Azərbaycan regional kosmik qovşağın yaradılması ilə bağlı qarşısına yeni hədəflər qoyur
Təxminən 10 ildir ki, Azərbaycan özünün kosmik sənayesini uğurla inkişaf etdirir. Ölkə iki rabitə peykini – “AzerSpace” və “Azersky” aşağı orbitli optik aparatı orbitə çıxarıb. Kosmik operator “Azərkosmos” ASC-nin gəlirlərinin 5/6-dan çoxu isə xarici bazarlarda formalaşır. Bu gün “Azərkosmos” beynəlxalq əməkdaşlığı genişləndirmək, yeni texnologiyaların tətbiqi və ölkədə regional kosmik qovşağın yaradılması üçün səy göstərir. Azərbaycanda başa çatan Ümumdünya Kosmos Həftəsində isə kosmik sənayenin inkişaf perspektivləri və bu sahədə yeni tendensiyalar təqdim olunub.
Əsas hədəf dayanıqlılıqdır
Ümumdünya Kosmos Həftəsi dünyada bu sahədə hər il təşkil olunan ən böyük tədbirdir. Bu tədbir kosmik sahənin tədqiqinə həsr olunub. Onun məqsədi kosmik proqrama ictimai dəstəyi nümayiş etdirmək, kosmik fəaliyyət sahəsində maarifləndirmə ilə bağlı məsələləri həll etmək və bu istiqamətdə beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafına kömək etməkdir. Bu işin əhəmiyyətini və uzunmüddətli perspektivini qiymətləndirmək üçün BMT-nin 17 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərini təşkil edən 169 hədəfdən 65-nin bilavasitə rabitə, müşahidə peykləri və bununla əlaqəli olan texnologiyalardan istifadə edilərək həyata keçirildiyini xatırlatmaq kifayətdir.
Qeyd edək ki, hər il İdarə Heyəti Assosiasiyası Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Kosmos Məsələləri üzrə İdarəsi ilə sıx əməkdaşlıq edərək Ümumdünya Kosmos Həftəsi üçün mövzu seçir. 2022-ci ilin mövzusu isə “Kosmos və Dayanıqlılıq” idi. Bu tədbir kosmik texnologiyanın tətbiqi yolu ilə kosmosda və Yer kürəsində dayanıqlılığa nail olmağa yönəlib. Məhz bunun sayəsində Yer ətrafında orbital zonadan istifadə etməyə imkan yaranıb.
Xatırladaq ki, Azərbaycan 2015-ci ildə BMT-nin təşəbbüsünə qoşulub və o vaxtdan bəri biz də Ümumdünya Kosmos Həftəsini qeyd edirik. Ölkəmizdə keçirilən tədbirin təşkilatçısı Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin yanında fəaliyyət göstərən Kosmik Agentlik - “Azərkosmos” ASC idi. Bir həftə ərzində qurumun dəstəyi ilə silsilə tədbirlər keçirilib. Üstəlik, universitet tələbələri üçün Azərbaycanın dayanıqlı iqtisadi inkişafı üçün məsafədən müşahidə peyklərindən istifadənin roluna həsr olunan mövzu daxil olmaqla, müxtəlif profilli mövzularda məlumat sessiyaları təşkil olunub.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin son illərdə kosmik texnologiyaların və tədqiqatların populyarlaşdırılması sahəsində göstərdiyi səylər 2023-cü ildə Bakıda ilk dəfə keçiriləcək 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə hazırlıq dövründə xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Demək olar ki, lider
Fransa Qvianasındakı Kuru kosmik mərkəzindən Azərbaycanın ilk rabitə peyki “Azerspace-1”in orbitə buraxılmasından 9,5 il ötür. Bu dövrdə daha bir rabitə peyki – “Azersky” aşağı orbitli optik aparatı orbitə buraxılıb. Üstəlik, Naxçıvan Muxtar Respublikasında Ehtiyat Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzi istifadəyə verilib.
Bu gün “Azərkosmos”u ən çox ixracyönümlü dövlət qurumu kimi qəbul etmək olar. Onun gəlirlərinin təxminən 90%-i xarici bazarda göstərdiyi xidmətin payına düşür. Milli operatorun xidmətlərinin əsas idxalçı ölkələri Böyük Britaniya, Fransa, Lüksemburq, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Pakistan və Malayziyadır. Eyni zamanda “Azərkosmos” MDB ölkələrinin, Şərqi Avropanın, Çinin, Yaxın Şərqin, Afrikanın, yəni ümumilikdə 45 dövlətin bazarlarını fəal şəkildə mənimsəyir.
