Argentina uzun həsrətdən sonra yenidən futbol Olimpini fəth etdi
Qətərdə keçirilən futbol üzrə ən maraqlı dünya çempionatı başa çatıb. Əslində, dünya çempionatı ənənvi olaraq yayda keçirilir. Amma Qətərdə yay mövsümü çox isti keçdiyindən çempionatın noyabr-dekabr aylarında təşkil edilməsi qərara alınıb. Yəni əsas görüşlər qışda baş tutub. Amma bunun yaxın gələcəkdə təkrarlanması ehtimalı azdır.
Dünya çepionatının Qətərdə keçirilməsi ilə bağlı qərar verildikdən dərhal sonra bir çox futbolçu və ekspertlər onun vaxtı ilə bağlı mənfi münasibət bəsləyirdilər. Amma bəzi ekspertlər isə hesab edirdilər ki, bu mundialda futbolçular özlərini hərtərəfli göstərə bilərdilər. Məsələ burasındadır ki, adətən yayda bir çox aparıcı oyunçular yorucu futbol mövsümü başa çatdıqdan sonra dünya çempionatına yollanır. Nəticədə onlar hər zaman istedadını və ustalığını tam nümayiş etdirə bilmir. Amma bu dəfə keçirilən dünya çempionatı elə bir vaxtda baş tutub ki, onlar əla formada idilər və uzun futbol mövsümü nəticəsində yorulmayıblar.
Qətər isə dünya çempionatına ev sahibliyi edən ən kiçik ölkə kimi tarixə düşüb. Bu ölkədə hər şey kompakt olduğuna görə Qətər həm azarkeşlər, həm də milli komandalar üçün çox rahat idi: buraya gəlmək üçün çox vaxta ehtiyac yox idi, azarkeşlər yalnız bir şəhərdə qaldığına görə logistika xərcləri də minimum səviyyədə idi.
Bu məqamda qeyd edək ki, Qətərdə keçirilən dünya çempionatı tarixin ən bahalı futbol yarışı olub. Bəzi mənbələrə əsasən, bu, təşkilatçı ölkəyə böyük maliyyə vəsaitinə - 200 milyard dollardan çox məbləğə, bəzilərinə görə isə 300 milyard dollara başa gəlib. Aydındır ki, təşkilatçılar heç bir halda bu vəsaiti geri qaytara bilməyəcəklər. Lakin görünür, onların qarşısında belə bir məqsəd də yox idi. Çətin ki, növbəti illərdə hər hansı digər ölkə çempionatın təşkilinə bu məbləğin azı 5%-ni qoymağa hazır olsun.
Futbola gəlincə, Qətərdə keçirilən dünya çempionatı öz rəngarəngliyi ilə yadda qalıb: unudulmaz matçlar darıxdırıcı qarşılaşmalarla əvəz olunur, çempionatın bəzi favoritləri fiaskoya uğrayır, bəzi komandarlar sürpriz edirdi. Üstəlik, dünya çempionatı çılğın final və çoxlu sayda rekordlarla da yadda qalıb... Hər zaman olduğu kimi bu dəfə də dünya çempionatında sevinc və kədər göz yaşlarının şahidi olduq.
Yaxşı, indi bunların hər biri barədə ətraflı şəkildə bəhs edək.
Favoritlər
Belə mötəbər yarışların favoritləri turnirdən turnirə ciddi şəkildə dəyişmir. Bunlar Avropa və Latın Amerikasının nəhəngləridir: Braziliya, Argentina, Fransa, İspaniya, Almaniya, Belçika, İngiltərə.
Ümumiyyətlə, bir qayda olaraq, bəzi favoritlər üçün xoşagəlməz sürprizlər artıq qrup mərhələsində başlayır. Ən maraqlısı odur ki, Fransa yığması bu mundialda risk altında idi. Belə ki, XXI əsrdə dünya çempionu olmuş heç bir Avropa ölkəsi növbəti dünya çempionatında hətta qrup mərhələsini belə aşa bilməyib. Bu, 2002-ci ildə Fransa, 2010-cu ildə İtaliya, 2014-cü ildə İspaniya və 2018-ci ildə Almaniyanın başına gəlib. Bu mundiala fransızlar çox güclü və ən əsası balanslı heyətlə gəlmişdilər. Qətərdə onlar iki turdan sonra pley-off mərhələsinə çıxışı təmin edən ilk komanda oldular. Beləliklə, fransızlar bu xoşagəlməz ənənəni pozdular.
