Astana ilə Bakı enerji və nəqliyyat sahələrində birgə layihələrin həyata keçirilməsini sürətləndirir
Azərbaycanla Qazaxıstan arasında nəqliyyat və enerji sahələrində uzun müddətdir davam edən uğurlu tərəfdaşlıq son 2 il ərzində keyfiyyətcə yeni məzmun kəsb etməyə başlayıb. İki dost dövlət logistika, kənd təsərrüfatı, sənaye, informasiya texnologiyaları və digər sahələrdə əməkdaşlığı genişləndirərək ticarət dövriyyəsini artırmaq niyyətindədir. Bu səylər yeni prioritet istiqamətlərin müzakirə edildiyi çoxsaylı forumlar, hökumət səviyyəsində danışıqlar, dövlət başçılarının səfərləri ilə müşayiət olunur.
Təkcə aprel ayının əvvəlində həm Qazaxıstanın ticarət missiyası Bakıda olub, həm Azərbaycan və Qazaxıstan arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın iclası keçirilib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Qazaxıstana son rəsmi səfərinin proqramında da iqtisadi gündəm üstünlük təşkil edib.
Yeni impuls
“Beləliklə, ölkələrimiz arasında müttəfiqlik münasibətləri bizim qarşılıqlı fəaliyyətimizin gələcək inkişafının möhkəm təməlidir. Bu gün biz bu təməli konkret məzmunla zənginləşdiririk və ötən ilin avqust ayında Bakıda qəbul edilmiş qərarlar bu gün artıq reallaşır. O cümlədən Prezident Tokayevin qeyd etdiyi kimi, Qazaxıstan neftinin Azərbaycandan keçməklə tranzitinin başlanması, Orta dəhlizin imkanlarını tam həcmdə səfərbər etmək üçün ölkələrimizin nəqliyyat-logistika infrastrukturlarının birləşdirilməsi üzrə ciddi işin başlanması barədə qərarlar”, - aprelin 10-da Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev qazaxıstanlı həmkarı Kasım-Jomart Tokayev ilə Astanada mətbuata birgə bəyanatında bildirib.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, Qazaxıstan Prezidenti, həmçinin iki ölkənin hökumət üzvləri ilə birlikdə “Şərq-Qərb” marşrutu üzrə yükdaşımaların artırılması ilə bağlı konkret rəqəmlər və qrafik müzakirə edilib.
Astanada keçirilən görüşün yekunları üzrə Azərbaycan və Qazaxıstan prezidentləri “Azərbaycan Respublikası və Qazaxıstan Respublikası Ali Dövlətlərarası Şurasının yaradılması haqqında Protokolu” və dövlət başçılarının birgə bəyanatını imzalayıblar. Ali Dövlətlərarası Şuranın ikitərəfli münasibətlərin inkişafına güclü təkan verəcəyi gözlənilir.
Enerji və ərzaq sahələrindəki böhranlar, Rusiya-Ukrayna müharibəsinin yaratdığı qlobal geosiyasi parçalanma və “Şimal Nəqliyyat Dəhlizi” boyunca onilliklər boyu davam edən nəqliyyat və logistika əlaqələrinin pozulması geniş Avrasiya məkanında işgüzar əməkdaşlıqla bağlı fikirlərin dəyişməsinə səbəb olub.
Hazırda regionda qlobal nəqliyyat marşrutları Orta Dəhlizə doğru istiqamətlənir. Bu isə Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və Mərkəzi Asiya ölkələrinin logistik potensialına marağı artırır. Üstəlik, bu tendensiyalar Avropa İttifaqı (Aİ) ölkələri və Çin tərəfindən tam dəstəklənir.
