MUSİQİ “BURADA VƏ İNDİ”
Renara AXUNDOVA: “Biz eqonu bir kənara qoyub, özümüzü hadisələrin axarına buraxıb qəlbimizin bir küncündə sığınacaq tapdıqda saflaşmış oluruq”
Müasir insan sürətlə yeni texniki inkişaf səviyyəsinə keçən “rəqəmsal” dünyada musiqinin rolu haqqında düşünürmü? O, klassikaya və ya necə deyərlər, ciddi musiqiyə qulaq asan zaman məhz özünə kömək etdiyini anlayırmı? Əslində, insan belə musiqi vasitəsilə orijinallığına, köklərinə qayıdır, həmçinin emosional intellektini, ünsiyyəti, sosial əlaqələrini və estetik zövqünü inkişaf etdirir, təkmilləşdirir. Üstəlik, bu yolla insan həyatın harmoniya və gözəlliklə əhatə olunduğu, onun mahiyyətinə yönələn bir dünyaya qərq olur...
Dünyada təkcə pianoçu kimi deyil, həm də tələbatın olduğu bəstəkar kimi tanınan Renara Axundovanın yaradıcılığı məhz bunlardan ibarətdir. ABŞ, Avropa, Rusiya, Asiyadakı konsertlərlə paralel olaraq, teatr tamaşaları, həmçinin audio kitablar üçün musiqi bəstələyir. Onun CD-ləri Rusiya, Avropa, Çin, Sinqapur və Tayvanda satışa çıxarılıb.
O, musiqi əsərlərində müxtəlif üslub və istiqamətləri birləşdirir: Renara həyatını “konveyer məhsulu olmamağa... və bir çərçivəyə salınmamağa” həsr edib. Onun əsərləri Qəlbin canlı musiqisidir. Onun Şərqin mənəvi praktikasından gələn təcrübəsi yaradıcılığına orqanik şəkildə uyğunlaşır və dinləyicilərin qəlbinə hər zaman yol tapır. Pianoçunu fərqləndirən cəhətlərdən biri isə onun konsertlərinin ayrılmaz hissəsinə çevrilən improvizasiyadır. Bu zaman tamaşaçıların gözü qarşısında “musiqi düşüncəsi” yaranır, onu bir növ birgə yaradıcılığa cəlb edir. Nəticədə, individuallıq refleks vasitəsilə kollektiv enerjinin bir hissəsinə çevrilir. Burada səs sözə, musiqi melodiyası təlimə çevrilir.
Beləliklə, Renara AXUNDOVA-nın musiqisi müxtəlif üslub və istiqamətləri özündə birləşdirir: “new age” və “pop-classic”dən tutmuş “relax” və “meditative”ə qədər. Onun musiqisi Rusiyada “Dünya klassik musiqisinin 100 şah əsəri” kolleksiyasına daxil edilib.
- Siz musiqiyə müəyyən fəlsəfi məzmun qoyursunuz. Söhbət “ləng düşüncə”dən gedir. Demək, sizin dinləyici müvafiq bilik bazasına malik olmalıdır. Üstəlik, getdikcə daha çox insanın “klip” düşüncəsinə qərq olduğu indiki dövrdə.
- Burada söhbət bilik bazasından deyil, insanın mental vəziyyətindən, hisslərinə və ehtiyaclarına nə qədər bağlı olmasından gedir: əsl daxili aləmindən. Buna görə də bilik bazası olan insanlar dedikdə, özünü inkişaf etdirən, öz yolunu axtaran “səyyahlar” nəzərdə tutulursa, mən onları bu yolla aparan, “burada və indi” musiqisinə dəvət edən zaman onların daxillərində bu mərkəzlə, bu məkanla müəyyən zaman kəsiyində əlaqə saxlamaları daha asan olacaq. Odur ki, insanın “klip” düşüncəsində olub-olmaması vacib deyil. Musiqi möcüzələr yaradır!.. Bəzən möcüzə baş verməsi üçün bir anın və ya bir səsin bu daxili məkana nüfuz etməsi kifayət edir. Söhbət bir şeyin həqiqi mövcudiyyəti ilə bağlı sehrin “klip” düşüncəsindən yaranmasından gedir... Axı, heç kəs bunun nə vaxt baş verəcəyini bilmir və bilməyəcək də. Bu, zamanı çatınca hər yerdə və hər kəslə baş verə bilər.
- Fikrimcə, musiqiniz müəyyən kinematoqrafiya xüsusiyyətinə malikdir. Yəni onu nəinki dinləmək, həm də vizuallaşdırmaq mümkündür.
- Sizin nədən bəhs etdiyinizi yaxşı başa düşürəm. Bir çox dinləyici mənimlə bölüşüb ki, mənim daxilimdən gələn musiqini dinləyən zaman onlarda fərqli obrazlar, şəkillər yaranır. Məsələn, onların gözləri qarşısına uşaqlıq dövrlərindəki şəkillər gəlir və ya onlar daxillərində nəzər yetirmədikləri müxtəlif məkanlara qərq olurlar...
