«ERMƏNİ MÖCÜZƏSİ BAŞ VERMƏDİ»
İrəvanın Rusiyanın «çətiri altında» gizlənərək postmüharibə reallıqlarını dəyişmək cəhdləri nəticə vermədi
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan və Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putin arasında oktyabrın 31-də Soçidə keçirilmiş üçtərəfli görüşü postmünaqişə nizamlanması prosesində əminliklə vacib mərhələ hesab etmək olar. Burada yeni sənəd – üçtərəfli görüşə dair Soçi Bəyanatı imzalanıb və bu sənəd İrəvan və himayədarlarının regionda müharibədən sonra yaranmış reallıqlara yenidən baxmaq cəhdlərinə yağlı bir nöqtə qoyub.
«Qarabağ münaqişəsi artıq tarixdə qalıb»
Soçi görüşü onun iştirakçıları üçün böyük əhəmiyyət daşıyırdı. Rusiya ona əbəs yerə vasitəçilik təşəbbüsünün Avropa İttifaqının əlindən alınması şansı kimi baxmırdı. Üstəlik, Fransa hakimiyyətinin qalmaqallı bəyanatları bu vasitəçiliyə çox ağrılı zərbə vurmuşdu. Azərbaycan ortaya öz gündəmi ilə çıxmağa çalışırdı və görüşün nəticələri göstərməyib ki, o, buna nail olub! Ermənistana gəlincə, bütün gücünü Qarabağın statusu mövzusunun bərpasına yönəltmişdi.
Göründüyü kimi, hər tərəfin öz maraqları var idi. Bununla yanaşı, Soçi danışıqları Azərbaycanın yeni və miqyaslı uğuru ilə bitib. «Qarabağ münaqişəsi artıq tarixdə qalıb. O, iki il bundan əvvəl həll edilib. Buna görə də bu baxımdan burada praktiki olaraq müzakirə edilməli məsələ yoxdur. Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşması isə, əlbəttə, çox ciddi addımlar tələb edən formatdır. Biz bu məqsədlərə nail olmaq işində bundan sonra da şəxsən Sizin fəal rolunuza və Rusiyanın roluna ümid bəsləyirik» - əksər mətbuat orqanı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rusiyalı həmkarı Vladimir Putin ilə görüşdə səsləndirdiyi bu sitata yer verib.
Bakının müəyyənləşdirdiyi «qırmızı xətlər» görüşün yekun sənədində də tam əksini tapıb. Üçtərəfli bəyanatda nə Dağlıq Qarabağın, nə ümumiyyətlə Qarabağın adı çəkilir, nə də Qarabağ münaqişəsindən danışılır. Artıq sənəd Bakı-İrəvan münasibətlərinin normallaşdırılmasına aiddir və bu, Azərbaycanın maraqlarına və mövqeyinə tam uyğundur.
Azərbaycan bəyanatın yekun maddəsini də öz qələbəsi saya bilər. Orada bildirilir ki, «danışıqların iştirakçıları güc tətbiqi və ya onunla hədələmədən çəkinmək, bütün problemli məsələləri BMT Nizamnaməsi və 1991-ci il Alma-Ata bəyannaməsinə uyğun olaraq, bir-birinin ərazi bütövlüyünü, suverenliyini, sərhədlərinin toxunulmazlığını tanımaq şərti ilə danışıqlar yolu ilə həll etmək haqda razılığa gəlib».
Ərazi bütövlüyü və BMT Nizamnaməsi məhz Bakının yekun sənəddə görmək istədiyi məqamlar idi.
Beləliklə, Soçi görüşü əslində özündə «geosiyasi şahmatlar»ı, gözlənilməz manevrləri, prosesə yeni oyunçuların cəlbi cəhdlərini, həmçinin miqyaslı yeni reallıqları birləşdirən bütöv bir mərhələnin sonudur. Bu yeni iştirakçıların «yol göstərəni» rolunda isə Ermənistan çıxış edir.
