ÇILĞINLIĞIN BİR ADDIMLIĞINDA
Beynəlxalq təhlükəsizlik aydan aya pisləşir. Bu mənada, fevral ayının əsas xəbəri Rusiyanın ABŞ ilə «Strateji hücum silahlarının azaldılması Müqaviləsi»ndən (SHS-3) çıxmasıdır.
Vaşinqtonun «total hibrid müharibəsi»
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin bu qərarı hələ Federal Şuraya fevralın 21-də etdiyi müraciət zamanı açıqlamış, onu Ukrayna ətrafında yaşananlarla əlaqələndirmişdi – sanksiyalar, təftiş imkanının olmaması, ABŞ səmasının Rusiya təyyarələrinin üzünə bağlanması. Müqavilənin XIV maddəsinin 3-cü bəndində bildirilir ki, tərəflərdən biri “bu Müqavilənin məzmununun onun ali maraqlarını təhlükə altına atdığı” qərarına gələrsə, razılaşmanı tərk edə bilər. Kreml rəhbəri bildirib ki, «ABŞ və NATO Rusiyanın SHS-3-ü tələblərinə əməl etməsini istəyir, bununla yanaşı, onu «strateji məğlubiyyət»ə uğratmağa çalışır». «İndi isə onlar bizim müdafiə obyektlərimizi yoxlamaq da istəyirlər», - deyə Putin bildirib.
Təbii ki, bu çıxışın səhəri günü müqavilədən çıxmaqla bağlı qanun layihəsi Rusiya parlamentinin hər iki palatası – həm Duma, həm də Federasiya Şurası tərəfindən dəstəklənib. Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi isə bəyan edib ki, Qərb Rusiyaya qarşı «total hibrid müharibə»yə başlayır.
Rusiya Təhlükəsizlik Şurası sədrinin müavini Dmitri Medvedyev daha sərt danışıb: «Siz strateji sabitlik məsələsində hər şey qaydasında olduğu görüntüsü yaradaraq Rusiya ilə savaşa bilməzsiniz. Sizə belə də lazımdır!»
Maraqlıdır ki, sözügedən müqaviləni 2010-cu ildə Praqada məhz Medvedyev imzalamışdı – Rusiya Prezidenti statusunda. Vaşinqton tərəfdən isə müqaviləyə Barak Obama imza atıb. Sənəd 2011-ci ildə 10 il müddətinə qüvvəyə minmiş, 2021-ci ilin fevralında onun müddəti 2026-cı ilədək uzadılmışdı. Bu müqavilə Rusiya ilə ABŞ arasında silahlanmaya nəzarət etmək imkanı verən yeganə sənəd idi. Digər sənədlər – «Raketdən müdafiə sistemlərinin azaldılması haqqında Müqavilə», «Orta və yaxın mənzilli raketlərin ləğvi haqqında Müqavilə», «Açıq səma haqqında çoxtərəfli Müqavilə» onsuz da işləmirdi. SHS-3-ün əsas funksiyası isə qitələrarası ballistik raketlərin, sualtı qayıqlar üçün ballistik raketlərin, onların atəş qurğuları və başlıqlarının, həmçinin ağır bombardmançıların və onların nüvə silahlarının azaldılması idi. Bundan başqa, ikitərəfli məsləhətçi komissiya da fəaliyyət göstərir, qitələrarası ballistik raket bazalarında, sualtı qayıqlarda və aviasiya bazalarında qarşılıqlı təftişlər aparılırdı. Yeri gəlmişkən, qeyd etmək lazımdır ki, Rusiya ilə ABŞ qarşılıqlı təftişləri hələ 2020-ci ildə COVID-19 pandemiyası üzündən saxlayıb.
Moskvanın müqaviləni tərk etməsinə baxmayaraq, Rusiya Müdafiə Nazirliyi, həmçinin XİN bəyan edib ki, ölkə SHS-3-ün nüvə başlıqlarının daşıyıcılarının sayı ilə bağlı maddəsinin tələbinə riayət edəcək və ballistik raket buraxılışları ilə bağlı Amerika tərəfi ilə məlumat mübadiləsi aparacaq. XİN-dən onu da bildiriblər ki, müqavilədən imtina qərarı dəyişdirilə də bilər. Lakin bunun üçün Vaşinqton «siyasi iradə nümayiş etdirməli, ümumi deeskalasiya istiqamətində xoş məram göstərməlidir». Nə qədər ki, bu baş verməyib, «Moskvanın ABŞ-a tərəf hansısa addım atacağını gözləməyə dəyməz».
