ABŞ tarixində ilk dəfə seçki yarışı ərəfəsində eks-prezidentə çoxsaylı cinayət ittihamları irəli sürülüb
Aprelin 4-də ABŞ-ın sabiq prezidenti Donald Trampa qarşı 34 maddə üzrə rəsmən cinayət ittihamı irəli sürülüb. Bu, Amerika tarixində ilkdir. Sabiq dövlət başçısının bu haqda düşüncəsi isə vəziyyəti daha da qəlizləşdirir: Tramp əmindir ki, baş verənlərdə məqsəd onun 2024-cü ildən yenidən prezident seçilməsinin əngəllənməsidir.
Seçici hesabına «hush-money»
Trampa qarşı irəli sürülmüş əsas ittiham maliyyə sənədlərinin saxtalaşdırılmasıdır. Onların arasında ən ciddi epizod isə «pornoaktrisa Stormi Deniels işi»dir. İttihama görə, aktrisa susması üçün siyasətçidən 130 min dollar alıb («hush-money»). Prinsipcə, «hush-money» kriminal sayılmır. Lakin eks-prezidenti bunun üçün seçki fondunun vəsaitindən istifadə etməkdə təqsirləndirirlər. Həmin fonda vəsait siyasətçinin tərəfdarlarının ianələri hesabına toplanır. Üstəlik, o, vergi də ödəməyib (ABŞ-da ən ciddi cinayətlərdən sayılır!), ödənişi isə hüquqi xidmət qarşılığı kimi həyata keçirib.
İttiham sənədində söhbət iş sənədlərinin saxtalaşdırılmasından gedir. Amma bu, o halda cinayət sayılır ki, başqa pozuntuları gizlətmək üçün edilmiş olsun. Dairə prokuroru Elvin Breqq bildirib ki, sənədlər «2016-cı ildə Trampı seçicilərin gözündən salacaq informasiyanın yayılmasının qarşısının alınmasına hesablanmış qanunsuz əməllərin ört-basdır edilməsi üçün» saxtalaşdırılıb. Amma bu, sübut olunmalıdır. Tramp kimi zəngin şəxsin sevgilisinə ödənişi niyə öz cibindən etmədiyini, belə riskə niyə getdiyini anlamaq çətindir…
Məhkəmə binasına gələn Tramp bir neçə saatlığına həbs də edilib – onun barmaq izləri götürülüb, anfas və profildən şəkilləri çəkilib. Daha sonra hakim ittihamları səsləndirib, həbs qərarını ləğv edib və növbəti məhkəmə prosesinin vaxtını təyin edib. Bundan sonra məhkəmə binasını tərk edən Tramp birbaşa aeroporta gedib, oradan şəxsi təyyarəsi ilə Floridadakı iqamətgahına yollanıb.
Amerika KİV-i yazır ki, Ağ Evin 45-ci sahibi ilə bağlı böyük məbləğdə cərimə qərarı da çıxarıla bilər, düz 136 il həbs qərarı da. Bu, hakimin sabiq prezidenti bütün ittihamlar üzrə günahkar sayması və onların hər biri ilə bağlı ən ağır cəzanı çıxarması halında mümkündür. Lakin hadisələrin məhz bu ssenari üzrə inkişaf edəcəyi ehtimalı, təbii ki, yüksək deyil. Donald Trampın vəkilləri bütün ittihamları «heç bir fakta söykənməyən şablon» hesab edir. Onlar qələbə uğrunda sonadək mübarizə aparacaqlarını bildirirlər.
Maraqlıdır ki, Tramp məhkəmədən sonra jurnalistlərlə söhbətləşməyib və fikirlərini sosial şəbəkələr vasitəsilə açıqlamağa üstünlük verib. O, baş verənləri surrealist əməl, sifariş və siyasi təqib adlandırıb. «Nə vaxtsa Amerikada bunun baş verə biləcəyi ağlıma gəlməzdi. Mənim yeganə cinayətim xalqımızı onu məhv etmək istəyənlərdən qorxmadan qorumağımdır. Ölkə cəhənnəmə yuvarlanır», - deyə Tramp qeyd edib. O, Amerika demokratlarının ənənəvi şəhəri olan Nyu-Yorku «ədalətsiz məhkəmə meydanı» da adlandırıb.
