BİTMƏK BİLMƏYƏN BÖHRAN
İraqda parlamentə düşmüş qüvvələrin hökuməti formalaşdıra bilməməsi üzündən yaranmış siyasi böhran idarəolunan dinamikaya daxil olsa da, hələ də İraq və dünya ictimaiyyətini narahat edir. Qarşı-qarşıya duran tərəflər arasında prinsipial razılığın əldə edilməsi hələ də mümkün olmayıb. Odur ki, böhranın yenidən «qaynar faza»ya keçəcəyi istisna deyil.
İraqın baş naziri Mustafa əl-Kazımi BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasındakı çıxışında bildirib ki, İraqın siyasi blokları və partiyaları mövqelərin yaxınlaşdırılması, ölkənin böhrandan çıxarılması üçün milli dialoq imkanından yararlanmalıdırlar. Amma buna ümid çox deyil.
Məlum olduğu kimi, İraqda kütləvi etirazlara xalq arasında populyar olan şiə vaiz Muktəda əs-Sədrin siyasətdən getdiyini açıqlaması təkan verib. Əs-Sədr xarici qüvvələrin İraqın daxili işlərinə qarışmasının qəti əleyhdarı kimi tanınır. Onun siyasətdən getməklə bağlı bəyanatından sonra, yüzlərlə insan iraqlı siyasətçilərin xarici həmkarları ilə əsas görüş yeri olan Respublika Sarayına hücum edib, miqyaslı talanlar törədib. Sonda hökumət qüvvələri etirazları yatırmaq üçün bütün ölkə ərazisində komendant saatı elan etmək məcburiyyətində qalıb.
Gözlənilməz nəticə
İraq parlamentinə seçkinin hələ 2021-ci ilin oktyabrında elan olunmuş rəsmi nəticələrinə görə, əs-Sədr və silahdaşları qanunverici orqanda yerlərin çoxuna sahib çıxıblar. Lakin xüsusilə iranpərəst «Koordinasiya strukturu» blokunun böyük təsirə malik olduğu rəqiblərinin sayca çox olmaları əs-Sədr tərəfdarlarının hökuməti formalaşdırmasına imkan verməyib. Nəticədə, əs-Sədrin bloku parlamenti tərk edərək, qanunverici orqanın buraxılmasını və növbədənkənar seçkinin keçirilməsini tələb etməyə başlayıb. Lakin bu baş vermədikdə əs-Sədrin tərəfdarları parlamentə hücuma keçərək (iyulda), «Koordinasiya strukturu»nun baş nazir postuna Məhəmməd əs-Sudanini namizəd göstərməsinə etirazlarını bildiriblər. Vəziyyət yalnız güc strukturlarının sərt addımlarından sonra sabitləşib.
Nəhayət, avqustun sonunda əs-Sədr ümumiyyətlə siyasəti tərk etmək qərarına gəlib. Bununla o, İranın artan nüfuzuna sinə gərmək imkanına malik olmadan siyasətdə yer almağın mənasız olduğunu göstərməyə çalışıb. Maraqlıdır ki, əs-Sədr bu bəyanatı İranın Qum şəhərində yaşayan ayətolla Kadhim əl-Xaerinin İraqın dini lideri olmaqdan imtina edərək, davamçılarını İranın dini lideri ayətolla Əli Xameneini dəstəkləməyə çağırmasından sonra səsləndirib.
Əl-Xaerinin Qum və ya Nəcəfdə xüsusi nüfuza malik şiə lideri olduğunu söyləmək mümkün deyil. Lakin onun Muktadanın atası, böyük ayətolla Məhəmməd-Sadiq əs-Sədr ilə sıx əlaqələri olub. Ata əs-Sədr vəsiyyətində məhz əl-Xaerini öz varisi elan edib. Məhəmməd-Sadiq əs-Sədr 1999-cu ildə Səddam Hüseyn rejiminə qarşı mübarizə apardığı üçün öldürülüb.
İndi əl-Xaeri faktiki olaraq, əs-Sədrin nüfuzunu şübhə altına alaraq, insanlara onun ali siyasi rəhbərlikdə yer almaq üçün şəriət biliklərinin olmadığını çatdırmağa çalışıb. Əs-Sədrin istefası və son hadisələrin kökündə də məhz bu dayanır.
