GÜCLÜ DOLLARIN ZƏİF TƏRƏFLƏRİ
Analitiklərin fikrincə, qlobal inflyasiyanın sabitləşməsi üçün ABŞ valyutasının möhkəmlənməsi tempi aşağı düşməlidir
Rusiya-Ukrayna müharibəsi bir çox qlobal iqtisadi proseslərin dəyişməsinə səbəb olub. Xüsusilə, ölkələr arasında ticarət əlaqələrində ABŞ dollarının üstünlük təşkil etməsi ilə bağlı problem yenidən aktuallaşıb. Rusiya dolların hökmranlığına son qoymaq məqsədilə digər ölkələrlə milli valyutalar əsasında qarşılıqlı hesablaşmalar yaratmaq üçün əlindən gələni edən zaman ABŞ valyutası yenidən güclənir.
Eyni zamanda amerikalı analitiklərin fikrincə, dünyanın əsas valyutasının zəifləməsinə ABŞ-ın özü də şad olardı. Belə ki, güclü dollar ticarət əməliyyatlarına mənfi təsir göstərir və onsuz da ölkənin “çox şişən” xarici borcunun daha da artmasına səbəb olur.
Məcburi deqloballaşma?
Dünyanın aparıcı sosioloji agentliyi sayılan “Gallup International”ın 64 ölkədə keçirdiyi sorğunun nəticələrinə əsasən, bu ölkələrin demək olar ki, hər ikinci sakini 25 ildən sonra ABŞ dollarının dominantlığını itirəcəyinə inanır. Üstəlik, respondentlərin üçdə biri Avropa İttifaqını (Aİ) ölkələrinin iqtisadi tərəfdaşı kimi görmək istəyir.
Eyni zamanda “Əl-Cəzirə”nin məlumatına görə, Rusiya, Çin, Hindistan, Argentina, Braziliya, Cənubi Afrika Respublikası, həmçinin Yaxın Şərq və Cənub-Şərqi Asiya dövlətləri daxil olmaqla, bir çox ölkələr artıq ABŞ dollarından asılılığın azaldılmasına yönəlmiş mexanizmlərin öyrənilməsini sürətləndirib. Lakin analitiklərin fikrincə, dolları “dəfn etmək” hələ tezdir, çünki hazırda onun adekvat əvəzi yoxdur.
Yeri gəlmişkən, SWIFT-in məlumatına əsasən, 2023-cü ilin əvvəlində ABŞ valyutasının beynəlxalq hesablaşmalarda payı ötən ilin sonu ilə müqayisədə 1,77 faiz bəndi azalıb. Lakin dollar beynəlxalq hesablaşmalarda hələ də təsiredici 40,12%-lik paya malikdir.
Beynəlxalq iqtisadi ictimaiyyətdə deqloballaşma və dünyada bir neçə blokun formalaşması ilə bağlı söhbətlər uzun müddətdir ki, gedir. Üstəlik, Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) artıq xəbərdarlıq edib ki, geosiyasi təlatümlər fonunda dünyanı iqtisadiyyatın fraqmentasiyası gözləyir və deqloballaşma ümumi problemlərin (məsələn, iqlim) həllinə mane olacaq. İsveçrənin “Credit Suisse” bankının “Dünya Monetar Sisteminin Gələcəyi” adlı yanvar hesabatında qeyd edilib ki, hətta geosiyasi və iqtisadi sarsıntılar olmasa belə, perspektivdə ABŞ dollarının qlobal ehtiyat valyuta kimi rolunun zəifləməsi ehtimalı var. Bankın analitiklərinin fikrincə, buna “üzən məzənnə”yə keçid edən ölkələrin sayının artması, mərkəzi bankların sanksiya risklərini azaltmaq istəyi, həmçinin mərkəzi banklar arasında valyuta svop xətlərinin əlçatan olması şərait yaradacaq. Amma “Credit Suisse” bankı hesab edir ki, yeni qlobal hegemon valyutanın yaranması ehtimalı azdır, çünki hər bir ölkənin yeni hegemon valyutaya böyük etimadı olmalıdır.
