Avropa Azərbaycan da daxil olmaqla alternativ mənbələrdən tədarükü artırmaqla, təbii qaz böhranından yan keçməyə çalışır
Havalar soyuduqca qışa hazırlıq işləri ön plana çıxır. Avropa ilə Rusiya arasında isə artıq “təbii qaz müharibəsi” qızışmaqdadır. Hazırda Köhnə Qitə ölkələrində enerji böhranı və inflyasiyanın yüksəlməsi barədə hər kəs danışır. İndi bir sıra avropalı siyasətçilər böhranın dərinləşməsi təhlükəsi səbəbindən Avropa İttifaqını (Aİ) Rusiyaya qarşı sanksiyaları bu ilin sonuna qədər ləğv etməyə belə çağırırlar. Rusiya da “təbii qaz müharibəsi” nəticəsində itkilərlə üzləşir. Məsələn, onun büdcəsi gəlirlərin bir hissəsindən məhrum olub. Üstəlik, güman ki, gələcəkdə “Qazprom” əsas, ödəmə qabiliyyəti baxımından etibarlı müştərisini itirəcək. Bütün bunlara görə, demək olar ki, hər həftə müxtəlif məkanlarda Avropanın enerji təhlükəsizliyi, təbii qaz təchizatı marşrutlarının və mənbələrinin şaxələndirilməsi, həmçinin istehlakçıların müdafiəsi üçün zəruri tədbirlərlə bağlı müzakirələrin aparılması adi hala çevrilib.
Avropanın ümidləri
Sentyabrın 21-22-də Buxarestdə “Gələcəyə körpü” devizi altında keçirilən “V Rumıniya Beynəlxalq Qaz Konfransı” enerji təchizatı mənbələrinin və marşrutlarının şaxələndirilməsi, həmçinin enerji keçidində təbii qazın rolu üzrə əməkdaşlığın davam etdirilməsi üçün daha bir fürsət idi.
Konfransda Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi və Azərbaycan təbii qazı əsas müzakirə mövzularından biri olub. Yeri gəlmişkən, tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov ölkənin Aİ-nin enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə verdiyi töhfələrdən, həmçinin Azərbaycan “mavi yanacağı”nın ixracı ilə bağlı gələcək planlardan ətraflı danışıb. Məqsədi məhz bu beynəlxalq qaz konfransında iştirak etmək olan Azərbaycanın energetika nazirinin Rumıniyaya iki günlük səfəri məhsuldar olub. Konfransdan və ikitərəfli danışıqlardan əlavə, P.Şahbazov Rumıniyanın Baş naziri Nikolay Siukanın təşkil etdiyi nazirlərin iclasında iştirak edib. Nazir müzakirə panelində regionun digər səkkiz ölkəsindən olan həmkarları ilə birgə iştirak edib: Rumıniya, Bolqarıstan, Macarıstan, Ukrayna, Moldova, Gürcüstan, Yunanıstan və Türkiyə. Onlar Türkiyə və Yunanıstan limanları vasitəsilə “mavi yanacağ”ın Aİ-yə nəqli üçün yeni alternativ marşrutları, həmçinin “yaşıl enerji”nin ixracı üzrə layihələri qiymətləndirib və müəyyənləşdiriblər. Üstəlik, Xəzər dənizindən Avropaya külək enerjisinin nəqli məqsədilə Qara dənizin dibi ilə Azərbaycan-Gürcüstan-Rumıniya-Macarıstan kabel xəttinin çəkilməsi ilə bağlı Azərbaycanın təşəbbüsü də müzakirə olunub.
“Bütün Avropada hiss edilən enerji böhranı həm bu qış, həm də gələcək nəsillər üçün dayanıqlı və ətraf mühiti nəzərə alan həll yolları tapmaq və lazımi enerjini təmin etmək səylərimizdə bizi daha da birləşdirib”, - deyə N.Siuka bildirib.
