GÜCLÜ DOLLARIN ZƏİF TƏRƏFLƏRİ
Analitiklərin fikrincə, qlobal inflyasiyanın sabitləşməsi üçün ABŞ valyutasının möhkəmlənməsi tempi aşağı düşməlidir
Rusiya-Ukrayna müharibəsi bir çox qlobal iqtisadi proseslərin dəyişməsinə səbəb olub. Xüsusilə, ölkələr arasında ticarət əlaqələrində ABŞ dollarının üstünlük təşkil etməsi ilə bağlı problem yenidən aktuallaşıb. Rusiya dolların hökmranlığına son qoymaq məqsədilə digər ölkələrlə milli valyutalar əsasında qarşılıqlı hesablaşmalar yaratmaq üçün əlindən gələni edən zaman ABŞ valyutası yenidən güclənir.
Eyni zamanda amerikalı analitiklərin fikrincə, dünyanın əsas valyutasının zəifləməsinə ABŞ-ın özü də şad olardı. Belə ki, güclü dollar ticarət əməliyyatlarına mənfi təsir göstərir və onsuz da ölkənin “çox şişən” xarici borcunun daha da artmasına səbəb olur.
Məcburi deqloballaşma?
Dünyanın aparıcı sosioloji agentliyi sayılan “Gallup International”ın 64 ölkədə keçirdiyi sorğunun nəticələrinə əsasən, bu ölkələrin demək olar ki, hər ikinci sakini 25 ildən sonra ABŞ dollarının dominantlığını itirəcəyinə inanır. Üstəlik, respondentlərin üçdə biri Avropa İttifaqını (Aİ) ölkələrinin iqtisadi tərəfdaşı kimi görmək istəyir.
Eyni zamanda “Əl-Cəzirə”nin məlumatına görə, Rusiya, Çin, Hindistan, Argentina, Braziliya, Cənubi Afrika Respublikası, həmçinin Yaxın Şərq və Cənub-Şərqi Asiya dövlətləri daxil olmaqla, bir çox ölkələr artıq ABŞ dollarından asılılığın azaldılmasına yönəlmiş mexanizmlərin öyrənilməsini sürətləndirib. Lakin analitiklərin fikrincə, dolları “dəfn etmək” hələ tezdir, çünki hazırda onun adekvat əvəzi yoxdur.
Yeri gəlmişkən, SWIFT-in məlumatına əsasən, 2023-cü ilin əvvəlində ABŞ valyutasının beynəlxalq hesablaşmalarda payı ötən ilin sonu ilə müqayisədə 1,77 faiz bəndi azalıb. Lakin dollar beynəlxalq hesablaşmalarda hələ də təsiredici 40,12%-lik paya malikdir.
Beynəlxalq iqtisadi ictimaiyyətdə deqloballaşma və dünyada bir neçə blokun formalaşması ilə bağlı söhbətlər uzun müddətdir ki, gedir. Üstəlik, Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) artıq xəbərdarlıq edib ki, geosiyasi təlatümlər fonunda dünyanı iqtisadiyyatın fraqmentasiyası gözləyir və deqloballaşma ümumi problemlərin (məsələn, iqlim) həllinə mane olacaq. İsveçrənin “Credit Suisse” bankının “Dünya Monetar Sisteminin Gələcəyi” adlı yanvar hesabatında qeyd edilib ki, hətta geosiyasi və iqtisadi sarsıntılar olmasa belə, perspektivdə ABŞ dollarının qlobal ehtiyat valyuta kimi rolunun zəifləməsi ehtimalı var. Bankın analitiklərinin fikrincə, buna “üzən məzənnə”yə keçid edən ölkələrin sayının artması, mərkəzi bankların sanksiya risklərini azaltmaq istəyi, həmçinin mərkəzi banklar arasında valyuta svop xətlərinin əlçatan olması şərait yaradacaq. Amma “Credit Suisse” bankı hesab edir ki, yeni qlobal hegemon valyutanın yaranması ehtimalı azdır, çünki hər bir ölkənin yeni hegemon valyutaya böyük etimadı olmalıdır.
“Reuters” xəbər agentliyi mənbələrə istinadən məlumat yayıb ki, Hindistan Rusiyaya qarşı sanksiyalardan sonra bu ölkənin neftini BƏƏ dirhəmi və rubl ilə alır. Bu səbəbdən, beynəlxalq neft ticarətində ABŞ dollarının uzunmüddətli hökmranlığı zəifləməyə başlayıb. Agentliyin məlumatına görə, son üç ayda Moskva ilə bir neçə yüz milyon dollar ekvivalentində neft sövdələşmələri bağlanıb.
