“İTİRİLMİŞ” İQTİSADİYYAT
Beynəlxalq maliyyə institutları qlobal resessiya proqnozlaşdırır və ölkələri təcili şəkildə qabaqlayıcı tədbirlər görməyə çağırır
Dünya müflis ola bilərmi? Bunu təsəvvür etmək belə, mümkün deyil. Bəli, bu perspektiv nəzəri baxımdan da fantastik görünür, daha doğrusu, apokalipsis filminin süjetinə bənzəyir. Lakin son həftələrdə xarici mediada dünya iqtisadiyyatının az qala əsrin böhranını yaşadığı barədə getdikcə daha çox fikirlər dərc olunur və bunun təsdiqi kimi beynəlxalq maliyyə institutlarının araşdırmalarına istinad edilir. Məsələn, nüfuzlu Qlobal İnkişaf Mərkəzi (CGD) ölkələri qlobal resessiyanın qarşısını almaq, makroiqtisadi göstəriciləri gücləndirmək, ortamüddətli artım perspektivlərini yaxşılaşdırmaq və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə aparmaq üçün köklü və genişmiqyaslı siyasi tədbirlər həyata keçirməyə çağırır.
Resessiya ilə bağlı xəbərdarlıq
Aydındır ki, qlobal iqtisadiyyat sabitliyin pozulması ilə nəticələnən bir sıra şoklarla üzləşib. Buna görə də 2023-cü ildə qlobal artımla bağlı konsensus proqnozları son 6 ayda əhəmiyyətli dərəcədə aşağı salınıb. Doğrudur, bu proqnozlarda böhrana işarə olunmasa da, iqtisadi artımın kəskin yavaşlaması üzündən çoxsaylı mənfi risklərdən birinin reallaşacağı təqdirdə qlobal resessiya ehtimalı artacaq. Demək olar ki, bütün aparıcı beynəlxalq maliyyə institutları məhz belə düşünür.
Yeri gəlmişkən, Beynəlxalq Valyuta Fondunun (IMF) idarəedici direktoru Kristalina Georgiyeva hesab edir ki, yaxın 5 ildə qlobal iqtisadiyyat ildə orta hesabla təxminən 3% artacaq və bu da 1990-cı ildən bəri ən pis ortamüddətli proqnozdur. O, artımı məhdudlaşdıran amillər kimi iqtisadi fraqmentasiya və geosiyasi gərginliyini göstərib.
Bundan başqa, IMF də İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatına (OECD) və digər beynəlxalq qurumlara qoşularaq mərkəzi bankları gələcək rüblərdə uçot dərəcəsini artırmağa çağırır. K.Georgiyevanın sözlərinə görə, ortamüddətli iqtisadi göstəricilərin yaxşılaşdırılması üçün inflyasiya ilə mübarizə son dərəcə vacibdir.
Xatırladaq ki, Beynəlxalq Valyuta Fondu bu il ümumi inflyasiyanın 7,0% olacağını düşünür. Fond 2024-cü ildə isə inflyasiyanın qlobal miqyasda 4,9%-ə enəcəyini proqnozlaşdırır.
“Əksər hallarda inflyasiyanın hədəf səviyyəyə qayıtması 2025-ci ilə qədər mümkün deyil”, - IMF-nin bəyanatında deyilir. Əksər ölkələr isə bu göstəricinin 2% civarında olacağını gözləyir.
Dünya Bankı isə öz növbəsində xəbərdarlıq edib ki, koronavirus pandemiyası və Rusiya ilə Ukrayna arasında müharibə qlobal iqtisadiyyatın uzunmüddətli artım potensialının azalması ilə nəticələnib. Bu, “itirilmiş onilliyə” səbəb ola bilər. Belə vəziyyət isə yoxsulluğun artması və iqlim dəyişikliyinin təsirləri ilə mübarizə aparmaq üçün resursların azalması deməkdir.
Bundan əlavə, Dünya Bankının ekspertlərinin fikrincə, 2023-2030-cu illərdə orta hesabla potensial qlobal məhsul istehsalı son 30 ilin ən aşağı səviyyəsinə, yəni 2,2%-ə düşəcək. Bu mənada 2000-ci ildən 2010-cu ilə qədər orta illik artımın 6% olduğu inkişaf etməkdə olan ölkələrdə daha ciddi düşmə  olacaq. Belə ki, onlar üçün bununla bağlı göstərici bu onillikdə 4%-ə düşə bilər.
