Səudiyyə Ərəbistanı regionda potensialını tam nümayiş etdirmək üçün iddialı planlar həyata keçirir
Səudiyyə Ərəbistanı fevralın sonunda tarixində ikinci dəfə yeni bayramı - Dövlətin Qurulması Gününü qeyd edib. Bu bayram 2022-ci ilin yanvarında Kral Salman bin Əbdüləziz Əl Səudun xüsusi fərmanı ilə təsis edilib. 1727-ci ilin fevralı ilk Səudiyyə dövlətini yaradan Məhəmməd bin Səud Əl Muqrinin hakimiyyətinin başladığı tarix hesab olunur.
Rəsmi bayramın qeyd edildiyi həmin gün ölkənin hər yerində mədəniyyət, incəsənət və folklor tədbirləri, yarmarkalar, krallığın adət-ənənələri və irsindən bəhs edən tarixi fotosərgilər keçirilir. Bir qrup azərbaycanlı jurnalistin bəxti gətirib - onlar bu bayram ərəfəsində Ər-Riyada gəlib və ölkənin onu necə qeyd etdiyini gözləri ilə görə biliblər...
Səudiyyə Media Forumu
Ərəb və digər ölkələrdən media sahəsini təmsil edən 1500 lider, ekspert, analitik və mütəxəssisin, o cümlədən Azərbaycan mətbuatının nümayəndələrinin iştirak etdiyi İkinci Səudiyyə Media Forumu Ər-Riyadda keçirilən milli bayrama təsadüf edib.
İki gün davam edən forumda bu sahənin inkişafı və gələcəyi ilə bağlı vizual, audio, çap və rəqəmsal daxil olmaqla, müxtəlif formalarda 60-dan çox müzakirə aparılıb. Forumda həmçinin dünyada medianın sosial, siyasi və iqtisadi rolu məsələsinə toxunulub. İştirakçılar rəqəmsal media, məzmun marketinqi, mobil jurnalistika və yeni platformaların əhəmiyyətini də müzakirə ediblər.
“Dünya KİV-ləri bir çox çətin problemlərlə üzləşir və bizim media bu dünyanın bir hissəsidir”, - Səudiyyə Yayım İdarəsinin baş direktoru Məhəmməd Əl Harti forumda deyib.
O bildirib ki, bu forum KİV-lərdə çalışanlara və ziyalılara müxtəlif aktual məsələlərin müzakirəsi üçün məkan təqdim edir. Onun iştirakçıları “ChatGPT” (böyük dil modeli) daxil olmaqla, mediada metavers və süni intellekt kimi immersiv texnologiyalarda yeni inkişafları nəzərdən keçirirlər. Əl Harti vurğulayıb ki, forum krallığın “misli görünməmiş bum” yaşadığı bir vaxtda keçirilir və bu, Səudiyyə məzmununun bütün dünyada yayılmasına təkan verir.
Bağlanış mərasimində “Ən yaxşı jurnalist dialoqu”, “Ən yaxşı xəbər reportajı”, “Ən yaxşı məqalə” və digər nominasiyalar üzrə mükafatların qaliblərinin adları açıqlanıb. Bu, media məzmununun inkişafı, rəqabətin stimullaşdırılması və müəlliflərin mükafatlandırılması məqsədi daşıyan forumun təşəbbüslərindən biridir.
“Ərəb dünyası informasiya texnologiyaları və infrastruktur sərmayələrində yeni imkanları araşdırdıqca, regionun media sənayesi sürətli dəyişikliklərə məruz qalır. Medianın əhəmiyyəti gündən-günə daha da artır”, - Səudiyyə Media Forumunun yaydığı bəyanatda deyilir.
Görünür, buna görə də forumda energetika naziri Şahzadə Əbdüləziz bin Salman, investisiya naziri Xalid əl-Falih, informasiya naziri Məcid bin Abdulla Əl Qəsabi və digərləri iştirak ediblər.
Əlaqələrin aktivləşdirilməsi axtarışında
Forumda qeyd edilib ki, Səudiyyə Ərəbistanı bütün ölkələrin mediası ilə güclü tərəfdaşlıq əlaqələri qurmaq niyyətindədir. Azərbaycan isə bu baxımdan, təkcə istisna deyil, həm də prioritetdir.
“Biz Azərbaycanla media sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinin tərəfdarıyıq”, - Ər-Riyadda Azərbaycan KİV nümayəndələri ilə görüşdə Səudiyyə Ərəbistanının informasiya nazirinin beynəlxalq media ilə əlaqələr üzrə müavini Xalid əl-Həmdi deyib.
