BMT: “2023-cü ildə dünya misli görünməmiş ərzaq qıtlığı ilə üzləşə bilər”
İdxal inflyasiyası amili hazırda dünya ərzaq bazarına ciddi təsir göstərir və bu, planetin inkişaf etməkdə olan və yoxsul ölkələrinə böyük ziyan vurur. Ərzaq qiymətlərinin davamlı artımı Azərbaycanın yerləşdiyi bölgənin də əsas problemlərindən biri olaraq qalır.
Gələn il qlobal aclığın artması təhlükəsi BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasında yenidən müzakirə edilib. Bu, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) son proqnoz və hesabatlarında əsas mövzuya çevrilib. Ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi Azərbaycanın qarşısında duran əsas vəzifədir: 2023-cü il dövlət büdcəsi layihəsində aqrar sahəyə xərclər artırılıb və ərzaq ehtiyatları yaradılır.
Misli görünməmiş artım
“Dünya hazırda ərzaq əldə etmək böhranı, önümüzdəki aylarda ərzaq mövcudluğu və əlçatanlığı böhranı ilə üzləşmək riski altındadır. Kənd təsərrüfatı sistemləri kövrəkdir və tədarük zəncirləri təzyiq altındadır. Buna görə də qlobal ərzaq təhlükəsizliyi ilə bağlı böhranın miqyası narahatedicidir”, - FAO-nun baş direktoru Qu Donqyun bildirib.
Yeri gəlmişkən, FAO-nun proqnozlarına əsasən, taxılın qiymətinin daha da artması ehtimalı hələ də yüksəkdir. Bu isə un, çörək, makaron və qənnadı məmulatlarının, o cümlədən yemin bahalaşmasına səbəb olur. Nəticədə, yumurta, quş əti, ət və süd məhsulları bahalaşacaq.
“Gübrə bazarlarını normallaşdırmasaq, gələn il qida sektorunda problemlərlə üzləşəcəyik. BMT Rusiya istehsalı olan ərzaq və gübrənin ixracı qarşısındakı maneələri aradan qaldırmağa tam sadiqdir”, - BMT-nin Baş katibi Antoniu Qutyerreş BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyası ilə bağlı mətbuat konfransında bildirib.
FAO-nun son hesabatında qeyd olunub ki, bu ilin əvvəlindən azot, kalium və fosfat gübrələrinin qiymətlərində misli görünməmiş artım baş verib. Bu da kənd təsərrüfatı məhsullarının azalması və 2023-cü ildə ərzaq qiymətlərinin artması ilə nəticələnə bilər. Kənd təsərrüfatı ilə bağlı kimyəvi maddələrin çatışmazlığı probleminə səbəb sanksiyalar nəticəsində Rusiya və Belarusdan gübrə ixracının azalmasıdır. Xatırladaq ki, sanksiyalardan qabaq Avropa ölkələri gübrələrin (və onların istehsalı üçün xammalın) təxminən 40 %-ni Rusiya və Belarusdan idxal edirmiş.
Bundan başqa, enerji böhranı və ammonyak istehsalında istifadə olunan ucuz Rusiya təbii qazının çatışmazlığı Aİ ölkələrində karbamid istehsalının azalmasına səbəb olub. Əslində, gübrələrin qiymətinin artması ilə bağlı problem hələ 2021-ci ildən müşahidə olunur. Bunun səbəblərindən biri gəmilər və dəmir yolu ilə daşımaların tariflərinin artmasıdır. Amma gübrələrlə bağlı ən kəskin çatışmazlıq bu il fevralın sonundan, yəni Ukraynada müharibə başlayandan bəri hiss olunub.
Dünya Bankının məlumatına görə, 2022-ci ilin birinci rübündə qlobal gübrə qiymətləri 10%, ikinci rübündə daha üçdə bir qədər artıb. Gübrənin ilin sonunda 70% bahalaşacağı proqnozlaşdırılır. Sentyabrın əvvəlində karbamid gübrələrinin qiyməti 1 ton üçün 660 dolları ötüb. Bu isə 2008-ci il böhranından sonrakı qiymətdən çoxdur.
Bundan başqa, istehsalın azalması digər seqmentlərdə də müşahidə olunur. Buna səbəb, təxminən, 80 % bahalaşan Belarus və Rusiya istehsalı olan kalium xammalının, həmçinin fosfat gübrələrinin istehsalı üçün lazım olan kükürd, apatit və digər xammal tədarükünün azalmasıdır.