Moskvanın müqaviləyə qayıdışı ilə bağlı qərarı prezident qəbul etməlidir. Müşahidəçilər hesab edir ki, indiki mərhələdə bu, Moskva üçün, yəqin ki, Vaşinqtona yeganə təzyiq rıçaqıdır. Başqa sözlə, Rusiyanın qərarı siyasi qərardır və daha çox beynəlxalq auditoriyaya hesablanıb. Müşahidəçilərə, sanki, dünya birliyinin Ukraynadakı müharibəyə görə hansı qiyməti ödəməyə hazır olduğu barədə düşünmək təklif olunur.
İndi elə görünür ki, sanki söhbət yalnız Rusiya ilə ABŞ-dan gedir. Halbuki bu iki ölkənin strateji silah arsenalı ümumilikdə bəşəriyyət üçün təhdid yaradır.
Digər yandan bunun Moskvanın kələyi olması da mümkündür. Dartmut Universitetinin professoru, yayılmama üzrə ekspert Nikolas Miller deyir ki, bu, Putin üçün ABŞ və Qərbə ismarış verməyin daha bir vasitəsidir: «Yəni, o deyir ki, biz sizin bu müqaviləni yüksək qiymətləndirdiyinizi bilirik. Lakin siz Ukraynaya dəstəyinizi hazırda olduğu kimi davam etdirsəniz, müqavilə ilə vidalaşa bilərsiniz».
Yeri gəlmişkən, Putin onu da bildirib ki, Rusiya üçün “Şimali Atlantika Alyansının Fransa və Böyük Britaniya kimi ölkələrin hədəflərinin nə olduğunu” və “onların strateji arsenallarını, yəni birgə zərbə potensialını” anlamaq vacibdir.
Rusiyalı ekspertlər bildirirlər ki, bu bəyanatlar STS-3-ün uzadılması ilə bağlı 2019-2020-ci illərdə aparılmış məsləhətləşmələri xatırladır. O zaman Donald Tramp administrasiyası razılaşmada Çinin də yer almasını tələb etmiş, Pekin bundan boyun qaçırmış, Moskva isə təbii ki, israr etməmişdi. Digər tərəfdən fərq ortadadır. Fransa ilə Böyük Britaniya ABŞ-ın hərbi müttəfiqləridir, Çin isə Rusiyanın hərbi müttəfiqi deyil. O da aydındır ki, sənədlərdə Fransa və Britaniyanın nüvə arsenallarının da qeyd edilməsi faktiki olaraq, yeni sənədin hazırlanması deməkdir.
Moskvanın «böyük səhv»i
Vaşinqton Putinin STS-3 ilə bağlı qərarını «məsuliyyətsizlik» və «böyük səhv» sayır. Bununla yanaşı, ABŞ məsələ ilə bağlı Rusiya ilə dialoqa hazır olduğunu da bildirir. Birləşmiş Ştatların prezidenti Co Bayden hesab edir ki, hazırda bütün dünya bu müqavilə ilə bağlı məsuliyyətli addımların atılmasını gözləyir, Rusiya ilə Amerika isə «hər şeyi qaydaya salmağa qadirdir».
ABŞ dövlət katibinin siyasi məsələlər üzrə müavini Viktoriya Nuland da deyib ki, Vaşinqton Moskva ilə strateji silahlara dair danışıqlara başlamağa, eyni zamanda təftişə razılıq verməyə hazırdır. Bununla yanaşı, Bayden Moskvanın qərarında nüvə silahından istifadə istəyi əlaməti görmür.
Buna baxmayaraq, bəzi mətbuat orqanları yazır ki, Rusiyanın nüvə silahı ilə silahlanmış sualtı qayıqları ABŞ sahillərində peyda olub. Söhbət o cümlədən «Yasen» atom sualtı qayıqlarından gedir. Məsələn, bunu ABŞ Hərbi-Dəniz Kolleci yanında Rusiyanın Dəniz Tədqiqatları İnstitutunun direktoru Maykl Peterson «Newsweek» jurnalına açıqlamasında bildirib. Onun sözlərinə görə, bu, «Sovet İttifaqı dövründə yaşanmış «soyuq müharibə» zamanı sualtı qayıqların mövqelənməsini xatırladır».
Daha əvvəl Şimali Amerikanın Hərbi-Kosmik Müdafiə Komandanlığının (NORAD) rəhbəri general Qlen van Xerk də eyni sözləri demiş, Rusiya sualtı qayıqlarını «yerüstü obyektlərə hücum məqsədi ilə çox sayda qanadlı raket ata bilən daimi və birbaşa təhlükə» adlandırmışdı.
