ÇİN “TƏHLÜKƏLİ FIRTINALAR”A HAZIRDIRMI?
“Honq-Konq, Şanxay və Şençjendə fond bazarlarında çaxnaşma”, “Çin bazarlarında ümidsizlik”, “Əhval-ruhiyyə 2008-ci ilin qlobal maliyyə böhranı dövründəkindən də pisdir”, “Xarici investorlar təcili olaraq Çinin qiymətli kağızlarından imtina edir” - dünya KİV-i oktyabrın 24-də sözün əsl mənasında həyəcan təbili çalırdı.
Səbəb isə həqiqətən var idi. Honq-Konqda Çin səhmlərinin göstəricisi olan “Hang Seng Enterprises” indeksində yarandığı 1994-cü ildə bu yana ən ciddi geriləmə baş verib – 7,3. Ən nəhəng 30 texnologiya şirkətini izləyən “Hang Seng Tech” indeksi isə 9,7% geriləyib. Bununla yanaşı, Çinin texnologiya sektorunun flaqmanları olan “Alibaba” və “Tencent” şirkətlərinin səhmləri 11%-dən çox ucuzlaşıb. Ümumilikdə onların bazar dəyəri 54 milyard dollar ucuzlaşıb.
Təlaş tez bir zamanda ABŞ-a da yayılıb – “Alibaba”, elektromobil istehsalçısı olan “Nio” və “Xpeng”, “Baidu” axtarış sistemi və Çinin Nyu-Yorkda fəaliyyət göstərən bir sıra digər əsas şirkətlərinin də səhmləri kəskin ucuzlaşıb. Üstəlik, yuan xeyli zəifləyərək, ABŞ dollarına nisbətdə 14 ilin ən aşağı həddinə düşüb.
Bəs fond bazarlarını bu reaksiyasına nə səbəb olub?
Bir gün əvvəl Pekində Çin Kommunist Partiyasının 20-ci qurultayı keçirilib və bu qurultayda Si Cinpin gözlənildiyi kimi, üçüncü dəfə beş il müddətinə partiyanın lideri seçilib. Doğrudur, biznes dairələri buna hazır idi. Lakin nədənsə onlar Çin liderinin əsas nitqində daha əlverişli investisiya mühitinin təmin ediləcəyi ilə bağlı vəd gözləyirdilər.
Amma Çin lideri COVID-ə qarşı “sıfır tolerantlıq” siyasətinə sadiq olduğunu göstərərək, daşınmaz əmlak sektorunda böhranın aradan qaldırılması ilə bağlı heç bir təklif irəli sürməyib. Beləliklə, məlum olub ki, Çin iqtisadiyyatının inkişafına əsas iki maneə qeyri-müəyyən vaxtadək davam edəcək.
Bəs islahatlar?
Bu çatışmazlıqlara bir sıra uzunmüddətli struktur tendensiyalarını da əlavə etmək lazımdır: sürətlə qocalan əhali, azalan işçi qüvvəsi, istehsalat həcminin azalması, istər dövlət, istərsə də qeyri-dövlət borcunun çox olması. Belə bir şəraitdə iqtisadiyyatda tezliklə durğunluğun başlayacağı ilə bağlı narahatlıqlar var. Hesab olunur ki, 2020-ci illərdə artım təxminən 3%-ə çatacaq, 2030-cu illərdə isə təxminən 2%-ə düşəcək.
Bütün bunların fonunda həm yerli, həm də beynəlxalq kapitalın gözlədiyi iqtisadi islahatlara etinasız yanaşan Si Cinpin ölkənin “strateji önləmə qabiliyyəti”nin gücləndiriləcəyi haqda vədlərə üstünlük verib. O, deyib ki, “Çinin beynəlxalq təsir gücü, nüfuzu və dünyanı formalaşdırmaq qabiliyyəti əhəmiyyətli dərəcədə artıb”. Bununla yanaşı, Cinpin hesab edir ki, ölkəsi “güclü küləklər, uca dalğalar və hətta təhlükəli fırtınalara hazır olmalıdır”.