Uşaqlıqda ən sevdiyim janr kino musiqisi idi. Mən bu musiqilərlə böyümüşəm. Məni müxtəlif filmlərin ilahi musiqiləri heyran edirdi: “Romeo və Cülyetta”, “Xaç atası”, “Sevgi tarixi”, “Kişi və qadın”... Ennio Morrikone, Fransis Ley, Nino Rota... Bu dahilərin musiqisini dərhal təkrarlamaq və unutmamaq üçün kinoteatrdan evə qaçırdım. Odur ki, bu janrda musiqilər bəstələməyim təəccüblü deyil. Mənim üçün bu janr təsnif edilmir.
- Musiqi “hekayələr”iniz Georgi Sviridov, Tofiq Quliyev, Vladimir Kosma, Frans Liszt, Rafiq Babayev və digər bəstəkarların yaradıcılığı ilə bir qədər uyğundur.
- Yəqin ki, uyğun gəlir. Şübhəsiz ki, musiqi sahəsində inkişafımın hansısa mərhələsində onların musiqiləri daim məndə səslənir, əks-səda verirdi. Azərbaycan bəstəkarları çox istedadlı, çoxşaxəli şəxsiyyətlərdir. Xoşbəxtlikdən, uşaqlıqda onları canlı eşitmək imkanım olub.
- Pianoçunun ifası hər zaman pianonun və zalın vəziyyətindən asılıdır. Nəzərə alsaq ki, hər bir konsert yeni alət və platformadır, bu o deməkdir ki, yeni səs, klaviş, məkanla daimi tanış olmaq imkanı yaranır. Bunların hər biri müəyyən yanaşma tapmalı olduğunuz xarakterə malikdir.
- Deməzdim ki, pianoçu pianonun və zalın vəziyyətindən asılıdır. Daha doğrusu, hər bir alət və məkan hər zaman yenidir və konsert başlamamışdan qabaq birincisi ilə əlaqə saxlamaq çox vacibdir. Üstəlik, səhnəyə çıxmamışdan əvvəl məkanla tanış olmaq da çox yaxşıdır. Amma həqiqi tanışlıq musiqili görüş zamanı baş verir. Buna görə də deyə bilərəm ki, ən yaxşı alət əslində çox böyük köməkdir, çünki səslər və alətin vəziyyəti musiqi ilə çatdırmaq istədiyinizi daha incə və daha doğru şəkildə çatdırır. Amma bəzən bu, təxminedilməz olur, çünki alət pis vəziyyətdə ola bilər. Fikrimcə, müəyyən bir yanaşma axtarışında “beyin” çox vacib olsa da, həqiqi görüş “ürək” vasitəsilə baş verir. Bu illər ərzində müəyyən məkanlarda, ölkələrdə, mədəniyyətlərdə, həmçinin bizi onlayn rejimə keçməyə vadar edən COVID-19 pandemiyası dövründə, konsert formatında fəaliyyət göstərdiyimi nəzərə alsaq, iştirakın ən vacib məqam olduğunu söyləyə bilərəm. “Biz eqonu bir kənara qoyub, özümüzü hadisələrin axarına buraxıb qəlbimizin bir küncündə sığınacaq tapdıqda saflaşmış oluruq”.
- Bakıya budəfəki səfəriniz zamanı verdiyiniz konsertdən belə təəsurat yaranırdı ki, sizin musiqi əbru sənətinin canlı texnikası və ya böyük yazıçı və şairlərin əsərlərinin oxunması ilə ecazkar vəhdət təşkil edə bilər.
- Mən bütün yaradıcı işbirliklərinə açığam və bu, heyrətamiz dərəcədə maraqlı bir prosesdir! Bunun inkişafı mümkündür. Odur ki, bu proses bundan sonra da inkişaf etdirilməlidir! Bu, eyni zamanda poeziya, rəsm, musiqi və rəqs ola bilər. Lakin bu prosesin mahiyyəti, katalizatoru və bədii ifadəsi yalnız saf improvizasiya ola bilər.
- Bəzən iddia olunur ki, improvizasiya diqqətlə hazırlanmış hazır əsərdir. Axı, insanlara məhz onların qarşısında musiqinin yarandığını təsəvvür etmək çox çətindir. Odur ki, tamaşaçılar bu məsələyə skeptik yanaşa bilər...
