HƏR ŞEY YENİ BAŞLAYIR
Başa çatan 2022-ci il görünməmiş hadisələrlə zəngin oldu, 2023-cü ilə dair proqnozlar isə o qədər də sevindirici deyil
Dünya miqyaslı hadisələrlə zəngin keçən 2022-ci il yaddaşlarda çətin ki, xoş il kimi qalsın. Görünməmiş iqlim çağırışları, hələ də davam edən pandemiya, Ukrayna müharibəsi, iqtisadi inkişafdakı ləngimələr, ərzaq və enerji böhranları, nüvə müharibəsinin başlaya biləcəyinə dair söhbətlər, eyni zamanda BMT və onun əsas institutlarının, o cümlədən Təhlükəsizlik Şurasının nüfuzunu getdikcə daha da itirməsi bu il ərzində baş vermiş əsas hadisələrdəndir. Bütün bunlar bizdə 2023-cü ildə təxminən hansı problemlərin yaşana biləcəyi haqda dəqiq təsəvvür formalaşdırır.
Qazaxıstanda iğtişaşlar
2022-ci il gözlənilmədən, Qazaxıstanın gündəmə çevrilməsi ilə başlamışdı. Ölkədə qazın qiymətinin artırılmasına etiraz olaraq keçirilən aksiyalar sonradan hökumətin istefaya göndərilməsi tələbi ilə keçirilən mitinqlərə çevrilmiş, bir çox şəhərlərdə kütləvi iğtişaşlar başlamışdı. Almatıda xüsusilə ağır vəziyyət yaranmışdı – qazaxların Yeni il bayramı sonrası hələ yorğunluğunu atmayan qonşuları bu dinc, çiçəklənən şəhərin küçələrində gəzməyin, ən yaxınlıqdakı mağazaya getməyin həyat üçün necə təhlükəli olduğu haqda xəbərləri heyrətlə izləyirdilər.
Baş verənlər fonunda KTMT-yə məxsus hərbi qüvvələrin Qazaxıstana yeridilməsi dünyada və regionda heç də birmənalı qarşılanmayıb. Təşkilat missiyasını ümumilikdə uğurla həyata keçirsə də, ümumilikdə ili onun üçün, çətin ki, uğurlu saymaq mümkün olsun.
Hadisələr Nursultan Nazarbayevin Təhlükəsizlik Şurasının sədri postundan uzaqlaşdırılması ilə davam edib. Yayda Qazaxıstanda Elbaşı  titulu da ləğv edilib, payızda isə növbədənkənar prezident seçkisi keçirilib. Seçkidə qələbəni ölkənin mövcud prezidenti Kasım-Jomart Tokayev qazanıb, bununla da, istər özünün, istərsə də tərəfdarlarının mövqelərini xeyli gücləndirib. Ölkə bir çox daxili çağırışları aşıb və indi o, xarici siyasətdə Nazarbayevin dövrü ilə müqayisədə daha fəaldır.
Ukrayna müharibəsi
Fevralın sonlarında dünya mətbuatında əsas xəbər başlıqlarını Ukrayna mövzusu tutmağa başlayıb. Bu, bütün il boyu davam edib və yəqin ki, 2023-cü ildə də belə olacaq. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin qərarı «soyuq müharibə» dövründən bu yana Moskva ilə Qərb arasında münasibətləri ən pis həddə çatdırıb, beynəlxalq geosiyasi reallıqları tamamilə dəyiişib. Bunun nəticələrini dünyanın bir çox bölgəsi hiss edir və bu, özünü yalnız siyasi deyil, həm də ərzaq, enerji və yanacaq təchizatı kimi məsələlərdə göstərir. Müharibə artıq on minlərlə insanın həyatına son qoyub, milyonlarla dinc sakin qaçqına çevrilib (BMT-nin qiymətləndirməsinə görə, 2022-ci ilin mayına təxminən 8 milyon ukraynalı daxili köçkünə çevrilib, 7 milyondan artıq şəxs isə ölkəni tərk edib). Ukraynanın bəzi şəhərləri, demək olar ki, tam dağılıb.
