HƏR ŞEY YENİ BAŞLAYIR
Başa çatan 2022-ci il görünməmiş hadisələrlə zəngin oldu, 2023-cü ilə dair proqnozlar isə o qədər də sevindirici deyil
Dünya miqyaslı hadisələrlə zəngin keçən 2022-ci il yaddaşlarda çətin ki, xoş il kimi qalsın. Görünməmiş iqlim çağırışları, hələ də davam edən pandemiya, Ukrayna müharibəsi, iqtisadi inkişafdakı ləngimələr, ərzaq və enerji böhranları, nüvə müharibəsinin başlaya biləcəyinə dair söhbətlər, eyni zamanda BMT və onun əsas institutlarının, o cümlədən Təhlükəsizlik Şurasının nüfuzunu getdikcə daha da itirməsi bu il ərzində baş vermiş əsas hadisələrdəndir. Bütün bunlar bizdə 2023-cü ildə təxminən hansı problemlərin yaşana biləcəyi haqda dəqiq təsəvvür formalaşdırır.
Qazaxıstanda iğtişaşlar
2022-ci il gözlənilmədən, Qazaxıstanın gündəmə çevrilməsi ilə başlamışdı. Ölkədə qazın qiymətinin artırılmasına etiraz olaraq keçirilən aksiyalar sonradan hökumətin istefaya göndərilməsi tələbi ilə keçirilən mitinqlərə çevrilmiş, bir çox şəhərlərdə kütləvi iğtişaşlar başlamışdı. Almatıda xüsusilə ağır vəziyyət yaranmışdı – qazaxların Yeni il bayramı sonrası hələ yorğunluğunu atmayan qonşuları bu dinc, çiçəklənən şəhərin küçələrində gəzməyin, ən yaxınlıqdakı mağazaya getməyin həyat üçün necə təhlükəli olduğu haqda xəbərləri heyrətlə izləyirdilər.
Baş verənlər fonunda KTMT-yə məxsus hərbi qüvvələrin Qazaxıstana yeridilməsi dünyada və regionda heç də birmənalı qarşılanmayıb. Təşkilat missiyasını ümumilikdə uğurla həyata keçirsə də, ümumilikdə ili onun üçün, çətin ki, uğurlu saymaq mümkün olsun.
Hadisələr Nursultan Nazarbayevin Təhlükəsizlik Şurasının sədri postundan uzaqlaşdırılması ilə davam edib. Yayda Qazaxıstanda Elbaşı  titulu da ləğv edilib, payızda isə növbədənkənar prezident seçkisi keçirilib. Seçkidə qələbəni ölkənin mövcud prezidenti Kasım-Jomart Tokayev qazanıb, bununla da, istər özünün, istərsə də tərəfdarlarının mövqelərini xeyli gücləndirib. Ölkə bir çox daxili çağırışları aşıb və indi o, xarici siyasətdə Nazarbayevin dövrü ilə müqayisədə daha fəaldır.
Ukrayna müharibəsi
Fevralın sonlarında dünya mətbuatında əsas xəbər başlıqlarını Ukrayna mövzusu tutmağa başlayıb. Bu, bütün il boyu davam edib və yəqin ki, 2023-cü ildə də belə olacaq. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin qərarı «soyuq müharibə» dövründən bu yana Moskva ilə Qərb arasında münasibətləri ən pis həddə çatdırıb, beynəlxalq geosiyasi reallıqları tamamilə dəyiişib. Bunun nəticələrini dünyanın bir çox bölgəsi hiss edir və bu, özünü yalnız siyasi deyil, həm də ərzaq, enerji və yanacaq təchizatı kimi məsələlərdə göstərir. Müharibə artıq on minlərlə insanın həyatına son qoyub, milyonlarla dinc sakin qaçqına çevrilib (BMT-nin qiymətləndirməsinə görə, 2022-ci ilin mayına təxminən 8 milyon ukraynalı daxili köçkünə çevrilib, 7 milyondan artıq şəxs isə ölkəni tərk edib). Ukraynanın bəzi şəhərləri, demək olar ki, tam dağılıb.