“Reuters”in mənbələri bildiriblər ki, Dubayda fəaliyyət göstərən bəzi treyderlər, o cümlədən “Qazprom” və “Rosneft” son həftələrdə 1 bareli 60 dollardan yuxarı olan Rusiya neftinin müəyyən növlərini qeyri-dollar ödənişləri müqabilində satırlar. Qeyd edilib ki, belə tədarüklər Rusiyanın Hindistana ümumi satışlarının kiçik bir hissəsini təşkil edir və güman ki, sanksiyaları pozmur. Bundan başqa, bəzi Rusiya şirkətləri ABŞ dollarından asılı olmamaq üçün hindistanlı tərəfdaşlarla hesablaşmaları rupi ilə aparmağa başlayıblar.
Lakin bu vəziyyətlə bağlı hər şey ilk baxışdan göründüyü qədər rahat deyil. Belə ki, Hindistan rupisinə keçən neft ixracatçıları artıq problemlərlə üzləşiblər. Belə ki, “Deutsche Bank”ın hesablamalarına əsasən, Rusiyadan Hindistana ixrac ayda 4-5 milyard dollar, idxal isə bir neçə yüz milyon dollar təşkil edir. Eyni zamanda Hindistan Mərkəzi Bankı Moskva birjasında rupi ilə ticarətə icazə vermir. Hazırda rupi ilə ticarət əməliyyatını lazımi həcmdə heç yerdə reallaşdırmaq mümkün deyil. Ekspertlərin fikrincə, Asiya və Afrika ölkələri üçün vahid valyuta meydana gəlmədən dolların əvəz edilməsi ən yaxşı halda uzaq perspektivdə mümkündür.
Güc var, investisiya lazım deyil?
Bütün bunların fonunda ABŞ dolları hesablaşmalar üçün ən populyar valyutaların reytinqində lider mövqedədir. Beynəlxalq sistemə görə, avro 2023-cü ilin yanvarında ikinci yerdə, Böyük Britaniya funtu isə üçüncü yerdə qərarlaşıb. İlk beşliyə Yaponiya yeni və Çin yuanı daxil idi. 2023-cü ilin yanvarında ötən ilin dekabrı ilə müqayisədə avronun payı 36,34%-dən 37,88%-ə, funt-sterlinqin 6,08%-dən 6,57%-ə, yenin isə 2,88%-dən 3,15%-ə yüksəlib. Lakin yuanın payı 2,15%-dən 1,91%-ə düşüb.
Keçən il ABŞ dolları son 20 ilin ən yüksək həddinə çatmasına baxmayaraq, bu göstəricilər qeydə alınıb. Buna ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin faiz dərəcələrini artırmaq siyasəti kömək edib. Üstəlik, bu məsələdə enerji resurslarının qiymətlərinin artması rol oynayıb. Bundan sonra baş verənlər əsasən inflyasiyanın nəzarət altına alınıb-alınmamasından və iqtisadiyyatın nə qədər yumşaq olmasından asılı olacaq.
Bəzi analitiklər bu ilin ikinci yarısında dolların kəskin şəkildə zəifləməyə başlayacağına və bunun qlobal iqtisadiyyata müsbət təsir edəcəyinə əmindirlər. Üstəlik, “Societe Generale”nin bir qrup iqtisadçısının araşdırması göstərir ki, ABŞ dolları dünyanın ən çox ticarət əməliyyatlarının aparıldığı G10 ölkələrinin valyutaları arasında ən zəifi olacaq.
Lakin bir çox ekspertlər deyirlər ki, dollar iqtisadi və siyasi böhran zamanı bütün dünyada insanlar üçün əsas investisiya vasitəsi kimi göründüyü üçün azı 2023-cü ildə də güclü qalacaq. Qlobal investorlar ABŞ dollarına sərmayə qoyarkən digər valyutaları satırlar. Analitiklərin fikrincə, dolları alan zaman onun dəyəri artır. Odur ki, digərlərinin satışı isə onların dəyərini aşağı salır.
Bəs ABŞ dolları ilə bağlı cərəyan edən hadisələr niyə dünya ölkələrində istehsalçılar və istehlakçılar üçün bu qədər vacibdir? Məsələ burasındadır ki, bir çox dövlətlər idxal və ixrac üçün məhz bu valyutadan istifadə edir. Buna görə də dolların gücü birbaşa istehlakçıların ödədiyi qiymətlərə və iş adamlarının gözlədiyi mənfəətin miqdarına təsir göstərir. Məsələn, öz milli valyutası olan, lakin idxalda dollardan istifadə edən ölkə üçün ABŞ valyutasının daha bahalı olması onun xaricdən aldığı məhsulların qiymətlərinin artmasına səbəb olur. Bu o deməkdir ki, ixracı idxaldan çox olan ölkələr daha güclü dollardan faydalanmağa meyillidir və əksinə.