Ermənisayağı «ümid ünvanları»
Hər bir ölkənin sevdiyi xarici siyasi gedişlər və fəndlər var. Kimlərsə üstünlüyü iqtisadi təsirə verir, kimlərsə hərbi gücə. Ermənistanın isə xarici siyasətlə bağlı ənənəvi olaraq öz xüsusiyyəti var. Orada əmindirlər ki, İrəvanın maraqlarını başqaları qorumalı, onun uğrunda başqaları mübarizə aparmalıdır. Nəticədə, yerli ekspertlər, hətta siyasətçilər həmvətənləri üçün «ümid ünvanları» axtarırlar.
Son həftələrdə bu «ünvan» Avropaya doğru dəyişməyə başlayıb. Üstəlik, Praqa razılaşmasının reallaşdırılması çərçivəsində Ermənistana Avropa İttifaqının müşahidə missiyası da təşrif buyurub. Bir qədər sonra isə orada ATƏT «müşahidəçi»ləri də peyda olacaq ki, bu qərar öz-özlüyündə, böyük qalmaqala yol açıb. Azərbaycan XİN-i bəyan edib ki, Ermənistana ehtiyacların qiymətləndirilməsi üzrə ATƏT missiyasının göndərilməsi məsələsi qurumun qərarlar qəbul edən heç bir kollektiv orqanında müzakirə olunmayıb. Demək, bununla bağlı heç bir qərar yoxdur. Beləliklə, «Ermənistanda ehtiyacların qiymətləndirilməsi üçün ATƏT missiyası» adlandırılacaq istənilən qrupun ATƏT mandatı olmayacaq. Bu, o anlama gəlir ki, həmin qrupun ATƏT-lə əlaqəsi olmayacaq və «missiya»nın hər hansı hesabatı ATƏT sənədi kimi qiymətləndirilə bilməz. Nazirliyin bəyanatında daha sonra bildirilir ki, bu, Ermənistanın bir neçə üzv dövlətin təmsil olunduğu qrupun səfərilə bağlı birtərəfli təşəbbüsüdür və belə səfərin istənilən nəticəsi müvafiq qaydada qiymətləndiriləcək.
Aİ missiyası isə artıq fəaliyyətinin əvvəlində Ermənistanı məyus etməyə macal tapıb. Onun üzvləri bildiriblər ki, araşdırma ilə yox, müşahidə ilə məşğul olacaqlar. Tərcüməsi aydındır: avropalı müşahidəçilərdən Azərbaycan əleyhinə hər hansı səs-küylü bəyanat gözləməyə dəyməz.
Azərbaycanlı ekspertlərin dəfələrlə qeyd etdikləri kimi, Ermənistanın əsas ümidləri lap əvvəldən puç olub. İrəvanda ümid edirdilər ki, müşahidəçilər məhz tərəflər arasında dayanacaq. Paşinyan bunu çoxdan – hələ 2021-ci ilin yazına ermənilərin Qaragöz gölü ətrafındakı təxribatının iflasa uğramasından sonra təklif etmişdi. Ermənistanın baş naziri hələ o vaxt istəyirdi ki, tərəflər qoşunlarını sərhəddən qarşılıqlı şəkildə geri çəksin, sərhədə isə müşahidəçilər yerləşdirilsin. Azərbaycan 44 günlük müharibədən əvvəl də Bakı ATƏT-in himayəsi altında təmas xəttində müşahidə kameralarının yerləşdirilməsi ideyasından imtina etmişdi, indi də buna qarşıdır.
Sərhədə müşahidəçilərin yerləşdirilməsi, üstəlik, qoşunların qarşılıqlı şəkildə geri çəkilməsi yalnız o zaman mümkündür ki, sərhədlər dəqiq müəyyənləşsin, demarkasiya və delimitasiya olunsun. Bu gün isə Azərbaycanla Ermənistan arasında sərhəd şərtidir, delimitasiya prosesi isə hələ də başlamayıb. Üstəlik, SSRİ illərində, xüsusilə isə sonradan – Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun işğal altında olduğu dövrdə Ermənistan Azərbaycana məxsus həmsərhəd ərazilərin böyük bir hissəsini özünə birləşdirib. Delimitasiya və demarkasiya prosesi zamanı bu ərazilər geri qaytarılmalı olacaq. Odur ki, İrəvan vaxtı uzatmağa çalışır. Amma o, buna nail olmayıb. Azərbaycan Avropa missiyasını «birtərəfli missiya»ya çevirib ki, onun sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesinə heç bir təsiri olmasın.
