İlk dəfə olaraq Azərbaycandan olan hakim Çempionlar Liqasının oyununu idarə edib
2022-ci il Azərbaycan futbol tarixi üçün önəmli bir hadisə ilə yadda qalıb. Tarixdə ilk dəfə Azərbaycanın FİFA referisi Çempionlar Liqasının qrup mərhələsinin oyununu idarə edib. O, Əliyar Ağayev idi.
Futbol azarkeşlərimiz “Kopenhagen” (Danimarka) – “Borussiya” (Dortmund) matçını böyük maraqla izləyib. Çünki bu görüşdə Azərbaycanın FİFA referisi Əliyar Ağayev baş hakim idi. 1:1 hesablı heç-heçə ilə başa çatan görüşdə Əliyar Ağayev futbolçulara 4 sarı vərəqə göstərib. O, meydan sahiblərindən Denis Vavro və Lukas Leragerə, qonaqlardan isə Antonio Modesto ilə Emre Cana rəsmi xəbərdarlıq edib. Bu oyunda Əliyar Ağayevə Zeynal Zeynalov və Akif Əmrəli yan xətt hakimləri qismində yardımçı olublar. Dördüncü hakim funksiyasını Kamal Umudlu yerinə yetirib.
Həmyerlimiz ona bəslənilən etimadı doğruldub. Oyun ərzində ümumilikdə 12 kilometr məsafəni qət edən Əliyar Ağayev hakim-inspektorlardan yüksək qiymət alıb.
“Futbolçu olmaq arzum reallaşmadı”
Qeyd edək ki, Əliyar Ağayev yaşıl meydanlarda göründüyü ilk günlərdən azarkeşlərin və futbol ictimaiyyətinin etimadını qazanıb. Gənc olmasına baxmayaraq, yerli hakimlər arasında öz soyuqqanlılığı ilə seçilib. Eyni zamanda dünya miqyaslı hakimlər kimi hər xırda qayda pozuntusuna görə fit çalıb oyunun tempini öldürmür.
Əliyar Ağayev 1987-ci il oktyabrın 17-də Bakıda anadan olub. Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasında futbol ixtisası üzrə təhsil alıb. Maraqlıdır ki, Əliyarın atası da futbol hakimi olub: “Atam hakim olduğundan, evimizdə futbolla bağlı söhbətlər gedirdi. Mən də, yəqin, bundan təsirlənərək futbolu çox sevirdim. Sonradan seçim qarşısında qaldım. 8-ci sinifdə həm oxumağa, həm də idmanla məşğul olmağa qərar verdim. Beləliklə, xarici dilə həvəsli idim deyə Azərbaycan Dillər Universitetinə daxil olmağı qarşıma məqsəd qoydum. 9-10-cu siniflərdə gördüm ki, futbolla dərsi eyni zamanda çatdıra bilmirəm. Bu zaman futbola üstünlük verdim. Amma zədələndiyimə görə iki il futbol oynamağı buraxdım. Beləcə, futbolçu olmaq arzum reallaşmadı”.
Ə.Ağayev futbolçu kimi bu oyundan ayrıldıqdan sonra 18 yaşında hakimlik kurslarına yazılır. Bununla da, onun hakimlik karyerası başlayır. Hakim kimi ilk oyunu 22 yaşında Premyer Liqada “Xəzər Lənkəran” – “Turan” qarşılaşması olub.
- Azərbaycan hakiminin Çempionlar Liqasında meydana çıxması ölkə idmanı üçün böyük hadisədir. Həmin oyunda hansı hissləri yaşadınız?
- Çempionlar Liqası Avropanın klublar üzrə ən mötəbər yarışıdır. Bəlkə, hətta dünya səviyyəsində ən nüfuzlu turnir sayılmalıdır. Hər bir futbolçunun arzusu burada oynamaq, bu himnin sədaları altında meydana daxil olmaqdır. Hər bir beynəlxalq dərəcəli hakimin də arzusu Çempionlar Liqasında oyun idarə etməkdir. Həyəcan var idi. Bütün futbol ictimaiyyətinin bizi canlı izləməsi isə həyəcanı ikiqat artırırdı. Bu, məsuliyyətimizin daha da artmasına kömək edirdi. Briqada şəklində oyunun öhdəsindən lazımınca gəldik. Ölkəmizin adını layiqincə təmsil etməyi bacardıq. Göstərdik ki, bizdə hakimlik kökləri, ənənələri var. Bu qarşılaşmaya çıxana qədər keçdiyimiz uzun yolda bizə zərrə qədər də köməyi dəyən hər kəsə minnətdarlığımı bildirirəm.
- Çempionlar Liqasının qrup oyununu idarə edəcəyinizi biləndə hansı hissləri keçirdiniz?