VVS-nin məlumatına görə, 10 ay ərzində rusiyapərəst qüvvələrin ümumi itkisi yaralılar da nəzərə alınmaqla, 117 min nəfəri ötüb. Üstəlik, 2022-ci ildə Rusiya görünməmiş xarici sanksiyalarla da qarşılaşıb. Bundan başqa, ölkənin minlərlə sakini qismən səfərbərliyə düşməmək və ya sadəcə, Kremlin siyasətinə etirazını nümayiş etdirmək üçün ölkəni tərk edib.
Ukraynada baş verənlər müasir müharibənin simasını bir daha ortaya qoyub– indi pilotsuz uçuş aparatları, kosmik kəşfiyyat, etibarlı məxfi rabitə və radioelektron mübarizə sistemləri və s. daha böyük əhəmiyyət daşıyır. Bütün bunlar öz növbəsində, hərbi sahədə müasir texnologiyaların tətbiqinin vacibliyi məsələsini gündəmə gətirir.
İndi informasiya müharibəsi də yeni səviyyəyə yüksəlib və o, mediadan sosial şəbəkələrə keçir. Əksər müşahidəçilər hazırkı böhranı Rusiya ilə NATO arasında «hibrid müharibə» kimi qiymətləndirir, onun eskalasiya mərhələsində olduğunu düşünür və hadisələrin hansı istiqamətdə inkişaf edəcəyini söyləməyin çətinliyini bildirir. Həqiqətən, 2022-ci il ərzində taktiki nüvə silahından mümkün istifadə, hətta tammiqyaslı Üçüncü Dünya müharibəsi kimi ən müxtəlif ssenarilər gündəmdə olub.
İlin seçkiləri
2022-ci ilin hadisələrindən danışarkən Türkmənistanda martda keçirilmiş və Sərdar Berdıməhəmmədovun qələbə qazandığı prezident seçkisini, Fransada Emmanuel Makronun ikinci müddətə dövlət başçısı seçilməsini, İsraildə növbədənkənar parlament seçkisinin təşkilini, nəticədə, Benyamin Netanyahunun siyasi arenaya qayıdışını (həmçinin ölkə tarixinin ən qatı sağçı hökumətinin formalaşdırılmasını) da qeyd etmək lazımdır. Çin Kommunist Partiyasının Pekində keçirilmiş XX qurultayı da öz yerində. Məlum olduğu kimi, qurultayda Si Cinpin üçüncü müddətə partiyanın Mərkəzi Komitəsinin baş katibi seçilib. Ən gözlənilməz seçki isə yəqin ki, ABŞ-da noyabrda keçirilmiş aralıq seçkisidir. Bu seçkidə konqresin Nümayəndələr Palatası (435 konqresmen) tam şəkildə, Senatın üçdə biri (35 senator) və qubernatorların yarıdan çoxu yenidən seçilib. Seçkinin nəticələrinə görə, respublikaçılar Nümayəndələr Palatasına nəzarəti geri qaytarsa da, onların qələbəsi gözlənildiyi qədər inamlı olmayıb. Proqnozların əksinə olaraq, «qırmızı dalğa» baş verməyib. Nəticədə, prezident Co Bayden «etimad rəyi»ndən qaça bilibsə, 2024-cü ildə keçiriləcək seçkidə onun potensial rəqibi sayılan Donald Tramp çoxlarının fikrincə, qeyri-formal məğlubiyyətlə üzləşib. Eyni zamanda, Respublikaçılar Partiyasının parlamaqda olan ulduzu da var. Bu, Floridanın qubernatoru Ron Desantisdir. Son dövrlərdə Desantisin reytinqi durmadan yüksəlir.