Təəccüblü deyil ki, enerji və nəqliyyat layihələrində uzun müddətdir ki, əməkdaşlıq edən Azərbaycan və Qazaxıstan arasında ticarət-iqtisadi əlaqələri son 1 il yarım ərzində genişlənib və dərinləşib. Xüsusilə, Ukraynadakı müharibə qərb istiqaməti Novorossiysk Dəniz Terminalına birləşən Xəzər Boru Kəməri Konsorsiumunun (CPC) fəaliyyətinin dəfələrlə dayandırılmasına səbəb olub. Uzunluğu 1511 kilometr olan və ildə 67 milyon ton neft ötürmə qabiliyyətinə malik bu kəmər Qazaxıstan üçün çox böyük əhəmiyyət kəsb edir, çünki Qazaxıstan neftinin ixracının təxminən dörddə üçü məhz onun vasitəsilə həyata keçirilir. Bu neft isə əsasən “Tengiz” və “Kaşaqan” yataqlarından hasil olunur. Xam neftin daşınmasında problemlərlə üzləşən Astana isə enerji resurslarının region ölkələrinə tranzitini şaxələndirməyi qarşısına məqsəd qoyub.
Əsas alternativ
Azərbaycan Qazaxıstan xammalının tranziti üçün əsas alternativ istiqamət hesab olunur. Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) kəməri ilə ildə təxminən 1,5 milyon tona yaxın neft nəqli planlaşdırılır. Bundan başqa, təxminən 1,2 milyon ton nefti bərələrlə Ələtə və daha sonra dəmir yolu vasitəsilə Qazaxıstan investorlarına məxsus Batumi neft terminalı istiqamətində daşına bilər. Azərbaycan və Qazaxıstan digər variant kimi fəaliyyəti müvəqqəti olaraq dayandırılan Bakı-Supsa kəmərinin potensialından istifadə etməklə bağlı danışıqlar aparıblar. Bu yaxınlarda Qazaxıstanın Baş naziri Alixan Smailov qeyd edib ki, Xəzər dənizi vasitəsilə neft tranzitinin daha da artırılaraq ildə 6-6,5 milyon tona çatdırılması mümkündür.
Bu məqamda qeyd edək ki, “Tengiz” yatağından hasil edilən neftin ilk partiyası martın 23-də “Prezident Heydər Əliyev” tankeri ilə Aktau limanından Azərbaycanın Səngəçal terminalına çatdırılıb. Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin törəmə şirkəti olan “SOCAR Midstream Operations” və Qazaxıstanın “KazMunayQaz” dövlət şirkəti arasında bağlanmış müqavilələrə əsasən, Qazaxıstan neftinin BTC vasitəsilə nəqlini təşkil etmək üçün 2023-cü ilin sonuna qədər Aktaudan 12-14 tanker reysinin həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
“Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri hazırda 40% yüklənib. Kəmərin hələ də təxminən 20 milyon ton mümkün ötürücülük qabiliyyəti var. Bu, prinsipcə, birgə əməkdaşlıq çərçivəsində hədəflədiyimiz həcmdir”, - Bakıda keçirilən Azərbaycan və Qazaxıstan arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyasının 19-cu iclasında iştirak edən Qazaxıstan Baş nazirinin müavini - ticarət və inteqrasiya naziri Serik Jumanqarin jurnalistlərə açıqlamasında deyib.
Onun sözlərinə görə, cari ilin mart ayında BTC marşrutu ilə 20 min ton yük daşınıb, apreldə isə daha 125 min tonun daşınması planlaşdırılır. Qazaxıstan neftin ilk həcmlərini marşrutu sınaqdan keçirmək məqsədilə pilot layihə kimi nəzərdən keçirir.
Azərbaycan isə Qazaxıstan neft və neft məhsullarının, həmçinin mayeləşdirilmiş təbii qazın (LNG) nəqlinin həcmini artırmağa hazır olduğunu bildirib. Bu məsələlərə yaxın vaxtlarda iki ölkə arasında enerji tranzitinin genişləndirilməsinə həsr olunacaq işçi qruplarının üçüncü iclası zamanı baxılacaq.