Qrup mərhələsinin uğursuzları almanlar və belçikalılar olub. Üstəlik, almanlar ardıcıl ikinci dəfədir ki, qrupdan çıxa bilmir. “Alman maşını” tədricən “işə düşməyə” başlayıb (Yaponiyaya uduzub, İspaniya ilə heç-heçə edib, Kosta-Rikaya isə qalib gəlib). Lakin bu, növbəti mərhələyə çıxmaq üçün kifayət etməyib. Əlbəttə ki, belə bir vəziyyətin yaranmasında almanların özləri günahkardır. Lakin bu məsələdə onlara İspaniyadan olan rəqibləri də “kömək edib”. Belə ki,m İspaniya-Yaponiya qarşılaşmasında elə vəziyyət yaranmışdı ki, bu oyunda ispanlara uduzmaq daha çox sərf edirdi. Bu halda İspaniya 1/8 finalda Xorvatiya (DÇ-2018  finalçısı) ilə deyil, Mərakeşlə qarşılaşacaq, 1/4 finalda isə mundialın əsas favoriti Braziliya ilə rəqib olmayacaqdı. Nəticədə ispanlar – qəsdən və ya yox, bu, artıq vacib deyil – yaponlara uduzub və onların fikrincə, daha asan yolu seçiblər. Bununla onlar pley-offa çıxıb və əsas rəqiblərindən biri olan almanları mübarizədən kənarlaşdırıblar.
Bu arada, Qətərdəki uğursuzluqdan sonra Almaniyada futbol sahəsində dəyişikliklərə ehtiyac duyulduğu barədə müzakirələr aparılır. XXI əsrdə Almaniya artıq bir dəfə bu istiqamətdə islahat aparıb və nəticədə 2014-cü ildə keçirilmiş dünya çempionatının qalibi olub. Belçikalılara gəlincə, Qətərdə keçirilən dünya çempionatı bu “qızıl nəsil” üçün “qu quşu nəğməsi” kimi qəbul edilirdi. Qeyd edək ki, təxminən 10 ildir ki, Krallığın milli komandası bütün böyük futbol turnirlərinin favoriti hesab olunurdu, lakin onların əldə etdiyi maksimum nəticə 2018-ci ildə keçirilmiş dünya çempionatında üçüncü yer olub. Belçikalıların qrupu (Xorvatiya, Mərakəş və Kanada) keçiləsi qrup idi. Odur ki, Belçikanın 1/8 finala çıxmaqla bağlı heç bir problemi olmamalı idi. Üstəlik, bu komanda çətinliklə olsa da, birinci qarşılaşmada Kanadaya qalib gəlmişdi. Lakin Belçika ikinci qarşılaşmada Mərakeşə məğlub olduğuna görə son matçda mütləq xorvatlara qalib gəlməli idi. Belçika-Xorvatiya qarşılaşması mundial tarixinə ən maraqlı matçlardan biri kimi düşəcək: ikinci hissədə təkcə Lukakunun dörd əla qol şansı var idi (onun səviyyəsində olan hücumçu azı bir qol vurmalı idi). Amma o, bütün qol vəziyyətlərini korladı. Nəticədə hesab 0:0 oldu və Belçika turnirdən kənarlaşdırıldı. Bununla heç nə qazanmayan “qızıl nəslin” dövrü başa çatdı.
Pley-off
Qətərdəki pley-off mərhələsi də özünəməxsus şəkildə keçib. 1/8 finalda cəmi bir sensasiya qeydə alınıb - Mərakeş İspaniyanı penaltilər seriyasında məğlub edib. Beləliklə, ispanlar penaltilərdə uduzaraq ardıcıl ikinci turnirdə iştiraklarını 1/8 mərhələsində dayandırıb. Bu gedişlə İspaniyada digər futbol nəhəngi olan İngiltərə kimi penalti kompleksi yaranacaq.
Yaponiya - Xorvatiya oyununda da sensasiya ola bilərdi. Yaponlar bütün matçda xorvatlardan üstün oyun nümayiş etdirdilər. Lakin yaponlar Asiya qitəsinin komandalarının parlamadığı penaltilərdə məğlub oldular. Bununla xorvatlar 1/4 finala vəsiqə qazandılar.
İsveçrə - Portuqaliya oyununda da mini sensasiya olub. Bu, rəqiblərin şansları 50/50 qiymətləndirilirdi. Amma portuqallar isveçrəliləri 6:1 hesabı ilə darmadağın ediblər. Portuqaliya İsveçrə üzərində qalibiyyətə son 10 ilin əsas ulduzları Kriştiano Ronaldu olmadan nail olub.
Bu məqamda qeyd edək ki, Qətərdə keçirilən dünya çempionatında ilk dəfə olaraq turnirdə iştirak edən bütün qitələrin təmsilçiləri ilk dəfə 1/8 finala yüksəlib: Şimali Amerikanı ABŞ, Afrika - Mərakeş və Seneqal, Cənubi Amerika - Braziliya və Argentina, Asiya - Avstraliya, Cənubi Koreya və Yaponiya, Avropa - Niderland, Xorvatiya, Fransa, Polşa, İngiltərə, İspaniya, İsveçrə və Portuqaliya.
Eyni zamanda ilk dəfə olaraq üç Asiya təmsilçisi pley-offa yüksəlib. Doğrudur, hər üçü artıq 1/8 finalda mübarizəni dayandırıb.
Qətərdə 1/4 final da çox maraqlı alınıb. Belə ki, bütün qarşılaşmalarda son dəqiqəyə qədər azarkeşləri həyəcan içində saxlayan mübarizə gedib. Niderlandla Argentina arasında keçirilən oyun əsl triller idi: 0-2 hesabı ilə məğlub olan Niderland əsas vaxtın son dəqiqələrində bərabərliyə nail ola bilib. Argentilalıların əlavə vaxtda vurduğu top dirəkdən qayıdıb. Oyun az qala hər iki komandanın oyunçuları arasında dava ilə bitəcəkdi. Lakin penaltilərdə qalib gələn argentinalılar növbəti mərhələyə yüksəlib.