Lakin ölkədə qan axıdılmasından və komendant saatının elan edilməsindən sonra aydın olub ki, vəziyyət nəzarətdən çıxır. Ölkə üçün ən ağır nəticələr verə biləcək bu hadisələrdə öz məsuliyyətini anlayan ruhani nümayişçilərə qanunsuz əməllərə dərhal son qoymaları və 1 saat ərzində parlamentin binasını, o cümlədən hökumət rayonunu – Bağdadın mərkəzindəki «yaşıl zona»nı tərk etmələri əmrini verib. O, yaşananlardan məyusluğunu bildirərək, hətta «Sədr hərəkatı»nı tərk edə biləcəyini söyləyib.
İğtişaşların nəticəsi isə həqiqətən, acınacaqlıdır. Yerli mənbələrin bildirdiyinə görə, toqquşmalar zamanı 30-dək insan həlak olub, 700-dən çox yaralı var. Güman ki, hadisələrin bu qədər dramatik hal alacağını vaizin özü də təxmin etməyib. O da düşünməyib ki, proseslər İraqın ən böyük icması olan şiələr arasında bu qədər dərin parçalanmaya aparıb çıxara bilər.
İraq siyasətində çətin dilemma
Əs-Sədrin siyasətdən getmək qərarını elan edən zaman hakimiyyətdən güzəşt əldə etməyi düşünüb-düşünmədiyini söyləmək çətindir. Lakin İraq hökuməti müxalifətlə «ən qısa zamanda» dialoqa başlanacağını məhz bu hadisələrdən sonra elan edib. İstənilən halda, hələlik hadisələr onun arzuladığı istiqamətdə gedir. Əs-Sudaninin başçılıq etməli olduğu yeni hökumət formalaşmayıb, iranpərəst qüvvələr əvvəlkitək, ölkənin siyasi meydanını tam nəzarətə götürə bilmir.
Vəziyyətin nəzarətdən tam çıxa biləcəyi təhlükəsi baş nazir Mustafa əl-Kazıminin başçılıq etdiyi hazırkı hökuməti ümumxalq dialoqu təşəbbüsü ilə çıxış etmək məcburiyyətində qoyub. Doğrudur, hazırkı çətin vəziyyətdə, ölkənin aparıcı siyasi qüvvələri arasında aşılması çətin görünən ziddiyyətlər fonunda bu dialoqun uğurlu olacağına inanan çox deyil. Bunu bir-birinə qarşı olan siyasi qrupların nümayəndələri arasında sentyabrın əvvəlində keçirilmiş və nəticəsiz bitmiş görüş də təsdiqləyib.
İraqdakı siyasi böhran onun qonşularını da ciddi şəkildə narahat edir. Onlar İranın regiona təsir imkanlarının güclənəcəyindən, İraqın parçalanacağından, İŞİD kimi terror təşkilatlarını yarada biləcəyindən ehtiyatlanırlar. Belə bir şəraitdə Misir İraqın aparıcı siyasətçilərinin yaxınlaşmasına çalışır. Ölkə prezidenti Abdel Fəttah əs-Sisi bu məqsədlə ayın əvvəlində İraqın baş naziri və prezidenti Mustafa əl-Kazımi və Barxam Salehə telefonla zəng də edib.
Misirin vasitəçilik təklifinə hələ də cavabın olmaması göstərir ki, buna nə Sədrçilər, nə də «Koordinasiya strukturu»nun rəhbərliyi xüsusi maraq göstərir. Birincilər hesab edir ki, ölkənin daxili siyasi həyatına istənilən xarici müdaxilə yolverilməzdir, ikincilər isə ümumiyyətlə, Misir rəhbərliyinə böyük şübhə ilə yanaşır. Əs-Sisi İranın əleyhdarıdır, müvafiq olaraq Tehrana simpatiya bəsləyən qüvvələr «düşmənimin düşməni mənim dostumdur» prinsipinə əsaslanırlar.
Bu yerdə İranın özünün mövqeyi də maraqlıdır. İraqda iki günlük xaos vaxtı İran hökuməti yaşananları sükutla qarşılayıb. Tehran əsas diqqəti şiələr üçün müqəddəs sayılan məhərrəm ayı münasibəti ilə İraqa yollanmış minlərlə iranlı zəvvarın təhlükəsizliyinin təmininə yönəldib.