İranda etirazlar
Böyük ehtimalla davam edəcək daha bir vacib hadisə İranda sentyabrın ortalarında başlamış etiraz aksiyalarıdır. Əvvəlcə ona çoxları fikir vermirdi, çünki bu ölkədə narazıların küçələrə axışması nadir hadisə deyil. Lakin bu dəfə aksiyalar getdikcə görünməmiş şəkil alıb və onun İranı tammiqyaslı böhrana sürükləyəcəyi istisna deyil. Bu isə öz növbəsində, İranla ABŞ və ya İsrail arasında silahlı münaqişə ehtimalını dəfələrlə artırır. İranla nüvə razılaşması hazırda işləmir və onun tamamilə ləğv ediləcəyini düşünənlər az deyil. Bundan başqa, Qərb dövlətləri ötən il ərzində Tehranla Moskva arasında o cümlədən hərbi sahədə əməkdaşlığın əhəmiyyətli dərəcədə dərinləşməsindən qəzəbini gizlətmir.
İlin geosiyasi dəfnləri
2022-ci ildə 70 il – 1952-ci ildən Böyük Britaniya monarxı olan II Yelizaveta vəfat edib. Kraliça dünyasını sentyabrın 8-də, 96 yaşında Şotlandiyanın Balmoral qəsrində dəyişib. O, ölkəsinin rəmzi, idarəçiliyi isə əsl tarix idi. Yalnız onu xatırlatmaq kifayətdir ki, II Yelizaveta  Uistin Çörçill, Con Kennedi, Yuri Qaqarin, Nikita Xruşşov və keçmişə aid bir çox digər əfsanəvi siyasətçilərlə, görkəmli şəxslərlə görüşlər keçirmişdi. Kraliçanın belə uzunmüddətli idarəçiliyi heç də tam rəvan keçməsə də, britaniyalıların əksəriyyəti onu həqiqətə çevirdi. Yeni kral III Karl, keçmiş şahzadə Çarlz haqda isə eyni fikirləri söyləmək mümkün deyil. Yeri gəlmişkən, o, şahzadə statusunda rekorda imza atıb – düz 70 il!
Kraliçanın gedişi ilə Britaniyanı siyasi böhranlar da bürüyüb. Boris Consonun istər kadr siyasəti, istərsə də ümumxalq «lokdaun»u zamanı Dauninq-striitdəki hökumət iqamətgahında təşkil edilmiş ziyafətlə bağlı silsilə qalmaqallardan sonra istefa verməsinin ardından Liz Trass da «özünü göstərməyə» macal tapıb. İqtisadiyyata dəstək planı ilə Trass hökumət başçısı postunda qalmaq üzrə «rekord» müəyyənləşdirib – 44 gün. Yeni baş nazir isə Mühafizəkarlar Partiyasının lideri, 42 yaşlı Rişi Sunak seçilib. O, 1812-ci ildən bu tərəfə Britaniyanın ən gənc baş naziri və ölkə tarixinin ilk Hindistan əsilli hökumət başçısıdır.
2022-ci ildə dünyasını dəyişmiş önəmli siyasi fiqurlar sırasında SSRİ-nin ilk və son prezidenti Mixail Qorboçovun və rusiyalı siyasətçi Vladimir Jirinovskinin də adlarını çəkmək olar. Onlar istər qatı tərəfdarları, istərsə də əleyhdarları olan ziddiyyətli şəxslər idilər. Bu şəxslərin dünyadan köçmələri ilə müəyyən mənada XX əsrlə vidalaşma rəmzi də sayıla bilər.
Təhlükəli Koreya yarımadası
Koreya yarımadası ətrafında vəziyyət də çətin olaraq qalır. 2022-ci ilin əvvəlindən KXDR qanadlı raketlər də daxil olmaqla, 30-dan artıq raket, həmçinin ortamənzilli ballistik raket sınağı keçirib. Sentyabrın əvvəlində isə ölkədə dərc olunmuş dekretdə Şimali Koreyanın nüvə dövləti olduğu elan edilib. Sənəddə bildirilir ki, nüvə silahı ilə bağlı istənilən qərarın verilməsi hüququ yalnız ölkə lideri Kim Çen Ina aiddir. Bununla yanaşı, Pxenyan raket sınaqlarının ABŞ və Cənubi Koreyanın birgə hərbi təlimlərinin artması fonunda baş verdiyini bildirir. Ekspertlər Kim Çen Inın ən azı Şimal ilə Cənub arasında toqquşmaya aparacaq təxribatlara gedə biləcəyindən narahatdırlar.
