“İTİRİLMİŞ” İQTİSADİYYAT
Beynəlxalq maliyyə institutları qlobal resessiya proqnozlaşdırır və ölkələri təcili şəkildə qabaqlayıcı tədbirlər görməyə çağırır
Dünya müflis ola bilərmi? Bunu təsəvvür etmək belə, mümkün deyil. Bəli, bu perspektiv nəzəri baxımdan da fantastik görünür, daha doğrusu, apokalipsis filminin süjetinə bənzəyir. Lakin son həftələrdə xarici mediada dünya iqtisadiyyatının az qala əsrin böhranını yaşadığı barədə getdikcə daha çox fikirlər dərc olunur və bunun təsdiqi kimi beynəlxalq maliyyə institutlarının araşdırmalarına istinad edilir. Məsələn, nüfuzlu Qlobal İnkişaf Mərkəzi (CGD) ölkələri qlobal resessiyanın qarşısını almaq, makroiqtisadi göstəriciləri gücləndirmək, ortamüddətli artım perspektivlərini yaxşılaşdırmaq və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə aparmaq üçün köklü və genişmiqyaslı siyasi tədbirlər həyata keçirməyə çağırır.
Resessiya ilə bağlı xəbərdarlıq
Aydındır ki, qlobal iqtisadiyyat sabitliyin pozulması ilə nəticələnən bir sıra şoklarla üzləşib. Buna görə də 2023-cü ildə qlobal artımla bağlı konsensus proqnozları son 6 ayda əhəmiyyətli dərəcədə aşağı salınıb. Doğrudur, bu proqnozlarda böhrana işarə olunmasa da, iqtisadi artımın kəskin yavaşlaması üzündən çoxsaylı mənfi risklərdən birinin reallaşacağı təqdirdə qlobal resessiya ehtimalı artacaq. Demək olar ki, bütün aparıcı beynəlxalq maliyyə institutları məhz belə düşünür.
Yeri gəlmişkən, Beynəlxalq Valyuta Fondunun (IMF) idarəedici direktoru Kristalina Georgiyeva hesab edir ki, yaxın 5 ildə qlobal iqtisadiyyat ildə orta hesabla təxminən 3% artacaq və bu da 1990-cı ildən bəri ən pis ortamüddətli proqnozdur. O, artımı məhdudlaşdıran amillər kimi iqtisadi fraqmentasiya və geosiyasi gərginliyini göstərib.
Bundan başqa, IMF də İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatına (OECD) və digər beynəlxalq qurumlara qoşularaq mərkəzi bankları gələcək rüblərdə uçot dərəcəsini artırmağa çağırır. K.Georgiyevanın sözlərinə görə, ortamüddətli iqtisadi göstəricilərin yaxşılaşdırılması üçün inflyasiya ilə mübarizə son dərəcə vacibdir.
Xatırladaq ki, Beynəlxalq Valyuta Fondu bu il ümumi inflyasiyanın 7,0% olacağını düşünür. Fond 2024-cü ildə isə inflyasiyanın qlobal miqyasda 4,9%-ə enəcəyini proqnozlaşdırır.
“Əksər hallarda inflyasiyanın hədəf səviyyəyə qayıtması 2025-ci ilə qədər mümkün deyil”, - IMF-nin bəyanatında deyilir. Əksər ölkələr isə bu göstəricinin 2% civarında olacağını gözləyir.
Dünya Bankı isə öz növbəsində xəbərdarlıq edib ki, koronavirus pandemiyası və Rusiya ilə Ukrayna arasında müharibə qlobal iqtisadiyyatın uzunmüddətli artım potensialının azalması ilə nəticələnib. Bu, “itirilmiş onilliyə” səbəb ola bilər. Belə vəziyyət isə yoxsulluğun artması və iqlim dəyişikliyinin təsirləri ilə mübarizə aparmaq üçün resursların azalması deməkdir.
Bundan əlavə, Dünya Bankının ekspertlərinin fikrincə, 2023-2030-cu illərdə orta hesabla potensial qlobal məhsul istehsalı son 30 ilin ən aşağı səviyyəsinə, yəni 2,2%-ə düşəcək. Bu mənada 2000-ci ildən 2010-cu ilə qədər orta illik artımın 6% olduğu inkişaf etməkdə olan ölkələrdə daha ciddi düşmə  olacaq. Belə ki, onlar üçün bununla bağlı göstərici bu onillikdə 4%-ə düşə bilər.