Argentinanın yarımfinaldakı rəqibi də penaltilər seriyasından sonra müəyyənləşib. Braziliyalılar bütün oyun boyu xorvatların yaxşı  “eşelonlaşdırılmış” müdafiə xətti qarşısında zülm çəkiblər. Amma Braziliya əlavə vaxtda (105-ci dəqiqə) gözəl kombinasiya nəticəsində topu qapıdan keçirməyi bacarıq. Bundan sonra Cənubi Amerikanı təmsil edən komanda hesabı saxlamağa çalışıb. Nəticədə Braziliya xorvatların əks-hücumunun qarşısını ala bilməyib. Belə ki, 120 dəqiqə ərzində Braziliyanın qapı çərçivəsinə vurulan yeganə zərbə qolla nəticələnib. Braziliyalılar penaltilər seriyasında ağ bayraq qaldırıb. Beləliklə, əsas favorit turniri tərk etdi.
Mundialda 1/4 finalın digər oyunlarında da kifayət qədər dramatik anlar yaşanıb. Fransa İngiltərəni 2:1 hesabı ilə məğlub edib. İngilislər üçün qırılma anı yenidən penalti olub. Doğrudur, bu dəfə söhbət oyunsonrası penaltilər seriyasından deyil, matç vaxtı təyin edilən 11 metrlik cərimə zərbəsində gedir. Hesab 1:0 Fransanın xeyrinə olan zaman Harri Keyn penalti zərbəsini dəqiq yerinə yetirərək hesabı bərabərləşdirə bilibsə, hesab 2:1 olan zaman o, penaltini qola çevirə bilməyib və İngiltərə vaxtından əvvəl evə qayıdıb.
Amma Mərakeş millisi 1/4-də Portuqaliyaya qalib gəlməklə sensasiya edib. O, dünya çempionatı tarixində yarımfinala yüksələn ilk Afrika komandası olub. Xatırladaq ki, “qara qitə”nin təmsilçiləri üç dəfə yarımfinala çıxmağa yaxın olub: 1990-cı ildə Kamerun, 2002-ci ildə Seneqal və 2006-cı ildə Qana. Amma hər dəfə Afrika komandaları yarımfinala doğru son addımı ata bilməyib. Mərakeş isə bunu bacarıb. Üstəlik, o, dünya çempionatında rekorda imza atıb. Mərakeş beş qarşılaşmada (yarımfinala qədər) cəmi bir top buraxıb, bu qolu da onlar öz qapılarından keçiriblər. Bu məqamda qeyd edək ki, Mərakəş Avropa nəhəngləri - Xorvatiya, Belçika, İspaniya və Portuqaliya ilə oynayıb.
Bu arada, Mərakeşlə matç portuqaliyalı Kriştiano Ronaldu üçün milli komandada yəqin ki, sonuncu oyun olub. Ronaldu Avropada millidə ən çox oyun keçirən (196) futbolçudur. O, millidə ən çox qola (118) imza atan oyunçu ünvanını daşıyır. Bəlkə də, KriRo (Ronaldunu belə də adlandırırlar) yığmada daha bir oyun keçirəcək. Bununla o, millinin heyətində oyunların sayına görə dünya rekordçusu olacaq. Hazırda o, bu rekordu Bader əl-Mutava (Küveyt) ilə bölüşür.
Amma yarımfinalda maraqlı heç nə baş verməyib. Argentina Xorvatiya (bu komandanın uğur limi başa çatıb) üzərində 3:0 hesabla inamlı qələbə qazanıb. Bununla Argentina 2018-ci ildə keçirilmiş dünya çempionatında qrup mərhələsində Xorvatiyaya məğlub olmasının (0:3) qısasını aldı. Fransa Mərakəşlə qarşılaşmada əziyyət çəksə də, sensasiyalara nail olan yığmaya 2:0 hesabı ilə qalib gəlib.
Üçüncü yer uğrunda qarşılaşmada isə xorvatlar mərakeşlilərə 2:1 hesabı ilə qalib gələrək yenidən fəxri kürsüdə yer tutublar. Mərakeşlilər isə medalsız qalsalar da, həm oyuna, həm də mübarizəyə görə alqışa layiq idilər (diqqətçəkən məqam odur ki, hər qələbədən sonra futbolçular sevinclərini anaları ilə bölüşürdülər).
Argentina-Fransa: bu finalda bur sıra suallara cavab tapılmalı idi. Əsas suallardan biri bu idi: Lionel Messi həsrətində olduğu kuboku qazana biləcəkmi? Messi bu kuboka 2014-cü ildə yaxın idi. Lakin o vaxt ona almanlar mane oldular. İkinci sual – Fransa 60 ildə ilk dəfə olaraq ardıcıl iki dəfə dünya çempionu ola biləcəkmi? (sonuncu dəfə Braziliya 1958 və 1962-ci illərdə əfsanəvi Pele ilə belə dubl əldə etmişdi). Üçüncü sual – Avropa qitəsindən olan milli Asiyanı fəth edə biləcəkmi? 2002-ci ildə ilk dəfə olaraq Asiyada dünya çempionatı keçirilib və onun qalibi Braziliya olub.