“Reuters” xəbər agentliyi mənbələrə istinadən məlumat yayıb ki, Hindistan Rusiyaya qarşı sanksiyalardan sonra bu ölkənin neftini BƏƏ dirhəmi və rubl ilə alır. Bu səbəbdən, beynəlxalq neft ticarətində ABŞ dollarının uzunmüddətli hökmranlığı zəifləməyə başlayıb. Agentliyin məlumatına görə, son üç ayda Moskva ilə bir neçə yüz milyon dollar ekvivalentində neft sövdələşmələri bağlanıb.
“Reuters”in mənbələri bildiriblər ki, Dubayda fəaliyyət göstərən bəzi treyderlər, o cümlədən “Qazprom” və “Rosneft” son həftələrdə 1 bareli 60 dollardan yuxarı olan Rusiya neftinin müəyyən növlərini qeyri-dollar ödənişləri müqabilində satırlar. Qeyd edilib ki, belə tədarüklər Rusiyanın Hindistana ümumi satışlarının kiçik bir hissəsini təşkil edir və güman ki, sanksiyaları pozmur. Bundan başqa, bəzi Rusiya şirkətləri ABŞ dollarından asılı olmamaq üçün hindistanlı tərəfdaşlarla hesablaşmaları rupi ilə aparmağa başlayıblar.
Lakin bu vəziyyətlə bağlı hər şey ilk baxışdan göründüyü qədər rahat deyil. Belə ki, Hindistan rupisinə keçən neft ixracatçıları artıq problemlərlə üzləşiblər. Belə ki, “Deutsche Bank”ın hesablamalarına əsasən, Rusiyadan Hindistana ixrac ayda 4-5 milyard dollar, idxal isə bir neçə yüz milyon dollar təşkil edir. Eyni zamanda Hindistan Mərkəzi Bankı Moskva birjasında rupi ilə ticarətə icazə vermir. Hazırda rupi ilə ticarət əməliyyatını lazımi həcmdə heç yerdə reallaşdırmaq mümkün deyil. Ekspertlərin fikrincə, Asiya və Afrika ölkələri üçün vahid valyuta meydana gəlmədən dolların əvəz edilməsi ən yaxşı halda uzaq perspektivdə mümkündür.
Güc var, investisiya lazım deyil?
Bütün bunların fonunda ABŞ dolları hesablaşmalar üçün ən populyar valyutaların reytinqində lider mövqedədir. Beynəlxalq sistemə görə, avro 2023-cü ilin yanvarında ikinci yerdə, Böyük Britaniya funtu isə üçüncü yerdə qərarlaşıb. İlk beşliyə Yaponiya yeni və Çin yuanı daxil idi. 2023-cü ilin yanvarında ötən ilin dekabrı ilə müqayisədə avronun payı 36,34%-dən 37,88%-ə, funt-sterlinqin 6,08%-dən 6,57%-ə, yenin isə 2,88%-dən 3,15%-ə yüksəlib. Lakin yuanın payı 2,15%-dən 1,91%-ə düşüb.
Keçən il ABŞ dolları son 20 ilin ən yüksək həddinə çatmasına baxmayaraq, bu göstəricilər qeydə alınıb. Buna ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin faiz dərəcələrini artırmaq siyasəti kömək edib. Üstəlik, bu məsələdə enerji resurslarının qiymətlərinin artması rol oynayıb. Bundan sonra baş verənlər əsasən inflyasiyanın nəzarət altına alınıb-alınmamasından və iqtisadiyyatın nə qədər yumşaq olmasından asılı olacaq.
Bəzi analitiklər bu ilin ikinci yarısında dolların kəskin şəkildə zəifləməyə başlayacağına və bunun qlobal iqtisadiyyata müsbət təsir edəcəyinə əmindirlər. Üstəlik, “Societe Generale”nin bir qrup iqtisadçısının araşdırması göstərir ki, ABŞ dolları dünyanın ən çox ticarət əməliyyatlarının aparıldığı G10 ölkələrinin valyutaları arasında ən zəifi olacaq.
