Azərbaycan regional kosmik qovşağın yaradılması ilə bağlı qarşısına yeni hədəflər qoyur
Təxminən 10 ildir ki, Azərbaycan özünün kosmik sənayesini uğurla inkişaf etdirir. Ölkə iki rabitə peykini – “AzerSpace” və “Azersky” aşağı orbitli optik aparatı orbitə çıxarıb. Kosmik operator “Azərkosmos” ASC-nin gəlirlərinin 5/6-dan çoxu isə xarici bazarlarda formalaşır. Bu gün “Azərkosmos” beynəlxalq əməkdaşlığı genişləndirmək, yeni texnologiyaların tətbiqi və ölkədə regional kosmik qovşağın yaradılması üçün səy göstərir. Azərbaycanda başa çatan Ümumdünya Kosmos Həftəsində isə kosmik sənayenin inkişaf perspektivləri və bu sahədə yeni tendensiyalar təqdim olunub.
Əsas hədəf dayanıqlılıqdır
Ümumdünya Kosmos Həftəsi dünyada bu sahədə hər il təşkil olunan ən böyük tədbirdir. Bu tədbir kosmik sahənin tədqiqinə həsr olunub. Onun məqsədi kosmik proqrama ictimai dəstəyi nümayiş etdirmək, kosmik fəaliyyət sahəsində maarifləndirmə ilə bağlı məsələləri həll etmək və bu istiqamətdə beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafına kömək etməkdir. Bu işin əhəmiyyətini və uzunmüddətli perspektivini qiymətləndirmək üçün BMT-nin 17 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərini təşkil edən 169 hədəfdən 65-nin bilavasitə rabitə, müşahidə peykləri və bununla əlaqəli olan texnologiyalardan istifadə edilərək həyata keçirildiyini xatırlatmaq kifayətdir.
Qeyd edək ki, hər il İdarə Heyəti Assosiasiyası Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Kosmos Məsələləri üzrə İdarəsi ilə sıx əməkdaşlıq edərək Ümumdünya Kosmos Həftəsi üçün mövzu seçir. 2022-ci ilin mövzusu isə “Kosmos və Dayanıqlılıq” idi. Bu tədbir kosmik texnologiyanın tətbiqi yolu ilə kosmosda və Yer kürəsində dayanıqlılığa nail olmağa yönəlib. Məhz bunun sayəsində Yer ətrafında orbital zonadan istifadə etməyə imkan yaranıb.
Xatırladaq ki, Azərbaycan 2015-ci ildə BMT-nin təşəbbüsünə qoşulub və o vaxtdan bəri biz də Ümumdünya Kosmos Həftəsini qeyd edirik. Ölkəmizdə keçirilən tədbirin təşkilatçısı Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin yanında fəaliyyət göstərən Kosmik Agentlik - “Azərkosmos” ASC idi. Bir həftə ərzində qurumun dəstəyi ilə silsilə tədbirlər keçirilib. Üstəlik, universitet tələbələri üçün Azərbaycanın dayanıqlı iqtisadi inkişafı üçün məsafədən müşahidə peyklərindən istifadənin roluna həsr olunan mövzu daxil olmaqla, müxtəlif profilli mövzularda məlumat sessiyaları təşkil olunub.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin son illərdə kosmik texnologiyaların və tədqiqatların populyarlaşdırılması sahəsində göstərdiyi səylər 2023-cü ildə Bakıda ilk dəfə keçiriləcək 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə hazırlıq dövründə xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Demək olar ki, lider
Fransa Qvianasındakı Kuru kosmik mərkəzindən Azərbaycanın ilk rabitə peyki “Azerspace-1”in orbitə buraxılmasından 9,5 il ötür. Bu dövrdə daha bir rabitə peyki – “Azersky” aşağı orbitli optik aparatı orbitə buraxılıb. Üstəlik, Naxçıvan Muxtar Respublikasında Ehtiyat Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzi istifadəyə verilib.