- Bilirsiniz, uzun müddətdir ki, başqalarının iddiaları mənim üçün əhəmiyyət kəsb etmir. Məhz tamamilə “bütöv” olmaq üçün öz üzərimdə işləmişəm və bundan sonra işləyəcəyəm. Bəlkə də, bu, mənim həyatımın tələbatıdır. Əgər kimsə inanmırsa və ailəsinin, məktəbinin, cəmiyyətin onu doldurduğu doqma və düşüncələr həbsxanasında yaşayırsa, demək, bu, onların işi və hekayəsidir. Əslində, kiməsə nəyisə başa salan zaman enerji gedir. Ürəkdən gələn hissləri sadəcə dünya ilə bölüşmək də azadlıqdır. Hafizin çox incə ifadəsi var: “Mən Məsihin hava üfürdüyü fleytada sadəcə bir dəliyəm. Bu musiqiyə qulaq as”. İmprovizasiya da fleytada dəlik olmaqdır...
Güzəşt qəlbin ölümü deməkdir. Canlı improvizasiyaya gəlincə, musiqi daşıyıcılara yazılan zaman əsərə çevrilir. Əgər o, heç bir yerdə qeydə alınmayıbsa, o zaman sükutdan gələm və heç yerdə qalmayan hisslərin ifadəsidir. Odur ki, o, hər kəs üçün məhz həmin anda gəlir və gedir.
- Musiqi universal bir dildir. Bütün əlifbanı əvəz edən cəmi yeddi not. Major və minor sanki ziddiyyətin vəhdətidir. Məhz siz bu Kainata “müdriklik nəfəsi” bəxş edirsiniz. Sünilikdən necə qaçırsınız? Ümumiyyətlə, bundan yan keçmək mümkündürmü? Axı, təsadüfən bir klavişə basaraq dünyaya ahəngsiz bir səs çıxara bilərsiniz.
- İmprovizasiya zamanı, yəni mənim mövcud olmadığım, eqonun işıqda yox olduğu an süni notlar yoxdur, hər şey mükəmməldir. Süni notlar yalnız insanın beynində olur. Kompozisiyanın təmiz şəkildə ifa edilməsinə gəlincə, hamımız sovet musiqi məktəbində təmiz notlar və parlaq texnika ilə bağlı kifayət qədər travma almışıq. Yeri gəlmişkən, indi bunu çinlilər yaxşı bacarır. Mən isə düşünürəm ki, ilk növbədə, tələbəni başa düşmək və onun unikallığını görmək lazımdır. Musiqililik texnikadan daha vacibdir, çünki bu, özünüifadə üçün daha çox azadlıq verir. Marşall Rozenberqin dediyi kimi, “şagirdlərlə təhsildən qabaq ünsiyyət qurmaq lazımdır”.
- Postulatlarınızdan biri belədir: “Özümü sağaldaraq, dünyanı da sağaldıram”. Bu, insanın mahiyyətinə müraciətdir. Ancaq ən çətin məsələ özünüzü tərbiyə etməkdir. Müasir insan, təbiətcə, empatiyaya çox önəm vermir...
- Bəli, ən çətin və ağrılı proses özünü dərk etmək, əsl mənliyinizə aparan yoldur. Bu, məndə Marşall Rozenberq sayəsində başlayıb. O, mənə heç vaxt düşünmədiyim tərəflərdən empatiyanı açıb. M.Rozenberq deyirdi ki, empatiya dünyanı xilas edəcək. Buna görə də özümüzü dərk edərək, həm də dünyanı anlayırıq. 98 faiz insanın öz daxili aləminə nəzər yetirmək istəməməsinin səbəbi qorxudur. Yəni rahatlıqdan çıxmaq, güclü emosiyalar yaşamaq, rədd edilmək qorxusu. Bu, müxtəlif formalarda özünü büruzə verir.
Hər birimiz uşaqlıqda, həyatımızın ilk yeddi ilində aldığımız və formalaşma prosesində inkişaf etdirdiyimiz proqramlar üzündən daxili aləmimizə baxmamağımız üçün strategiya hazırlayırıq. Ən sağlam insan həyatın bütün aspektlərində sağlam olan insandır: fiziki, enerji, mənəvi, emosional, mental baxımından. Fəlsəfə doktoru Klint Rodcersin “Şəfaverici ustadın qədim sirləri” kitabını oxumağınızı tövsiyə edirəm.
- Yaradıcılığınız insanlarla bağlıdır. Konsert fəaliyyətiniz coğrafi baxımdan çox genişdir. Odur ki, müxtəlif ölkələrin tamaşaçılarını müqayisə etmək olar. Yeri gəlmişkən, sizin üçün onların diqqəti, sizi dərk etmə səviyyəsi, yəni ifadə edilən əsərə daxil olmaları hansı əhəmiyyət kəsb edir?