Bununla yanaşı, «The National Interest» nəşri yazır ki, 2019-cu ildə dünyada ən böyük hərbi gəmi qrupuna, o cümlədən sualtı donanmaya malik dövlət ABŞ olub. Ötən ilin dekabrında isə ABŞ Hərbi-Dəniz Qüvvələrinə məxsus «Tennessee» sualtı qayığı («Ohayo» sinfinə aid ballistik raketlərlə silahlanmış) və Böyük Britaniyanın Kral donanmasının «Vanguard» («Avanqard») sinfindən olan atom sualtı qayığı Şimali Atlantikada peyda olmuşdu. «UK Defense Journal» yazırdı ki, onların hər ikisi nüvə başlıqlı «Trident» raketləri ilə təchiz olunubmuş. Bundan başqa, ötən yay məlum olub ki, Ağ Ev strateji əhəmiyyətli sualtı qayıqların inşasına 110 milyard dollar xərcləmək niyyətindədir. Bu, bizi sualtı dronlardan və pilotsuz platformalardan da istifadə ediləcək sualtı savaşın gözlədiyi anlamına gəlirmi?
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Putin çıxışında Amerikanın nüvə silahlarının istifadə müddətinin başa çatmaq üzrə olduğunu da deyib və bildirib ki, «indi Vaşinqtonda bəziləri nüvə silahlarının, xüsusilə onun yeni növlərinin sınağının keçirilməsi haqda düşünür». Kreml rəhbəri deyib ki, ABŞ belə sınaqlara başlayarsa, eyni addımı Rusiya da atacaq. Bu, nəyi göstərir? Təəssüflə qeyd etmək lazımdır ki, Rusiya-Qərb münasibətlərinin artıq həm də silahlara nəzarət müstəvisinə keçdiyini. Başqa sözlə, «stavka» əhəmiyyətli dərəcədə yüksəlir.
NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberqin də dediyi kimi, bu qərarla «silahlara nəzarət sisteminin bütün arxitekturası dağılıb». Nəticədə, Rusiya ilə ABŞ arasında qarşıdurma bütünlükdə dünyada silahlanma yarışını qızışdıra bilər. SSRİ ilə ABŞ-ın 1990-cı ildə qəbul etdikləri birgə bəyanatda deyilirdi ki, strateji sabitlik ilk zərbənin endirilməsi stimulunun olmaması deməkdir. Stokholmun Dünya Problemlərinin Öyrənilməsi İnstitutunun məlumatına görə, ABŞ dünyada ən böyük nüvə başlıqları arsenalına malik dövlətdir – 1800 ədəd. Rusiyada isə daşıyıcılara 1625 nüvə başlığı bağlanıb, lakin onların ümumi sayına görə Moskva Vaşinqtonu üstələyir (müvafiq olaraq 6255 və 5550).
Əslində, nüvə silahı geosiyasi gərginliklər zamanı zəmanət rolu oynamalıdır. Lakin indi biz onun faktiki olaraq, qarşıdurma alətinə çevrildiyini görürük. Üstəlik, indi qarşılıqlı təftiş və tərəflərin bir-birinə minimal inamı da yoxdur. Bu isə həqiqətən, qorxulu və təhlükəlidir.

A STEP AWAY FROM MADNESS
International security is becoming increasingly worse every passing month. The big news of February was the withdrawal of Russia in the Strategic Arms Reduction Treaty (START-3) with the US.
Washington's total hybrid warfare
Russian President Vladimir Putin announced the news on February 21 during his public address to the Federal Assembly and linked it directly to the situation around Ukraine - due to sanctions, impossibility of inspections, closure of US skies to aircraft from Russia. Article XIV(3) of the Treaty states that each party shall have the right to withdraw from the treaty if it decides that "extraordinary events related to the subject matter of this Treaty have jeopardized its supreme interests." According to President Putin, "The US and NATO want Russia to comply with START-3. They want to inflict a 'strategic defeat' on us and try to get to our nuclear facilities at the same time." As expected, the next day the bill was supported by both chambers of the Russian parliament, the Duma and the Federation Council. The Russian Foreign Ministry also noted that the West was waging a "total hybrid war" against Russia.
Dmitry Medvedev, Deputy Chairman of the Security Council, was particularly harsh: "You cannot fight against Russia pretending that in matters of strategic stability everything is going on as usual. You deserve it!"
Remarkably, it was Medvedev, then President of Russia, who signed the treaty in Prague in 2010. Washington was represented by President Barack Obama. The document entered into force in 2011 for a period of ten years, and in February 2021 it was extended until 2026. The treaty is currently the only arms control agreement left between Russia and the US. The others—the Anti-Ballistic Missile Treaty (ABM Treaty), the Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty (INF Treaty) and the Treaty on Open Skies (multilateral)—are not in force any more. The key function of the START was to reduce the number of intercontinental ballistic missiles (ICBMs), submarine-launched ballistic missiles (SLBMs), their launchers and warheads, and heavy bombers and their nuclear weapons. In addition, a bilateral consultative commission was in operation and mutual inspections took place at ICBM bases, submarine bases and air bases. Incidentally, Russia and the US suspended mutual inspections back in 2020 because of the COVID-19 pandemic.