Belə bir vəziyyətdə İrəvan «Avropa missiyası»nın ona hansısa «təhlükəsizlik zəmanəti» verə biləcəyini düşünməkdə yanılıb. İrəvana baş çəkən erməni lobbiçiləri belə, istəməsələr də etiraf etməli olublar ki, əvvəlcə Ermənistanın özü köklü qərarlar qəbul etməlidir. Lakin sərhədləri müstəqil şəkildə qorumaq, neft, qaz və silahları dünya bazarlarındakı qiymətə almaq, mənfəətsiz infrastrukturu saxlamaq – Ermənistan hələ də bu imkanlara malik deyil. Qərb ilə «flört» İrəvana xüsusilə onun KTMT-yə olan ümidlərinin iflasından sonra Rusiya ilə sövdələşmə üçün lazım idi. Onlar KTMT-nin 44 günlük müharibəyə müdaxilə etməməsini son dərəcə çətinliklə həzm etmişdilər. Sərhəddə sentyabrın 12-13-də baş vermiş döyüşlərdən sonra isə İrəvan KTMT-nin məsələyə Qazaxıstandakı iğtişaşlar zamanı olduğu qədər operativ və sərt reaksiya verəcəyini gözləyirdi. Belə bir vəziyyətdə ermənilər KTMT-nin təcili toplantısının nəticəsiz bitəcəyinə qətiyyən hazır deyildilər.
Soçi görüşü göstərdi ki, İrəvanın «alver»i Rusiyanı cəlb etməyib.
Azərbaycandan gələn yeni reallıqlar
Regionda baş verən miqyaslı geosiyasi dəyişikliklər Azərbaycana bağlıdır. Zəngilanda bölgənin sayca ikinci beynəlxalq aeroportu açılıb. Füzuli hava limanının açılışında olduğu kimi, bu dəfə də təntənəli mərasimdə Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan da iştirak edib. Yeni aeroportun istismara verilməsi həm də Bakı ilə Ankara arasında güclü müttəfiqliyin növbəti nümayişi kimi yadda qalıb. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev jurnalistlərə açıqlamasında deyib: «Keçən il biz Şuşada Şuşa Bəyannaməsini imzaladıq və Türkiyə və Azərbaycan rəsmən müttəfiq oldu. Bütün sahələrdə müttəfiq oldu və bu, həm xalqlarımıza ciddi gözaydınlığıdır, eyni zamanda bölgəyə və dünyaya ciddi mesajdır. Çünki Türkiyə-Azərbaycan birliyi bölgədə çox önəmli bir amildir. Bu, sülh, sabitlik amilidir. Ancaq, eyni zamanda əgər kimsə yenə də bizə qarşı ədalətsiz hərəkət etmək istəsə, əlbəttə ki, bu amili ciddi nəzərə almalıdır».
Şübhəsiz ki, bu bəyanatın ünvanlandığı ölkələrdən biri də Ermənistandır. İndi işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa işlərinin sürətini və miqyasını bu ölkədə hiss etməyə bilməzlər. «Mina terroru»na, dağıdılmış infrastruktura baxmayaraq, Azərbaycan öz bərpa strategiyasını inamla həyata keçirir, bunu dəqiqliklə düşünülmüş, ölçülüb-biçilmiş plan üzrə edir. Bundan başqa, kimlərinsə İkinci Qarabağ müharibəsi kimi bahalı savaşdan sonra Azərbaycanın müflis olmasa da, maliyyə çətinlikləri ilə üzləşəcəyinə olan ümidləri də iflasa uğrayıb. Prezident İlham Əliyevin bəyanatı böyük ehtimalla qonşu İrana ünvanlanmışdı. Həmin vaxt orada Araz çayını məcbur etmək imitasiyası ilə SEPAH-ın təlimlərini elan etmişdi.