Beynəlxalq ekspertlər xəbərdarlıq edirlər ki, inkişafın “qızıl dövrü” başa çatır və siyasətçilər qlobal problemlərlə məşğul olmaq məsələsində daha yaradıcı olmalıdırlar, çünki Çin kimi ölkələr də artıq sürətli iqtisadi artıma malik deyil.
“Növbəti onillikdə iqtisadi artımı əvvəlki illərin orta səviyyəsinə qaytarmaq üçün titanik kollektiv siyasi səy tələb olunacaq”, - Dünya Bankının hesabatında deyilir.
Belə bir bədbin əhvali-ruhiyyənin əsas səbəbi mərkəzi bankların uçot dərəcələrini artırmaq yolu ilə inflyasiyanı cilovlamaq cəhdlərinin bank sektorunda təlatüm yaratmasıdır. Bu, ABŞ-da “Silicon Valley Bank” və “Signature Bank”ın iflasına və İsveçrənin “Credit Suisse” bankının UBS tərəfindən satın alınmasına səbəb olub.
“Buna necə baxmağınızdan asılı olmayaraq, əgər hazırkı vəziyyət pisləşərsə və resessiyaya, xüsusən də qlobal səviyyədə resessiyaya çevrilərsə, bu, uzunmüddətli artım perspektivləri üçün mənfi nəticələrə səbəb ola bilər”, - Dünya Bankı Perspektiv Qrupunun direktoru Ayhan Köse bildirib.
Hamı borcludur
Bu proqnozlar doğru çıxarsa və təcili tədbirlər görülməzsə, dünya “maliyyə armageddonu”nun astanasında olacaq. 2008-ci ildə baş vermiş əvvəlki qlobal bank böhranından fərqli olaraq, bu dəfə qlobal baxımdan dövlət borcunun artması daha ciddi məsələdir.
Qeyd edək ki, IMF-nin proqnozlarına görə, 2028-ci ildə ümumi qlobal dövlət borcu qlobal ÜDM-bin demək olar ki, 100%-nə (!) çatacaq. Ötən il qlobal dövlət borcu ÜDM-nin 92,1%-i səviyyəsində qiymətləndirilib. Bu da qlobal dövlət borcunun 2021-ci illə müqayisədə 3,4 faiz bəndi azaldığını göstərir.
Beynəlxalq Valyuta Fondunun məlumatına əsasən, bu il qlobal dövlət borcu ÜDM-nin 93,3%-nə yüksələcək. Eyni zamanda 2023-cü ildən 2028-ci ilə qədər ABŞ və Çin istisna olmaqla, digər ölkələrin dövlət öhdəliklərinin səviyyəsi azalacaq.
Böyük Britaniyanın “Debt Justice” xeyriyyə təşkilatının açıqladığı son məlumatlara görə, ən kasıb ölkələr 2023-cü ildə büdcə gəlirlərinin orta hesabla azı 16,3%-ni, 2024-cü ildə isə 16,7%-ni xarici kreditorlara ödəməlidir. Bu, 1998-ci ildən bəri ən yüksək göstəricidir.
Üstəlik, Britaniyanın xeyriyyə təşkilatı qeyd edib ki, sonuncu dəfə ödənişlər böyük olanda ən çox borcu olan ölkələrin borclarının 60-80%-i silinmişdi. 2022-2024-cü illərdə ödəmə müddətinə qədər dövlət borcunun maksimum orta səviyyəsi Şri-Lanka (78,3%), Laos (57,3%), Dominikan (54,6%), Pakistan (43%) və Zambiyada (38,9%) qeydə alınıb.
Bəs bu ölkələr kimə borcludur? Dünya Bankının məlumatına əsasən, 91 ölkənin 2023-2024-cü illərdə dövlət borclarının 30%-i beynəlxalq təşkilatların, 12%-i Çinin dövlət və özəl sektoruna aid kreditorların, 46%-i Çindən olmayan digər özəl kreditorların və 12%-i digər dövlətlərin payına düşür. Maraqlı vəziyyət yaranıb: ən kasıb ölkələrin dövlət borcları daha çox artan dövlətlərə, yəni Çin və ABŞ-a daha çox borcu var...