- AFFA-nın Hakimlər Komitəsinin sədri Barış Şimşek bu təyinatı mənə deyəndə çox sevindim. O, məni təbrik etdi və bildirdi ki, mövsüm ərzində idarə etdiyin oyunların nəticəsinə əsasən sənə etimad göstərilib, bunu özün qazanmısan. Çox xoşbəxt idim. Briqadaya bu xəbəri çatdıranda onlar da eyni hissləri keçirdilər.
- Çempionlar Liqasının oyunu üçün xüsusi hazırlıq var idi?
- Hər görüşə necə hazırlaşırıqsa, bu dəfə də elə oldu. Həddindən artıq diqqət göstərsəydik, hazırlıqlığımız düzgün alınmaya bilərdi. Bu səbəbdən, digər komandaları necə analiz edirdiksə, bu qarşılaşmaya da hazırlıq elə oldu. Təbii ki, ən vacib olan məsuliyyət idi. Bütün futbol ictimaiyyətinin diqqətinin bizdə olduğunu bilirdik. Bu, məsuliyyətimizi daha da artırdı.
- Qarşılaşmanın sloveniyalı hakim-inspektoru Vladimir Şayn sizin işinizə necə qiymət verib?
- Bu barədə danışmağa icazə yoxdur. Bu, UEFA-nın qaydalarına ziddir. Amma deyə bilərəm ki, matç bizim üçün yaxşı keçdi.
- Sizcə, bu təyinatınız bir qədər gecikməmişdi?
- Bəli, biz onu daha əvvəl gözləyirdik. İnsanın hər zaman istəyi və gözləntiləri daha çox olur. Amma bu günə qismət idi. Əsas olan odur ki, əziyyətimiz yerdə qalmadı. Düşünürük ki, bəlkə də, 2-3 il bundan əvvəl belə təyinat gerçəkləşə bilərdi. Amma bu barədə təyinat verənlər fikirləşməlidirlər. Bu günə hazır biliblər. Onların istədiyi vaxtda, istəkləri idarəçiliyi göstərməliyik ki, etimadlarını doğruldaq.
- Qarşıdakı hədəfləriniz nədir? Sizcə, artıq elit kateqoriyaya yüksəlməyin vaxtı çatıbmı?
- Bu barədə realist olmaq lazımdır. Hazırda elit kateqoriyaya yüksələcəyimi gözləmirəm. Əsas odur ki, təyinat aldığımız hər görüşü yüksək səviyyədə idarə edək. Bundan sonra elit kateqoriya və növbəti vacib qarşılaşmalar haqqında düşünə bilərik.
- Hakimliklə bağlı yaş həddi yoxdur. Siz neçə yaşınıza kimi hakimlik etməyi planlaşdırırsınız?
- Bəli, yaş həddi götürülüb. Amma bu, o demək deyil ki, 45-50 yaşadək hakimlik edə bilərsən. Verilən normativləri yerinə yetirsəniz, istədiyin yaşadək hakimlik edə bilərsiniz. Əsas sağlamlıqdır. Bu gün nəsə demək çətindir. Sabah bizi nə gözlədiyini bilmirik.
- Çempionlar Liqası arzunuz reallaşıb. FİFA referisi Əliyar Ağayevin növbəti arzusu nədir?
- Arzum Avropa və Dünya çempionatlarının final mərhələsində meydanda olmaqdır. Bunun üçün çalışmaq lazımdır. Çalışmadan arzulamaq arzu olaraq qalacaq. Üzərimizdə işləsək, şans yarana bilər. Əminliklə deyə bilərəm ki, Avropa və Dünya çempionatlarında olacağam. Bir sözlə, işləmək lazımdır.

Впервые за долгие годы рефери из Азербайджана судил матч Лиги чемпионов
2022 год ознаменовался важным событием в истории азербайджанского футбола. Впервые рефери из Азербайджана судил матч группового этапа Лиги чемпионов. Им стал Алияр Агаев.
Футбольные болельщики из Азербайджана с большим вниманием наблюдали за матчем «Копенгаген» (Дания) - «Боруссия» (Дортмунд). Причина - главным судьей в этой встрече был рефери ФИФА Алияр Агаев. В матче, завершившемся со счетом 1:1, Агаев показал футболистам четыре желтые карточки. Он официально предупредил хозяев поля Дениса Вавро и Лукаса Лерагера и гостей - Антонио Модесто и Эмре Джана.
В этой игре Алияру Агаеву в качестве лайнсменов помогали Зейнал Зейналов, Акиф Эмрели и четвертый арбитр Кямал Умудлу. Наш соотечественник оправдал доверие, оказанное ему в управлении игрой. Алияр Агаев, преодолевший за время встречи в общей сложности 12 км, получил высокую оценку от судей-инспекторов.
