Sərbəst güləş üzrə üçqat Olimpiya mükafatçısı Azərbaycan yığmasına rəhbərlik edir
Azərbaycan güləşində gözlənilən dəyişiklik baş verib. Sərbəst güləşdə mötəbər yarışlarda qızıl medal qazana bilməməyimiz yekunda məşqçi dəyişikliyi ilə nəticələnib. Tokio Yay Olimpiadasından sonra olimpiya çempionu Namiq Abdullayevin millidə getməsi labüd görünürdü. “Region plus” jurnalı ötən il hazırladığı məqalədə də Abdullayevin gec-tez istefaya göndərilməsinin qaçılmaz olduğunu bildirmişdi. Nəhayət, əsas komandada gözlənilən dəyişiklik baş verib.
Azərbaycan Güləş Federasiyasında (AGF) keçirilən iclasda millinin məşqçi vəzifəsində dəyişiklik rəsmiləşib. Namiq Abdullayev AGF-in İcraiyyə Komitəsinin üzvü kimi iş yükünün artması, regionlarda bu idman növünün inkişafı üçün layihələrin həyata keçirilməsi və ümumilikdə ölkədə sərbəst güləşin tərəqqisi istiqamətində əlaqələndirici funksiyanın yerinə yetirilməsi ilə bağlı olaraq millinin baş məşqçisi vəzifəsindən ayrılıb. Onu milli komandanın sabiq üzvü, keçmiş dünya və Avropa çempionu, sərbəst güləş üzrə üçqat olimpiya mükafatçısı Xetaq Qazyumov əvəzləyib.
Qadın güləşi üzrə milli komandanın da baş məşqçi vəzifəsində də dəyişiklik olub. Daha öncə sərbəst və qadın güləşi üzrə yığmaları çalışan Semyon Şterev baş məşqçi kimi təsdiqlənib.
Tanınmış pəhləvan
Sərbəst güləş üzrə millinin yeni baş məşqçisi Xetaq Qazyumov idman həvəskarlarına yaxşı tanışdır. 2007-ci ildə Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul edən Xetaq uzun müddət millinin şərəfini qoruyub. Bu illər ərzində üç olimpiadadan medal qazanıb, dünya çempionu olub, üç dəfə Avropa çempionatının qalibi adını qazanıb. Xetaq Qazyumov təkcə nəticələri ilə deyil, həm də güləşə münasibətilə diqqəti cəlb edib. Zədəli olduğu yarışda belə xarakter göstərən pəhləvan əksər hallarda intizamlı idmançı kimi tanınıb.
2016-cı ildə güləşçi karyerasını başa vuran Xetaq Qazyumov Şimali Osetiya yığmasında baş məşqçi olub. Daim müsahibələrində Azərbaycanı ikinci Vətəni adlandıran məşqçi qazandığı uğurlara görə ölkəmizdə yaradılan şəraitə borclu olduğunu deyib. İndi Qazyumova millidə məşqçi kimi işləmək imkanı yaradılıb.
Xetaq Qazyumovun əsas məqsədi milli komandanı gələn il keçiriləcək Paris Olimpiadasına yüksək səviyyədə hazırlamaqdır. Qazyumov, adətən, fiziki hazırlığa ciddi önəm verir, güləşçilərdən “dəmir” intizam tələb edir.
Azərbaycan güləşçiləri, eləcə də Qazyumov üçün ilk sınaq apreldə keçiriləcək Avropa çempionatı olacaq. Təbii ki, qitə çempionatının nəticələrinə görə 2 həftə əvvəl təyinat alan Xetaq Qazyumovun işinə qiymət vermək olmaz. Sentyabrda güləşçiləri lisenziya xarakterli Dünya çempionatı gözləyir. Mundialda uğur qazanan pəhləvanlar həm də Paris Olimpiadasına vəsiqə əldə edəcək. Ona görə məşqçi Xetaq Qazyumovun işini ilk olaraq Dünya çempionatı göstərəcək.
Lisenziyalar qazanmağın yolu
İndi Azərbaycan sərbəst güləşçilərinin əsas problemlərindən biri fiziki hazırlığın kifayət qədər olmamasıdır. Bu, özünü qarşılaşmanın ikinci raundunda göstərir. Bunun nəticəsində ciddi səhvlərə yol verən idmançılarımız mötəbər yarışlarda qızıl medalın bir addımlığında dayanırlar. Bu zəif nöqtələri düzəltmək üçün N.Abdullayevə dəfələrlə şans verilib. Lakin heç nə dəyişməyib ki, bu da federasiyanı məsələyə köklü yanaşmağa məcbur edib. 2012-ci il London Olimpiadasından sonra güləşçilərimiz olimpiadada qızıl medal qazana bilməyib. Bu amil güləş həvəskarlarını ciddi narahat edir. Buna görə də Xetaq Qazyumovdan Parisdə uzun fasilədən sonra qızıl medal qazanmaq tələb olunur.