ABŞ-da da bu vəziyyət narahatlıqla izlənilir. Xüsusilə transmilli şirkətlər dolların güclü olmasından narazıdır: “LPL Financial”ın baş qlobal strateqi Kuinsi Krosbinin fikrincə, “S&P”nin siyahısında olan 500 şirkəti gəlirlərinin təxminən 30%-ni ABŞ-dan kənar bazarlarda əldə edir.
“Güclü dolları beynəlxalq qazanc və səhmlərin dinamikası baxımından, ABŞ investorlarının inkişafının qarşısını alan amil olub”, - “Wells Fargo”nun analitikləri düşünürlər.
Ən əsası, onlar hesab edirlər ki, bu, bütün sərhədləri aşan ABŞ-ın milli borcu üçün təhdid yaradır. Əgər amerikalı qanunvericilər borc limitinin artırılması ilə bağlı razılığa gəlməsələr, bu ölkə yayda və ya payızın əvvəlində maliyyə öhdəlikləri üzrə defoltla üzləşə bilər. Bu, potensial olaraq ABŞ-ın kredit reytinqinin çox ciddi şəkildə aşağı düşməsinə və dolların bahalaşmasına səbəb ola bilər, çünki bu halda investorlar ABŞ-dakı səhmlərini satmağa və maliyyə vəsaitlərini daha təhlükəsiz valyutalara köçürməyə başlayacaqlar.
“Bu, şübhəsiz ki, dolların dünya üzrə əməliyyatlarda istifadə olunan ehtiyat valyuta rolunu zəiflədəcək. Amerikalılar - bir çox insan - işlərini itirəcək və təbii ki, onların borcları artacaq”, - ABŞ-ın maliyyə naziri Canet Yellen bu ilin yanvarında CNN-ə bildirib.
Manat istənilən halda sabitdir
Bəs ABŞ valyutası ilə bağlı proqnozlar fonunda Azərbaycan manatını nə gözləyir? Maliyyə naziri Samir Şərifov bildirib ki, Azərbaycana böyük məbləğdə valyuta daxilolmaları fonunda manatın məzənnəsi kəskin şəkildə möhkəmlənə bilər ki, bunun da bir sıra mənfi təsirləri ola bilər: “Manatın bahalaşması xüsusilə ixracla məşğul olan şirkətlərimizə problem yarada bilər”.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının sədri Taleh Kazımov isə dəfələrlə bəyan edib ki, AMB bu il də sabit məzənnə rejiminin tətbiqinə çalışacaq: “2023-cü ilin dövlət büdcəsi hazırlanarkən ABŞ dollarının məzənnəsi 1,7 manatdan götürülüb. Məzənnənin sabitliyi makroiqtisadi sabitlik üçün vacibdir”.
Bu arada, deputat Vüqar Bayramov hesab edir ki, il ərzində qlobal proseslərə, xüsusən də regional dəyişikliklərə reaksiya istisna deyil: “Manatın kursuna təsir göstərən əsas iqtisadi amillər ölkəyə daxil olan valyutanın həcmi, eyni zamanda Dövlət Neft Fondu tərəfindən hərraca çıxarılan valyutanın məbləğidir. Valyutaya olan tələbin əhəmiyyətli hissəsi Neft Fondu tərəfindən ödənilir. Bu baxımdan, Neft Fondunun hərraca çıxardığı vəsaitlərin həcmi dollara olan tələbin ödənilməsində çox önəmlidir. Bu da təbii ki, manatın məzənnəsi baxımından vacib hesab olunur. Təbii ki, xarici ticarət tərəfdaşlarımızda milli valyutalarının məzənnələrindəki dəyişikliklər də iqtisadi amillərdən biridir. Azərbaycanda hələ məzənnə rejimi tətbiq edilməyib. Mərkəzi Bank prosesə birbaşa müdaxilə imkanını özündə saxlayır. Buna görə də bu il manatın məzənnəsi birbaşa olaraq Azərbaycan Mərkəzi Bankının qərarından asılıdır”.