Tranzit potensialı
“Biz energetika sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə xüsusi diqqət yetirdik. Enerji resurslarının dünya bazarlarına çatdırılmasının daha da şaxələndirilməsi bu gün bizim prioritet vəzifəmizdir. Bildiyiniz kimi, bizim razılaşmalar sayəsində bu il Qazaxıstan neftinin ilk partiyası Azərbaycandan keçməklə göndərilib. Növbəti addım tədarük həcminin artırılması və bu işlərə uzunmüddətli sabit xarakter verilməsidir”, - aprelin 10-da Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev mətbuata bəyanatında bildirib.
Qazaxıstan lideri qeyd edib ki, hazırda qeyri-neft yüklərinin daşınmasında həlledici rol oynayan, “Orta Dəhliz” adlandırılan Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (TBNM) potensialının tam üzə çıxarılması böyük əhəmiyyət kəsb edir. O vurğulayıb ki, bu məqsədlə Astana və Bakı logistik xidmətlərin təkmilləşdirilməsinə, vahid nəqliyyat operatorlarının yaradılmasına, texniki və tarif şərtlərinin modernləşdirilməsinə xüsusi diqqət ayırır.
Bu təşəbbüslər çərçivəsində artıq ötən il Qazaxıstanda “Aktau Dəniz Limanı” xüsusi iqtisadi zonasının nəzdində konteyner habının yaradılması üzrə işlərə başlanılıb. Qazaxıstanın Xəzər dənizindəki ticarət donanmasına 4 bərə əlavə olunacaq. Üstəlik, 2025-ci ilə qədər Dostık-Moyıntı dəmir yolunun ikinci xəttinin tikintisi və elektrikləşdirilməsi planlaşdırılır.
Bu arada, Çin bu yaxınlarda Çin-Qırğızıstan-Özbəkistan yeni dəmir yolu layihəsinin həyata keçirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış edib. Son nəticədə Xəzər dənizinin limanlarını əhatə edəcək bu marşrut ölkəmiz vasitəsilə əlavə həcmdə yüklərin daşınmasını təmin edəcək.
Ötən ildən Azərbaycan Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanının yükaşırma qabiliyyətinin artırılması istiqamətində də işləri sürətləndirib - indiki 15 milyon tondan 25 milyon tonadək. Bunun həyata keçirilməsi üçün artıq maliyyə vəsaiti ayrılıb. Bu il Bakı-Tbilisi-Qars (BTQ) dəmir yolu infrastrukturunun ötürücülük qabiliyyətinin artırılması üzrə proseslərin maliyyələşdirilməsi planlaşdırılır. Bu xəttin yükdaşıma qabiliyyəti 5 milyon tona çatdırılacaq. Həmçinin Marabda-Türkiyə sərhədinin Gürcüstan hissəsinin modernləşdirilməsi üzrə işlərin sürətləndirilməsi, BTQ marşrutunda yerləşən Gürcüstanın Axalkalaki və Türkiyənin Qars şəhərlərində logistik terminalların tikintisinin başa çatdırılması gözlənilir.
Bir müddət əvvəl “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC tərəfdaşı “Qazaxıstan Dəmir Yolu” (KTZ) şirkəti ilə birlikdə yükdaşımaları haqqında məlumat axınının optimallaşdırılması üçün birgə dispetçer mərkəzi yaradıb. Nəticədə transsərhəd və gömrük prosedurları sadələşdirilib, qeyri-neft yüklərinin keçidinin və dəniz limanlarında emalının optimallaşdırılması üçün “bir pəncərə” sistemi tətbiq edilib. Buraya Orta Dəhliz boyunca Çindən gələn konteyner multimodal qatarları da daxildir. Sənədlərin “bir pəncərə” prinsipi üzrə işlənməsi prosedurunun tətbiq edildiyi Ələt və Aktau dəniz limanlarında yüklərin daşınmasına dair optimal mexanizmlər aşırma və yükləmə/boşaltma müddətini 10-12 saatdan 4 saata qədər azaltmağa imkan verib.