Çin Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsin Siyasi Bürosunun və Siyasi Büronun Daimi komitəsinin yeni tərkibində bazar islahatları və özəl sahibkarlığın tərəfdarlarının yer almaması da ölkə iqtisadiyyartına yaxşı heç nə vəd etmir. Söhbət hazırkı (səlahiyyət müddəti gələn ilin martında bitəcək) baş nazir Li Ketsyandan, onun müavini Lyu Xedən və Mərkəzi Bankın rəhbəri İ Handan gedir. Partiyaların qurultaylarında rəhbər orqanlarda əhəmiyyətli dəyişikliklər adi haldır. Lakin Li Ketsyan və digərlərindən qurtulan Si ətrafına sadiq silahdaşlarını toplamağa nail olub. İndi onun ətrafında fərqli fikirdə olan kimsə yoxdur. Bu heyət göstərir ki, Siyə münasibətdə loyallıq bacarıq və təcrübəni üstələyir.
Si üçün prioritetlər təhlükəsizlik və özünü təmin etməkdir. Bu isə «Çində istehsalın artımını əngəlləyəcək». «Onun hakimiyyəti qoruyub saxlamaq əzmi kursun korreksiya olunma ehtimalını azaldır», - deyə «Capital Economics»in məruzəsində bildirilir.
Rəqibsiz
Ötən 10 ildə Si Cinpin ölkənin 3 ali rəhbər postlarını – ÇKP-nin baş katibi, partiyanın Mərkəzi Kəşfiyyat Şurasının sədri və ölkə prezidenti – tutsa da, ÇXR-i Siyasi Büro və hökumətdəki digər siyasi fraksiyaların nümayəndələrinin də fikrini nəzərə almaqla idarə edirdi. Fraksiyaçılıq və ya rəqib fraksiyalar arasında qüvvələr və ya mövqelərə balansı Çinin siyasətini fərqləndirən məqam idi. Asiya nəhənginin Den Syaopinin dövründəki islahatlara başlaması ilə bu, Çin siyasətinin fərqli cəhəti idi. Lakin Si Cinpin ölkəyə rəhbərliyə başlar-başlamaz, fərqli düşünənlərdən və rəqiblərdən məqsədyönlü şəkildə xilas olmağa başlayıb. O, bu işdə əsas silah kimi, korrupsiya ilə mübarizədən istifadə edib. Son 10 ildə ölkədə ən azı 4,4 milyon nəfər rüşvətxorluqla əlaqədar cinayət məsuliyyətinə cəlb olunub.
Qərbli analitiklərin geniş yayılmış fikirlərinin əksinə olaraq, Si partiyasının XX qurultayında üçüncü müddətə partiya lideri seçilməyə də bilərdi. Rəqibləri Daimi komitə üzvləri arasında kifayət qədər şəxsi Sinin təkrar seçilməsinin lazımsızlığına inandıra bilsəydilər, bu, mümkün idi. Görünür, qurutlaya cəmi bir neçə həftə qalmış bir sıra nüfuzlu məmur və partiya xadiminin həbsi də təsadüf deyildi.
Sentyabr-oktyabr aylarında ictimai təhlükəsizlik nazirinin sabiq müavini Sun Litsyunyu və keçmiş ədliyyə naziri Fu Çjenhua, Çinin «China Unicom» telekommunikasiya nəhənginin sabiq baş direktoru, iki əyalətin vitse-qubernatoru, Şanxayın baş prokuroru, Tibet muxtar rayonunun Xalq hökuməti sədrinin müavini və s. kimi «nəhəng»lər barəsində «şərti» ölüm hökmü və ya uzun müddətli həbs qərarları çıxarılıb.
Proseslərə partiya ağsaqqallarının müdaxiləsi riski də var idi. Onlar ənənəvi olaraq, daxili siyasətdə ciddi nüfuza malikdirlər. Məsələn, 1989-cu ildə Çjao Tszıyan ÇKP-nin baş katibi postu ilə məhz istefada olan elitanın təzyiqi ilə vaxtından əvvəl vidalaşmalı olmuşdu.
Odur ki, Çi əlavə sığorta kimi, pensiyaçıları keçmiş fəaliyyətləri ilə bağlı korrupsiya araşdırmasına başlanıla biləcəyi ilə hədələmişdi. Onların Mərkəzi Komitəsinin siyasətini tənqid etmələri, «mənfi siyasi fikirlər işlətmələri, qeyri-leqal ictimai təşkilatların fəaliyyətində iştirak etmələri, özləri və digərlərinin xeyrinə əvvəlki nüfuzlarından yararlanmağa çalışmaları» qadağan olunmuşdu.
