Azərbaycan-İran münasibətlərində niyə böhran yaşanır?
İran Azərbaycanla münasibətlərin pisləşməsinə yol açan addımlarını davam etdirir. Nəticədə, Bakı cənub qonşusunun qarşıdurma siyasətinə cavab olaraq, adekvat tədbirlər görür.
Tehran Ermənistanı dəstəkləyir
Azərbaycan 1991-ci ildə dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən İranla mehriban qonşuluq və dostluq münasibətlərinin inkişafına yönəlmiş siyasət həyata keçirir. Lakin son dövrlərdə baş verənlər göstərir ki, Tehran ikitərəfli əməkdaşlıq üçün onilliklər ərzində formalaşmış potensialı məqsədli şəkildə dağıtmaqla məşğuldur. Belə təəssürat yaranır ki, Bakının maraqlarına zidd əməllər getdikcə İran İslam Respublikasının regional siyasi xətlərindən birinə çevrilir.
Azərbaycanın Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun o cümlədən İranla həmsərhəd rayonlarını azad etməsi ilə nəticələnmiş 44 günlük müharibədən sonra Tehran davamlı olaraq region ölkələrinin sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipinə sadiqliyini bildirir, bu zaman Ermənistanın ərazi bütövlüyünün onun üçün «qırmızı xətt» olduğunu xüsusi vurğulayır. Amma İran qonşularının ərazi bütövlüyü və sərhədlərinin toxunulmazlığı məsələlərinə bu qədər həssaslıqla yanaşırsa, niyə son 30 ildə Azərbaycan ərazilərinin işğalını, Ermənistanın onun beynəlxalq birlik tərəfindən tanınan sərhədlərini pozmasını belə sakit qarşılayırdı? O, ermənilərin Azərbaycan ərazilərini işğalını niyə özü üçün «qırmızı xətt» elan etmirdi? Amma indi İran Ermənistanın ərazi bütövlüyünün qayğısına qalır, halbuki onu heç kim pozmur.
Bu sualların cavabı aydındır: 30 il ərzində Azərbaycan torpaqlarının işğalı sərf edirdi, çünki nəticədə, onun Ermənistanla sərhədi Azərbaycan torpaqları hesabına uzanırdı. Həmin illərdə Türkiyədən fərqli olaraq, Tehran nəinki Azərbaycan ərazilərini işğal etmiş ölkə ilə sərhədlərini qapamayıb, hətta lazımi resursların, o cümlədən qaz və elektrik enerjisi tədarükü ilə İrəvana yardım göstərib, onun üçün sözün əsl mənasında «həyat yolu»na çevrilib. 44 günlük müharibə zamanı isə Ermənistana hərbi yüklərin, o cümlədən silahların öz ərazisi ilə tranzitinə imkan yaradıb, bununla da sarsıdıcı məğlubiyyət almaqda olan ermənilərə kömək etməyə çalışıb. Müharibə bitdikdən sonra da İran tərəfi Bakının icazəsi olmadan Qarabağın dağlıq hissəsinə öz nəqliyyat vasitələrini göndərirdi. Söhbət müvəqqəti Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan Azərbaycan ərazisindən gedir. O zaman bu qanunsuz əməlin qarşısı yalnız Gorus-Qafan yolunun Azərbaycana aid hissəsində yerli polis və gömrük postlarının qurulmasından sonra alınıb.
Bu gün – Azərbaycanın 44 günlük müharibədə qalib gəlməsindən, Bakının öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməsindən sonra yaranmış yeni regional reallıqda isə İran Ermənistanla arasındakı sərhəddən son dərəcə narahat olmağa başlayıb. Tehranı Ermənistan ərazisinin hipotetik olaraq belə, dəyişməsi qorxudur. Axı İran “mollakratiya”sı onu hər zaman «dost və qardaş ölkə» adlandırıb və adlandırır.
