BMT-də bildirirlər ki, Türkiyədə baş vermiş zəlzələ nəticəsində ölənlərin sayı 40 mini ötə bilər
Türkiyənin cənubunda və Suriyanın şimalında baş vermiş güclü zəlzələdən təxminən bir həftə keçir. Xilasedicilər hələ də dağıntılar altından insan cəsədləri çıxarır. Təbii fəlakət nəticəsində iki ölkədə ölənlərin sayı 35000-i ötüb. BMT isə yekun rəqəmin bundan iki dəfə artıq ola biləcəyini bildirir. 80278 nəfər xəsarət alıb, 6444 bina dağılıb. Ümumilikdə dağıntılarla bağlı 11302 xəbər verilib.
Türkiyənin AFAD xilasetmə təşkilatının jurnalımızın çapa hazırlandığı vaxt verdiyi son məlumata görə, ölkədə zəlzələ qurbanlarının sayı 31643 nəfərdir. Suriyada isə 3600 nəfər həlak olub. Burada təbii fəlakətdən daha çox ölkənin qiyamçıların nəzarətində olan şimal-qərbi zərər çəkib. Burada on ildir davam edən vətəndaş müharibəsi üzündən dəfələrlə ev-eşiyini itirmiş insanlar növbəti dəfə küçələrdə qalıblar.
Xatırladaq ki, Türkiyədə 7,7 bal gücündə zəlzələ fevralın 6-da baş verib. Onun episentri Kahramanmaraş vilayətinin Pazarcık rayonunda, 7 kilometr dərinlikdə olub. Zəlzələ nəticəsində Hatay, Qaziantep, Kilis, Osmaniyə, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbəkir, Adana və Kahramanmaraş əyalətlərində ciddi dağıntılar qeydə alınıb.
Hesablamalara görə, bu, Türkiyədə 1999-cu ildə baş vermiş zəlzələdən sonra ən güclü yeraltı təkandır. O zaman Mərmərə dənizində baş vermiş zəlzələ 17217 nəfərin həyatına son qoymuşdu.
Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan ölkədə 7 günlük matəm elan edib. Türkiyə Sahibkarlar və Biznes Konfederasiyasının məlumatına görə, təbii fəlakətin ölkəyə vurduğu iqtisadi zərər 84 milyard dolları aşa bilər. Bu, ÜDM-in təxminən 10%-i deməkdir. Təxminən 70,8 milyard dollarlıq zərər yaşayış evlərinə dəyib. Bununla yanaşı, 10,4 milyard milli gəlirə, 2,9 milyard dollar işçi qüvvəsinə zərər gəlib. Hesablamalar Türkiyədə 1999-cu ildə baş vermiş zəlzələ məlumatları əsasında aparılıb.
«Bir millət, iki dövlət»
Vaxtilə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin Azərbaycanla Türkiyənin qardaşlıq münasibətləri haqda səsləndirdiyi bu fikir bu dəfə də öz təsdiqini tapıb. Azərbaycan qardaş ölkəyə dərhal yardım göstərən ilk ölkə olub.
Türkiyə Qarabağdakı Vətən müharibəsində bizim yanımızda olmuşdu. İndi Azərbaycan Türkiyənin yanındadır.
Faciənin baş verdiyi gün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev türkiyəli həmkarı Rəcəb Tayyib Ərdoğana zəng edib, Türkiyə ilə Azərbaycanın hər zaman bir yerdə olduqlarını bildirib. Dövlət başçısı deyib ki, Türkiyədə baş vermiş zəlzələ nəticəsində çoxsaylı insan tələfatının və dağıntıların olduğuna dair xəbər Azərbaycanı dərindən sarsıdıb və kədərləndirib. İlham Əliyev şəxsən öz adından və Azərbaycan xalqının adından həmkarına, zəlzələ nəticəsində dünyasını dəyişmiş şəxslərin ailələrinə və qardaş Türkiyə xalqına başsağlığı verib, yaralıların tezliklə sağalmasını arzulayıb. Azərbaycan Prezidenti bildirib ki, bu, böyük fəlakətdir və ölkəmiz Türkiyənin dərdinə şərikdir.