Lakin bir çox ekspertlər deyirlər ki, dollar iqtisadi və siyasi böhran zamanı bütün dünyada insanlar üçün əsas investisiya vasitəsi kimi göründüyü üçün azı 2023-cü ildə də güclü qalacaq. Qlobal investorlar ABŞ dollarına sərmayə qoyarkən digər valyutaları satırlar. Analitiklərin fikrincə, dolları alan zaman onun dəyəri artır. Odur ki, digərlərinin satışı isə onların dəyərini aşağı salır.
Bəs ABŞ dolları ilə bağlı cərəyan edən hadisələr niyə dünya ölkələrində istehsalçılar və istehlakçılar üçün bu qədər vacibdir? Məsələ burasındadır ki, bir çox dövlətlər idxal və ixrac üçün məhz bu valyutadan istifadə edir. Buna görə də dolların gücü birbaşa istehlakçıların ödədiyi qiymətlərə və iş adamlarının gözlədiyi mənfəətin miqdarına təsir göstərir. Məsələn, öz milli valyutası olan, lakin idxalda dollardan istifadə edən ölkə üçün ABŞ valyutasının daha bahalı olması onun xaricdən aldığı məhsulların qiymətlərinin artmasına səbəb olur. Bu o deməkdir ki, ixracı idxaldan çox olan ölkələr daha güclü dollardan faydalanmağa meyillidir və əksinə.
ABŞ-da da bu vəziyyət narahatlıqla izlənilir. Xüsusilə transmilli şirkətlər dolların güclü olmasından narazıdır: “LPL Financial”ın baş qlobal strateqi Kuinsi Krosbinin fikrincə, “S&P”nin siyahısında olan 500 şirkəti gəlirlərinin təxminən 30%-ni ABŞ-dan kənar bazarlarda əldə edir.
“Güclü dolları beynəlxalq qazanc və səhmlərin dinamikası baxımından, ABŞ investorlarının inkişafının qarşısını alan amil olub”, - “Wells Fargo”nun analitikləri düşünürlər.
Ən əsası, onlar hesab edirlər ki, bu, bütün sərhədləri aşan ABŞ-ın milli borcu üçün təhdid yaradır. Əgər amerikalı qanunvericilər borc limitinin artırılması ilə bağlı razılığa gəlməsələr, bu ölkə yayda və ya payızın əvvəlində maliyyə öhdəlikləri üzrə defoltla üzləşə bilər. Bu, potensial olaraq ABŞ-ın kredit reytinqinin çox ciddi şəkildə aşağı düşməsinə və dolların bahalaşmasına səbəb ola bilər, çünki bu halda investorlar ABŞ-dakı səhmlərini satmağa və maliyyə vəsaitlərini daha təhlükəsiz valyutalara köçürməyə başlayacaqlar.
“Bu, şübhəsiz ki, dolların dünya üzrə əməliyyatlarda istifadə olunan ehtiyat valyuta rolunu zəiflədəcək. Amerikalılar - bir çox insan - işlərini itirəcək və təbii ki, onların borcları artacaq”, - ABŞ-ın maliyyə naziri Canet Yellen bu ilin yanvarında CNN-ə bildirib.
Manat istənilən halda sabitdir
Bəs ABŞ valyutası ilə bağlı proqnozlar fonunda Azərbaycan manatını nə gözləyir? Maliyyə naziri Samir Şərifov bildirib ki, Azərbaycana böyük məbləğdə valyuta daxilolmaları fonunda manatın məzənnəsi kəskin şəkildə möhkəmlənə bilər ki, bunun da bir sıra mənfi təsirləri ola bilər: “Manatın bahalaşması xüsusilə ixracla məşğul olan şirkətlərimizə problem yarada bilər”.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının sədri Taleh Kazımov isə dəfələrlə bəyan edib ki, AMB bu il də sabit məzənnə rejiminin tətbiqinə çalışacaq: “2023-cü ilin dövlət büdcəsi hazırlanarkən ABŞ dollarının məzənnəsi 1,7 manatdan götürülüb. Məzənnənin sabitliyi makroiqtisadi sabitlik üçün vacibdir”.
