İrəvan ondan necə yararlanacaq?
Tarixdə siyasətçilərin bu və ya digər səbəbdən ölkədən qaçdığı bir çox hallar olub. Bununla bağlı, istənilən qədər nümunə çəkmək olar. Məsələn, 1917-ci ilin oktyabrında Müvəqqəti hökumətin başçısı Aleksandr Kerenskinin Petroqraddan iddialara görə qadın paltarında qaçışı (o özü bunu inkar edir), yaxud İranda şah rejiminin devrilməsindən sonra ölkənin ilk prezidenti seçilmiş Mehdi Bazarqanın qaçısı və s. O zaman antişah inqilabı islam inqilabına çevrilmiş, nəticədə, prezident İranı hicab geyərək, üstəlik, təyyarənin tualetində gizlənərək tərk etməyə məcbur olmuşdu.
İndi bu «seçilmişlər»in siyahısına Ruben Vardanyan da əlavə olunub. Doğrudur, o, öz ölkəsindən yox, Azərbaycandan qaçıb. Amma bu kriminal oliqarxın Rusiya vətəndaşlığından imtinasından sonra onun ölkəsi, ümumiyyətlə, yoxdur. Amma bu, başqa söhbətin mövzusudur.
Etibarlı mənbələrin məlumatına görə, Ruben Vardanyanı Qarabağdan Rusiya sülhməramlılarına məxsus yük maşınlarından birində utilizasiya olunmaq üçün nəzərdə tutulmuş hərbi geyim və alt paltarları ilə «birlikdə» çıxarıblar.
Bu, heç də ən yaxşı hərəkət vasitəsi deyil, lakin görünür, Vardanyanın başqa seçimi olmayıb. Amma utilizasiya məntəqəsinə gedən yük maşınında keçmiş oliqarxın da yer alması, bəlkə də, kimlər üçünsə rəmzi görünəcək.
Vardanyanın yüksəlişi və enişi
Separatçı «hökumət»də «dövlət naziri» elan olunmuş Vardanyanın özü Xankəndini tərk etdiyini təsdiqləmir və «Telegram» kanalında gah hansısa İspaniya qəzetinə müsahibəsi, gah da günün mövzusuna dair «moizə» ilə ortaya çıxır. Amma o, Qarabağdan qaçdığına dair xəbərləri təkzib də etmir. Halbuki o, məsələyə aydınlıq gəlməsi üçün «xalq arasına» çıxa, yaxud, heç olsasa «kabinet»inin «iclas»ını keçirə bilər. Hər halda, onun «hazırda burada olduğunu» təsdiqləyən ən yaxşı vasitə bu olardı. Belə görüntülər nə qədər gecikirsə, Vardanyanın qaçdığı haqda xəbərlərin həqiqət olduğunu düşünmək üçün əsaslar o qədər artır.
Bütün bunlarla yanaşı, Ruben Vardanyanın Xankədidən təcili qaçışını gözlənilməz də saymaq olmaz. Çünki Vardanyan qarşısına qoyduğu vəzifələrin heç birinin öhdəsindən gəlməyib və bu haqda istər KİV-də, istər ekspertlər arasında və ya «Telegram» kanallarında dəfələrlə danışılıb. O, nə Ermənistanda hakimiyyətə iddia etməsinə imkan verəcək «komanda» toplaya bilib, nə «qarabağlılar»ı birləşdirməyə nail olub. Bundan başqa, Vardanyanın yerli səhra komandiri Vitali Balasanyan ilə münasibətləri son həddədək gərginləşib. Belə vəziyyətdə Ruben Vardanyan üçün ən bayağı ifadə ilə desək, qorxmağa başlayıb.