Bu arada, BMT-nin Ümumdünya Ərzaq Proqramı hesab edir ki, gübrə çatışmazlığından əlavə, ərzaq bazarı Asiyada ekstremal hava şəraiti (Pakistan, Hindistan və Çində güclü yağışlar və daşqınlar) üzündən çox yüksək risklərlə üzləşir. Üstəlik, buraya Yaxın Şərq və Afrikanın bir sıra ölkələrində misli görünməmiş quraqlıq da daxildir. Bu yay hətta ənənəvi olaraq su problemi yaşamayan Almaniya, Fransa, İspaniyadakı və Aİ-nin digər ölkələrindəki əkin sahələrinə quraqlıq nəticəsində ziyan dəyib. Quraq bölgələrdə vəziyyət daha da pisdir. Məsələn, Suriya, İraq, İran, Misir, Yəmən, o cümlədən Yaxın Şərq və Afrikanın digər ölkələrində əkin sahələri kəskin su qıtlığı ilə üzləşib.
“Bu il problem kənd təsərrüfatı məhsullarının qiymətlərinin artması səbəbindən ərzaq ala bilməmək idi. Lakin 2023-cü ildə planetin bütün əhalisini qidalandırmaq üçün kifayət qədər ərzağın olmaması ilə üzləşə bilərik”, - BMT-nin Ümumdünya Ərzaq Proqramının Yaxın Şərq və Şimali Afrika üzrə regional direktoru Korin Fleyşer bildirib.
Təhlükəli qeyri-mütənasiblik
FAO və BMT-nin digər müvafiq qurumlarının məlumatına görə, pandemiyadan əvvəlki 2019-cu ildən bəri dünyada ac insanların sayı 150 milyon artaraq 828 milyona çatıb. 2021-ci ildə dünyada, təxminən, 2,3 milyard insan bəsləyici qidaya təhlükəsiz, orta və ya ciddi şəkildə çıxış çatışmazlığı ilə üzləşib. Bununla bağlı vəziyyət 2022-ci ildə daha da pisləşib. Ümumiyyətlə, pandemiyanın iqtisadi nəticələri ilə əlaqədar ərzaq inflyasiyası, gəmi ilə yükdaşımalarının qiymətinin artması, məhdud logistika, həmçinin Ukraynadakı hərbi münaqişə səbəbindən 3 milyarddan çox insan üçün sağlam qidalanma əlçatan deyil.
Üstəlik, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD) və FAO-nun 2022-ci ilin iyunun sonunda 10 illik kənd təsərrüfatı proqnozu ilə bağlı dərc etdiyi hesabata əsasən, dünya ərzaq istehlakı əsasən əhalinin artmasına görə ildə orta hesabla 1,4 % artacaq. Amma aqrar sektorda istehsal artımı 1,1 %-dən çox olmayacaq. Demək, tələbatın ödənilməsinə kifayət etməyən istehsalla artan istehlak arasında fərq daha da genişlənəcək. BMT-nin hesablamalarına əsasən, 2050-ci ilə qədər dünya əhalisinin sayı 9 milyard nəfərə çatacaq. Bu qədər əhalini qida ilə təmin etmək üçün kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalını azı 70 % artırmağa ehtiyac var.
Bütün bunlara rəğmən, dünyada hazırkı çağırışlara, hətta ərzaq təhlükəsizliyi sahəsində gələcək risklərə aydın cavablar yoxdur. Bu sahədə həyata keçirilən müəyyən tədbirlər hələ də yerli xarakter daşıyır. Belə ki, iyulun sonunda əldə edilmiş “taxıl sazişi” çərçivəsində Birgə Koordinasiya Mərkəzi (BKM, Türkiyə) dənli, yağlı bitkilər və digər kənd təsərrüfatı məhsulları ilə yüklənmiş 203 gəminin Ukrayna limanlarından daşınmasına və çıxmasına icazə verib. Nəticədə, Yaxın Şərq, Asiya, Avropa və Afrika ölkələrinə ümumilikdə 4,5 milyon tondan çox ərzaq yükü daşınıb.