Rumıniyanın enerji daşıyıcılarına olan daxili tələbatını ödəmək imkanlarından danışan baş nazir qarşıdan gələn soyuq aylarda ölkəsi üçün problemin yaranmayacağına əminliyini ifadə edib: “Qışda soyuqdan donmayacağıq! Bu ilin soyuq mövsümünü keçirə bilmək üçün bizə lazım olan təbii qazın 90 %-ni daxili resurslar hesabına təmin edə biləcəyik”.
Onun sözlərinə görə, bu, Qara dənizin Rumıniya şelfində təbii qaz hasilatı hesabına mümkün olacaq. Baş nazir burada hasilata 2022-ci ildə start verildiyini qeyd edib.
Xatırladaq ki, bir neçə illik gecikmədən sonra rumıniyalı deputatlar investisiyaların cəlb olunması ümidi ilə bu ilin əvvəlində dənizdə hasilatla bağlı qanunvericiliyə dəyişiklikləri təsdiqləyiblər. Rumıniya hakimiyyəti hesab edir ki, yeni qanun və neft-qaz sahəsinə investisiyaların qoyulmasının təşviqi Qara dənizdə təbii qaz ehtiyatlarının və yaxın illərdə Buzau qraflığının (Rumıniyanın cənub-şərqi) dərin sulu hissəsində ehtiyatların mənimsənilməsi üçün şərait yaradacaq.
“Xəzər dənizindən hasil ediləcək Azərbaycan təbii qazının nəqlini həyata keçirə biləcək Bolqarıstan-Yunanıstan interkonnektorunun (IGB) işə düşməsi Rumıniyanın və bütün regionun enerji təhlükəsizliyini artıracaq”, - deyə Rumıniyanın Baş naziri Nikolay Siuka vurğulayıb.
Şaquli Dəhliz
Konfransda çıxış edən Rumıniyanın energetika naziri Virgil Popesku deyib ki, IGB-nin işə düşməsi Rumıniyaya Şaquli Dəhliz (Yunanıstan-Bolqarıstan-Rumıniya-Macarıstan) vasitəsilə Azərbaycandan təbii qaz idxal etməyə imkan verəcək.
O əlavə edib ki, Azərbaycan təbii qazının tranzitini təmin etmək üçün region ölkələri arasında razılaşmalara ehtiyac var: “Uzun müddətdir ki, Rusiyaya alternativ olan mənbələrdən təbii qaz almağa çalışırıq. Digər ölkələrdən, məsələn, Azərbaycandan, “mavi yanacaq” və ya mayeləşdirilmiş təbii qaz idxal etmək üçün tranzitlə bağlı saziş lazımdır və biz bunun üzərində işləyirik”.
Nazirlərin görüşündə iştirak edən Moldova Baş nazirinin müavini Andrey Spınu ölkəsinin yeni təbii qaz tədarükçülərini, o cümlədən Azərbaycanı cəlb etməkdə maraqlı olduğunu bir daha vurğulayıb: “Uzunmüddətli perspektivdə Azərbaycan, Rumıniya kimi tərəfdaşlarımızla alternativ tədarüklər tapmağa çalışırıq. Amma ilk növbədə, bu qış fəslindən çıxmalıyıq. Moldova kiçik dövlətdir. Buna görə bizim tələbatımız da azdır. Bizim üçün bu, təhlükəsizlikdən daha çox əlçatanlıq məsələsidir”.
A.Spınu qeyd edib ki, ölkədə artıq təbii qaz istehlakı azalıb: “Sentyabrın əvvəlindən təbii qaz istehlakı, təxminən, 20 % azalıb”.
Azərbaycanın energetika naziri isə çıxışında bir daha Bakının Avropa ölkələri ilə enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduğunu vurğulayıb. Nazir Rumıniya ilə bağlı qeyd edib ki, Azərbaycan SOCAR yaxşı işgüzar münasibətlərə və bazar mövqelərinə malik olduğu Rumıniyada biznesini genişləndirmək üçün müxtəlif imkanları nəzərdən keçirir: “SOCAR Rumıniyada sayı 67-ə çatan böyük yanacaqdoldurma məntəqələri şəbəkəsinə malikdir. Üstəlik, SOCAR-ın yanacaqdoldurma məntəqələrinin sayını artırmaq planları var”.