Çin ABŞ-a qarşı
2022-ci ildə ABŞ ilə Çin arasında gərginlik artıb. Bununla yanaşı, amerikalılar Hind-Sakit okean regionu ilə daha sıx əlaqələrin qurulması istiqamətində uğurla işləyiblər. Onlar buna ilk növbədə «dördlük» (Avstraliya, Hindistan, Yaponiya və ABŞ), AUKUS (Avstraliya, Böyük Britaniya və ABŞ) formatları, həmçinin Yaponiya və Cənubi Koreya ilə əməkdaşlığın intensivləşdirilməsi yolu ilə nail olublar. Əksər mütəxəssisin fikrincə, indi dünya Çin ilə ABŞ arasında texnoloji müharibə təhlükəsi ilə qarşı-qarşıyadır. Vaşinqton-Pekin münasibətlərindəki ən çətin problem isə Tayvan məsələsidir. Adanın de-fakto müstəqil, de-yure isə Çinin ayrılmaz hissəsi olduğu indiki status-kvo tərəflərdən heç birini qane etmir. Bu kontekstdə ötən ilin ən kəskin anı ABŞ Konqresi Nümayəndələr Palatasının spikeri Nensi Pelosinin Tayvana səfəri olub. Avqustda baş tutmuş səfər 1997-ci ildən sonra bu cür yüksək ranqlı məmurun adaya ilk səfəri idi. Amma bütün bunlara baxmayaraq, yaxın vaxtlarda eskalasiya gözlənilmir. Buna heç kim hazır deyil və bu, heç kimə lazım da deyil. Lakin Tayvan, təbii ki, ciddi qıcıq amili olaraq qalacaq.
«Əlvida, COVID», ya yox?
2022-ci ilin əvvəlində koronavirus hələ də gündəmdə idi və artıq dünyanın bir çox ölkəsində karantin tədbirləri etirazlara yol açmağa başlamışdı. Məsələn, Kanadada peyvənd pasportlarına qarşı təşkil olunan «Azadlıq konvoyu» kimi. Fevralın 9-da dünyada COVID-19-a yoluxmuş insanların sayı 400 milyonu keçmişdi. Belə bir vəziyyətdə Çində fevralın 4-20-də qış olimpiya oyunları keçirilib, artıq noyabrda ölkədə karantin tədbirlərinə qarşı etirazlar başlayıb. O ana demək olar ki, bütün dünyada koronavirusla bağlı məhdudiyyətlər aradan qaldırılmışdı. Artıq insanlar konsertlərə, idman yarışlarına, sərgilərə və s. sərbəst şəkildə qatıla bilirdilər. Lakin dekabrda Çində yoluxanların sayının kəskin artdığı məlum olub. Çinli məmurların qiymətləndirməsinə görə, dekabrın ilk 20 günündə – Pekinin təxminən üç illik karantini gözlənilmədən ləğv etməsindən sonra – təxminən 250 milyon insan, yaxud Çin əhalisinin 18%-i yenidən koronavirusa yoluxub. Odur ki, 2022-ci il ilə birlikdə koronavirus tarixinin də başa çatıb-çatmayacağını söyləmək çətindir.