Bu gün “Azərkosmos”u ən çox ixracyönümlü dövlət qurumu kimi qəbul etmək olar. Onun gəlirlərinin təxminən 90%-i xarici bazarda göstərdiyi xidmətin payına düşür. Milli operatorun xidmətlərinin əsas idxalçı ölkələri Böyük Britaniya, Fransa, Lüksemburq, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Pakistan və Malayziyadır. Eyni zamanda “Azərkosmos” MDB ölkələrinin, Şərqi Avropanın, Çinin, Yaxın Şərqin, Afrikanın, yəni ümumilikdə 45 dövlətin bazarlarını fəal şəkildə mənimsəyir.
Hazırda Azərbaycan peyklərinin xidmətlərindən 160-a yaxın televiziya və radio kanalı, internet provayderləri və digər strukturlar (ümumilikdə 200-ə yaxın müştəri) istifadə edir. İstifadəçilərin ümumi auditoriyası isə 20 milyon nəfəri keçir. Azərbaycanın müxtəlif təyinatlı gəmilərin, qazma platformalarının, ayrı-ayrı yataqların rabitə və internetlə təmin etmək baxımından “Azərkosmos”un kosmik rabitə xidmətlərinin alternativi yoxdur. Son onillikdə kosmik sənayenin inkişaf tempinə və onun əhatə dairəsinə görə Azərbaycan, şübhəsiz ki, postsovet məkanında Rusiyadan sonra lider mövqe tutur.
Bu arada, 2020-ci ilin pandemiya böhranı zamanı iqtisadiyyatın kosmik seqmenti kifayət qədər dinamik inkişaf edib və bundan dörd il əvvəl müşahidə olunan çətin dövrü inamla keçib. Məhz o zaman dünyada internetə və digər telekommunikasiya xidmətlərinə ehtiyac dəfələrlə artmışdı. Azərbaycanın kosmik operatoru isə bu tələbatdan bəhrələnənlərdən birinə çevrilib. Belə ki, 2021-ci ildə “Azərkosmos” ASC-nin peyklərin kommersiya istismarından əldə etdiyi gəlir əvvəlki ilin göstəricilərini bir qədər üstələyərək düz 45,3 milyon dollar təşkil edib. Təəssüf ki, 2022-ci ilin yanvar-avqust ayları o qədər də uğurlu dövr olmayıb: operatorun gəliri 44,2 % azalıb. Lakin bu müvəqqəti çətinliklər obyektiv xarakter daşıyır. Bu, dünyanın bir sıra ölkələrində kosmik xidmətlərə tələbatın bir qədər azalması ilə bağlıdır.
Amma zamanla peyk operatorunun gəliri yenidən artmağa başlayacaq. Bu məqsədlə “Azərkosmos” yeni layihələr həyata keçirir. Bu zaman yerli və qlobal təşəbbüsləri dəstəkləmək üçün qabaqcıl peyk həlləri təqdim etməyə və yeni xidmətlərin inkişafına diqqət yetirilib. Xüsusən ilin əvvəlində Belçikanın “SatADSL” şirkəti ilə bağlanmış müqavilələri qeyd edə bilərik. Bu şirkətə “Azerspace-1” vasitəsilə peyk internet xidmətləri göstəriləcək.
Bundan başqa, “Azərkosmos” ilə İtaliyanın yerüstü idarəetmə üzrə xidmət təminatçısı “Leaf Space” şirkəti arasında uzunmüddətli kommersiya müqaviləsi imzalanıb. Bu müqaviləyə əsasən, İtaliya şirkəti “Azərkosmos”un Əsas Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzində quraşdırılan 3,7 metrlik S/X diapazonlu anten sisteminə çıxış əldə edəcək. Beləliklə, “Leaf Space” şirkəti kritik məlumatların emalı, ötürülməsi, telemetriya və peyk şəbəkələri arasında nəzarətin saxlanılması və kosmosda olan aparatları monitorinq etmək üçün geniş həllər kimi xidmətlərdən istifadə edəcək.