O etiraf edib ki, bu gün iki ölkənin mediası arasında əlaqələr hələ də zəifdir: “İstəyirik ki, əməkdaşlığımız ölkələrimizə səfərlə məhdudlaşmasın, daha da inkişaf etsin. Media əlaqələrini gücləndirmək üçün növbəti addımlarımızı müəyyən etməliyik. Televiziya və çap mediası sahəsində əməkdaşlığı inkişaf etdirəcəyik”.
Xalid əl-Həmdi qeyd edib ki, dini məkanlara - Ümrə və Həcc ziyarətlərinin təşkili sahəsində də təkliflərə ehtiyac var: “Çox istərdim ki, ziyarətlə bağlı qəbul etdiyimiz nümayəndə heyətlərinin tərkibində ziyarətin məqamlarını işıqlandırıb Azərbaycan tamaşaçısına çatdıracaq jurnalistlər də olsun”.
Nazir müavini həmçinin məlumat mübadiləsi sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacib olduğunu əlavə edib. Onun sözlərinə görə, bəzən Səudiyyə Ərəbistanı mətbuatında, məsələn, Azərbaycan-Ermənistan münasibətləri ilə bağlı qeyri-dəqiq məlumatlar dərc olunur.
O, Azərbaycan diplomatik korpusunun nümayəndələri ilə müzakirələrdən sonra belə problemlərin aradan qaldırıldığını vurğulayıb: “Bizim aramızda birbaşa əlaqələr olmalıdır ki, nə sizin, nə də bizim KİV-lərdə belə səhvlərə yol verilməsin”.
Görüşdə iştirak edən Azərbaycanın Səudiyyə Ərəbistanındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Şahin Abdullayev və Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid media sahəsi daxil olmaqla, iki ölkə arasında əlaqələrin hərtərəfli inkişafının davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
İntensivləşməyə doğru kurs
Səudiyyə Ərəbistanı Azərbaycanın müstəqilliyini 1991-ci il dekabrın 30-da tanıyıb. 1992-ci il fevralın 24-də iki ölkə arasında diplomatik əlaqələr qurulub. Azərbaycanın Ər-Riyadda səfirliyi 1994-cü ildən fəaliyyət göstərir, krallığın Bakıda diplomatik nümayəndəliyi isə 1999-cu ildə açılıb.
“Ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafı 1994-cü ildə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin Səudiyyə Ərəbistanına səfəri ilə başlayıb və bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Azərbaycan və Səudiyyə Ərəbistanı həm ikitərəfli səviyyədə, həm də çoxtərəfli müstəvidə sıx əməkdaşlıq edir”, - Azərbaycanın Krallıqdakı səfiri Şahin Abdullayev “Region plus” jurnalına müsahibəsində bildirib.
Diplomat qeyd edib ki, Səudiyyə Ərəbistanı Ermənistanın təcavüzü ilə bağlı BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, həmçinin digər beynəlxalq və regional təşkilatlarda Azərbaycanın mövqeyini daim dəstəkləyir və hələ də Ermənistanla diplomatik əlaqələr qurmayıb.
Onun sözlərinə görə, ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafında qarşılıqlı səfərlər böyük rol oynayır. Təkcə 2022-ci ildə Səudiyyə Ərəbistanından Azərbaycana 5 yüksək səviyyəli səfər olub. 2023-cü ildə isə Azərbaycanın Baş prokuroru Kamran Əliyev və Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Şahin Bağırov Səudiyyə Ərəbistanına səfər ediblər. İki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafında parlamentlərarası əlaqələr xüsusi yer tutur. Milli Məclisdə və Krallığın Məşvərət Şurasında dostluq qrupları fəaliyyət göstərir, onlar vaxtaşırı iki ölkənin paytaxtlarına səfər edir, səmərəli danışıqlar aparırlar.
Hazırda iki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığa dair 24 sənəd imzalanıb.
“Siyasi əlaqələrin yüksək səviyyədə olması digər sahələrdə də əməkdaşlığın inkişafına töhfə verir. Son illər Azərbaycan ilə Səudiyyə Ərəbistanı arasında xüsusilə turizm və enerji sahəsində səmərəli əməkdaşlıq mövcuddur.
Səudiyyə Ərəbistanının “ACWA Power” şirkəti Azərbaycanda 240 MVt gücündə “Xızı-Abşeron” Külək Elektrik Stansiyası layihəsinin icrasına başlayıb. Bu şirkət Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində də fəaliyyət imkanlarını nəzərdən keçirir”, - Ş.Abdullayev qeyd edib.
Gələcəyin turizmi
Ər-Riyad dünyanın ən isti şəhərlərindən biri hesab olunur. Buna səbəb şəhər tropik səhra iqlimində yerləşməsidir. Yaz aylarında temperatur 45 dərəcə isti, hətta daha yuxarı olur. Ən sərin aylar isə dekabr, yanvar və fevral aylarıdır. Həmin mövsümlərdə temperatur əsasən 20-24 dərəcə isti olur. Odur ki, bu şəhərə səfər üçün ən yaxşı vaxt qış mövsümüdür.