Bu arada, IMF-nin ekspertləri aprelin 10-da “Dövlət borcunun sürətli artımının öhdəsindən necə gəlmək olar?” adlı xüsusi araşdırma dərc edib. Bu araşdırmada ölkələrə iqtisadi artımın stimullaşdırılmasına yönəlmiş struktur islahatları da daxil olmaqla, yerinə yetirilən tədbirlərlə yanaşı, fiskal konsolidasiya həyata keçirmək tövsiyə olunub.
Təlaşa əsas yoxdur!
Beynəlxalq maliyyə institularından fərqli olaraq, borcu olan ölkələr və böhrana səbəb olan dövlətlər bu vəziyyətdə çox sakit görünürlər. Xüsusilə, Nyu-Yorkun Federal Ehtiyat Bankının prezidenti Con Uilyams ABŞ-ın orta səviyyəli üç bankının çökməsinin və bunun ardınca baş verən maliyyə gərginliyinin ABŞ iqtisadiyyatı üçün böyük problem yaratmayacağını bəyan edib. Onun sözlərinə görə, bu ilin birinci rübündə ABŞ-da ÜDM illik ifadədə 2%-dən çox artıb. O qeyd edib ki, Federal Ehtiyat Sistemi (FED) ABŞ-da inflyasiyanı 2%-lik hədəf səviyyəyə qaytarmaq üçün hələ çox iş görməlidir.
Xatırladaq ki, ABŞ-ın 3 bankının müflis olmasından bir neçə gün sonra baş tutan mart iclasının nəticələrinə əsasən, FED uçot dərəcəsini illik 4,75-5%-ə qaldırıb. ABŞ Əmək Nazirliyinin hesabatından məlum olub ki, ölkədə istehlak qiymətləri (CPI indeksi) fevralda 6% artdıqdan sonra mart ayında illik ifadədə 5% yüksəlib. Beləliklə, bu ölkədə 2021-ci ilin mayından etibarən inflyasiya ən aşağı səviyyəyə enib.
Amerikalı ekspertlərin fikrincə, ABŞ iqtisadiyyatı təəccüblü dərəcədə dayanıqlı olduğunu göstərib və buna görə də qlobal resessiya riskinin qarşısını almaq mümkündür.
“Dünyanın aparıcı iqtisadiyyatları gözlənildiyindən daha sürətlə genişlənir və bu il kəskin yavaşlamanın qarşısı alına bilər”, - “Brookings-FT”nin “Qlobal iqtisadiyyatın bərpa indeksi” adlı araşdırmasında deyilir.
“Brookings” institutunun ekspertlərinin fikrincə, Çin, ABŞ, Avropa İttifaqı (Aİ), Hindistan və Böyük Britaniyanın iqtisadiyyatı 2022-ci ilin sonunda gözləniləndən daha sürətlə inkişaf edib və bu da biznes və istehlakçıların inamını artırır.
“Çin ÜDM-i bu il yüksək templə artmağa hazırdır. Koronavirusla bağlı məhdudiyyətlərin yumşaldılması ilə Çinin böyüməsi 5% hədəfinə çata bilər. Hindistanda da sürətli artım gözlənilir”, - iqtisadçı Esvar Prasad vurğulayıb.
“Brookings” institutunun hesabatında qeyd olunub ki, tələbin azalması, tədarüklə bağlı problemlərin həlli və enerji resurslarının ötənilki bahalaşması kimi müvəqqəti amillərin təsirinin azalması şəraitində iri iqtisadiyyatlarda inflyasiyanın daha da sürətlənməsi ehtimalı aşağıdır.
Dayanıqlı Azərbaycan
Təbii ki, qlobal iqtisadiyyatdakı vəziyyət onun formalaşmasında iştirak edən hər bir ölkəyə təsir göstərir. Lakin dünyada mənfi gözləntilər fonunda Azərbaycanla bağlı proqnozlar çox nikbindir. Belə ki, IMF-nin “World Economic Outlook-April” hesabatında qeyd edilib ki, Azərbaycanın 2023-cü il üçün ÜDM artımı 3% səviyyəsində (oktyabr ayı proqnozundan 0,5% çox) olacaq. Bu göstəricinin 2024-cü ildə 2,6% və 2028-ci ildə isə 2,6% olacağı proqnozlaşdırılır.
