ASILILIQDAN QURTULMAQ
Azərbaycan özünün ərzaq təhlükəsizliyini təmin etmək üçün aqroparkların və klasterlərin inkişafını, qənaətcil irriqasiya sisteminin təşkilini, güzəştli kreditlərin verilməsini planlaşdırır
Qlobal ərzaq böhranı və bununla bağlı olan idxal inflyasiyasının artması Azərbaycana da çox mənfi təsir göstərib. Gələcəkdə belə risklərin qarşısının alınması isə aqrar-sənaye kompleksinin keyfiyyətcə transformasiyasını tələb edir. Bu istiqamətdə həyata keçirilən islahatların əsas məqsədi istehsalın bütün mərhələlərində xərclərin azaldılması və rentabelliyin artırılmasıdır. Hesab edilir ki, burada optimal həll yolu aqroparklar və iriləşdirilmiş təsərrüfatlar şəbəkəsinin genişləndirilməsi, aqrar-sənaye kompleksində vahid sahibkarlıq ekosisteminin yaradılması, həmçinin sektoral klasterləşmə və rəqəmsallaşma prosesinin sürətləndirilməsidir.
Problemlər və boşluqlar
Ümumiyyətlə, ötən il ərzaq və kənd təsərrüfatı xammalı, o cümlədən kənd təsərrüfatı istehsalında istifadə olunan gübrələr, müxtəlif kimyəvi və bioloji komponentlər daha da bahalaşıb. Eyni zamanda BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) araşdırmalarına əsasən, hazırkı böhran ərzaq idxalının əvəzetmə strukturunun zəif olduğu inkişaf etməkdə olan ölkələrdə kənd təsərrüfatı xammalının istehsalı və emalı sahəsində bir sıra texnoloji boşluqları üzə çıxarıb.
Azərbaycanda da bununla bağlı müəyyən problemlər var. Ölkənin bir sıra istiqamətlər üzrə idxalı əvəzetmə məsələsində təxminən 80%-də uğur əldə etməsinə baxmayaraq, qlobal ərzaq böhranı yerli kənd təsərrüfatı sənayesinin strukturunda dünya bazarlarında qeyri-sabitlik dövründə bu sahənin inkişafına mane olan və müxtəlif növ risklər yaradan “zəif nöqtələr”in olduğunu bir daha təsdiqləyib. Belə ki, fermer təsərrüfatları hələ də bitkiçilik sahəsi üçün gübrə və pestisidlərin idxalından, quşçuluq təsərrüfatları və heyvandarlıq kompleksləri isə kombinə edilmiş yem, yem əlavələri, vitamin məhsulları və vaksinlərin xaricdən tədarükündən asılıdır. Emal kompleksinin və qablaşdırma, qablama materialları, komplektləşdirici hissələr, xüsusi avadanlıq və xammal idxal edən müəssisələrin fəaliyyəti də idxal qiymətlərindən kifayət qədər asılıdır. Aydındır ki, inflyasiya amili sadalanan bütün istiqamətlərə güclü zərbə vurub və nəticədə, xaricdən xammal və komponentlər alan yerli istehsalçıların xərcləri artıb.
Bundan başqa, aşağı əmək məhsuldarlığı hələ də kənd təsərrüfatı istehsalının rəqabət qabiliyyətinə mənfi təsir göstərən ciddi problem olaraq qalır. Azərbaycanda işləyən əhalinin üçdə birindən bir qədər çoxunun kənd təsərrüfatı ilə məşğul olmasına baxmayaraq, bu sahənin ölkə iqtisadiyyatındakı payı uzun illərdir ÜDM-də 5% səviyyəsindədir. Üstəlik, son illərdə bununla bağlı vəziyyət bir az dəyişib.