Beynəlxalq ekspertlər xəbərdarlıq edirlər ki, inkişafın “qızıl dövrü” başa çatır və siyasətçilər qlobal problemlərlə məşğul olmaq məsələsində daha yaradıcı olmalıdırlar, çünki Çin kimi ölkələr də artıq sürətli iqtisadi artıma malik deyil.
“Növbəti onillikdə iqtisadi artımı əvvəlki illərin orta səviyyəsinə qaytarmaq üçün titanik kollektiv siyasi səy tələb olunacaq”, - Dünya Bankının hesabatında deyilir.
Belə bir bədbin əhvali-ruhiyyənin əsas səbəbi mərkəzi bankların uçot dərəcələrini artırmaq yolu ilə inflyasiyanı cilovlamaq cəhdlərinin bank sektorunda təlatüm yaratmasıdır. Bu, ABŞ-da “Silicon Valley Bank” və “Signature Bank”ın iflasına və İsveçrənin “Credit Suisse” bankının UBS tərəfindən satın alınmasına səbəb olub.
“Buna necə baxmağınızdan asılı olmayaraq, əgər hazırkı vəziyyət pisləşərsə və resessiyaya, xüsusən də qlobal səviyyədə resessiyaya çevrilərsə, bu, uzunmüddətli artım perspektivləri üçün mənfi nəticələrə səbəb ola bilər”, - Dünya Bankı Perspektiv Qrupunun direktoru Ayhan Köse bildirib.
Hamı borcludur
Bu proqnozlar doğru çıxarsa və təcili tədbirlər görülməzsə, dünya “maliyyə armageddonu”nun astanasında olacaq. 2008-ci ildə baş vermiş əvvəlki qlobal bank böhranından fərqli olaraq, bu dəfə qlobal baxımdan dövlət borcunun artması daha ciddi məsələdir.
Qeyd edək ki, IMF-nin proqnozlarına görə, 2028-ci ildə ümumi qlobal dövlət borcu qlobal ÜDM-bin demək olar ki, 100%-nə (!) çatacaq. Ötən il qlobal dövlət borcu ÜDM-nin 92,1%-i səviyyəsində qiymətləndirilib. Bu da qlobal dövlət borcunun 2021-ci illə müqayisədə 3,4 faiz bəndi azaldığını göstərir.
Beynəlxalq Valyuta Fondunun məlumatına əsasən, bu il qlobal dövlət borcu ÜDM-nin 93,3%-nə yüksələcək. Eyni zamanda 2023-cü ildən 2028-ci ilə qədər ABŞ və Çin istisna olmaqla, digər ölkələrin dövlət öhdəliklərinin səviyyəsi azalacaq.
Böyük Britaniyanın “Debt Justice” xeyriyyə təşkilatının açıqladığı son məlumatlara görə, ən kasıb ölkələr 2023-cü ildə büdcə gəlirlərinin orta hesabla azı 16,3%-ni, 2024-cü ildə isə 16,7%-ni xarici kreditorlara ödəməlidir. Bu, 1998-ci ildən bəri ən yüksək göstəricidir.
Üstəlik, Britaniyanın xeyriyyə təşkilatı qeyd edib ki, sonuncu dəfə ödənişlər böyük olanda ən çox borcu olan ölkələrin borclarının 60-80%-i silinmişdi. 2022-2024-cü illərdə ödəmə müddətinə qədər dövlət borcunun maksimum orta səviyyəsi Şri-Lanka (78,3%), Laos (57,3%), Dominikan (54,6%), Pakistan (43%) və Zambiyada (38,9%) qeydə alınıb.
Bəs bu ölkələr kimə borcludur? Dünya Bankının məlumatına əsasən, 91 ölkənin 2023-2024-cü illərdə dövlət borclarının 30%-i beynəlxalq təşkilatların, 12%-i Çinin dövlət və özəl sektoruna aid kreditorların, 46%-i Çindən olmayan digər özəl kreditorların və 12%-i digər dövlətlərin payına düşür. Maraqlı vəziyyət yaranıb: ən kasıb ölkələrin dövlət borcları daha çox artan dövlətlərə, yəni Çin və ABŞ-a daha çox borcu var...
Bu arada, IMF-nin ekspertləri aprelin 10-da “Dövlət borcunun sürətli artımının öhdəsindən necə gəlmək olar?” adlı xüsusi araşdırma dərc edib. Bu araşdırmada ölkələrə iqtisadi artımın stimullaşdırılmasına yönəlmiş struktur islahatları da daxil olmaqla, yerinə yetirilən tədbirlərlə yanaşı, fiskal konsolidasiya həyata keçirmək tövsiyə olunub.
Təlaşa əsas yoxdur!