İran başlayır… və məğlub olur
Tehranın «güc nümayiş etdirmək» fikrinə düşdüyü tamamilə aydındır. Hərbi təlimlər, Ermənistanın nəzarətində olan Qərbi Zəngəzurun Qafan rayonunda konsulluğun açılması, İran rəsmilərinin «biz regionda sərhədlərin dəyişməsinə dözmək fikrində deyilik» kimi bəyanatları, Bakıya təhdid dolu videoçarxların yayılması Azərbaycanda təbii hiddət yaradıb. Nəticədə, Bakıda ortaya tam haqlı suallar çıxıb: bəs İran 30 il ərzində Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını işğalda saxlamasına niyə «dözüb»? İslam respublikası  işğal altındakı Qarabağda məscidlərin, məzarların dağıdılmasına, təhqir edilməsinə niyə reaksiya verməyib və vermir? Niyə Qafanda baş konsulluq açan İran hökuməti bu şəhərin köklü azərbaycanlı əhalisinin taleyi ilə maraqlanmağı lazım bilməyib?
Bir sözlə, Bakı-Tehran münasibətləri, demək olar ki, sıfır dərəcəsinə düşüb. İranın güc nümayişi isə Azərbaycanı qətiyyən qorxutmayıb. Bakı İranın 70-ci illərin texnikası ilə «güc nümayişi»nə yalnız sarkastik şərhlərlə kifayətlənməyib, «yumşaq güc» nümayişinə də keçib. Türk Dövlətləri Təşkilatının baş katibi Bağdat Amreyevi qəbul edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev digər fikirlərlə yanaşı, bir məqama da diqqət çəkib: «…Azərbaycanda öz tərəfimizdən bizim təşkilatımıza daxil olan ölkələrin birliyini möhkəmləndirmək üçün hər şeyi edəcəyik, dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan qardaşlarımızı, - on milyonlarla qan qardaşlarımızı, - dəstəkləyəcəyik. Təkcə Azərbaycanın hüdudlarından kənarda yaşayan azərbaycanlıların sayı Azərbaycanda yaşayanlardan xeyli çoxdur, bir neçə dəfə çoxdur. Buna görə də, əlbəttə, onların təhlükəsizliyi, hüquqları, salamatlığı bizim üçün çox böyük əhəmiyyət kəsb edir. Biz taleyin hökmü ilə dövlətimizdən ayrı düşmüş azərbaycanlılara, həmçinin bizim qardaş türk dövlətlərinin digər xalqlarının dövlət sərhədlərinin hüdudlarından kənarda yaşayan çoxsaylı nümayəndələrinə kömək etmək, onların inkişafı, onların Azərbaycan dilini, Azərbaycan ənənələrini, Azərbaycan mədəniyyətini qoruyub saxlamaları, azərbaycançılıq prinsiplərinə sadiq olmaları və öz tarixi Vətəni ilə əlaqələri heç vaxt kəsməmələri üçün əlimizdən gələni edəcəyik. Həmçinin mən bunu da bilirəm ki, Türk dövlətlərinin bütün rəhbərləri bu və ya digər ölkələrdə onların qardaşlarının hüquqlarının necə təmin edilməsinə böyük əhəmiyyət verirlər».
İran Azərbaycanına eyham kifayət qədər açıqdır və onu duymamaq mümkün deyil. Xüsusilə İranda davam edən daxili siyasi qeyri-sabitlik fonunda. Beləliklə, Bakı nəinki Tehranın «güc nümayişi»ndən qorxuya düşüb, əksinə, ona qarşı müqaviməti daha da gücləndirib. İranda anlamalıdırlar ki, «şüşədən ibarət ev»də yaşayanlar kimsəyə «daş atmamalıdır».
Demək, istər regional, istər qeyri-regional oyunçular artıq geosiyasi havanın Azərbaycan-Türkiyə birliyi tərəfindən müəyyənləşdirildiyini anlamalı və buna vərdiş etməlidirlər. Artıq bu yeni reallıqlara əhəmiyyət verməmək mümkün olmayacaq.

"FAILURE OF THE ARMENIAN MIRACLE"
The trilateral meeting in Sochi on October 31, 2022 between the Azerbaijani President Ilham Aliyev, Armenian Prime Minister Nikol Pashinian and Russian President Vladimir Putin was a landmark event in the post-conflict settlement process. There is now a new document, the Sochi trilateral statement, which draws a thick line under yet another attempt by Yerevan and other stakeholders to revise post-war realities in the region.