Bu məqamda qeyd edək ki, sentyabrın 21-də ABŞ Prezidenti Cozef Bayden BMT Baş Assambleyasında çıxışı zamanı Vaşinqtonun dünyada ərzaq təhlükəsizliyi probleminin həlli üçün 2,9 milyard dollar ayıracağını bəyan edib. O, bu vəsaitin təxminən 2 milyard dollarını pandemiyadan ən çox zərər çəkmiş və Ukraynadakı müharibə səbəbindən tədarük zəncirləri pozulmuş ölkələr üçün ərzaq yardımı proqramlarını maliyyələşdirmək məqsədilə istifadə edəcək. Üstəlik, ABŞ Kənd Təsərrüfatı Departamenti Afrika və Şərqi Asiyada uşaqların məktəb qidalanması ilə bağlı proqramlar üçün təxminən 200 milyon dollar ayıracaq, BMT-nin iqlim gündəliyinin bir hissəsi kimi kənd təsərrüfatı layihələrinin təşviqi üçün isə təqribən 200 milyon dollardan çox vəsait istifadə ediləcək.
Aydındır ki, BMT, ABŞ və digər donorların göstərdiyi yardımlar planetdəki ac və köməyə ehtiyacı olan insanların sayı ilə müqayisədə son dərəcə cüzidir. İndiki vəziyyətdə ərzaq qiymətlərinin sürətlə aşağı düşəcəyinə ümid etmək də olmaz. Məhz buna görə hələ bu ilin ortalarında BMT inkişaf etməkdə olan ölkələri ərzaq istehsalını artırmaq, boş torpaq fondlarını əkin dövriyyəsinə cəlb etmək, su və digər resurslardan ehtiyatlı istifadə etmək üçün səy göstərməyə çağırıb.
Məqsəd asılılığı azaltmaqdır
Artıq bir neçə ildir ki, Azərbaycan bu yolla gedir. Son vaxtlar idxalın əvəzlənməsi və kənd təsərrüfatı istehsalının artırılması siyasətinə hökumət impuls verir və dəstək göstərir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2022-ci il iyulun 19-da imzaladığı “Ərzaqlıq buğda ilə özünütəminetmə səviyyəsinin yüksəldilməsinə dair bir sıra tədbirlər haqqında” Fərmana əsasən, ölkədə qabaqcıl kənd təsərrüfatı texnologiyalarının, qənaətcil suvarma sistemlərinin tətbiqi, ixtisaslaşdırılmış taxıl əkini aqroparklarının sayının artırılması hesabına yerli taxıl istehsalının artırılması üçün bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Yalnız birinci mərhələdə, yəni təqribən 3-4 ildən sonra hər hektardan orta məhsuldarlığın indiki 32 sentnerdən 50 sentnerə və yuxarıya çatdırılması planlaşdırılır. Bunun o cümlədən Qarabağ bölgəsində əkin sahələrinin mərhələli şəkildə mənimsənilməsi hesabına həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Nəticədə, ərzaq buğdası ilə özünütəminetmə səviyyəsini 80 %-ə çatdırmaq və Azərbaycanın bahalı idxaldan asılılığının davamlı şəkildə azalmasına nail olmaq mümkündür.
Bununla əlaqədar, sentyabrın ikinci ongünlüyündə Azərbaycanın Baş naziri Əli Əsədov Ağsu rayonuna səfəri çərçivəsində problemlərin aradan qaldırılması və taxıl istehsalının genişləndirilməsi ilə bağlı işçi müşavirə keçirib. Baş nazir vurğulayıb ki, dövlət ərzaqlıq buğda istehsalçılarına dəstək verəcək. Bununla əlaqədar, fermerlərə dövlət dəstəyi çərçivəsində yeni subsidiyalaşdırılmış mexanizmlərindən istifadə, müasir suvarma sistemlərinin tətbiqi, əkin sahələrinin, buğda istehsalının məhsuldarlığının artırılması və keyfiyyətinin yüksəldilməsi, müasir texnikanın və qabaqcıl kənd təsərrüfatı texnologiyalarının tətbiqi perspektivləri qeyd olunub.
Dövlət başçısının fərmanının həyata keçirilməsi üçün gələn il taxıl istehsalçılarının və aqrar-sənaye kompleksinin digər strateji əhəmiyyətli sahələrinin dəstəklənməsi üzrə nəzərdə tutulan tədbirlərin əksəriyyətinin maliyyələşdirilməsi dəfələrlə artırılacaq.