Bundan əlavə, nazirin sözlərinə görə, Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti həmçinin neft-qaz biznesinin digər seqmentlərində, xüsusən də neft emalı sahəsində iştirak imkanları ilə bağlı danışıqlar aparır.
Azərbaycan təbii qazının Rumıniyaya nəqlinə gəlincə, P.Şahbazov rumıniyalı həmkarını əmin edib ki, bunun üçün mümkün olan hər şey edilir, lakin ani qərarlara ümid etmək olmaz: “Biz Rumıniyadan olan nümayəndələrlə danışıqlar aparırıq və əlimizdən gələni etməyə çalışırıq, lakin bunun üçün vaxt lazımdır. Təbii qaz tranziti və nəqli ilə bağlı müəyyən təşkilati meyarlar var. Bizim Rumıniya ilə strateji tərəfdaşlığımız var və biz əlimizdən gələni edirik. Lakin Avropada azı 10 ölkə bizdən təbii qaz almaq istəyir. Odur ki, biz əlimizdən gələni edirik”.
Hədəf tədarükləri ikiqat artırmaqdır
Pərviz Şahbazov vurğulayıb ki, Azərbaycan bu il Aİ-yə təbii qaz tədarükünü düz 40 % artırmağa hazırlaşır: “İki ildən az bir vaxtda Avropa 16 milyard kubmetrdən çox təbii qazla təchiz edilib. Avropaya qaz təchizatı 2022-ci ilin sonuna 40 % artımla 8,2 milyard kubmetrdən 11,5 milyard kubmetrə yüksələcək. Bu isə Cənub Qaz Dəhlizinin maksimum güclə işləməsinin, təchizatda fasiləsizlik və sabitliyin təsdiqidir”.
İndi Azərbaycan qarşıdakı beş ildə təbii qazın Avropa İttifaqı ölkələrinə nəqlini iki dəfə - 20 milyard kubmetrə qədər artırmaq və bununla əlaqədar Cənub Qaz Dəhlizini genişləndirmək niyyətindədir. Energetika nazirinin sözlərinə görə, bu, enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində növbəti addımdır.
“Hədəfimiz təbii qazın artıq tədarük olunduğu tərəfdaşlarımıza daha çox təbii qaz ixrac etmək, Avropanın cənubundan Balkan yarımadasının qərbinə qədər yeni regionlara tədarükləri genişləndirməkdir”, - deyə azərbaycanlı nazir qeyd edib.
Eyni zamanda Azərbaycan tərəfi təbii qaz ixracını iki dəfə artırmaq üçün zəruri şərtləri yenidən açıqlayıb. Buraya boru kəmərlərinin ötürücülük qabiliyyətinin və hasilatın artırılmasına investisiyaların qoyulması, müqavilələrin imzalanması və texniki tədbirlər görülməsi daxildir. Bir sözlə, Aİ təbii qazın tədarükü ilə bağlı istəyinə uyğun addımlar atmalıdır. Eyni zamanda Azərbaycan başa düşür ki, bununla bağlı tez bir zamanda qərarların verilməsinə ehtiyac olsa da, bir gün ərzində heç nə etmək mümkün deyil.
“Bu, bir anda baş verə bilməz, çünki hökumətlərarası məsləhətləşmələrə ehtiyac var. Üstəlik, müvafiq investisiya qərarları verməliyik. Bizə müqavilələr, istehlak və istehsalla bağlı öhdəliklər lazımdır. Bütün bunlar mümkün qədər tez həyata keçirilməlidir”, - deyə P.Şahbazov qeyd edib.
Bundan başqa, tədarüklərin hansı şərtlərlə həyata keçiriləcəyini müəyyənləşdirməyə ehtiyac duyulur.
