Azərbaycan ərzaq təhlükəsizliyinə dair hazırkı riskləri aradan qaldırmaq üçün FAO ilə tərəfdaşlığı genişləndirəcək
Son 27 il ərzində Azərbaycan BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, müasir texnologiyaların tətbiqi və kənd təsərrüfatının rəqəmsallaşdırılması üzrə BMT-nin əsas hədəflərini həyata keçirib. Ötən il Azərbaycan Parlamenti yeni çağırışlara cavab vermək üçün bir sıra strategiya və proqramların həyata keçirilməsini davam etdirərək FAO ilə birgə tərəfdaşlıq platformasının müddətinin uzadılması barədə qərar qəbul edib. Yaxın vaxtlarda isə hökumətin BMT strukturu tərəfindən hazırlanmış növbəti ölkə proqramını təsdiqləyəcəyi, birgə layihələri keyfiyyətcə yeni səviyyəyə qaldıracağı gözlənilir.
Qlobal problemlər
2000-ci ildə BMT və onun struktur bölməsinin (FAO) təşəbbüsü ilə 185 dövlət Minilliyin İnkişaf Məqsədləri bəyannaməsini qəbul edib. Bu bəyannamə ilə xüsusilə inkişaf etməkdə olan ölkələrdə ərzaq istehsalının artırılması hesabına 2015-ci ilə qədər dünyada aclığın nəzərəçarpacaq dərəcədə azaldılmasına diqqət yetirilib.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan postsovet məkanında bu problemin həllinə yaxınlaşan ilk ölkələrdən biri olub. O, həmçinin bu məsələnin həlli ilə “2008-2015-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında əhalinin ərzaq məhsulları ilə etibarlı təminatına dair Dövlət Proqramı” çərçivəsində məşğul olub. Nəticədə, FAO təxminən 10 il əvvəl Azərbaycanı aclığın ən aşağı səviyyəsi - 5%-dən az olan ölkələr siyahısına daxil edib. Üstəlik, bu təşkilatın məlumatına əsasən, 2013-cü ildə respublikada heyvandarlıq və quşçuluq sahəsində idxalı əvəzləmə səviyyəsi 92 %-ə, meyvə-tərəvəz, bostan məhsulları istehsalı isə 100 %-ə yaxınlaşmışdır. Son illərdə ölkədə aqrar idxalı əvəzləmənin orta göstəricisi isə sabit olaraq 70-80% səviyyəsində olub. FAO-nun qiymətləndirməsinə görə, Azərbaycan bu gün ərzaq təhlükəsizliyi baxımından sabit mövqe tutur.
Amma qlobal bazarlardakı disbalans və ərzaq qiymətlərinin artması ilə əlaqədar yeni çağırışları nəzərə alsaq, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsinin Azərbaycan üçün əsas vəzifə olaraq qaldığını söyləyə bilərik.
Bu arada, FAO-nun noyabr hesabatında deyilir ki, cari ilin mart ayından etibarən dünya bazarında ərzaq ucuzlaşır, lakin oktyabrda ərzaq qiymətlərinin düşməsi tendensiyası səngiyib: FAO-nun ərzaq qiymətləri indeksi ötən ay 135,9 bənd (sentyabrda 136,3) təşkil edib.
Bu ilin martındakı ən yüksək göstərici ilə müqayisədə indeks 14,9% azalsa da, bu, 2021-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayidə hələ də yüksəkdir. Bundan başqa, dünyada dənli bitkilərin bütün əsas növlərinin qiymətləri yenidən artıb: buğda 3,2%, yemlik taxıl 4,3% bahalaşıb. Bu, əsasən Qara Dəniz Taxıl Təşəbbüsü ətrafında davam edən qeyri-müəyyənliklə bağlıdır. FAO isə noyabr hesabatında 2022-ci ildə dünya taxıl istehsalı ilə bağlı proqnozunu 4,9 milyon ton azaldaraq 2,764 milyard tona endirib. Bu məqamda qeyd edək ki, bu mənfi tendensiya, demək olar ki, tamamilə ABŞ-da məhsuldarlığın və biçilmiş sahələrin azalması ilə əlaqədardır. Digər tərəfdən BMT ekspertləri hesab edirlər ki, problemlər təkcə taxıl və digər kənd təsərrüfatı məhsullarının çatışmazlığı ilə bağlı deyil. Onların fikrincə, bu mənfi tendensiyaya həmçinin ərzaq məhsullarının çatdırılması və sonradan bölüşdürülməsi ilə bağlı olan logistika və marşrutlara dair problemlərin yaranması səbəb olub. Bundan isə ən çox kasıb ölkələr əziyyət çəkir.