Bütün bu tədbirlər iki ölkə arasında dəmir yolu daşımalarının (Xəzər dənizi üzərindən bərə ilə) artımında özünü göstərib: 2022-ci ildə daşıma əvvəlki ilə nisbətən 4 dəfə çox olmaqla 3 milyon tonu ötüb. Bu müsbət tendensiya 2023-cü ilin birinci rübündə də davam edib - ölkələr arasında TBNM vasitəsilə daşınan məhsulların həcmi 40% artıb.
“Nəqliyyat və logistika əlaqələrinin inkişafı Çin və Mərkəzi Asiya ölkələrindən Avropaya tranzit daşımaların artırılması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Biz Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin inkişafı çərçivəsində, həmçinin yeni tranzit nəqliyyat imkanları, o cümlədən Zəngəzur dəhlizi çərçivəsində əməkdaşlığı davam etdirməyə və dərinləşdirməyə hazırıq”, - Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycan və Qazaxıstan arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyasının 19-cu iclasında çıxışı zamanı bildirib.
Azərbaycanla Qazaxıstan 2022-2027-ci illər üçün Orta Dəhlizin inkişafı üzrə 2022-2027-ci illər üçün Yol Xəritəsinin səmərəli həyata keçirilməsinə böyük əhəmiyyət verir. Prezident Tokayevin sözlərinə görə, Astana və Bakı bu marşruta artan maraqdan tam yararlanmaq və onun infrastrukturunun inkişafına üçüncü ölkələri cəlb etmək barədə razılığa gəlib.
Ticarət dövriyyəsində artım
Bütün bu layihələr həm də Azərbaycan ilə Qazaxıstan arasında qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin artmasına kömək edəcək. Ötən il ölkələr arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 4 dəfə artaraq 598 milyon dollar təşkil edib. Bu ilin birinci rübündə də əhəmiyyətli artım qeydə alınıb.
“Azərbaycan bazarı Qazaxıstan sahibkarı üçün maraqlıdır. Lakin qarşılıqlı ticarət potensialımızın heç yarısı belə istifadə olunmur. Buna baxmayaraq, Azərbaycan bazarında Qazaxıstan mallarına və Qazaxıstanda Azərbaycan məhsullarına tələbat var. Biz üçüncü ölkələrin bazarlarına da birlikdə çıxış əldə edə bilərik”, - Qazaxıstanın ticarət və inteqrasiya nazirinin müavini Kayrat Torebayev qeyd edib.
O vurğulayıb ki, B2B formatında keçirilən görüşlər sahibkarlar arasında ticari-iqtisadi əməkdaşlığı gücləndirməyə imkan verir. Belə ki, Bakıda keçirilən ticarət-iqtisadi missiyanın yekunlarına əsasən, Azərbaycan kontragentləri ilə akkumulyatorlar, təbəqə polad, qida məhsullarının tədarükünə dair müqavilələr imzalanıb. Bağlanmış 8 müqavilənin ümumi məbləği isə 55 milyon dollar təşkil edib.
Bu müsbət tendensiyalar yaxın gələcəkdə daha da genişlənəcək: Astana Bakıya potensial əməkdaşlıq layihələrinin həyata keçirilməsi üçün təkliflər verib və Azərbaycan bazarına tədarük üçün 300 milyon dollar dəyərində 100 məhsulun siyahısını təqdim edib. Bu işi optimallaşdırmaq üçün “Kazakhexport” dövlət şirkəti uzunmüddətli əsasda ticarət tədarüklərini maliyyələşdirməyə hazırdır və tezliklə bu şirkətin bazasında ixrac krediti agentliyi yaradılacaq. Onun fəaliyyət planlarına Azərbaycan bazarının inkişafı daxildir. Azərbaycanın ixtisaslaşmış strukturları - ticarət nümayəndəlikləri, ticarət evləri də Qazaxıstan bazarına məhsulların tədarükünü genişləndirməyə istiqamətlənib. Məsələn, kənd təsərrüfatı sahəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq üçün böyük potensial var.