Мечта футболиста не сбылась
Отметим, что Алияр Агаев с первых дней своего появления на зеленом поле завоевал доверие болельщиков и футбольной общественности. Несмотря на юный возраст, он выделялся среди местных судей своим хладнокровием. Его плюсом является, что он не ломает темп игры, останавливая ее за каждое мелкое нарушение.
Алияр Агаев родился 17 октября 1987 года в Баку. Получил образование в Академии физической культуры и спорта по специальности «футбол». Интересно, что отец Алияра также был футбольным судьей: «Поскольку мой отец сам был судьей, у нас дома всегда говорили о футболе. Видимо, из-за этого я и влюбился в эту игру. Позже оказался перед выбором. И в восьмом классе принял решение - и учиться, и заниматься спортом. Увлекшись иностранными языками, я поставил цель поступить в Азербайджанский университет языков. Но в 9-10-м классах понял, что не успеваю одновременно учиться и заниматься футболом, которому в это время отдавал предпочтение. Однако из-за травмы пришлось сделать перерыв в два года. И моя мечта стать футболистом не сбылась».
После того как Агаев оставил футбол, в 18 лет он записался на судейские курсы. С этого момента начинается уже его судейская карьера. Первой игрой для него как судьи стал матч премьер-лиги «Хазар-Лянкяран» - «Туран», который он провел в возрасте 22 лет.
- Появление азербайджанского судьи в Лиге чемпионов - большое событие для спорта страны. Какие чувства вы испытывали в этой игре?
- Лига чемпионов - самое престижное клубное соревнование Европы. Пожалуй, его можно считать даже самым престижным турниром мирового уровня. Мечта каждого футболиста играть здесь, выходить на поле под звуки гимна. Мечта и каждого судьи международного класса управлять игрой в Лиге чемпионов. Конечно, было волнение. А то, что все футбольное сообщество следит за нами в прямом эфире, только удваивает это волнение. Это также способствует и росту ответственности. Мы как бригада арбитров хорошо справились с игрой. Нам удалось достойно представить свою страну. Показали, что в Азербайджане есть судейские корни, традиции. Я благодарю всех, кто оказал нам хоть малейшую помощь на долгом пути, который мы прошли, чтобы выйти на эту встречу.
- Что вы почувствовали, когда узнали, что будете проводить групповую игру Лиги чемпионов?
- Я очень обрадовался, когда председатель судейского комитета AFFAБарыш Шимшек сказал мне об этом назначении. Он поздравил меня и сказал, что я заслужил это доверие, основанное на результатах игр в течение сезона. Я был счастлив. Когда сообщил эту весть нашей судейской бригаде, они испытали такие же чувства.
- Была ли специальная подготовка к игре Лиги чемпионов?
- Мы готовились так же, как и всегда. Если проявлять чрезмерное внимание, то подготовка могла бы оказаться не совсем верной. Проанализировав игры других команд в этом плане, мы решили готовиться к этому матчу так же, как они. Естественно, ощущали большую ответственность. Мы знали, что внимание футбольного сообщества сосредоточено на нас. И это, конечно, еще больше увеличивало груз ответственности.
- Как словенский судья - инспектор матча Владимир Шейн оценил вашу работу?
- Говорить об этом не имеем права. Это противоречит правилам УЕФА. Но могу сказать, что матч прошел для нас хорошо.
- Как вы считаете, не было ли ваше назначение несколько запоздалым?
- Да, мы ждали его ранее. Люди всегда желают большего. Но судьба проявила благосклонность только сейчас. Главное, что наши ожидания были не напрасными. Подобное назначение могло бы состояться и два-три года назад. Но это зависит от тех, кто уполномочен принимать такие решения. Видимо, они сочли нас готовыми сейчас. В любом случае, мы должны оправдать оказанное доверие.
- Каковы ваши планы? Как считаете, настало ли время перейти в элитную категорию?
- К этому нужно подходить реалистично. В настоящее время я не жду перехода в элитную категорию. Ключ в том, чтобы управлять каждой встречей, на которую мы назначены, на высоком уровне. Лишь после этого можно думать о другой категории и следующих важных встречах.
- В отношении судей нет возрастных ограничений. До какого возраста вы планируете быть в рядах рефери?
-Да, возрастное ограничение снято. Но это не значит, что можно судить до 45-50 лет. Если вы сдаете установленные нормативы, вы можете судить до желаемого возраста. Главное - это быть здоровым. Сложно сегодня что-то сказать. Мы не знаем, что нас ожидает завтра.
- Ваша мечта о Лиге чемпионов сбылась. Какова следующая мечта рефери ФИФА Алияра Агаева?
- Моя мечта - быть на поле на финальном этапе чемпионатов Европы и мира. Для этого нужно работать. Желание без усилий - это лишь желание. Если мы будем работать, то могут появиться и шансы. Могу с уверенностью сказать, что буду на чемпионатах Европы и мира. Одним словом, нужно работать.