BAXMUT UĞRUNDA DÖYÜŞ
Son dövrlərdə Rusiya-Ukrayna müharibəsi kontekstində beynəlxalq ictimaiyyətin diqqəti əsasən Baxmut uğrunda gedən döyüşlərə yönəlib. Vacib regional kommunikasiyalar Ukraynanın şərqində yerləşən bu şəhərdə kəsişir. Odur ki, Baxmuta nəzarət istər Ukrayna, istərsə də Rusiya tərəfi üçün eyni dərəcədə əhəmiyyətlidir.
Strateji şəhər
Bu şəhər uğrunda 9 aydır davam edən döyüş tarixə Rusiya-Ukrayna müharibəsinin ən uzun savaşı kimi düşə bilər. Həm şəhər, həm onun ətrafı tərəflərin əsas güclərinin əl-qolunu bağlayan, onlarını gücünü tükəndirən tələyə çevrilib. Kiyev iddia edir ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələri (USQ) burada əsasını «Vaqner» tərəfindən döyüşlərə cəlb olunmuş məhbusların təşkil etdiyi minlərlə rusu məhv edib. Faktlar isə şəhər uğrunda döyüşdə Ukrayna tərəfinin də ciddi itkilər verdiyini göstərir. Və bu, şəhər üzərində nəzarəti saxlamağın xərcləri və fayda nisbətinin dəyişməsinə səbəb ola bilər.
Hücumda olan Rusiya qoşunları üç istiqamətdən tədricən şəhərə yaxınlaşır – şimaldan, cənubdan və şərqdən. Nəticədə, Ukrayna qoşunları üçün təchizat və ya geri çəkilmək üçün yalnız qərb istiqamətində dar keçid qalıb.
Belə bir vəziyyədə ABŞ-ın müdafiə naziri Lloyd Ostin bəyanatla çıxış edərək bildirib ki, Ukraynanın Baxmutdan çəkilməsi «operativ və ya strateji uğursuzluq» sayılmayacaq. NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberq isə bunun müharibədə «dönüş anı» olmayacağına əmindir. Lakin Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski USQ-yə burada mövqelərin gücləndirilməsi əmrini verməklə, «stavka»nı yüksəldib. O, bildirib ki, Baxmutdan imtina Moskvanın Donetskin qalan hissəsini də ələ keçirməsi üçün ruslara yol açmaq olardı.
Ukrayna tərəfi bildirir ki, Rusiya Kiyevin «Baxmut qalası» adlandırdığı şəhər uğrunda gedən döyüşlərdə daha ağır itkilər verib və verir.
Baxmutun müdafiə perspektivi ilə bağlı ABŞ və Ukrayna hərbi-siyasi rəhbərliyi arasında fikir ayrılıqlarının olduğuna Qərb KİV-i də diqqət çəkir. Məsələn, Amerikanın «Politico» nəşri Ağ Evin yüksəkrütbəli məmuruna istinadən yazır ki, USQ şəhər uğrunda döyüşlərdə saysız-hesabsız canlı qüvvə və sursat itirir, bu isə Kiyevin yaza planlaşdırdığı əks-hücum planının icrasına mane ola bilər.
«The New York Times» isə yazır ki, artıq Ukrayna ilə ABŞ arasında müharibənin başa çatdırılması məsələsində də fikir ayrılığı var. «Amerikalı məmurlar hesab edir ki, Zelenskinin sülh danışıqlarına başlanmamış 2014-cü ildən Rusiyanın nəzarətində olan Krım da daxil olmaqla, bütün ərazilərin Ukraynaya qaytarılması tələbi yalnız müharibənin uzanmasına səbəb olacaq», - deyə yazıda bildirilir.
Digər tərəfdən hərbi ekspertlər bildirir ki, Ukrayna Baxmut uğrunda döyüşdə ötən yay rusların Severodonetsk və Lisiçanska hücumu zamanı əl atdığı taktikanı təkrarlayır. O zaman söhbət Luqansk vilayətinin Kiyevin nəzarətində qalmış son iki iri şəhərindən gedirdi. Bu şəhərlər ətrafındakı şiddətli döyüşlər zamanı Ukrayna ordusu müvəqqəti olaraq geri çəkilmiş, daha sonra Rusiya ordusu və qeyri-nizami qoşunlarına ağır zərbələr endirmişdi. USQ Rusiya qüvvələrinin əldən düşməsindən, kilometrlərlə uzanan cəbhə xətti boyunca səpələnməsindən istifadə edərək, Ukraynanın şimal-şərqindəki ərazilərin azad edilməsi üçün anidən hücuma keçmiş, nəticədə, Xerson şəhərini azad etmişdi.