Yeri gəlmişkən, ötən ilin sonunda kənd təsərrüfatı məhsullarının ikitərəfli ticarətinin həcmi 3 dəfə artaraq 146 milyon dollar təşkil edib. Yəni ümumi ticarət dövriyyəsinin üçdə birindən çoxu kənd təsərrüfatı sektorunun payına düşüb. Azərbaycanla Qazaxıstan həmçinin Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xəttinin çəkilməsi, kosmik əməkdaşlıq, dövlət xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması, həmçinin birgə startap layihələri vasitəsilə tərəfdaşlıq əlaqələrini genişləndirməyi planlaşdırır.
“Təbii ki, biz bir-birimizin infrastrukturunu, bir-birimizin sənaye potensialını bir-birimizə tədarük edə biləcəyimiz mallar hesabına tamamlamalıyıq, beləliklə, əmtəə dövriyyəsini artırmalıyıq. Bu gün bizim ortamüddətli perspektivli əmtəə dövriyyəsini milyard dollara çatdırmaq barədə rəqəmlər səsləndi. Mən hesab edirəm ki, xüsusən bizim əldə etdiyimiz razılaşmalar çərçivəsində, bu, tamamilə realdır”, - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev dost ölkə olan Qazaxıstana səfəri zamanı vurğulayıb.
Bir sözlə, hədəf də, ona çatmağın yolu da bəllidir və iki ölkə rəhbərliyinin bununla bağlı siyasi iradəsi var. Odur ki, bütün bunlar ümid etməyə imkan verir ki, biz milyard göstəricisini çox tezliklə hesabatlarda görəcəyik.

Astana and Baku push for joint energy and transport projects
Baku and Astana's long-standing, successful partnership in the transport and energy sectors has taken on a new dimension over the past two years. The two friendly countries have set themselves a goal of multiplying trade by expanding cooperation in logistics, agriculture, industry, IT, etc. These efforts are accompanied by numerous forums, negotiations on the governmental level, visits of heads of states – each time focused on the discussion of new priority vectors. For example, a Kazakh trade mission visited Baku in early April to join a meeting of the Azerbaijan-Kazakhstan intergovernmental commission on trade and economic cooperation. The business agenda also dominated the recent official visit to Kazakhstan by Azerbaijani President Ilham Aliyev.
New dynamics
"The allied relations between our countries are a solid foundation for the future development of cooperation. Today we are filling it with concrete content. The decisions taken in Baku last August are already being implemented today, including the start of the transit of Kazakh oil through Azerbaijan, serious works on the integration of transport and logistics infrastructure of our countries in order to fully use the opportunities of the Middle Corridor," President of Azerbaijan Ilham Aliyev said in a joint statement to the press in Astana on April 10. Together with his Kazakh counterpart Kassym-Jomart Tokayev and members of the governments of the two countries, President Aliyev discussed specific figures, a clear timetable for increasing the transportation of commodities along the East-West route. Following the meeting in Astana, the presidents signed a joint statement and a protocol on the creation of the Supreme Interstate Council supposed to intensify the development of bilateral relations.
The energy and food crises, global geopolitical rifts caused by the Russian-Ukrainian war and the consequent disruption of decades-old transport and logistics links along the Northern Transport Corridor have shifted the focus of business cooperation in the wider Eurasian area. Today, global transport routes in the region are oriented towards the Middle Corridor, with multiplied interest in the logistics potential of Central Asia (CA), Azerbaijan, Georgia and Türkiye, and these trends are fully supported by the EU and China.