Yalnız İraqda sakitlik yarandıqdan sonra İranın Xarici İşlər Nazirliyi bəyanatla çıxış edərək, İraq xalqı və hökumətinə təmkin və nəzakəti sayəsində «böyük qiyamın yatırılmasına» görə minnətdarlıq edib. «İraqda təhlükəsizliyin və sabitliyin təmini yalnız ölkənin bütün siyasi fraksiyaları arasında Konstitusiya əsasında dialoqun aparılması ilə mümkündür. Yeni hökumətin formalaşdırılması üçün bu yolla konsensusa gəlinməsi lazımdır», - deyə İran prezidenti İbrahim Rəisinin iraqlı həmkarına ünvanladığı məktubda bildirilir.
Məktubda İraqın öz problemlərini öz gücünə həll etmək imkanı da vurğulanıb. Burada eyhamın nəyə edildiyi sezilir: Tehranın dəstəklədiyi şiə siyasi dairələri böhranı Qərb dövlətlərinin müdaxiləsi olmadan, təkbaşına da çözə bilər. «İraqın region ölkələri arasında əməkdaşlıq atmosferinin xarici müdaxilələr olmadan yaxşılaşdırılması təşəbbüsləri və səyləri regional yaxınlaşma baxımından effektiv olacaq», - deyə Rəisi bildirib. Bununla da o, ABŞ və Qərbin İraqda və bütünlükdə regionda mövcudluğunu tənqid edib.
İqtisadiyyat siyasətin qurbanı kimi
İraqlıların özləri deyirlər ki, iş yerlərinin çatışmazlığı, kəskin iqtisadi böhran ölkədə siyasi vəziyyəti daha da ağırlaşdırır. Halbuki Bağdad neftin qiymətinin artması səbəbilə rekord gəlir əldə edir.
Ölkənin maliyyə naziri Əli Abdul-Əmir Allavi davam edən siyasi böhran fonunda bu yaxınlarda istefa verib. Baş nazir Mustafa əl-Kazımi onu buraxmaq istəməsə də, sonda istefanı qəbul etməli olub. Allavi arqument olaraq bildirib ki, dünyanın heç bir hökuməti büdcəsiz işləyə bilməz. Kazımi hökumətinin hakimiyyətdə olduğu 28 ayda isə parlament federal büdcəni yalnız 6 ay üçün təsdiqləyib.
Neftdən asılı olan İraq iqtisadiyyatı 2020-ci ildə «qara qızıl»ın rekord həddə ucuzlaşması zamanı ciddi zərbə alıb – bu, təbii olaraq ölkə büdcəsinə öz təsirini göstərib. 2020-ci ildə İraqda ÜDM 11,3% azalıb, 2021-ci ildə dünya bazarlarında neftin bahalaşmasından sonra isə yalnız 1,3%-lik artım göstərib.
Ümumiyyətlə, İraqın son onilliklərdə yaşadığı hər böhran ölkə iqtisadiyyatında öz izini qoyub, onun neftlə zənginliyi iqtisadiyyatdakı qeyri-sabitliyi çətinliklə kompensasiya edib.
Hazırda İraq gəncləri arasında işsizlik səviyyəsi 35%-i ötür, dövlət gəlirlərinin 2022-ci ildə neftin davamlı bahalaşması hesabına artması isə zəif idarəçilik və vəsaitin qeyri-effektiv bölünməsi fonunda «itib batır». Mütəxəssislər hesab edir ki, ölkədə siyasi gərginlik davam etdikcə, iqtisadiyyatda qeyri-sabitlik, burulğan bitmək bilməyəcək, əhalinin rifahı isə həmişəki kimi, yalnız neft sənayesindən asılı qalacaq.
2022-2024-cü illər üçün İraqda orta illik artım tempi 5,4% proqnozlaşdırılsa da, onun iqtisadi perspektivləri ciddi risklər qarşısındadır. Söhbət yalnız neftdən tam asılılıqdan yox, həm də büdcənin çevik olmamasından gedir. Daha bir səbəb isə yeni hökumətin formalaşmasının ləngiməsidir. Hər halda, yeni hökumət yeni, daha effektiv büdcənin qəbulu ilə məşğul ola bilərdi. Hökumətin formalaşdırılması və 2022-ci ilin dövlət büdcəsinin ratifikasiyası bundan sonra da ləngiyəcəksə, iqtisadi artım daha da zəifləyəcək.
İndi İraq təcili və miqyaslı struktur islahatlarına başlamaq üçün nadir imkana malikdir. O, bunu neft satışından əldə etdiyi gəlir hesabına həyata keçirə bilər. Son illər pandemiya üzündən səhiyyə və təhsil sahələrində göstəricilərin pisləşməsi İraqda insan kapitalının inkişafı ilə bağlı onsuz da yaxşı olmayan durumu bir qədər də ağırlaşdırıb. İslahatlar olmadan isə resurslardan istifadənin məhdudluğu fonunda iqtisadi artım mümkün olmayacaq.