Dövlət başçısı elə həmin gün Fövqəladə Hallar Nazirliyinin xilasedici qüvvələrinin Türkiyəyə göndərilməsinə dair tapşırıq verib. Prezident İlham Əliyev Türkiyənin Bakıdakı səfirliyini də ziyarət edib, matəm kitabına ürək sözlərini yazıb.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın tapşırığı ilə təyyarələr ayrılıb və onlar bu gün də hadisə yerinə humanitar yardım daşıyır. Söhbət çadırlardan, yataq dəstlərindən, dərmanlardan və ilkin yardımın göstərilməsi üçün nəzərdə tutulmuş digər lazımi alət və avadanlıqlardan gedir. Zəlzələdən sonra Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin həkim və tibb bacılarından ibarət komandası da Türkiyəyə yola düşüb. Azərbaycan zəlzələ zonasında insanlara tibbi xidmətlərin göstərilməsi üçün iki səyyar hospital da qurub.
Bununla yanaşı, səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycan xəstəxanalarında zəlzələdən zərər çəkmiş həxslər üçün 2000 çarpayının ayrılması haqda göstəriş verib. Azərbaycana təxliyə olunmuş Türkiyə vətəndaşları – 6 ailə (10 uşaq və 12 böyük) K.Fərəcova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutuna yerləşdirilib.
«Biz azərbaycanlıların dəstəyini hər zaman hiss edirik»
Türkiyənin «HaberGlobal» telekanalı Azərbaycandan Türkiyəyə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın tapşırığı ilə göndərilən humanitar yardımlarla bağlı «Azərbaycan Türkiyəyə yardım əlini uzatdı» adlı süjet yayımlayıb. Süjetdə Türkiyənin köməyinə ilk olaraq qardaş Azərbaycanın – onun hökumətinin və xalqının çatdığı xüsusi vurğulanır. Telekanal Heydər Əliyev Fondunun Regional İnkişaf İctimai Birliyi könüllülərinin yardım üçün Azərbaycan vətəndaşlarının gətirdiyi malları necə topladığını göstərən kadrları da nümayiş etdirib. Bu mallar hadisə yerinə aviareyslərlə göndərilir. Türkiyədə baş vermiş faciədən sarsılmış Azərbaycan vətəndaşları isə davamlı olaraq qardaş ölkəyə göndərilməsi üçün uşaq qidaları, ərzaq, o cümlədən konserv, isti geyimlər, yorğanlar və s. toplayaraq aidiyyəti üzrə təhvil verirlər. İanələr o qədər çoxdur ki, Daxili İşlər Nazirliyinin əməkdaşları prosesə nəzarət etmək üçün gücləndirilmiş iş rejimində çalışırlar.
Türkiyəyə Azərbaycanın ayrı-ayrı dövlət qurumları, müəssisələri, bankları və özəl sektoru da əhəmiyyətli maddi yardım göstərir. Bununla yanaşı, Azərbaycan gənclərindən ibarət 100 könüllü ötən həftə Türkiyəyə yollanaraq, təbii fəlakətdən əziyyət çəkənlərə yardım göstərməyə başlayıblar. Azərbaycan Fövqəladə Hallar Nazirliyinin xilasediciləri isə (900 nəfər) bu məqalənin hazırlandığı vaxt artıq dağıntılar altından sağ qalmış 51 nəfəri (17-si uşaq) xilas etmiş, həmçinin həlak olmuş 618 nəfərin cəsədini çıxarmışdılar.
Bu da son deyil. Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) Hatay, Adıyaman, Qaziantep, Kahramanmaraş və Şanlıurfada təcili tibbi yardım, yanğınsöndürmə maşınlarını və digər xilasedici nəqliyyat vasitələrini benzin və dizel yanacağı ilə pulsuz təmin edir. Bununla yanaşı, SOCAR Azərbaycan vətəndaşlarının fəlakət zonasından təxliyəsinə də yardım göstərir. Şirkətin 25 əməkdaşı, o cümlədən 3 həkim axtarış-xilasetmə işlərində bilavasitə iştirak edir.