Fondun proqnozlarına əsasən, Azərbaycanda orta illik inflyasiya 2023-cü ildə 11,3%-ə (2022-ci ildə - 13,8%), 2024-cü ildə 8%-ə, 2028-ci ildə isə 4%-ə qədər azalacaq.
Dünya Bankı, ümumiyyətlə, hesablamalarında daha təmkinli davransa da, onun yeni hesabatında qeyd edilib ki, ortamüddətli perspektivdə Azərbaycanda iqtisadi artımın daha yüksək investisiyalarla dəstəklənəcəyi ehtimalı var. Buraya həmçinin enerji sahəsində Avropa İttifaqının vasitəçiliyi ilə həyata keçirilən bir sıra razılaşmalar, o cümlədən “Azərbaycanın 2022-2026-cı illər üçün sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın həyata keçirilməsi üçün dövlət xərclərinin artırılması daxildir. Bankın hesablamalarına görə, 2023-2025-ci illərdə Azərbaycanın aqrar-sənaye kompleksinin orta illik artımı 3%-i, sənaye istehsalı təxminən 1%-i, xidmət sektoru isə 4,6%-i ötəcək. Dünya Bankının proqnozlarına əsasən, Azərbaycanda orta illik inflyasiya azalaraq 2023-cü ildə 8,5%, 2024-cü ildə 6,2% və 2025-ci ildə 5,4% təşkil edəcək.
“Fitch Ratings” beynəlxalq reytinq agentliyi isə 2023-2024-cü illərdə Azərbaycanın ÜDM artımını illik orta hesabla 2,1% proqnozlaşdırır. “Fitch”in ekspertləri hesab edirlər ki, Azərbaycanda orta illik inflyasiya 2023-cü ildə 10,3%-ə, 2024-cü ildə isə 7,3%-ə qədər azalacaq.
Eyni zamanda Dünya Bankının hesabatında qeyd olunub ki, Azərbaycanın dövlət borcu 2023-cü ildə 10,9%-ə enəcək. Ölkənin dövlət borcu 2022-ci ildə ÜDM-in 11,7%-ni təşkil edirdi. 2025-ci il üçün bu rəqəm 11% səviyyəsində proqnozlaşdırılır.
Bir sözlə, hər iki mühüm göstərici iqtisadiyyatın sabitliyindən xəbər verir. Əsas məsələ odur ki, qlobal “fırtına” dağıdıcı olmasın və yaxşı olardı ki, ölkəmizdən yan keçsin.

«ПОТЕРЯННАЯ» ЭКОНОМИКА
Международные фининституты предсказывают глобальную рецессию и призывают страны к принятию срочных предупредительных мер
Может ли обанкротиться мир? Практически вряд ли такое можно себе представить, да и теоретически эта перспектива выглядит фантастической, смахивая чем-то на сюжет фильма-апокалипсиса. Однако в последние недели в зарубежных СМИ стало публиковаться все больше мнений о том, что мировая экономика переживает чуть ли не кризис века, приводя в качестве подтверждения исследования международных финансовых институтов (МФИ). Влиятельный Центр глобального развития (CGD) в связи с этим призывает страны в короткие сроки предпринять кардинальные и широкомасштабные политические меры, чтобы предотвратить глобальную рецессию, укрепить макроэкономические рамки, улучшить среднесрочные перспективы роста и решить проблему изменения климата.
Предупреждение о рецессии
Очевидно, что мировая экономика пережила целый ряд дестабилизирующих потрясений. Консенсус-прогнозы глобального роста в 2023 году были значительно понижены за последние шесть месяцев. Хотя они и не указывают на кризис, резкое замедление роста повышает вероятность глобальной рецессии в случае реализации одного из многих негативных рисков. Так считают почти все ведущие МФИ.
Так, директор-распорядитель Международного валютного фонда (МВФ) Кристалина Георгиева уверена, что в ближайшие 5 лет мировая экономика станет увеличиваться в среднем примерно на 3% в год, что является худшим среднесрочным прогнозом с 1990 года. Среди факторов, сдерживающих рост, она отметила дальнейшую фрагментацию экономики и геополитическую напряженность.
