“BÖYÜK DƏBİLQƏ”DƏ QƏLƏBƏ
Özbəkistanda keçirilən Dünya çempionatında yüksək əyarlı medal qazana bilməyən cüdo üzrə milli komandamız Bakıda azarkeşləri qarşısında ümidləri doğrultdu. Azərbaycan paytaxtı növbəti dəfə cüdo aləminin nüfuzlu “Böyük dəbilqə” turnirinə ev sahibliyi etdi. Noybarın 4-6-da keçirilən mötəbər yarışda 61 ölkədən 400-dən çox idmançı medallar uğrunda mübarizə apardı.
Birinci yer
Heydər Əliyev adına İdman arenasında keçirilən “Böyük dəbilqə” turnirində ilk yarış günü 3 medalla yadda qaldı. Cüdoçularımız 1 qızıl və 2 bürünc medala layiq görüldü. 60 kq çəki dərəcəsində yarışan idmançımız Balabəy Ağayev final görüşündə ukraynalı idmançı Dilşot Xalmatova qalib gələrək fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxdı. Eyni çəki dərəcəsində yarışan digər cüdoçumuz Kəramət Hüseynov isə üçüncü yer uğrunda görüşdə İspaniya təmsilçisi Fransisko Qarriqosa qalib gələrək bürünc medal qazandı. 66 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan cüdoçumuz Orxan Səfərov serbiyalı idmançı Strahinca Bunsisi məğlub edərək turnirin bürünc medalı ilə kifayətləndi.
Növbəti gün milli komandamızın aktivinə daha 2 qızıl medal yazıldı. 73 kq çəki dərəcəsində Hidayət Heydərov finalda kanadalı cüdoçu Artur Marqelidona qalib gələrək “Böyük dəbilqə” turnirində dördüncü dəfə qızıl medal qazandı. 81 kq çəki dərəcəsində Səid Mollayi finalda Belçika təmsilçisi Matias Kasseyə qalib gəlməklə çempionluq sevinci yaşadı. Turnirin son günündə ağır çəkidə çıxış edən Zelim Kotsoyev Azərbaycana dördüncü qızıl medalı qazandırdı.
Beləliklə, cüdoçularımız 4 qızıl və 2 bürünc medal qazanaraq kişilər arasında və ümumi komanda hesabında medal sıralamasına görə 61 ölkə arasında birinci oldu. Niderland və Serbiya müvafiq olaraq 2-3-cü yerləri bölüşdürdü. Ümumilikdə turnirin nəticələrinə əsasən, 27 ölkənin təmsilçiləri medal qazandılar.
Uşaqlar üçün cüdonun yeni növü
“Böyük dəbilqə” turnirində ilk dəfə Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının və Azərbaycan Cüdo Federasiyasının “uşaqlar üçün cüdo” adlı yeni layihəsi təqdim olundu. Azərbaycanlı sarı kəmər sahibi səkkiz yaşlı Məhəmməd Şahverdili dünya çempionu və Olimpiya mükafatçısı Səid Mollayi ilə mübarizə apardı. Tamaşaçılar bunu böyük maraqla qarşıladılar. Şou xarakterli mübarizənin əvvəlində Mollayi təzyiq altında qalaraq yerə yıxıldı və erkən “şido” aldı. Şahverdilinin etdiyi güclü “o-goshi” fəndi nəticəsində Mollayi arxası üstə yerə endi və Məhəmməd “ippon”la qalib gəldi.
Azərbaycan cüdo komandasının nüfuzlu yarışda 6 medal qazanması idman həvəskarlarını sevindirməyə bilməz. Yeni alman məşqçinin gəlişindən sonra cüdoçuların əzmkar mübarizəsi xüsusi qeyd olunmalıdır. Gənc Balabəy Ağayev sürəti, Hidayət Heydərovla Səid Mollayi isə təcrübəsi, Zelim Kotsoyev xarakteri sayəsində Bakıda Azərbaycan himnini səsləndirdi. Qazanılan qələbə cüdoçuların gərgin məşqlərinin nəticəsi kimi qiymətləndirilməlidir.
Nəticə çıxarmaq uğurun rəhnidir
“Böyük dəbilqə” turnirinin qızıl medalçısı Hidayət Heydərov yarışla bağlı təəssüratlarını “Region plus” jurnalı ilə bölüşüb: “Karyeramda dördüncü dəfə “Böyük dəbilqə” turnirində qızıl medal qazandım və buna görə çox sevinirəm. Bakıda keçirilən yarışda heç vaxt məğlubiyyət barədə düşünmürəm. Bizim şəhərdə hər zaman birinci olmaq istəyirik. Final görüşü çətin oldu. Amma istədiyim fəndi işlədə bildim. Bu qələbə 2022-ci ili yüksək əhvalda başa vurmağa kömək edəcək”.
