Türkiyə ilə Yunanıstan arasında qarşıdurmanın güclənməsi Avropada yeni müharibəyə yol aça bilər
Avropa qaynamaqdadır. Artıq Türkiyə ilə Yunanıstan arasında dərinləşməkdə olan qarşıdurma faktiki olaraq, yeni gərginlik ocağına çevrilib. Bu qarşıdurmaya istər tərəflər arasında Egey dənizilə bağlı köhnə ərazi mübahisələri, istərsə də Avropada, Aralıq dənizində və strateji əhəmiyyətə malik Avrasiya məkanında geosiyasi planlarını reallaşdırmağa çalışan dünya güclərinin maraqları təkan verir.
Egey nifaqı
Türkiyə ilə Yunanıstan arasında qarşıdurma onilliklərdir davam edir. Lakin o, yəqin ki, heç zaman indiki dərəcəyə çatmayıb. Bu gün onların arasında yaşanan gərginlik tammiqyaslı hərbi əməliyyatlara belə, yol aça bilər.
Qarşıdurmanın əsas səbəbi Egey dənizindəki bəzi adaların statusu, ərazi sularının və hava məkanının sərhədləridir. Beynəlxalq dəniz hüququna görə, hər hansı dövlətin ərazi suları 12 dəniz milini aşa bilməz. Egey dənizində isə mübahisəli adaların materik sahillərinə yaxın olması səbəbilə bu məsafə çox vaxt 6 dəniz milini ötmür. Sərhədlərini genişləndirmək hüququnu bəyan etmiş Afina Egey dənizində düz 18 milə çatan zona müəyyənləşdirib. Buraya, əlbəttə ki, hava məkanı da aiddir. Beləliklə, Yunanıstan Türkiyə sərhədlərinə ciddi şəkildə yaxınlaşıb və bu, Ankara tərəfindən qəbul edilmir. Ankaranın etirazı Yunanıstanın Egey dənizində birtərəfli qaydada müəyyənləşdirdiyi zonanın sərhədlərinin davamlı olaraq nümayişkaranə şəkildə pozulması ilə müşahidə edilir.
Gərginliyin yeni dalğası avqustun 23-dən başlayıb. Səbəb Yunanıstanın Egey dənizindəki sərhəd zonada «S-300» zenit-raket kompleksi vasitəsilə Türkiyəyə məxsus «F-16» təyyarəsini «tutaraq», Rodos adasının qərbinədək müşayiət etməsi olub. Ümumilikdə isə Türkiyə Müdafiə Nazirliyinin məlumatına görə, ilin əvvəlindən Yunanıstan Hərbi Hava Qüvvələri Egey dənizi üzərində Türkiyəyə məxsus qırıcıları 158 dəfə müşayiət edib, 256 dəfə isə Türkiyənin hava sərhədlərini pozub.
Türkiyənin bu məsələ ilə bağlı mövqeyi Aİ üzvü olan 25 ölkəyə, Aİ-nin xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Jozep Borrelə, BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvlərinə, NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberqə və BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerreşə ünvanlanmış məktubda detallı şəkildə ifadə olunub. Sənəddə bildirilir ki, Egey dənizi hövzəsində barələrində mövcud beynəlxalq müqavilələrdə bəhs olunmayan, müvafiq olaraq Yunanıstanın suverenliyi altına düşməyən adalar, adacıqlar və qayalar var. Türkiyə hesab edir ki, Egey dənizi ilə bağlı məsələ beynəlxalq hüquq çərçivəsində, iki ölkənin bir-birinin əsas hüquq və qanuni maraqlarını tanıması ilə çözülə bilər.
Lakin Ankara ilə Afinanın bir-birinə davamlı olaraq ünvanladıqları ittihamlar, səsləndirdikləri bəyanatlar vəziyyətin dinc axardan çıxa biləcəyi riskinin real olduğunu göstərir. Məsələn, Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirib ki, artıq Ankaranın «səbri tükənir» və Yunanıstan tərəfi aqressiv addımları davam etdirərsə, türklər «istənilən an xəbərdarlıqsız zərbələrin endirilməsi də daxil olmaqla», qəti addımlar atmalı olacaqlar. Bununla yanaşı, o, bir ciddi məqama da diqqət çəkib: «Yunanıstan Türkiyə ilə nə iqtisadi, nə də hərbi qüdrətinə görə müqayisəyə gəlir».