"The Garabakh conflict is already history"
Many participants found the Sochi meeting very important. Reasonably, Russia considers it an opportunity to take over the mediation initiative from the European Union, especially after the scandalous statements made by the French authorities. Azerbaijan expected to advance, as the outcome of the meeting proved, successfully advanced its own agenda. Armenia, on the other hand, was serious about reanimating the issue of the status of Garabagh.
So, each side had its own interests. Meanwhile, the Sochi talks culminated in a new and far-reaching success for Azerbaijan. "The Garabakh conflict is already history. It was resolved two years ago. There is practically nothing to discuss in this context. And the normalisation of Azerbaijani-Armenian relations is a format which requires very serious steps. We count on your active personal role and that of Russia to continue to achieve these goals," President Ilham Aliyev said during his meeting with Vladimir Putin, as reported by many media outlets. Red lines drawn by Baku are fully reflected in the final document of the meeting. The trilateral statement does not mention Nagorno Garabakh or the Garabakh conflict in general. The document is focused on the normalisation of relations between Baku and Yerevan, which fully corresponds to Azerbaijan's interests and position.
Azerbaijan can consider the final paragraph of the statement its victory. It says that the negotiators "agreed to refrain from the use or threat of use of force and to discuss and resolve all problematic issues exclusively on the basis of mutual recognition of sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders in accordance with the UN Charter and the 1991 Alma Ata Declaration". Territorial integrity and the UN Charter are exactly what Baku wanted to see in the final document.
In essence, the Sochi summit completes a stage that included some geopolitical chess-play, unexpected manoeuvres, an attempt to involve new players, and new large-scale realities. And Armenia acted as a facilitator of these new actors.
Armenian expectations
Each country has its own favourite foreign policy moves and techniques. Some rely on economic influence, others on military might. In Armenia, traditional perceptions of foreign policy have had their own specifics. They believe that the interests of Yerevan must be defended and fought for by other countries. As a consequence, local Armenian experts and even politicians continue to hope for better outcome for their fellow citizens.
In recent weeks, the focus of Armenian hopes started to shift to Europe. Particularly after the arrival of the EU observer mission to Armenia as part of the implementation of the Prague agreements. Petty soon they  were joined by the OSCE 'observers' causing a major scandal. According to the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs, none of the collective decision-making bodies of OSCE has ever discussed the dispatch of the OSCE Needs Assessment Mission to Armenia. As a result, no decision was taken on the matter. Thus, any team called OSCE Needs Assessment Mission to Armenia is not mandated by this organisation, cannot be affiliated in any way to it and none of its findings or reports can be accepted as an OSCE document, the Azerbaijani Foreign Ministry said. The Ministry warned that this was a unilateral initiative by Armenia to visit a group of several participating states and any result of such a private visit will be assessed accordingly.
The EU mission has disappointed Armenia from the very beginning. According to its representatives, they will only observe, not investigate. In other words, no loud statements should be expected from the "European observers" against Azerbaijan.
As Azerbaijani experts have repeatedly noted, Armenia's main hopes failed from the outset. Yerevan had expected observers to stand between the sides. Pashinian has been suggesting something similar since the spring of 2021, in the wake of the failed Armenian provocation at the Lake Garagol. Back then, he suggested an equal withdrawal of troops and deployment of observers on the border. Azerbaijan opposed the idea for the same reason it did even before the 44-day war, i.e. Baku had rejected the idea of deploying observation cameras on the line of contact under the auspices of the OSCE.
The deployment of observers on the border, let alone the equal withdrawal of troops from it, is possible when the border is clearly defined, demarcated and delimited. Today the border between Azerbaijan and Armenia is very provisional. The delimitation process has not even begun. Moreover, during the Soviet period and the occupation of Garabagh and East Zangezur, Armenia illegally annexed Azerbaijani border territories. Now Armenia should return these territories in the process of delimitation and demarcation. Yerevan tried to put off the situation deliberately. But this attempt failed. Azerbaijan transformed the European mission into a 'one-sided' one, without influencing the process of border demarcation and delimitation.