Tehranın Zəngəzur dəhlizinin açılması perspektivini qəbul etməməsi də buradan irəli gəlir. Halbuki bu, Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderlərinin 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli Bəyannaməsində nəzərdə tutulub. Dəhliz Naxçıvan ilə Azərbaycanın digər ərazisi arasında nəqliyyat əlaqəsi yaratmalıdır. Amma İran Zəngəzur dəhlizinin yaradılmasına türk qonşuları Azərbaycanla Türkiyənin birləşməsi perspektivi kimi yanaşır. Dəhlizin Ermənistan ərazisindən keçməsinə qarşı çıxan Tehran bununla həm də regional siyasətdə Azərbaycan-Türkiyə strateji müttəfiqliyinin daha da güclənməsi amilinə mane olmaq istəyir. Bu amil İran üçün o qədər arzuolunmazdır ki, onun bəyan etdiyi islam həmrəyliyinə sadiqliyi belə, bu amilin kölgəsində qalır.
Beləliklə, guya Ermənistanın ərazi bütövlüyü və sərhədlərinə təhdid yarandığından narahatlığını ifadə edən İran əslində, Azərbaycanın Cənubi Qafqaz siyasətindəki lider roluna və Bakının Türkiyə ilə strateji birliyinə qarşı çıxmağa çalışır. Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi cinayətlərə, işğal etdiyi torpaqlarda Azərbaycan xalqına məxsus mədəni irsi məhv etməsinə, o cümlədən məscidləri dağıtmasına, təhqirlərə məruz qoymasına baxmayaraq, özünü «müsəlmanların müdafiəçisi» kimi təqdim edən İran həmsərhəd olduğu islamofob, türkfob dövlətin tərəfini tutur. İranın hazırda Ermənistan ərazisi olan əzəli Azərbaycan torpağında – Qərbi Zəngəzurun Qafan şəhərində tələm-tələsik konsulluq açması da buradan qaynaqlanır. Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın İrana bu yaxınlarda etdiyi səfər zamanı “mollakratiya” ilə Ermənistan rəhbərliyinin növbəti qardaşlaşması da bununla bağlıdır.
Bakı adekvat cavab verir
Azərbaycanın 44 günlük müharibədən sonra regional fövqəldövlət rolununun daha da güclənməsindən narahat olan Tehran mövqeyini həm də «İslam Respublikasının düşməni» olan İsraillə Bakı arasında dostluq münasibətlərinin inkişafı ilə əsaslandırmağa çalışır. O, Ermənistanla yaxınlaşmasını belə, Azərbaycan-İsrail tərəfdaşlığına reaksiya kimi təqdim edir.
Lakin birincisi, İranla Ermənistanın sıx əməkdaşlığı Azərbaycanla İsrail arasında siyasi münasibətlərin başlamasından çox-çox əvvələ təsadüf edir. İkincisi, Tehran Azərbaycan-İsrail əməkdaşlığından guya İrana «sionist təhlükəsi»nin yarandığını nəyə əsasən deyir? Azərbaycan dövlət müstəqilliyini bərpa etdiyi vaxtdan dəfələrlə bildirib ki, hər hansı xarici qüvvənin onun ərazisindən İrana qarşı istifadəsinə imkan verməyəcək. İslam Respublikası üçün ən ağır dönəmlərdə, onun nüvə proqramı ilə əlaqədar, Amerika və İsrail tərəfindən real olaraq hərbi zərbə almaq təhlükəsi ilə üz-üzə qaldığı vaxtlarda Bakı cənub qonşusuna hücum üçün meydançaya çevrilməyəcəyini qəti şəkildə nümayiş etdirib.
Lakin 44 günlük müharibədən sonra İranın Azərbaycana açıq şəkildə «sionist və terror təhdidi» kontekstində baxmasını yalnız bir məqamla izah etmək olar: Tehran Azərbaycanın Ermənistan üzərindəki qələbəsini qəbul edə bilmir. Üstəlik, İran ermənilərə dəstək nümayişi məqsədi ilə Azərbaycanla sərhədi yaxınlığında hərbi təlimlər belə, keçirir. Misal kimi, İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (İİKK) bu yaxınlarda təşkil etdiyi miqyaslı manevrləri göstərmək olar.