Xatırladaq ki, 2022-ci ilin nəticələrinə əsasən, Azərbaycanda ümumi ÜDM artımı 4,6% təşkil edib və onun həcmi rekord göstəriciyə - 134 milyard manata yaxınlaşıb. Lakin hesabat dövründə ÜDM-nin ümumi strukturunda kənd və meşə təsərrüfatının, o cümlədən balıqçılığın payı cəmi 4,8%-ə yaxın olub. Azərbaycan əkinçilərinin məhsuldarlığının aşağı olmasının əsas səbəbi təsərrüfatların əksər hissəsinin orta hesabla 5-7 hektardan böyük olmamasıdır. Buna görə də əkinçilər üçün müasir aqrotexniki və suvarma həllərini tətbiq etmək texniki və maliyyə cəhətdən çətindir. Bunlar olmadan isə məhsuldarlıq azalır, məhsulların maya dəyəri isə artır. Müxtəlif hesablamalara görə, hələ də təxminən 200 000 kiçik fermer təsərrüfatı hər zaman tələb olunan keyfiyyət standartlarına cavab verə bilmir, həmçinin maliyyə və qabaqcıl texnologiyalara çıxışda problemlər yaşayır.
Maliyyə dəstəyini gücləndirmək
Bu yaxınlarda Bakıda keçirilən II Aqrobiznes Forumunda da kiçik fermer təsərrüfatlarının maliyyələşdirilməsi ilə bağlı problemlər müzakirə olunub. Kənd təsərrüfatı nazirinin müavini İlhamə Qədimova qeyd edib ki, Azərbaycanda mövcud kredit şərtləri fermerlərin böyük əksəriyyəti üçün müxtəlif səbəblərə görə əlverişli deyil: “Kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarının öz fəaliyyətlərini aqrotexniki normalara uyğun aparmaları üçün böyük həcmdə dövriyyə vəsaitlərinə ehtiyac var”.
“Eyni zamanda son illərdə aqrar sahəyə investisiya qoyuluşu, xüsusilə qeyri-dövlət mənbələri hesabına artıb. Bu sahəyə investisiya qoyuluşunda qeyri-dövlət mənbələrinin payı dövlət sektorunun payını üstələyib”,  - o vurğulayıb.
İ.Qədimova əlavə edib ki, aqrar-emal sahələrinə ayrılan kreditlərin əsas hissəsini dövlət büdcəsi hesabına verilən güzəştli kreditlər təşkil edir.
Qeyd edildiyi kimi, yaxın dövrə qədər aqrar sahənin güzəştli maliyyələşdirilməsinin əsas həcmi dövlət hesabına həyata keçirilirdi. Bu, maliyyə vəsaiti həmçinin Kənd Təsərrüfatı Kredit və İnkişaf Agentliyinin (AKİA) vasitəsilə müvəkkil kredit təşkilatları üzrə, o cümlədən Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun (SİF) agentləri olan banklar vasitəsilə və qismən də beynəlxalq donor proqramları çərçivəsində verilib. Kommersiya banklarının bu məsələyə dair fəallığının zəif olması isə bir neçə amillərə bağlıdır. Buraya əsasən sektoral risklərin (iqlim, suvarma və s.) yüksək səviyyədə olması, həmçinin kiçik fermerlər üçün sığortanın və banklar üçün likvid, cəlbedici girovun olmaması daxildir.
Buna baxmayaraq, aqrar təsərrüfatların bank maliyyələşdirilməsi ilə bağlı vəziyyət tədricən dəyişir. Belə ki, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Elektron Kənd Təsərrüfatı Sistemi (EKTİS) layihəsinin həyata keçirilməsi ilə avtomatlaşdırılmış informasiya sistemi qaydaya salınıb və 600 minə yaxın azərbaycanlı fermerin subsidiyalaşdırılması sahəsində sui-istifadə hallarının qarşısı alınıb. Üstəlik, kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarının güzəştli kreditləşdirilməsi mexanizminin genişləndirilməsində EKTİS sisteminin məlumat bazası da mühüm rol oynayıb, kiçik fermer təsərrüfatlarının sığorta riskləri və bank təminatına dair problemlərini xeyli azaltmaq mümkün olub.
Yeri gəlmişkən, forumun iştirakçısı, Aqrar Sığorta Fondunun İdarə Heyətinin sədr müavini Firdovsi Ağaşirinovun məlumatları da bunu təsdiqləyir: “Ötən il Azərbaycanda toplanan aqrar sığorta haqlarının məbləği 13,699 milyon manat olub ki, bu da 2021-ci illə müqayisədə 18% çoxdur. 2022-ci ildə bitkiçilik üzrə 8,773 milyon manat məbləğində sığorta haqqı yığılıb. Bu, 2021-ci illə müqayisədə 41% çoxdur”.