8 milyona yaxın insanın yaşadığı krallığın paytaxtının bir hissəsinə o biri hissəsinə məsafə 50 kilometrdir, çünki yerli əhali öz evlərində yaşamağa üstünlük verir. Turistlər arasında şəhərdəki 15 rayondan cəmi bir neçə populyardır. Məsələn, “Al Batha” ticarət rayonuna alış-veriş etmək üçün getməyə dəyər. “Ad Dirah” isə zəngin tarixi olan rayondur. Ultramüasir və qlamur rayonlara misal olaraq, “Al Oliya” və “As Sulimaniyah”ı göstərmək olar. Xarici səfirliklərin yerləşdiyi diplomatik məhəllə (“Old square”) müasir səudiyyəlilər arasında çox populyardır. Dəbli və müasir rayon Kral Abdullah adına maliyyə rayonu hesab edilir.
Bəs Ər-Riyadda nə ilə məşğul olmaq və hansı yerləri ziyarət etmək olar? Burada çoxlu sayda maraqlı görməli yerlər var. Birincisi, Ər-Riyadı “quş baxışı” ilə görmək üçün şəhərin ən hündür hissəsinə - “Kingdom Center” göydələninə qalxın. Bu qeyri-adi bina 300 metrə qədər yüksəlir və 99 mərtəbədir.
Səudiyyə Ərəbistanının Milli Muzeyini mütləq ziyarət edin. O, ölkənin ən böyük və ən maraqlı muzeyi hesab olunur. Burada qədim dövrlərdən müasir tarixə qədər eksponatları görmək olar, bəzi ekspozisiyalar tez-tez dəyişir. Qədim şəhərin mərkəzində yerləşən “Masmac” qalasını da mütləq ziyarət edin. O, 1902-ci ildə Əmir Əbdüləziz ibn Səud tərəfindən ələ keçirildikdən sonra səudiyyəlilərin birləşməsinin və krallığın yaranmasının şahidi olub. İndi bu qədim tikilidə ölkə tarixi barədə məlumatlar əldə edə biləcəyiniz muzey yerləşir.
Ər-Riyaddan 25 kilometr məsafədə tikililəri gildən olan qədim Əd-Diriya şəhəri yerləşir. Bu şəhər 15-ci əsrin ortalarında hakim Səudiyyə sülaləsinin əcdadları tərəfindən yaradılmış və sonralar Birinci Səudiyyə dövlətinin paytaxtı olmuşdur. 2010-cu ildən bu açıq səma altında muzey UNESCO-nun Ümumdünya irsi siyahısına daxil edilib.
Güman ki, Səudiyyə Ərəbistanının paytaxtına səfər edən turistləri ən çox “Ər-Riyad Siti” bulvarı valeh edəcək. 900 min kvadratmetrlik bulvarda parlaq rəngləri ilə heyrətləndirən nəhəng ekranlar, həmçinin “rəqs edən” fəvvarə, dünyanın ən böyük süni gölü var. Burada canlı tamaşalar da nümayiş etdirilir. Bulvarda ən maraqlı məkanlardan biri səyahət etməyi, araşdırmağı və oynamağı sevən ailələr və ayrı-ayrı şəxslər üçün uyğun olan “Blvd World”dür. Burada ABŞ, Yaponiya, Yunanıstan, İspaniya, Çin, Fransa, İtaliya daxil olmaqla, dünyanın ən populyar turizm ölkələri haqqında 10-dan çox böyük tematik pavilyon-şəhərcik var. Bütün günü burada keçirə, “Blvd World”ün ab-havasına və təklif olunan əyləncəyə heyran ola bilərsiniz.
Turizm sahəsinin ekspertləri orijinal interyeri ilə tanınan məşhur “Najd Village” restoranında möhtəşəm ənənəvi Səudiyyə mətbəxindən həzz almağı təklif edirlər. İnstaqram üçün fotoları isə şəhərin məşhur Koreya kafelərindən birində - maraqlı 2D dizaynlı “Greem Cafe”də çəkə bilərsiniz. Ən böyük ticarət və əyləncə mərkəzi isə “Riyadh Park Mall”dur. Burada bütün günü ailənizlə birlikdə keçirə bilərsiniz.