Beynəlxalq maliyyə institularından fərqli olaraq, borcu olan ölkələr və böhrana səbəb olan dövlətlər bu vəziyyətdə çox sakit görünürlər. Xüsusilə, Nyu-Yorkun Federal Ehtiyat Bankının prezidenti Con Uilyams ABŞ-ın orta səviyyəli üç bankının çökməsinin və bunun ardınca baş verən maliyyə gərginliyinin ABŞ iqtisadiyyatı üçün böyük problem yaratmayacağını bəyan edib. Onun sözlərinə görə, bu ilin birinci rübündə ABŞ-da ÜDM illik ifadədə 2%-dən çox artıb. O qeyd edib ki, Federal Ehtiyat Sistemi (FED) ABŞ-da inflyasiyanı 2%-lik hədəf səviyyəyə qaytarmaq üçün hələ çox iş görməlidir.
Xatırladaq ki, ABŞ-ın 3 bankının müflis olmasından bir neçə gün sonra baş tutan mart iclasının nəticələrinə əsasən, FED uçot dərəcəsini illik 4,75-5%-ə qaldırıb. ABŞ Əmək Nazirliyinin hesabatından məlum olub ki, ölkədə istehlak qiymətləri (CPI indeksi) fevralda 6% artdıqdan sonra mart ayında illik ifadədə 5% yüksəlib. Beləliklə, bu ölkədə 2021-ci ilin mayından etibarən inflyasiya ən aşağı səviyyəyə enib.
Amerikalı ekspertlərin fikrincə, ABŞ iqtisadiyyatı təəccüblü dərəcədə dayanıqlı olduğunu göstərib və buna görə də qlobal resessiya riskinin qarşısını almaq mümkündür.
“Dünyanın aparıcı iqtisadiyyatları gözlənildiyindən daha sürətlə genişlənir və bu il kəskin yavaşlamanın qarşısı alına bilər”, - “Brookings-FT”nin “Qlobal iqtisadiyyatın bərpa indeksi” adlı araşdırmasında deyilir.
“Brookings” institutunun ekspertlərinin fikrincə, Çin, ABŞ, Avropa İttifaqı (Aİ), Hindistan və Böyük Britaniyanın iqtisadiyyatı 2022-ci ilin sonunda gözləniləndən daha sürətlə inkişaf edib və bu da biznes və istehlakçıların inamını artırır.
“Çin ÜDM-i bu il yüksək templə artmağa hazırdır. Koronavirusla bağlı məhdudiyyətlərin yumşaldılması ilə Çinin böyüməsi 5% hədəfinə çata bilər. Hindistanda da sürətli artım gözlənilir”, - iqtisadçı Esvar Prasad vurğulayıb.
“Brookings” institutunun hesabatında qeyd olunub ki, tələbin azalması, tədarüklə bağlı problemlərin həlli və enerji resurslarının ötənilki bahalaşması kimi müvəqqəti amillərin təsirinin azalması şəraitində iri iqtisadiyyatlarda inflyasiyanın daha da sürətlənməsi ehtimalı aşağıdır.
Dayanıqlı Azərbaycan
Təbii ki, qlobal iqtisadiyyatdakı vəziyyət onun formalaşmasında iştirak edən hər bir ölkəyə təsir göstərir. Lakin dünyada mənfi gözləntilər fonunda Azərbaycanla bağlı proqnozlar çox nikbindir. Belə ki, IMF-nin “World Economic Outlook-April” hesabatında qeyd edilib ki, Azərbaycanın 2023-cü il üçün ÜDM artımı 3% səviyyəsində (oktyabr ayı proqnozundan 0,5% çox) olacaq. Bu göstəricinin 2024-cü ildə 2,6% və 2028-ci ildə isə 2,6% olacağı proqnozlaşdırılır.
Fondun proqnozlarına əsasən, Azərbaycanda orta illik inflyasiya 2023-cü ildə 11,3%-ə (2022-ci ildə - 13,8%), 2024-cü ildə 8%-ə, 2028-ci ildə isə 4%-ə qədər azalacaq.