Amma Tehranın anti-Azərbaycan mövqeyini daha açıq şəkildə ortaya qoyan bu cür addımlar ona heç bir regional dividend qazandırmayacaq. İranın bu əməllərinin Azərbaycanı öz milli maraqlarını müdafiə yolundan heç bir halda çəkindirməyəcəyinə də heç bir şübhə yoxdur. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Şuşada Zəfər Gününə həsr olunmuş çıxışında bəzi fikirləri təsadüfən səsləndirməyib: «Biz burada əsas söz sahibiyik, biz burada əsas güc sahibiyik. Bizim Ordumuz qəhrəmanlıq, peşəkarlıq, fədakarlıq göstərib. Lazım olarsa, bir daha göstərərik, istədiyimizə nail olarıq, bunu hər kəs bilir və bizim sərhədimizdə Ermənistana dəstək olaraq hərbi təlim keçirənlər də bilsinlər. Bizi heç kim qorxuda bilməz».
Bakının İİKK-nin İran-Azərbaycan sərhədindəki hərbi demarşına cavabı isə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrinin (XTQ) ölkənin cənub sərhədləri yaxınlığında keçirdiyi təlim olub. XTQ komandanı, general-leytenant Hikmət Mirzəyevin rəhbərliyi ilə təşkil olunmuş təlimə Hərbi Hava Qüvvələri, həmçinin Raket və Artilleriya Qoşunlarının hissələri də cəlb olunub.
Bakı İranın Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyünə yönəlmiş daha bir təxribatına cavab verib. Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) noyabrın 7-də yaydığı bəyanatda bildirilir ki, «son zamanlar saxta təşkilat olan «İranın Naxçıvan Xalq Hərəkatı»na aid bəzi sosial şəbəkə hesablarında yerli əhali adından İran hökumətinə müraciətlər ünvanlanır». Guya «Naxçıvan Muxtar Respublikasının əhalisi təhlükəsizlik, elm və ərzaq məsələlərində ciddi çətinliklər yaşayır, bu səbəbdən, könüllü olaraq İran İslam Respublikasına birləşmək istəyir». Belə təxribatlarla bağlı müvafiq tədbirlərin görüldüyünü bildirən DTX-nin bəyanatında deyilir: «Ölkəmizə düşmən mövqedə olan məlum dairələrin belə cəfəng, təxribatçı informasiyalar yayması qəbuledilməzdir və bu, vətəndaşlarımızda nifrət yaradır. Azərbaycan dövləti və onun siyasi rəhbərliyi bütünlükdə ölkə ərazisində, o cümlədən Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olan Naxçıvan Muxtar Respublikasında əhalinin təhlükəsizliyinin və firavan yaşamasının qarantıdır».
«İslam inqilabı ixracı»nın iflası
Bununla yanaşı, Tehranın Bakının maraqlarına qarşı yönəlmiş siysətində bir dərin məyusluq da hiss olunur. Bu, İran “mollakratiya”sının Azərbaycana «islam inqilabı ixracı» ilə bağlı «əzab-əziyyət»lə hazırladığı planın iflasa uğramasından yaranmış məyusluqdur. Axı «islam inqilabı ixracı» məddahlarının ümidləri və hesablamalarının əksinə olaraq, öz milli müstəqilliyini bərpa edən Şimali Azərbaycan – Azərbaycan Respublikası dünyəvi dövlət xətti götürüb, onun beynəlxalq arenadakı ən yaxın müttəfiqi isə azərbaycanlılarla qanı bir olan Türkiyədir.
Bu da son deyil. «Molla rejimi» uzun illər Azərbaycanla İran arasındakı dövlətlərarası proseslər çərçivəsində bizim ərazimizə ayaq açmış müxtəlif strukturlar vasitəsilə Azərbaycan Respublikasında öz nüfuzunu artırmaqa, mümkün qədər çox yaymağa çalışıb. İki ölkə arasında mehriban qonşuluq münasibətləri prinsipi ilə yaradılmış imkanlardan istifadə edən müxtəlif İran qurumları Azərbaycanın müxtəlif regionlarında bu çərçivədə fəaliyyət göstəriblər. Əhalinin yoxsul təbəqəsinə humanitar yardım kampaniyaları, həmçinin digər sosial və mədəni-dini istiqamətlər çərçivəsində onlar fanatik «islam inqilabı döyüşçüləri» qismində insanlar seçməklə də məşğul olublar. Azərbaycan vətəndaşlarının ələ alınması, İranın, o cümlədən bu və ya digər dərəcədə Tehranın təsir dairəsində olan ayrı-ayrı ölkələrin ərazisindəki düşərgələrdə təlimlərə cəlb olunması ilə bağlı sübuta yetirilmiş faktları nəzərə alsaq, cənub qonşumuz qeyd olunan fəaliyyətlə həm birbaşa, həm də dolayı yollarla məşğul olub. Azərbaycanda iranpərəst agenturanın yaradılması virtual məkandan istifadə ilə də fəal şəkildə həyata keçirilib, bununla da İran rezidentlərinin nəzarəti altında Tehranın maraqlarına xidmət edən mediaşəbəkələr qurulub.