Bu məqamda xatırladaq ki, Səudiyyə Ərəbistanı 2021-ci ildə 100 ölkə arasında 33-cü yerdə olmaqla dünyada turizmin və yeni turizm istiqamətlərinin inkişafı indeksində ikinci yerdə qərarlaşıb. 2022-ci ildə isə o, ərəb ölkələri arasında ən çox turist qəbul edən dövlət olub. Ümumdünya Turizm Təşkilatı qeyd edib ki, Səudiyyə Ərəbistanı son illərdə məqsədyönlü şəkildə turizm sənayesini inkişaf etdirməyə başladığı üçün ərəb dünyasında turizmdə ən böyük artım məhz bu ölkədə müşahidə edilib. 2019-cu ildə xarici turizmin inkişafı strategiyasının işə düşməsindən bəri bu ölkə turistlərin sayını iki dəfə artıra bilib. Böyük investisiyalar sayəsində turizm sektoru sürətlə inkişaf edir. Üstəlik, elektron viza xidmətinin işə düşməsi sayəsində bu ölkəyə daxil olmaq üçün tələb olunan sənədlər cəmi bir neçə dəqiqəyə verilir. Bundan başqa, xarici turistləri cəlb etmək üçün ölkədə qalmaq üçün bir vaxtlar qəbul edilmiş kifayət qədər sərt qaydalar xeyli yumşaldılıb.
Beləliklə, Səudiyyə Ərəbistanı hazırda iqtisadiyyatını modernləşdirmək və neft asılılığından qurtulmaq üçün turizm sektorunun ÜDM-dəki payını 3%-dən 10%-ə çatdırmağa çalışır. Bu yaxınlarda “Euromonitor International” tədqiqat şirkəti proqnozlaşdırıb ki, bu ölkənin 2025-ci ilə qədər turizmdən əldə edəcəyi gəlir 25,3 milyard dollara çatacaq.
Səhra ekoturizmi
Əsasən neft sərvətləri ilə tanınan Səudiyyə Ərəbistanı hazırda ekoturizmin inkişafı üçün layihələr həyata keçirir. “Baxış 2030” – turizmin inkişafı yolu ilə ölkənin neftdən asılılığını qismən azaltmaq üçün həyata keçirilən iddialı plandır. Qeyd etdiyimiz ki, bununla turizm sektorunun ÜDM-dəki payı 3%-dən 10%-ə çatdırılmalıdır. Bu plana dayanıqlı inkişaf istiqamətində həyata keçirilən ekologiya sahəsi ilə bağlı təşəbbüslər də daxildir: genişmiqyaslı böyük layihələrdən tutmuş ağacəkmə kampaniyalarına qədər. Məsələn, “Qırmızı dəniz” layihəsi dəbdəbəli turizmi təşviq etmək məqsədi daşıyır. Layihə ölkənin qərb sahilində və Tabuk vilayətinin sahilindəki 90 adadan ibarət arxipelağı əhatə edir. Genişmiqyaslı layihə beynəlxalq turizmi ekoloji baxımdan təmiz adalara cəlb etmək və Qırmızı dənizin ekosistemini qorumaq məqsədi daşıyır.
Bundan başqa, “Baxış 2030” proqramına daxil edilən “Yaşıl Ər-Riyad” layihəsi isə adambaşına düşən yaşıllıq sahəsinin payını 1,7 kvadratmetrdən 28 kvadratmetrə qədər artırmaq, havanın keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq, temperaturu aşağı salmaq, həmçinin sağlam həyat tərzini təbliğ etmək məqsədi daşıyır. NEOM layihəsi isə “yeni gələcək” deməkdir.
Bu innovativ meqalayihənin yaradıcıları Tabukun dayanıqlı inkişafı üçün çalışırlar, çünki “Baxış 2030” proqramının əsas hissəsini təşkil edir. Ümumiyyətlə, açıqlanmış məqsədlər sırasında “ağıllı şəhərlər”in, tədqiqat mərkəzlərinin, biznes parklarının və əyləncə zonalarının yaradılması var. Layihənin missiyası dünyanın hər yerindən 1 milyondan çox sakini, həmçinin turistləri cəlb etməkdir.
Bu arada, turizmin inkişafı və turistləri cəlb etmək üçün krallığın hakimiyyəti bu yaxınlarda Ər-Riyadda yeni beynəlxalq hava limanının tikintisinə başlandığını elan edib. Təşkilatçılar planlaşdırır ki, yeni hava limanı dünyanın ən böyük hava limanlarından birinə çevriləcək və təxminən, 57 kvadratkilometr ərazini əhatə edəcək. Buraya altı uçuş zolağı, həmçinin dizaynları Səudiyyə mədəniyyətini əks etdirəcək yaşayış və əyləncə obyektləri daxil olacaq. 2030-cu ilə qədər hava limanının 120 milyona qədər, 2050-ci ilə qədər isə 185 milyon sərnişin və 3,5 milyon tona qədər yük qəbul edəcəyi gözlənilir. Yeni hava limanı həm də krallığın 2030-cu ilə qədər əhalisinin 15-20 milyona çatması ehtimalı olan Ər-Riyadı dünyanın ən yaxşı 10 şəhəri sırasına daxil etmək planlarını inkişaf etdirməyə yardım göstərəcək.