Türkiyə rəsmiləri və xalqı Azərbaycanın qardaş ölkənin ağır günündə gördüyü işləri yüksək qiymətləndirir. Azərbaycan könüllülərini yerli sakinlər emosiyalarını gizlətmədən, göz yaşları içərisində qarşılayırlar. Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan isə bütün bunlara görə Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyevə minnətdarlıq edib. «Necə ki biz Qarabağ müharibəsi zamanı qardaşlarımızın yanında idik, qardaşım İlham da öz komandası ilə bu faciədə bizim yanımızdadır. Mən şəxsən öz adımdan İlham Əliyev başda olmaqla, onun komandasına minnətdarlığımı bildirirəm», - deyə R.T.Ərdoğan qeyd edib: «Azərbaycanlı qardaşlarımıza çox minnətdaram».
«Azərbaycan episentri Kahramanmaraşda yerləşən dağıdıcı zəlzələdən sonra Türkiyəyə yardım əlini uzadan ilk ölkə oldu. Bu, «Bir millət, iki dövlət» şüarının təsdiqi, eyni zamanda ölkələrimizin ümumi tale yaşadığının göstəricisidir». Bunu isə Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlut Çavuşoğlu Kahramanmaraşa yollanmış azərbaycanlı həmkarı Ceyhun Bayramov ilə keçirdiyi birgə mətbuat konfransında bildirib. O, xatırladıb ki, Azərbaycanın XİN başçısı ona telefon vasitəsilə başsağlığını çatdırmış, daha sonra isə fəlakət zonasına gəlmiş ilk xarici dövlət rəsmisidir. «Azərbaycan Antalya və Muğladakı yanğınların söndürülməsi zamanı olduğu kimi, bu dəfə də
Türkiyənin yardımına gəlib», - deyə Çavuşoğlu bildirib.
«Biz azərbaycanlı qardaşlarımızla hər zaman həmrəyik. Həqiqətən də, bizə ən böyük köməyi azərbaycanlılar göstərdi. Evinin əşyalarını köhnə avtomobilinə yükləyərək yardım üçün aparan Azərbaycan vətəndaşı haqda bütün Türkiyə danışır. Biz azərbaycanlıların dəstəyini hər zaman hiss edirik». Bunu isə Türkiyənin İnsan Haqları və Azadlıqlarının Müdafiəsi və Humanitar Yardım Fondunun humanitar diplomatiya şöbəsinin əməkdaşı Mehmet Altıntaş bildirib.
Zərər çəkmiş azərbaycanlıların axtarışında
Azərbaycanın Türkiyədəki səfirliyi vətəndaşlarını zəlzələ zonasından təxliyə etmək məqsədilə «qaynar xətt» yaradıb. Çox təəssüf ki, faciədən sonra barələrində hələ də məlumat olmayan Azərbaycan vətəndaşları var. Bunu Kahramanmaraşda Mövlut Çavuşoğlu ilə birgə keçirdiyi mətbuat konfransında Ceyhun Bayramov da təsdiqləyib. O, bildirib ki, təsdiqlənmiş məlumata görə, təbii fəlakət zonasında 5 Azərbaycan vətəndaşı həlak olub: «Həlak olmuş şəxslərdən birinin qohumları onun Türkiyədə dəfn edilməsi haqda qərar qəbul edib. Digər 4 nəfərin cəsədi isə Azərbaycana göndərilib. Fəlakət zonasında hələ də vətəndaşlarımız qalır və onların axtarışı davam etdirilir».
Ümumilikdə zəlzələ zonasından 464 Azərbaycan vətəndaşı (məqalənin çapa hazırlandığı anadək) və onların yaxın qohumları – digər ölkələrin vətəndaşları təxliyə olunub. Bu haqda Azərbaycan XİN-in Mətbuat xidməti idarəsinin rəhbəri Ayxan Hacızadə məlumat verib. Təxliyə prosesi davam edir.