“Bu layihənin sürətlə gerçəkləşdirilməsi bizim ümumi marağımızdır. İyulda imzalanmış Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu komanda şəklində fəaliyyətimiz üçün həlledici addımdır və bu, zəruri siyasi təminatı verir. İnanırıq ki, birgə siyasi iradə sayəsində Azərbaycan təbii qazı Avropaya enerji təhlükəsizliyi üçün həlledici olan bir vaxtda - 2027-ci ildə daxil olacaq”, - deyə Azərbaycanın energetika naziri vurğulayıb.
Beləliklə, mövcud vəziyyət yeni enerji mənbələrinin axtarılıb tapılmasının və bunun Aİ-yə nəqlinin təşkilinin vacibliyini açıq şəkildə göstərir. Buna görə də Azərbaycanın Xəzər dənizinin külək enerjisinin Avropaya ixracı təbii qaz konfransının avropalı iştirakçılarının böyük marağına səbəb olub. Söhbət Gürcüstandan keçərək Qara dənizin dibi ilə kabel vasitəsilə Rumıniyaya külək enerjisinin ixracından gedir. Layihənin həyata keçiriləcəyinə şübhə yoxdur, çünki o, Avropanın qarşısına qoyduğu bütün hədəflərə uyğundur: təmiz enerjiyə keçid, enerji mənbələrinin şaxələndirilməsi və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə tədbirləri.
Bakı əmindir ki, Azərbaycan “yaşıl enerji” sahəsində də Aİ-nin etibarlı tərəfdaşına çevriləcək. Odur ki, belə prioritetlərin həyata keçirilməsi sayəsində Bakı ilə Brüssel arasında enerji əməkdaşlığı yeni səviyyəyə yüksələcək.
Yeni era
Növbəti regional (Avropa) enerji iclası oktyabrın 1-nə planlaşdırılıb. Bunun keçirilməsinə səbəb Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektorunun rəsmi istifadəyə verilməsi mərasimidir. Qeyd edək ki, Trans-Adriatik Qaz Boru Kəməri (TAP) ilə nəql olunan Azərbaycan təbii qazı məhz bu interkonnektor vasitəsilə Bolqarıstana tədarük ediləcək. Əslində, onun işə düşməsi Cənub-Şərqi Avropanın enerji xəritəsində yeni eranın başlaması deməkdir. Uzunluğu 182 kilometr olan IGB kəməri Komotinidən başlayır və Stara Zaqorada Bolqarıstan təbii qaz şəbəkəsinə qoşulur. Birinci mərhələdə IGB vasitəsilə ildə 3 milyard kubmetr təbii qaz nəql ediləcək. Onun ümumi ötürücülük gücü isə 5 milyard kubmetrdir.
Bir sözlə, IGB vasitəsilə “mavi yanacaq” Bolqarıstana nəql ediləcək və oradan digər birləşdirici boru kəmərləri ilə Serbiya, Şimali Makedoniya, Rumıniya, Moldova və Ukraynaya da ixrac oluna bilər. Bolqarıstan IGB hesabına Azərbaycandan aldığı təbii qazın həcmini üçdə iki artıra və enerji baxımından çətin qış fəsli yaxınlaşdıqca öz ehtiyatlarını gücləndirə biləcək.
Yunanıstana gəlincə, bu ölkə Balkan yarımadasında təbii qaz qovşağına çevriləcək, çünki IGB vasitəsilə təkcə Azərbaycanın deyil, həm də mayeləşdirilmiş təbii qazın Cənub-Şərqi Avropa bazarlarına nəqli nəzərdə tutulur. Məsələn, 2023-cü ilin sonunda istifadəyə veriləcək Aleksandrupolisdəki terminaldan mayeləşdirilmiş təbii qazın tədarükü vasitəsilə.