- Uzun müddətdir ki, bir sadə səbəbə görə müxtəlif ölkələrin auditoriyasını müqayisə etmirəm. Bu müqayisə məni həqiqi yoldan çıxara bilər. Təbii ki, tamaşaçılarla əlaqə olan zaman qavrayış, diqqət və sair kimi məsələlərlə bağlı suallar kənarda qalır. Bu əlaqə ya var, ya da ki yoxdur. Ona görə də deyə bilərəm ki, coğrafiya çox genişdir, mədəniyyətlər isə tamamilə fərqlidir. Eqo və “sən-mən-o” anlayışlar zəncirinin olmadığı, tamaşaçılarla tam vəhdətin olduğu an dərhal yaranmaya da bilər. Bu, bəzən ilk notdan yaranır. Bavariyada Bert Hellingerin 85 illik yubileyinə dəvət olunan zaman da oxşar hissləri yaşamışdım. O vaxt zalda 80 ölkədən minə yaxın insan var idi. Onları birləşdirən ümumi cəhət o idi ki, bu insanlar Bert Hellingerin üsulu ilə 10-12 gün ərzində sistemli şəkildə tam bərpaolma prosesində idilər. “İnsan məkanı”nın özü o qədər “təmizlənmişdi” ki, ilk notdan hər şey tək bir bütövlükdə yüksəlmiş və yalnız iştirak üçün yer qalmışdı. Cəlb edilmək məsələsinə gəlincə, insanları birgə yaradıcılıqla məşğul olmağa dəvət etmək mənə çox kömək edir. Bu, elə həmin anda özünü göstərən mövzudan asılı olaraq, zalda olanların hər birinin kiminləsə və ya nə iləsə əlaqəsini nəzərdə tutur. Bu, hər zaman spontan baş verir və burada əvvəlcədən düşünülmüş elementlər yoxdur. Bu əməkdaşlıq yarandıqda isə hər kəs improvizasiya prosesində iştirak edir. Odur ki, zalda olan hər kəs bu anı yaşaya bilər.
- Sizin bioqrafiyanız hadisələrin gələcək inkişafına səbəb olan silsilə görüşlərdən ibarətdir. Yolunuzda olan insanlar sanki sizin şəxsi “solfecio”nuzdur...
- Mənim yolumda olan hər bir insan Tanrının lütfüdür: valideynlərimdən başlayaq onların valideynlərinə qədər. Həyatımda istisnasız olaraq hər kəs mənim müəllimimdir. Onların arasında güclüləri də, çox da rahat olmayanları da var. Amma onların hər biri mənim üçün çox vacibdir və onlara minnətdaram. Mənə müxtəlif ustadlarla rastlaşmaq nəsib olub. Onların hər biri öz yolunun hikmətini mənə öz üsulları ilə çatdırıb. Oğlum mənim ən böyük müəllimimdir. Bakı mənim ən böyük müəllimimdir. Bir sözlə, hər kəs və hər şey mənim müəllimimdir...
- Ətrafımızdakı dünya müxtəlif təzahürlərdə musiqi olsa da, onu eşitməyənlər də var. Bu vəziyyətdə bir dilemma yaranır: belə insanlara bunu eşitməyi öyrətmək, yaxud hər şeyi olduğu kimi saxlamaq...
- Biz heç vaxt “qapalı ürəyə” yol tapa bilmərik. Amma biz ilham verə bilərik. Axı, hər birimiz bir vaxtlar təkamül yolumuzda tamamilə bağlı idik və nələr etdiyimiz hələ də məlum deyil. Lakin bu dünyada heç bir insan, heç bir ölkə taledən qaça bilməyib: nə fərdi, nə də ki kollektiv səviyyədə. Tale nə yaxşıdır, nə də ki pis. Bu hərəkətdir. O, “yaşayan”, “titrəyən” və transformasiyaya ehtiyacı olan köhnə yaddaşa çevrilir. Yeri gəlmişkən, Sadxquru “Karma” adlı kitabında bunu yaxşı izah edib. Hər kəs sözün bütün mənalarında onun olduğu yerdədir. Kimin, nəyin və nə vaxt katalizator olması Tanrı ilə qəlb arasındadır.
- Uşaqlığımda mütaliə və musiqi təhsili ilə bağlı bir kult var idi. Ev kitabxanaları əvəzolunmaz hesab olunurdu və musiqi aləti (ən çox piano) ailənin xüsusi qürur mənbəyi idi. Qacetlər tədricən bu inkişaf sahəsinin əhəmiyyətini azaltdı və psevdo-azadlıq yarandı. Cəmiyyət mənəvi baxımdan nəsə itiribmi?