Qalan türk dünyası
Türk dünyası dağıdıcı zəlzələ fonunda Türkiyəyə dəstək və yardım işində birləşib. Türk Dövlətləri Təşkilatı Ankara ilə həmrəylik və ona dəstək bəyanatı da yayıb. Təşkilatın üzvü və müşahidəçi qismində iştirakçısı olan dövlətlər də Azərbaycan kimi, fəlakət zonasına xilasedici briqadaları, səyyar hospitallar, texniki qurğular və humanitar yardım göndərib. Türkdilli ölkələrin dövlət və hökumət başçıları telefon danışıqları zamanı Türkiyə Prezidentinə başsağlığı verib, dəstəklərini ifadə ediblər. TDT-nin baş katibi Kubanıçbek Omuraliyev də Türkiyə xalqı və rəhbərliyinə başsağlığı verib, Ankaranın yanında olduqlarını bəyan edib.
Türkiyədə yeddi günlük matəmin elan olunmasından sonra TDT-nin mənzil-qərargahında dövlət bayraqları endirilib. Zəlzələnin ilk günlərindən faciənin yaşandığı bölgələrə türk dövlətlərindən xilasedici briqadaları göndərilib, onların da köməyi ilə dağıntılar altından onlarla vətəndaş çıxarılıb. Təşkilatın katibliyi təbii fəlakətdən zərər çəkmiş hər kəsə yardım göstərmək üçün səyləri davam etdirir.
Fevralın 6-da Türkiyəyə fəlakətin nəticələrinin aradan qaldırılması işində ümumilikdə dünyanın 99 dövləti yardım təklif edib. 20 ölkə Türkiyə əyalətlərində 23 səyyar hospital qurmağa hazır olduğunu bildirib, 45-dən artıq dövlət Türkiyə hökumətinin yardım çağırışına reaksiya verib. Onlarla dövlət və təşkilat Türkiyənin cənub-şərqində və Suriyanın şimal-qərbində xilasetmə işlərinə qoşula biləcəyini açıqlayıb. İspaniya və Avropa İttifaqının daha bir neçə üzvü Türkiyəyə dağıntıların sökülməsi üçün qurğular və axtarış-xilasetmə komandası göndərib. ABŞ da Türkiyə-Suriya sərhədinin «hər iki tərəfində» zəlzələdən zərər çəkmiş insanlara yardım etməyə hazır olduğunu bildirib. Lakin Vaşinqton bu işdə Suriya hökuməti ilə birbaşa əməkdaşlığın mümkün olmadığını da bəyan edib.
Türkiyə ilə münasibətləri heç də yaxşı olmayan Yunanıstan belə, təbii fəlakət zonasına 21 xilasedicidən ibarət komanda, 5 həkim, seysmoloji təhlükəsizlik sahəsində ekspertlər və inşaat mühəndisləri göndərib. İsrail hökuməti isə bölgədəki insanlara hərbçilərdən ibarət xilasedicilər komandası ilə töhfə verməyə çalışır. Baş nazir Binyamin Netanyahu, eyni zamanda Suriyaya yardımla bağlı diplomatik nümayəndəlikdən aldığı xahişi qəbul edib.

A major earthquake hit the southern Türkiye and northern Syria more than a week ago. Rescuers are still recovering bodies from under the rubble. Death toll from the disaster in both countries exceeds 35,000, with the UN warning that the final number can double. 80,278 people were affected and 6,444 buildings destroyed. A total of 11,302 reports of destruction have been received.
Currently, the death toll in Türkiye is 31,643, according to the latest data from the Turkish rescue organisation AFAD. Nearly 3,600 people died in Syria, where the disaster hit the northwest rebellious territories the hardest, leaving many people who have already lost their homes in the decade-long civil war.
The quake with a magnitude of 7.7 struck Türkiye on February 6. Its epicentre was 7-km deep in the Pazarcik area of the Kahramanmarash Province. The accident caused serious damages in the provinces of Hatay, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Malatya, Adiyaman, Şanlıurfa, Diyarbekir, Adana and Kahramanmarash.