Azərbaycana qızıl medal qazandıran, dünya çempionu Səid Mollayi isə əsas hədəfin Paris Olimpiadası olduğunu bildirib: “Yaşasın Azərbaycan! Bu günlər ölkə Zəfər və Bayraq gününü qeyd edir. Bayram günlərində idmançı kimi qələbə qazanmaq borcum idi. Dünya çempionatında istədiyim kimi çıxış edə bilmədim. Amma səhvlərdən nəticə çıxarmaqla məqsədimə çata bilərəm. Əsas hədəf gələn il baş tutacaq Dünya çempionatı və 2024-cü ildə təşkil olunacaq Paris Yay Olimpiya Oyunlarıdır. Hər iki yarışda qızıl medal qazanmağı arzulayıram”.
Əldə olunan yüksək nəticəyə baxmayaraq milli komanda arxayınlaşmamalıdır. 2023-cü ildən etibarən Paris Olimpiadasına lisenziya xarakterli yarışlar artacaq. Həmin turnirlərdə yaxşı nəticə göstərmək çox vacibdir. Bakı turnirində müxtəlif səbəblərə görə Rusiya (BCF-nın cəzasına görə), cəzalı İran, iddialı Yaponiya kimi güclü komandalar iştirak etmədi. Üstəlik, Gürcüstan, Özbəkistan, Braziliya əsas heyətə istirahət verməklə Bakıya nisbətən gənc cüdoçularla gəldi. Sözsüz ki, bu amillər əldə olunan nəticəyə təsirsiz ötüşmədi. Azərbaycan milli komandası səhvlər üzərində işləməyi davam etdirməli, ilin sonunda Tokioda baş tutacaq “World Masters” yarışında da uğurlu nəticə qazanmağa çalışmalıdır.
Paracüdoçuların mükafatları
“Böyük dəbilqə” turnirindən sonra Bakıda Paracüdo üzrə Dünya çempionatına ev sahibliyi etdi. Qeyd edək ki, nüfuzlu yarış yeni qaydalarla keçirildi. Yarışda görmə qabiliyyəti zəif olanlar və tamamilə görməyən cüdoçular ayrı-ayrı kateqoriyalarda mübarizə apardı.
Paracüdo üzrə Azərbaycan milli komandasının lideri İlham Zəkiyev Dünya çempionatını gümüş medalla başa vurdu. İlham Zəkiyev finalda braziliyalı rəqibinə məğlub olmaqla ikinci yerlə kifayətləndi.
Azərbaycanın qadın paracüdoçusu Xanım Hüseynova Bakıda keçirilən Dünya çempionatında bürünc medal qazandı. 70 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan idmançı 3-cü yer uğrunda görüşdə yaponiyalı Karusa Oqavaya qalib gəldi. 73 kq-da Namiq Abbaslı, 48 kq-da isə Şəhanə Hacıyeva 3-cü yeri tutdu. Paracüdo üzrə Azərbaycan milli komandası fərdi yarışları 1 gümüş, 3 bürünc medalla başa vurdu.
Komanda yarışında yerli paracüdoçular finalda Türkiyədən olan rəqiblərini 4:2 hesabı ilə məğlub edərək fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxdılar.

ПОБЕДА НА «БОЛЬШОМ ШЛЕМЕ»
Сборная Азербайджана по дзюдо, не сумевшая завоевать медали высшего достоинства на чемпионате мира в Узбекистане, сумела оправдаться перед своими болельщиками в Баку. Столица Азербайджана в очередной раз приняла престижный турнир по дзюдо «Большой шлем». На соревновании, проходившем 4-6 ноября, за медали боролись более 400 спортсменов из 61 страны.
Первое место
Первый соревновательный день «Большого шлема» на спортивной арене имени Гейдара Алиева запомнился тремя медалями. Отечественные дзюдоисты завоевали 1 золотую и 2 бронзовые медали.
Балабей Агаев, представляющий Азербайджан в весовой категории 60 кг, в финальном поединке одержал победу над украинцем Дильшодом Халматовым и поднялся на высшую ступень пьедестала почета. Другой азербайджанский дзюдоист Карамат Гусейнов (60 кг) завоевал бронзовую медаль, победив в схватке за третье место представителя Испании Франсиско Гаригоса. У Орхана Сафарова (66 кг) бронзовая медаль после встречи с сербским спортсменом Страхинджу Бучичем.
Во второй день соревнований актив национальной сборной пополнился еще 2 золотыми медалями. В четвертый раз на «Большом шлеме» Хидаят Гейдаров (73 кг) завоевал золотую медаль, взяв верх в финале над канадским дзюдоистом Артуром Маргелидоном. А Саид Моллаи (81 кг) испытал радость чемпионства, победив в финале бельгийца Матиаса Кассея.