- Düşünmürəm ki, cəmiyyət mənəvi baxımdan nəsə itirib, çünki bununla bağlı faiz dəyişməyib. Sadəcə planetin əhalisi artıb və virtual həyat insanların real həyatında əhəmiyyətli yer tutub. İnsanlar arasında həyatlarının müəyyən bir hissəsində mənəvi axtarışda olan insanların sayı hər zaman iki faiz olub. İnsanlıq mövcud olduğu dövrdən bəri heç vaxt indiki kimi evdən çıxmadan, yəni qacetlər vasitəsilə dünya kitabxanasına yaxın olmayıb. Yəni artıq sərhədlər yoxdur. Hətta mən əksini söyləyərdim: bu gün cəhalət seçimdir, çünki informasiya hər kəs üçün əlçatandır. Demək, mənəvi baxımdan itki olduğu barədə danışmaq doğru deyil. Keçmişdə əlçatmaz olan daha çox möhtəşəm müəllimlər, seminarlar, kitablar, təlimlər və sair var. Həyatının hansısa mərhələsində buna hazır olan, buna gəlib çatan insan daim özünü inkişaf etdirməklə məşğul olur və bu prosesin geri dönüşü yoxdur. Sadəcə bəzi insanların bununla bağlı vaxtı yetişməyib. Hesab edirəm ki, hər birimiz belə anda olmuşuq və ya bu andayıq. Mən varlığımızı təkcə 3D dünyasında, ümumi zaman- məkan anlayışında dərk etmirəm. Mən kvant fizikasını çox sevirəm. Fikrimcə, bu, Həqiqətə və Tanrıya ən yaxın olan məsələdir. O, zamanın xətti olduğunu sübut edən tamamilə inanılmaz və heyrətamiz təcrübələri ehtiva edir: keçmiş-indiki-gələcək burada və indi baş verir və bu kvant sahəsindədir. Bu, mənim dünyagörüşümdür və bu barədə uzun müddət danışmaq olar.
- Bu gün çox sayda insan mənəvi praktikalara müraciət edir. Bununla sanki “dərk etmə yolları”nı axtarırlar. Amma bu yolun demək olar ki, bir ömür boyu uzandığını az adam düşünür. Axı, “necə xoşbəxt olmaq olar”ın hazır resepti yoxdur. Nəticədə, insanlar məyus olurlar. Belə hallarla tanışsınız? Belə şübhə anlarını necə aradan qaldırmaq olar?
- Bu gün inanılmaz dərəcədə çox cərəyanlar və məlumatlar var. Başa düşməliyik ki, dərk etdiyimizdən kənarda həyat var və ya əksinə. Dərk etdiyin andan sonra “uzatma” anlayışı yox olur. Hər indiki anın dəyərini bilir və belə suallar aradan qalxır. Xoşbəxt olmağın nə demək olduğu anlamaq da yalnız daxili müraciətlə mümkündür. Bu, böyük bir təcrübə təbəqəsidir. Bunu tezislə belə təsvir etmək olar: tam dərk etdikdən sonra məyusluqlar olmur, çünki onlar sadəcə yox olur. Yüksəlişlər və düşüşlər, sinusoidalar, kədər və sevinc kimi müxtəlif hisslər olur. Amma şübhəli anlar olmur. Dərk etməyə gəlmək isə bunlardan qaynaqlanan əməkdir. Azadlıq, bilik, dərk etmə, empati həsrətində olan insanın daxili məkanı isə həyatı ilə bağlı ilk sualla bu prosesə başlayır. İlk vaxtlarda şübhəsiz ki, həm şübhələr, həm də məyusluqlar olur. Amma insan daim öz üzərində işləməyin və tale ilə öz Müəllimlərinin yanına gəlib çatmağın sayəsində maariflənməyə nail olduqda, bir çox şikayətlər və narazılıqlar tamamilə aradan qalxır. Beləliklə, dərk etmə odur ki, istisnasız olaraq həyatda baş vermiş, verən və verəcək hər şeylə bağlı məsuliyyət yaranır. Belə bir anlayış var ki, hər insan fərdi şəkildə paya sahib olmaqla bunu özü yaradıb, yaradır və yaradacaq. Bu zaman insan qlobal, kollektiv və ya dar miqyasda öz iştirakını anlamalıdır. Söhbət onun bu və ya digər şəkildə təkamül prosesindən gedir. Bu, istisnasız olaraq bir insanın həyatında baş verən hər şey üçün məsuliyyətdir. Heç nə elə belə, yəni təsadüfən baş vermir. Bumeranq effekti, tale, dharma və hər şeylə bağlı aydınlıq kimi məsələlər var...
- Canlı ifaya və lentə alınmış əsərlərə toxunduq. Əgər birincidə azadlığın başlanğıcı varsa, “maqnit daşıyıcı” musiqiyə bir növ məhdudiyyət qoyur. Bəlkə də onun lentə alınması musiqinin ruhunu bir az “öldürür”.