Müqəddəs Məkkədə
İndiyə qədər Səudiyyə Ərəbistanında turizm hələ də böyük ölçüdə dini ziyarətlərlə bağlıdır. Belə ki, Məkkəyə hər il Zilhiccə ayında Həcc üçün orta hesabla 3 milyondan çox, Ramazan ayında isə Ümrə üçün təxminən 2 milyon zəvvar səfər edir. İl boyu müqəddəs Kəbəni saysız-hesabsız müsəlmanlar ziyarət edir. Lakin buraya başqa dinlərə etiqad edənlərin daxil olmasına icazə verilmir. BBC-nin məlumatına görə, turizm hər il Səudiyyə Ərəbistanının ÜDM-ə 22,6 milyard dollar töhfə verir və bu məbləğin yarısından çoxu Həcc və Ümrə ziyarətlərinin payına düşür. Görünür, buna görə də analitiklər Həcc ziyarətini krallıq iqtisadiyyatının neft və təbii qazdan sonra ikinci mühüm sektoru adlandırırlar.
Zəvvarlar üçün əsas çətinliklərdən biri temperaturun yüksək olmasıdır. Belə ki, qış aylarında Ciddə, Məkkə və Mədinədə temperatur 35 dərəcəyə qədər olsa da yayda temperatur 40-45 dərəcəyə qədər artır. Üstəlik, həm qadınlar, həm də kişilər üçün geyimlə bağlı tələblər kifayət qədər sərtdir. Bir sözlə, Həcc ziyarətində qadınlar şəriətə əsasən icazə verilən istənilən gündəlik geyimi geyinə bilər, lakin üzləri açıq olmalı, əllərində əlcək olmamalıdır. Kişilərə bədənin formasını vurğulayan hər hansı paltar geyinməsi, eləcə də papaq taxması qadağandır. Həcc və Ümrə üçün kişilərə lazım olan iki böyük ağ dəsmal izar adlanır. Onun ölkənin hər yerində almaq mümkündür. Lakin ən baha izar (140 real – təxminən 65 manat) hava limanlarında satılır.
Zəvvarlar Kəbə ətrafında yeddi dövrə vurmalı, həmçinin Səfa və Mərvə təpələri arasında yeddi dəfə qaçmalı və bir neçə dəfə namaz qılmalıdırlar. Bütün bunlar nəinki çoxlu sayda olan yaşlı insanlar üçün, hətta gənc zəvvarlar üçün asan deyil. Məscidin ərazisində ayinlərin həyata keçirilməsini asanlaşdırmaq üçün həm böyük kondisionerlər (mümkün olduqda), həm də sərin su səpən böyük ventilyatorlar quraşdırılıb. Bir neçə yerdə həm içmək, həm də dəstəmaz almaq üçün müqəddəs Zəmzəm suyu mənbələri var.
Zəvvarlar adətən günün istənilən vaxtında insanların çox olduğu Məscidül-Həramın ərazisində mümkün qədər çox vaxt keçirməyə meyillidirlər. Amma Ümrə ziyarətini tamamladıqdan sonra vaxtınız qalarsa, tarixi şəhəri araşdırın. Bu, bölgənin ruhunu hiss etməyə və islamı daha dərindən dərk etməyə yardım göstərəcək. Məkkə heyrətamiz muzeylərlə zəngindir. Bu muzeylər islamın yarandığı məkan və əsrlər boyu dünyanın hər yerindən zəvvarları toplayan şəhərin tarixinə işıq salır.
“İki müqəddəs məscid” sərgisi Məkkədəki Məscidül-Həram və Mədinədə yerləşən Məscid ən-Nəbəvi məscidlərinin tikintisi və tarixinin müxtəlif mərhələlərindən bəhs edir. Ziyarətçilər mərmər tağları, bərpa edilmiş taxta qapıları və müxtəlif dövrlərdə məscidlərdə istifadə olunmuş digər elementləri görəcəklər. Doğrudur, yaxınlıqdakı Kisva Muzeyini ziyarət etmək üçün icazə almaq asan deyil. Buranı ziyarət edə bilsəniz, muzeyə daxil olmaq üçün əbəs yerə səy göstərmədiyinizi başa düşəcəksiniz. Bu muzeydə Kəbə üçün qara ipəkdən, əl əməyi ilə 670 kiloqramlıq örtüyün hazırlandığı emalatxananı görəcəksiniz. Onun üzərinə yazıların tikilməsi üçün əsl qızıl və gümüşdən hazırlanmış saplardan istifadə olunur. Dəbdəbəli Əl-Zaher Sarayında yerləşən Məkkə Muzeyinin ekspozisiyası isə bölgənin islamdan əvvəlki tarixindən bəhs edir. Burada qayaüstü rəsm nümunələri, Bizans imperiyası, Abbasi və Əməvi sülalələrinə, yəni erkən islam dövrünə aid sikkələr, həmçinin yüzlərlə illik nadir “Quran” nüsxələri və digər müqəddəs mətnlər sərgilənir.