Afina isə öz növbəsində, Türkiyəni «Osmanlı imperiyasını bərpa etmək» cəhdlərində təqsirləndirilir. Yunanlar Ankaranın addımlarını və bəyanatlarını «dözülməz, görülməmiş və müzakirəsi mümkün olmayan» sayır. Yunanıstanın xarici işlər naziri Nikos Dendias bu fikirlərə əlavə olaraq deyib: «Bu, bizi dayandıra bilməz. Biz bundan qorxmuruq».
Bütün bunlarla yanaşı, Türkiyə-Yunanıstan qarşıdurmasında hər zaman xarici amillər də rol oynayır. Bu gərginlik zamanı o, özünü daha açıq göstərir.
Dünya mərkəzlərinin diqqətində
Türkiyə-Yunanıstan gərginliyinə qlobal güc mərkəzlərinin reaksiyaları məsələnin geosiyasi tərəfini də ortaya qoyur. Məsələn, ABŞ Dövlət Departamentinin bəyanatında bildirilir ki, «Yunanıstanın ona məxsus adalar üzərindəki suverenliyi mübahisə mövzusu deyil». Avropa İttifaqı isə Türkiyəni Afinanın ünvanına hədələr səsləndirməyə son qoymağa çağırıb. Brüsselin bəyanatında deyilir ki, «Türkiyə siyasi rəhbərliyinin Yunanıstanla bağlı bitmək bilməyən düşmənçilik fikirləri Aİ-ni ciddi şəkildə narahat edir». Avropa İttifaqı Ankaranı «Şərqi Aralıq dənizi regionunda sabitlik maraqları əsasında gərginliyin azalması istiqamətində ciddi işləməyə, Aİ üzvü olan bütün dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə tam hörmət etməyə» çağırıb.
Bu kontekstdə Aralıq dənizi regionunda ənənəvi olaraq xüsusi fəallıq göstərən Fransanın mövqeyi ayrıca qeyd edilməlidir. Onun xarici işlər naziri Katrin Kolonna münaqişə tərəfləri olan hər iki ölkəyə səfər etsə də, Yunanıstanda ölkəsinin Afinaya tam dəstəyini dilə gətirib. «Türkiyə Yunanıstan ərazisinə təcavüz edərsə, Fransa Afinaya yardım göstərməyə hazırdır», - deyə o, bildirib.
Qərbin baş verənlərə reaksiyası fonunda Rusiyanın mövqeyi fərqlənir. Rusiyanın hakim «Vahid Rusiya» partiyasının Ali Şurası Bürosunun üzvü, senator Andrey Klimov ölkəsinin Ankaradakı səfirliyində maraqlı bəyanatla çıxış edib. O, Yunanıstanın əməllərini «anlamadığını» deyərək, ABŞ-ın bu işdəki mənfi rolunu açıq şəkildə dilə gətirib. Klimovun fikrincə, «ABŞ Yunanıstana və bir çox ölkəyə, hətta Türkiyənin özünə də münasibətdə öz siyasətini yeritməyə çalışır, müxtəlif ölkələri münaqişəyə girmələri üçün təxribata çəkir».
Beləliklə, ABŞ-ın başçılığı ilə Qərb Türkiyənin Yunanıstanla bağlı siyasətini tənqid edərək, Ankara ilə münasibətlərində son illər davam edən «trend»ə sadiqlik göstərir. Ankara isə NATO çərçivəsində ABŞ və Avropa fövqəldövlətləri ilə müttəfiqliyini davam etdirməklə yanaşı, suveren siyasət yürüdür, bu isə bir sıra hallarda Avro-Atlantik strategiya isə ziddiyyət təşkil edir. Bu, özünü Türkiyə ilə Rusiyanın xüsusilə hərbi-texniki sahədə tərəfdaşlığı gücləndirmələrində də göstərir. Bu məqam, şübhəsiz ki, ABŞ və NATO-nun xoşuna gəlmir. Moskvanın «Egey məsələsi»ndə Ankaranı dolayısı ilə dəstəkləməsi isə Moskva-Ankara yaxınlaşmasının daha bir göstəricisidir. Görünən odur ki, onları Ukrayna müharibəsi belə, ayırmayıb.