Bu məqamda qeyd edək ki, Balkan ölkələri indiyədək ən çox Rusiya təbii qazı və neftindən asılı olub. Məsələn, Bolqarıstan “mavi yanacağa” olan ehtiyaclarının 90 %-ni məhz Rusiyanın hesabına təmin edirmiş. Doğrudur, o, bu ilin yazından bəri bu ölkədən təbii qaz idxal etmir. Buna səbəb Bolqarıstanın Rusiya təbii qazına görə rublla ödənişdən imtina etməsi olub. Amma IGB-nin işə düşməsi ilə enerji mənzərəsi kəskin şəkildə dəyişəcək. Bu, Rusiyanın təbii qaz inhisarının xeyrinə olmayacaq.
Bu arada, IGB-nin istifadəyə verilməsindən danışan Azərbaycanın energetika naziri vurğulayıb ki, bu layihə 2022-ci ildə Bolqarıstana təbii qaz tədarükünü 600 milyon kubmetrə çatdırmağa və ölkənin daxili tələbatının 19 %-ni ödəməyə imkan verəcək. Gələn ildən isə Bolqarıstana müqavilədə nəzərdə tutulduğu kimi əlavə 1 milyard kubmetr Azərbaycan təbii qazı nəql ediləcək.
Yeri gəlmişkən, Bolqarıstanın energetika naziri Rozen Xristov deyib ki, ölkəsi qarşıdan gələn istilik mövsümü üçün Azərbaycandan əlavə 200-300 milyon kubmetr “mavi yanacaq” almağa ümid edir: “Azərbaycanla azı istilik mövsümü üçün təbii qaz həcmlərinin daha 200-300 milyon kubmetr artırılması barədə danışıqlar aparılır. Azərbaycan tərəfinin bu təklifi müzakirə etməyə hazır olduğunu göstərən əlamətlər var”.
Eyni zamanda R.Xristov Azərbaycan tərəfi ilə danışıqların uğurla başa çatacağına ümidvar olduğunu söyləyib.
Bu bəyanat bolqarıstanlı nazirin Buxarestdə Pərviz Şahbazovla görüşü ərəfəsində verilib. Həqiqətən, danışıqlarda bu məsələ qaldırılıb. Doğrudur, hər hansı razılığın əldə olunması barədə məlumat verilməyib. Bu, danışıqların davam edəcəyini söyləməyə əsas verir. Danışıqların nə qədər uğurlu olduğunu isə istilik mövsümü yaxınlaşan zaman anlamaq mümkün olacaq.

Europe tries to avoid gas crisis by increasing supplies from Azerbaijan too
With the approaching winter season, it gradually becomes relevant to prepare for it well before. The gas war between Europe and Russia is in full swing. The energy crisis and rising inflation rates in Europe are well-known topics of discussion for many. A number of European politicians are already openly calling for the EU to lift sanctions against Russia by the end of this year under the threat of a deepening crisis. In turn, Russia also suffers losses from the gas war: the budget loses part of its revenues while Gazprom is likely to lose its main and such a reliable customer in the future.
Amid these events, almost weekly discussions on European energy security, diversification of routes and sources of gas supply and the necessary measures to protect consumers have become a ritual in various forums.
Europe hopes
The 5th International Gas Conference held in Bucharest on September 21-22 entitled Bridge to the Future was another opportunity to continue discussions on cooperation to diversify energy sources, supply routes and the role of natural gas in the energy transition. Azerbaijani gas pushed through the Southern Gas Corridor system was also at the centre of discussion. Azerbaijan’s Energy Minister Parviz Shahbazov explained in detail the country’s contribution to EU energy security and future plans for gas exports from Azerbaijan. The two-day visit of Mr. Shahbazov to Romania was very productive. In addition to the conference itself and bilateral talks, he also attended a ministerial meeting hosted by Romanian Prime Minister Nicolae Ciucă, on a panel with his counterparts from eight other countries in the region: Romania, Bulgaria, Hungary, Ukraine, Moldova, Georgia, Greece and Turkey.
They collectively assessed and identified new alternative routes for transporting gas to the EU via Turkish and Greek ports, as well as green energy export projects, including Azerbaijan’s initiative to lay a cable under the Black Sea Azerbaijan-Georgia-Romania-Hungary to supply Europe with wind energy from the Caspian Sea.