Lakin Azərbaycan dövləti İranın təsiri altında olan bu agentlər şəbəkəsinin önünü uğurla kəsib və kəsir. Azərbaycan DTX-sinin noyabrın 1-də yaydığı məlumat da bunun təsdiqidir. Məlumatda bildirilir ki, DTX İran xüsusi xidmət orqanları tərəfindən yaradılmış silahlı qruplaşmanı ifşa edib. Aparılmış operativ axtarış tədbirləri nəticəsində qruplaşma üzvü olduğu ehtimal edilən 19 nəfər saxlanılıb, onların dini-ekstremist təşkilatlara aidiyyətinin olduğunu təsdiqləyən çoxsaylı dəlillər toplanıb, Azərbaycanda qadağan edilmiş dini ədəbiyyat və müvafiq videomateriallar ələ keçirilib.
Tehranın həyata keçirdiyi «islam inqilabı ixracı» doktrinasının praktik nəticələri göstərir ki, o, sadəcə İran, daha dəqiq desək, fars millətçilyinin hədəf və məqsədlərinə çatılması üçün ortaya atılmış vasitədir. Ermənistanın anti-Azərbaycan siyasətinə Tehranın tam etinasız münasibəti də bunu bir daha təsdiqləyir.
Prezident İlham Əliyevin dediklərində bu məsələyə də açıq eyham var: «Biz müsəlman ölkələri ilə sıx əlaqələr qurduq və onlara izah etməyə nail olduq ki, Ermənistan təkcə bizə qarşı yox, bütün müsəlman aləminə qarşı təcavüzkar siyasət aparır. Məscidləri dağıdan müsəlman ölkələri ilə dost ola bilməz. Məscidləri dağıdana müsəlman ölkələrinin rəhbərləri qucaq aça bilməz, bilər? Onları qucaqlayıb öpə bilər? Bu, riyakarlıqdır, bu, satqınlıqdır. Bunun başqa adı yoxdur».
Cənubi azərbaycanlılar amili
İran hər addımı ilə göstərir ki, güclü, dinamik inkişaf edən Azərbaycan bu ölkənin siyasi elitası tərəfindən arzuolunmaz qüvvə, hətta təhdid kimi qəbul olunur. Bu fakt, görünür, rəsmi Tehran üçün Bakının İranla əməkdaşlığı genişləndirmək istəyinin açıq şəkildə ifadə edilməsindən irəli gələn bütün digər, daha praqmatik mülahizələrdən üstün olub.
Üstəlik, Azərbaycan-İran sərhədinin tam bərpası ilə onların qarşısında daha böyük perspektivlər açılıb.
Bununla yanaşı, Tehranın Bakının regional nüfuzunun artmasında maraqlı olmadığını əsaslandıran amillər sırasında İranda yaşayan milyonlarla azərbaycanlının milli oyanışı «riski» də xüsusi yer tutur. İranda klerikalları hakimiyyətə gətirmiş islam inqilabı hansısa müddətdə milli məsələlərdə ciddi dəyişikliklər ümidi yaratmışdı. Lakin tezliklə məlum oldu ki, “mollakratiya” cənubi azərbaycanlıların milli hüquqlarının təmini istiqamətində heç bir ciddi addım atmağı düşünmür. Onlar bu gün də milli mədəniyyət və təhsillərinin inkişafı ilə bağlı ən elementar imkanlardan məhrumdurlar.