Hazırda Azərbaycan peyklərinin xidmətlərindən 160-a yaxın televiziya və radio kanalı, internet provayderləri və digər strukturlar (ümumilikdə 200-ə yaxın müştəri) istifadə edir. İstifadəçilərin ümumi auditoriyası isə 20 milyon nəfəri keçir. Azərbaycanın müxtəlif təyinatlı gəmilərin, qazma platformalarının, ayrı-ayrı yataqların rabitə və internetlə təmin etmək baxımından “Azərkosmos”un kosmik rabitə xidmətlərinin alternativi yoxdur. Son onillikdə kosmik sənayenin inkişaf tempinə və onun əhatə dairəsinə görə Azərbaycan, şübhəsiz ki, postsovet məkanında Rusiyadan sonra lider mövqe tutur.
Bu arada, 2020-ci ilin pandemiya böhranı zamanı iqtisadiyyatın kosmik seqmenti kifayət qədər dinamik inkişaf edib və bundan dörd il əvvəl müşahidə olunan çətin dövrü inamla keçib. Məhz o zaman dünyada internetə və digər telekommunikasiya xidmətlərinə ehtiyac dəfələrlə artmışdı. Azərbaycanın kosmik operatoru isə bu tələbatdan bəhrələnənlərdən birinə çevrilib. Belə ki, 2021-ci ildə “Azərkosmos” ASC-nin peyklərin kommersiya istismarından əldə etdiyi gəlir əvvəlki ilin göstəricilərini bir qədər üstələyərək düz 45,3 milyon dollar təşkil edib. Təəssüf ki, 2022-ci ilin yanvar-avqust ayları o qədər də uğurlu dövr olmayıb: operatorun gəliri 44,2 % azalıb. Lakin bu müvəqqəti çətinliklər obyektiv xarakter daşıyır. Bu, dünyanın bir sıra ölkələrində kosmik xidmətlərə tələbatın bir qədər azalması ilə bağlıdır.
Amma zamanla peyk operatorunun gəliri yenidən artmağa başlayacaq. Bu məqsədlə “Azərkosmos” yeni layihələr həyata keçirir. Bu zaman yerli və qlobal təşəbbüsləri dəstəkləmək üçün qabaqcıl peyk həlləri təqdim etməyə və yeni xidmətlərin inkişafına diqqət yetirilib. Xüsusən ilin əvvəlində Belçikanın “SatADSL” şirkəti ilə bağlanmış müqavilələri qeyd edə bilərik. Bu şirkətə “Azerspace-1” vasitəsilə peyk internet xidmətləri göstəriləcək.
Bundan başqa, “Azərkosmos” ilə İtaliyanın yerüstü idarəetmə üzrə xidmət təminatçısı “Leaf Space” şirkəti arasında uzunmüddətli kommersiya müqaviləsi imzalanıb. Bu müqaviləyə əsasən, İtaliya şirkəti “Azərkosmos”un Əsas Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzində quraşdırılan 3,7 metrlik S/X diapazonlu anten sisteminə çıxış əldə edəcək. Beləliklə, “Leaf Space” şirkəti kritik məlumatların emalı, ötürülməsi, telemetriya və peyk şəbəkələri arasında nəzarətin saxlanılması və kosmosda olan aparatları monitorinq etmək üçün geniş həllər kimi xidmətlərdən istifadə edəcək.
Gələcək naminə
Azərbaycan Kosmik Agentliyi xidmətlər üçün nisbətən yeni bazarlar mənimsəmək niyyətindədir: yaxın gələcəkdə yerüstü stansiyada optik şəbəkənin formalaşdırılması və lazer rabitəsinin inkişafı planlaşdırılır. Avropa Geostasionar Naviqasiya Xidmətinin (EGNOS) antenlərinin Güzdək kəndindəki Əsas Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzində yerləşdirilməsi üzrə işlər davam etdirilir. Bu da digər məsələlərlə yanaşı, yerli aviasiya, naviqasiya, nəqliyyat rabitəsi, kənd təsərrüfatı, kartoqrafiya və naviqasiyanın inkişafına müsbət təsir göstərəcək.