İndi isə siyasətçiləri və analitikləri bir məsələ maraqlandırır: payız-qış aylarında əhəmiyyətli canlı qüvvə və texnika itirmiş USQ həmin uğrunu təkrarlaya biləcəkmi? Ən azı, itkilər Ukrayna qüvvələrinin yeni müdafiə xəttinə çəkilmə ehtimalını artırır.
İtkilər
Hər iki tərəfin itkilərini dəqiq hesablamaq çətindir, çünki döyüşlər davam edir. ABŞ və Avropa rəsmilərinin sözlərinə görə, ötən ilin fevralından bu yana 200 mindən çox Rusiya hərbçisi ölüb və ya ciddi yaralanıb, Ukraynanın itkisi isə bundan təxminən iki dəfə azdır.
NATO iddia edir ki, hər 5 rusiyalıya 1 həlak olmuş və ya yaralanmış ukraynalı düşür. Ukrayna Milli Təhlükəsizlik Şurasının rəhbəri Aleksey Danilov isə bildirib ki, itkilərin nisbəti «yeddinin birə bizim xeyrimizədir». İstənilən halda, bu, o deməkdir ki, Ukrayna tərəfi şəhərin müdafiəsində on minlərlə hərbçi itirib. Bununla yanaşı, Kiyevin tibbi xidməti yüksək səviyyədə təşkil etməsi də Ukraynanın itkilərinin Rusiya ilə müqayisədə proporsional surətdə az olmasına şərait yaradır.
Hərbi mütəxəssislərin fikrincə, indi tərəflər artilleriya sursatı çatışmazlığı ilə üzləşiblər. Ukrayna arsenalını Qərb ordularının anbarları hesabına dolduracağına ümid edirsə, Rusiya Silahlı Qüvvələrinin sursatları ölkənin uzaq regionlarından daşıdığı iddia olunur.
Baxmut istiqamətində hücumun dayandırılması fonunda Rusiya rəhbərliyində fikir ayrılıqlarının yarandığına dair xəbərlər artmaqdadır. KİV artıq özəl hərbi təşkilat olan «Vaqner»in rəhbəri Yevgeni Priqojin ilə Rusiya Müdafiə Nazirliyi arasında ziddiyyətlərin yarandığını açıq şəkildə ifadə etməyə başlayıb. Bu, aylardır davam etsə də, Baxmut ətrafında yaranmış vəziyyətlə özünü daha qabarıq göstərməyə başlayıb. Gərginliyin daha da artmasına məhz sursat çatışmazlığının səbəb olduğu bildirilir. Sadəcə olaraq, Baxmut uğrunda döyüşlər o qədər intensiv gedir ki, yaranmış ziddiyyət hərbi əməliyyatlar fonunda nəzərə o qədər də çarpmır.
Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski qısa vaxt ərzində Ukrayna ordusunun ön xəttinə iki səfər edib, bununla da hərbçilərə əlavə ruh verib. Qarşıdurmanın gedişində Kiyev Rusiya ərazisinə soxulmaq kimi yeni taktikadan istifadə etməyə çalışır. Martın əvvəlində Bryansk beynəlxalq aeroportunda iki partlayış olub. Məlumata görə, guya ərazidə dron vurulub. Əvəzində ruslar qarşı tərəfi şiddətli artilleriya atəşinə tutub. İddialara görə, bu zaman ən güclü silahlardan, o cümlədən «Xəncər» hipersəs raketlərindən istifadə olunub. Rusiya indiyədək HHM sistemlərindən yayına bilən bu raketlərdən istifadə etməmişdi. Ukraynalı hərbçilər isə 34 qanadlı raketin və İran istehsalı olan 4 ədəd «Shahed» dronunun uğurla vurulduğunu bəyan edib. Eyni zamanda onlar 6 «Xəncər» ballistik raketini tuta bilməyiblər. Kiyev daha köhnə silahlar olan gəmi əleyhinə «X-22» raketləri və «S-300»ləri də zərərsizləşdirməyi bacarmayıb.