Bu arada, deputat Vüqar Bayramov hesab edir ki, il ərzində qlobal proseslərə, xüsusən də regional dəyişikliklərə reaksiya istisna deyil: “Manatın kursuna təsir göstərən əsas iqtisadi amillər ölkəyə daxil olan valyutanın həcmi, eyni zamanda Dövlət Neft Fondu tərəfindən hərraca çıxarılan valyutanın məbləğidir. Valyutaya olan tələbin əhəmiyyətli hissəsi Neft Fondu tərəfindən ödənilir. Bu baxımdan, Neft Fondunun hərraca çıxardığı vəsaitlərin həcmi dollara olan tələbin ödənilməsində çox önəmlidir. Bu da təbii ki, manatın məzənnəsi baxımından vacib hesab olunur. Təbii ki, xarici ticarət tərəfdaşlarımızda milli valyutalarının məzənnələrindəki dəyişikliklər də iqtisadi amillərdən biridir. Azərbaycanda hələ məzənnə rejimi tətbiq edilməyib. Mərkəzi Bank prosesə birbaşa müdaxilə imkanını özündə saxlayır. Buna görə də bu il manatın məzənnəsi birbaşa olaraq Azərbaycan Mərkəzi Bankının qərarından asılıdır”.
Moskva Birjasının İdarə Heyətinin sədri Sergey Drozdovun fikrincə, məzənnəni uzun müddət sabit saxlamaq üçün güclü iqtisadiyyat və büdcə ilə hər şey qaydasında olmalıdır: “Görünür, Azərbaycanda vəziyyət məhz belədir. Ölkə o qədər də böyük deyil, enerji resurslarını ixrac edir və qarşıya qoyulan vəzifələrin öhdəsindən uğurla gəlir. Azərbaycan vətəndaşları üçün də qeyri-sabit manatdansa, sabit məzənnə ilə yaşamaq daha sərfəlidir”.
Qeyd edək ki, xarici ticarət əməliyyatlarında milli valyutalarla qarşılıqlı hesablaşmalar mövzusu artıq bir ildən çoxdur ki, Azərbaycanın dövlətlərarası danışıqlarının gündəmindədir. Xüsusilə Türkiyə və Rusiya ilə belə müzakirələr aparılıb. Bundan başqa, artıq bu il Moskva Birjası valyuta bazarında Azərbaycan manatı ilə ticarətə başlamağı planlaşdırır.
Hər halda, indiyədək bütün bu təklif və layihələr üzrə müzakirə və danışıqlar icra mərhələsinə çatmayıb. Buna görə də, qarşılıqlı ticarət hesablaşmalarında ABŞ dollarının hegemonluğunun tezliklə sona çatması barədə danışmaq hələ tezdir. Odur ki, ABŞ valyutasının qlobal məzənnə siyasətinin perspektivlərinə diqqət yetirmək daha yaxşı olardı.

СЛАБОСТИ СИЛЬНОГО ДОЛЛАРА
Аналитики высказываются за снижение темпов укрепления американской валюты для стабилизации глобальной инфляции
15.03.2023
Российско-украинская война внесла коррективы во многие глобальные экономические процессы. В том числе вновь актуализировала проблему господства американского доллара в торговых взаимоотношениях стран. Пока Россия всеми силами пытается наладить взаиморасчеты с другими странами на основе национальных валют и уверяет, что благодаря этому положит конец гегемонии доллара, американская валюта набирает обороты и вновь укрепляется.
При этом в самой Америке, как говорят аналитики, ослаблению главной валюты мира были бы рады - сильный доллар негативно влияет на торговые операции и только увеличивает и так раздутый до невозможности внешний долг страны.
Вынужденная деглобализация?
Почти каждый второй житель из 64 стран мира считает, что через 25 лет американский доллар лишится мирового господства, говорят результаты опроса ведущего мирового социологического агентства Gallup International. Причем треть опрошенных хотела бы видеть экономическим партнером своей страны Евросоюз.
В то же время, как пишет Al Jazeera, многие страны, включая Россию, Китай, Индию, Аргентину, Бразилию, ЮАР, а также Ближнего Востока и Юго-Восточной Азии уже ускорили изучение механизмов, направленных на снижение зависимости от доллара США. Однако, по мнению аналитиков, доллар хоронить рано - адекватной замены для него пока не существует. По данным SWIFT, хотя доля американской валюты в международных расчетах в начале 2023 года снизилась на 1,77 п.п. по сравнению с концом 2022 года, она по-прежнему составляет внушительные 40,12%.