VVS-nin məlumatına görə, 10 ay ərzində rusiyapərəst qüvvələrin ümumi itkisi yaralılar da nəzərə alınmaqla, 117 min nəfəri ötüb. Üstəlik, 2022-ci ildə Rusiya görünməmiş xarici sanksiyalarla da qarşılaşıb. Bundan başqa, ölkənin minlərlə sakini qismən səfərbərliyə düşməmək və ya sadəcə, Kremlin siyasətinə etirazını nümayiş etdirmək üçün ölkəni tərk edib.
Ukraynada baş verənlər müasir müharibənin simasını bir daha ortaya qoyub– indi pilotsuz uçuş aparatları, kosmik kəşfiyyat, etibarlı məxfi rabitə və radioelektron mübarizə sistemləri və s. daha böyük əhəmiyyət daşıyır. Bütün bunlar öz növbəsində, hərbi sahədə müasir texnologiyaların tətbiqinin vacibliyi məsələsini gündəmə gətirir.
İndi informasiya müharibəsi də yeni səviyyəyə yüksəlib və o, mediadan sosial şəbəkələrə keçir. Əksər müşahidəçilər hazırkı böhranı Rusiya ilə NATO arasında «hibrid müharibə» kimi qiymətləndirir, onun eskalasiya mərhələsində olduğunu düşünür və hadisələrin hansı istiqamətdə inkişaf edəcəyini söyləməyin çətinliyini bildirir. Həqiqətən, 2022-ci il ərzində taktiki nüvə silahından mümkün istifadə, hətta tammiqyaslı Üçüncü Dünya müharibəsi kimi ən müxtəlif ssenarilər gündəmdə olub.
İlin seçkiləri
2022-ci ilin hadisələrindən danışarkən Türkmənistanda martda keçirilmiş və Sərdar Berdıməhəmmədovun qələbə qazandığı prezident seçkisini, Fransada Emmanuel Makronun ikinci müddətə dövlət başçısı seçilməsini, İsraildə növbədənkənar parlament seçkisinin təşkilini, nəticədə, Benyamin Netanyahunun siyasi arenaya qayıdışını (həmçinin ölkə tarixinin ən qatı sağçı hökumətinin formalaşdırılmasını) da qeyd etmək lazımdır. Çin Kommunist Partiyasının Pekində keçirilmiş XX qurultayı da öz yerində. Məlum olduğu kimi, qurultayda Si Cinpin üçüncü müddətə partiyanın Mərkəzi Komitəsinin baş katibi seçilib. Ən gözlənilməz seçki isə yəqin ki, ABŞ-da noyabrda keçirilmiş aralıq seçkisidir. Bu seçkidə konqresin Nümayəndələr Palatası (435 konqresmen) tam şəkildə, Senatın üçdə biri (35 senator) və qubernatorların yarıdan çoxu yenidən seçilib. Seçkinin nəticələrinə görə, respublikaçılar Nümayəndələr Palatasına nəzarəti geri qaytarsa da, onların qələbəsi gözlənildiyi qədər inamlı olmayıb. Proqnozların əksinə olaraq, «qırmızı dalğa» baş verməyib. Nəticədə, prezident Co Bayden «etimad rəyi»ndən qaça bilibsə, 2024-cü ildə keçiriləcək seçkidə onun potensial rəqibi sayılan Donald Tramp çoxlarının fikrincə, qeyri-formal məğlubiyyətlə üzləşib. Eyni zamanda, Respublikaçılar Partiyasının parlamaqda olan ulduzu da var. Bu, Floridanın qubernatoru Ron Desantisdir. Son dövrlərdə Desantisin reytinqi durmadan yüksəlir.
İranda etirazlar
Böyük ehtimalla davam edəcək daha bir vacib hadisə İranda sentyabrın ortalarında başlamış etiraz aksiyalarıdır. Əvvəlcə ona çoxları fikir vermirdi, çünki bu ölkədə narazıların küçələrə axışması nadir hadisə deyil. Lakin bu dəfə aksiyalar getdikcə görünməmiş şəkil alıb və onun İranı tammiqyaslı böhrana sürükləyəcəyi istisna deyil. Bu isə öz növbəsində, İranla ABŞ və ya İsrail arasında silahlı münaqişə ehtimalını dəfələrlə artırır. İranla nüvə razılaşması hazırda işləmir və onun tamamilə ləğv ediləcəyini düşünənlər az deyil. Bundan başqa, Qərb dövlətləri ötən il ərzində Tehranla Moskva arasında o cümlədən hərbi sahədə əməkdaşlığın əhəmiyyətli dərəcədə dərinləşməsindən qəzəbini gizlətmir.