Gələn ilin martında Ümumçin Xalq Nümayəndələri Məclisi Si Cinpini üçüncü dəfə ölkə sədri postuna təsdiqləməli, onun ən yaxın və sadiq silahdaşı olan, hazırda Şanxay Kommunist Partiyasına rəhbərlik edən Li Tsyan isə hazırkı baş nazir Li Ketsyanı əvəzləməlidir.
Analitiklərin fikrincə, bu, Sinin Çin dövləti hakimiyyətinin bütün qanadları, o cümlədən iqtisadi qanad üzərində ciddi nəzarət qura biləcəyi anlamına gəlir. Qeyd edək ki, bu ölkədə iqtisadi qadan ənənəvi olaraq, Dövlət Şurasına başçılıq edən baş nazirin səlahiyyət dairəsində olub.
Nəzərə alsaq ki, Daimi komitənin yeni tərkibində ən cavan üzvün 60 yaşı var və onların hazırkı baş katibin varisi olmaq imkanı yoxdur, Si Xinpin yəqin ki, istefa haqda düşünmür.
İstiqamətdə dəyişiklik
Beş il əvvəl Çin rəhbərliyi beynəlxalq arenada «dərin və çətin dəyişikliklər»in baş verdiyini etiraf edir, lakin Pekin üçün «sevindirici perspektivlər»in olduğunu bildirirdi. İndi isə diqqət daha çox «potensial təhlükələr»ə və «ən pis ssenarilər»ə yönəldilir.
Bundan başqa, Çi bildirir ki, «Çinin qarşısının kəsilməsi, əzilməsi üçün xaricdən cəhdlər hər zaman güclənə bilər». O, öz məruzəsində Çinin işlərinə xarici və ya kənar müdaxilələr fikrini də bir neçə dəfə işlədib. Bu fikirdən 4 dəfə Tayvana münasibətdə, 1 dəfə Honq-Konqla bağlı sanksiyalara, 1 dəfə isə Pekinin xarici siyasətinə münasibətdə istifadə olunub. Partiyanın XIX qurultayının hesabatında bu cür bəyanatlara ümumiyyətlə rast gəlinməmişdi.
5 il əvvəlkindən fərqli olaraq, budəfəki məruzədə ABŞ-ın siyasəti ilə bağlı da sərt ifadələrə rast gəlinir. Bildirilir ki, Vaşinqtonun addımları «Çini şantaj etmək, onun qarşısını kəsmək, əngəlləmək, Pekinə maksimum təzyiq göstərmək cəhdləridir». Pekində hesab edirlər ki, burada məqsəd Çinin inkiqşafının qarşısının kəsilməsidir.
Lakin xarici siyasi vəziyyətin çətinliyinin etiraf olunduğu proqram çıxışında konkret cavab təşəbbüslərinə o qədər də diqqət çəkilməyib. Məsələn, Çin Vaşinqtonla rəqabətin kəskinləşməsinə cavab olaraq bildirir ki, ikitərəfli münasibətlərin yaxşılaşması Pekinin hansısa addımlarına yox, ABŞ-ın öz rəftarını dəyişməsinə bağlıdır.
Maraqlıdır ki, Çinin flaqman sayılan, 2013-cü ildə işə salındıqdan bu yana bütün dünya üzrə infrastruktur layihələrinə 1 trilyon dollar maliyyə ayrılmasına səbəb olmuş «Bir kəmər, bir yol» təşəbbüsündən xarici syasət bölməsində əvvəlkitək danışılmır. Çin borc verdiyi ölkələrdən pulunu geri almaqla bağlı çətinliklərlə üzləşdikcə, xaricə kredit ayrılması işinə daha ehtiyatla yanaşmağa başlayıb. Ölkə daxilində isə «Kəmər və yol»un məhdud versiyası müzakirə olunmaqdadır. Hesab edilir ki, bu zaman əsas diqqət risklərin azaldılmasına və itkilərin yerinin doldurulmasına yönəldilməlidir.
Amma yeni ideyalar da yaranır. Onların arasında Çinin İnkişafı üçün Qlobal Təşəbbüs (GDI) və Qlobal Təhlükəsizlik Təşəbbüsü (GSI) də var.