Nəticədə Argetina-Fransa matçı dünya çempionatı tarixinin ən yaxşı finalı olub. Doğrudur, qarşılaşmanın 70-ci dəqiqəsinə qədər bu barədə düşünmək çox çətin idi. Argentina oyunun gedişinə nəzarət edir və 2:0 hesabı ilə qalib gəlirdi. Bu matç onun inamlı qləbəsi ilə başa çatmalı idi. Lakin gözlənilməz vəziyyət yarandı. Fransızlar heç nədən iki vəziyyət yaradaraq iki qol vurdular (onlardan biri penaltidən idi). Argentinalılar şoka düşdü və psixoloji üstünlük fransızlara keçdi. Dərhal 1986-cı ilin finalını xatırladım. O vaxt heyətində əfsanəvi Maradonanın olduğu Argentina finalda Almaniya ilə qarşılaşırdı. 1986-cı ilin final matçında da argentinalılar oyuna nəzarət edir və 2:0 hesabı ilə qalib gəlirdilər. Amma almanlar hesabı bərabərləşdirməyə nail olmuşdular. Argentina yalnız matçın sonunda qələbə qolunu vura bilmişdi.
Qətərdə argentinalılar üçüncü qolu vura bildilər (əlavə vaxtda). Bu qolun müəllifi Messi oldu. Sanki hər şey aydın idi. Amma bu, belə deyildi. Əlavə vaxtın son dəqiqələrində Argentinanın qapısına penalti təyin edildi və Mbappe onu reallaşdırdı və hesab 3:3 oldu. Lakin bu da son deyildi. Son dəqiqədə fransızlar az qala dördüncü qolu vuracaqdılar. Amma argentinalı qapıçı komandasını xilas etdi və hər şey penaltilər seriyasında həll olunmalı idi. Nəticədə Argentina inamla qələbə qazazndı və 36 ildən sonra yenidən dünya çempionu oldu.
Messi... Argentina millisinin lideri Lionel Messi uzun futbol karyerası boyu ardınca getdiyi arzusunu həyata keçirə bilib. O, “Barselona” ilə klub səviyyəsində bütün mükafatları qazanıb. Amma milli ilə bu uğurları təkrarlamaq mümkün olmurdu. 2014-cü ildə Messi dünya çempionu olmağa yaxın idi, lakin argentinalılar 1990-cı ildə olduğu kimi, o vaxt da almanlara uduzdular. Onun üçün Amerika Kubokunda finallar da istədiyi kimi alınmırdı. Amma deyəsən, son iki ildə çox şey dəyişib. Messi 2021-ci ildə Argentina milli komandası ilə Amerika Kubokunu qazandı. Bu, onun millinin heyətində ilk ciddi uğuru idi (2008-ci ildə Pekində keçirilən Olimpiadada qələbə hesaba alınmır, çünki həmin turnirdə yaş məhdudiyyəti var idi).
Qətərdə elə anlar olub ki, sanki argentinalılar və onların liderləri uğur qazana bilməyəcəklər. Hər şey ilk oyunla, yəni Səudiyyət Ərəbistana qarşı məğlubiyyətlə başlayıb (1:2). Daha sonra Meksika və Polşa ilə qarşılaşmalar var idi. Bir səhv qrupda qalmaqla nəticələnə bilərdi. Amma Argentina hər iki oyunda inamla çıxış edərək 2:0 hesabı ilə qalib gəlib. Onları 1/8-də Avstraliyanı gözləyirdi. Yenidən Argentina ikinci hissənin ortalarına qədər 2:0 hesabı ilə öndə olub. Daha sonra bir top buraxıb, lakin bir çox epizodlardan faydalana bilməyib. Əlbəttə ki, qarşılaşmanın son dəqiqələrində gərgin anlar yaşayıb. Belə ki, avstraliyalılar hesabı bərabərləşdirə bilərdilər. Amma Argentina təzyiqə tab gətirə bilərək növbəti mərhələyə vəsiqə qazandı. Lakin növbəti mərhələdə daha çox gərgin anlar yaşanıb. Argentina Niderland ilə 1/4 finalda ciddi üstünlüyə malik idi. Qarşılaşmanın 83-cü dəqiqəsinə qədər hesab Argentina xeyrinə idi (2:0). Amma bundan sonra argentinalılar yenidən iflasa uğradı və hesab artıq 2:2 idi. Əvvəlki illərdə belə bir vəziyyətdə argentinalılar 10-dan 9-da “sınardı”lar. Amma Qətər üçün komanda, xüsusən də Messi təkcə fiziki deyil, həm də psixoloji baxımdan mükəmməl hazırlaşmışdı. Nəticədə penaltilər seriyasında qələbə qazanıldı. Final barədə isə xeyli bəhs etdik...