Dünya ərzaq bazarında ciddi problemlər Azərbaycanda da bu və ya digər dərəcədə hiss olunur. Odur ki, onun FAO ilə əməkdaşlığın əsas istiqaməti bundan sonra da ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə və kənd təsərrüfatının inkişafına yönəlmiş layihələr olacaq.
“Ümidvarıq ki, qarşıdakı illərdə biz bu səmərəli tərəfdaşlığı davam etdirəcəyik, xüsusilə indi - hər bir ölkə, o cümlədən Azərbaycan üçün ərzaq təhlükəsizliyi ilə bağlı məsələlərin getdikcə daha çox əhəmiyyət kəsb etdiyi bu çətin zamanda. Çünki kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracında artım olduğuna baxmayaraq, biz hələ də kənd təsərrüfatı məhsullarını idxal edirik”, - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev FAO-nun baş direktoru Qu Donqyu ilə videoformatda danışıqlar zamanı bildirib.
Dövlət başçısı vurğulayıb ki, Azərbaycan Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında kənd təsərrüfatı istehsalının inkişafı layihələrində təşkilatın uzunmüddətli səmərəli əməkdaşlığına və konsultativ dəstəyinə ümid edir: “Hazırda biz işğaldan azad edilmiş ərazilərdə kənd təsərrüfatının inkişafının planlaşdırılması mərhələsindəyik və ona görə də sizin dəyərli tövsiyələriniz yüksək qiymətləndiriləcək”.
Qarabağ regionunda kənd təsərrüfatı sektorunun dirçəldilməsi proqramında ən mühüm istiqamət istehsal və emal sahəsində İT texnologiyalarının tətbiqidir. Odur ki, bu sahə də BMT strukturu ilə əməkdaşlıq sahəsinə daxil ediləcək. Bu məqamda qeyd edək ki, FAO-nun mütəxəssisləri digər beynəlxalq donor təşkilatlarla birlikdə Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində həyata keçirilən layihələrdə iştirak etməyə hazır olduqlarını təsdiqləyiblər. Hazırda əsas prioritetlər müəyyənləşdirilir, yardım strategiyası hazırlanır.
Aktual layihələr
Xatırladaq ki, FAO ilə birgə təşəbbüslər “Azərbaycan Respublikasında qida təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə dair 2019–2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı” nəzərə alınmaqla həyata keçirilir. Prioritet olan birgə layihələrə qida təhlükəsizliyi norma və standartlarının beynəlxalq tələblərə uyğunlaşdırılması, ixrac potensialının artırılması, aqrokimyəvi maddələr və baytarlıq materiallarına nəzarətin gücləndirilməsi, dayanıqlı kənd təsərrüfatı təchizat zəncirinin və marketinqinin qurulması daxildir. Digər aktual məsələlərə ekoloji təmiz kənd təsərrüfatının və toxumçuluğun inkişafı, kənd təsərrüfatı heyvanlarının elit cinslərinin yetişdirilməsi və sair aiddir. Bu məsələlərin əksəriyyəti ilə bağlı FAO-nun yaxın bir neçə il ərzində həyata keçirəcəyi layihələr var.
Son dövrlərə qədər Azərbaycanda qoyunçuluq və heyvandarlığın inkişafı, fındıq və kartofçuluğun yetişdirilməsi istiqamətində hökumətin və BMT strukturunun iştirakı ilə 7 layihə həyata keçirilib. Bundan başqa, FAO gənclərin məşğulluğu, qadınların hüquq və imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində fəallıq göstərir (təkcə gender istiqaməti üzrə ölkənin 12 rayonunda 270-dən çox layihə həyata keçirilib).
Eyni zamanda FAO kənd təsərrüfatı sektorunda məhsuldarlığın artırılmasına və xərclərin azaldılmasına diqqət yetirir. Beynəlxalq ekspertlərin fikrincə, bu, istehsalçıları Azərbaycanda kənd təsərrüfatı istehsalının texnoloji baxımdan yenidən təchizatına, innovasiyaların tətbiqinə və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasını stimullaşdıracaq.