МВФ также присоединяется к призывам Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) и других международных институтов о сохранении центральными банками курса на повышение процентных ставок в ближайшие кварталы. По словам Георгиевой, борьба с инфляцией крайне важна для улучшения среднесрочных экономических показателей.
Фонд прогнозирует общую инфляцию на уровне 7,0% в этом году и дальнейшее падение до 4,9% в мире в 2024 году.
«Возврат инфляции к целевому уровню в большинстве случаев маловероятен до 2025 года», - говорится в сообщении МВФ. Большинство стран ожидают, что она составит около 2%.
В свою очередь Всемирный банк предупредил, что пандемия коронавируса и война России и Украины способствовали снижению долгосрочного потенциала роста мировой экономики. Это может привести к «потерянному десятилетию», которое будет означать рост бедности и сокращение ресурсов для борьбы с последствиями изменения климата.
ВБ считает, что средний потенциальный мировой объем производства должен упасть до 30-летнего минимума в 2,2% между 2023 и 2030 годами. Падение будет более заметным для развивающихся стран, ежегодный рост которых в среднем составлял 6% с 2000 по 2010 год - для них этот показатель может снизиться до 4% в этом десятилетии.
Международные эксперты предупреждают, что «золотая эра» развития подходит к концу и политикам необходимо проявить больше творчества в решении глобальных проблем, поскольку палочки-выручалочки в лице быстрого экономического роста таких стран, как Китай, уже нет.
«Потребуются титанические коллективные политические усилия, чтобы восстановить рост в следующем десятилетии до среднего уровня предыдущего», - говорится в отчете Всемирного банка.
Главным поводом для столь пессимистичного настроя стало то, что усилия центральных банков по сдерживанию инфляции за счет повышения процентных ставок вызвали беспорядки в банковском секторе, что привело к банкротству Silicon Valley Bank и Signature Bank в США и выкупу Credit Suisse банком UBS.
«Как бы вы ни смотрели на это, если текущая ситуация ухудшится и превратится в рецессию, особенно рецессию на глобальном уровне, это может иметь негативные последствия для долгосрочных перспектив роста», - уверен Айхан Косе, директор Группы перспектив ВБ.
Кругом должны
Если эти прогнозы оправдаются и не будет предпринято срочных мер, то мир окажется на пороге финансового Армагеддона. В отличие от предыдущего глобального банковского кризиса 2008 года на этот раз острее стоит вопрос роста глобального госдолга.
Согласно МВФ, размер совокупного глобального госдолга в 2028 году достигнет почти 100%(!) мирового ВВП. В прошлом году уровень мирового госдолга оценивался в 92,1% ВВП, что свидетельствовало о сокращении на 3,4 процентного пункта к значению 2021 года.
В текущем году мировой госдолг вырастет до 93,3% ВВП, считает МВФ. При этом с 2023 по 2028 год уровни гособязательств в мире, за исключением США и Китая, будут снижаться.
По обнародованным недавно британской благотворительной организацией Debt Justice данным, беднейшие государства должны выплатить иностранным кредиторам в среднем не менее 16,3% бюджетных доходов в 2023-м и 16,7% - в 2024 году. Это максимальные показатели с 1998 года.
В прошлый раз, когда выплаты были велики, странам с самой высокой долговой нагрузкой списали 60-80% долга, отмечает Debt Justice. Максимальный средний уровень госдолга к погашению в 2022-2024 годах зафиксирован у Шри-Ланки (78,3%), Лаоса (57,3%), Доминики (54,6%), Пакистана (43%) и Замбии (38,9%).
Кому же должны эти страны? По сведениям ВБ, в структуре адресатов запланированных на 2023-2024 годы выплат 91 страны 30% - международные организации, 12% - китайские кредиторы частного и государственного секторов, 46% - частные кредиторы не из Китая и 12% - другие государства.
Складывается интересная ситуация - беднейшие страны должны Китаю и США, именно тем странам, госдолг которых растет больше всех…
Эксперты МВФ выпустили 10 апреля специальное исследование под названием «Как справиться со стремительным ростом государственного долга», в котором рекомендовали странам проводить консолидацию бюджета наряду с мерами, включающими структурные реформы, направленные на стимулирование экономического роста.