Saudi Arabia tackles ambitious plans to showcase its full potential in the region
At the end of February, Saudi Arabia celebrated its new holiday, The Founding Day, for the second time. The holiday was established by a special decree of King Salman bin Abdulaziz Al Saud in January 2022. February 1727 is regarded as the date when Mohammed bin Saud Al Mukrin established the first Saudi state and began reigning in it.
On this official holiday, a number of cultural, artistic and traditional events, fairs and historical photo exhibitions about the traditions and heritage of the kingdom are held all over the country. A group of Azerbaijani journalists were lucky to arrive in Riyadh on the eve of the holiday and eyewitness the scale of celebrations...
Saudi Media Forum brings together
The 2nd Saudi Media Forum coincided with the national holiday and was attended by 1,500 industry leaders, experts, analysts and specialists from Arab and other countries, including the Azerbaijani media outlets.
The two-day forum included more than 60 discussions on the development and future of the sector in its various forms, including visual, audio, print and digital. It also addressed the social, political and economic role of the media worldwide. Participants also discussed the importance of digital media, content marketing, mobile journalism and new platforms.
"The world media faces many difficult challenges. Our media is part of this world," Mohammed Al-Harti, Director-General of the Saudi Broadcasting Authority, said at the forum. Al-Harti said the forum provides a space for media practitioners and intellectuals to meet and discuss various urgent issues. Its participants look at new developments in immersive technologies such as the meta-universe and artificial intelligence in media, including ChatGPT (big language model). According to al-Harti, the forum comes at a time when the kingdom is experiencing an unprecedented boom that has facilitated the spread of Saudi content around the world.
At the closing ceremony, the names of award winners in nominations Best Journalistic Dialogue, Best News Report, Best Article, etc.—one of the initiatives to encourage the development of media content, competition and rewarding authors—were announced.
"As the Arab world explores new opportunities in IT and infrastructure investment, the region's media industry is undergoing rapid changes. The media is becoming increasingly important every day," the organisers of the media forum stated.
Apparently, this is why the forum was attended by the Saudi dignitaries, including the energy minister Prince Abdulaziz bin Salman, investment minister Khalid al-Falih, trade minister and acting information minister Majid bin Abdallah al-Qasabi.
Seeking to activate connections
As noted at the forum, Saudi Arabia intends to build strong partnerships with the media of all countries. In this regard, Azerbaijan is not only an exception, but also a priority.
"We support the strengthening of media cooperation with Azerbaijan," stated Khalid Al-Ghamdi, Saudi Deputy Minister of Information for International Media Relations, at a meeting with media representatives of Azerbaijan in Riyadh.
The deputy minister admits that today the media ties between the two countries are still weak: "We want our cooperation to go further than just visits to our countries. We need to identify our next steps to strengthen media ties. We will develop cooperation in the field of television and print media.
Khalid Al-Ghamdi noted that proposals are necessary to organise visits to religious sites during Umrah and Hajj: "I would very much like to see journalists during the pilgrimage, who would cover and communicate aspects of the pilgrimage to the Azerbaijani audience."
The deputy minister also noted that it was important to expand cooperation in information exchange. According to him, sometimes inaccurate information is published in the Saudi media, for example, regarding Azerbaijani-Armenian relations. Such problems are eliminated after discussions with the Azerbaijani diplomatic mission. "There should be direct links between us to prevent such mistakes in your or our media," minister said.
Azerbaijani Ambassador to Saudi Arabia, HE Shahin Abdullayev, and Chairman of the Azerbaijani Press Council, Rashad Majid, also attended the meeting. They also underlined the importance of continuing the comprehensive development of relations between the two countries, including in media.
Course towards intensification
Saudi Arabia recognised Azerbaijan's independence on December 30, 1991. Diplomatic relations between the two countries were established on February 24, 1992. Azerbaijan's embassy has been operating in Riyadh since 1994, and the kingdom's diplomatic mission in Baku opened in 1999.
"The development of our relations began with the visit of the national leader of Azerbaijan, Heydar Aliyev, to Saudi Arabia back in 1994. President Ilham Aliyev successfully continues these relations. Azerbaijan and Saudi Arabia are cooperating closely at both bilateral and multilateral levels," Ambassador Shahin Abdullayev, said.