Analitiklər hesab edir ki, dövlət xərclərinin insan və fiziki kapitalın inkişafının stimullaşdırılmasına yönəldilməsi iş yerlərinin yaradılması və şaxələndirilməsi baxımından həlledici əhəmiyyətə malikdir və bu, kəskin sosial problemlərin həllinə öz təsirini göstərəcək.
Lakin İraq hökumətinin iqtisadi şaxələndirməyə hesablanmış kompleks islahatlar proqramından ibarət «Ağ kitab»ı təəssüf ki, hələ sadəcə «cəsarətli plan» olaraq qalır. Davam edən siyasi böhran ölkənin «dərindən nəfəs almasına», yığılıb qalmış problemləri həll etməsinə imkan vermir.

Political crisis in Iraq due to the inability of main political forces to form a new government still worries the Iraqi and international communities. There is no principal agreement between the conflicting parties, and the crisis threatens to escalate into a new hot phase.
In his address at the 77th session of the UN General Assembly, Iraqi Prime Minister Mustafa al-Kazimi said that the political blocs and parties in Iraq must use the opportunities of national dialogue to bring their positions closer and resolve the ongoing crisis in the country. Yet there is little hope that his calls come true.
The mass protests in Iraq were triggered by the popular Shiite preacher Muqtada al-Sadr known for his irreconcilable attitude to the interference of external forces in Iraq's affairs, who said that he was leaving Iraqi politics.
Afterthisstatement, hundreds of people stormed the Palace of the Republic, the main venue for meetings between Iraqi politicians and foreign counterparts, to carry out large-scale pogroms. Iraqi authorities then declared a nationwide curfew to contain the protests.
Unexpected result
Back in October 2021, according to the officially announced results, al-Sadr and his supporters won a majority of seats in the parliament. However, they were unable to form a new government due to the numerical superiority of their opponents, who were heavily influenced by representatives of the pro-Iranian Coordination Structure bloc.
Subsequently, the al-Sadr bloc walked out of parliament and demanded its dissolution to hold new elections, to no avail though. Then in July, al-Sadr's supporters stormed the parliament building to protest the nomination of Mohammed al-Sudani as prime minister by the Coordination Structure. It was possible to stabilise the situation only thanks to the involvement of security forces.
At the end of August, al-Sadr decided to withdraw from politics altogether, making it clear that he saw no way to participate in politics if there was no chance of countering Iran's growing influence. Notably, he made the announcement after Ayatollah Qadhim al-Khaeri from Qom, Iran announced that he would step down from spiritual leadership in Iraq and called on his followers to support Iran's Ayatollah Ali Khamenei.
Al-Khaeri is not the highest Shiite authority in Qom or Najaf, but he had close ties to the great Ayatollah Muhammad-Sadiq al-Sadr, Muqtada's father, who named him as his successor in his will. Even before he was assassinated in 1999 for opposing Saddam Hussein's rule.
Al-Khaeri effectively questioned al-Sadr's authority, making it clear that he lacked the Sharia qualifications to exercise top political leadership. This was the trigger for al-Sadr's resignation and subsequent events.
However, after the bloodshed and curfew, it became clear that the situation was spiralling out of control. Feeling responsible for the unfolding situation, which threatened the country with the most fatal consequences, the cleric ordered the protesters to stop the lawlessness immediately and within an hour to leave the parliament building and the government area, the ‘green zone’ in the centre of Baghdad. He also threatened to quit the Sadrist movement and said he was disappointed with the events.
The outcome of the unrest is indeed gruesome. According to local sources, it took the lives of 30 people leaving more than 700 injured. Apparently, the preacher did not expect the situation to take such a dramatic turn. That it could lead to a deepening rift within Iraq's Shiite community, the largest community in the country.
Complex dilemmas
It is difficult to say whether al-Sadr hoped to see the Iraqi authorities make concessions when he decided to announce his intention to leave politics. But it was a trigger that compelled the Iraqi authorities to announce the start of a dialogue with the opposition as soon as possible. Anyway, so far the events are unfolding as he wanted. A new government led by al-Sudani has not been formed and pro-Iranian forces are still unable to take full control of the country's political field.