İlin geosiyasi dəfnləri
2022-ci ildə 70 il – 1952-ci ildən Böyük Britaniya monarxı olan II Yelizaveta vəfat edib. Kraliça dünyasını sentyabrın 8-də, 96 yaşında Şotlandiyanın Balmoral qəsrində dəyişib. O, ölkəsinin rəmzi, idarəçiliyi isə əsl tarix idi. Yalnız onu xatırlatmaq kifayətdir ki, II Yelizaveta  Uistin Çörçill, Con Kennedi, Yuri Qaqarin, Nikita Xruşşov və keçmişə aid bir çox digər əfsanəvi siyasətçilərlə, görkəmli şəxslərlə görüşlər keçirmişdi. Kraliçanın belə uzunmüddətli idarəçiliyi heç də tam rəvan keçməsə də, britaniyalıların əksəriyyəti onu həqiqətə çevirdi. Yeni kral III Karl, keçmiş şahzadə Çarlz haqda isə eyni fikirləri söyləmək mümkün deyil. Yeri gəlmişkən, o, şahzadə statusunda rekorda imza atıb – düz 70 il!
Kraliçanın gedişi ilə Britaniyanı siyasi böhranlar da bürüyüb. Boris Consonun istər kadr siyasəti, istərsə də ümumxalq «lokdaun»u zamanı Dauninq-striitdəki hökumət iqamətgahında təşkil edilmiş ziyafətlə bağlı silsilə qalmaqallardan sonra istefa verməsinin ardından Liz Trass da «özünü göstərməyə» macal tapıb. İqtisadiyyata dəstək planı ilə Trass hökumət başçısı postunda qalmaq üzrə «rekord» müəyyənləşdirib – 44 gün. Yeni baş nazir isə Mühafizəkarlar Partiyasının lideri, 42 yaşlı Rişi Sunak seçilib. O, 1812-ci ildən bu tərəfə Britaniyanın ən gənc baş naziri və ölkə tarixinin ilk Hindistan əsilli hökumət başçısıdır.
2022-ci ildə dünyasını dəyişmiş önəmli siyasi fiqurlar sırasında SSRİ-nin ilk və son prezidenti Mixail Qorboçovun və rusiyalı siyasətçi Vladimir Jirinovskinin də adlarını çəkmək olar. Onlar istər qatı tərəfdarları, istərsə də əleyhdarları olan ziddiyyətli şəxslər idilər. Bu şəxslərin dünyadan köçmələri ilə müəyyən mənada XX əsrlə vidalaşma rəmzi də sayıla bilər.
Təhlükəli Koreya yarımadası
Koreya yarımadası ətrafında vəziyyət də çətin olaraq qalır. 2022-ci ilin əvvəlindən KXDR qanadlı raketlər də daxil olmaqla, 30-dan artıq raket, həmçinin ortamənzilli ballistik raket sınağı keçirib. Sentyabrın əvvəlində isə ölkədə dərc olunmuş dekretdə Şimali Koreyanın nüvə dövləti olduğu elan edilib. Sənəddə bildirilir ki, nüvə silahı ilə bağlı istənilən qərarın verilməsi hüququ yalnız ölkə lideri Kim Çen Ina aiddir. Bununla yanaşı, Pxenyan raket sınaqlarının ABŞ və Cənubi Koreyanın birgə hərbi təlimlərinin artması fonunda baş verdiyini bildirir. Ekspertlər Kim Çen Inın ən azı Şimal ilə Cənub arasında toqquşmaya aparacaq təxribatlara gedə biləcəyindən narahatdırlar.