Xatırladaq ki, bu yaxınlarda Nazirlər Kabinetinin Azərbaycanın 2023-cü il dövlət büdcəsi layihəsinin və büdcə zərfinin digər sənədlərinin müzakirəsinə həsr olunmuş geniş iclasında gələn il kənd təsərrüfatının inkişafına dövlət xərclərinin 20,5 % artırılması qərara alınıb.
Qarşısı alına bilməyən neqativ
Aydındır ki, Azərbaycan aqrar sahədə nəzərdə tutulan tədbirlərin nəticəsini yalnız bir neçə ildən sonra hiss edəcək. Hələ ki ölkədə orta illik inflyasiya 2022-ci ilin avqustun sonuna qədər 13,2 %-ə yüksəlib. Qeyd edək ki, ərzaq məhsulları ötən ilin avqustundan düz 20,8 % bahalaşıb. Bu, daha çox idxal inflyasiya amili ilə bağlıdır. Xarici ölkələrdən idxal olunan ərzaq məhsulları, kənd təsərrüfatı xammalı və yerli istehsalda istifadə olunan komponentlər bahalaşdıqda istehsalın maya dəyəri avtomatik olaraq artır. Bu gün bu neqativ məsələni aradan qaldırmaq mümkün deyil. Amma onun daxili ərzaq bazarına təsirini yumşaltmaq üçün tədbirlər görülür.
Hazırda Azərbaycanda strateji əhəmiyyətli ərzaq buğdasının idxalı mümkün qədər asanlaşdırılıb. Üstəlik, buğda idxalına ƏDV-nin ləğvi müddəti uzadılıb və taxıl idxalçıları üçün “sıfır” rüsum qüvvədə saxlanılıb. Bu da son deyil. Un istehsalı müəssisələrinə subsidiyalar ayrılıb və yerli bazarın təmin edilməsi üçün digər addımlar atılıb. Məsələn, Dövlət Ehtiyatları Agentliyi təsis edilib, ərzaq ehtiyatlarının strukturu formalaşdırılır, ölkəyə gətirilən və istehsal olunan ərzaq məhsullarının bir hissəsi ehtiyatda saxlanılır. Ümumilikdə, özəl şirkətlərin, Dövlət Ehtiyatları Agentliyinin, həmçinin digər strukturların səyləri nəticəsində 2022-ci ilin yanvar-avqust aylarında idxal olunan ərzaq məhsullarının tədarükü 20,8 % artaraq 1,4 milyard dolları keçib. Ərzaq məhsullarının idxalının strukturunda əsas həcm 12,1 % artımla buğdanın payına düşüb (təqribən 540 min ton). Növbəti yerləri qarğıdalı - 51,6 min ton (2,6 dəfə), düyü - 40,7 min ton (19,8 %), o cümlədən ət (1,9 %) və kərə yağı (30,2 %) tutur.
Yeri gəlmişkən, bu il Azərbaycan ərzaq buğdasının tədarükünün şaxələndirilməsində mühüm irəliləyişə nail olub: 2022-ci ilin birinci yarısında Qazaxıstandan tədarük 8 dəfə artaraq 182,7 min tona çatıb. Bu yaxınlarda Dövlət Ehtiyatları Agentliyi Moldovadan 100 min ton ərzaq buğdasının tədarükü ilə bağlı razılıq əldə edib. Bakı isə Kişineunu karbamid gübrələri ilə təmin etməyi planlaşdırır. Moldovadan 2022-ci ilin oktyabrından 2023-cü ilin fevralınadək hər ayda 20 min ton buğda tədarük ediləcək.
Taxılın və digər ərzaq məhsullarının müəyyən hissəsi daha artıq alınaraq agentliyin anbarlarında saxlanılır. Bu ehtiyatlar həm fors-major hallarda (təbii və texnogen fəlakətlər, müharibələr), həm də daxili bazarda qiymətlərin nəzarətsiz artması halında onların tənzimlənməsi məqsədilə istifadə oluna bilər.
Bir sözlə, biz növbəti iki ildə ərzaq inflyasiyasına qatlanmağa məcburuq. Əsas məsələ kənd təsərrüfatı məhsulları ilə özünütəminat məsələləri həll edilənə qədər, hökumətin sərəncamında əhalinin ehtiyac duyduğu miqdarda ərzaq məhsullarının olmasıdır.

UN: World may suffer from unprecedented food shortage in 2023
Imported inflation continues to shake the world food market causing the greatest damage to the developing and poorest countries. The ongoing rise in food prices remains the number one problem also for most states in the region, includes Azerbaijan.