Без паники!
В отличие от МФИ в самих странах-должниках и зачинщиках кризиса к ситуации относятся весьма спокойно. В частности, президент Федерального резервного банка (ФРБ) Нью-Йорка Джон Уильямс выступил с заявлением, что крах трех средних по размеру американских банков и последовавшая за этим финансовая напряженность не станут «большой проблемой» для экономики США. В первом квартале текущего года американский ВВП, по оценкам Уильямса, вырос более чем на 2% в годовом выражении.
Он отметил, что Федеральной резервной системе (ФРС) предстоит еще многое сделать, чтобы вернуть инфляцию в США к целевому уровню в 2%.
Напомним, что по итогам мартовского заседания, которое состоялось спустя несколько дней после краха трех американских банков, ФРС повысила базовую процентную ставку до 4,75-5% годовых. Как стало известно из отчета Минтруда США, потребительские цены (индекс CPI) в стране в марте выросли на 5% в годовом выражении после подъема на 6% в феврале. Таким образом, инфляция замедлилась до минимума с мая 2021 года.
По мнению американских экспертов, экономика США оказалась удивительно устойчивой, поэтому риска глобальной рецессии удастся избежать.
«Ведущие экономики мира увеличиваются быстрее прогнозов и могут избежать резкого замедления роста в этом году», - говорится в опубликованном исследовании индекса восстановления глобальной экономики Brookings-FT. Специалисты Брукингского института считают, что экономики Китая, США, еврозоны, Индии и Великобритании растут быстрее, чем ожидалось в конце 2022 года, повышается уверенность бизнеса и потребителей. «Китайский ВВП готов расти высокими темпами в этом году, - утверждает экономист Эсвар Прасад. - На фоне смягчения связанных с коронавирусом ограничений темпы роста в КНР, скорее всего, достигнут целевых 5%. Также быстрый рост ожидается в Индии».
В условиях снижения спроса, решения проблем с поставками и уменьшения влияния «временных факторов», таких как прошлогоднее удорожание энергоносителей, дальнейшее ускорение инфляции в крупных экономиках маловероятно, отмечается в отчете Брукингского института.
Устойчивый Азербайджан
Ситуация в глобальной экономике, безусловно, имеет эффект рикошета для каждой страны, участвующей в ее формировании. Однако на фоне негативных ожиданий в мире прогнозы по Азербайджану выглядят более чем оптимистично. Так, тот же МВФ в апрельском обзоре мировой экономики World Economic Outlook прочит рост ВВП Азербайджана на 2023 год на уровне 3% (на 0,5% больше октябрьского прогноза), 2024-й - 2,6% и 2028-й - 2,6%.
По прогнозам фонда, среднегодовая инфляция в Азербайджане в 2023 году замедлится до 11,3% (в 2022 г. - 13,8%), в 2024-м - до 8% и в 2028-м - до 4%.
Хотя ВБ в своих расчетах более сдержан, но в своем новом докладе отмечает, что в среднесрочной перспективе экономический рост в Азербайджане, вероятно, будут поддерживать более высокие инвестиции. В том числе несколько энергетических сделок, заключенных при посредничестве Европейского Союза, а также увеличение государственных расходов на реализацию Стратегии социально-экономического развития Азербайджана на 2022-2026 годы. По оценкам ВБ, в 2023-2025 годах среднегодовой рост сектора АПК Азербайджана превысит 3%, промпроизводства - составит около 1%, сектора услуг - 4,6%. Согласно ВБ, среднегодовая инфляция в Азербайджане будет снижаться и составит 8,5% в 2023-м, 6,2% - в 2024-м и 5,4% - в 2025 году.
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings прогнозирует рост ВВП Азербайджана в 2023-2024 годах в среднем на уровне 2,1% в год. Fitch считает, что среднегодовая инфляция в Азербайджане замедлится до 10,3% в 2023-м и 7,3% - в 2024 году.
При этом ВБ предполагает сокращение госдолга Азербайджана с 11,7% к ВВП в 2022 году до 10,9% - в 2023-м. На 2025 год этот показатель прогнозируется на уровне 11%.
Как видно, оба важных показателя указывают на устойчивость экономики. Главное, чтобы глобальный шторм был не разрушительным, ну и, желательно, пронесся мимо.