Yeri gəlmişkən, Türkiyə ilə Qərb arasındakı ziddiyyətlərə Yunanıstan xüsusi vurğu edir. NATO-nun beyin mərkəzlərini Ankaraya qarşı qaldırmağa çalışan Afina arqument kimi, Türkiyənin Rusiyaya tətbiq edilmiş sanksiyaları yerinə yetirmədiyini göstərir.
Birləşmiş Ştatların Yunanıstana dəstəyi özünü Egey dənizindəki bir çox adanın hərbiləşdirilməsilə də göstərir. Ankara buna, əlbəttə ki, etiraz edir. Çünki 1923-cü ildə imzalanmış Lozanna müqaviləsi və 1947-ci ilin Paris razılaşmasına əsasən, Yunanıstanın Egey dənizində yerləşən şərq adaları demilitarizasiya olunmuş bölgə kimi qalmalıdır. Qərb isə Ankaranı inandırmağa çalışır ki, adaların hərbiləşdirilməsi və ABŞ ilə Yunanıstan arasında hərbi əməkdaşlığın genişləndirilməsi yalnız Ukrayna müharibəsi fonunda Rusiyanın qarşısının alınması məqsədi daşıyır.
Bütün bu hadisələr fonunda xüsusi maraq doğuran daha bir məqam var: görəsən, NATO çərçivəsində müttəfiqlər olan Türkiyə ilə Yunanıstan arasında getdikcə dərinləşən qarşıdurma Şimali Atlantika Alyansının daxilindəki düzənə və onun dünya arenasındakı mövqeyinə necə təsir göstərəcək? Gərginlik sonda silahlı münaqişəyə çevirələrsə, Alyansın tərəflərə münasibəti necə olacaq?
Maraqlıdır ki, Türkiyəyə məxsus «F-16» qırıcılarının Egey dənizi üzərində NATO-ya aid tapşırıqları yerinə yetirən zaman Yunanıstan Rusiyanın «S-300» zenit-raket komplekslərindən istifadə edib. Türkiyə prezidenti Ərdoğan məhz bu səbəbdən deyib ki, Yunanıstan Ankaraya deyil, NATO və müttəfiqlərinə meydan oxuyur.
Reallıq bundan ibarətdir ki, NATO tərəflərin arqumentlərindən deyil, bilavasitə alyansın maraqlarından çıxış edəcək. Bu maraqlar isə NATO-nun prioritet idarəçilik arealı sayılan bütün regionlarda strateji rolunun möhkəmləndirilməsindən ibarətdir. Buraya Türkiyə və Yunanıstana birbaşa aidiyyəti olan Şərqi Aralıq dənizi bölgəsi də daxildir.
Bu kontekstdə Yunanıstanın Qərb blokunun Afinanın lokal məqsədləri uğrunda NATO üzvü olan Türkiyənin qarşısına silahla çıxa biləcəyinə bəslədiyi ümidlərin doğrulma ehtimalı böyük deyil. Söhbət, əlbəttə ki, Ankaranın Yunanıstanın aqressiyanı davam etdirəcəyi təqdirdə, «istənilən an zərbə endirmək» vədinə əməl edəcəyi haldan gedir. Yəqin ki, bu reallığı dərk edən Afina belə fors-majorun baş verməyəcəyini düşünür. Ən azı yaxın perspektivdə…

Рост противостояния между Турцией и Грецией чреват новой войной в Европе
Европа продолжает бурлить. Уже фактически сформировавшимся новым очагом напряженности стало нарастающее противостояние между Турцией и Грецией. В этом противостоянии сказывается как давний территориальный спор сторон в Эгейском море, так и интересы других мировых игроков, реализующих свои геополитические планы в Европе, Средиземноморье и на стратегически значимом Евразийском перекрестке.