44 günlük müharibədən sonra Tehran Azərbaycan Respublikasının Zəfərinin, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun erməni işğalından azad edilməsinin, şimali azərbaycanlıların güc və uğur nümayişinin, həmçinin yeni regional reallıq şəraitində Azərbaycan-Türkiyə strateji ittifaqının möhkəmlənməsinin təsiri ilə Cənubi Azərbaycan amilinin önə çıxacağından narahat olmağa başlayıb. Bu amil İranda getdikcə artan etiraz aksiyalarına da öz təsirini göstərir. Cənubi Azərbaycan şəhərlərində etiraz aksiyalarına çıxanlar üzərində ən müxtəlif şüarların qeyd olunduğu plakatlar tuturlar. Məsələn, «Bizim Vətənimiz birdir! Hamımız Böyük Azərbaycanın bir hissəsiyik!» Aksiyalarda şəxsən Azərbaycan Prezidentinə müraciətlər də ünvanlanır: «Cənubi Azərbaycan sizinlədir, cənab Prezident!», «Türk gəncliyi Sizin mesajınızı alıb!».
Rəsmi Bakı isə həqiqətən cənubi azərbaycanlıların hüquqlarını qorumaq üçün bütün imkanlarını səfərbər etmək niyyətində olduğunu göstərir. İlham Əliyev Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) baş katibi Bağdat Amrayevlə görüşündə bir məqamı xüsusi vurğulayıb: «Təkcə Azərbaycanın hüdudlarından kənarda yaşayan azərbaycanlıların sayı Azərbaycanda yaşayanlardan xeyli çoxdur, bir neçə dəfə çoxdur. Buna görə də, əlbəttə, onların təhlükəsizliyi, hüquqları, salamatlığı bizim üçün çox böyük əhəmiyyət kəsb edir».
TDT-nin Səmərqənddə keçirilən IX sammitində isə İlham Əliyev açıq şəkildə bildirib ki, «Türk dünyası təkcə müstəqil türk dövlətlərindən ibarət deyil, onun coğrafi sərhədləri daha genişdir. Hesab edirəm ki, Türk Dövlətləri Təşkilatının üzvləri olan ölkələrdən kənarda yaşayan soydaşlarımızın hüquqlarının, təhlükəsizliyinin, milli kimliyinin qorunması, onların assimilyasiyaya uğramaması kimi məsələləri artıq təşkilat çərçivəsində daimi əsasda diqqətdə saxlamağın vaxtı gəlib çatmışdır. Türk dünyasında gənc nəslin yaşadıqları ölkələrdə məktəblərdə öz ana dilində təhsil almaq imkanı olmalıdır. Əfsuslar olsun ki, Azərbaycan dövlətinin hüdudlarından kənarda yaşayan 40 milyon azərbaycanlının əksəriyyəti bu imkanlardan məhrumdur».
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bəyanatında azərbaycanlıların sayını konkret ifadə etməklə, şübhəsiz ki, İranın azərbaycanlı əhalisinin də hüquqlarının təmin olunmasının vacibliyinə diqqət çəkib.
Bütün sadalanan faktlara əsasən demək olar ki, Azərbaycan-İran münasibətləri çətin, hətta böhranlı dövrünü yaşayır. Azərbaycanın Tehrandakı səfiri Əli Əlizadənin bu ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılması da, cavabında İranın Bakıdakı səfiri Seyid Abbas Musəvinin Azərbaycan XİN-nə dəvəti də bunun göstəricisidir. Nazirlikdə Bakının İran KİV-də son zamanlar Azərbaycana qarşı aparılan təbliğatdan, yalan kampaniyasından, siyasi və hərbi xadimlərin təhdid dolu bəyanatlarından narazılığı iranlı diplomatın nəzərinə çatdırılıb. Bundan başqa, görüşdə Azərbaycan Respublikasının Konstitusion düzəninə yönəlmiş cinayətlərdə iştirak etmiş şəxslərə İranda sığınacaq verilməsinin yolverilməzliyi də vurğulanıb, Azərbaycanda separatçılıq yayan, cinayət təqibindən yayınan şəxslərin İran səfirliklərində qəbulunun dost əməli olmadığı qeyd edilib.

