SOCAR prezidenti, Çingiz Abdullayevi “Neftçi” klubunun Müşahidə Şurasının sədri vəzifəsində əvəzləyib
Azərbaycanın ən qocaman futbol klubu “Neftçi”də ciddi dəyişikliklər baş verib. Əslində, ağ-qaraların rəhbərliyində yeni adın gəlişi gözlənilən idi. Sadəcə mövsümün ortasında reallaşan istefa bir qədər şok effekti yaşadıb.
Dəyişiklik mövsümü
Sirr deyil ki, sovet dövründən əfsanəvi və populyar olan bu Azərbaycan klubu sadəcə olaraq ictimaiyyətin diqqət mərkəzində olmağa məhkumdur. Onun azarkeşləri hər zaman yalnız birinci yer – yəni çempionluq tələb edirlər. Son illər “Neftçi”nin “Qarabağ”ın uğurlu çıxışı fonunda kölgədə qalması bu klubun sadiq azarkeşlərinin narazılığına səbəb olub. Üstəlik, Bakı klubunun uzun müddət avrokubokda nəticə qazanmaması islahatları qaçılmaz edirdi. Sıravi azarkeşlər uğursuzluqda (“Neftçi” çempion olmadıqda mövsüm klub üçün uğurlu sayılmır) məşqçini və rəhbərliyi günahlandırır. Sadalanan məsələlər fonunda klub rəhbərinin dəyişməsi an məsələsi idi.
“Neftçi” klubunun Müşahidə Şurasının növbəti iclasında dəyişikliyə start verilib. Toplantıda növbəti dövr üçün klubun ümumi strategiyası, investisiya planları, infrastrukturun layihələri, media və marketinqdə görüləcək işlər haqqında məlumat verilib. Əsas yenilik Müşahidə Şurası ilə bağlı olub. Klubun Müşahidə Şurasının sədri Çingiz Abdullayevin fəaliyyətinə rəsmən son verilib. Kluba Müşahidə Şurasının yeni sədri seçilib: bu post SOCAR prezidenti Rövşən Nəcəfə həvalə edilib.
Bundan başqa, şuranın tərkibi də yenilənib. Müşahidə Şurasının əvvəlki üzvləri Cəbrayıl Cəbrayılov, Fərhad Bədəlbəyli və Mehdi Nəcəfov klubdan ayrılıblar. Bundan sonra “Neftçi” ilə bağlı qərarları Emin Əmrullayev, Orxan Sultanov, Zaur Qəhrəmanov, Elnarə Məmmədova, Hafiz Zeynalov və Səməd Qurbanovdan ibarət heyət verəcək. Onların əksəriyyəti yenidir. Xüsusilə elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin adını bu siyahıda görmək maraqlıdır. Klubun bir sıra rəhbər şəxslərinin də postundan ayrıldığı, yenilərin təyin olunduğu deyilir.
Büdcə məsələləri
Kuluarlarda “Neftçi”nin büdcəsi ilə bağlı məlumatlar yayılmağa başlayıb. Məsələn, SOCAR-ın “Neftçi”yə ayrılan vəsaiti artırmaq niyyətindən bəhs edilir. Son illərdə flaqmanın maliyyəsi yay aylarında təsdiqlənirdi. Bu da transfer prosesinin gec başlamasına səbəb olurdu. İndi isə büdcə yanvarda, yəni dövlət şirkətlərinin hesabat təqdim etdiyi vaxtda təsdiqlənəcək.
Amma “Neftçi” klubunun mətbuat departamentinin rəhbəri Rüstəm Allahverdiyevin fikirləri bu mənada narahatlıq yaradır: “Bizdə klubun büdcəsinin təsdiqlənməsi ilə bağlı hansısa məlumat yoxdu. Bu proses həmişə mayda gerçəkləşir”.
Bundan başqa, hazırda yeni sponsorların cəlb olunması üçün müzakirələr aparılır. “Neftçi”nin maliyyə cəhətdən daha güclü və özünü təmin edən kluba çevrilməsi üçün onun inkişafına SOCAR-dan başqa daha iki sponsorun cəlb olunması nəzərdə tutulur.
Baş məşqçinin taleyi
Əmin olmaq olar ki, yeni rəhbərlik klubun sabit şəkildə çempionluğa oynamasına və avrokubokların qrup mərhələsində mübarizə aparmasına çalışır. Eyni zamanda ağ-qaraların uşaq futboluna böyük önəm verəcəyi gözlənilir. Klubun Bakının qəsəbələrində və rayonlarında filialları olacaq. Buna görə də “Neftçi”nin şəhərin futbol üzrə əsas brendi olması planlaşdırılır.