Çin ABŞ-a qarşı
2022-ci ildə ABŞ ilə Çin arasında gərginlik artıb. Bununla yanaşı, amerikalılar Hind-Sakit okean regionu ilə daha sıx əlaqələrin qurulması istiqamətində uğurla işləyiblər. Onlar buna ilk növbədə «dördlük» (Avstraliya, Hindistan, Yaponiya və ABŞ), AUKUS (Avstraliya, Böyük Britaniya və ABŞ) formatları, həmçinin Yaponiya və Cənubi Koreya ilə əməkdaşlığın intensivləşdirilməsi yolu ilə nail olublar. Əksər mütəxəssisin fikrincə, indi dünya Çin ilə ABŞ arasında texnoloji müharibə təhlükəsi ilə qarşı-qarşıyadır. Vaşinqton-Pekin münasibətlərindəki ən çətin problem isə Tayvan məsələsidir. Adanın de-fakto müstəqil, de-yure isə Çinin ayrılmaz hissəsi olduğu indiki status-kvo tərəflərdən heç birini qane etmir. Bu kontekstdə ötən ilin ən kəskin anı ABŞ Konqresi Nümayəndələr Palatasının spikeri Nensi Pelosinin Tayvana səfəri olub. Avqustda baş tutmuş səfər 1997-ci ildən sonra bu cür yüksək ranqlı məmurun adaya ilk səfəri idi. Amma bütün bunlara baxmayaraq, yaxın vaxtlarda eskalasiya gözlənilmir. Buna heç kim hazır deyil və bu, heç kimə lazım da deyil. Lakin Tayvan, təbii ki, ciddi qıcıq amili olaraq qalacaq.
«Əlvida, COVID», ya yox?
2022-ci ilin əvvəlində koronavirus hələ də gündəmdə idi və artıq dünyanın bir çox ölkəsində karantin tədbirləri etirazlara yol açmağa başlamışdı. Məsələn, Kanadada peyvənd pasportlarına qarşı təşkil olunan «Azadlıq konvoyu» kimi. Fevralın 9-da dünyada COVID-19-a yoluxmuş insanların sayı 400 milyonu keçmişdi. Belə bir vəziyyətdə Çində fevralın 4-20-də qış olimpiya oyunları keçirilib, artıq noyabrda ölkədə karantin tədbirlərinə qarşı etirazlar başlayıb. O ana demək olar ki, bütün dünyada koronavirusla bağlı məhdudiyyətlər aradan qaldırılmışdı. Artıq insanlar konsertlərə, idman yarışlarına, sərgilərə və s. sərbəst şəkildə qatıla bilirdilər. Lakin dekabrda Çində yoluxanların sayının kəskin artdığı məlum olub. Çinli məmurların qiymətləndirməsinə görə, dekabrın ilk 20 günündə – Pekinin təxminən üç illik karantini gözlənilmədən ləğv etməsindən sonra – təxminən 250 milyon insan, yaxud Çin əhalisinin 18%-i yenidən koronavirusa yoluxub. Odur ki, 2022-ci il ilə birlikdə koronavirus tarixinin də başa çatıb-çatmayacağını söyləmək çətindir.
İqlim çağırışları
Noyabrın 15-də Yer kürəsində əhalinin sayı 8 milyard nəfərə çatıb. Bununla yanaşı, indi iqlim riskləri isə daha aydın hiss olunmağa başlayıb. Bəşəriyyət iqlim dəyişikliklərinin nəticələri ilə effektiv, ən əsası isə birgə mübarizənin yollarını hələ də tapa bilməyib. Bu mənada, 2022-ci il məyusedici (xüsusilə beynəlxalq COP27 sammiti) və eyni dərəcədə də qorxulu olub. Artıq yalnız yoxsul Asiya ölkələri deyil, Qərbi Avropa ölkələri də davamlı quraqlıqdan, yağıntıların azalmasından əziyyət çəkməyə başlayıb. Onların əhalisi suyu sürətlə azalan çayları, məhv olan məhsulları, seyrələn meşələri heyrət içərisində seyr edir. Dünyanın bir çox hissəsində, məsələn, Kaliforniyada meşə yanğınları ara verməyibsə, digər bölgələrdə, məsələn, Nigeriyada, Pakistanda daşqınlar baş verib, nəticədə insanlar ölüm, əkin sahələri və məhsullar məhv olub. 2019-cu ildən bu yana kəskin ərzaq çatışmazlığı ilə üzləşən insanların sayı 135 milyondan 345 milyonadək artıb. Bundan başqa, 2022-ci ildə inkişaf etməkdə olan ölkələrin (dünya əhalisinin 18%-i) borc böhranı kimi problemi də baş qaldırıb. Ümumiyyətlə, dünyada borcun məbləği sürətlə artır.