İqlim çağırışları
Noyabrın 15-də Yer kürəsində əhalinin sayı 8 milyard nəfərə çatıb. Bununla yanaşı, indi iqlim riskləri isə daha aydın hiss olunmağa başlayıb. Bəşəriyyət iqlim dəyişikliklərinin nəticələri ilə effektiv, ən əsası isə birgə mübarizənin yollarını hələ də tapa bilməyib. Bu mənada, 2022-ci il məyusedici (xüsusilə beynəlxalq COP27 sammiti) və eyni dərəcədə də qorxulu olub. Artıq yalnız yoxsul Asiya ölkələri deyil, Qərbi Avropa ölkələri də davamlı quraqlıqdan, yağıntıların azalmasından əziyyət çəkməyə başlayıb. Onların əhalisi suyu sürətlə azalan çayları, məhv olan məhsulları, seyrələn meşələri heyrət içərisində seyr edir. Dünyanın bir çox hissəsində, məsələn, Kaliforniyada meşə yanğınları ara verməyibsə, digər bölgələrdə, məsələn, Nigeriyada, Pakistanda daşqınlar baş verib, nəticədə insanlar ölüm, əkin sahələri və məhsullar məhv olub. 2019-cu ildən bu yana kəskin ərzaq çatışmazlığı ilə üzləşən insanların sayı 135 milyondan 345 milyonadək artıb. Bundan başqa, 2022-ci ildə inkişaf etməkdə olan ölkələrin (dünya əhalisinin 18%-i) borc böhranı kimi problemi də baş qaldırıb. Ümumiyyətlə, dünyada borcun məbləği sürətlə artır.
Biz yolun başlanğıcındayıq
Bəs bizi 2023-cü ildə nə gözləyir? Təəssüf ki, əksər proqnozlar sevindirici deyil – Ukrayna müharibəsinin davamı, yeni lokal insidentlər ehtimalı, həmçinin tammiqyaslı beynəlxalq münaqişə təhdidi, iqlim «sürpriz»ləri, bəlkə də yeni viruslar, iqtisadi problemlər, ərzaq və enerji çatışmazlığı. 2023-cü ildə inkişaf etməkdə olan dünya, yəqin ki, daha ciddi yoxsulluqla, təhsilsizliklə üzləşəcək, inkişaf etmiş ölkələr isə yeni şəraitə uyğunlaşmağa çalışacaq. Belə bir vəziyyətdə dəyişməkdə olan dünya düzəni ilə bağlı təxmini də olsa proqnoz vermək mümkün deyil. Çünki biz, yəqin ki, çətin bir yolun başlanğıcındayıq. Hər şey yeni başlayır.

IT'S JUST THE BEGINNING
Globally, the year of 2022 was teeming with events unlikely to leave good memories. These include unprecedented climate challenges, the ongoing pandemic, war in Ukraine, slowing economic growth, food and energy crises, talks about a possible global nuclear war and the steady decline of the UN and its key institutions, including the Security Council. With all this in mind, we apparently have a pretty clear picture of problems we should be prepared for in 2023.
Unrest in Kazakhstan
Quite unexpectedly, 2022 began with Kazakhstan, where protests against the rising gas prices quickly turned into demands for the resignation of the government and large-scale unrest in many regions of the country. The situation was particularly worrisome in Almaty. Neighbouring countries, still in a relaxed mood after the New Year celebrations, watched in amazement the news about how it suddenly became dangerous to walk through the streets of the once peaceful and flourishing city even to the nearest shop. The deployment of the CSTO military forces to Kazakhstan has provoked mixed reactions in the world and in the region. And while the mission was generally successful, the year was hardly the same for the organisation. The incident was followed by ousting Nursultan Nazarbayev as Chairman of the Security Council. In summer, the title of Yelbasy was abolished in Kazakhstan, followed by a snap presidential election held in the autumn. The incumbent Kazakh president, Kassym-Jomart Tokayev, won the elction, thereby significantly strengthening both his position and that of his supporters. The country has managed to overcome many internal challenges and is now more actively involved in foreign policy than under President Nazarbayev.
War in Ukraine
At the end of February, news from Ukraine hit the headlines all over the world. This trend continued throughout the year, and is going to be a major topic in 2023 as well. Russian President Vladimir Putin's decision has seriously deteriorated Russia’s relations with the collective West since the Cold War and has completely reshaped the international geopolitical reality. The effects of the war are felt world wide on a political level, as well as in terms of food, energy and fuel supplies. The war has already claimed the lives of tens of thousands of people, with millions of people becoming refugees. According to UN estimates, by May 2022 almost 8 million Ukrainians had been recognised as internally displaced persons, while over 7 million had left the country. Some Ukrainian cities have been almost completely destroyed.