Onun Qarabağa yollanan zaman oradakı siyasi terror ənənələri haqda məlumatlı olub-olmadığını demək çətindir. Görəsən, o, bilirdimi ki, Xankəndidə separatçı hərəkatın başladığı ilk dövrlərdən bu yana siyasi problemlər daha çox silah gücünə, partlayıcılarla, pəncərədən içəri qumbaraların atılması ilə həll edilib? İndi isə «Troyki Dialoq»un keçmiş rəhbəri Vitali Balasanyanla münaqişəsinin az qala hər separatçının silah daşıdığı bölgədə nə ilə bitə biləcəyini anlamaya bilməz. Ermənistan 2020-ci il noyabrın 10-da imzalanmış üçtərəfli bəyanatın tələblərinin əksinə olaraq, qoşunlarının bir hissəsini hələ də Qarabağdan çıxarmayıb, Rusiya sülhməramlıları isə onları tərk-silah etməyə tələsmir. Darmadağın olunmuş ordunun bu qalıqları Azərbaycan üçün strateji təhlükə yaratmırsa, Vardanyan üçün onlar birbaşa təhdiddir.
Vardanyan yerli əhalinin (sayı çox olmasa da) getdikcə artan narazılığına da məhəl qoymaya bilməz. Xankəndidə «varyaqlar»a o qədər rəhm etmirlər. Yerli klanlar arasındakı mübarizə isə davam edir. İndi Qarabağ erməniləri Vardanyanın onları cəlb etməyə çalışdığı avantüranın mümkün fəsadları haqda düşünməyə bilməzlər. Onun bölgədə «humanitar fəlakət» yaşandığı görüntüsünü yaratmaq üçün ərzaq məhsullarının talonla satışına qərar verməsi də öz yerində. Bir sözlə, Balasanyan və digər narazıların istinad edəcəkləri şəxs var. Belə vəziyyətdə Ruben Vardanyanın Qarabağdan «arxasına baxmadan» qaçması heç də təəccüblü deyil.
Vardanyanın gedişi, şübhəsiz ki, Qarabağda nikbinlik üçün ciddi səbəbdir. Hər halda, o, Qarabağ erməniləri ilə rəsmi Bakı arasında başlamış dialoqu pozub. İndi onun gedişi həmin dialoqun bərpasına zəmanət verməsə də, ən azı şans yaradır.
Çoxları əmindir ki, indi Qarabağda vəziyyətin ciddi şəkildə gərginləşməsi ehtimalı o qədər yüksək deyil. Ermənistan-Azərbaycan sərhədi isə fərqli məsələdir.
Tehranla İrəvanın planı nədir
Ermənistan-Azərbaycan sərhədi məsələsi siyasi gündəmə son dövrlərdə – 2020-ci ilin payızından sonra gəlib. Bu, Azərbaycanın Zəngilan və Qubadlını hərbi, Kəlbəcəri isə hərbi-siyasi yolla azad edərək, sərhədi nəzarətə götürməsindən sonra baş verib. O vaxtadək isə müəyyən ənənələr formalaşıb. Məsələn, sərhədçilər qışı nisbətən sakit dönəm sayırlar: dağları qart örtür, yüksəkliklərdə aktiv fəaliyyət mümkün olmur və bütün manevrləri yaza saxlamaq lazım gəlir.
Belə bir vəziyyətdə Azərbaycan KİV-də gözlənilməz məlumat yayılıb: Ermənistan İranla birlikdə sərhəddə silahlı təxribat hazırlayır. Əvvəl İranın azərbaycanlılara məxsus forma geymiş «inqilab keşikçiləri» erməni postuna, daha sonra isə erməni formasında olanlar Azərbaycan postuna hücum edəcəkmiş. Niyə? Sonradan bütün bunları Ermənistana gəlmiş avropalı müşahidəçilərə Azərbaycanın pozuculuğu kimi təqdim etmək üçün.
Maraqlıdır ki, Ermənistanın xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Edmon Marukyan dərhal məlumatı təkzib edib. Bu, Ermənistanın narahatlıq keçirdiyini və sızmış xəbərin əsassız olmadığını göstərən ilk əlamətdir.