Saudi Arabia has consistently supported Azerbaijan's position at the UN, OIC and other international and regional organisations in relation to Armenia's aggression and has yet to establish diplomatic relations with Yerevan, the diplomat noted.
According to Abdullayev, reciprocal visits play a major role in the development of relations between the two countries. During 2022 alone, there were five high-level visits from Saudi Arabia to Azerbaijan. In 2023, Prosecutor General of Azerbaijan, Kamran Aliyev, and Chairman of the State Customs Committee, Shahin Baghirov, visited Saudi Arabia. Inter-parliamentary relations occupy a special place in the development of cooperation between the two countries. There are friendship groups in the Milli Majlis and the Kingdom's Advisory Council, which periodically visit the capitals of the two countries and hold productive talks.
To date, Azerbaijan and Saudi Arabia have signed 24 documents on cooperation in various fields.
"The high level of political ties promotes cooperation in other areas as well. In recent years, there has been fruitful cooperation between Azerbaijan and Saudi Arabia, especially in tourism and energy.
Saudi Arabia's ACWA Power has launched a 240MW Khizi-Absheron wind farm project in Azerbaijan. The company is considering the possibility of operations in the liberated territories of Azerbaijan as well," Mr. Abdullayev said.
Tourism of the future
Riyadh is considered one of the hottest cities in the world - the city is located in a tropical desert climate. In summer, temperature reaches +45°C and higher. The coolest months are December, January and February, when temperatures are generally around 20-25°C. In other words, winter is the most comfortable season to visit the country.
Riyadh, the capital of the kingdom, which hosts about 8 million people, stretches 50 km in length, as locals prefer to live in their own homes. Only a few of the capital's 15 districts can be considered the most popular for tourists. The Al-Batha commercial district is worth a trip for shopping, Al-Dirah is full of history, Al-Oliya and Al-Sulimaniyah are ultra modern and glamorous, and the diplomatic quarter (Old square), where foreign embassies are located, is very popular with modern Saudis. King Abdullah's financial district is also stylish and modern.
What can you do and visit in Riyadh? There are plenty of interesting sights to see and do in the city. Firstly, for a bird's eye view of Riyadh, climb to the highest observation deck in the city, the Kingdom Centre skyscraper. This extraordinary-looking structure stands 300m high and has 99 floors.
Be sure to visit the National Museum of Saudi Arabia. It is considered the largest and most interesting museum in the country, with exhibits ranging from prehistory to the present day, some of which change frequently.  Masmac Fortress in the heart of the Old City is a must-see. It was taken by Emir Abdul Aziz Ibn Saud in 1902 and witnessed the unification of the Saudis and the beginning of the Kingdom. This ancient building now houses a museum that introduces the history of the country.
25 km from Riyadh lies the ancient earthen city of Al-Diriyah. It was founded by ancestors of the ruling Saudi dynasty in the mid-15th century and later served as the capital of the First Saudi State. Since 2010, this open-air museum has been a UNESCO World Heritage Site.
Perhaps what the capital's tourists will be most impressed by is a visit to the so-called Riyadh City Boulevard. The 900,000-square-metre entertainment boulevard includes giant screens that amaze with their vibrant colours as well as a dancing fountain, the largest artificial lake in the world, live performances, etc. One of the most interesting areas here is Blvd World, suitable for families and individuals who like to travel, explore and play. There are more than 10 large themed pavilion-cities about the world's most popular tourist destinations, including the USA, Japan, Greece, Spain, China, France and Italy. You can spend an entire day here and continue to marvel at the setting and the entertainment on offer.
Travel experts suggest enjoying great traditional Saudi cuisine at the popular Najd Village restaurant, known for its authentic interior. You can take Instagram photos at one of the city's popular Korean cafés, Greem Cafe, which has an interesting 2D design. The largest shopping and entertainment centre is Riyadh Park Mall, which is the perfect place for a family day out.
In 2021, Saudi Arabia ranked second in the world's Tourism Development Index and new tourist destinations, coming in 33rd out of 100 countries. And in 2022, it welcomed the most tourists among the Arab world. The World Tourism Organisation notes that Saudi Arabia has the highest growth rate in tourism in the Arab world as it has deliberately started to develop its tourism industry in recent years. The kingdom has been able to double the number of visitors since the launch of its foreign tourism strategy in 2019. The tourism sector is developing at a rapid pace thanks to major investments, and the launch of an e-visa service has reduced the paperwork required to enter the country to a few minutes. In addition, the once-strict rules of entry have been greatly simplified to attract foreign tourists.
Riyadh is now seeking to increase the tourism sector's contribution to GDP from 3 to 10 per cent in order to modernise the economy and move away from oil dependence. Research firm Euromonitor International recently estimated that inbound tourism spending in Saudi Arabia will reach $25.3 billion by 2025.