- Bütün titrəyişlərin incə səviyyədə və eyni zamanda bütün məkanlarda sehrli vəhdətini heç nə əvəz edə bilməz. Yəni onun “burada və indi” canlı olmasını. Amma lentə alınmanın musiqini “öldürdüyü”nü söyləyə bilmərəm. Studiyada səsyazma prosesinin nə olduğunu bildiyim üçün indi ancaq özümdən danışıram. Musiqiçi səsyazma studiyasında işləyərkən, yəqin ki, ən vacib məsələ hər notda iştirak etmək bacarığıdır. Bu şərt yerinə yetirilərsə, daşıyıcıya “canlı” bir iş yazılır. Bunu təsdiq edən məsələ isə heç vaxt konsertlərimə getməmiş, məni canlı dinləməmiş və yalnız albomlarımı aldıqdan sonra mənə yazan insanların düşüncələridir. Yeri gəlmişkən, eqo olmadan yalnız musiqidə varlığımı nəzərdə tutan improvizasiyalar, səsyazma studiyalarının divarlarından kənarda yazılır. Amma canlı ifanın ab-havası ilə heç nə müqayisə oluna bilməz. Qeyd etmək istərdim ki, canlı ifa etmək və musiqi vasitəsilə Kosmos kimi, bütövün tam vəhdətinə gəlmək mübarək və sakral bir məqamdır. Bu, Tanrının lütfüdür...

MUSIC "HERE AND NOW"
Renara AKHUNDOVA: "Absolute presence is when we are freed from our Ego, being in the space of heart, fully relying on what is going on in and around us"
Do our contemporaries think about the role of music in our increasingly digital world? Do they realise that thanks to listening to the classics or to serious musical compositions they in fact help themselves? To return to his authenticity, to develop and refine his skills of emotional intelligence, communication, social interaction and aesthetic enjoyment. To plunge into a world where life is filled with harmony and beauty addressing the very essence of a human being...
This is what Renara Akhundova, an internationally acclaimed pianist and well demanded composer, is all about. Along with giving concerts in the US, Europe, Russia and Asia she composes music for theatrical plays and contributes to soundtracks for audiobooks. Renara's CDs have been released in Russia, Europe, China, Singapore and Taiwan.
Her works is a combination of different musical styles and directions, for she has dedicated her life to being unique rather than ‘an assembly product’, just a common element within a matrix. Her works are a living music for the soul. Oriental spiritual practices fit seamlessly into Renara's works and always find their way to the souls of her audiences. One of the hallmarks of the pianist is improvisation, which has become an indispensable part of her concerts, when a musical idea is born before the eyes of the audience, drawing them into sort of collaboration, where the individual becomes part of the collective energy through reflection. Where the sound is the Word and the musical phrase is the Teaching.
Renara Akhundova's music combines different styles and directions from new age and pop-classic to relax and meditative. Her works have been included in the 100 Masterpieces of World Classical Music in Russia.
"You fill your music with a certain philosophical context, implying languid contemplation. This also means that your listener has to be knowledgable enough. Especially in this day and age, when the increasing number of people are developing mosaic thinking."
"It is not about knowledge. Rather, about the extent of one’s mental state, his relation with personal feelings and needs, that is, with the present within oneself. That’s why if by knowledge we mean self-development and being on the path to own self, if we mean the seekers, then it is easier for them to find and connect with this centre in themselves, in this space within themselves in a particular moment when I lead them along this path, inviting them along with the music "here and now". I can share that music with them regardless of their ‘mosaic mindset’. Music works wonders indeed! All it takes is a single moment or a single sound to penetrate into this innermost space, and then you have a miracle, when a moment of true emotional experience is born from your mosaic thinking... Because none of us has ever known and will ever know the moment this déclique can happen. It can happen anywhere and to anyone when the time is due."
"Your music has a kind of cinematic quality. I can listen to it and visualise it."
“I follow you. Many of my listeners have told me that when they listen to my music they see different images, pictures. Pictures from their childhood, or that space inside that they have looked into quite a long time ago, or revelations through images. Different emotions… Film music has been my favourite genre since childhood. It's what I have grown up with. I was fascinated by the divine melodies of great films: Romeo and Juliet, The Godfather, Love Story, Un Homme et Une Femme... Ennio Morricone, Francis Ley, Nino Rota... I used to run back home from the cinema to repeat the music I just heard and never forget it. It's no surprise that I refer to this genre today. And I think it’s impossible to classify this genre.”
"Your musical stories are somewhat in sync with the works of Georgy Sviridov, Tofig Guliyev, Vladimir Cosma, Franz Liszt, Rafig Babayev and other composers."
"Well, perhaps. There is no doubt that at some point their music constantly resonated with me. Azerbaijani composers have been very talented and multifaceted. I am so lucky to have a chance to hear them live as a child."
"A pianist is always dependent on the state of the piano and the hall. Since every concert is a new instrument and a new venue, there is a constant exposure to new sounds, keys, space. Each of these components has a character that requires an individual approach."
"I would not say that a pianist is dependent on the state of the piano and the venue. Rather, each instrument and venue is always new. It is very important to feel the instrument before the concert. Likewise, it is great if one has an opportunity to know the venue before taking the stage. But the real familiarity happens during the musical encounter. I can say that a great instrument is a great help. Because the combination of the sound and state of the instrument conveys the original idea of your music with more subtlety and authenticity. But sometimes it's completely unpredictable and the instrument can be in a terrible state. I think the search for an individual approach is more a product of your brain, while the true encounter goes through your heart. Given all my experience in different venues, in different countries, in different cultures, and the COVID that made the online format of presentation a priority, including the concert programmes, I believe that presence is the most important thing. It is possible when we free ourselves from the Ego, when we are able to completely turn off our heads and immerse into the heart space, fully relying on what is going on in and around us. That’s the state of absolute presence."