Bu məqamda qeyd edək ki, bu ilin sentyabrın ikinci dekadasında “Azərkosmos”la ABŞ-ın “Voyager Space” şirkəti arasında Kosmik Təşəbbüslərə dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bu sənəd
yerli kosmik ekosistemi inkişaf etdirmək məqsədilə tərəfdaşlara təcrübə və bilik mübadiləsinə imkan yaradacaq. Beləliklə, bu müqavilələr Azərbaycanda innovativ kosmik regional qovşağın yaradılmasına töhfə verir.
“Azərkosmos”un Türkiyə və Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv olan digər ölkələrin kosmik strukturları ilə əməkdaşlığı da perspektivli istiqamətlərdən biridir. Sentyabrda Azərbaycan Kosmik Agentliyi ilə Türkiyə Kosmik Agentliyi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bu sənədə əsasən, ölkələr Yerin məsafədən müşahidəsini və texnologiyanın inkişafı istiqamətində əməkdaşlığı gücləndirmək, kosmik sahə üzrə kommersiya və təhsil imkanlarını dəyərləndirmək üçün qarşılıqlı fayda gətirən təcrübə və bilik mübadiləsi proqramlarını genişləndirmək, həmçinin beynəlxalq kosmik layihələrdə birgə iştirak etmək niyyətindədir.
Ümumiyyətlə, türkdilli dövlətlərin müvafiq qurumları ilə kosmik sənaye sahəsində əməkdaşlıq uzunmüddətli hədəf sənəd - “Türk dünyasının baxışı-2040” çərçivəsində həyata keçirilir. Mərkəzi Asiya ölkələrində milli kosmik strukturların gələcək konvergensiyası istiqamətində artıq müəyyən irəliləyişlər var. Məsələn, bu, mayın 10-12-də Daşkənd şəhərində keçirilən “Kosmik texnologiyalar konfransı”nda (STC 2022) müşahidə olunub.
Bu konfrans çərçivəsində “Azərkosmos” və Qazaxıstanın “Qarış Saparı” şirkəti arasında kosmik sahədə birgə layihələrin təşkil olunması və peyk resurslarının qarşılıqlı istifadəsinə dair əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Bu da son deyil. “STC 2022” konfransı çərçivəsində “Azərkosmos” ilə “Uzbekkosmos” agentliyi arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Bu sənədlə Bakı və Daşkənd arasında kosmik texnologiyalar və monitorinqlə əlaqədar layihələrin reallaşdırılması, kadrların hazırlanması, təkrar hazırlığı və ixtisas artırılması, kosmik monitorinqin tətbiqi və tənzimlənməsi üzrə təcrübə mübadiləsi kimi fəaliyyətlər nəzərdə tutulur. Bakıda keçiriləcək 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi çərçivəsində isə Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələr (Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və iki müşahidəçi - Macarıstan və Türkmənistan) arasında kosmik klaster çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirəsi gözlənilir.

Azerbaijan has been successfully developing its national space industry for about a decade, with two communications satellites—AzerSpace and the low-orbit optical vehicle Azersky. Over 5/6 of all the revenues of the space operator Azerkosmos are generated in external markets. Today the agency makes every effort to expand international cooperation, introduce new technologies and create a regional space hub in the country. The prospects of space industry development and new trends in this area were presented during the World Space Week recently held in Azerbaijan.
Sustainability is key
World Space Week is the largest annual international event on space exploration. The idea is to demonstrate public support for the space programme, to address issues of space education and to promote international cooperation in this area. To appreciate the importance and long-term perspectives of this work, it is worth mentioning that of the 169 targets defined under 17 UN Sustainable Development Goals (SDGs), 65 are directly accomplished by communications and surveillance satellites and related technologies.
Each year, the Board of Directors Association in close cooperation with the UN Office for Outer Space Affairs, chooses the theme of World Space Week. The theme for 2022 is Space and Sustainability focused on achieving sustainability in space and on Earth through the introduction of space technologies to make the orbital zone around the Earth usable.
Azerbaijan has been celebrating the World Space Week since it became a member of this UN initiative in 2015. The national organiser of the events is the state agency Azerkosmos JSC under the Ministry of Digital Development and Transport (MDDT). During the week, a series of events and information sessions with university students were held with the support of the communications ministry on various relevant topics, including the role of remote sensing satellites for sustainable economic development in Azerbaijan.