Moskva Birjasının İdarə Heyətinin sədri Sergey Drozdovun fikrincə, məzənnəni uzun müddət sabit saxlamaq üçün güclü iqtisadiyyat və büdcə ilə hər şey qaydasında olmalıdır: “Görünür, Azərbaycanda vəziyyət məhz belədir. Ölkə o qədər də böyük deyil, enerji resurslarını ixrac edir və qarşıya qoyulan vəzifələrin öhdəsindən uğurla gəlir. Azərbaycan vətəndaşları üçün də qeyri-sabit manatdansa, sabit məzənnə ilə yaşamaq daha sərfəlidir”.
Qeyd edək ki, xarici ticarət əməliyyatlarında milli valyutalarla qarşılıqlı hesablaşmalar mövzusu artıq bir ildən çoxdur ki, Azərbaycanın dövlətlərarası danışıqlarının gündəmindədir. Xüsusilə Türkiyə və Rusiya ilə belə müzakirələr aparılıb. Bundan başqa, artıq bu il Moskva Birjası valyuta bazarında Azərbaycan manatı ilə ticarətə başlamağı planlaşdırır.
Hər halda, indiyədək bütün bu təklif və layihələr üzrə müzakirə və danışıqlar icra mərhələsinə çatmayıb. Buna görə də, qarşılıqlı ticarət hesablaşmalarında ABŞ dollarının hegemonluğunun tezliklə sona çatması barədə danışmaq hələ tezdir. Odur ki, ABŞ valyutasının qlobal məzənnə siyasətinin perspektivlərinə diqqət yetirmək daha yaxşı olardı.

WEAKNESSES OF STRONG DOLLAR
The Russian-Ukrainian war has changed many global economic processes. Among other things, it has made relevant the problem of the dominance of the US dollar in trade relations between the countries. While Russia is trying its best to establish mutual settlements with other countries on the basis of national currencies and assures that it will put an end to dollar's hegemony, the US currency is getting stronger again.
In parallel, analysts argue that the US would only welcome a weaker dollar, as a strong one negatively affects trade transactions and increases the country's huge foreign debt.
Forced de-globalisation?
Almost every second resident in 64 countries believes that the US dollar will lose its global dominance in 25 years, according to a survey by Gallup International, the world's leading polling agency. And a third of respondents would like to see the EU as their country's economic partner.
According to Al Jazeera, many countries, including Russia, China, India, Argentina, Brazil, South Africa, as well as the Middle East and Southeast Asia, have already accelerated the studies of mechanisms to reduce dependence on the US dollar. However, according to analysts, it is too early to forget the dollar, as there is no adequate replacement for it yet.
According to SWIFT, although the share of the US currency in international settlements fell by 1.77pp in early 2023 (compared to the end of 2022), it still stands at an impressive 40.12%.
The global economic community has long been discussing de-globalisation and the formation of several global blocs. The IMF has already warned about the fragmentation of world amid the geopolitical upheaval and de-globalisation, which will only hinder the solution of common problems, such as climate change.
Even without geopolitical and economic crises, the dollar's role as the world's reserve currency is likely to weaken in the long term, according to the January report The Future of the World Monetary System by Credit Suisse. Analysts of the bank believe that the spread of floating exchange rates, the desire of central banks to reduce risks associated with sanctions and the availability of currency swap lines between central banks will contribute to this. At the same time, the emergence of a new global hegemon currency is unlikely, as it requires a high level of trust from each of the countries, Credit Suisse stated.
According to Reuters, India began undermining the long-standing dominance of the dollar in international oil trade as soon as it started buying Russian oil for UAE dirhams and roubles in the wake of sanctions.
According to the agency, oil deals with Moscow over the past three months have reached "several hundred million dollars". Some Dubai-based traders, as well as Gazprom and Rosneft, were seeking non-dollar payments for certain niche grades of Russian oil, which have been selling at above $60 a barrel in recent weeks. This is a small share of Russia's total sales to India which probably do not violate sanctions. Also, some Russian companies have switched to rupee settlements with Indian partners to avoid dependence on US dollars.
But the situation is not as smooth as it might appear at first glance. For example, the exporters of oil who switched to Indian rupees in payments have already had problems. Deutsche Bank estimates the monthly volume of Russian exports to India at $4-5 billion and imports from India at the hundreds of millions of dollars. At the same time, the Indian central bank does not give permission for trading in rupees on the Moscow exchange. Currently, there is simply nowhere to sell them in the required volume. Without the single currency for the countries of Asia and Africa, substituting the US dollar may be possible in the very distant future, experts conclude.
Got the power? What about investment?