Ukrayna Hərbi Hava Qüvvələrinin nümayəndəsi bildirib ki, «bu, çox miqyaslı hücum idi və düşmən ilk dəfə bu sayda müxtəlif növ raketlərdən istifadə edirdi». Bu hücum zamanı Ukraynanın şimalındakı Xarkovdan tutmuş, cənubundakı Odessayadək, qərbindəki Jitomirədək müxtəlif şəhərlərə zərbələr endirilib. Nəticədə, ölkənin bir neçə regionunda elektrik enerjisi kəsilib. Kiyevdə isə təcili yardım xidmətləri paytaxtın qərb və cənub rayonlarında baş vermiş partlayış yerlərinə axışıblar. Şəhər meri Vitali Kliçko paytaxtda partlayışların olduğunu təsdiqləyib.
Zərbələr nəticəsində Avropada ən böyük Atom Elektrik Stansiyası olan «Zaporojye» AES belə, bir müddət enerji şəbəkəsindən ayrılıb. Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (MAQATE) baş direktoru Rafael Qrossi stansiyanın təhlükəsizliyinin təmini ilə bağlı çağırış edərək bildirib ki, müharibənin başladığı vaxtdan bu yana müşahidə olunan laqeydlik onu təəccübləndirir. «Biz hər dəfə qumar oynayıb bəxtimizi sınayırıq. Bu halın hər dəfə təkrarlanmasına imkan versək, günlərin birində uğur bizdən üz döndərəcək», - deyə Qrossi bildirib. Bir neçə həftə sonra o, Zaporojyedə Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski ilə bir araya gələrək, raket zərbələrinin fəsadlarını, həmçinin ümumilikdə stansiyanın vəziyyətini müzakirə edib.
Qeyd edək ki, ukraynalılar da öz növbələrində, Rusiya obyektlərini hədəfə alıblar. Belə zərbələrin ən ciddiləri Cankoy və Tula istiqamətində qeydə alınıb. Məlumata görə, hər iki halda söhbət USQ tərəfindən xüsusi planlaşdırılmış və dronlar vasitəsilə həyata keçirilmiş əməliyyatlardan gedib.
«Stavka»lar yüksəlir
Bütün baş verənlər fonunda Rusiya Silahlı Qüvvələri Baxmutu ələ keçirmək istiqamətində səylərin intensivliyini azaltmayıb. Rusiyanın müdafiə naziri Sergey Şoyqu şəhər uğrunda aparılan şiddətli döyüşlərdən danışarkən bildirib ki, Baxmutun ələ keçirilməsi Rusiya ordusuna Ukraynanın dərinliklərinə doğru irəliləmək imkanı verəcək. O, bu şəhərin USQ-nin Donbasdakı əsas müdafiə mərkəzi olduğunu deyib.
Bu arada, Ukrayna Qərbdən silah-sursat tədarükünü davam etdirir. Elə qərbli mütəxəssislərin özlərinin dediyinə görə, söhbət ixrac üçün nəzərdə tutulmuş və müasir texniki sistemə malik olmayan hərbi texnikadan gedir. ABŞ-ın «Politico» nəşri yazır ki, Vaşinqton Ukraynaya «Abrams» tankları göndərməyə hazırlaşır. Bu, zəiflədilmiş urandan istifadə ilə hazırlanmış gizli zirehə malik olmayan köhnə model tanklardır. Belə tanklardan Misir, Səudiyyə Ərəbistanı və İraqda istifadə olunur. Eyni şey artıq Norveç, Polşa və bir sıra digər dövlətlərin Ukraynaya verdikləri «Leopard 2A4» tanklarına da aiddir.
Amma istisnalar da var. Məsələn, Böyük Britaniyanın müdafiə naziri Annabel Qoldi hələ martda Londonun Kiyevə «Challenger» tankları, həmçinin zəiflədilmiş urana malik nisbətən yeni nəsil mərmilər vermək planını açıqlamışdı. Daha sonra məlumatı ölkənin xarici işlər naziri Ceyms Klaverli də təsdiqləmişdi. Bununla yanaşı, o, zəiflədilmiş urana malik sursat tədarükünün nüvə eskalasiyası olmadığını demişdi. Qərb ekspertləri bu mərmilərin ağır texnika ilə mübarizədə effektiv vasitə olduğuna xüsusi diqqət çəkir, onların nüvə silahına aidiyyətinin olmadığını deyirlər. Bundan başqa, zəiflədilmiş urana malik sursatlar Rusiya ordusunda da var.
