaniya taxt-tacını kim tutarsa tutsun, o, II Yelizaveta qədər əhəmiyyətli, rəmzi, hörmətli fiqur olmayacaq. O da həqiqətdir ki, kraliçanın gedişi ilə XX əsr bizimlə birdəfəlik vidalaşır. Müasir liderlər Britaniya kraliçasının hər zaman hörmətlə yanaşdığı dəyərləri XXI əsrdə də qoruyub saxlayacaqlarmı? Bu sual açıq qalır…

No matter our views on the British monarchy, as an institution or personally towards the late Queen Elizabeth II, her passing has caused widespread resonance around the world. Perhaps because she was arguably the most significant historical figure of recent decades. That is why her death has, without exaggeration, become a global event.
In this day and age, when everything happens at breakneck speed and sometimes on totally unexpected premises, the British queen has been the truest symbol of constancy. She has indeed always remained a queen with great dignity, an example to the citizens of her own country and beyond. As British Prime Minister Winston Churchill once said, from childhood Elizabeth "radiated a dignity and authority remarkable for a child". She retained these qualities up until her death. And now we are talking about the end of the New Elizabethan era...
Incomparable monarch
Elizabeth II , who ascended the throne way back in 1952, was the first British monarch in history to rule for so long. To understand the significance of these figures, it is suffice to mention that the majority of people living in Britain and the Commonwealth today were born and lived all their lives during her reign.
Elizabeth II was the last head of state to survive the Second World War. Then the future queen spent five months in the British Army Auxiliary Territorial Service, where she trained as a driver mechanic. And on May 8, 1945, when Europe was celebrating victory over Nazi Germany, she walked out of the Buckingham Palace in her military uniform to celebrate the event with everyone else, unrecognised, as an ordinary citizen of the country.
During Elizabeth II's reign, the country ceased to be an empire "over which the sun never set", but became a member of the Commonwealth of Nations, joined the EEC and left the European Union. Elizabeth survived the Suez, Caribbean and Falklands crises, the Korean War, the conflict in Northern Ireland, the 1980s miners' strike, the Scottish independence referendum, the fire at the Windsor Castle, the death of Princess Diana, the Duke of York and Prince Harry scandals and many other national and world events.
She outlived 15 successive prime ministers, including prominent figures such as Winston Churchill and Margaret Thatcher and 13 American presidents. The queen met with virtually all the world's political and religious leaders, many public figures and celebrities in various fields of the arts.
Long live the king!
The new British king is Elizabeth's eldest son, 73-year-old Prince Charles, who will now be called Charles III. Charles, like his mother, is the head of the Commonwealth of Nations, an association of 56 independent countries with 2.4 billion people.
In addition to Britain, he will be the head of 14 nations, including Antigua and Barbuda, Australia, Belize, Canada, Grenada, Jamaica, Papua New Guinea and others. In these countries, the influence of British culture and British capital still plays a key role.
Not surprisingly, almost all media outlets these days wonder what awaits the new British monarch and the country under his rein. And many—some regretfully, some gloatingly—pointed out that the queen had left Britain at a very difficult time. Indeed, Charles III will have to cope with a growing economic crisis, and serious internal political tensions related to the recent change of prime minister in the wake of the Boris Johnson scandal. Another important challenge is the impact of global climate change, which seriously affected the UK this summer.
In addition, observers note that issues of growing separatist sentiment in Scotland, Northern Ireland, Wales and the Commonwealth also cause problems to the British crown. For example, Prime Minister of Antigua and Barbuda, Gaston Browne, said that the country could hold a referendum within three years on whether to retain the British monarch as head of state or move completely to a republican form of government. Surprisingly, similar statements are occasionally voiced even in Canada and Australia.
Much will now depend on how the new Prime Minister, Liz Truss, performs in this situation. Incidentally, it is rumoured that the late queen did not treat her well. Perhaps because in her younger years Truss publicly advocated the abolition of the monarchy. "We don't think any man should become king by birth," the current head of the British government said at that time. Now Charles III will have to rule the country together with the Truss government. By the way, he has never been particularly popular with the people.
Future talks
British attitudes towards Charles have been mainly influenced by his scandalous divorce from Princess Diana, who is still loved and remembered in Britain. Charles's current wife Camilla, now Queen Consort, has long been the target of criticism from many Britons, who blame her for the death of Princess Diana. Now it is apparently the turn of Charles’s youngest son Prince Harry’s wife to be a ‘black sheep’, who gave a series of scandalous interviews about the royal family and accused its members of racism even during the queen’s lifetime.
It is clear that, due to his age, Charles III will not spend as many years on the throne as his mother did. Many are wondering what kind of monarch Charles' eldest son, Prince William, could be? Popular sympathy is certainly on his side, but a number of political analysts emphasise that the prince lacks the necessary political experience and the necessary authority among elites and even within the British society.
One might wonder the difference, since Britain is a constitutional monarchy where the monarch essentially performs only ceremonial functions. However, anyone who is interested not only in the facade of the British monarchy, including the guardsmen in furry hats, the five o'clock tea parties, Christmas pudding and Downtown Abbey, knows that the British monarch still holds a lot of power, to say the least. For example, he decides whether to declare war or make peace, can dissolve a government or call a re-election of parliament, enact laws, and as the head of the Anglican church, have full control over the judicial system.
It is all about the extent to which he, or she for that matter, chooses to exercise these rights. Elizabeth II knew how to exercise her rights in a very diligent way. But we yet to see the performances of Charles and William on the throne. Elizabeth II was a true symbol of conservative values and standards and, given the scale of her personality, no one dared openly challenge this. But the new British monarchs will have to reign in a world that is swiftly and subtly dismantling all past authorities. It is unlikely that the current generation raised on TikTok will wait and wince over the images of the royal family enjoying the walk on the royal lawn published by the evening tabloids. Many commentators point out that the main thing is that the well-known Operation London Bridge does not become prophetic.
But certainly, whoever ends up on the British throne in the future seems never again to be as significant, symbolic, revered a figure as Elizabeth II was. It is also true that, with the queen gone, the twentieth century said its final goodbye to all of us. Whether the present world leaders wish to preserve the values that the British queen had always cherished in the twenty-first century is a big question...