According to the BBC, pro-Russian forces lost more than 117,000 people during the ten months of the war. Russia also faced an unprecedented amount of foreign sanctions in 2022. Thousands of Russian nationals emigrated voluntarily, unwilling to be mobilised or simply protesting the Kremlin's actions.
The ongoing events in Ukraine shows us what modern warfare looks like, with all the UAVs, space reconnaissance devices, reliable classified communication and electronic warfare systems, etc. becoming increasingly important. This makes the issue of the need to control the use of modern technology in the military sphere relevant. Information warfare entered a new level and is increasingly shifting from the media to social networks. Many observers refer to the current crisis as a hybrid war between Russia and NATO, which is escalating and difficult to predict. Indeed, various scenarios have been considered during 2022, including the use of tactical nuclear weapons and even a full-fledged Third World War.
Election of the year
This year saw presidential elections in Turkmenistan held in March and won by Serdar Berdymukhamedov, as well as in France, which left Emmanuel Macron for the second term in office, snap parliamentary elections in Israel, which brought Benjamin Netanyahu (and the most extreme right-wing government in the country's history) back to the politics. There was also the 20th Congress of the Chinese Communist Party (CCP) held in Beijing, which re-elected Xi Jinping as the General Secretary of the CPC Central Committee for the third term. However, the most awaited event was the November midterm elections in the USA, which re-elected the entire House of Representatives (435 Congressmen), one third of the Senate (35 Senators) and over half of the governors. As a result, the Republicans regained control of the House of Representatives, but their victory was not as crushing as predicted. Contrary to predictions, there was no resounding ‘red wave’. President Biden avoided a ‘vote of no confidence’, but his potential challenger in the upcoming 2024 election, Donald Trump, is widely seen as having suffered an informal defeat. The rising star of the Republican Party, at least for now, is Florida governor Ron DeSantis, whose ratings continue to rise steadily.
Protests in Iran
The protests in Iran, which began in mid-September, are another important event of the year, with a high potential to continue. Initially, no one paid much attention to them, because this is not the first manifestation of public discontent on the streets of the Islamic Republic. However, the protests have gained momentum and could plunge the country into a full-fledged political crisis. This, in turn, highly increases the likelihood of an armed conflict between Iran and the US and/or Israel. The nuclear deal with Iran is now stalled, and may possibly get revoked at all. In addition, Western countries are noticeably nervous about Tehran's cooperation with Moscow, including in the military sphere, which has deepened significantly over the past year.
Geopolitical funeral of the year
In the same year of 2022 we saw the end of the reign of Elizabeth II, who had been monarch of the United Kingdom for 70 years since 1952. The queen (96) died on September 8 at the Balmoral Castle in Scotland. She was a symbol of the country and her reign was a veritable epoch. Elizabeth II met Winston Churchill, John F. Kennedy, Yuri Gagarin, Nikita Khrushchev and many other legendary politicians and personalities of the past. And although not everything had gone smoothly in the Queen's long reign, many Britons have genuinely loved her. A far cry from the new King Charles III, the former Prince Charles, who had remained in this status for a record 70 years. In parallel to the departure of the queen, Britain was also shaken by political crises, including Boris Johnson's resignation following a series of scandals involving both his personnel policies and parties at the government residence in Downing Street during the national lockdown. His successor Liz Truss did not miss a chance to prove herself either. With her infamous support plan for the national economy, she set a record by staying in the premiership for just 44 days. Conservative Party leader Rishi Sunak, 42, was appointed as the new prime minister, making him Britain's youngest prime minister since 1812 and its first prime minister of Indian origin. Other significant political figures who died in 2022 include the first and last president of the USSR, Mikhail Gorbachev, and Russian politician Vladimir Zhirinovsky. Both were very controversial figures, with fierce opponents as well as supporters. Their departure is in some ways a definitive symbol of farewell to the 20th century.