Biz yolun başlanğıcındayıq
Bəs bizi 2023-cü ildə nə gözləyir? Təəssüf ki, əksər proqnozlar sevindirici deyil – Ukrayna müharibəsinin davamı, yeni lokal insidentlər ehtimalı, həmçinin tammiqyaslı beynəlxalq münaqişə təhdidi, iqlim «sürpriz»ləri, bəlkə də yeni viruslar, iqtisadi problemlər, ərzaq və enerji çatışmazlığı. 2023-cü ildə inkişaf etməkdə olan dünya, yəqin ki, daha ciddi yoxsulluqla, təhsilsizliklə üzləşəcək, inkişaf etmiş ölkələr isə yeni şəraitə uyğunlaşmağa çalışacaq. Belə bir vəziyyətdə dəyişməkdə olan dünya düzəni ilə bağlı təxmini də olsa proqnoz vermək mümkün deyil. Çünki biz, yəqin ki, çətin bir yolun başlanğıcındayıq. Hər şey yeni başlayır.

ВСЕ ТОЛЬКО НАЧИНАЕТСЯ
Ушедший 2022 год был насыщен беспрецедентными событиями, и прогнозы на 2023-й пока не слишком радужные
В мировом масштабе богатый на события 2022 год вряд ли оставит о себе добрую память. Это беспрецедентные климатические вызовы, все еще продолжающаяся пандемия, война в Украине, замедление экономического роста, продовольственные и энергетические кризисы, разговоры о возможности начала мировой ядерной войны, а также неуклонное снижение авторитета ООН и ее основных институтов, включая Совбез. Можно сказать, что с учетом всего этого у нас сложилось довольное четкое представление о том, к каким примерно проблемам стоит быть готовыми в 2023 году.
Беспорядки в Казахстане
Совершенно неожиданно 2022 год начался и прошел под знаком Казахстана, где протестные акции против повышения цен на газ быстро превратились в требования ухода правительства в отставку и масштабные беспорядки во многих областях страны. Особенно тяжелая ситуация складывалась в Алматы - соседи казахов, пребывающие еще в расслабленном постновогоднем настроении, с изумлением наблюдали за новостями о том, как по улицам мирного и цветущего города вдруг стало смертельно опасно дойти даже до ближайшего магазина. Ввод в Казахстан военных сил ОДКБ вызвал неоднозначную реакцию в мире и регионе. И хотя миссия Организации в общем прошла успешно, год для нее вряд ли можно назвать таким же. Далее произошло смещение Нурсултана Назарбаева с поста председателя Совета безопасности, летом в Казахстане был отменен титул Елбасы, а осенью состоялись внеочередные президентские выборы. Победу одержал действующий президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, тем самым значительно укрепив как свое положение, так и положение своих сторонников. Страна смогла преодолеть многие внутренние вызовы и сейчас активнее, чем при Назарбаеве, включается во внешнюю политику.
Война в Украине
В конце февраля новостные заголовки всех мировых СМИ заняла Украина. Так продолжало оставаться в течение года, и наверняка эта тема будет главной и в 2023 году. Решение российского президента Владимира Путина повлекло самое серьезное ухудшение отношений между РФ и коллективным Западом со времен «холодной войны» и полностью перекроило международную геополитическую реальность. Последствия ощущаются во многих регионах мира не только в политическом плане, но и в снабжении продовольствием, энергией и топливом. С начала войны уже погибли десятки тысяч людей, миллионы стали беженцами (по оценкам ООН, к маю 2022 года почти 8 млн украинцев были признаны внутренними переселенцами, более 7 млн покинули территорию страны). Некоторые города Украины почти полностью разрушены.
По данным ВВС, с учетом раненых общие потери пророссийских сил за 10 месяцев войны могут превышать 117 тыс. человек. Также Россия в 2022 году столкнулась с беспрецедентным объемом зарубежных санкций. Помимо этого, тысячи жителей страны решили уехать в добровольную эмиграцию, не желая попасть под частичную мобилизацию или же просто выражая тем самым протест против действий Кремля.
Происходящее в Украине показало нам лицо современной войны, где все большее значение приобретают БПЛА, космическая разведка, надежные засекреченные системы связи и радиоэлектронной борьбы и т.д. Все это, в свою очередь, ставит вопрос о необходимости контроля над применением современных технологий в военной сфере. На новый уровень вышла и информационная борьба, которая все больше смещается из медийного поля в социальные сети. Многие наблюдатели называют нынешний кризис «гибридной войной» России и НАТО, которая находится в стадии эскалации, и ее развитие сложно предсказать. Действительно, в течение 2022 года рассматривались различные сценарии, вплоть до использования тактического ядерного оружия и даже полноценной Третьей мировой.