Üstəlik, ən böyük intensivlik arpa və buğdanın sığortasında müşahidə olunub - bu strateji əhəmiyyətli məhsullar bütün sığorta haqlarının təxminən 2/3 hissəsini təşkil edib. Bu gün ölkədə sığorta olunan fermerlərin ümumi sayı 385 min nəfərdir. Bu da bir neçə il əvvəlki göstəricidən xeyli çoxdur.
Kommersiya banklarının aqrar-sənaye kompleksinin kreditləşdirilməsinə münasibətinin tədricən dəyişməsində fermerlərin sığorta müdafiəsinin gücləndirilməsi və digər amillər əsas rol oynayıb. Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) Baş direktoru Toğrul Əliyevin sözlərinə görə, biznes kreditlərində kənd təsərrüfatı sahəsinə verilən kreditlərin həcmi əvvəlki illərə nisbətən artaraq 2022-ci ilin sonuna 22,5%-ə çatıb. Ümumilikdə, aqrar sektora verilən biznes kreditlərinin təxminən 2/3-i kommersiya banklarının vəsaiti, qalan hissəsi müxtəlif dövlət fondlarının iştirakı ilə formalaşıb.
Lakin bu, heç bir halda kənd təsərrüfatının maliyyələşdirilməsində dövlətin iştirakının azalması demək deyil. Əksinə, etibarlı və dayanıqlı ərzaq təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə 2023-cü ildə bu sahəyə büdcədən ayrılan vəsait 1,2 milyard manata çatdırılıb. Bu da ötən illə müqayisədə düz 20,5% çoxdur. Odur ki, cari və sonrakı illərdə aqrar sahədə məhsuldarlığın artırılması layihələrinin dövlət tərəfindən maliyyələşdirilməsi genişləndiriləcək. Söhbət aqroparkların, həmçinin iri taxılçılıq təsərrüfatlarının gələcək inkişafından, klasterləşmənin təşviqindən və kooperativ təsərrüfatçılıq formalarının dəstəklənməsindən, qənaətcil suvarma sistemlərinin tətbiqindən gedir. Belə ki, yaxın gələcəkdə müasir suvarma həlləri vasitəsilə torpaq sahələrinin 50 min hektardan 200 min hektara qədər genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Aqroparkları inkişaf etdirmək
Bu gün ölkənin aqrar sektorunun müasirləşdirilməsi istiqamətində dövlətin səylərinin əsas vektorunu aqroparkların inkişafı təşkil edir. Qeyd edək ki, xüsusən də onların reyestrinin yaradılması istiqamətində işlər yekunlaşıb. Ümumilikdə, son 8 ildə Azərbaycanın 32 rayonunda 239,3 min hektar sahədə ümumi layihə dəyəri 2,4 milyard manat olan 51 aqropark yaradılıb. Bunlardan 34-ü bitkiçilik, 14-ü bitkiçilik və heyvandarlıq, 1-i heyvandarlıq fəaliyyəti, 2-si isə çeşidləmə-qablaşdırma, emal və logistika sahələri üzrə ixtisaslaşıb.
“Hazırda 44 aqroparkda artıq istehsala başlanılıb və bu layihələrə 1,4 milyard manat investisiya yatırılıb: 4600-dən çox insan daimi işlə təmin olunub, 5200-dən çox insan mövsümi işlərə cəlb edilib. Gələcəkdə bu klasterlərdə 9,3 mindən çox insanın daimi əsaslarla məşğulluğunun təmin edilməsi nəzərdə tutulur”, - bu yaxınlarda Azərbaycanın İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Elşad Nuriyev bildirib.
O qeyd edib ki, aqroparklar taxıl və yem bitkilərinin istehsalında mühüm rol oynayır: “2022-ci ildə aqroparklarda 152 min ton buğda, 71 min ton arpa, 128 min ton qarğıdalı, 2,7 min ton soya, o cümlədən 55 min ton silos və 14 min ton qarayonca yetişdirilib”.