Unsurprisingly, the past year and a half has proven to be a landmark for the expansion and deepening of trade and economic relations between Azerbaijan and Kazakhstan, long-time partners in energy and transport projects.
In particular, the negative trends associated with the war in Ukraine last year also affected the repeated suspension of the Caspian Pipeline Consortium (CPC) linked to the Novorossiysk marine terminal in the west. This 1,511-km pipeline with an annual throughput capacity of 67 million tonnes of crude oil is of enormous importance to Kazakhstan, as it supplies about three-quarters of all the Kazakh oil exports, mainly from the Tengiz and Kashagan fields.
Due to problems in handling crude oil, Astana is trying to diversify the transit of energy resources to the regional countries.
Number one alternative
Azerbaijan has therefore been regarded as the main alternative for the transit of the Kazakh crude. It is planned to ship about 1.5 million tonnes of crude oil through the Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) pipeline annually. About 1.2 million more tonnes can be transported by ferries to Alat and then by rail towards the Batumi oil terminal owned by the Kazakh investors.
As another option, Azerbaijan and Kazakhstan were discussing the potential of the temporarily idle Baku-Supsa pipeline. A little earlier, Kazakh Prime Minister Alikhan Smailov noted the possibility of further growth of Trans-Caspian oil transit to 6-6.5 million tonnes annually.
The tanker President Heydar Aliyev delivered the first batch of oil produced at the Tengiz field from the port of Aktau to the Sangachal terminal in Baku on March 23. According to agreements between SOCAR Midstream Operations, a subsidiary of the State Oil Company of Azerbaijan, and the Kazakh state company KazMunayGas, it is planned to arrange additional 12-14 tanker deliveries of Kazakh oil for BTC from Aktau by the end of 2023 to arrange transit.
"The BTC oil pipeline is currently loaded by 40%, and there is still about 20 million tons of possible capacity for shipment. This is the volume we plan to use over the joint cooperation," said Serik Zhumangarin, Deputy Prime Minister and Minister of Trade and Integration of Kazakhstan, who took part in the 19th meeting of the Azerbaijan-Kazakhstan intergovernmental commission held in Baku. According to him, 20,000 tons of oil was transported via BTC in March 2023 and another 125,000 tons are expected to be shipped in April. The Kazakh side uses the first volumes of oil as part of a pilot project to test the supply route.
Meanwhile, Azerbaijan has expressed its readiness to increase the volume of transportation of Kazakhstani oil, as well as to increase the deliveries of Kazakh oil products and LNG. These issues will be discussed in future during the third meeting of the working groups that will discuss the expansion of energy transit between the two countries.
Transit potential
"Today we pay special attention to increasing energy cooperation. Our priority is to further diversify energy supplies to the world markets. This year, Kazakhstan delivered its first oil through Azerbaijan; the next step is to increase the volume of supplies and make them stable in the long-term," Kassym-Jomart Tokayev said in a press statement in Astana on April 10.
As noted by the Kazakh leader, we can see the increasing significance of the Trans-Caspian International Transport Route (TCITR), the so-called Middle Corridor, which plays a crucial role in the non-oil cargo deliveries. Therefore, Astana and Baku are committed to improving logistics services, creating single transport operators and upgrading technical and tariff conditions.
As part of these initiatives, Kazakhstan started to create a container hub at the Aktau Sea Port FEZ last year. The country will add four ferries to its existing Caspian fleet. There are also plans to build second track and electrify the Dostyk-Moyinty railway section by 2025. China has recently initiated a new China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway project. Eventually, this main line through the ports of the Caspian Sea will ensure the transportation of additional cargo volumes in transit through Azerbaijan.