Dünya çempionluğunu qazanmaqla Messi böyük futbolçular sırasına daxil oldu. İndi o, dövrümüzün bütün əsas kubokuna sahibdir.
Eyni zamanda Messi Qətərdə bir sıra rekordlara imza atıb...
Rekordlar və statistika
Dünya çempionatının maraqlı statistikasını təqdim edirik:
- 172 qol vurulub. 32 komandanın yarışdığı 1998 və 2014-cü illərlə müqayisədə bir top çox;
- Messi dünya çempionatlarında ən çox oyun keçirən futbolçu rekorduna sahib çıxıb (26). O, bu göstəricidə alman Lotar Matteusu (25) keçib;
- Ronaldu və Messi dünya çempionatında iştirak sayına görə Matteusa çatıblar - hər biri 5. Üstəlik, Ronaldu beş dünya çempionatında qol vuran ilk oyunçu olub;
- Messi Qətərdə 1000-ci rəsmi oyununu keçirib;
- Messi bütün pley-off oyunlarında qol vuran ilk futbolçu olub. Qətərdə argentinalı 4-ü penaltidən olmaqla 7 qol vurub. Ən maraqlısı odur ki, o, daha əvvəl dünya çempionatlarının pley-off mərhələsində heç vaxt qol vurmamışdı;
- Messi bir mundialda vurulan penaltilərin sayına görə portuqaliyalı Eysebio (1966) və niderlandlı Rensenbrinkin (1978) rekordunu təkrarlayıb (hər biri 4). Nəzəri olaraq, argentinalı onlardan daha çox qol vura bilərdi, lakin o, Polşa ilə matçda penaltini qaçırıb;
- Messi dünya çempionatında vurduğu qolların sayına görə Batistutanı ötüb. İndi onun qolların sayı 13-ə çatıb;
- Braziliyalı Neymar millinin heyətində vurduğu qolların sayına görə Peleyə çatıb (hər biri 77);
- ilk dəfə Afrika (Mərakeş) komandası dünya çempionatının yarımfinalına yüksəlib;
- Mbappe 32 komandanın iştirakı ilə dünya çempionatı keçirilməyə başladıqdan sonra bir turnirdə (hər birində 8) qol sayına görə braziliyalı Ronaldonun rekordunu (2002) təkrarlayıb;
- Fransa Braziliyanın yolunu təkrarlayıb (1994, 1998). Belə ki, o, dünya çempionatında qalib gəldikdən sonra növbəti mundialda ikinci yeri tutub;
- Qətər komandası açılış matçında məğlub olan ilk ev sahibi ölkə kimi tarixə düşüb;
- Son dünya çempionatında 42 penalti təyin olunub, bunun 25-i qol olub;
- Turnirdə 221 sarı və 5 qırmızı vərəqə göstərilib;
- Stefani Frappar dünya çempionatlarında baş hakim olan ilk qadın kimi tarixə düşüb. O, Almaniyanın Kosta Rikanı 4-2 hesabı ilə məğlub etdiyi matçın hakimi olub;
- Dünya çempionatının 1/4 final oyununu - Argentina-Niderland matçını idarə edən ispaniyalı referi Antonio Laos bir oyunda rekord sayda sarı vərəqə göstərib - 18.
Sözardı
Qətərdə keçirilən dünya çempionatı 32 komandanın iştirak etdiyi sonuncu mundial olub. 32 komandanın iştirak etdiyi ilk dünya çempionatı 1998-ci ildə Fransada keçirilib. Bu format ən çox Fransa üçün uğurlu olub. Belə ki, bu formatda keçirilən 7 dünya çempionatında Fransa 4 dəfə finala çıxıb (1998 və 2014-cü illərdə qalib gəlib, 2006 və 2022-ci illərdə məğlub olub). Braziliya və Argentina iki dəfə finala çıxıb və 1 dəfə qalib gəlib. İtaliya, Almaniya və İspaniya 1 dəfə dünya çempionu olub.
2026-cı ildə keçiriləcək dünya çempionatı ilk dəfə eyni anda üç ölkədə - ABŞ, Meksika və Kanadada keçiriləcək. Bu mundialda 48 komanda iştirak edəcək. Lakin bu, tamamilə fərqli hekayə olacaq...

Аргентина после долгих лет ожидания вновь покорила футбольный Олимп
В Катаре завершился самый удивительный чемпионат мира (ЧМ) по футболу в истории. Традиционные сроки его проведения - это лето. Однако из-за того, что летом в Катаре очень жарко, было принято решение провести его в ноябре-декабре, то есть основные матчи пришлись на зиму. Маловероятно, что такая ситуация повторится в обозримом будущем.
С самого начала у многих футболистов, экспертов было негативное отношение к срокам проведения мундиаля. Но часть экспертов считала, что спортсмены могли показать себя во всей красе. Дело в том, что летом многие ведущие игроки уезжают на чемпионат мира после завершения изнурительного футбольного сезона и не всегда могут показать все грани своего таланта и мастерства. Сейчас же ЧМ прошел в сроки, когда они находятся в отличной форме, не замученные долгим сезоном.