BMT yardımına əsasən texniki, konsaltinq və qismən maliyyə dəstəyi daxildir. Layihələr tez-tez digər beynəlxalq donor proqramları ilə birgə həyata keçirilir. Məsələn, FAO-nun Azərbaycandakı Tərəfdaşlıq və Əlaqələndirmə Ofisinin təşəbbüsü ilə ilin əvvəlində Gəncədə FAO-nun regional bölməsi açılıb. Onun fəaliyyəti iki pilot iqtisadi rayonu - Gəncə-Qazax və Qubanı əhatə edəcək. Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən və FAO-nun mütəxəssisləri tərəfindən həyata keçirilən layihədə istehsalın və məhsuldarlığın artırılması məqsədilə kənd təsərrüfatı üzrə məsləhətləşmələr, texniki yardım və digər fəaliyyətlərlə bağlı beşillik proqramın icrasına diqqət yetiriləcək.
FAO-nun digər təşəbbüsü isə “Milli qida təhlükəsizliyi sistemlərinin təkmilləşdirilməsi və regional əməkdaşlıq” layihəsidir. Bu layihə ilə Azərbaycanda səmərəli qida nəzarəti sisteminin yaradılması üçün bir sıra hüquqi və institusional islahatların həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Bu da son deyil. FAO Qlobal Ətraf Mühit və Yaşıl İqlim Fondları ilə sıx əməkdaşlıq edərək Azərbaycanda təbii ehtiyatlar və ətraf mühitin idarə edilməsi üzrə bir sıra layihələr həyata keçirir.
Böyük planlar
“Biz, həqiqətən, ümid edirik ki, FAO-Azərbaycan tərəfdaşlıq proqramının yeni, ikinci mərhələsi hökumət tərəfindən tezliklə qəbul olunacaq və əməkdaşlığımız tamamilə fərqli səviyyəyə keçəcək”, - FAO-nun Mərkəzi Asiya üzrə subregional koordinatoru Viorel Qutsu bildirib.
Onun sözlərinə görə, FAO texniki məsələlərlə yanaşı, ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı məsələlərə də diqqət ayırmağı planlaşdırır: “Bu, aqrar sektorun inkişafına, kənd yerlərində yaşayan insanların həyatının əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşmasına töhfə verəcək”.
Xüsusilə bu, təbii sərvətlərin, o cümlədən torpaq və suyun, biomüxtəlifliyin və kənd təsərrüfatı məhsullarının səmərəli istehsalını təmin edən digər əsas amillərin qorunmasına aiddir. FAO mütəxəssisləri meşə təsərrüfatının inkişafı sahəsində Türkiyə təcrübəsini tətbiq etməyi planlaşdırır.
“Bu proqramın məqsədi həm meşə, həm də kənd təsərrüfatı bitkilərinin becərilməsi üçün müxtəlif texnologiyalar vasitəsilə meşələrin bərpası, meşə plantasiyalarının artırılması və torpaq şəraitinin yaxşılaşdırılmasıdır. Biz iqlim dəyişikliyi, torpaq və su ehtiyatlarının mühafizəsi sahəsində əməkdaşlığımıza böyük diqqət yetiririk”, - FAO-nun Mərkəzi Asiya üzrə subregional koordinatoru vurğulayıb.
Ölkə proqramı çərçivəsində BMT strukturunun texniki dəstəyi ilə təsərrüfatlarda suvarma suyundan səmərəli və rasional istifadəyə dair layihələrin həyata keçirilməsi də nəzərdə tutulub. Qənaətcil suvarma sistemlərindən istifadə etməklə pilot layihələrin də həyata keçirilməsi mümkündür. Söhbət damcı, aerozol, xırda damlalı çiləmə kimi suvarma üsullarından gedir.
Əməkdaşlığın digər perspektivli istiqaməti Azərbaycanın Mərkəzi Asiya ölkələri və Türkiyə ilə birgə Regional Balıqçılıq və Akvakultura Komissiyasında (CACFISH) iştirakıdır. Türkiyə hökuməti tərəfindən maliyyələşdirilən layihə balıqçılığın inkişafı və ixtiyofaunanın süni yetişdirilməsi sahəsində potensialın artırılması məqsədi daşıyır.
Subregional koordinatorun sözlərinə görə, Azərbaycanda bunun üçün hər cür şərait var və ölkə CACFISH-in fəal üzvlərindən biridir: “Bu, FAO-nun bazasında yaradılmış platformadır. Bu, balıqçılıq və akvakultura sahəsində təcrübə, texnologiya və innovasiyalar mübadiləsi aparmağa imkan verir”.