Dünya Bankı, ümumiyyətlə, hesablamalarında daha təmkinli davransa da, onun yeni hesabatında qeyd edilib ki, ortamüddətli perspektivdə Azərbaycanda iqtisadi artımın daha yüksək investisiyalarla dəstəklənəcəyi ehtimalı var. Buraya həmçinin enerji sahəsində Avropa İttifaqının vasitəçiliyi ilə həyata keçirilən bir sıra razılaşmalar, o cümlədən “Azərbaycanın 2022-2026-cı illər üçün sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın həyata keçirilməsi üçün dövlət xərclərinin artırılması daxildir. Bankın hesablamalarına görə, 2023-2025-ci illərdə Azərbaycanın aqrar-sənaye kompleksinin orta illik artımı 3%-i, sənaye istehsalı təxminən 1%-i, xidmət sektoru isə 4,6%-i ötəcək. Dünya Bankının proqnozlarına əsasən, Azərbaycanda orta illik inflyasiya azalaraq 2023-cü ildə 8,5%, 2024-cü ildə 6,2% və 2025-ci ildə 5,4% təşkil edəcək.
“Fitch Ratings” beynəlxalq reytinq agentliyi isə 2023-2024-cü illərdə Azərbaycanın ÜDM artımını illik orta hesabla 2,1% proqnozlaşdırır. “Fitch”in ekspertləri hesab edirlər ki, Azərbaycanda orta illik inflyasiya 2023-cü ildə 10,3%-ə, 2024-cü ildə isə 7,3%-ə qədər azalacaq.
Eyni zamanda Dünya Bankının hesabatında qeyd olunub ki, Azərbaycanın dövlət borcu 2023-cü ildə 10,9%-ə enəcək. Ölkənin dövlət borcu 2022-ci ildə ÜDM-in 11,7%-ni təşkil edirdi. 2025-ci il üçün bu rəqəm 11% səviyyəsində proqnozlaşdırılır.
Bir sözlə, hər iki mühüm göstərici iqtisadiyyatın sabitliyindən xəbər verir. Əsas məsələ odur ki, qlobal “fırtına” dağıdıcı olmasın və yaxşı olardı ki, ölkəmizdən yan keçsin.

International financial institutions predict a global recession and call for urgent precautionary measures
Can the world go bankrupt? Well, this looks unlikely and even fantastic both in practice and in theory, resembling a typical scene from apocalyptic movies. However, the foreign media outlets continue publishing opinions on the world economy experiencing a crisis of the century, citing research by international financial institutions (IFIs) as evidence. The influential Center for Global Development (CGD) is therefore calling on countries to take drastic and wide-ranging policy measures as soon as possible to prevent a global recession, strengthen the macroeconomic framework, improve medium-term growth prospects and tackle climate change.
Recession warning
Obviously, the global economy has experienced a series of destabilising shocks. Consensus forecasts for global growth in 2023 have been significantly downgraded over the past six months. Although they do not point to a crisis, a sharp slowdown in growth increases the likelihood of a global recession if one of the many negative risks materialises. This is the view of almost all leading IFIs.
For example, Kristalina Georgieva, Managing Director of the International Monetary Fund (IMF), believes that the global economy will expand at an average annual rate of around 3% over the next five years, the worst medium-term forecast since 1990. Among the factors constraining growth, she noted further economic fragmentation and geopolitical tensions.
The IMF also echoes calls from the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) and other international institutions for central banks to stay the course in raising interest rates in coming quarters. Fighting inflation is crucial to improving medium-term economic performance, Georgieva said.
IMF forecasts overall inflation at 7.0% this year and a further drop to 4.9% globally in 2024.
"A return to the inflation target is unlikely in most cases before 2025," the IMF statement stated. Most countries expect it to be around 2%.
The World Bank has warned that the coronavirus pandemic and the war between Russia and Ukraine have contributed to reducing the long-term growth potential of the world economy. This could lead to the so-called lost decade, which would mean increased poverty and reduced resources to deal with the effects of climate change.
The WB estimates that global average potential output should fall to a 30-year low of 2.2% between 2023 and 2030. The fall will be more pronounced for developing countries, whose annual growth averaged 6% from 2000 to 2010 - for them the figure could fall to 4% this decade.
International experts warn that the Golden Era of development is coming to an end and politicians need to be more creative in dealing with global issues as there is no longer a magic wand that would ensure a rapid economic growth for countries such as China.
"It will take a titanic collective political effort to restore the growth in the next decade to the average of the previous one," the World Bank report said.
The main reason for this pessimism was that central banks' efforts to curb inflation by raising interest rates caused turmoil in the banking sector, leading to the bankruptcies of Silicon Valley Bank and Signature Bank in the US and the buyout of Credit Suisse by UBS.
"No matter how you look at it, if the current situation worsens and turns into a recession, especially a global recession, it can have negative implications for long-term growth prospects," Ayhan Kose, director of the WB's Outlook Group, said with confidence.
Debts, debts, debts...
If these predictions hold true and no urgent action is taken, the world will be on the brink of financial Armageddon. Unlike the previous global banking crisis in 2008, this time the issue of global sovereign debt is more acute.