Reasons behind the crisis in Azerbaijani-Iranian relations
Iran continues to take measures that worsen its relations with Azerbaijan. In response, Azerbaijan takes adequate measures to counter the confrontation policy of its southern neighbour.
Tehran supports Armenia
Since the restoration of independence back in 1991, Azerbaijan has pursued a course of developing good neighbourly and friendly relations with Iran. However, recent developments demonstrate that Tehran is purposefully destroying the potential of bilateral cooperation established over decades. It seems that the implementation of activities contrary to Baku's interests is increasingly becoming a vector of the Islamic Republic's regional policy.
After the 44-day war, when Azerbaijan liberated the regions of Garabagh and Eastern Zangezur bordering Iran, Tehran regularly declares its commitment to the inviolability of borders of the regional states, while emphasising that the territorial integrity of Armenia is a red line for it. But if Iran is so sensitive to the territorial integrity and inviolability of borders of its neighbours, why has it remained silent for 30 years about the occupation of Azerbaijani territories and the violation of its internationally recognised borders by Armenia? Why did not Tehran consider Armenian occupation of Azerbaijani territories as a red line? Now it is so zealously concerned about the territorial integrity of Armenia, although it has never been violated by anyone before.
The answers to these questions are obvious. For three decades of occupation of Azerbaijani territories, Iran benefited from the expansion of its border with Armenia. Iran, unlike Turkey, did not block its border with Armenia. Rather, it supported Armenia with necessary resources, including gas and electricity so necessary for the survival of Armenia. During the 44-day war, however, Iran provided a transit route for military supplies and weapons through its territory to help the crushingly defeated Armenia. With the end of the war Iran continued, without Baku's permission, to send vehicles to the mountainous part of Garabagh, Azerbaijan, which is part of the zone of temporary deployment of the Russian peacekeeping contingent. This illegal practice was stopped only after the establishment of Azerbaijani police and customs checkpoint posts along the Azerbaijani section of the Gorus-Gafan motor-road.
However, following Azerbaijan’s setting of the new regional reality after the victory in the 44-day war and restoring its territorial integrity, Iran has been extremely concerned about the integrity of its border with Armenia. Even the hypothetical assumption of such border change frightens Tehran. By the way, Iranian mullahs continue to call Armenia 'a friendly and brotherly country'.
Hence Tehran's rejection of the prospect of creating the Zangezur corridor, a transport link between Nakhchivan and the rest of the Republic of Azerbaijan, as stipulated in the November 2020 trilateral statement signed between the leaders of Azerbaijan, Russia and Armenia. Iran views the Zangezur corridor as an option to connect its Turkic neighbours, Azerbaijan and Turkey. Therefore, Iran is trying to prevent the further strengthening of the strategic alliance between Azerbaijan and Turkey in regional politics. This factor is so unacceptable to Tehran that even its declared commitment to pan-Islamic solidarity pales in comparison.
Thus, by expressing fears about alleged threats to Armenia's territorial integrity and the inviolability of its borders, Iran in fact tries to counter Azerbaijan's leading role in the South Caucasus and its strategic alliance with Turkey. Despite Armenia's crimes against Azerbaijan and the destruction of the cultural heritage of the Azerbaijani people on the occupied lands, including the destruction and desecration of mosques, Iran yet positions itself as the "defender of Muslims", but continues to support its Islamophobic and Turkophobic neighbour. This is one of the reasons why Tehran so hastily opened a consulate in Gafan, Western Zangezur, which is original Azerbaijani land, now part of the Republic of Armenia. Another reason was the recent visit of the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to Iran.
Baku responds adequately
Worried about Azerbaijan's strengthening after the 44-day war, Iran is also trying to motivate its position by the development of friendly relations between Baku and Israel, "the enemy of the Islamic Republic". Tehran even tries to present its rapprochement with Armenia as a reaction to the Azerbaijani-Israeli partnership.