Bundan başqa, gələcəkdə qida məhsullarının qənaətcil istifadəsi və saxlanması, qida tullantılarının səviyyəsinin azaldılması, onların emalı sahəsində də əməkdaşlıq nəzərdə tutulur. BMT-nin məlumatına əsasən, bununla bağlı vəziyyət son dərəcə ağırdır, çünki dünyada ərzaq məhsullarının üçdə birindən çoxu itirilir və israf olunur. Bu böyük problemin həlli dünya əhalisinin əlverişli və sağlam qidaya malik olması ilə bağlı bir çox məsələləri həll edə bilər.
V.Qutsu qeyd edib ki, Azərbaycan hökuməti bu problemin həllinə kifayət qədər maraq göstərir və hazırda FAO-nun Türkiyədə qazandığı uğurlu təcrübəsi əsasında qida tullantılarının azaldılması sahəsində birgə layihələrin həyata keçirilməsi müzakirə olunur.
Bir sözlə, sadalanan planların həyata keçirilməsi, şübhəsiz ki, Azərbaycanın aqrar sektorunun inkişafına təsir göstərəcək və ən mühüm vəzifəni - ərzaqla özünütəminat məsələsini maksimum səviyyədə həyata keçirməyə kömək edəcək.

Azerbaijan to expand partnership with FAO to tackle relevant food security risks
Over the past 27 years, Azerbaijan in partnership with the UN Food and Agriculture Organization (FAO) has implemented basic UN targets for food security, introduction of modern technologies and digitalisation of agriculture. A year ago, the Milli Majlis (parliament) of Azerbaijan decided to extend the joint platform of partnership with FAO, continuing to implement a number of strategies and programmes to respond to new challenges. It is expected that the government will soon approve another FAO programme , to take joint projects to a considerably new level.
Global challenges
In 2000, the United Nations and FAO initiated the Millennium Development Goals, a declaration focused on a tangible reduction of hunger on the planet by 2015 by increasing food production, especially in developing countries. The initiative was adopted by 185 UN member states.
Azerbaijan was one of the first countries in the post-Soviet space to come close to solving this problem, including through the state programme for the reliable supply of food to the population implemented in 2008-2015. About a decade ago, FAO included Azerbaijan in the list of countries with the lowest level of hunger (less than 5%). According to FAO, by 2013, the level of import substitution in livestock and poultry production in Azerbaijan reached 92%, while production of fruit, vegetables, and melons approached 100%. In recent years, agricultural import substitution rate has averaged 70-80%. According to FAO estimates, Azerbaijan now holds a stable position in terms of food security.
However, considering the new challenges related to imbalanced global markets and rising food prices, ensuring food security remains a key challenge for Azerbaijan. In November 2022, the FAO experts reported that the world prices for food product that have been decreasing since March this year slowed down in October. FAO food price index last month was 135.9 points (136.3 in September). Compared to the peak value in March, the indicator dropped by 14.9% but is still above the level of the same period in 2021. Furthermore, the world prices of all the main cereal products increased again. In particular, the price of wheat and coarse grains rose by 3.2% and 4.3%, respectively mainly due to the ongoing uncertainty with the Black Sea Grain Initiative. In the same report FAO lowered its forecast for world cereal production by 4.9m tonnes to 2.764bn tonnes by the end of 2022. Moreover, this negative trend is almost entirely due to lower yields and reduced harvesting areas in the US. On the other hand, UN experts believe that the main reason of the problem is not the lack of grain and other agricultural products only. Other reasons include irregularities in logistics and routes of delivery of food products and their subsequent distribution, which affects the poorest countries the most.
Azerbaijan also experiences the effects of acute problems on the global food market. Therefore, the projects to ensure food security and agricultural development will remain in the focus of cooperation with FAO. "Especially in this difficult time, when the issue of food security becomes increasingly important for every country, including Azerbaijan. Despite the growth of agriculture exports, we still import food products,” President Ilham Aliyev said.
During his meeting with the FAO Director General Qiu Dungyu in Baku in May 2022, President Aliyev underlined that Azerbaijan counted on long-term fruitful cooperation and advisory support of the organisation in agriculture projects in the Garabagh and East Zangezur economic regions. "Currently, we are in the stage of planning the development of agriculture in the liberated territories. Therefore, your recommendations will be highly appreciated," Mr. Aliyev said.