Planetin ən böyük yarışına cəmi 14 ay vaxt qalır. Bu müddətdə millidə radikal islahatlar etmək qeyri-mümkündür. Yeni baş məşqçinin heyətdə ciddi dəyişiklik etmək zamanı olmayacaq. Çox güman ki, Xetaq əsasən eyni güləşçilərə güvənəcək. Digər maraqlı məqam odur ki, güləş üzrə lisenziya yarışlarının bu ildən başlayır. Odur ki, Namiq Abdullayevin yetirmələrinin Paris Olimpiadasına vəsiqə əldə etmək imkanı olmayıb.
Hazırlıqlar davam edir
Sərbəst güləş yığmasında məşqçi dəyişikliyi ilə bağlı komandanın ən təcrübəli üzvü, üçqat dünya və Avropa çempionu, iki dəfə olimpiya mükafatçısı olan Hacı Əliyevlə danışdıq. Titullu güləşçi Namiq Abdullayevin vəzifəsindən ayrılmasının gözlənilən olduğunu bildirib: “Məşqçilərin dəyişəcəyindən yeni ildən xəbərdar idik. Bunu gözləyirdik. Amma dəyişikliyin tam olaraq nə vaxt olacağını bilmirdik. Mənə elə gəlir ki, bunun komandaya təsiri olmayacaq. Çünki uşaqlar (komanda üzvləri - red.) hər zaman mütəxəssislərin nəzarəti altında olublar. Namiq Abdullayevin vaxtında artıq Dağıstanda təlim-məşq toplanışında idik və hazırlıqlarımızı davam etdirirdik. Buna görə də baş məşqçi dəyişikliyi məşqlərimizin gedişatına təsir etməyib”.
H.Əliyev bütün baş məşqçilərin rəhbərliyi altında yaxşı nəticələr göstərdiyini deyib: “İstər Firdovsi Umudovun, istər Saypulla Absaidovun, istər Semyon Şterevin, istərsə də Namiq Abdullayevin rəhbərliyi altında nailiyyətlər qazanmışam. Dəyişikliyi normal qarşılayıram. Bu, təkcə mənim deyil, həm də bizim federasiyanın prezidentinin fikridir. Məncə, bu, milli komandamız üçün çox uğurlu olacaq. Xetaq Qazyumovun ilk tapşırıqlarından biri idmançının təlim-tərbiyəsi və vaxtında hər şeyə nəzarət etməsidir. Hesab edirəm ki, bu, böyük əhəmiyyət kəsb edir. Axı komandamızda çoxlu gənc idmançılar var. Onun məşqləri də hər birimizə xoş gəlir. Daha əvvəldən də ünsiyyətimiz olub. Uzun illərdir yığmadayam və onunla eyni dövrdə güləşmişəm”.
Xatırladaq ki, aprelin 17-də Xorvatiyada güləş üzrə Avropa çempionatına start veriləcək. Xetaq Qazyumov qitə çempionatına Əliabbas Rzazadə, İntiqam Vəlizadə, Əli Rəhimzadə, Hacı Əliyev, Cəbrayıl Hacıyev, Səbuhi Əmiraslanov, Abubəkr Abakarov, Osman Nurməhəmmədov, Maqomedxan Məhəmmədov, Georgi Meşvildişvilini aparacaq. Bu heyət üç gün ərzində Avropa çempionatında uğur qazanmağa çalışacaq.
Yunan-roma güləşində qitə çempionatına Eldəniz Əzizli, Nihat Məmmədli, Taleh Məmmədov, Həsrət Cəfərov, Ülvi Qənizadə, Sənan Süleymanov, Rafiq Hüseynov, İslam Abbasov, Arif Niftulllayev və Sabah Şəriəti yollanacaq.
Qadın güləşçilərin yarışında Azərbaycanı Mariya Stadnik, Elnurə Məmmədova, İlona Semkiv, Jalə Əliyeva, Alyona Kolesnik, Elis Manolova, Birgül Soltanova və Nigar Mirzəzadə mübarizə aparacaq.

The Azerbaijan Wrestling Federation (AGF) has introduced the long-awaited changes. Unsatisfactory performances at prestigious freestyle wrestling competitions eventually led to the replacement of the national team's head coach after 2.5 years in office. Ideas about a new coach emerged after the Tokyo Summer Olympic Games. We highlighted the imminence of Abdullayev's early retirement last year. And the expected change in the main national team has finally been made.