Bu gün aqroparklar ərzaq buğdası istehsalının 25%-dən çoxunu da təmin edir. Bu göstəricilər onunla izah olunur ki, bütün pivot və digər qənaətcil suvarma sistemlərinin təxminən 80%-i, bütün elevatorların təxminən dörddə biri, həmçinin soyuducu anbarlar, səpin buğda və digər bitkilərin yüksək məhsuldar toxumlarının istehsalı müəssisələri məhz burada cəmləşdirilib.
Bu tendensiyalar davam edəcək: 2023-cü ildə aqroparklarda 145 min ton ərzaq buğdasının yetişdiriləcəyi proqnozlaşdırılır. Bu da son deyil. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ötənilki fərmanına əsasən, müasir suvarma sistemlərindən istifadə olunmaqla, taxılın Dövlət Ehtiyatları Agentliyinə və un dəyirmanlarına təhvil verilməsi üçün müvafiq müqavilələr bağlanmaq şərtilə taxılçılıqla məşğul olan təsərrüfatlara 5 il müddətində əlavə subsidiyalar veriləcək. Beləliklə, alınan pivot və digər suvarma sistemlərinin təxminən 40%-nin dəyərinin dövlət tərəfindən subsidiyalaşdırılacağı, qalan vəsaitin isə güzəştli kreditlər hesabına təmin ediləcəyi gözlənilir.
E.Nuriyevin sözlərinə görə, daha bir yenilik qabaqcıl texnologiyalardan istifadə etməklə genişləndirilmiş təsərrüfatlara və aqrokomplekslərə aqropark statusunun verilməsi olacaq. Bu, onlara dövlət tərəfindən güzəştli kreditlər və müvafiq infrastruktur dəstəyi almaq hüququ verir. Sonuncu mühüm əhəmiyyət kəsb edən məqam odur ki, Sahibkarlığın İnkişafı Fondu 25 aqroparkın yaradılmasına 195 milyon güzəştli kredit ayırıb. Bundan əlavə, investisiya təşviqi sənədi verilmiş 27 aqropark texnika, texnoloji avadanlıqlar və qurğuların idxalına görə 44,7 milyon manat dəyərində güzəşt əldə edib.
Ətlik və südlük istiqamətli aqroparkların fəaliyyətinin genişləndirilməsi prosesi də sürətləndiriləcək: 2022-ci ildə 10 ixtisaslaşdırılmış aqroparkda 36,9 min ton süd və 2,3 min ton ət istehsal olunub. İri heyvandarlıq klasterlərinin inkişafı Qarabağ regionunun aqrar-sənaye kompleksinin əsas istiqamətlərindən biri olacaq. Oxşar təşəbbüslərə Zəngilan rayonunda Azərbaycan-Türkiyə “Dost Aqropark”ı daxildir. Burada birinci mərhələ çərçivəsində ötən il 3,5 min baş mal-qaranın saxlanması üçün təsərrüfatlar istifadəyə verilib və yem bazası yaradılıb.
Bir sözlə, son nəticədə sənaye klasterlərinin yaradılması onun iştirakçıları arasında qarşılıqlı əlaqəni gücləndirəcək. Buraya yeni texnologiyalara əlçatanlıq, risklərin bölüşdürülməsi, xarici bazarlara çıxış, elmi biliklərdən kollektiv şəkildə istifadə edilməsi və əsas istehsal vasitələrinə çıxış kimi məsələlərdə əlaqələrin gücləndirilməsi daxildir. Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədovun qeyd etdiyi kimi, məhz bu yola kənd təsərrüfatı istehsalının ildə orta hesabla 4% artım tempinə nail olmaq mümkün olacaq.

BREAKING FREE FROM DEPENDENCE
Immediate goals for Azerbaijan's food security: development of agriculture parks and clusters, thrifty irrigation mechanism, preferential lending
The global food crisis and the associated increase in imported inflation have had a very negative impact on Azerbaijan as well. Avoiding such risks in the future requires a transformation of the agro-industrial complex (AIC). The primary goal of reforms is to reduce costs and increase profitability at all stages of production. The optimal solution is to expand the network of agriculture parks and enlarged farms, create a unified business ecosystem in the agriculture sector, and accelerate the sectoral clustering and digitalisation.