Bütün bunlar, əlbəttə ki, Ermənistan və İran hökumətləri arasında fəaliyyətin koordinasiyasının səviyyəsi haqda düşünmək üçün ciddi əsaslardır. Bəs İrəvan bununla nəyə nail olmaq istəyir? Düşüncə Hitlerin «Qleyvits» əməliyyatını xatırladır – o zaman polyak hərbi forması geyinmiş alman cinayətkarların Almaniya radiosuna saxta hücumu təşkil edilmiş və bundan İkinci Dünya müharibəsinə başlanılması üçün bəhanə kimi istifadə olunmuşdu. Amma Ermənistan bu gün Azərbaycanla yeni müharibəyə atılmaq gücündə deyil və bu ssenarinin gerçəkləşəcəyi təqdirdə, onu faciəvi miqyaslı darmadağından başqa heç nə gözləmir.
Nikol Paşinyanın sərhədlərin delimitasiyası prosesini pozmaq niyyəti isə başqa məsələdir. O, nəinki bu prosesi, ümumilikdə postmünaqişə nizamlanmasını pozmağa çalışır. İrəvanın sovet illərində, xüsusilə isə Azərbaycanın həmsərhəd rayonlarını işğal altında saxladığı dövrdə ərazisini xeyli böyütdüyü sirr deyil. İndi delimitasiya ilə bağlı istənilən ssenarinin gerçəkləşməsi həmin ərazilərin geri qaytarılması anlamına gələcək. Odur ki, sülh müqaviləsinin imzalanması perspektivinin İrəvanı qorxutması təbiidir.
Bu arada, Ermənistan və Almaniyanın xarici işlər nazirləri Ararat Mirzoyan ilə Annalena Berbokun görüşü də kifayət qədər düşündürücüdür. Almaniyanın XİN başçısının sözlərindən belə məlum olub ki, Avropada Qarabağ erməniləri Azərbaycanın tərkibində milli azlıq hesab edilir. Deyilənlərdən bəlli olub ki, Avropa onlara xüsusi statusun verilməsinə çalışmaq niyyətində deyil və əsas gərginlik mənbəyi kimi, sərhədlərin hələ də razılaşdırılmamasını görür. Bu, əlbəttə ki, İrəvanın eşitmək istədikləri deyildi. Bundan başqa, onlar artıq anlamağa başlayırlar ki, sülh müqaviləsini Ermənistana sərf edən şərtlərlə imzalamaq mümkün olmayacaq. Nəticədə, İrəvan regionda istənilən vasitəçilik missiyasını davamlı olaraq əngəlləyir və vaxt uzadır.
Pozulmuş dialoqun səhnə arxası
Ermənistanla Azərbaycan arasında münasibətlərin nizamlanması ilə bağlı danışıqlar prosesində ikili vəziyyət yaranıb. Bir yandan tərəflər hər kəsi sülh müqaviləsi üzərində işləməyə çağırır. Digər tərəfdən isə danışıqlarda aşkar pauza yaranıb, Avropa İttifaqının çox şey vəd edən vasitəçiliyi praktik olaraq pozulub. O, Praqa danışıqlarında Aİ rəhbəri Şarl Mişeli lə yanaşı, Fransa prezidenti Emmanuel Makronun da iştirakından sonra pozulub. Məhz Makronun aşkar ermənipərəst mövqeyi Azərbaycanı fransızların vasitəçiliyindən imtinaya vadar edib. Nəzəri olaraq, Aİ-nin vasitəçiliyindən imtina olunmayıb, lakin qurumun regiona göndərdiyi ikinci müşahidə missiyası bunu da zərbə altına qoyur.