В последний, третий день турнира Зелим Коцоев, выступающий в тяжелом весе, принес Азербайджану четвертую золотую медаль.
Таким образом, азербайджанские дзюдоисты завоевали 4 золотые и 2 бронзовые медали, заняв первое место среди 61 страны в общекомандном зачете. Нидерланды и Сербия разделили второе и третье места соответственно. Всего же по итогам турнира медали завоевали представители 27 стран.
Новый, детский вид дзюдо
Впервые на турнире «Большой шлем» был представлен новый проект Международной федерации дзюдо (МФД) и Федерации дзюдо Азербайджана под названием «Дзюдо для детей». Был организован поединок между азербайджанским обладателем желтого пояса восьмилетним Мухаммедом Шахвердили и чемпионом мира, олимпийским призером Саидом Моллаи. Зрители турнира встретили этот бой с большим интересом. Уже в начале шоу-поединка Моллаи оказался на татами и получил раннее «шидо». А после мощного броска o-goshi Мухаммед обыграл Моллаи «иппоном».
То, что азербайджанская команда по дзюдо завоевала 6 медалей на престижном турнире, не может не радовать любителей этого вида спорта в стране. Особо следует отметить результативную борьбу дзюдоистов после прихода нового немецкого тренера. Благодаря скорости молодого Балабея Агаева, опыту Хидаята Гейдарова и Саида Моллаи, характеру Зелима Коцоева на турнире  не раз звучал гимн Азербайджана. Достигнутый успех на «Большом шлеме»  - результат напряженных тренировок спортсменов.
Выводы как залог успеха
Золотой призер турнира «Большой шлем» Хидаят Гейдаров поделился впечатлениями от соревнований с Region plus: «В четвертый раз в карьере выигрываю золотую медаль на турнире «Большой шлем», чему очень рад. Я никогда не думаю о поражении на соревнованиях в Баку. В нашем городе мы всегда хотим быть первыми. Финальная встреча была сложной. Но я смог выполнить трюк, который хотел. Эта победа поможет завершить 2022 год с хорошим настроением».
Чемпион мира Саид Моллаи, который принес Азербайджану вторую золотую медаль, сказал, что сейчас его главная цель - Олимпиада в Париже: «Да здравствует Азербайджан! В эти дни страна отмечает День Победы и День Государственного флага, и я был просто обязан одержать победу как спортсмен. Я не смог выступить на чемпионате мира (в Узбекистане) так, как хотел. Но, делая выводы из ошибок, я могу достигать желаемого. Основная цель - чемпионат мира, который состоится в следующем году, и летние Олимпийские игры в Париже в 2024-м. Я хочу выиграть «золото» на всех этих соревнованиях».
Несмотря на достигнутый в Баку высокий результат, национальная команда не должна успокаиваться. С 2023 года количество соревнований лицензионного характера на Олимпийские игры в Париже увеличивается, и очень важно уверенно выступить именно на них. В бакинском турнире по разным причинам не участвовали традиционно сильные команды из России (из-за запрета МФД), оштрафованного Ирана и амбициозной Японии. Более того, Грузия, Узбекистан, Бразилия приехали в Баку с относительно молодыми дзюдоистами, предоставив отдых основному составу. Безусловно, эти факторы повлияли на результаты турнира. Национальная команда Азербайджана должна продолжать работу над ошибками и стремиться к успеху также на соревнованиях World Masters, которые пройдут в Токио в конце года.
Награды парадзюдоистов
После «Большого шлема» в Баку прошел чемпионат мира по парадзюдо. Престижный турнир проводился по новым правилам - в отдельных категориях соревновались дзюдоисты с нарушениями зрения и полностью незрячие.
Ильхам Закиев, лидер национальной сборной Азербайджана по парадзюдо, завершил чемпионат с серебряной медалью. Проиграв в финале бразильскому сопернику, он довольствовался вторым местом.
Азербайджанская парадзюдоистка Ханым Гусейнова (70 кг) на ЧМ завоевала бронзовую медаль. В поединке за третье место она одолела спортсменку из Японии Карусу Огава. Намик Аббаслы (73 кг) и Шахана Гаджиева (48 кг) также довольствовались бронзовыми наградами.
В результате национальная команда Азербайджана по парадзюдо завершила индивидуальные соревнования с 1 серебряной и 3 бронзовыми медалями.
В командных соревнованиях отечественные парадзюдоисты в финале одержали победу над соперниками из Турции со счетом 4:2 и поднялись на высшую ступень пьедестала почета.