Катар также вошел в историю как самая маленькая страна, которая принимала ЧМ. Это было очень удобно для болельщиков и сборных - все очень компактно, минимум времени надо было тратить на переезд, а для болельщиков это еще и возможность базирования в одном городе, то есть минимум расходов на логистику.
Чемпионат мира по футболу Катаре оказался самым дорогим в истории. По одним данным, он обошелся организаторам в сумасшедшую сумму - более $200 млрд, а по некоторым другим - в $300 млрд. Понятно, что организаторы ни при каких условиях не смогли бы вернуть вложенные инвестиции, но, кажется, такой задачи перед ними и не стояло. Вряд ли какая-либо другая страна в последующие годы будет готова вложить хотя бы 5% от этой суммы в организацию чемпионата.
Что касается чисто футбольных перипетий, то в Катаре мы увидели их полный набор. Зрелищные матчи чередовались со скучными, фиаско некоторых фаворитов, сборные-сюрпризы, безумный финал, огромное число рекордов… Как всегда, такие турниры сопровождали и слезы - у кого-то от безумной радости, а у кого-то от разочарования.
Ну а теперь обо всем по порядку.
Фавориты
Круг фаворитов таких турниров обычно не сильно меняется от турнира к турниру. Это европейские и латиноамериканские гранды: Бразилия, Аргентина, Франция, Испания, Германия, Бельгия, Англия.
Как правило, неприятные сюрпризы для некоторых фаворитов начинаются уже на групповой стадии. Что самое удивительное, в группе риска на этом ЧМ находилась сборная Франции. Так уж сложилось, что в 21 веке ни одна европейская страна, которая становилась чемпионом мира, на следующем мундиале не могла преодолеть даже групповую стадию. Такой конфуз произошел с Францией в 2002-м, Италией - в 2010-м, Испанией - в 2014-м и Германией - в 2018 годах. На этот чемпионат мира французы привезли очень сильный и, самое главное, сбалансированный состав и в Катаре стали первой сборной, которая уже после двух туров гарантировала себе выход в стадию плей-офф. Так что французы сломали эту неприятную традицию.
Неудачниками групповой стадии стали немцы и бельгийцы. Причем для немцев конфуз с невыходом из группы произошел второй раз подряд. Немецкая «машина» в Катаре от игры к игре набирала обороты (проиграла Японии, сыграла вничью с Испанией и обыграла Коста-Рику), но этого оказалось мало, чтобы преодолеть групповой турнир. Конечно, в такой ситуации виноваты сами немцы, но не обошлось и без «помощи» соперников, в этот раз - Испании. В ходе матча Испания-Япония сложилась такая ситуация, что испанцам было выгоднее проиграть. В этом случае в 1/8 финала они попадали бы на Марокко, а не на Хорватию (финалиста ЧМ-2018), а в 1/4 - избежали бы встречи с Бразилией, главным фаворитом всего мундиаля. В итоге - специально или нет, что уже неважно, - испанцы проиграли японцам и выбрали относительно более легкую, как им казалось, сетку плей-офф и заодно «отцепили» от 1/8 финала одного из конкурентов - немцев. Теперь в Германии после провала в Катаре много говорят о том, что необходимы перемены в футбольном хозяйстве. В 21 веке Германия уже один раз проходила такую реформу и, как следствие, выиграла ЧМ в 2014 году.
Что касается бельгийцев, то мундиаль в Катаре рассматривался ими как лебединая песня для этого золотого поколения. Почти 10 лет сборная королевства считалась фаворитом всех крупных футбольных турниров, но максимум, чего она добилась, - это третье место на ЧМ в 2018 году.
Группа у бельгийцев была проходной (соперники - Хорватия, Марокко и Канада) и проблем с выходом в 1/8 финала возникнуть не должно было. Тем более первая встреча с Канадой была выиграна, хотя и с трудом. Но поражение от Марокко поставило сборную в последнем матче в ситуацию, когда ей обязательно нужно было победить хорватов. Матч Бельгия-Хорватия войдет в историю мундиалей как один из самых удивительных: только Лукаку во втором тайме имел четыре великолепных шанса забить (а нападающий его уровня хотя бы один гол в такой ситуации обязательно забил бы). Но в Катаре Лукаку все свои моменты запорол. В итоге счет 0:0, Бельгия вылетела из турнира, и эпоха золотого поколения, которое так ничего и не выиграло, завершилась.
Плей-офф
Стадия плей-офф в Катаре получилась своеобразной. В 1/8 финала была зафиксирована лишь одна сенсация - Марокко обыграло Испанию по пенальти. Так что испанцы на втором турнире подряд вылетели в 1/8, проиграв по одиннадцатиметровым. Как бы после этого у испанцев не появился комплекс пенальти, которым уже долгие годы страдает еще один футбольный гранд - Англия.
Могла произойти сенсация и в матче Япония-Хорватия. Японцы весь матч переигрывали хорватов, но те дотянули до пенальти, в которых сборные с Азиатского континента не блещут, и, таким образом, путевку в четвертьфинал «вытянули» хорваты.