GDI özündə inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün yoxsulluqla mübarizə, ərzaq təhlükəsizliyi və təmiz enerji layihələrini cəmləşdirir. GSI-ı isə Çinin Amerikanın qlobal təhlükəsizlik konsepsiyasına alternativi kimi anlamaq olar.
Hərbi, iqtisadi və ideoloji sahələrdə milli təhlükəsizliyə diqqət Si Cinpinin proqram çıxışında özünü aşkar göstərən xətlərdən olub. Bu, göstərir ki, Pekin yaxın gələcəkdə ABŞ və onun hərbi müttəfiqləri ilə münasibətlərdə hər hansı «yumşalma»ya getməyi düşünmür. Hər halda, müstəqil beynəlxalq təşkilat sayılan «The International Crisis Group»da belə düşünürlər.
Belə çıxır ki, beynəlxalq fond bazarlarında ÇKP-nin qurutlayının səhəri gün baş vermiş təşviş təsadüf və qısamüddətli deyil. Beynəlxalq biznes bu qənaətdədir ki, Çin iqtisadiyyatın liberallaşdırılmasının əksinə hərəkət edir. Pekin indi daha çox onu dünyanın iqtisadi liderləri cərgəsinə yüksəltmiş islahatlara və aşkarlığa deyil, hansısa ideoloji və geosiyasi çağırışların aşılmasına köklənib.

IS CHINA READY FOR DANGEROUS STORMS?
On October 24, the headlines of international media outlets were teeming with excitement: "Panic in stock markets in Hong Kong, Shanghai and Shenzhen", "Sense of desperation grips Chinese markets", "Situation is worse than during the 2008 global financial crisis", "Foreign investors rush to get rid of Chinese securities".
These statements were understandable. The Hang Seng Enterprises index, which reports the value of Chinese stocks listed in Hong Kong Stock Exchange, fell by 7.3%, which is the worst figure since the index was created in 1994. The Hang Seng Tech Index tracking the top 30 technology companies fell by 9.7%. Shares of Alibaba and Tencent, the flagships of Chinese tech sector fell more than 11%, with their total market value falling by $54bn.
Panic has spread to the US as well. Shares of Alibaba, electric car makers Nio and Xpeng, search engine Baidu and other leading Chinese companies trading in NYSE fell drastically as well. The yuan weakened sharply hitting a 14-year low against the US dollar.
Why the panic?
The day before, the 20th Congress of the Chinese Communist Party concluded in Beijing, where Xi Jinping quite predictably been re-elected for a third five-year term. The business community knew this, but for some reason hoped to hear from the Chinese leader promises to provide more favourable investment environment.
However, the Chinese President reiterated his commitment to the zero-tolerance COVID policy and proposed nothing to resolve the crisis in the real estate sector. It became clear that the two main factors holding back China's economic growth will remain in place indefinitely.
What about reforms?
There are also a number of long-term structural trends adding to these disadvantages: rapidly ageing Chinese population, shrinking workforce, low productivity growth and high levels of public and private debt. There are fears that the economy will soon begin to stagnate, gaining a maximum of around 3% in the 2020s and then falling to around 2% in the 2030s.
Yet with little or no emphasis on economic reforms, which both local and international shareholders expected of Xi, he made promises to strengthen the country's potential to develop a strategic deterrence capability. In his words, "China's international influence, credibility and ability to shape the world has grown considerably", but China must be prepared for "strong winds, high waves and even dangerous storms".
The absence of supporters of market reforms and private businesses in the new Politburo and its Standing Committee, such as the incumbent (until next March) Prime Minister Li Keqiang, Vice-Premier Liu He and central bank governor Yi Gang, do not promise good tidings for the Chinese economy either.
Significant reshuffling of governing bodies at party conventions is a common practice. But by getting rid of Li Keqiang and others, Xi surrounded himself by loyal supporters sharing his own views only. This composition suggests that loyalty to Xi overrides ability and experience.
Xi's priorities—security and self-sufficiency—will "hamper China's productivity growth", "his determination to stay in power makes a course correction unlikely," Capital Economics reported.