“Neftçi” Müşahidə Şurasının qış transfer dönəmində yenidən toplaşacağı və növbəti 2 il müddətinə yeni hədəflərin müzakirə ediləcəyi gözlənilir. Konkret olaraq ağ-qaraların baş məşqçisi Laurentsiu Regekampfın işindən narazı olan rəhbərlik yeni adlar barədə düşünür. Məşqçi dəyişikliyinin mövsümün sonunda reallaşacağı gözlənilir. Müşahidə Şurası “Neftçi”nin loqosunu da yeniləməyi düşünür. Bununla bağlı yekun qərar 2023-cü ildə veriləcək.
Azərbaycan Premyer Liqasının 16-cı turunda əsas rəqibi “Qarabağ”a 0-4 hesabı ilə uduzan “Neftçi”nin cari mövsüm çempionluq şansı real deyil. Belə halda rəhbərlik məşqçi heyətindən Azərbaycan Kubokunu  qazanmağı tələb edib. Mövsüm titulsuz başa çatacağı halda heyətdə və məşqçi korpusunda dəyişiklik qaçılmaz olacaq.
Xatırladaq ki, 1937-ci ildə yaranan “Neftçi” 9 dəfə Azərbaycan çempionatında qızıl medala layiq görülüb. Son çempionluq 2020/2021 mövsümünə təsadüf edir. “Neftçi” Azərbaycan futbol tarixində avrokuboklarda qrup mərhələsinə vəsiqə qazanan ilk komanda kimi tarixə düşüb.

SOCAR president replaces Chingiz Abdullayev as chairman of FC Neftchi Supervisory Board
Serious changes have taken place recently at FC Neftchi, Azerbaijan's oldest football club. It was expected that the club will have a new manager, but the mid-season resignation of one of the club officials was unexpected indeed.
Season of change
Neftchi has enjoyed a legendary prominence and popularity since the Soviet times, hence attracting so much popular interest. The fans of the club always expect it to be the strongest team in various championships. However, in recent years the club have been lagging behind FC Garabagh. This eventually led to resentment among Neftchi’s loyal and ever-present supporters. On top of that, the club's long absence at European championship has made reforms necessary and unavoidable. The fans blame both the coach and the management for yet another failure, since a season is thought to have ended unsuccessfully if the club fails to become a champion. This situation soon ended with the replacement of the club's manager.
The decision to start reforms was adopted at the last meeting of the Neftchi Supervisory Board. The board presented the club's overall strategy for the next season, investment plan, infrastructure projects, media and marketing activities. Also, the chairman of the Supervisory Board, Chingiz Abdullayev, was officially replaced by Rovshan Najaf, president of SOCAR.
Also, board members Jabrayil Jabrayilov, Farhad Badalbeyli and Mehdi Najafov were replaced by Emin Amrullayev, Orkhan Sultanov, Zaur Gahramanov, Elnara Mamedova, Hafiz Zeynalov and Samed Gurbanov, who will make decisions for Neftchi from now on. Most of the members are new. It is interesting to see Minister of Science and Education Emin Amrullayev on the list of the renewed Supervisory Board. There are rumours of other possible replacements.
Budget affairs
There are rumours are SOCAR intends to increase Neftchi's funding. In recent years, the club's budget was only approved in summer, which resulted in delayed funding of transfers. It is likely that the budget will now be approved in January, in line with those of major companies.
Rustam Allahverdiyev, head of FC Neftchi press department, made an alarming statement: "We do not have any information about the approval of the budget. This always took place in May".
There are also discussions about new sponsors. To make Neftchi financially stronger and more self-sufficient, it is planned to have two more sponsors in addition to SOCAR.
What about the head coach?
Rest assured the new management will try to make sure the club shows stable performance during the national championship and compete in the group stage of European competitions. At the same time, the club will pay more attention to children's football. Therefore, Neftchi plans to open branches in the settlements and districts of Baku and become the capital's main football brand.
Neftchi's Supervisory Board is expected to meet again during the winter transfers to discuss the goals for the next two years. In particular, the management is not happy with the performance of 46-year-old head coach Laurentiu Reghecampf, who is on a two-year contract signed in June, and is thinking about new changes. It is expected that the coach will be replaced at the end of the season. The Supervisory Board is also considering a renewal of the Neftchi logo. The final decision will be taken in 2023.
After losing in the 16th round of the Azerbaijan Premier League to its main rival Garabagh (0-4), Neftchi has no realistic chance of winning the championship this season. Reportedly, the management demands the coaching staff to win at least the Azerbaijan Cup. If the season ends without championship, changes to the team and coaching staff seem inevitable.
We all remember that Neftchi (1937) won the gold medal of the Azerbaijan championship nine times, the last time in the 2020/2021 season. Neftchi is the first Azerbaijani team to qualify for the group stage of European competitions.