Выборы года
В этом плане можно отметить президентские выборы в Туркменистане в марте, победу на которых одержал Сердар Бердымухамедов, во Франции, оставившие на второй срок Эмманюэля Макрона, внеочередные парламентские выборы в Израиле, вновь выведшие на политическую сцену Биньямина Нетаньяху (и самое крайне правое правительство за всю историю страны). Можно выделить и прошедший в Пекине XX съезд КПК, который избрал Си Цзиньпина генеральным секретарем Центрального Комитета КПК на третий срок. Однако самыми ожидаемыми были ноябрьские промежуточные выборы в США, на которых переизбирались вся Палата представителей Конгресса (435 конгрессменов), треть Сената (35 сенаторов) и более половины губернаторов. По итогам выборов республиканцы вернули под контроль Палату представителей, но их победа не стала столь уж сокрушительной, как предсказывалось. Вопреки прогнозам, оглушительной «красной волны» так и не случилось. В результате президент Джо Байден избежал «вотума недоверия», а вот его потенциальный соперник на выборах 2024 года Дональд Трамп, наоборот, как считают многие, потерпел неформальное поражение. Восходящей звездой Республиканской партии, по крайней мере пока, считается губернатор Флориды Рон Десантис, рейтинг которого продолжает неуклонно расти.
Протесты в Иране
Еще одним важным событием, которое наверняка получит продолжение, стали начавшиеся в середине сентября протесты в Иране. Сначала на них никто не обратил особого внимания, потому что это далеко не первый раз, когда в Исламской Республике недовольство выплескивается на улицы. Однако акции стали принимать все более беспрецедентный характер, и не исключено, что они могут вогнать страну в полноценный политический кризис. Это в свою очередь в разы повышает вероятность вооруженного конфликта Ирана с США и/или Израилем. Ядерная сделка с Ираном ныне бездействует, и не исключено, что близка к окончательной отмене. Кроме того, страны Запада заметно заставляет нервничать значительно углубившееся за прошедший год сотрудничество Тегерана с Москвой, в том числе и в военной сфере.
Геополитические похороны года
В 2022 году закончилось правление Елизаветы II, которая оставалась монархом Великобритании на протяжении 70 лет - с 1952 года. Королева скончалась 8 сентября в замке Балморал в Шотландии в возрасте 96 лет. Она была символом страны, а ее правление - самой настоящей эпохой. Достаточно упомянуть, что Елизавета II встречалась с Уинстоном Черчиллем, Джоном Кеннеди, Юрием Гагариным, Никитой Хрущевым и многими другими легендарными политиками и выдающимися людьми прошлого. И хотя в столь долгом правлении королевы было не все так гладко, многие британцы ее искренне любили. Чего далеко не скажешь о новом короле Карле III, бывшем принце Чарльзе, который проходил в этом статусе рекордные 70 лет. Параллельно с уходом королевы Британию также сотрясали и политические кризисы. Отставка Бориса Джонсона последовала после череды скандалов, связанных как с его кадровой политикой, так и с вечеринками в правительственной резиденции на Даунинг-стрит во время общенационального локдауна. Не упустила шанс показать себя и Лиз Трасс. Вместе со своим планом поддержки экономики она установила анти-рекорд, задержавшись в премьерском кресле всего лишь на 44 дня. Новым премьером был назначен лидер Консервативной партии Великобритании 42-летний Риши Сунак, который стал самым молодым премьером Британии с 1812 года и первым в ее истории премьер-министром индийского происхождения.
Среди значимых политических фигур, которые скончались в 2022 году, также можно назвать первого и последнего президента СССР Михаила Горбачева и российского политика Владимира Жириновского. Это были очень противоречивые лица, которые имели как ярых противников, так и сторонников. Их уход в какой-то степени окончательно символизирует прощание с XX веком.
Опасный Корейский полуостров
Сложной оставалась и остается обстановка вокруг Корейского полуострова. С начала 2022 года КНДР провела более 30 ракетных пусков, включая крылатые ракеты, а также межконтинентальную баллистическую средней дальности. В начале сентября в КНДР был издан декрет, где говорится, что страна является ядерным государством и правом на любые решения, связанные с ядерным оружием, единолично обладает лидер страны Ким Чен Ын. Между тем, по заявлениям Пхеньяна, пуски ракет проходят на фоне активизации совместных военных учений США и Южной Кореи. Эксперты опасаются, что Ким Чен Ын может решиться на провокацию, которая повлечет, как минимум, столкновение между Севером и Югом.