Amerika ədaləti
Bütün bunlarla yanaşı, məsələ, əlbəttə ki, ittihamların məğzində yox, Amerikanın məhkəmə sisteminin çox sevdiyi presedentin özündədir. Bunu onun təməl daşı da adlandırmaq olar. Üstəlik, bu, eks-prezidentə qarşı irəli sürülən ilk ittiham deyil. Məlum olduğu kimi, Kapitoliyə 2021-ci il yanvarın 6-da edilmiş hücum, 2020-ci il seçkisinin nəticələrinin dəyişdirilməsi üçün Trampın Corciya ştatı hökumətinə təzyiq göstərməsi ilə bağlı da istintaq gedir. Daha bir istintaq isə Mar-a-Loqo iqamətgahında məxfi sənədlərdən istifadə ilə bağlı davam edir.
Daha bir presedent isə başqa siyasətçilərin baş verənlərə münasibətidir. Məsələn, Trampın keçmiş tərəfdarı Con Boltonun keçmiş rəhbərinin həbsinə münasibəti kifayət qədər maraqlıdır: «Hər kəs üçün maddə (cinayət – red.) tapmaq olar». Xatırladaq ki, bu ifadə sovet tarixinin Lavrenti Beriya kimi məşhur personajına aiddir. Söhbət 1937-ci il repressiyasının rəmzi sayılan şəxsdən gedir. Nəzərə alsaq ki, Boltonun Trampa münasibəti o qədər də yaxşı deyil və o, keçmiş rəhbərini mütəmadi olaraq tənqid edir, bu fikir xüsusilə maraqlı görünür. Yəni Bolton buna baxmayaraq, Trampın tərəfini tutub. Eyni sözləri Mayk Pensə (sabiq vitse-prezidentin də Trampla münasibətləri yaxşı deyil), həmçinin Floridanın qubernatoru Ron Desantisə (sabiq prezidentlə mübahisələri olub) aid etmək olar. Məsələn, Pens açıq şəkildə bildirib ki, istintaqdan «siyasi təqib qoxusu gəlir».
İndi məsələ bütün bunların milyarderin siyasi taleyinə necə təsir göstərəcəyindədir. Bu mənada maraqlı məqamlar çoxdur. Birincisi, Amerika qanunları dövlət başçısının səlahiyyətlərinin icrasını həbsxanada da davam etdirməsini qadağan etmir. Baş verənlər Trampın seçki kampaniyasını davam etdirməsinə də mane olmur. Üstəlik, məhkəmə hadisəsindən sonra onun reytinqi xeyli artıb. Çoxları üçün Donald Tramp artıq siyasi opponentlərinin təqiblərinə məruz qalan siyasətçidir. İnsanlar indiyədək heç bir prezidentin bu vəziyyətlə üzləşmədiyinə diqqət çəkirlər.
Hamımız Trampıq!
Vəziyyət o yerə çatıb ki, Trampı İsa Peyğəmbərlə müqayisə etməyə başlayıblar. «İsa Peyğəmbər Roma hökmdarları tərəfindən həbs olundu və öldürüldü. Tarixdə radikal, korrupsiyalaşmış hökumətlər tərəfindən təqib edilmiş, həbsə atılmış çox insan olub. İndi eyni şey Nyu-Yorkda yaşanır», - deyə Trampın tərəfdarı Marcori Teylor Qrin bildirib. Senator Coş Xouli isə deyib ki, «Trampa qarşı aparılan bu iş yalnız hakimiyyətlə, demokratların hakimiyyəti nəyin bahasına olursa olsun, qorumaq istəyi ilə bağlıdır».