Challenges and gaps
Rising prices for food and raw farming materials, as well as for fertilizers and various chemical and biological components used in agriculture intensified further last year. According to the UN Food and Agriculture Organization (FAO), the ongoing crisis revealed a number of technological gaps in the production and processing of raw farming materials in developing countries with a weak structure of food import substitution.
Azerbaijan is also suffering from similar problems. Despite around 80-percent import substitution rate in a number of areas in Azerbaijan, the global food crisis has once again confirmed the presence of thin spots in the structure of the local agriculture industry, which hinder the development of the sector and create various risks amid the global market instability. For instance, farms are still heavily dependent on imported fertilizers and pesticides for crop production, while poultry and livestock farms depend on external supplies of feeds, fodder supplements, vitamins, and vaccines. The whole processing complex and companies importing packaging, containers, components, special equipment and raw materials also heavily depend on import prices. Obviously, inflation has hit all these items hard, increasing the costs of local producers buying raw materials and components abroad.
Low labour productivity remains an equally difficult problem affecting the competitiveness of farming production. Despite over a third of the working population being engaged in the farming sector, its share in the national economy has remained within 5% of GDP for many years.
The situation has not changed much over the years. According to the results of 2022, the total GDP growth in Azerbaijan reached 4.6%, raising the GDP volume to ₼134b. However, agriculture, forestry and fisheries accounted for around 4.8% of total GDP during the reporting period.
The key reason for the low productivity of Azerbaijani farmers is associated with the size of land parcels processed by many farming households and being no more than 5-7 hectares. This makes it technically and financially difficult for farmers to apply modern technical and irrigation solutions. Without this, the crop yield decreases, increasing the cost of the final product. Small farms—around 200,000 according to various estimates—cannot always meet the required quality standards, and have problems with the access to funds and advanced technologies.
To improve financial support
The 2nd Agribusiness Forum recently held in Baku discussed a wide range of issues in the sector, including the problems of financing small farms. Deputy Minister of Agriculture Ilhama Gadimova noted that the current terms for commercial lending in Azerbaijan are unprofitable for this category of farms for a number of reasons. Farmers still need substantial working capital to carry out operations in accordance with agricultural norms.
"We can see the growth of investments in the farming sector in recent years, especially due to non-state sources, whose share today exceeds that of the state sector," Gadimova said, noting that a significant portion of soft loans for investment projects in the AIC processing industries is still provided from the state budget.
Not so long ago, the bulk of concessional financing for the sector has been provided by the state. In particular, through authorised credit organisations of the Agrarian Lending and Development Agency (AKİA), as well as through agent banks of the Entrepreneurship Development Fund (SİF) and partly through international donor programs. The weak involvement of commercial banks was mainly due to the high level of sector risks (climate, irrigation, etc.) and the lack of insurance for small farmers and liquid and attractive collateral for banks.
Nevertheless, the situation with bank financing of agrarian projects is gradually changing. With the introduction of the automated information system Electronic Farming (EKTİS) by the Ministry of Agriculture, it has been possible to administer order and eliminate violations related to the allocation of subsidies to about 600,000 Azerbaijani farmers. Thanks to the EKTİS database, it has been possible to significantly expand the mechanism of preferential lending to agricultural producers and to reduce the negative effects of insurance risks and bank collateral for small farms.
For instance, according to data provided by Firdovsi Aghashirinov, Deputy Chairman of the Agrarian Insurance Fund, the amount of insurance premiums collected last year reached almost ₼13.7m (+18% compared to the 2022 indicator). The crop farming sector had the greatest insurance activity last year—₼8.8m of insurance premiums collected (41% more than in 2021). Premiums collected from farmers producing barley and wheat  made about 2/3 of all the insurance premiums for these strategically important crops. Overall, the total number of insured farmers in Azerbaijan now reaches 385,000, which is significantly more than it was a few years ago.