Gələcək naminə
Azərbaycan Kosmik Agentliyi xidmətlər üçün nisbətən yeni bazarlar mənimsəmək niyyətindədir: yaxın gələcəkdə yerüstü stansiyada optik şəbəkənin formalaşdırılması və lazer rabitəsinin inkişafı planlaşdırılır. Avropa Geostasionar Naviqasiya Xidmətinin (EGNOS) antenlərinin Güzdək kəndindəki Əsas Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzində yerləşdirilməsi üzrə işlər davam etdirilir. Bu da digər məsələlərlə yanaşı, yerli aviasiya, naviqasiya, nəqliyyat rabitəsi, kənd təsərrüfatı, kartoqrafiya və naviqasiyanın inkişafına müsbət təsir göstərəcək.
Bu məqamda qeyd edək ki, bu ilin sentyabrın ikinci dekadasında “Azərkosmos”la ABŞ-ın “Voyager Space” şirkəti arasında Kosmik Təşəbbüslərə dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bu sənəd
yerli kosmik ekosistemi inkişaf etdirmək məqsədilə tərəfdaşlara təcrübə və bilik mübadiləsinə imkan yaradacaq. Beləliklə, bu müqavilələr Azərbaycanda innovativ kosmik regional qovşağın yaradılmasına töhfə verir.
“Azərkosmos”un Türkiyə və Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv olan digər ölkələrin kosmik strukturları ilə əməkdaşlığı da perspektivli istiqamətlərdən biridir. Sentyabrda Azərbaycan Kosmik Agentliyi ilə Türkiyə Kosmik Agentliyi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bu sənədə əsasən, ölkələr Yerin məsafədən müşahidəsini və texnologiyanın inkişafı istiqamətində əməkdaşlığı gücləndirmək, kosmik sahə üzrə kommersiya və təhsil imkanlarını dəyərləndirmək üçün qarşılıqlı fayda gətirən təcrübə və bilik mübadiləsi proqramlarını genişləndirmək, həmçinin beynəlxalq kosmik layihələrdə birgə iştirak etmək niyyətindədir.
Ümumiyyətlə, türkdilli dövlətlərin müvafiq qurumları ilə kosmik sənaye sahəsində əməkdaşlıq uzunmüddətli hədəf sənəd - “Türk dünyasının baxışı-2040” çərçivəsində həyata keçirilir. Mərkəzi Asiya ölkələrində milli kosmik strukturların gələcək konvergensiyası istiqamətində artıq müəyyən irəliləyişlər var. Məsələn, bu, mayın 10-12-də Daşkənd şəhərində keçirilən “Kosmik texnologiyalar konfransı”nda (STC 2022) müşahidə olunub.
Bu konfrans çərçivəsində “Azərkosmos” və Qazaxıstanın “Qarış Saparı” şirkəti arasında kosmik sahədə birgə layihələrin təşkil olunması və peyk resurslarının qarşılıqlı istifadəsinə dair əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Bu da son deyil. “STC 2022” konfransı çərçivəsində “Azərkosmos” ilə “Uzbekkosmos” agentliyi arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Bu sənədlə Bakı və Daşkənd arasında kosmik texnologiyalar və monitorinqlə əlaqədar layihələrin reallaşdırılması, kadrların hazırlanması, təkrar hazırlığı və ixtisas artırılması, kosmik monitorinqin tətbiqi və tənzimlənməsi üzrə təcrübə mübadiləsi kimi fəaliyyətlər nəzərdə tutulur. Bakıda keçiriləcək 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi çərçivəsində isə Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələr (Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və iki müşahidəçi - Macarıstan və Türkmənistan) arasında kosmik klaster çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirəsi gözlənilir.