Эгейское яблоко раздора
Противоречия между Турцией и Грецией развиваются уже не первое десятилетие, однако, пожалуй, еще никогда они не доходили до остроты, наблюдаемой в настоящее время и чреватой развертыванием полномасштабных военных действий.
Ключевым фактором противостояния выступает спор из-за статуса ряда островов, границ территориальных вод и воздушного пространства в Эгейском море. Согласно международному морскому праву, территориальные воды любого государства не превышают 12 морских миль. В Эгейском море из-за близости спорных островов к побережью материка данное расстояние зачастую не превышает 6 морских миль. Заявляя о своих правах на расширение границ, Афины установили в Эгейском море зону, охватывающую аж целых 18 миль, в которую входит и воздушное пространство. Однако тем самым Греция вплотную приблизилась к границам Турции, что и вызывает неприятие последней политики Афин. Неприятие, выражающееся в постоянном демонстративном нарушении установленной Грецией в одностороннем порядке «зоны» в Эгейском море.
Новый виток противостояния развернулся 23 августа, когда в приграничной зоне над Эгейским морем Греция посредством зенитно-ракетных комплексов С-300 перехватила и сопроводила турецкие самолеты F-16 к западу от острова Родос. Всего же с начала года, по данным Министерства обороны Турции, самолеты ВВС Греции 158 раз преследовали турецкие истребители в небе над Эгейским морем и 256 раз нарушали турецкое воздушное пространство.
Позиция Турции по данному вопросу нашла свое обстоятельное разъяснение в послании 25 странам - членам Евросоюза, верховному представителю ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепу Боррелю, государствам - постоянным членам Совбеза ООН, генсеку НАТО Йенсу Столтенбергу и генсеку ООН Антониу Гутерришу. В документе указывается, что в акватории Эгейского моря существуют острова, островки и скалы, не затронутые действующими международными договорами и не подпадающие под суверенитет Греции. Турция считает, что вопросы Эгейского моря могут быть решены в рамках международного права при взаимном признании основных прав и законных интересов двух стран.
Однако в результате уже конкретных проявлений военной эскалации Анкара и Афины регулярно обмениваются заявлениями, которые лишний раз свидетельствуют о реальной угрозе выхода ситуации за рамки мирного развития.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что терпению Анкары «приходит конец» и в случае дальнейших агрессивных шагов Греции турки перейдут к решительным мерам, вплоть до «нанесения удара в любой момент без предупреждения». При этом он обратил внимание на одно существенное обстоятельство: «Греция не может сравниться с Турцией ни в экономической, ни в военной мощи».
Афины, в свою очередь, обвиняют Турцию в «попытке возродить Османскую империю», считая действия и заявления Анкары «неприемлемыми, неслыханными и подлежащими осуждению». Об этом, в частности, заявил глава МИД Греции Никос Дендиас, добавив также: «Нас это не останавливает, мы этого не боимся».
Между тем в качестве непременного атрибута турецко-греческого противостояния присутствует внешний фактор, который, собственно, и явился одним из побудителей нынешней эскалации.
В фокусе мировых центров
Геополитическую подоплеку процессов, разворачивающихся в отношениях между Турцией и Грецией, раскрывает уже сама реакция на них со стороны глобальных центров силы.
Так, Госдепартамент США выступил с заявлением, что «суверенитет Греции над ее островами не оспаривается». А Евросоюз призвал Турцию прекратить угрозы в адрес Греции. В заявлении Брюсселя указывается, что «непрекращающиеся враждебные высказывания политического руководства Турции в адрес Греции вызывают серьезную озабоченность в ЕС». Евросоюз призвал Турцию «серьезно работать над устойчивой деэскалацией напряженности в интересах региональной стабильности в Восточном Средиземноморье и полностью уважать суверенитет и территориальную целостность всех государств - членов ЕС».