"During your recent visit to Baku you have been working on a piece based on a mix of two genres—poetry and prose. Listening to your music at the concert makes one think that it would go quite well with the live Ebru technique of drawing or with the reading of letters by great writers and poets of the past."
"I'm open to absolutely any form of co-creation. It's an amazingly exciting process that can and should be developed further! It can be poetry, painting, music and dance at the same time. But the essence and catalyst for this process and its expression can only be pure improvisation."
"Improvisation is sometimes thought to be a carefully elaborated and finished piece of music. After all, people find it hard to imagine that music can be born right in front of their eyes. And this is where listeners can be sceptical about..."
"To be honest, I no longer think it’s reasonable to take into account what others claim. I've been working on myself to develop as much as possible a completely holistic view of the things going on around me. Perhaps this is what I need to make my life complete. If someone doesn't believe and enjoys the life of dogmas and beliefs that their family, school and society have stuffed them with, then kudos to them... that's their life. Proving something to someone is so exhausting an activity! And it is such a freedom to simply share something from the bottom of my heart with the whole world. This subtlest phrase comes from Hafiz: "I am a hole in the flute that the Christ's breath moves through”. Listen to this music. Improvisation is being a hole in the flute...
“A compromise is the death of the soul. As for improvising live, the music can only be an artistic product when it is recorded on a medium. If it is not recorded anywhere, it comes from the Silence and goes nowhere. It takes place exclusively in the present for everyone and everything.”
“Music is a universal language. Seven notes that replace an entire alphabet. Major and minor as a unity of opposites. And it is the universe that you fill in with the breath of wisdom. How do you, or can you, avoid playing out of tune? After all, you can accidentally hit a key and release an out-of-tune sound into the universe.”
“When I improvise, when I'm not here, when my ego vanishes in the light, there is no false notes, everything is perfect. False notes are in my head. As for the so-called pure crystal performance... I think the Soviet school of music, with its attention to the purity of notes and brilliance of performance techniques, has been quite a traumatic experience in this sense. By the way, the Chinese are very good at dealing with it now. For me personally, it is important to understand your student and see their unique qualities. Musicality is much more important than technique, which gives you more freedom of expression, that's all it does. But with students, you should follow in the steps of Marshall Rosenberg: Connection before the education.”
"One of your maxims is By healing myself, I heal the world. This is an appeal to the very essence of human being. But the most difficult thing is to educate oneself. Our contemporaries are not particularly concerned with empathy..."
"Yes, self-awareness, getting to know yourself is the most difficult and painful process. A journey to the real you. For me, that journey began thanks to Marshall Rosenberg. He opened me up to empathy in ways I had never known of. Marshall said that empathy will save the world. Therefore, by re-discovering ourselves, we re-discover the world. The key reason 98% of people don't want to look into themselves is fear. Fear of stepping out of their comfort zone. Fear of experiencing strong emotions. Fear of being rejected. It manifests itself in different ways.
“Each of us develops the strategy of avoiding looking into our present state by the programmes that we had been set up as children, during the first seven years of our life. Then we start developing those setups further in life, during our evolution. A truly healthy person is one who is healthy in all aspects of life: physical, energetic, spiritual, emotional and mental. I highly recommend the book Ancient Secrets of a Master Healer by PhD. Clint G. Rogers.”
"Your works address the people. The geographical coverage of your concerts is very wide. So you can compare audiences in different countries. How important for you is the attention and reception of the audience, its involvement while you are playing?"
"I have stopped comparing the audiences long ago. The reason is simple: it can lead me away from the truth. Sure enough, when there is a connection with the audience, all questions about perception, attention and so on disappear. It's either there or it's not. So I can tell you that the geography is very broad, the cultures are completely different. But the moment of full reconnection with the audience, when there's no ego, no concept of "you-me-he", when there's one whole, may not happen immediately. Sometimes it happens from the first note. I had a similar experience when I was invited to Bert Hellinger's 85th birthday party in Bavaria. There were about a thousand people from 80 countries in the audience. All these people had gone through the 10-12 days intensive systemic recovery method invented by Hellinger. The audience has been so ‘clean’ that from the very first note everything soared into a unified whole, leaving room only for presence. As to the audience involvement, it helps me a lot when I invite people to create together. It involves connecting everyone in the room to someone or something; it depends on the subject matter manifested at that particular moment. It's always spontaneous, nothing developed in advance. Such a collaboration makes the very process of improvisation unique for absolutely everyone. Everyone can live it."
"Your biography is a series of encounters and further development. As if the people meet along the way teach you individual solfeggio lessons..."