The threat of increased global hunger next year was again discussed during the ongoing 77th session of the UN General Assembly. This was also a key issue in all recent forecasts and reports published by the UN Food and Agriculture Organization (FAO).
Ensuring food security is also a key challenge for Azerbaijan: the draft state budget for 2023 increases spending on the agricultural sector and further develops the country’s food reserves.
Unprecedented growth
"There is an international risk of a crisis of access to food availability and affordability in the coming months. Our agriculture food systems are fragile and supply chains are under pressure, the scale of the global food security crisis is frightening," FAO Director General Qiu Dongyu said.
FAO forecasts that cereal prices are still likely to rise further leading to higher prices for flour, baked goods, pasta and confectionery as well as forage, which will push prices for eggs, poultry, meat and dairy products up. "If we do not normalise the fertiliser markets, we will face problems in the food sector next year. The UN is fully committed to removing obstacles to exports of Russian food and fertilizers," UN Secretary-General António Guterres told a news conference on the occasion of the 77th session of the UN General Assembly.
Since the beginning of this year, there has been an unprecedented increase in the price of nitrogen, potash and phosphate fertilizers, which could reduce future agricultural yields and lead to higher food prices in 2023, according to a recent FAO report. The problem of agrochemical shortages is closely associated with reduced exports of fertilizers from Russia and Belarus due to the sanctions. In the past, European countries imported about 40% of fertilizers (and raw materials for their production) from Russia and Belarus.
In turn, the energy crisis and the shortage of cheap Russian natural gas, which used to be the main source of ammonia, reduced urea production in the EU. Fertilizer prices have been a problem since 2021, including as a result of increasing cargo rates and railway tariffs. However, the most acute shortages have been observed since late February 2022 following the outbreak of the war in Ukraine.
According to the World Bank (WB), global fertilizer prices increased by 10% in 1Q2022, by another third in 2Q20222, and are projected to increase by as much as 70% by the end of this year. In particular, the urea fertilizer prices have exceeded $660 per ton by the beginning of September - it is higher than after the 2008 crisis. Other segments are also experiencing a decline in production due to lower supplies of Belarusian and Russian potash, which increased in price by almost 80%, as well as sulphur, apatite and other phosphate fertilizer derivatives.
The UN World Food Programme (WFP) notes that in addition to fertilizer shortages the food market is facing very high risks of extreme weather conditions in Asian countries (heavy rains and floods in Pakistan, Indochina), unprecedented drought in a number of countries in the Middle East and Africa. This summer even agricultural land in traditionally water-sufficient Germany, France, Spain and other EU countries has been affected by drought. The situation is even worse in arid regions - Syria, Iraq, Iran, Egypt, Yemen and other countries of the Middle East and Africa, which faced a severe shortage of water for irrigation. "If the problem this year was the inability to buy food due to rising food prices, in 2023 the global community will face a food shortage that simply may not be enough to feed the entire global population," Corinne Fleischer, WFP Director for the Middle East and North Africa, said.
Dangerous imbalance
FAO and other relevant UN agencies estimate that the number of hungry people in the world has increased by 150 million to 828 million since pre-pandemic 2019. In 2021, some 2.3 billion people faced moderate to severe lack of access to safe and nutritious food; in 2022, the situation worsened further. Overall, due to food inflation resulting from the economic impact of the pandemic, rising ship charter prices and limited logistics, and military conflict in Ukraine, the number of people having difficulties with access to healthy food diets surpassed 3 billion.
Moreover, according to the ten-year OECD-FAO agricultural projection report published at the end of June 2022, annual global food consumption will grow by an average of 1.4% mainly due to population growth. At the same time, the growth of production in the agricultural sector will not exceed 1.1%, thus the gap between insufficient production and growing consumption will only grow. The UN predicts that the global population will reach 9 billion by 2050. In order to feed them, agricultural production must increase by at least 70%.
Today, there are no clear answers to the current challenges and future risks in food security. Certain measures taken in this area have so far been of a local nature. Thus, within the framework of the so-called grain deal reached at the end of July, the Joint Coordination Centre (JCC, Turkey) has authorised the shipment and departure from Ukrainian ports of 203 vessels carrying cereals and oilseeds and other agricultural raw materials for the Middle East, Asia, Europe and Africa - in total over 4.5 million tons of food cargo. On September 21, US President Joe Biden announced at the UN General Assembly that Washington would allocate $2.9b to tackle food insecurity in the world. In particular, the US will allocate about $2b of these funds to finance food aid programmes for countries hit hardest by the pandemic and supply chain disruption due to the war in Ukraine. Around $200m will be allocated by the US Department of Agriculture for programmes related to school meals for children in Africa and East Asian countries, and almost $200m will be used to promote agricultural projects as part of the UN climate agenda.