Belə bir vəziyyətdə ABŞ-ın vasitəçilik cəhdlərini artırması sanki, çox şey vəd edir. Lakin burada da söhbət hələ ki, yalnız dövlət katibinin köməkçisi səviyyəsində telefon zənglərindən gedir və dialoqa yalnız bəzi hallarda Entoni Blinkenin özü də qoşulur. Bununla yanaşı, hələlik nə üçtərəfli görüş var, nə də hərtərəfli plan. Bu, nəzəri baxımdan İrəvanı sevindirməlidir. Praktikada isə onlar bir məqamı anlamaya bilməzlər – istər sülh müqaviləsi olsun, istər olmasın, Azərbaycan həm sərhədlərin delimitasiyasına nail olacaq, həm də Zəngəzur dəhlizinin açılmasına.

How will Yerevan use it?
History is full of stories of politicians who fled from their countries for various reasons. For example, Alexander Kerensky, head of the Provisional Government, allegedly fled Petrograd (now St. Petersburg) in October 1917 having dressed as a woman (he denied it, though). Or, Mehdi Bazargan, Iran's first president, who was elected to office after the fall of the Shah's regime. When the anti-Shah revolution turned Islamic, he fled the country in a hurry, dressed as a woman in a hijab and hid in an aircraft’s lavatory.
Ruben Vardanian, who joins this cohort of the ‘chosen’, is also one of those escapees. However, he fled not from his own country, but from Azerbaijan. But after the criminal oligarch rejected Russian citizenship, he has no country of his own. This is a topic for another discussion anyway.
According to reliable sources, Ruben Vardanian was taken out of Garabagh in one of the trucks of the Russian peacekeepers troops, along with uniforms and underwear intended for disposal. Not the most comfortable way to travel, but Vardanian apparently got no other option. Some may even find it symbolic that the truck going to the recycling point also had a former oligarch.
Vardanian's rise and fall
The minister of state in the so-called separatist government of Garabagh has not officially confirmed his departure from Khankendi. He continues to regularly post on his Telegram account a link to his interview with a Spanish newspaper, and statements on relevant subjects. But apparently he is in no hurry to refute rumours of his departure. After all, to make the point clear, he could have appeared before the people or at least arranged a meeting of his cabinet, which would be the best evidence of his presence in Garabagh. But the longer his audiovisual pause drags on, the more reason to believe that Vardanian's flee is neither rumour nor speculation.
Meanwhile, his hasty departure from Khankendi should hardly come as a surprise. It has already been repeatedly mentioned in the media, in the expert community and in the Telegram account that Vardanian has not solved any of his missions. He failed to assemble a sufficiently significant team that would allow him to claim power in Armenia. Nor has he been able to unite the members of the Garabagh retinue. Moreover, his relations with local field commanders like Vitali Balasanian were tense. In this situation, Ruben Vardanian appears to have become simply afraid.
It is difficult to say whether he was aware of the local tradition of political terror when he travelled to Garabagh. Was he aware that political problems in Khankendi, when the separatist insurgency began, were most often solved by gunfire, explosive devices or a grenade thrown through a window? But now the former owner of the Troika Dialog cannot help but wonder what his conflict with Vitaly Balasanian could turn into under the current circumstances in Garabagh, which is teeming with weapons.
Contrary to the commitments made at the signing of the November 10, 2020 trilateral statement, Armenia has not withdrawn the remnants of its troops from Garabagh, while the Russian peacekeepers are in no hurry to disarm the military groups of separatists. But while these remnants of the defeated separatist army cannot pose a major, or rather strategic, danger to Azerbaijan, they are a direct and real threat to Vardanian.
Nor can Vardanian ignore the growing dissatisfaction of the local population, however small it is. Non-locals are not regarded well in Khankendi. Especially since the ongoing rivalry between the local clans. But now the Armenians of Karabakh have to think about the possible consequences of adventures Vardanian is trying to draw them into. It is also unlikely that they forgive him for the food stamps introduced earlier in support of the ranting about the alleged humanitarian disaster in the region. In short, Balasanian and other dissatisfied people have a solid ground to stand on. No wonder that in such a situation Vardanian preferred to flee without looking back, without thinking about comfort.