According to the IMF, the total global public debt will reach almost 100%(!) of global GDP in 2028. Last year, the level of global public debt was estimated at 92.1% of GDP, indicating a reduction of 3.4 percentage points to the 2021 value.
This year, global government debt will rise to 93.3% of GDP, the IMF believes. However, in 2023-2028 the levels of public debt in the world, with the exception of the US and China, will decrease.
According to figures recently published by the British charity Debt Justice, the poorest nations must pay back their foreign creditors an average of at least 16.3% of fiscal revenues in 2023 and 16.7% in 2024. These are the highest figures since 1998.
Last time the repayments were high, the countries with the highest debt burden were written off 60-80% of their debt, Debt Justice notes. Sri Lanka (78.3%), Laos (57.3%), Dominica (54.6%), Pakistan (43%) and Zambia (38.9%) recorded the highest average level of public debt repayment in 2022-2024.
Who do these countries owe? According to the WB, of the 91 countries scheduled for repayment in 2023-2024, 30% are international organisations, 12% are Chinese private and public sector creditors, 46% are private non-Chinese creditors and 12% are other states.
The situation is interesting: the poorest countries owe China and the US, the very countries whose public debt is growing the most...
On April 10, IMF experts released a special study "How to cope with soaring public debt", in which they recommended that countries pursue fiscal consolidation alongside measures that include structural reforms to stimulate economic growth.
Don't panic!
In contrast to the IFIs, the debtor countries and crisis instigators treat the situation without panic. In particular, John Williams, President of the Federal Reserve Bank (FRB) of New York, made a statement that the collapse of three medium-sized US banks and the ensuing financial strain will not be a "big problem" for the US economy. In the first quarter of this year, US GDP, according to Williams' estimates, grew by more than 2%.
He noted that the Federal Reserve (Fed) still has a long way to go to get the inflation in the US back to its 2% target.
Following the March meeting, which took place a few days after the collapse of three US banks, the Fed raised the benchmark interest rate to 4.75-5%. According to a report of the US Labour Department, consumer prices index (CPI) in the country rose by 5% in March after a rise of 6% in February. Inflation has thus slowed to its lowest since May 2021.
According to US experts, the national economy has proved remarkably resilient, so the risk of a global recession will be avoided.
"The world's leading economies are growing faster than forecast and may avoid a sharp slowdown this year," says a published Brookings-FT Global Economic Recovery Index study. Brookings Institution experts believe that the economies of China, the US, the eurozone, India and the UK are growing faster than expected at the end of 2022, business and consumer confidence are improving. "Chinese GDP is poised to grow strongly this year. With the easing of coronavirus-related restrictions, China's growth rate is likely to reach the target 5%. Rapid growth is also expected in India," argues economist Eswar Prasad.
Amid the easing demand, as well as the reducing supply concerns and impact of temporary factors such as the energy price hikes last year, further acceleration of inflation in major economies is unlikely, says a Brookings Institution report.
Sustainable Azerbaijan
The situation in the global economy certainly has a rebound effect for every country involved. However, amidst negative global expectations, the forecasts for Azerbaijan look more than optimistic. Thus, the IMF World Economic Outlook for April forecasts Azerbaijan's GDP growth for 2023 at 3% (0.5% more than in October forecast), 2024 - 2.6% and 2028 - 2.6%.
The Fund forecasts that the average annual inflation in Azerbaijan will slow down to 11.3% in 2023 (13.8% in 2022), 8% in 2024 and 4% in 2028.
Although more restrained in its calculations, the WB notes in its new report that economic growth in Azerbaijan is likely to be supported by higher investments in the medium term. This includes several energy deals brokered by the European Union, as well as increased public spending on Azerbaijan's Social and Economic Development Strategy 2022-2026. According to WB estimates, in 2023-2025 the average annual growth of the farming sector in Azerbaijan will exceed 3%, industrial production - about 1%, services sector - 4.6%. According to the World Bank, annual average inflation in Azerbaijan will be decreasing and will be 8.5% in 2023, 6.2% in 2024 and 5.4% in 2025.
Fitch Ratings forecasts Azerbaijan's GDP growth to average 2.1% annually in 2023-2024. Fitch expects Azerbaijan's average annual inflation to slow to 10.3% in 2023 and 7.3% in 2024.
The World Bank assumes reduction of Azerbaijan's public debt from 11.7% of GDP in 2022 to 10.9% in 2023. For 2025 this figure is projected at 11%.
As we can see, both important indicators point to a resilient economy. The main thing is that the global storm should not be destructive, and preferably it should pass by.