В мировом экономическом сообществе разговоры о деглобализации и формировании в мире нескольких блоков идут давно. Причем МВФ уже предупреждал, что на фоне геополитических потрясений мир ждет фрагментация экономики, а деглобализация будет мешать решению общих проблем (например климатических).
Даже при отсутствии геополитических и экономических потрясений в перспективе вероятно ослабление роли доллара как мировой резервной валюты, написал швейцарский банк Credit Suisse  в январском докладе «Будущее мировой монетарной системы». Его аналитики считают, что этому будут способствовать распространение плавающих курсов валют, желание центральных банков снизить санкционные риски, а также доступность валютных своп-линий между центробанками. В то же время появление новой мировой валюты-гегемона маловероятно, так как требует огромного доверия от каждой из стран, полагают в Credit Suisse.
Агентство Reuters со ссылкой на источники утверждает, что многолетнее господство доллара в международной торговле нефтью начало подрываться из-за того, что Индия после санкций начала покупать российскую нефть за дирхамы ОАЭ и рубли.
По сведениям агентства, нефтяные сделки с Москвой за последние три месяца совершены на сумму, эквивалентную «нескольким сотням миллионов долларов». Источники Reuters заявили, что некоторые базирующиеся в Дубае трейдеры, а также компании «Газпром» и «Роснефть» добиваются недолларовых платежей за определенные нишевые сорта российской нефти, которые в последние недели продавались по цене выше $60 за баррель. Такие поставки, как отмечается, составляют небольшую долю от общего объема продаж России в Индию и, вероятно, не нарушают санкции. Также некоторые российские компании перешли с индийскими партнерами на расчеты в рупиях, дабы не зависеть от американских долларов.
Но далеко не все так гладко в этой ситуации, как может показаться на первый взгляд. Так, уже возникли проблемы у экспортеров нефти, которые перешли в расчетах на индийские рупии. Экспорт из России в Индию Deutsche Bank оценивает в $4-5 млрд в месяц, а импорт составляет несколько сотен миллионов долларов. При этом Центробанк Индии не дает разрешения на торги рупиями на Московской бирже. В настоящий момент их просто негде реализовать в нужном объеме. Без появления единой валюты для стран Азии и Африки процесс замещения доллара если и возможен, то в очень отдаленной перспективе, резюмируют эксперты.
Сила есть, инвестиций не надо?
На фоне всего этого доллар продолжает занимать лидирующее место в рейтинге самых популярных валют для расчетов. По данным международной системы, на втором месте в январе 2023 года оказался евро, замыкает же тройку лидеров британский фунт. В пятерку вошли японская иена и китайский юань. В январе 2023 года по сравнению с декабрем доля евро выросла с 36,34 до 37,88%, фунта - с 6,08 до 6,57%, а иены - с 2,88 до 3,15%. В то же время доля юаня сократилась с 2,15 до 1,91%.
И это при том, что в прошлом году доллар США достиг 20-летнего максимума. Этому способствовала политика Федеральной резервной системы по повышению процентных ставок, причем свою роль сыграли и высокие цены на энергоносители. Что произойдет дальше, во многом зависит от того, будет ли инфляция взята под контроль и насколько мягкой окажется экономика.
Некоторые аналитики уверены, что уже во второй половине текущего года курс доллара начнет резко ослабевать, что окажет позитивное воздействие на мировую экономику. Более того, исследование, проведенное группой экономистов из Societe Generale, предполагает, что доллар будет самой слабой из валют G10, которые входят в десятку наиболее широко торгуемых валют в мире.
И все же многие эксперты говорят, что доллар останется сильным как минимум еще в 2023 году, поскольку рассматривается как основное средство инвестирования для людей во всем мире во времена экономических и политических потрясений. Когда глобальные инвесторы вкладывают деньги в доллары США, они продают другие валюты. Покупка долларов повышает стоимость доллара, а продажа других валют снижает их стоимость, отмечают аналитики.
Почему происходящее с долларом так важно для производителей и потребителей во всех странах мира? Дело в том, что многие государства используют эту валюту для импорта и экспорта, сила доллара напрямую влияет на цены, которые платят потребители, и на размер прибыли, на которую могут рассчитывать предприятия.