But first, Iran's close cooperation with Armenia began long before the establishment of political contacts between Azerbaijan and Israel. Secondly, what is the so-called Zionist threat to Iran that Tehran implies referring to the Azerbaijani-Israeli cooperation? Since its independence, Azerbaijan has repeatedly proved that it will never allow any external force that might put Baku against Iran. Even during the most difficult times for the Islamic Republic, when it faced a real threat of an American-Israeli military attack due to Tehran’s nuclear programme, Azerbaijan has firmly declared that it would never become a platform for attacks on its southern neighbour.
However, after the 44-day war Iran openly views Azerbaijan in the context of a Zionist and terrorist threat. This only confirms Tehran's rejection of Azerbaijan's victory over Armenia. To express support to this position, Iran regularly conducts military exercises near the Azerbaijani border, such as the recent large-scale manoeuvres of the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC).
However, these steps further reveal the anti-Azerbaijani nature of Tehran's policy. But Tehran will fail to gain any regional dividends. Not to mention that these actions will in no way stop Azerbaijan in defending its national interests. It is no coincidence that President Ilham Aliyev in his speech in Shusha on the occasion of the Victory Day said: "We dictate the rules here. We are the main force here. Our army has demonstrated heroism, professionalism and selflessness. If necessary, we will demonstrate this again. We will get what we want. Everyone knows and must know this. And so must those who conduct military exercises near our border to support Armenia. No one can intimidate us.”
Baku's response to the IRGC's military démarche on the Iranian-Azerbaijani border was the military exercise of the Azerbaijani Special Forces on the southern borders of the country. The military exercise led by Lieutenant General Hikmet Mirzayev, commander of the Special Forces, also involved units and subunits of the Air Force and Rocket and Artillery Forces.
Thus, Baku responded to yet another serious Iranian provocation against the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan. "Recently, a number of social networks published an appeal to the government of Iran by the so-called organisation Nakhchivan People's Movement of Iran on behalf of the local population,” says the November 7 statement by the State Security Service (SSS) of Azerbaijan. Allegedly "the population of Nakhchivan Autonomous Republic of Azerbaijan experiences serious issues concerning the security, science, food and wishes to voluntarily join the Islamic Republic of Iran". In response to these provocations, SSS pointed out that the service was taking appropriate measures and stated the following: "Publication of such nonsense and provocative information by prominent circles with a hostile stance towards our country is unacceptable and disgusting. The state of Azerbaijan and its political leadership are the guarantors of safe and secure living conditions throughout the country, including in the Nakhchivan Autonomous Republic, which is an integral part of Azerbaijan.”
Failed export of the Islamic revolution
Meanwhile, Tehran's policy against the interests of Baku clearly reflects the former’s deep disappointment at the failure of the plan of Iranian mullahs to export the Islamic revolution to Azerbaijan. Indeed, contrary to hopes and calculations of the supporters of the export, Northern Azerbaijan, i.e. the Republic of Azerbaijan has restored its national independence and has chosen the path of secular statehood. Azerbaijan’s closest ally in the international arena is the fraternal republic of Turkey.
For a long time the Iranian mullah regime tried to spread its influence in the Republic of Azerbaijan through a number of Iranian structures that gained access to its territory in the process of interstate cooperation between Azerbaijan and Iran. Taking advantage of the opportunities offered by the good neighbourly relations between the two countries, various Iranian institutions acted counterproductively in different regions of Azerbaijan. Through humanitarian aid campaigns for the poor, as well as social, cultural and religious measures, they selected people who became fanatical warriors of the Islamic revolution. In both figurative and literal sense, given the facts of recruiting and training Azerbaijani citizens in special camps in Iran and a number of other countries under varying degrees of Iranian influence. The creation of pro-Iranian agents in Azerbaijan was also carried out intensively through the virtual space—a media network serving Tehran's interests under the control of Iranian residents.
Azerbaijan has successfully suppressed this extensive network of agents of Iranian influence. On November 1, SSS of Azerbaijan disclosed a report on an armed group created by the Iranian special services. Thanks to immediate measures, it was possible to detain 19 members of the organised criminal group and to collect many evidences of their involvement in the religious and extremist criminal acts, including religious literature and relevant video materials banned in Azerbaijan.
Meanwhile, the practical consequences of Tehran's policy of exporting the Islamic revolution demonstrate that it is merely a cover for the goals and objectives of Iranian, or rather Persian, nationalism. This was most evident in Iran's disregard of Armenia's anti-Azerbaijani policy.
