SOCAR prezidenti, Çingiz Abdullayevi “Neftçi” klubunun Müşahidə Şurasının sədri vəzifəsində əvəzləyib
Azərbaycanın ən qocaman futbol klubu “Neftçi”də ciddi dəyişikliklər baş verib. Əslində, ağ-qaraların rəhbərliyində yeni adın gəlişi gözlənilən idi. Sadəcə mövsümün ortasında reallaşan istefa bir qədər şok effekti yaşadıb.
Dəyişiklik mövsümü
Sirr deyil ki, sovet dövründən əfsanəvi və populyar olan bu Azərbaycan klubu sadəcə olaraq ictimaiyyətin diqqət mərkəzində olmağa məhkumdur. Onun azarkeşləri hər zaman yalnız birinci yer – yəni çempionluq tələb edirlər. Son illər “Neftçi”nin “Qarabağ”ın uğurlu çıxışı fonunda kölgədə qalması bu klubun sadiq azarkeşlərinin narazılığına səbəb olub. Üstəlik, Bakı klubunun uzun müddət avrokubokda nəticə qazanmaması islahatları qaçılmaz edirdi. Sıravi azarkeşlər uğursuzluqda (“Neftçi” çempion olmadıqda mövsüm klub üçün uğurlu sayılmır) məşqçini və rəhbərliyi günahlandırır. Sadalanan məsələlər fonunda klub rəhbərinin dəyişməsi an məsələsi idi.
“Neftçi” klubunun Müşahidə Şurasının növbəti iclasında dəyişikliyə start verilib. Toplantıda növbəti dövr üçün klubun ümumi strategiyası, investisiya planları, infrastrukturun layihələri, media və marketinqdə görüləcək işlər haqqında məlumat verilib. Əsas yenilik Müşahidə Şurası ilə bağlı olub. Klubun Müşahidə Şurasının sədri Çingiz Abdullayevin fəaliyyətinə rəsmən son verilib. Kluba Müşahidə Şurasının yeni sədri seçilib: bu post SOCAR prezidenti Rövşən Nəcəfə həvalə edilib.
Bundan başqa, şuranın tərkibi də yenilənib. Müşahidə Şurasının əvvəlki üzvləri Cəbrayıl Cəbrayılov, Fərhad Bədəlbəyli və Mehdi Nəcəfov klubdan ayrılıblar. Bundan sonra “Neftçi” ilə bağlı qərarları Emin Əmrullayev, Orxan Sultanov, Zaur Qəhrəmanov, Elnarə Məmmədova, Hafiz Zeynalov və Səməd Qurbanovdan ibarət heyət verəcək. Onların əksəriyyəti yenidir. Xüsusilə elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin adını bu siyahıda görmək maraqlıdır. Klubun bir sıra rəhbər şəxslərinin də postundan ayrıldığı, yenilərin təyin olunduğu deyilir.
Büdcə məsələləri
Kuluarlarda “Neftçi”nin büdcəsi ilə bağlı məlumatlar yayılmağa başlayıb. Məsələn, SOCAR-ın “Neftçi”yə ayrılan vəsaiti artırmaq niyyətindən bəhs edilir. Son illərdə flaqmanın maliyyəsi yay aylarında təsdiqlənirdi. Bu da transfer prosesinin gec başlamasına səbəb olurdu. İndi isə büdcə yanvarda, yəni dövlət şirkətlərinin hesabat təqdim etdiyi vaxtda təsdiqlənəcək.
Amma “Neftçi” klubunun mətbuat departamentinin rəhbəri Rüstəm Allahverdiyevin fikirləri bu mənada narahatlıq yaradır: “Bizdə klubun büdcəsinin təsdiqlənməsi ilə bağlı hansısa məlumat yoxdu. Bu proses həmişə mayda gerçəkləşir”.
Bundan başqa, hazırda yeni sponsorların cəlb olunması üçün müzakirələr aparılır. “Neftçi”nin maliyyə cəhətdən daha güclü və özünü təmin edən kluba çevrilməsi üçün onun inkişafına SOCAR-dan başqa daha iki sponsorun cəlb olunması nəzərdə tutulur.
Baş məşqçinin taleyi
Əmin olmaq olar ki, yeni rəhbərlik klubun sabit şəkildə çempionluğa oynamasına və avrokubokların qrup mərhələsində mübarizə aparmasına çalışır. Eyni zamanda ağ-qaraların uşaq futboluna böyük önəm verəcəyi gözlənilir. Klubun Bakının qəsəbələrində və rayonlarında filialları olacaq. Buna görə də “Neftçi”nin şəhərin futbol üzrə əsas brendi olması planlaşdırılır.
“Neftçi” Müşahidə Şurasının qış transfer dönəmində yenidən toplaşacağı və növbəti 2 il müddətinə yeni hədəflərin müzakirə ediləcəyi gözlənilir. Konkret olaraq ağ-qaraların baş məşqçisi Laurentsiu Regekampfın işindən narazı olan rəhbərlik yeni adlar barədə düşünür. Məşqçi dəyişikliyinin mövsümün sonunda reallaşacağı gözlənilir. Müşahidə Şurası “Neftçi”nin loqosunu da yeniləməyi düşünür. Bununla bağlı yekun qərar 2023-cü ildə veriləcək.