Lakin Moskva bu məlumatı özünəməxsus şəkildə dəyərləndirib və məhz nüvə eskalasiyası istiqamətində atılmış addım kimi qiymətləndirib. Məsələn, Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Böyük Britaniyanın planına cavab olaraq bildirib ki, onlar Belarus ərazisində taktiki nüvə silahı yerləşdirməyə hazırlaşırlar. Dövlət başçısının sözlərinə görə, o, artıq bu haqda belaruslu həmkarı Aleksandr Lukaşenko ilə razılıq əldə edib. Kremldə bildirirlər ki, bu iş nüvə silahlarının yayılmaması rejimi pozulmadan görüləcək, çünki Belarus ərazisinə yerləşdiriləcək raketlərə nəzarət Moskvada qalacaq.
Avropa İttifaqı isə indi yalnız Rusiyaya deyil, Belarusa da yeni sanksiyalar tətbiq edə bilər. Bunu qurumun xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali komissarı Jozep Borrel bildirib. Borrelin sözlərinə görə, bu qərar Moskvanın Belarus ərazisində taktiki nüvə silahı yerləşdirmək istiqamətində praktik addımlar atacağı təqdirdə qəbul olunacaq. «Belarus hələ ki, bunun qarşısını ala bilər. Bu, onların seçimidir. Aİ buna yeni sanksiyalarla cavab verməyə hazırdır», - deyə Borrel «Twitter» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazıb. O, bildirib ki, Belarusda Rusiyaya məxsus nüvə silahının yerləşdirilməsi «məsuliyyətsiz eskalasiya və Avropanın təhlükəsizliyinə təhdid» anlamına gələcək.
Bununla belə, qərar artıq qəbul olunub və yeni sanksiyaların tətbiqi uzaqda deyil. Demək, Avropa qitəsini və ümumilikdə dünyanı yeni beynəlxalq gərginlik dalğası gözləyir. Bununla da, tezliklə sülhün gələcəyinə onsuz da az olan ümidlər getdikcə daha da sönür, ayrı-ayrı siyasətçilərin düşmənləri bir masa arxasına əyləşdirmək cəhdləri isə siyasi ritorikadan o tərəfə keçmir.
Belə bir vəziyyətdə Baxmut uğrunda savaş özünəməxsus dönüş nöqtəsinə, müharibə çarxının sülh, yoxsa hərb tərəfə əyiləcəyini göstərən lakmus vərəqinə çevrilə bilər.

Россия и Украина продолжают многомесячные бои за этот стратегический город
Главной темой, вокруг которой в последнее время концентрировалось внимание международной общественности в контексте российско-украинской войны, была и остается битва за Бахмут. Этот город на востоке Украины является местом пересечения важнейших коммуникаций региона. Поэтому контроль над этим плацдармом является одинаково важным как для украинской, так и российской стороны.
Стратегический город
Битва за Бахмут, длящаяся десять месяцев, может войти в историю как самое длительное сражение в войне между Россией и Украиной. И город, и его окрестности превратились в своеобразную ловушку, истощающую воюющие стороны и сковывающую их основные силы.
Несмотря на утверждения Киева, что ВСУ уничтожили тысячи российских военных, в основном наемников из тюрем, завербованных ЧВК «Вагнер», факты свидетельствуют о том, что украинская сторона также несет значительные потери. И это может привести к изменению соотношения затрат и выгод по удержанию контроля над городом.
Наступающие российские войска постепенно приближаются к городу с трех направлений - с севера, юга и востока, оставляя ВСУ лишь узкий проход для снабжения или отступления на западе.
В сложившейся ситуации министр обороны США Ллойд Остин даже выступил с заявлением, что отступление Украины из Бахмута не будет «оперативной или стратегической неудачей». А глава НАТО Йенс Столтенберг сказал, что это не станет «поворотным моментом» в войне. Однако президент Зеленский поднял условные ставки, приказав ВСУ укрепить здесь свои позиции, и предупредил, что отказ от Бахмута оставит российской стороне «открытую дорогу» к остальной части Донецкой области, которую Москва полна решимости захватить.