Китай против США
В 2022 году усилилась напряженность между США и Китаем. При этом американцы провели успешную работу по налаживанию более тесных связей в Индо-Тихоокеанском регионе. Главным образом посредством активизации «четверки» (Австралия, Индия, Япония и США), AUKUS (Австралия, Великобритания и США), а также благодаря интенсификации сотрудничества с Японией и Южной Кореей. Как пишут многие специалисты, теперь миру грозит китайско-американская технологическая война. Самой сложной проблемой в отношениях Вашингтона и Пекина остается проблема Тайваня. Статус-кво, при котором остров независим де-факто, но де-юре считается Китаем неотъемлемой частью своей территории, вызывает недовольство с обеих сторон. Самым острым моментом прошедшего года стал августовский визит на Тайвань спикера Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси - чиновник такого высокого ранга последний раз посещал остров в 1997 году. Но все-таки в ближайшее время эскалации, скорее всего, не будет. К этому, по сути, никто не готов и никому это не нужно. Однако серьезным раздражающим фактором Тайвань быть не перестанет.
Так «прощай, ковид» или нет?
В начале 2022 года коронавирус все еще был на коне. При этом во многих странах мира карантинные меры начали вызывать протестные настроения. Как, например, в Канаде с ее ставшим знаменитым «Конвоем свободы» против вакцинных паспортов. 9 февраля число зараженных COVID-19 в мире превысило 400 млн человек. Тем не менее, в Китае 4-20 февраля состоялись зимние Олимпийские игры, но 23 ноября даже в Поднебесной начались протесты против локдауна. К этому времени почти во всем мире коронавирусные ограничения, про которые говорили, что они, возможно, на очень долгий срок, были отменены. Люди с наслаждением стали возвращаться к очным мероприятиям - концертам, спортивным состязаниям, выставкам и т.д. Однако уже в декабре, опять-таки из Китая, вдруг стали поступать сообщения о резко возросшем числе заразившихся. По оценкам китайских чиновников, за первые 20 дней декабря - после того как Пекин внезапно отменил почти трехлетний карантин - коронавирусом заразились около 250 млн человек, или 18% населения. Поэтому сложно сказать, подошла коронавирусная история к концу с исходом 2022 года или нет.
Климатические вызовы
15 ноября население Земли достигло 8 млрд человек, и климатические риски становятся все более очевидными. Человечество пока не нашло способ, как бороться с последствиями изменения климата эффективно, а главное - сообща. В этом смысле 2022 год стал очень показательным, разочаровывающим (особенно мировой климатический  саммит COP27) и пугающим. С последствиями перемены климата с затяжными засухами и сокращением осадков столкнулись уже не только, скажем, бедные азиатские страны, но и богатые государства Западной Европы. Их жители с ужасом наблюдали за стремительно мелеющими реками, гибнущим урожаем и редеющими лесами. Во многих частях мира были природные пожары, как, например, огненный шквал в Калифорнии, тушение которого не приносило результатов из-за аномально высокой температуры. В то же время в других частях света - в Нигерии, Пакистане случились сильнейшие наводнения, что также привело к многочисленным жертвам и гибели урожая. С 2019 года число людей, сталкивающихся с острой нехваткой продовольствия, выросло со 135 до 345 млн. Кроме того, в 2022-м также обострились такие проблемы, как долговой кризис в развивающихся странах (18% населения мира), стремительный рост мирового долга.
Мы в самом начале пути
Что же нас ждет в 2023 году? Увы, многие прогнозы не слишком радужные - продолжение войны в Украине, возможные новые локальные инциденты, а также угроза полномасштабного международного конфликта, климатические «сюрпризы» и, вероятно, новые вирусы, экономические проблемы, недостаток продовольствия и энергии. В 2023 году развивающийся мир наверняка столкнется с еще большей бедностью и недоступностью образования, а развитые страны будут пытаться адаптироваться к новым условиям. При этом делать хотя бы примерные прогнозы по поводу меняющегося мирового порядка практически невозможно, поскольку, вероятно, мы в самом начале трудного пути. Все только начинается.