The US dollar continues to lead the ranking of the most popular currencies for payments. According to the international system, Euro and British pound were the second and third leading currencies in January 2023. The Japanese yen and the Chinese yuan are in the top five as well. Compared with December, Euro's share rose from 36.34 to 37.88%, pound's from 6.08 to 6.57% and yen's from 2.88 to 3.15% in January 2023. At the same time, the share of yuan fell from 2.15% to 1.91%.
Incidentally, the US dollar hit a 20-year high last year thanks to the Federal Reserve's policy of raising interest rates, with high energy prices also playing a part. What happens next largely depends on whether inflation is brought under control and how soft the economy proves to be.
Some analysts believe that the dollar will begin to weaken sharply in the second half of this year, which will have a positive impact on the global economy. Moreover, a study by a group of economists at Société Générale suggests that the dollar will be the weakest of the G10 currencies, which are among the world's top 10 most widely traded currencies.
Yet, many experts argue that the dollar will remain strong for at least until the end of 2023, as it is regarded as the primary investment vehicle during the existing economic and political turmoil. When global investors invest in US dollars, they sell other currencies. Buying dollars raises the value of the dollar, while selling other currencies lowers their value, analysts said.
Why is the ongoing process with the dollar so important to producers and consumers around the world? In fact, many nations use this currency for imports and exports. The strength of the dollar directly affects the prices that consumers pay and the amount of profit that businesses can expect to make.
For example, in a country paying for imports in dollars, a more expensive dollar increases the cost of goods they buy abroad. This means that countries whose exports outweigh imports tend to benefit from a stronger dollar, and vice versa.
The US is observing the situation with no less apprehension. Multinational companies are particularly unhappy about strong dollar: according to Quincy Crosby, chief global strategist at LPL Financial, about 30% of all S&P 500 companies' revenues come from markets outside the US.
"The strong US dollar has been a drag on international earnings and stock performance for US investors," Wells Fargo analysts report.
The main thing they point to is the danger for US public debt, which has already gone beyond even all the unimaginable limits. This has made relevant discussions in the US about the likelihood of default in the summer or early autumn if lawmakers do not agree to raise the debt ceiling. This can potentially lead to a catastrophic downgrade of the US credit rating and cause the dollar to rise as investors begin to sell off their US assets and move money into safer currencies. "This will certainly undermine the dollar's role as a reserve currency that is used in transactions around the world. And many Americans will lose their jobs. And, of course, their borrowing costs will rise," the US Treasury Secretary Janet Yellen told CNN in January.
Manat is stable anyway
What about the Azerbaijani manat amid the forecasts on the US currency? According to Azerbaijan's Minister of Finance, Samir Sharifov, the manat exchange rate can strengthen sharply due to the large amounts of foreign currency earnings. This can have a number of negative consequences. "The strengthening of the manat may create problems, especially for our exporting companies," Sharifov said.
However, the Governor of the Central Bank of Azerbaijan, Taleh Kazimov, has repeatedly said that this year the CBA would also try to continue its policy of stable exchange rate. "The state budget for the next year is based on the exchange rate of manat to the US dollar equal to ₼1.7. Stability of the exchange rate is important for macroeconomic stability," Kazimov said.
Meanwhile, member of parliament, Vugar Bayramov, believes that the reaction to global processes, especially regional changes, is possible throughout the year. "The main economic factors affecting the exchange rate of the manat are the volume of currency coming into the country, as well as the amount of currency sold at auctions held by the State Oil Fund (SOFAZ). SOFAZ provides a significant portion of the demand for currency. The amount of auctioned money is very important to meet the demand for dollars and in terms of the manat's exchange rate, given that our foreign partners also consider the exchange rate of their national currencies as one of the economic factors. Azerbaijan has not yet introduced an exchange rate regime. The Central Bank still has the right to directly intervene in the process. Therefore, changes in the exchange rate of the manat this year will directly depend on the position of the Central Bank," Bayramov said.
According to Sergei Drozdov, chairman of the Moscow Exchange, keeping the exchange rate stable for a long time requires a strong economy and budget. "Apparently, this is the case in Azerbaijan. The country is not so big, it continues to export energy resources and is doing well. It is more profitable for the people of Azerbaijan to live with a stable exchange rate for manat than with a volatile one," Drozdov said in his interview with local media.
The issue of mutual settlements in foreign trade transactions in national currencies has been on the agenda of interstate negotiations in Azerbaijan for several years. In particular, such discussions have been held with Turkey and Russia. Moreover, this year the Moscow Exchange plans to start trading in Azerbaijani manat.
However, all these proposals and projects still remain at the level of discussions and negotiations only. It is too early to talk about the imminent end of the dollar's hegemony in trade settlements. It is better to focus on the prospects of its global exchange rate policy.