"The energy crisis in Europe has made us even more united in our efforts to find solutions and provide the energy needed, both for this winter and for future generations, in a sustainable manner and with respect for the environment," Nicolae Ciucă told at the International Gas Conference.
Speaking about Romania's capacity to meet domestic energy demand, the prime minister expressed confidence that the coming cold weather will not cause problems for the country.
"We will not freeze to death in winter! We will be able to secure 90% of the required volume of natural gas from domestic resources to survive this year's cold season well," Ciucă believes.
According to him, this will be made possible by gas production on the Romanian shelf of the Black Sea, which will start at the beginning of 2022.
After years of delay, Romanian lawmakers approved changes to offshore legislation earlier this year in the hope of unlocking investment. According to authorities, the new offshore law and the encouragement of investment in the oil and gas sector will create the conditions for the development of natural gas resources in the Black Sea and, in the coming years, of deep-sea resources in Buzău County, south-eastern Romania.
"The introduction of the Bulgaria-Greece Interconnector (IGB), which can receive natural gas from the Caspian Sea and Azerbaijan, will strengthen the energy security of Romania and the entire region," Mr. Ciucă said.
Vertical corridor
In his address to the conference participants, Romanian Energy Minister Virgil Popescu said the launch of IGB would allow Romania to import gas from Azerbaijan through the Vertical Corridor (Greece-Bulgaria-Romania-Hungary).
He added that agreements between the regional countries are also necessary to ensure transit of this gas: "We have been working on getting gas from non-Russian sources for a very long time. To import natural gas or LNG from somewhere else, such as Azerbaijan, we need a transit agreement, and we are working on it.”
Moldovan Deputy Prime Minister Andrei Spinu, who attended the ministerial meeting, reiterated his country's interest in attracting new gas suppliers, including from Azerbaijan.
"In the long term, we will try to find alternative supplies with our partners, such as Azerbaijan and Romania. However, we need to overcome this winter first. Moldova is quite a small state, so our demand is also smaller. For us it is more a question of availability than security," Mr. Spinu said.
He noted that the country is already reducing its gas consumption, with a drop of almost 20% since the beginning of September.
In his speech minister Shahbazov once again focused on Baku's interest in expanding energy cooperation with European countries. As for Romania, he noted that SOCAR is considering various opportunities to expand its business in Romania, where it already has a strong business relationship and market position.
"SOCAR owns a large network of petrol stations in Romania, 67 to be exact. The company has plans to expand the number of filling stations," Mr. Shahbazov said.
In addition, SOCAR is discussing with the Romanian side the possibility of participation in other segments of the oil and gas business, in particular in refining.
As for the transportation of Azerbaijani gas to Romania, Mr. Shahbazov assured his Romanian counterpart that they were doing everything possible, but one should not hope for instant solutions.
"We are negotiating with Romanian representatives and trying to do our best, but it takes time. There are certain organisational criteria related to gas transit, transportation. We have a strategic partnership with Romania and we are doing our best, but there are at least 10 countries in Europe that are asking for gas from us and we are doing our best," he explained.
To double gas supply
Minister Shahbazov underlined that Azerbaijan was preparing to increase gas supplies to the EU this year by as much as 40%.
"In less than two years (from December 31, 2020 - R+), Azerbaijan has delivered more than 16 billion cubic metres (bcm) of gas to Europe. Azerbaijani gas deliveries to Europe in 2022 will increase by 40%, from 8.2 to 11.5bcm. This shows that the Southern Gas Corridor (SGC) is operating at maximum capacity and that supplies are uninterrupted and stable," Mr. Shahbazov said.
Azerbaijan now aims to double the volume of Azerbaijani natural gas to 20bcm for the EU over the next five years and to expand the Southern Gas Corridor in this regard, which is "the next step in ensuring energy security".
"Our goal is to supply more gas to our partners, who already receive it, and to expand supplies to new regions, from southern Europe to the western Balkans," Mr. Shahbazov added.