Отдельно стоит отметить позицию Франции, традиционно проявляющей особую активность в Средиземноморском регионе. Глава французского МИД Катрин Колонна посетила с визитами обе конфликтующие страны, причем в Греции выразила полную поддержку Парижем позиции Афин. «Франция готова оказать поддержку Греции в случае возможной агрессии со стороны Турции на ее территории», - подчеркнула Колонна.
На фоне реакции Запада на турецко-греческую эскалацию выделяется позиция России. С примечательным заявлением выступил в российском посольстве в Анкаре член бюро Высшего совета правящей в РФ партии «Единая Россия» сенатор Андрей Климов. Он выразил свое «непонимание» действий Греции, прямо указав на негативную роль США в их реализации. Поскольку, по его мнению, «США в отношении Греции и многих других стран, да и Турции, пытаются навязывать свою политику, специально провоцируют разные страны вступить в конфликты».
Таким образом, Запад во главе с США, подвергая критике политику Турции в отношении Греции, следует «тренду», характеризующему его отношения с Анкарой на протяжении последних лет. Турция, оставаясь союзником США и европейских держав в рамках НАТО, проводит, тем не менее, суверенную политику, нередко входящую в противоречие с евроатлантической стратегией. Это проявляется и в росте партнерского взаимодействия Турции и России, особенно в сфере военно-технического сотрудничества, что вызывает наибольшее неприятие у США и НАТО. В то же время косвенная поддержка Москвой позиции Анкары в «эгейской истории» является еще одним показателем российско-турецкого сближения, которое, судя по всему, не поколебала даже война в Украине.
К слову, на нюансы противоречий между Турцией и Западом особенно напирает Греция. В стремлении подтолкнуть мозговые центры НАТО против Турции Афины приводят аргумент о том, что Анкара не реализует санкции против России. А в расчете заручиться еще большей поддержкой со стороны Евросоюза Греция призывает использовать «случай с Украиной, доказавший, что угрозы и вторжения, выходящие за пределы международного права, создают беспрецедентное единство и самый прямой ответ».
Между тем поддержка Соединенными Штатами Греции выразилась в милитаризации целого ряда греческих островов в Эгейском море. Анкара протестует, так как по Лозаннскому договору 1923 года и Парижскому соглашению 1947 года восточные острова Греции в Эгейском море должны оставаться демилитаризованными. А Запад пытается убедить Анкару в том, что милитаризация островов и расширение военного сотрудничества между США и Грецией проводятся исключительно с целью сдерживания России на фоне ее военной операции в Украине.
Во всей этой истории вызывает интерес то, как отразится на раскладе внутри Североатлантического альянса и его позициях на мировой арене растущее противостояние между двумя союзниками по НАТО - Турцией и Грецией? И каково будет отношение Альянса к сторонам этого противостояния в случае разворачивания вооруженного конфликта?
Обращает на себя внимание то обстоятельство, что Греция задействовала российские ЗРК С-300 во время выполнения турецкими истребителями F-16 задач НАТО в воздушном пространстве над Эгейским морем. Поэтому президент Турции Эрдоган и заявил, что Греция бросила вызов НАТО и его союзникам, а не Турции.
Но реальность такова, что НАТО будет исходить не из аргументации сторон, а из непосредственных интересов Альянса. А они лежат в плоскости укрепления стратегической роли военно-политической организации евроатлантизма во всех регионах, составляющих ареал приоритетного влияния НАТО. Включая и имеющее прямое отношение к Турции и Греции Восточное Средиземноморье.
В этом контексте неоправданными представляются надежды Греции, что западный блок в интересах локальных задач Афин пойдет на вооруженное сдерживание входящей в НАТО Турции. Если, конечно, последняя примет решение исполнить свое обещание «нанести удар в любой момент» в случае продолжения Грецией агрессивных действий. И вполне вероятно, что осознание этой данности Афинами позволяет предположить, что подобный форс-мажорный случай все же не произойдет. Во всяком случае, в обозримой перспективе.