Improving insurance coverage for farmers and other factors have played an instrumental role in the gradual change of commercial banks' position on lending to the agro-industrial sector. According to Toghrul Aliyev, Director General of the Central Bank of Azerbaijan, last year the volume of agricultural loans grew by 22.5% of the total volume of business loans by the end of 2022. In total, the share of funds of commercial banks accounts for about 2/3 of business loans issued to the agricultural sector, while the rest of the loan portfolio was formed thanks to various state funds.
But this does not mean a reduction in state financing of the farming sector. On the contrary, in order to ensure reliable and sustainable food security, budget allocations to the sector have been increased to ₼1.2b in 2023, which is 20.5% more than last year.
This year and in subsequent years, state funding for projects to increase productivity in the agricultural sector will be expanded. These include further development of agricultural parks, including large grain farms, promotion of clustering and support for cooperative farming forms, and introduction of economical irrigation systems. Thus, it is planned to expand the area of lands with modern irrigation solutions from 50,000 to 200,000 hectares.
To develop agriculture parks
Today, the key vector of government efforts to upgrade the farming sector is the development of agriculture parks, especially since the project on the creation of registry has been completed. In total, 51 agriculture parks in 32 districts of Azerbaijan have been formed on 239,300 hectares of land with total project cost of ₼2.4b in the last eight years. Of them 34 are specializing in crop farming, 14 in plant growing and livestock farming, 1 in cattle breeding, 2 in sorting-packaging, processing and logistics. "At present, production has been established in 44 agriculture parks, with ₼1.4b invested in these projects, more than 4,600 people permanently employed in the sector, over 5,200 people involved in seasonal works, and over 9,300 people expected to be permanently employed in these clusters in the future," Chairman of the Azerbaijan Agency for Economic Zone Development Elshad Nuriyev said recently. He added that agriculture parks play an instrumental role in the production of grain and fodder crops: 152,000 tons of wheat, 71,000 tons of barley, 128,000 tons of corn, 2.7 tons of soybeans, and 55,000 tons of silage and 14,000 tons of alfalfa were produced in them in 2022. Today, agriculture parks provide over 25% of food wheat production. It has been possible to achieve these figures because approximately 80% of all pivotal and other water-saving systems, about a quarter of all elevators, as well as cold storage facilities and high-yield seed production facilities for sowing wheat and other crops are concentrated in these parks.
The trend will continue. For example, it is expected to grow 145,000 tonnes of food wheat in agriculture parks in 2023. Moreover, according to the presidential decree issued last year, additional subsidies will be provided to grain farms for a period of 5 years subject to the use of modern irrigation systems and the conclusion of appropriate contracts for the delivery of grain to the State Reserve Agency and milling companies. It is expected that the cost of about 40% of the purchased irrigation systems will be subsidised by the state, with the rest to be provided through soft loans.
Another innovation, according to Nuriyev, will be granting agriculture park status to enlarged farms and AICs that apply advanced technologies. This will entitle them to preferential loans and appropriate infrastructural support from the state. The latter is very important, as SİF has so far provided 195 million soft loans for the creation of 25 agriculture parks. In addition, 27 parks backed with an investment incentive document have received ₼44.7m as benefits on imports of machinery, technological equipment and installations.
The expansion of agriculture parks in meat and dairy farming will also be accelerated. 36,900 tonnes of milk and 2,300 tonnes of meat were produced in 10 dedicated parks in 2022. The development of large livestock farming clusters will be one of the key areas of the AIC sector in the Garabagh region. Such projects include the Azerbaijani-Turkish Dost agriculture park in the Zangilan district, which has commissioned farms for 3,500 cattle in the first phase last year and created a respective fodder base.
Ultimately, the creation of sectoral clusters will strengthen interaction between their participants. This includes access to new technologies, risk sharing, access to foreign markets, sharing of scientific knowledge and access to key inputs. According to Orkhan Mammadov, Chairman of the Board of the Small and Medium-sized Business Development Agency (KOBİA) under the Ministry of Economy of Azerbaijan, this will make it possible to achieve an average annual growth rate of 4% in agriculture.