Например, в стране со своей национальной валютой, но использующей доллары для импорта, более дорогой доллар повышает стоимость товаров, которые они покупают за границей.
Это означает, что страны, у которых экспорт превалирует над импортом, как правило, выигрывают от укрепления доллара и наоборот.
В самих США за ситуацией следят с не меньшей тревогой. Особенно не в восторге от сильного доллара транснациональные компании: по словам Куинси Кросби, главного глобального стратега LPL Financial, около 30% выручки всех компаний S&P 500 приходится на рынки за пределами США.
«Сильный доллар США стал сдерживающим фактором для международных доходов и динамики акций (для американских инвесторов)», - написали аналитики Wells Fargo.
И главное, на что указывают они, это опасность для госдолга США, который уже перевалил за все мыслимые и немыслимые границы. Сейчас в Штатах вновь заговорили о возможности дефолта по финансовым обязательствам летом или в начале осени, если законодатели не согласятся поднять лимит долга. Потенциально это может привести к катастрофическому снижению кредитного рейтинга Америки и вызвать рост доллара, поскольку инвесторы начнут распродавать свои активы в США и переводить деньги в более безопасные валюты. «Это, безусловно, подорвет роль доллара как резервной валюты, которая используется в сделках по всему миру. И американцы - многие люди - потеряют работу, и, конечно, их стоимость займов вырастет», - заявила CNN в январе министр финансов Джанет Йеллен.
Манат стабилен в любом случае
Что ждет азербайджанский манат в связи с прогнозами относительно американской валюты? Как заявлял министр финансов Самир Шарифов, на фоне больших объемов валютных поступлений в Азербайджан курс маната может резко укрепиться, что может иметь ряд негативных последствий. «Укрепление маната может создать проблемы, особенно для наших компаний, занимающихся экспортом», - отметил он.
Однако председатель Центрального банка страны Талех Кязымов неоднократно говорил, что в этом году ЦБА также будет стремиться к продолжению политики стабильного курса. «При подготовке госбюджета на следующий год курс маната к доллару США взят на уровне 1,7 маната. Стабильность курса важна для макроэкономической стабильности», - напомнил он.
Между тем депутат Милли Меджлиса Вюгар Байрамов считает, что в течение года реакция на глобальные процессы, в особенности на региональные изменения, не исключена. «Основными экономическими факторами, влияющими на курс маната, являются объем поступающей в страну валюты, а также сумма валюты, выставленной на аукцион Государственным нефтяным фондом (ГНФАР). Значительную часть спроса на валюту удовлетворяет ГНФАР. Объем средств, выставленных фондом на аукцион, очень важен для удовлетворения спроса на доллары. Это, конечно, считается важным с точки зрения курса маната. Учитывая, что у наших партнеров за рубежом курсы национальных валют также являются одним из экономических факторов. В Азербайджане пока не введен курсовой режим. Центральный банк сохраняет возможность прямой интервенции в процесс. Поэтому изменение курса маната в этом году будет напрямую зависеть от позиции Центрального банка Азербайджана», - добавил депутат.
По словам председателя правления Московской биржи Сергея Дроздова, чтобы держать курс стабильным продолжительное время, должна быть сильная экономика, да и с бюджетом все должно быть хорошо. «Но в Азербайджане, судя по всему, так оно и есть. Страна не такая большая, экспортирует энергоресурсы и успешно справляется с задачами. И жителям Азербайджана выгоднее жить при стабильном курсе маната, чем при волатильном», - сказал он в интервью местным СМИ.
Отметим, что тема ведения взаиморасчетов во внешнеторговых операциях в национальных валютах выводится на повестку дня межгосударственных переговоров Азербайджана не первый год. Такие обсуждения велись, в частности, с Турцией и Россией. Более того, уже в этом году Мосбиржа планирует запустить на валютном рынке торги азербайджанским манатом.
Но пока все эти предложения и проекты не вышли из стадии обсуждений и переговоров на этап реализации. А посему говорить о скором завершении гегемонии доллара в торговых взаиморасчетах еще рано и лучше сосредоточиться на перспективах его глобальной курсовой политики.