КОСМИЧЕСКИЕ СТРАТЕГИИ
Уже около десятилетия Азербайджан успешно развивает национальную космическую промышленность, запустив на орбиту два спутника связи - AzerSpace и низкоорбитальный оптический аппарат Azersky. Свыше 5/6 всех доходов космического оператора ОАО Azerсosmos формируется на внешних рынках. И сегодня ведомство прилагает максимум усилий для расширения международного сотрудничества, внедрения новых технологий и создания в стране регионального космического хаба. Перспективы развития космической отрасли и новые тренды в этой сфере были представлены во время завершившейся в Азербайджане Всемирной недели космоса.
Главное - устойчивость
Всемирная неделя космоса является крупнейшим ежегодным мероприятием в мире, посвященным вопросам изучения космического пространства. Ее идея заключается в демонстрации общественной поддержки космической программы, решении вопросов просвещения в области космической деятельности и содействии развитию международного сотрудничества в этом направлении. Чтобы оценить важность и долгосрочную перспективность этой работы, достаточно напомнить, что из 169 задач, составляющих 17 Целей устойчивого развития ООН, 65 непосредственно выполняются с помощью спутников связи и наблюдения и связанных с ними технологий.
Ежегодно Ассоциация совета директоров в тесном сотрудничестве с Управлением ООН по вопросам космического пространства выбирает тему Всемирной недели космоса. Тема 2022 года - «Космос и устойчивость», в рамках которой основное внимание уделялось достижению устойчивости в космосе и на Земле путем применения космических технологий, благодаря чему возможно использование орбитальной зоны вокруг Земли.
Азербайджан присоединился к инициативе ООН в 2015 году, и с тех пор у нас также отмечают Всемирную неделю космоса. Национальным организатором мероприятий выступает Космическое агентство - ОАО Azercosmos, действующее при Министерстве цифрового развития и транспорта (МЦРТ). В течение недели при поддержке ведомства связи состоялись серия мероприятий, а также информационные сессии со студентами вузов на различные профильные темы, в том числе посвященные роли использования спутников дистанционного наблюдения для устойчивого экономического развития Азербайджана.
Усилия, прилагаемые в последние годы МЦРТ в области популяризации космических технологий и исследований, особенно важны в контексте подготовки к запланированному на 2023 год 74-му Международному конгрессу астронавтики, который впервые состоится в Баку.
Почти лидер
Со времени запуска первого спутника связи Azerspace-1, выведенного на орбиту с космодрома Куру во Французской Гвиане, минуло 9,5 лет. За этот период был запущен еще один спутник связи, низкоорбитальный оптический аппарат Azersky, а также введенный в строй Резервный наземный центр управления спутниками в Нахчыванской Автономной Республике.
Сегодня Azercosmos можно признать как наиболее экспортоориентированную государственную организацию - порядка 90% ее доходов формируется за счет оказания услуг на внешнем рынке. Основными странами - импортерами услуг национального оператора являются Великобритания, Франция, Люксембург, ОАЭ, Пакистан и Малайзия. В то же время ОАО весьма активно осваивает рынки стран СНГ, Восточной Европы, Китая, Ближнего Востока, Африки - всего 45 государств. В настоящее время глобальная аудитория пользующихся услугами азербайджанских спутников составляет порядка 160 теле- и радиоканалов, провайдеров и иных структур (всего около 200 клиентов), а общая аудитория пользователей превышает 20 млн человек. Ну а по обеспечению связью и интернетом азербайджанских морских судов различного назначения, буровых платформ, отдаленных месторождений и промыслов услуги ОАО по космической связи и вовсе безальтернативны. По темпам развития космической промышленности и ее охвату в последнее десятилетие Азербайджан, безусловно, занимает лидирующие позиции в постсоветском регионе, уступая только России.