Desert ecotourism
Saudi Arabia, known mainly for its oil wealth, is also now implementing ecotourism projects. Vision 2030 is an ambitious plan to reduce the country's oil dependence in part by increasing tourism to 10% of GDP by 2030, up from 3% today. The plan includes a number of environmental sustainability initiatives, ranging from a large-scale giga-project to tree-planting campaigns.
For example, the Red Sea project aims to promote luxury tourism and includes an archipelago of 90 islands on the kingdom's west coast and the coast of Tabuk province. The large-scale project aims to attract international tourism to the pristine islands and protect the Red Sea ecosystem.  The Green Riyadh project included in the national Vision 2030 programme aims to increase the proportion of green space per capita from 1.7 sqm to 28 sqm, improve air quality and reduce temperatures, and promote healthier lifestyles. The NEOM project stands for 'a new future'. It is the environmentally sustainable development of the Tabuk region that the creators of this innovative megaproject, which is the centrepiece of the Vision 2030 programme, aspire to achieve. Among its stated objectives are the creation of smart cities, research centres, business parks and entertainment zones. The mission of the project is to attract more than 1 million residents, as well as tourists from all over the world.
To boost tourism and attract tourists, the kingdom recently announced the construction of a new international airport in Riyadh. According to the plans, the new airport will be one of the largest air harbors in the world and will cover an area of about 57 sq. km. It will feature six runways, as well as residential and leisure facilities, with a design reflecting the Saudi culture. The airport is expected to handle up to 120 million passengers by 2030 and up to 185 million passengers and 3.5 million tonnes of cargo by 2050. The new airport will also help realise the kingdom's plans to make Riyadh one of the world's top 10 cities with a population that could reach between 15 and 20 million people by 2030.
In holy Mecca
So far, tourism in Saudi Arabia is still largely linked to religious pilgrimage. For example, Mecca is visited annually by an average of more than 3 million pilgrims during the month of Zul-Hijjah for the hajj, and about 2 million during the month of Ramadan for the umrah. Throughout the year, however, countless Muslims visit the holy Kaaba, where adherents of other religions are banned from entering. According to the BBC, tourism contributes $22.6 billion to Saudi Arabia's GDP every year, and more than half of this amount is spent on Hajj and Umrah (minor Hajj). Apparently this is why analysts call the hajj the second most important sector of the kingdom's economy after oil and gas.
One of the main challenges for pilgrims is the heat. In the winter season, temperatures in Jeddah, Mecca and Medina may reach +35 degrees Celcius. In the summer, the temperature rises to 40-45 degrees Celcius. The clothing requirements for both women and men are quite strict. In brief, during the Hajj women can wear any casual clothing permitted by the Shariah, but their faces must be open and they should not wear gloves on their hands. Men, on the other hand, are not allowed to wear any sewn clothes that emphasize the body shape, as well as headgear. The two large white handkerchiefs required for men to perform Hajj and Umrah are called izar. Izars are available everywhere in the country, but are most expensive (R$140 or about ₼65) at airports.
Pilgrims have to circumvent the Kaaba and run between the hills of Safa and Marwah seven times and perform salah (prayer) several times. These exercises are not easy to do not only for a large number of elderly people, but even for younger pilgrims. To facilitate the rituals, large air-conditioners (where possible) and fans spraying cool water have been installed in the mosque grounds. In several places, the springs of sacred Zamzam water have been installed for both drinking and ablution of pilgrims.
Pilgrims are usually keen to spend as much time as possible in the Holy Mosque, which is bustling with people at all hours of the day and night. But if you have time left after completing all the rituals of Umrah, a tour of the historic city will help you touch the spirit of the region and deepen your understanding of the faith. Makkah is rich with fascinating museums that shed light on the city's history as the birthplace of Islam and a crossroads that has been gathering pilgrims from around the world for centuries.
The exhibition Two Holy Mosques tells the story of the construction and different periods of the mosques of Al-Masjid Al-Haram in Makkah and Al-Masjid Al-Nabawi in Medina. Visitors will see intricately carved marble arches, restored wooden doors and other features from different periods in the mosques. Getting permission to visit the nearby Kiswa Museum is not easy, but your efforts will be rewarded. You'll see a workshop where a 670-kilogram black silk veil for the Kaaba is handmade. Real gold and silver threads are used to embroider the calligraphic inscriptions on it. The Makkah Museum located in the luxurious Al-Zaher Palace retraces the pre-Islamic history of the region. There are cave paintings, early Islamic coins from the Byzantine, Abbasid and Umayyad dynasties, and hundreds of years' worth of rare copies of the Qur'an and other holy texts.