Azərbaycan Premyer Liqasının 16-cı turunda əsas rəqibi “Qarabağ”a 0-4 hesabı ilə uduzan “Neftçi”nin cari mövsüm çempionluq şansı real deyil. Belə halda rəhbərlik məşqçi heyətindən Azərbaycan Kubokunu  qazanmağı tələb edib. Mövsüm titulsuz başa çatacağı halda heyətdə və məşqçi korpusunda dəyişiklik qaçılmaz olacaq.
Xatırladaq ki, 1937-ci ildə yaranan “Neftçi” 9 dəfə Azərbaycan çempionatında qızıl medala layiq görülüb. Son çempionluq 2020/2021 mövsümünə təsadüf edir. “Neftçi” Azərbaycan futbol tarixində avrokuboklarda qrup mərhələsinə vəsiqə qazanan ilk komanda kimi tarixə düşüb.

Президент SOCAR сменил Чингиза Абдуллаева на посту председателя Наблюдательного совета клуба «Нефтчи»
В «Нефтчи», старейшем футбольном клубе Азербайджана, произошли серьезные изменения. Приход нового руководителя в клуб, в принципе, ожидался, но отставка, которая произошла в середине сезона, была несколько неожиданной.
Сезон перемен
Не секрет, что легендарный и популярный еще с советских времен азербайджанский клуб просто обречен быть в центре внимания общественности. И болельщики «Нефтчи» всегда требуют от команды лишь первого места на различных чемпионатах. Однако в последние годы клуб по разным причинам остается в тени на фоне успешного выступления «Карабаха», и это приводит в негодование его верных и неизменных болельщиков. Помимо этого длительное отсутствие бакинского клуба в играх еврокубков делало проведение реформ необходимым и неизбежным. Рядовые болельщики винят в очередных провалах (сезон не считается удачным для клуба, если «Нефтчи» не добивается чемпионства) как тренера, так и руководство. На фоне перечисленного смена руководителя клуба была лишь вопросом времени.
Старт переменам был дан на последнем заседании Наблюдательного совета «Нефтчи». На встрече были представлены общая стратегия клуба на следующий сезон, инвестиционный план, инфраструктурные проекты, деятельность со СМИ и в области маркетинга. При этом основное нововведение коснулось Наблюдательного совета. Чингиз Абдуллаев от поста председателя Наблюдательного совета клуба был официально освобожден. Избран новый председатель - им стал президент SOCAR Ровшан Наджаф.
Кроме того, обновлен также состав совета. Его предыдущие члены - Джабраил Джабраилов, Фархад Бадалбейли и Мехди Наджафов покинули клуб. Теперь решения по «Нефтчи» будут принимать Эмин Амруллаев, Орхан Султанов, Заур Гахраманов, Эльнара Мамедова, Хафиз Зейналов и Самед Гурбанов. Большая часть этой структуры - новые лица. Интересно видеть в списке обновленного Наблюдательного совета имя министра науки и образования Эмина Амруллаева. Есть слухи о возможной отставке также ряда других должностных лиц клуба и утверждении ни их места новых кандидатов.
Бюджетные страсти
В кулуарах начала распространяться информация, связанная с бюджетом клуба. Поговаривают о намерениях SOCAR увеличить финансирование «Нефтчи». В последние годы бюджет флагмана утверждался лишь летом, что приводило к запаздыванию с финансированием футбольных трансферов. Теперь, вероятно, его будут принимать в январе, когда именно формируется бюджет крупных компаний.
Вместе с тем несколько настораживает заявление руководителя пресс-департамента «Нефтчи» Рустама Аллахвердиева: «У нас нет какой-либо информации об утверждении бюджета клуба. Этот процесс всегда происходит в мае».
В настоящее время ведутся обсуждения и по поиску новых коспонсоров. Чтобы «Нефтчи» в финансовом плане стал более сильным и самодостаточным клубом, в его развитие предполагается, помимо SOCAR, привлечь еще двух спонсоров.
Судьба главного тренера
Можно быть уверенным, что сейчас новое руководство будет стараться, чтобы клуб показывал стабильную игру за чемпионство и боролся на групповом этапе еврокубков. В то же время клуб намерен уделять больше внимания детскому футболу. Поэтому в планах «Нефтчи» открыть филиалы в поселках и районах Баку и стать главным столичным футбольным брендом.
Ожидается, что Наблюдательный совет «Нефтчи» в очередной раз соберется в период зимних трансферов и обсудит цели на ближайшие два года. В частности, руководство недовольно работой главного тренера 46-летнего Лауренциу Регекампфа (с которым в июне был подписан двухлетний контракт) и думает о новых изменениях. Предполагается, что смена тренера произойдет в конце сезона. Наблюдательный совет также рассматривает возможность обновления логотипа «Нефтчи». Окончательное решение по этому поводу будет принято в 2023 году.
«Нефтчи», проиграв в 16-м туре Премьер-лиги Азербайджана своему главному сопернику «Карабаху» со счетом 0:4, не имеет реальных шансов на чемпионство в текущем сезоне. Сообщается, что руководство требует от тренерского состава выиграть хотя бы Кубок Азербайджана. Если сезон завершится без титула, изменения в составе команды и тренерском корпусе видятся неизбежными.
Все мы помним, что «Нефтчи», созданный в 1937 году, девять раз завоевывал золотые медали чемпионата Азербайджана. Последнее раз это было в сезоне-2020/2021. «Нефтчи» вошел в историю азербайджанского футбола как первая команда, сумевшая пройти в групповой этап еврокубков.