It is estimated to be the most devastating for the country since the 1999 Marmara Sea disaster that killed more than 17,217 people. Turkish President Recep Tayyip Erdogan declared seven days of nationwide mourning for the victims of the disaster. According to the Confederation of Entrepreneurs and Businesses of Türkiye, the damage from the earthquake could exceed $84b, or about 10% of GDP, with about $70.8b of losses caused by residential buildings, $10.4b attributed to the national income and $2.9b to the workforce. These calculations were based on data from the 1999 earthquake.
"One nation, two states"
Once uttered by the national leader Heydar Aliyev to symbolise the fraternal relations between Azerbaijan and Türkiye, the essence of these words was confirmed this time too. Azerbaijan was the first country to provide immediate assistance to Türkiye.
Türkiye stood with Azerbaijan in the Garabagh war. Now Azerbaijan stands with Türkiye.
On the day of the disaster, President of Azerbaijan Ilham Aliyev called his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdogan to tell him that Azerbaijan and Türkiye have always been close to each other. Azerbaijan was deeply shocked to hear the news of the earthquake, which caused major human casualties and devastation. President Aliyev expressed condolences personally and on behalf of the Azerbaijani people to President Erdogan, the families of victims and brotherly Turkish people, and wished speedy recovery to the victims. President Aliyev said this was a major disaster and Azerbaijan shared all the burdens and tears of Türkiye. He then ordered to send rescue troops of the Ministry of Emergency Situations to Türkiye, visited the Turkish Embassy in Baku and left a note in the book of condolences.
Upon instructions from the First Vice-President of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, regular deliveries of humanitarian aid by air has been organised. This includes tents, bed clothes, medicines and other necessary tools and equipment for first aid. A team of doctors and nurses of the Azerbaijani Ministry of Defence left for Türkiye after the earthquake. Azerbaijan has deployed two field hospitals to the earthquake zone to provide medical services.
Azerbaijani Minister for Health Teymur Musayev instructed to allocate 2,000 beds in local hospitals for the victims of the disaster. Turkish citizens evacuated to our country—6 families with 10 children and 12 adults—were placed in the K. Farajov Pediatrics Research Institute.
"We always feel the support of Azerbaijanis"
Turkish television channel HaberGlobal ran a story Azerbaijan extends helping hand to Türkiye about the humanitarian aid deliveries to the earthquake zone by the order of President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva. The story mentioned that brotherly Azerbaijan, both its government and people, were the first to help Türkiye and showed how the volunteers of Public Association Regional Development of the Heydar Aliyev Foundation collected necessary things from the citizens of Baku to the victims of the tragedy. This aid is delivered to the zone of the incident by air. Azerbaijani citizens suffered deep pain in response to the tragedy in Türkiye. They continue to bring essential supplies, baby food, food, including canned food, as well as blankets, warm clothes, winter clothes and so on to the collection sites. There are so many donations that officials from the Ministry of Internal Affairs can hardly control the process.
Various state organisations, companies, the banking and private sectors of Azerbaijan are providing significant material assistance to Türkiye. 100 young volunteers from Azerbaijan, who left for Türkiye last week, immediately began providing assistance to the victims of the disaster. Rescuers of the Ministry of Emergency Situations of Azerbaijan (900 people) have so far saved 51 people, including 17 children, and pulled 618 dead bodies from the rubble. The State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) provides the emergency vehicles, fire crews and other special vehicles in Hatay, Adiyaman, Gaziantep, Kahramanmarash and Shanliurfa with free fuel. In addition, SOCAR provided support for the evacuation of Azerbaijani citizens from the disaster zone. 25 employees of the company, including three doctors, are directly involved in the search and rescue works.
Turkish officials and the people of Türkiye appreciate what Azerbaijan continues to do in the these difficult days. Locals do not hide their emotions and greet our volunteers with tears of joy.