It is clear that the aid provided by the UN, the US and other donors is very small compared to the number of hungry and needy people on the planet. Nor can we expect food prices to fall anytime soon given the current situation. That is why as early as mid-year the UN called upon developing countries to make every effort to boost food production, convert waste land into farmland and use water and other resources prudently.
Goal: reduce dependency
Azerbaijan has been on this path for a number of years. Recently, the policy of import substitution and increase in agricultural production has received additional support from the government. According to the decree of President Ilham Aliyev dated July 19, 2022 on measures to increase the level of self-sufficiency in food wheat, the government plans a number of measures to increase local grain production through the use of advanced agricultural technologies, introduction of economical irrigation systems, increasing the number of specialised grain-sowing agriculture parks. At the first stage (3-4 years), it is planned to raise the average yield from the current 3.2 tonnes to 5.0 tonnes per hectare and higher. This will include the gradual development of arable land in Garabagh. As a result, self-sufficiency in food wheat could be increased to 80% and Azerbaijan's dependence on expensive imports could be sustainably reduced.
In the second decade of September, as part of his visit to the Aghsu district, Prime Minister Ali Asadov held a working meeting on problems and expanding grain production. Mr. Asadov noted that the state "will provide all possible support to producers of food wheat”. In this regard, he outlined the prospects of introduction of new subsidy mechanisms of state support to farmers, introduction of modern irrigation systems, increasing the area under crops, increasing the productivity of wheat production, improving its quality, the use of modern equipment and advanced agricultural technologies.
In order to implement the above presidential decree, funding for most of the planned activities to support grain producers and other strategically important areas of the agro-industrial complex (AIC) will be multiplied next year. Recently, during the meeting of the Cabinet of Ministers to discuss the draft State Budget of Azerbaijan for 2023 and other documents of the budget package it was decided to increase state spending on the development of agriculture in 2023 by 20.5%.
Negative effects
It is clear that it will take several years before Azerbaijan feels the effects of the planned measures in the agricultural sector. In the meantime, the average annual inflation in the country accelerated to 13.2% at the end of August 2022. This increased the prices of food products by 20.8% since last August—largely due to the factor of imported inflation, when not only all foreign food products become more expensive but also imported agricultural raw materials and components used in local production, the cost of production automatically increased. It is impossible to overcome this negative factor today, but measures are taken to mitigate this impact on the domestic food market.
For example, Azerbaijan facilitated the export of strategically important food wheat as much as possible, extended the abolition of VAT from last year and maintained a zero duty for grain importers. In addition to subsidies to flour mills, authorities have taken other measures to secure the local market. These include the establishment of a State Reserve Agency, the development of the food reserve structure, and the reservation of some imported and locally produced food. Overall, through the efforts of private procurement companies, the State Reserves Agency and others, food imports increased by 20.8% between January and August 2022 (more than $1.4b). In terms of food imports, the situation is as follows: imported wheat around 540,000 tonnes (+12.1%), corn – 51,600 tons (2.6 times), rice – 40,700 tons (19.8%), as well as meat (1.9%) and butter (30.2%).
This year Azerbaijan has also made significant progress in the diversification of food wheat supplies: in 1H2022 the import from Kazakhstan increased eightfold reaching 182,700 tonnes. Recently, the State Reserves Agency decided to deliver 100,000 tons of food wheat from Moldova. In turn, Baku plans to provide Chisinau with carbamide fertilizers. Wheat from Moldova is expected to be supplied from October 2022 to February 2023 in batches of 20,000 tonnes per month.
A certain portion of grain and other food products is purchased to be reserved in the agency's warehouses. A certain portion of grain and other foodstuff is purchased from the agency's warehouses in case of force majeure (natural or man-made disasters, war) and in order to regulate prices in the domestic market in case of uncontrolled price rises.
In short, we will have to survive food inflation for the next two years, for better or for worse. The main thing is that before the issues of self-sufficiency in agricultural commodities are resolved, the government should take care of maintaining the volume of food available to the population.