The dangerous Korean peninsula
The situation around the Korean peninsula remains complex. Since the beginning of 2022, North Koreans have conducted more than 30 missile launches, including cruise missiles and a medium-range intercontinental ballistic missile. In early September, the DPRK government issued a decree stating that the country was a nuclear weapon state and the right to any decisions related to nuclear weapons lies solely with the country's leader, Kim Jong-un. Meanwhile, Pyongyang claims the missile launches are taking place amid intensified joint military exercises by the US and South Korea. Experts are fearful that Kim Jong-un can decide on a provocation that would entail a clash between the North and the South Koreas.
China vs. the US
Tensions between the US and China further intensified in 2022. The Americans have done a successful job of forging closer ties in the Indo-Pacific region mainly through the involvement of the four regional countries (Australia, India, Japan and the US), AUKUS (Australia, the UK and the US), and through intensified cooperation with Japan and South Korea. Many experts believe that the world is now threatened by a Sino-American technology war. The most difficult problem in Washington’s relations with Beijing remains the issue of Taiwan. The current status quo, when the island is independent de facto but is considered by China an integral part of its territory, causes resentment on both sides of the Pacific. The most acute moment of the past year was the August visit to Taiwan by Nancy Pelosi, speaker of the US House of Representatives. The last visit of such a high-ranked official to the island was back in 1997. Still, there is unlikely to be an escalation any time soon. In fact, no one is ready for it and no one needs it. Anyway, Taiwan will remain a serious irritant throughout this year as well.
Farewell to COVID or not?
The coronavirus was still on a roll at the beginning of 2022. Meanwhile, in many countries around the world, lockdown measures began to spark protest sentiments. Such as in Canada with its now-famous Freedom Convoy against vaccine passports. On February 9, the number of people infected with COVID-19 worldwide exceeded 400m. Nevertheless, China hosted the Winter Olympics on February 4-20 but the authorities had to confront the protests against the lockdown measures that started on November 23. Currently, restrictions related to coronavirus are lifted almost all over the world. People were happy to return to face-to-face activities, including concerts, sporting events, exhibitions, etc. However, in December, there were sudden reports from China about a sharp increase in the number of infections. Chinese officials estimate that in the first 20 days of December, after Beijing lifted a nearly three-year quarantine, about 250 million people (18% of population) became infected. It is therefore difficult to say whether or not we will see then end of the coronavirus story in 2022.
Climate challenges
On November 15, the world population reached 8 billion people, with the climate risks becoming increasingly apparent. Humanity has yet to find a way to deal with the effects of climate change effectively, and most importantly, collectively. In this sense, 2022 was very revealing, disappointing (especially the global summit COP27) and frightening. Not only poor countries in Asia, but also the wealthy countries of western Europe are facing the consequences of climate change with prolonged droughts and reduced precipitation. Rivers are becoming shallow, crops and forests are dying. In many parts of the world, e.g. California, there were wildfires, which were impossible to extinguish because of abnormal high temperatures. At the same time, other parts of the world (Nigeria, Pakistan, etc.) suffered from severe flooding, which also caused a big number of deaths and crop failures. Since 2019, the number of people facing severe food shortages has risen from 135 million to 345 million. In addition, problems such as the debt crisis in developing countries (18% of the global population) and the soaring global debt also worsened in 2022.
We are at the beginning of our journey
So what can we expect in 2023? Alas, many forecasts are pessimistic: a continuing war in Ukraine, possible new local incidents as well as the threat of full-blown international conflict, climate surprises and probably new viruses, economic problems, food and energy shortages. In 2023, the developing world is likely to face greater levels of poverty and lack of access to education, while the developed world will struggle to adapt to the new conditions. That said, it is almost impossible to make even rough predictions about the changing world order, because we are probably at the very beginning of a difficult journey. It's just getting started...