Yerevan mistakenly believed that this so-called European mission could give Armenia some sort of security guarantees. Even Armenian lobbyists visiting Yerevan grudgingly recognised that Armenia itself had to make drastic decisions to begin with. However, Armenia is still not ready to guard the border, buy oil, gas and weapons at global prices and maintain unprofitable infrastructure on its own. Flirting with the West was necessary for Armenia to bargain with Russia, especially amid Yerevan's shattered of hopes for CSTO intercession.
They were deeply upset when the CSTO did not intervene in the 44-day war. But after the Septemebr 12-13 skirmish at the border with Azerbaijan Yerevan expected that the incident would be responded to with the same ferocity and urgency as the unrest in Kazakhstan. And they were totally unprepared for the outcome of the emergency CSTO summit, which got nowhere for Yerevan.
However, as the meeting in Sochi showed, Russia was not impressed by Yerevan’s bargaining skills at all.
New realities from Azerbaijan
Major geopolitical changes in the region are linked to Azerbaijan. The second international airport was recently inaugurated in Zangilan. Turkish President Recep Tayyip Erdogan once again attended the ceremony, as he did in Fuzuli. The opening of the new airport was another demonstration of the growing alliance between Baku and Ankara. "Last year, we signed the Shusha Declaration in Shusha, making Turkey and Azerbaijan official allies. We became allies in all areas, which is a serious achievement for our nations. At the same time, this is a serious message to the region and the world, because Turkish-Azerbaijani unity is a very important factor in the region. It is a factor of peace and stability. Yet if someone once again tries to take unjust actions against us, this factor must of course be taken into serious consideration,” President Ilham Aliyev told the journalists attending the ceremony.
Certainly, one of the addressees of this message was Armenia. They cannot turn a blind eye on the pace and scale of reconstruction works. Despite the mine terror and destroyed infrastructure, Azerbaijan is confidently pursuing its reconstruction strategy, and is doing this prudently, clearly and according to the plan. Moreover, any hopes that after a war as costly as the Second Garabagh  War Azerbaijan would be, if not ruined, then inevitably challenged with financial difficulties also shattered.
By and large, President Aliyev's statement was addressed to neighbouring Iran, where IRGC recently announced a military exercise simulating a crossing of the border along the Araz River.
Iran begins... and loses
Obviously, Tehran is planning some sort of sabre rattling. The military exercises, the opening of the Iranian consulate general in Ghafan (Armenia), statements by Iranian officials underlining their intolerance for the change of regional borders, video clips threatening Baku caused understandable indignation in Azerbaijan. Baku asked quite fair questions: why Iran has tolerated 30-year long occupation of Azerbaijani lands by Armenia? Why did not and does not Iran think it was necessary to respond to the destruction and desecration of mosques and cemeteries in the occupied Garabagh? Why didn't the Iranian authorities, when they opened the consulate general in Gafan, consider it necessary to ask about the fate of the indigenous Azerbaijani population of this city?
Baku's relations with Tehran have sunk to almost zero. And the sabre rattling did not frighten Azerbaijan at all. Baku responded not only with scathing comments about Iran's ‘military might’ based on equipment from the seventies, but it exploited soft power as well. During his meeting with the Secretary General of the Organisation of Turkic States Baghdad Amreev, President Aliyev said: "...We in Azerbaijan will do everything to strengthen the unity of our organisation, as well as support tens of millions of our brothers living in different countries of the world. Azerbaijanis living outside Azerbaijan are many times more than those living in Azerbaijan. Certainly, their security, their rights, their welfare is of paramount importance for us. We will continue to do our best to help Azerbaijanis, who for different reasons have been torn away from our state, to help them in their development, so that they could keep the Azerbaijani language, traditions and culture, were faithful to the principles of Azerbaijanism and never cut ties with their historic homeland, just as many other representatives of our brotherly Turkish states live outside their state borders. But I also know that all leaders of Turkic states attach great importance to securing the rights of their brothers in different countries.” Mentioning Iranian Azerbaijan was too obvious to ignore. Especially amid internal instability in Iran. Baku was not scared and only strengthened its opposition to Tehran. Iran certainly should not have thrown stones living in a house made of very thin glass, the wreckage of which buried Armenia's hopes for Iran as well.
This means that both regional and extra-regional players will have to get used to the fact that it is the tandem of Azerbaijan and Turkey that determines the geopolitical climate in the region. These new realities cannot be ignored.