The main mission of the programme to revive the agriculture potential in Garabagh is the introduction of IT technologies in the production and processing areas. This trend will be also part of Azerbaijan’s cooperation with the FAO. Specialists of the organisation together with other international donor organisations confirmed their readiness to participate in projects in the liberated Azerbaijani territories. Currently, they are identifying main priorities and developing the assistance strategy.
Ongoing projects
Remarkably, the joint projects with FAO are aligned with the State Programme on Food Security in Azerbaijan 2019-2025 approved by the government in April 2019. Priority joint projects include bringing food safety norms and standards in line with international requirements, building export capacity, strengthening control of agrochemicals and veterinary materials, and building a sustainable supply chain for agricultural products and their marketing. Another issue is the development of organic farming and the seed sector, the breeding of elite breeds of farm animals, etc. In most of these areas, the FAO has a track record that will be implemented in the next few years.
So far Azerbaijan and FAO have implemented seven joint projects to improve livestock and sheep production, hazelnut and potato cultivation. FAO is also active in youth and women's involvement (over 270 projects have been implemented in 12 districts of Azerbaijan on gender issues alone).
The FAO focuses in particular on increasing productivity and reducing costs in the agricultural sector. According to international experts, this should encourage producers to re-equip, innovate and improve the competitiveness of agricultural production in the country.
UN assistance mainly includes technical, advisory and partly financial support, with projects often implemented jointly with other international donor programmes. At the initiative of the FAO Office for Partnerships and Coordination, an FAO regional office was opened in Ganja earlier this year and will cover two pilot economic regions - Ganja-Gazakh and Guba. The EU-funded project implemented by UN farming specialists will focus on the implementation of a five-year agricultural advisory programme, technical assistance and other activities to improve productivity and crop yields.
Another FAO project is the improvement of national food safety systems and regional cooperation. It provides for the implementation of a number of legal and institutional reforms in Azerbaijan to create an effective food control system. FAO is also conducting a number of projects on natural resources and environmental management in Azerbaijan in close cooperation with the Global Environment Facility and the Green Climate Fund.
Big plans
"It is expected that the Government of Azerbaijan will soon adopt a new phase of the UN FAO's partnership programme and our cooperation will move to a completely different level," Viorel Gutsu, FAO sub-regional coordinator for Central Asia, said. He added that the FAO plans to focus on technical issues as well as issues related to environmental protection. This will contribute to the development of the agricultural sector and improve the lives of people living in rural areas.
In particular it concerns the protection of natural resources, including soil and water, biodiversity and other key factors for efficient agricultural production. FAO experts plan to implement Turkish experience in the development of forestry: "This programme aims to restore forests, increase forest plantations and improve soil conditions through various technologies for growing both forest and agricultural crops, thereby preserving soil and water resources," said Mr. Gutsu.
It is also planned that projects on efficient and rational use of irrigation water in farms will be implemented in line with the country programme with the technical support of FAO. Pilot projects using economical irrigation solutions such as drip and spray irrigation, fine sprinkling, etc. are also possible.
Another promising area for cooperation is Baku's participation in a regional project on sustainable fisheries and aquaculture management (CACFISH) with Central Asian countries and Turkey. The project funded by the Turkish government aims to build capacity in the development of fisheries and the artificial breeding of fish fauna. According to Gutsu, Azerbaijan has all conditions for this and the country is one of the active participants of CACFISH. "This platform is based on the respective FAO programme, which allows the exchange of best practices, technologies and innovations in the field of fisheries and aquaculture", said V. Gutsu.
In the future, cooperation is also planned in the field of rational use and storage of food, reduction of food waste and recycling. According to the UN, the situation in this area is extremely complicated, with more than a third of the world's food being lost and wasted. Solving this big problem could solve many issues related to the ability of the world population to have an affordable and healthy diet. According to Gutsu, the government of Azerbaijan has a great interest in solving this problem. Today the government of Azerbaijan and FAO are discussing the implementation of joint projects to reduce food waste thanks to the successful experience of FAO in this area accumulated in Turkey.
In total, the implementation of all these plans will undoubtedly have a positive impact on the development of the agricultural in Azerbaijan and will facilitate the rapid accomplishment of the most important objective—the maximum level of self-sufficiency in food.