The threatening situation is forcing the current Iraqi leadership led by Prime Minister Mustafa al-Kazimi to initiate a national dialogue. However, in the current difficult conditions and amid the insurmountable contradictions between the leading political forces, only few believe in the success of this move, especially after a failed meeting held in early September between representatives of rival political groups.
Meanwhile, the neighbouring countries are afraid that stronger Iran can lead to the fragmentation of Iraq and create necessary conditions for the resurgence of terrorist groups such as ISIS. Egypt has demonstrated interest in converging the views of leading Iraqi politicians. Thus, earlier this month the President of Egypt, Abdel Fattah al-Sisi, had a series of telephone conversations with the Iraqi prime minister and president.
We have yet to see a response from the Iraqi side to the mediation proposal of Egyptian authorities. But we can assume that both the Sadrists and the leadership of the Coordination Structure are not particularly enthusiastic about it. The former believe that any external interference in the internal political life of Iraq is unacceptable, while the latter are generally very suspicious of the Egyptian leadership. Al-Sisi is an opponent of Iran, while the Iranian sympathisers generally adhere to the principle ‘the enemy of my enemy is my friend’.
Remarkably, during the two days of chaos in Iraq, the Iranian authorities remained relatively silent about developments in the neighbouring country. Tehran has mainly focused on ensuring the safety of thousands of Iranian pilgrims travelling to Iraq to participate in events marking the holy month of Maharram for Shiites.
After the situation in Iraq has somewhat settled down, the Iranian Ministry of Foreign Affairs issued a statement thanking the government and people of Iraq for ‘eliminating a major insurgency’ thanks to patience and prudency. "Ensuring security and stability in Iraq can only be facilitated through dialogue among all political factions in the country on the basis of the constitution and with an intention to reaching consensus to form a new government," said the Iranian President Ebrahim Raisi in his address to his Iraqi counterpart.
The above statement also implies Iraq's capacity to solve its problems with its own resources. It also can be interpreted as a cautious hint at the ability of Tehran-backed Shiite political circles to deal with the crisis on their own, provided Western countries do not intervene. "Iraq's initiatives and efforts to improve the atmosphere of cooperation among regional countries without foreign intervention will be effective in strengthening regional rapprochement," Raisi said criticising the US and Western presence in Iraq and throughout the region.
Economy as a political victim
Iraqis claim that the tense political situation in the country is a result of high unemployment rate and acute economic crisis, although Baghdad is enjoying record oil revenues because of high prices.
Recently, Iraqi finance minister, Ali Abdul-Amir Allawi, resigned amid the ongoing political crisis. Prime Minister Mustafa al-Kazimi, who was reluctant to Allawi’s resignation, eventually accepted it. Allawi's argument was that no government in the world can function without a budget. After all, of the 28 months of the al-Kazimi government, it had a federal budget approved for six months only.
Iraq's oil-dependent economy was hit hard in 2020, when oil prices fell to historic lows severely affecting the country's budget. Iraq's GDP contracted by 11.3% in 2020 before it grew by 1.3% in 2021, after the recovery of global oil prices.
Eventually, each political crisis in Iraq in recent decades has affected the Iraqi economy, causing its oil revenues to barely compensate for the economic instability.
Iraq's youth unemployment rate currently exceeds 35%, while the government revenue growth due to a surge in oil prices during 2022 is offset by weak governance and ineffective redistribution. Experts believe that the country's economy will remain prone to instability and turbulence as long as political tensions persist, and its prosperity remains dependent on the oil industry alone.
Despite a projected average annual growth rate of 5.4% in 2022-2024, Iraq's economic prospects are subject to significant risks, not only because of its exceptional dependence on oil, but also because of its inflexible budget. Another reason is the delay in forming a new government that could take responsibility for adopting a new, more effective budget.
If the delay in forming a government and ratifying the 2022 budget continues, it could lead to a slowdown in economic growth.
Iraq now has a unique opportunity to undertake urgent, large-scale structural reforms using oil revenues. Deteriorating health and education indicators exacerbated by the recent pandemic have also worsened Iraq's human capital development. In the absence of reforms, economic growth will continue to be constrained by the economy's limited absorptive capacity.
Analysts believe that a reorientation of public spending towards stimulation programmes to boost human and physical capital will be crucial for diversification and job creation, as well as for addressing acute social problems.
However, the Iraqi government's White Paper, which sets out a comprehensive reform programme aimed at economic diversification still remains only an ‘ambitious plan’. The ongoing political crisis impedes the country’s potential to solve the piling problems.