President Erdogan thanked his Azerbaijani counterpart. "Just as we were by our brothers' side in the Garabagh war, so my brother Ilham and his entire team stand with us in this disaster. I personally thank the entire team led by Ilham Aliyev. I am very grateful to my Azerbaijani brothers," President Erdogan said.
"Azerbaijan was the first country to lend a helping hand to Türkiye amid the devastating earthquake in Kahramanmarash. This is the manifestation of the slogan One Nation, Two States and also an indicator that our countries share a common fate,” Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said at a joint press conference with his Azerbaijani counterpart Ceyhun Bayramov, who visited the affected Kahramanmarash province. Cavusoglu recalled that his Azerbaijani counterpart was the first foreign representative to express condolences in a telephone conversation and then visited the disaster zone in Türkiye. "Azerbaijan once again came to Türkiye's aid, just as it did when extinguishing the fires in Antalya and Mugla," Cavusoglu said.
"We always stand in solidarity with our Azerbaijani brothers. Indeed, the biggest support we received was again from the Azerbaijanis. All of Türkiye talks about the Azerbaijani citizen who loaded his household items into his old car and brought them to help. We always feel the support of the Azerbaijanis," Mehmet Altintas, responsible for humanitarian diplomacy at the Human Rights and Freedoms and Humanitarian Aid Foundation of Türkiye, said.
Searching for the Azerbaijani victims of the quake
The Azerbaijani embassy to Türkiye launched a hotline for the evacuation of its nationals from the earthquake zone. During the press conference in Kahramanmarash, Minister Ceyhun Bayramov confirmed that they have yet to receive any information about several Azerbaijani citizens missing in Türkiye after the disaster.
He noted that five Azerbaijani citizens have so far been reported dead as a result of the quake. "The relatives of one of them decided to bury him in Türkiye. The bodies of the rest have been delivered to Azerbaijan. There are nationals of Azerbaijan still remaining in the disaster zone and the search for them continues,” Minister Bayramov said.
As of writing, a total of 464 Azerbaijani citizens and their close relatives, which are the citizens of other countries, have been evacuated from the disaster zone, Aykhan Hajizade, head of the Press Service Department of the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs, reported. The evacuation process continues.
The rest of the Turkic world
The Turkic world has united to help and support Türkiye amid the aftermath of the devastating earthquake. Statements of solidarity and support have been issued by the Organisation of Turkic States (OTS). Authorities of the OTS member and observer states, as well as Azerbaijan, have dispatched their rescue teams, field hospitals, medical personnel, technical equipment and humanitarian aid to the disaster zone. The heads of state and government of the Turkic-speaking states expressed their condolences and words of support to the President of Türkiye in telephone conversations. The Secretary General of the OTS, Kubanychbek Omuraliev, expressed his condolences to the people and leadership of Türkiye, expressing solidarity with Ankara. Following the announcement of the national mourning period in Türkiye, all flags have been lowered at the headquarters of the Organisation of Turkic States.
Since the first days of the earthquake, rescue teams from Turkic countries have arrived in the affected areas of Türkiye. Thanks to their dedication, dozens of people have been rescued from under the rubble. The OTS secretariat continues to help the affected people.
On February 6, a total of 99 countries offered aid to Türkiye in the aftermath of the disaster. 20 states have expressed their readiness to deploy 23 field hospitals in Turkish provinces. More than 45 countries have responded to the urgent call for support from the Turkish authorities. Dozens of states and organisations have offered assistance for rescue works in the south-east of the country and north-west of neighbouring Syria, which have been hit by the earthquakes. Spain and several other EU member states have sent equipment for debris removal and search and rescue teams. The US stated its readiness to help people "on both sides" of the Turkish-Syrian border affected by the quake, with Washington ruling out direct engagement with the Syrian government. Greece, which has uneasy relations with Türkiye, has sent a team of 21 rescuers, five doctors, seismic safety experts and a civil engineer to the disaster area. Israeli authorities have dispatched an army rescue team to the region. Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has approved a request for humanitarian aid for Syria received through a diplomatic representative.