President Ilham Aliyev also hinted at this fact in his statement: "We have established close links with Muslim countries and explained to them that Armenia was pursuing an aggressive policy not only against us, but also against the entire Muslim world. Those who destroy mosques cannot be friends of Muslims. Can leaders of Muslim countries embrace those who destroy mosques? Can they hug and kiss them? This is hypocrisy, this is betrayal. There is no other name for it.”
Factor of southern Azerbaijanis
Iran is making every effort to demonstrate that the very existence of a well-established, strong, dynamically developing Azerbaijan is perceived by Iran's political elite as an undesirable phenomenon and even a threat. Apparently, Tehran considers this fact more significant than pragmatic considerations based on Baku's clearly expressed intention to expand cooperation with Iran. After all, today Iran has even greater opportunities for cooperation following the complete restoration of the Azerbaijan-Iran border.
Meanwhile, Tehran's adverse reaction to Baku's strengthening its regional influence is also associated with the alleged risks of the national awakening among the multi-million Azerbaijani population in Iran.
In fact, with the assertion of the clerical authority following the Islamic Revolution in Iran, there were expectations that the new rule would seriously change the national issue as well. However, it soon became clear that the mullocracy was unwilling to take any serious steps to secure the national rights of southern Azerbaijanis. Even today they are deprived of elementary opportunities for the development of national culture and education.
After the 44-day war, Tehran began to fear that the factor of South Azerbaijan would demonstrate itself under the influence of the victory of the Republic of Azerbaijan, the liberation of Karabakh and Eastern Zangezur from the Armenian occupation, the demonstration of the power and success of northern Azerbaijanis, as well as the strengthening of the strategic alliance between Azerbaijan and Turkey in the new regional reality. This factor can also be seen in the growing number of protests in Iran. Protesters in the cities of South Azerbaijan distribute posters with the following content: "We have a common Motherland! We are all part of Great Azerbaijan!". Some messages were addressed personally to the president of the Republic of Azerbaijan: "South Azerbaijan is with you, Mr. President", "The Turkic youth has received your message".
Baku makes it clear that it intends to make every effort to protect the rights of southern Azerbaijanis. "There are many more Azerbaijanis living outside Azerbaijan than in Azerbaijan, several times more. And, of course, their security, their rights and their well-being are of paramount importance to us,” President Ilham Aliyev said during his meeting with Baghdad Amreyev, Secretary General of the Organisation of Turkic States (OTS).
At the 9th summit of the OTS held in Samarkand Ilham Aliyev clearly pointed out that "the Turkic world consists not only of independent Turkic states; its geographical boundaries are much wider. I believe it is time to keep such issues as rights, security, preservation of national identity, prevention of assimilation of compatriots living outside the member states of the Organisation of Turkic States in the focus within the organisation on a permanent basis. The younger generation of Turks should have an opportunity to be educated in their native language in their countries of residence. Unfortunately, most of the 40 million Azerbaijanis living outside the state of Azerbaijan are deprived of these opportunities.”
Given the specific number of Azerbaijanis indicated in Mr. Aliyev’s statement, it is clear that he also had in mind the need to ensure the rights of the Azerbaijani population in Iran.
Apparently, we are going through a difficult, even critical stage of the Azerbaijani-Iranian relations. For example, the Azerbaijani ambassador to Tehran Ali Alizade was recently summoned to the Iranian Foreign Ministry, while his Iranian counterpart in Baku, Seyyid Abbas Musavi, was summoned to the Azerbaijani Foreign Ministry. Ambassador Musavi was informed of Baku's dissatisfaction with the recent propaganda against the Republic of Azerbaijan in the Iranian media, the smear campaign and the threatening rhetoric of high-ranking political and military figures of Iran. It was also mentioned that the citizens of the Republic of Azerbaijan who committed crimes against the foundations of the constitutional system of Azerbaijan should not be allowed residence in Iran. It was noted that the reception of persons inciting separatism in Azerbaijan and hiding from criminal prosecution in other countries in Iranian embassies was an unfriendly step toward Azerbaijan.