Vardanian's departure is undoubtedly a serious cause for optimism in Garabagh. He essentially disrupted the dialogue that the Karabakh Armenians were going to start with Baku. And now there is a chance, albeit not a guarantee, to resume the dialogue.
Many believe that the possibility of a serious escalation in Garabagh is low. The same can be hardly applied to the borderline between Armenia and Azerbaijan.
What is the intention of Tehran and Yerevan?
The border issue between Armenia and Azerbaijan has been on the political agenda since the autumn of 2020, when Azerbaijan took control of the border after the forceful liberation of Zangilan and Gubadli and military-political liberation of Kalbajar. Certain traditions have formed since. Winter in the border area is believed to be a relatively calm period—as the mountains are covered with snow, it is impossible to do active work on the heights, hence making one to postpone all manoeuvres till spring.
Meanwhile, a shocking report has unexpectedly appeared in the Azerbaijani media: apparently, Armenia and Iran are preparing a military provocation in the border area. First, the Iranian ‘guards of the revolution’, dressed in Azerbaijani uniform, will attack an Armenian post. Then, they will attack an Azerbaijani post dressed as Armenians. Why? In order to demonstrate this to the European observers in Armenia with tons of accusations against Azerbaijan.
Remarkably, Edmond Marukian, the ambassador-at-large, has quickly denied the news. A sure sign that Armenia is nervous and the leakage is not groundless.
Obviously, this is a very serious reason to question the degree of coordination between the Armenian and Iranian authorities. But what is Yerevan trying to achieve? The idea brings back to memory Hitler's infamous Gleiwitz operation—a staged attack on a German radio station by German criminals dressed in Polish military uniforms. The provocation was used as a pretext to start the Second World War. However, Armenia is hardly in a position to plan a new war with Azerbaijan and expect anything less than a catastrophic defeat.
On the other hand, Nikol Pashinian needs to derail the border delimitation process and the post-war settlement. It is no secret that Armenia appropriated considerable territories back in the Soviet period, and more lands during the occupation of the neighbouring Azerbaijani districts. Now, regardless of the delimitation scenario, they will have to return these lands. It is therefore natural that Yerevan is in awe of the imminent signing of a peace treaty.
The meeting between Armenian and German foreign ministers Ararat Mirzoyan and Annalena Baerbock gives considerable food for thought. The German minister made it clear that in Europe the Karabakh Armenians are regarded as a national minority within Azerbaijan, they do not intend to insist on a special status for them, and that the main cause of the tension is the lack of an agreed border. This is not at all what Yerevan wants to hear. Moreover, they are beginning to realise that a peace treaty will have to be signed on terms that are not the most favourable for Armenia. The result is that Yerevan consistently undermines all the mediation missions in the region, delaying them.
Backstage of thwarted dialogue
There is a dual situation in the negotiation process between Armenia and Azerbaijan. On the one hand, everyone is urge the sides to work on a peace treaty. On the other hand, there is an explicit pause in the talks. The once-promising mediation by the European Union is bogged down. It was derailed when French President Emmanuel Macron, along with Charles Michel, the President of the EU, took part in the Prague talks. Paris' explicitly pro-Armenian position forced Azerbaijan to reject the French mediation efforts categorically. Theoretically, Azerbaijan has not rejected the EU mediation yet, but the arrival of the second EU observer mission to the region risks to jeopardise this.
The intensification of US mediation in the region looks promising. But so far it has been limited to telephone calls by the Assistant Secretary of State, with Anthony Blinken joining the dialogue occasionally. However, we have yet to see trilateral meetings or a full-fledged plan involving the US delegation. In theory, this should please Yerevan. But in practice, they understand that with or without a peace treaty, Azerbaijan will push through both the delimitation of the borders and the Zangezur corridor. The only question is the price Armenia will have to pay for its stubbornness.