Мини-сенсация произошла в матче Швейцария-Португалия. Это  была единственная пара, где шансы соперников изначально расценивались как 50 на 50. Но португальцы разгромили швейцарцев со счетом 6:1, сделав игру без своей главной звезды последних 10 лет - Криштиану Роналду.
Надо отметить, что на ЧМ в Катаре в 1/8 финала впервые пробились представители всех континентов, чьи сборные были заявлены на турнире: Северную Америку представляли США, Африку - Марокко и Сенегал, Южную Америку - Бразилия и Аргентина, Азию - Австралия, Южная Корея и Япония, Европу - Нидерланды, Хорватия, Франция, Польша, Англия, Испания, Швейцария и Португалия.
При этом впервые в плей-офф вышли сразу три представителя Азии. Правда, все трое прекратили борьбу уже в 1/8 финала.
Четвертьфинал в Катаре получился очень интересным - во всех парах шла борьба, которая держала болельщиков в напряжении до последней минуты. Нидерланды с Аргентиной выдали триллер с полным набором: Нидерланды в концовке отыгрались с 0:2, в конце овертайма аргентинцы попали в штангу, матч едва не закончился дракой команд. Но по пенальти прошли дальше аргентинцы.
Их соперник в полуфинале также определился после серии пенальти. Бразильцы весь матч мучились с хорошо эшелонированной обороной хорватов, в овертайме (на 105-й минуте) забили мяч после роскошной комбинации, а потом стали играть на удержание счета. В итоге прозевали контратаку хорватов - единственный удар в створ ворот Бразилии за 120 минут игры оказался результативным и в любимой серии пенальти бразильцы выбросили белый флаг. Так турнир покинул главный фаворит.
Драматизма хватало и в других парах четвертьфинала. Франция обыграла Англию со счетом 2:1. Роковым для англичан вновь стал пенальти. Правда, на этот раз не в  послематчевой серии, а во время игры. Если при счете 0:1 Харри Кейн смог забить пенальти, то при счете 1:2 он промахнулся с точки и отправил Англию домой раньше времени.
А вот сборная Марокко сотворила сенсацию, обыграв в 1/4 Португалию. Она стала первой африканской командой, которой удалось пробиться в полуфинал ЧМ. Команды Черного континента трижды были близки к тому, чтобы выйти в полуфинал: Камерун - в 1990-м, Сенегал - в 2002-м и Гана - в 2006 годах. Но каждый раз африканским командам сделать последний шаг на пути к полуфиналу не получалось. Марокко же удалось. При этом сборная установила рекорд ЧМ. За пять игр (до полуфинала) она пропустила всего один мяч, да и тот забила сама себе (в игре с Канадой на групповой стадии). А ведь играли они сплошь с европейскими грандами - Хорватией, Бельгией, Испанией и Португалией.
Матч с Марокко, вероятно, стал последним в сборной для португальца Криштиану Роналду, европейского рекордсмена по числу игр за свою страну (196) и мирового рекордсмена по числу забитых голов (118). Хотя, возможно, КриРо (как его еще зовут) сыграет еще один матч за Португалию и таким образом станет мировым рекордсменом по числу игр за сборную - сейчас он делит этот рекорд с Бадером аль-Мутавой (Кувейт).
В полуфинале ничего интересного не произошло. Аргентина уверенно переиграла Хорватию (у которой закончился лимит на везение) со счетом 3:0 и таким образом заодно поквиталась за поражение (0:3) на групповой стадии ЧМ в 2018 году. А Франции хоть и пришлось помучиться с Марокко, но действующие чемпионы переиграли команду-сенсацию со счетом 2:0.
В матче за третье место хорваты обыграли Марокко (2:1) и вновь оказались на пьедестале. А марокканцы хоть и остались без медалей, но заслужили овации за игру и за борьбу (примечательно, что после каждой победы игроки разделяли радость со своими матерями).
Аргентина-Франция: финал, который должен был ответить на ряд вопросов. Основной из них - возьмет ли Лионель Месси вожделенный трофей? Лео был близок к нему в 2014 году, но тогда помешали немцы. Второй вопрос - станет ли Франция первой сборной за 60 лет, которая выиграла два мундиаля подряд (в последний раз такой дубль удавался Бразилии с легендарным Пеле в 1958 и 1962 годах)? И третий - покорится ли Азия Европе? В 2002 году впервые ЧМ прошел в Азии, и его выиграла Бразилия.
В итоге матч Аргентина-Франция получился лучшим финалом в истории ЧМ, хотя до 70-й минуты предположить такое было очень сложно. Аргентина контролировала ход игры, выигрывала 2:0, и все должно было завершиться убедительной победой. Однако произошло невероятное. Французы из ничего создали два момента и забили два гола (один с пенальти). Шок - и психологическое преимущество перешло к французам. Сразу вспомнился финал 1986 года, в котором играла Аргентина с легендарным Марадоной против Германии. Тогда аргентинцы тоже контролировали игру и вели 2:0. Но немцы сравняли счет, и лишь в конце встречи Аргентине удалось забить победный гол.