The efforts of MDDT to promote space technology and research in recent years are particularly important amid preparations for the 74th International Astronautical Congress scheduled to take place in Baku for the first time in 2023.
Almost a leader
Azerbaijan launched its first communications satellite Azerspace-1 from the Kourou site in French Guiana nine and a half years ago. The event was later followed by the launch of another low-orbit communications optical satellite Azersky and the commissioning of the Reserve Ground Control Centre in the Nakhchivan Autonomous Republic.
Today Azerkosmos is the most export-oriented state organisation: around 90% of its revenues are generated by providing services in the foreign market. The main importers of its services are the UK, France, Luxembourg, UAE, Pakistan and Malaysia. At the same time, the company is very active in developing the markets of the CIS, Eastern Europe, China, the Middle East and Africa, i.e. 45 countries in total. At present the global audience of the Azerbaijani satellites is about 160 TV and radio channels, providers and other structures (about 200 customers in total) and the total user audience exceeds 20 million people. In terms of communication and provision of Azerbaijani ships, drilling platforms, remote fields with the Internet Azerkosmos have no alternatives on space communication. Azerbaijan is undoubtedly the leader in the post-Soviet region, second only to Russia, in terms of the pace and scope of development of the space industry over the past decade.
The space segment of the national economy developed quite dynamically during the pandemic crisis of 2020, overcoming the difficult period observed four years ago, when the global demand for the Internet and other telecommunications services increased multiple times, and the Azerbaijani space operator became one of the beneficiaries of this demand. Thus, in 2021 Azerkosmos's revenues from commercial satellite operation reached $45.3 million, slightly exceeding the previous year's figures. Unfortunately, January-August 2022 was not as profitable, falling by 44.2%. There are objective reasons behind these temporary difficulties due to some reduction in demand for space services in a number of countries around the world.
Over time, the satellite operator's revenues will begin to grow again thanks to Azerkosmos’s new initiatives and projects to provide satellite solutions based on advanced technologies and developing new services to support local and global initiatives.
In particular, it is worth mentioning the agreements concluded earlier this year with Belgian company SatADSL, which will provide satellite internet services via Azerspace-1. In addition, Italian ground control service provider Leaf Space will have access under a long-term contract to the 3.7-metre S/X-band antenna system installed at Azerkosmos’s ground station. Thus, the company will be able to benefit from a wide range of solutions for processing, transmission of critical information from various satellites, telemetry and control between satellite networks, as well as vehicle monitoring services in space.
For the future
Azerbaijani space agency intends to explore relatively new service markets: in the near future it plans to form an optical network at the ground station and develop laser communications.
It also continues the project on the installation of antennas of the European Geostationary Navigation Service (EGNOS) at the Main Satellite Ground Control Centre in Guzdek, which will, among other things, positively contribute to the development of national aviation, shipping, transportation, agriculture, cartography and navigation.
In the second decade of September, Azerkosmos and the US company Voyager Space signed a memorandum of cooperation, which will enable the partners to share experience and knowledge in order to develop the local space ecosystem. These arrangements ultimately contribute to the creation of an innovative regional space hub in Azerbaijan.
Cooperation between Azerkosmos and the space agencies of Turkey and other member countries of the Organisation of Turkic States is seen as equally promising. In particular, the Azerbaijan Space Agency and the Turkish Space Agency signed a memorandum of understanding in September. The intention is to strengthen cooperation in technology development and Earth observation, expand the exchange of experience in space commerce, educational initiatives and scientific research, and jointly participate in international space projects.
In general, cooperation in the space industry with the relevant bodies of Turkic states is carried out under a long-term target document, Vision of the Turkic World 2040.
Central Asian countries are also making some progress towards the future convergence of national space bodies. These processes were underlined at the Space Technology Conference (STC 2022) held in Tashkent on May 10-12, 2022. During the forum Azerkosmos and the Kazakh state company Garysh Sapary JSC signed an agreement on the implementation of projects on the joint development of space and satellite resources.
Following the STC 2022 conference, Azerkosmos also signed a memorandum of cooperation with the Uzbek Space Agency. Baku and Tashkent intend to cooperate in the training and professional development of specialists, implement space technology projects and exchange experience in the implementation and regulation of space monitoring and GIS centres.
A full-scale discussion of space cluster cooperation between the Turkic states (Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan and two observers - Hungary and Turkmenistan) is expected to take place during the 74th International Astronautical Congress to be held in Baku.