No competitors
Despite holding the three highest leadership positions in the previous ten years (General Secretary of the CPC, Chairman of the CPC Central Military Commission and President), Xi Jinping has had to govern the country with input from other political factions in the politburo and the government.
Factionalism, or the balance of power and positions between competing factions, has been a hallmark of Chinese politics ever since the Asian giant entered the era of reforms under Deng Xiaoping.
But Xi Jinping, once in charge, was systematically eliminating rivals and dissenters. His main weapon has been the fight against corruption. Over the past ten years, at least 4.4 million people have been prosecuted for bribery.
Contrary to popular belief among Western analysts, Xi may not have been re-elected for a third term at the 20th Party Congress. Opponents could make him step down if they had convinced enough members of the Standing Committee that he had lost the support of the regular CCP members.
Apparently, it is no coincidence that a number of major officials and party figures were arrested just weeks before the congress.
In September-October, conditional death sentences and long terms of imprisonment were indicted to such monsters of Chinese politics as former Deputy Minister of Public Security Sun Lijunyu and Minister of Justice Fu Zhenghua, CEO of Chinese telecommunications giant China Unicom, two provincial vice-governors, the chief prosecutor of Shanghai, the deputy chairman of the Tibet Autonomous Region's People's Government and others.
There was also the risk of interference by party elders, who traditionally wield considerable influence over domestic Chinese politics. Zhao Ziyang, for example, was prematurely removed as the secretary general of CPC in 1989 precisely because of pressure from retired elites.
Therefore, as an additional insurance, Xi threatened the pensioners with investigations into their past work activities. They were forbidden to criticise the Central Committee’s policies, "disseminate politically negative speech, participate in illegal social organisations and use their past authority and influence to benefit themselves and others".
Next March, the National People's Congress is due to confirm Xi Jinping as the president of the country for the third time, with his closest and most loyal supporter, Li Qiang, now head of the Shanghai Communist Party, replacing the current prime minister Li Keqiang.
According to analysts, this means President Xi will gain greater control over all branches of China, including the economy, which has traditionally been the prerogative of the prime minister, who heads the State Council.
Given that the youngest member of the new Standing Committee is now 60 years old and there is no potential successor to the incumbent secretary general, Xi has no plans to retire any time soon.
Change of direction
Five years ago, Chinese leadership acknowledged profound and complex changes in the international arena, but underlined that China had bright prospects. Now, they pay more attention to potential dangers and worst-case scenarios.
Moreover, Xi stated that "external attempts to suppress and contain China can intensify at any time" and even repeated several times in his report about foreign or external interference in China's affairs. He referred four times to Taiwan, once to sanctions on Hong Kong and once to Chinese foreign policy. There were no such statements in the previous report released at the 19th Party Congress.
Unlike five years ago, the current report called in harsh terms the US policy being "an attempt to blackmail, contain, block and exert maximum pressure on China", which is aimed, according to Beijing, at preventing China's rise.
While acknowledging the difficult foreign policy situation, Xi’s keynote address was focused little on specific response initiatives. In particular, China's response to the escalating competition with Washington is that improvement in bilateral relations depends on Washington correcting its own behaviour, rather than on any change on Beijing's part.
Remarkably, China's flagship Belt and Road Initiative, which has funded $1 trillion worth of infrastructure projects around the world since its launch in 2013, does not appear in the foreign policy section of the address as before. With China’s finding it increasingly difficult to get recipient countries to pay their debts, Beijing has become more cautious about foreign lending. Domestically, discussions are underway on a shortened version of the Belt and Road, which will focus on risk reduction and compensation.
There are new ideas as well. These include the Global Development Initiative (GDI) and the Global Security Initiative (GSI).
GDI includes projects for developing countries on poverty alleviation, food security and clean energy. GSI can be interpreted as an attempt to contrast the Chinese concept of global security with the American one.
The focus on national security in the military, economic and ideological areas clearly visible in Xi’s keynote speech suggests that China has no intention for a serious softening of relations with the US and its military allies in the near future, reports the independent international organisation The International Crisis Group.
It turns out that the panic in world stock markets the day after the CPC congress was neither accidental nor short-lived. International businesses have concluded that China was moving in the direction opposite to economic liberalisation. It is now more focused on overcoming certain ideological and geopolitical challenges than on reforms and openness—policies that have propelled China into global economic leadership.