В Катаре аргентинцы также забили третий гол (в овертайме) - сделал это Месси, и казалось, что все уже ясно. Ан нет - последовал еще один пенальти в концовке, который реализовал Мбаппе, и счет стал 3:3. Но и это был еще не конец. На последней минуте французы чуть не забили четвертый мяч. Однако аргентинский кипер выручил, и все должно было решиться в серии пенальти. В результате Аргентина уверенно победила и спустя 36 лет вновь стала чемпионом мира.
А Месси… Лидер аргентинцев, наконец, исполнил мечту, к которой шел всю свою долгую футбольную карьеру. Лео выиграл всё на клубном уровне с «Барселоной», но «роман» со сборной никак не складывался. В 2014 году он был близок к победе на ЧМ, но аргентинцы, как и в 1990-м, проиграли немцам. В Копа Америка (Кубок Америки по футболу) финалы тоже не складывались.
Но, кажется, за последние два года все сильно изменилось. В том числе и благодаря победе в Копа Америка в 2021 году, когда Месси выиграл первый серьезный трофей со сборной (победа на Олимпиаде в 2008 году в Пекине не в счет, так как были введены возрастные ограничения).
В Катаре было много случаев, когда казалось, что аргентинцам и ее лидеру ничего не светит. Все началось с первой игры и поражения от Саудовской Аравии - 1:2. Дальше были Мексика и Польша, одна осечка, и все - невыход из группы. Но аргентинцы уверенно провели обе игры и победили в них со счетом 2:0. В 1/8 их ждала Австралия. Опять 2:0 к середине второго тайма, потом пропущенный гол, уйма упущенных моментов и нервная концовка, когда австралийцы могли сравнять счет. Но Аргентина выдержала это давление. Дальше - больше. В 1/4 финала с Нидерландами уверенное преимущество - опять со счетом 2:0 до 83-й минуты, потом провал и счет уже 2:2. В прежние годы в такой ситуации аргентинцы в 9 случаев из 10 сломались бы. Но к Катару команда, а особенно Месси, была прекрасно подготовлена не только физически, но и психологически. В итоге победа в серии пенальти. А про финал уже столько сказано…
Выиграв титул чемпиона мира, Месси вошел в когорту великих. Теперь у него есть все главные трофеи современности.
При этом попутно в Катаре Месси установил кучу рекордов…
Рекорды и статистика
Вот такая интересная статистика:
- забиты 172 мяча. На один больше, чем в 1998 и 2014 годах, когда в турнирах участвовали 32 сборные;
- Месси стал рекордсменом по числу игр на ЧМ (26), обойдя по этому показателю немца Лотера Маттеуса;
- Криштиану Роналду и Месси догнали Матеуса по числу участий в ЧМ - по 5. Причем Роналду стал первым игроком, который забивал на пяти мундиалях;
- Месси в Катаре сыграл свой 1000-й официальный матч;
- Месси стал первым футболистом, который забил во всех играх на стадии плей-офф. В Катаре аргентинец забил 7 мячей, в том числе 4 - с пенальти. Самое удивительное, что до этого он никогда не забивал в плей-офф ЧМ;
- Месси повторил рекорд португальца Эйсебио (1966) и голландца Ренсенбринка (1978) по числу забитых пенальти на одном ЧМ (по 4). Теоретически у аргентинца их могло бы быть больше, но в матче с Польшей он не забил одиннадцатиметровый;
- Месси обошел Батиститу по числу голов, забитых на ЧМ. Теперь их у него 13;
- бразилец Неймар догнал Пеле по числу забитых голов за сборную (по 77);
- впервые команда из Африки (Марокко) добралась до полуфинала ЧМ;
- Мбаппе повторил рекорд бразильца Роналдо (2002) по числу голов на одном турнире (по 8), после того как ЧМ стали проводиться с участием 32 сборных;
- Франция повторила путь Бразилии (1994, 1998), когда после победы на ЧМ на следующем мундиале сборная заняла второе место;
- сборная Катара стала первой страной - хозяйкой чемпионата, проигравшей в матче открытия;
- в Катаре были назначены 42 пенальти, забиты 25;
- на турнире были показаны 221 желтая карточка и 5 красных;
- Стефани Фраппар стала первой в истории женщиной, работавшей в качестве главного судьи на матче ЧМ по футболу. Она была рефери матча, в котором Германия победила Коста-Рику со счетом 4:2;
- испанский арбитр Антонио Лаос, судивший матч 1/4 финала, в котором встречались сборные Аргентины и Нидерландов, показал рекордное количество желтых карточек в одной игре - 18.
ЧМ в Катаре стал последним, в котором принимали участие 32 сборные.
Первый ЧМ с участием 32 сборных прошел в 1998 году во Франции. Формат с участием 32 команд лучше всего подошел Франции. За 7 ЧМ с таким форматом ее сборная 4 раза была в финале (выиграла в 1998 и в 2014 гг., проиграла в 2006 и в 2022 гг.). Бразилия и Аргентина дважды были в финале, один из которых выиграли. Еще по разу выигрывали Италия, Германия и Испания.
В 2026 году мундиаль впервые пройдет сразу в трех странах - США, Мексике и Канаде. В нем примут участие 48 сборных. Но это будет уже совсем другая история…