Украина оправдывает свою позицию тем, что Россия понесла более тяжелые потери в попытке захватить то, что в Киеве называют не иначе, как «крепость Бахмут».
О расхождениях во взглядах между военно-политическим руководством США и Украины относительно перспектив обороны Бахмута заговорили даже западные СМИ. В частности, американское издание Politico, ссылаясь на высокопоставленных чиновников Белого дома, пишет, что ВСУ теряют в боях за город много людей и боеприпасов, что может помешать Украине провести запланированное на весну контрнаступление.
А по мнению The New York Times, разногласия между Украиной и США есть также в вопросе окончания войны. «Настаивание Зеленского на том, что вся Украина, включая Крым, который находится под контролем России с 2014 года, должна быть возвращена в состав Украины до начала мирных переговоров, только продолжит войну, считают американские чиновники», - пишет издание.
С другой стороны, военные эксперты полагают, что в битве за Бахмут Украина использует ту же тактику, которую применила прошлым летом во время российского наступления на Северодонецк и Лисичанск - два последних крупных города, находящихся под контролем Киева в Луганской области. Ведя ожесточенные бои на подступах к этим городам, украинская армия временно отступила, а затем нанесла тяжелые удары по российским войскам и ополченцам.
ВСУ, воспользовавшись тем, что российские силы были истощены и рассредоточены вдоль многокилометровой линии фронта, начали молниеносное наступление, чтобы вернуть территории на северо-востоке Украины, и освободили город Херсон на юге.
Сейчас главный вопрос, который интересует политиков и аналитиков одновременно: могут ли ВСУ повторить успех летне-осенней кампании на фоне значительных потерь в живой силе и технике осенью-зимой? По крайней мере, потери могут свидетельствовать в пользу вероятного отхода украинских сил на новый рубеж обороны.
Подсчитывая потери
Реальная оценка потерь с обеих сторон является сложной задачей, поскольку бои продолжаются. По данным официальных лиц США и Европы, с февраля прошлого года более 200 тыс. российских военнослужащих были убиты или серьезно ранены, а Украина потеряла примерно вдвое меньше.
На каждые пять россиян, утверждают в НАТО, приходится один убитый или раненый украинец. Глава Совета национальной безопасности Украины Алексей Данилов даже оценил соотношение «один к семи в нашу пользу». В любом случае это означает, что украинская сторона могла понести с десяток тысяч жертв, защищая город. Хотя ее более эффективно организованное медицинское обслуживание означает, что это все равно пропорционально меньше, чем потери России.
По мнению военных специалистов, противоборствующие силы начали испытывать нехватку в артиллерийских боеприпасах. Если украинцы надеются на пополнение своих запасов за счет складов западных армий, то вооруженные силы РФ, как утверждается, пользуются арсеналом, размещенным в дальних регионах РФ.
В условиях остановки наступления на бахмутском направлении все чаще дают знать о себе и противоречия в стане российского руководства. В СМИ уже открыто говорят о конфликте основателя ЧВК «Вагнер» Евгения Пригожина с Минобороны. И хотя этот конфликт длится уже не первый месяц, под Бахмутом он стал проявлять себя в полной мере. Именно нехватка боеприпасов послужила основной причиной для обострения напряженности. Впрочем, судя по интенсивности боев под Бахмутом, это не очень ощутимо сказывается на военных действиях.
Президент Украины Владимир Зеленский уже дважды за короткое время посетил передовые позиции украинских военных, подбадривая войска. В ходе противостояния украинская сторона пытается использовать новую тактику проникновения на российскую территорию. В начале марта в районе международного аэропорта Брянска прогремели два взрыва. По сообщениям якобы был сбит дрон. В ответ россияне нанесли массированный артиллерийский удар. Утверждается, что было применено мощное оружие, в том числе гиперзвуковые ракеты «Кинжал». Россия до сих пор не запускала эти ракеты, способные уклоняться от средств ПВО. Между тем украинские военные заявили, что успешно сбили 34 крылатые ракеты и четыре беспилотника иранского производства Shahed. В то же время они не смогли перехватить шесть баллистических ракет «Кинжал» и уничтожить более старые виды оружия - противокорабельные ракеты Х-22 и зенитные С-300.