Azerbaijan reiterated the conditions necessary for doubling natural gas exports from the country. These include investments to increase pipeline capacity and gas production, as well as the conclusion of contracts and the implementation of a number of technical measures. In short, the EU's desire should also be backed up by concrete actions. Understanding the demand for quick solutions, Azerbaijan made it clear that nothing can be done overnight.
"This cannot happen overnight, we need intergovernmental consultations, and we still need to make appropriate investment decisions. We need contracts, commitments on the consumption and production side. The whole package has to be implemented as soon as possible," Mr. Shahbazov pointed out.
It is also necessary to determine the terms of deliveries.
"The early implementation of this project is in our common interest. The Memorandum of Understanding on Strategic Energy Partnership between Azerbaijan and the European Union signed in July 2022 is a crucial step for our joint work and provides the necessary political assurance. We believe that thanks to the joint political will, increased volumes of Azerbaijani natural gas will reach Europe at a crucial time for energy security - in 2027," says Mr. Shahbazov.
The current situation clearly underlines the importance of finding new energy sources and organising their transportation to the EU. This is why the project proposed by Azerbaijan to organise the export of Caspian Sea wind energy by means of a cable from Georgia through the Black Sea to Romania aroused great interest among the European participants of the conference. There is no doubt that the project will be implemented, as it meets all the objectives that Europe has set for itself - the transition to clean energy, the diversification of energy sources and measures to combat climate change.
Baku believes that Azerbaijan will become a reliable partner of the EU also in green energy, and energy cooperation between Baku and Brussels will rise to a new level by implementing such priorities.
A new era
The next regional (European) energy summit is slated for October 1, 2022. The occasion is the official launching ceremony of the Greece-Bulgaria Interconnector (IGB), which will bring Azerbaijani gas to Bulgaria via the Trans-Adriatic Pipeline (TAP). Its launch effectively marks a new era on the energy map of south-eastern Europe.
The IGB pipeline is 182 km long and originates in Komotini and enters the Bulgarian network at Stara Zagora. In the first phase it will transport 3bcm/annually, with a total capacity of 5bcm.
The gas via IGB will go to Bulgaria and from there via other connecting pipelines can be transported to Serbia, Northern Macedonia, Romania, Moldova and Ukraine. Bulgaria can use IGB to increase its natural gas purchases from Azerbaijan by two-thirds and boost its reserves as a difficult energy winter approaches. Greece, in turn, will become a gas hub in the Balkans, as not only Azerbaijani gas but also liquefied gas is expected to transit through IGB to markets in southeastern Europe - after liquefaction at the Alexandroupolis terminal, which will be commissioned in late 2023.
The Balkan countries have so far been most dependent on Russian natural gas and oil. Bulgaria has been able to cover 90% of its needs with Russian gas. However, it has not been receiving Russian gas since spring due to its refusal to pay for it in roubles. With the IGB, the energy landscape will change dramatically and not in favour of the Russian gas monopoly.
Speaking about the launch of the IGB gas pipeline, Azerbaijani Energy Minister said that it would make it possible to bring gas supplies to Bulgaria up to 600 million cubic meters (mcm) in 2022 to meet 19% of Bulgaria's domestic demand. From next year Bulgaria will be able to count on the growth of Azerbaijani gas volumes up to 1bcm based on contractual obligations.
Meanwhile, Bulgarian Energy Minister Rosen Hristov has voiced a desire for additional (above contract) gas from Azerbaijan for the forthcoming heating season.
"Negotiations are underway with Azerbaijan to increase gas volumes, at least for the heating season, by another 200-300mcm. We anticipate the Azerbaijani side is ready to discuss this proposal," Mr. Hristov said. At the same time, he expressed hope for a positive outcome of the negotiations.
The statement was made just before the meeting between Hristov and Shahbazov in Bucharest, and the issue was raised in the negotiations. There are no reports of any agreement, which means that the negotiations will continue. The success of negotiations will largely depend on the situation in the winter season.