Космический сегмент экономики достаточно динамично развивался в период пандемического кризиса 2020 года, уверенно преодолев наблюдаемый четыре года назад сложный период. Именно тогда в мире многократно возросла потребность в интернете и иных телекоммуникационных услугах, и азербайджанский космический оператор стал одним из бенефициаров этого спроса. Так, в 2021 году доходы ОАО Azercosmos от коммерческой эксплуатации спутников составили $45,3 млн, несколько превысив показатели предыдущего года. К сожалению, январь-август 2022 года оказался не столь удачным периодом - доходы оператора сократились на 44,2%. Но эти временные трудности носят объективный характер и связаны с некоторым снижением спроса на космические услуги в ряде стран мира.
Со временем доходы спутникового оператора вновь начнут увеличиваться. Порукой тому служат реализуемые ОАО новые начинания и проекты, нацеленные на предоставление спутниковых решений на основе передовых технологий и разработки новых услуг для поддержки местных и глобальных инициатив.
Здесь, в частности, можно отметить заключенные в начале года соглашения с бельгийской компанией SatADSL, которая будет предоставлять услуги спутникового интернета посредством Azerspace-1. Кроме того, итальянский поставщик услуг по наземному управлению Leaf Space, согласно долгосрочному контракту, получит доступ к 3,7-метровой антенной системе с диапазоном S/X, установленной на наземной станции ОАО. Тем самым компания сможет пользоваться широким спектром решений для обработки, передачи критической информации, поступающей с различных спутников, телеметрии и контроля между спутниковыми сетями, а также услугами мониторинга аппаратов в космосе.
Во имя будущего
Космическое агентство Азербайджана намерено осваивать сравнительно новые рынки услуг: в недалекой перспективе намечено сформировать оптическую сеть на наземной станции и развить лазерную связь.
Продолжаются работы и по размещению антенн Европейской геостационарной навигационной службы в Главном наземном центре управления спутниками в поселке Гюздек, что в числе прочего окажет весьма положительный эффект на развитие отечественной авиации, мореходства, транспортного сообщения, сельского хозяйства, картографии и навигации.
Также во второй декаде сентября Azercosmos и американская компания Voyager Space подписали меморандум о сотрудничестве, что позволит партнерам обмениваться опытом и знаниями с целью развития местной космической экосистемы. Эти договоренности в конечном счете способствует созданию инновационного космического регионального хаба в Азербайджане.
Не менее перспективным видится сотрудничество Azerkosmos с космическими структурами Турции и других стран - членов Организации тюркских государств. В частности, в сентябре Азербайджанское космическое агентство и Турецкое космическое агентство подписали меморандум о взаимопонимании. Согласно ему обе страны намерены усилить сотрудничество в области развития технологий и наблюдения над поверхностью Земли, расширить обмен опытом в сфере космической коммерции, образовательных начинаниях и научных изысканиях, а также вместе участвовать в международных космических проектах.
В целом сотрудничество в космической индустрии с профильными структурами тюркских государств осуществляется в рамках долгосрочного целевого документа - «Видение тюркского мира-2040».
В странах Центральной Азии уже сегодня наблюдаются некоторые подвижки к будущей конвергенции национальных космических структур. Эти процессы были отмечены на состоявшейся 10-12 мая в Ташкенте Space Technology Conference (STC 2022). В ходе форума было подписано соглашение между Azercosmos и казахстанской госкомпанией АО «Гарыш Сапары» по реализации совместных проектов в области космоса и взаимному использованию спутниковых ресурсов.
По итогам конференции STC 2022 был подписан меморандум о сотрудничестве и с космическим агентством «Узбеккосмос». Баку и Ташкент намерены наладить взаимодействие в области подготовки и повышения квалификации профильных кадров, реализовать проекты в области космических технологий и обмениваться опытом по внедрению и регулированию космического мониторинга и работы GIS-центров.
Ожидается, что полномасштабное обсуждение вопросов кооперации в рамках космического кластера между тюркскими государствами (Азербайджан, Турция, Казахстан, Кыргызстан, Узбекистан и два наблюдателя - Венгрия и Туркменистан) состоится во время уже упомянутого 74-го Международного конгресса астронавтики в Баку.