Представитель ВВС Украины заявил, что «это была крупная атака и впервые с применением такого количества различных типов ракет». Атаки поразили различные города страны, начиная от Харькова на севере до Одессы на юге и Житомира на западе. При этом сообщалось об отключении электроэнергии в нескольких регионах. В Киеве экстренные службы выезжали на места взрывов в западном и южном районах столицы, где, по словам мэра Виталия Кличко, также прогремели взрывы.
В результате нанесенного удара крупнейшая в Европе Запорожская АЭС ненадолго была даже отключена от энергосети. Генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси призвал к обеспечению безопасности станции, заявив, что он «удивлен самоуспокоенностью», связанной с последовательными ударами с начала вторжения. «Каждый раз мы бросаем кости, испытывая судьбу. Если мы позволим, чтобы подобное происходило раз за разом, то однажды удача нам изменит», - сказал Рафаэль Гросси. Спустя пару недель он в Запорожье встретился с президентом Украины Зеленским и обсудил с ним последствия ракетного удара, а также в целом состояние безопасности станции.
Следует отметить, что украинцы тоже старались поражать российские объекты. Наиболее ощутимыми стали удары по целям в Джанкое и Туле. Оба раза сообщается о действиях беспилотников и специально спланированных со стороны ВСУ операциях.
Повышая ставки
На фоне всех этих обстрелов российские вооруженные силы не снижали интенсивности своих попыток занять Бахмут. Министр обороны РФ Сергей Шойгу, объясняя смысл ожесточенных боев за город, заявил, что захват Бахмута позволит российской армии наступать вглубь Украины. Он особо подчеркнул, что Бахмут является важным узлом обороны Вооруженных сил Украины в Донбассе.
Тем временем в Украину продолжает поступать западное оружие. Судя по откровениям самих западных специалистов, речь идет о тех образцах военной техники, которые предназначены на экспорт и не укомплектованы новейшими техническими системами. В частности, согласно вашингтонскому изданию Politico, США планируют передачу танков Abrams, выбрав более старую модель, без секретной брони с использованием обедненного урана. Такие танки используются в Египте, Саудовской Аравии и Ираке. Это же относится и к старой модели танков Leopard 2А4, которые уже передали Украине Норвегия, Польша и ряд других стран.
Но есть и исключения. В марте заместитель министра обороны Великобритании Аннабель Голди сообщила о планах Лондона передать Киеву танки Challenger, а также снаряды с сердечником из обедненного урана относительно новых образцов. Впоследствии министр иностранных дел Великобритании Джеймс Клеверли подтвердил эту информацию. При этом сказал, что поставка боеприпасов с обедненным ураном не является ядерной эскалацией. Западные эксперты особо подчеркивают, что подобные снаряды являются эффективным средством борьбы с тяжелой техникой и не имеют никакого отношения к ядерным вооружениям. Кроме того, боеприпасы с обедненным ураном есть на вооружении и самой России.
Впрочем, в России этот сигнал восприняли по-своему и интерпретировали как шаг именно к ядерной эскалации. Так, в ответ на намерения Великобритании президент Владимир Путин заявил, что Россия собирается разместить на территории Беларуси тактическое ядерное оружие. По его словам, об этом он договорился с президентом Беларуси Александром Лукашенко. В Кремле заявляют, что это будет сделано без нарушения режима нераспространения ядерного оружия, поскольку контроль над ядерными зарядами останется за Москвой.
Тем временем Евросоюз в лице комиссара по внешней политике и безопасности Жозепа Борреля высказался за возможность введения новых санкций в отношении не только России, но и Беларуси. Это будет сделано в том случае, если Москва предпримет практические шаги по размещению в этой стране тактического ядерного оружия. «Беларусь еще может это остановить, это их выбор. ЕС готов ответить дальнейшими санкциями», - написал он в Twitter. По словам Борреля, размещение в Беларуси российского ядерного оружия будет означать «безответственную эскалацию и угрозу европейской безопасности». Впрочем, решение принято и введение новых санкций уже не за горами. А значит, Европейский континент и мир в целом ожидает новая волна эскалации международной напряженности.
И без того слабые надежды на скорый мир с каждым разом все более угасают, а попытка отдельных политиков посадить за один стол противоборствующие стороны кажется лишь политической риторикой.
Битва за Бахмут в этих условиях может восприниматься в качестве своеобразной отправной точки, лакмусовой бумажки, отражающей, в какую сторону качнется маятник войны - в сторону войны или мира.