The change of the national team head coach was officially announced at the last AGF meeting held in March. It was announced that Namig Abdullayev was leaving the post due to a heavy workload. He was a member of the AGF Executive Committee, was involved in the implementation of projects to develop the sport in the regions, and had a coordinating role in the promotion of freestyle wrestling in the country. Abdullayev is now replaced with Khetag Gazyumov, a former member of the national team, former world and European champion and three-time Olympic medallist in freestyle wrestling.
There have been changes in the women's national team as well. The head coach of the team will be the Russian expert Semyon Shterev, who previously worked with the freestyle and women's wrestling teams.
Prominent wrestler
The new head coach of the freestyle wrestling team, Khetag Gazyumov, is well known to sports fans. After being naturalised in 2007, Gazyumov has long defended the country's honour in all important international competitions. Over the years, he has won medals at three Olympic tournaments, become world champion and tripled the title of a European champion. Khetag Gazyumov is also widely known for his attitude to wrestling. He achieved results in competitions even when injured and displayed a strong will and perseverance.
Gazyumov, who finished his wrestling career in Azerbaijan in 2016, has been the head coach of the North Ossetian national team since. Always calling Azerbaijan his second homeland in his interviews, Gazyumov said that all his successes was due to the conditions created there. Now Gazyumov has a chance to work as a head coach of the national team.
His main goal will be to prepare the national team for the Paris Olympic Games slated for the next year. As always, he attaches great importance to physical training and demands iron discipline from the wrestlers.
The first test for the Azerbaijani wrestlers and Gazyumov will be the European Championship in April. But, of course, his performance will not be assessed by the results of this continental championship, as he was appointed only a few weeks ago. In September, the wrestlers will compete in a world licensing championship. Successful Azerbaijani athletes will qualify for the Paris Olympic Games. So it is the world championship that will show us the first results of the new head coach.
Licences for decision
One of the key problems of Azerbaijani freestyle wrestlers is their weak physical performance. Usually, it manifests itself in the second bout. Making serious mistakes at prestigious competitions, our athletes remain literally a step away from a gold medal. Namig Abdullayev has been repeatedly given a chance to correct these weaknesses. But nothing changed, forcing the federation to take a drastic approach to the issue.  After the London 2012 Azerbaijani wrestlers stopped bringing gold medals from the Olympics. And it seriously worries fans of the sport. Therefore, the main task of Khetag Gazyumov is to win gold medals at the Paris Olympic Games after a long break.
The biggest sporting race on the planet is only 14 months away. It is unrealistic to carry out radical reforms during this period. The new head coach will not have enough time to make serious changes to the national team as well. Most likely, Gazyumov will rely mainly on the current squad.
But to be fair, we should also note that Namig Abdullayev's trainees have not had a chance to qualify for the upcoming Olympic Games. After all, the licensing competitions in wrestling started only this year.
Preparations continue
We asked the most experienced member of the freestyle wrestling team, three-time world and European champion and two-time Olympic medallist Haji Aliyev to comment the change of the head coach. He confirmed that Abdullayev's departure was not unexpected: "We have known about the change since the beginning of the year. We expected it, but we didn't know exactly when it would happen. I don't think it should affect the team. Because my team members have always been under the control of specialists. We have already started training camps in Daghestan during Abdullayev's period. So the change of the head coach did not affect our trainings."
Haji Aliyev added that he has demonstrated good results under all his mentors: "I have been successful under Firdovsi Umudov, Saipulla Absaidov, Semyon Shterev and Namig Abdullayev. I am fine with changes. It is not only my opinion but also that of the president of our federation. I think, it will have a positive effect on the national team as well. One of Khetag Gazyumov's first tasks will be to train and educate athletes, to control everything. I think that's very important. After all, we have a lot of young athletes in our team. We are happy to train under his supervision. We have a good relationship from the very beginning. I have been in the national team for many years and at one time we were in the same team with him."
The European Wrestling Championship starts on April 17 in Croatia. Khetag Gazyumov included A. Rzazade, I. Velizade, A. Rahimzade, G. Aliyev, J. Hajiyev, S. Amiraslanov, A. Abakarov, O. Nurmagomedov, M. Magomedov and G. Meshvildishvili in the national team. This line-up will have to demonstrate their best over the three days of the competition.
The Greco-Roman team will be represented by E. Azizli, N. Mammadli, T. Mammadov, H. Jafarov, U. Ganizade, S. Suleymanov, R. Huseynov, I. Abbasov, A. Niftullayev and S. Shariati.
The women's wrestlers for Azerbaijan will be M. Stadnik, E. Mammadova, I. Semkiv, J. Aliyeva, A. Kolesnik, E. Manolova, B. Soltanova and N. Mirzazade.