Despite the suspension of the treaty, the Russian defense and foreign ministries promised that Moscow would continue to comply with the START-3 provisions regarding the number of nuclear warhead carriers and would exchange notifications with the US on ballistic missile launches. The foreign ministry also noted that the decision to suspend "may be reversible", if Washington "demonstrates political will and makes a goodwill effort for general de-escalation". Until then any steps by Moscow towards the US are "absolutely impossible".
According to the document, the decision to renew Moscow's participation in the treaty will be made by the president. Therefore, many observers believe that this was probably the only leverage for Moscow to push on Washington, to demonstrate that it was a completely political decision and was more intended for international audiences. It is as if observers are given a chance to consider what price the entire international community is ready to pay for the war in Ukraine. After all, it now sounds as if it is only about Russia and the US, while the strategic arsenals of the two countries pose a threat to humanity as a whole.
On the other hand, it may indeed be a trick played by Moscow. According to Nicholas Miller, a nonproliferation expert and associate professor of governance at the Dartmouth University, this is another way for Putin to "impose costs or risks on the United States and the West, essentially saying: 'We know you value this arms control treaty, but if you continue to support Ukraine the way you do, you can say goodbye to the treaty".
Incidentally, Putin also stated that it was important for Russia to understand "the claims of such NATO member states like France and the UK" so that Moscow could "take into account their strategic arsenals, that is, the alliance's combined strike potential". As Russian experts point out, these statements are reminiscent of consultations on the extension of the START in 2019-2020, when Donald Trump's administration demanded that China also participate in the agreement. Beijing refused at the time, while Moscow understandably did not insist. On the other hand, there is still a difference - France and the UK are military allies of the US, while China is not a military ally of Russia. It is also clear that the introduction of the French and British nuclear arsenals would actually require drafting a new document.
Moscow's "big mistake"
Washington calls Putin's decision on the START Treaty "irresponsible" and a "big mistake". It has expressed readiness for dialogue on the issue. According to the US President Joe Biden, the whole world is waiting for responsible action on the treaty. Russia and the US are capable of "making things right". US Under Secretary of State for Political Affairs Victoria Nuland said Washington was ready to start talks with Moscow on strategic arms and to allow inspections. Meanwhile, Biden did not see any signs of Moscow's intention to use nuclear weapons.
Nevertheless, a number of media outlets report that Russian submarines equipped with nuclear weapons appeared off the US coast, including nuclear submarines of the Yasen project. Michael Peterson of the Institute for Russian Maritime Studies at the US Naval War College is one of the sources who shared this news with the Newsweek. According to him, the case is similar to "the deployment of submarines in the Cold War style".
Earlier, the head of the North American Aerospace Defense Command (NORAD), US General Glenn van Herk, said the same thing, calling Russian submarines "a constant, immediate threat capable of carrying significant numbers of cruise missiles to attack ground targets".
Meanwhile, according to the 2019 edition of The National Interest, the US Navy has the largest grouping of warships in the world, including a submarine fleet. Last December, the US Navy's Ohio-class ballistic missile submarine Tennessee and the UK Royal Navy's Vanguard-class nuclear submarine, both equipped with nuclear-armed Trident missiles, were spotted in the North Atlantic, UK Defense Journal reported. Furthermore, it was reported last summer that the White House had plans to spend $110 billion for the construction of strategic submarines. Does this mean we can expect an underwater war, including the use of underwater drones and unmanned platforms?
Interestingly, in his speech, Putin emphasized the approaching expiration of safeguards on some US nuclear weapons, and that now "some figures in Washington" are thinking about testing nuclear weapons, particularly new types of them. If the US conducts tests, Putin promised that Russia would also conduct them. What does it mean? Unfortunately, it suggests that relations between Russia and the West are now generally linked to arms control. The stakes are being deliberately raised.
As NATO Secretary General Jens Stoltenberg noted, the current decision "destroyed the whole architecture of the arms control system". Confrontation between Russia and the US can generally provoke an arms race in the world. Based on the 1990 joint statement between the USSR and the US, strategic stability is the balance of strategic power between the two sides where there is no incentive to launch a first strike. Currently, according to the Stockholm Peace Research Institute, the US has the world's largest arsenal of deployed nuclear warheads, with 1,800 warheads. At the same time, Russia has 1,625 warheads on delivery vehicles and is ahead of the US in terms of the total number of them (6,255 and 5,550, respectively).
Nuclear weapons are supposed to serve as a safeguard in times of geopolitical tension. But now we see how they are actually turning into an instrument of confrontation. This is when the system of mutual verification and minimal trust between the parties equals to zero. This is alarming and dangerous.