"These people are indeed a pure blessing and the grace of God. Starting with my parents and grandparents. Each and every person has been my teacher throughout my life. Some of them are very strong, some are very discomforting. But they are the most important ones, and I am grateful to them. I was fortunate to meet different masters. Each of them, in their own way, shared with me part of their own wisdom. My son is my greatest teacher. Baku is my greatest teacher. Everyone and everything is my teacher...”
"Although the world around us is a compilation of many different forms of music, there are people who are deaf to it. Then we face a dilemma—to teach them how to perceive this music or to leave them as they are..."
"One can never reach a heart shut down. But we can be an inspiration. After all, each and every one of us has at some point of our life journey been totally closed to the surrounding world, let alone what we have done along the way. But no person, no country in this world has escaped karma. Neither on the individual nor on the collective level. Karma is neither bad nor good. It is a constant action. It becomes an old piece of memory that is alive, vibrating and in need of transformation. By the way, no one has written better about karma than Sadhguru. His Karma is an excellent book. Everyone is where they are, in every sense of these words. Who, what, when and how will be your catalyst is between your soul and God."
"Reading books and musical education have been the most revered elements of personal development in my childhood. Every home ought to host a library, while a musical instrument, mostly a piano, was something the families have been proud of. Gadgets have gradually diminished the significance of these areas of personal development, giving birth to pseudo-freedoms. Has our society lost some of its spirituality?"
"I don't think the society has lost anything in terms of spirituality because the proportions remain the same. It's just that the global population has increased and virtual life has been occupying a significant share of our real life. There have always been those two percent of people who at some point in life hit the road for a spiritual quest. Also, we have never had so much access to the global library as we do now through gadgets, without leaving home. There are virtually no boundaries. So, on the contrary, ignorance is a choice today. Because information is available to absolutely everyone. So I don’t think it’s appropriate to talk about a loss of spirituality. The is a growing number of amazing masters, seminars, books, trainings, etc. that have been completely inaccessible in the past. Continuous self-development is something that one starts when he or she feels ready for it at some point in life. This process is irreversible. Some people are just not ready for it yet. I think each of us goes through this stage of life at certain point. I don't perceive our being only in a 3D world, the general notion of space-time. I am very fond of quantum physics, which I think is the closest thing to the concept of Absolute Truth, God. It has absolutely incredible and amazing experiments that prove the linearity of time: past-present-future happens here and now in this quantum field. This is my perception of the world, and we can talk about it for a long time."
"An impressive number of people are turning to spiritual practices these day as if they are looking for an anchor of awareness. Only few of them realise that this path may span an entire lifetime. Because there are no ready recipes for how to become happy. Disappointments happen. Are you familiar with this feeling? How do you overcome such moments of doubt?"
"There is an incredible amount of currents and information out there today. One should understand that there is life beyond awareness, or vice versa. It is from the moment you perceive your life consciously the notion of time stretching disappears almost immediately. You start appreciating each moment of the present, and these kinds of questions do not matter any more. The feeling of happiness is also possible only through such inner treatment of oneself. It's a huge layer of everyday practices. In a nutshell, full awareness of your self leaves no room for disappointments, they just vanish. There are ups and downs. Life is like a sine wave. There is sadness and joy, polarity of feelings. But there are no moments of doubt. Except that approach to awareness is hard work, originating from that very déclique. One’s inner space, which has longed for freedom, knowledge, understanding, empathy, triggers the process from the first question about life. First come doubts and frustrations. But through constant development and when one is lucky, thanks to karma, to encounter his own Guru and achieve awareness, many frustrations fall away completely. Awareness is when one takes responsibility for absolutely everything that has happened, is happening and will happen in life without exception. And he understands that it is he who has created it, is creating it and will create it thanks to his personal contribution on a global, collective or narrow scale, in the process of evolution. This is the responsibility for everything that happens in human life without exception. Everything happens for a reason. There is the boomerang effect, there is karma, there is dharma and the clarity of it all..."
"We talked about live performance and records. While the former implies freedom in its very definition, the magnetic medium brings a kind of limitation to music, killing a tiny piece of soul put into that work, doesn’t it?"
"Nothing can replace the live performance in terms of the magical and subtle interaction of all vibrations in all fields at the same time. When it is alive, it is here and now. But I would not say recording music kills it. Because I know what the process of recording in the studio is like. And perhaps the most important thing when a musician works in a recording studio is the ability to be present in every note. If he can achieve that, his music will sound live even on a medium. I can prove this through feedback from people who have never been to my concerts or listened to me live. They continue writing to me after buying my albums, regardless of the format of recording. By the way, improvisations, which imply my presence in the music without my own ego, are more often recorded outside studios. But nothing can beats a live performance. In addition, playing live and getting in a state of complete unity with the whole, like the Cosmos, through the music is a bliss, a sacred moment. The grace of God..."