In 2022, Azerbaijan accelerated the pace of works to increase the capacity of the Baku International Sea Port in Alat—from the current 15 million to 25 million tonnes of cargo annually. The funding has already been allocated for this purpose. This year it is planned to provide additional funding to increase the throughput capacity of railway infrastructure of the Baku-Tbilisi-Kars corridor (BTC). The capacity of this highway will be brought to 5 million tons of cargo. It is also expected to intensify the upgrade of the Georgian section Marabda-Turkish border and the construction of logistic terminals in Akhalkalaki in Georgia and Kars in Türkiye along the BTC route.
Azerbaijan Railways (ADY) and its partner Kazakhstan Temir Zholy (KTZ) recently set up a joint dispatch centre to optimise the flow of information on freight traffic. Cross-border and customs procedures have been simplified and a single-window regime has been introduced to optimise the passage of non-oil cargo and its handling in ports, including container multimodal trains transiting from China along the Middle Corridor. Optimal handling arrangements at the ports of Alat and Aktau thanks to the single-window processing method has reduced the transportation and unloading/loading time from 10-12 hours to 4 hours.
Thanks to all these measures, we can observe a growth in rail and ferry traffic between the two countries: in 2022, it was more than 3 million tonnes, which is 4 times higher than in the previous year. This positive trend continued in the first quarter of 2023, with a 40% increase in the volume of cargo transported between the countries via the TCITR.
"The development of transport and logistics links is critical for increasing transit traffic from China and Central Asia to Europe. We are ready to continue and deepen cooperation with Kazakhstan as part of the TCITR development, as well as within the framework of new transit transport opportunities, including the Zangezur corridor, which in the future will become part of the Middle Corridor," Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov said at the intergovernmental commission.
The two states attach great importance to the effective implementation of the road map for the development of the Middle Corridor in 2022-2027. According to President Tokayev, Astana and Baku have agreed that it is important to take full advantage of the increased interest of third countries in the route.
Increasing turnover
All these projects will also help increase mutual trade turnover between Azerbaijan and Kazakhstan. Last year, trade turnover between the countries quadrupled and reached $598m. A noticeable increase was recorded in the first quarter of this year as well. "Kazakh entrepreneurs are interested in the Azerbaijani market, but the potential of our mutual trade is not used even by half, although there is a demand for Kazakh goods in the Azerbaijani market and for Azerbaijani goods in Kazakhstan. We can together develop markets of third countries," said Vice Minister of Trade and Integration of Kazakhstan Kayrat Torebayev. He stressed that meetings in the B2B format make it possible to strengthen trade and economic cooperation between entrepreneurs. Thus, following the trade and economic mission in Baku, agreements were reached with Azerbaijani parties for the supply of batteries, sheet steel, food products. The commercial volume of 8 contracts has thus reached $55m.
These positive trends will expand further in the near term. Astana has presented a set of proposals to Baku for potential cooperation projects and a list of 100 commodities ($300m) to be sold in the Azerbaijani market. To optimise this work, the state-owned company Kazakhexport is ready to fund trade supplies on a long-term basis. A separate export credit agency will soon be established on the basis of this company. It plans to develop the Azerbaijani market. In turn, Azerbaijan's specialized bodies, including trade missions and chambers, are also aimed at expanding reverse deliveries of commodities to the Kazakh market. There is tremendous potential for mutually beneficial cooperation in agriculture. Last year, the volume of bilateral trade in farming products grew threefold to $146 million, which is more than a third of the total turnover volume. The countries are also planning to expand partnership in laying a fibre-optic communication line along the Caspian Sea bed, in space cooperation, digitalisation of public services, as well as in joint start-up projects.
"It is natural that we should complement each other's infrastructure and industrial potential with what we can supply to each other, thereby increasing trade turnover. There are expectations that our medium-term trade turnover can reach $1b, which I believe is quite a realistic figure," President of Azerbaijan Ilham Aliyev summarised the results of his visit to friendly Kazakhstan.
In short, the objective is clear, the path to its achievement is also clear, and the political will of the leadership of the two countries is there. We hope that we will see all these ideas come true very soon.