«The American Spectator» nəşri isə «İndi biz hamımız Trampıq!» başlığı ilə çıxıb. Nəhayət, Bayden administrasiyasının əsas tənqidçisi, «Fox News» telekanalının jurnalisti Taker Karlson bildirib ki, seçkiyə bundan miqyaslı müdaxilə, demokratiyaya bundan aqressiv hücum mümkün deyil və baş verənlər «prezidentliyə namizədin ağzını bağlamaq cəhdidir».
İndi baş verənlər getdikcə amerikalıların çox sevdikləri şouya çevrilir. Məsələn, artıq satışa üzərində Trampın şəkli əks olunmuş və «Günahsızdır!» yazılmış köynəklər çıxıb. Qiyməti 47 dollar olan köynəklərin satışından əldə olunan gəlir Trampın seçki qərargahının xəzinəsinə yönləndiriləcək. Sabiq prezidentin bu dəfə ondan təyinatı üzrə istifadə edəcəyinə ümid etmək qalır. Yaxud Tramp Nyu-Yorkda məhkəməyə gələn zaman «Beşinci avenyu»da yerləşən, onun mənzilinin də olduğu göydələn tam mühasirəyə alınmışdı, Manhetten üzərində isə bütün gün ərzində vertolyotlar uçuşurdu.
Əgər sən cəmi bir neçə saatlığına saxlanılmısansa və dərhal dünya KİV-nin gündəminə çevrilirsənsə, yarım il sonra məhkəməyə gələcəyini vəd edərək şəxsi vertolyotunla şəxsi mülkünə uçursansa, sənin prezident ofisinə daxil olmaq şansın da az deyil. Bu, Trampın siyasi rəqiblərinin onu irəli sürülmüş ittihamlardan istifadə etməklə oyundankənar vəziyyətə salmağa çalışmalarına, yəni respublikaçıların praymerizində qalib gəlməsini əngəlləmək cəhdlərinə rəğmən, belədir. Bir sadə faktı diqqətə çatdıraq: Manhettenin dairə prokuroru Elvin Breqq hakim Xuan Marşandan sabiq prezidentin məhkəmə prosesinin 2024-cü ilin yanvarında - Ayovada kokus ərəfəsində keçirilməsini istəyib. Xatırladaq ki, ölkədə seçki prosesi fevralın 5-də məhz burada başlayacaq.
Ölüm-qalım məsələsi
Nə baş verməsindən asılı olmayaraq, yaşananlar bir şeydən xəbər verir – qalmaqallı və xarizmatik Tramp yalnız ABŞ siyasətində deyil, ümumilikdə beynəlxalq arenada önəmli fiqur olaraq qalır. Onun «Twitter» sosial şəbəkəsində yazdığı fikirlər dünya KİV-nin böyük hissəsində yayılır, bəzən isə təhlil olunur. Eks-prezident inadkarlıqla bildirir ki, Demokratlar Partiyası 2020-ci il seçkisinin nəticələrini saxtalaşdırıb. O, ABŞ-ın hazırkı administrasiyasını dayanmadan tənqid edir. Məhkəmə təqibinə bu nöqteyi-nəzərdən yanaşsaq, Trampın rəqibləri üçün əsas təhlükə olaraq qaldığını və onunla hesablaşıldığını söyləyə bilərik. İndi Tramp respublikaçı namizədlər arasında böyük fərqlə liderdir. O, populyarlığına görə ikinci olan Ron Desantisi xeyli qabaqlayır. Bəs respublikaçıların özləri onu növbəti dəfə prezident görmək istəyirmi? Bu, kifayət qədər ciddi sualdır. Respublikaçılar Partiyası daxilində bununla bağlı yekdil rəyin olmadığı dəqiqdir. Belə bir vəziyyətdə həmin respublikaçılarla demokratların maraqları üst-üstə düşə bilərmi? Əlbəttə ki, bilər!
Bu aradan, demokratlar da yarışa ciddi hazırlaşır. KİV-də milyarder Corc Sorosun 37 yaşlı oğlu Aleksandr Sorosun Vaşinqtonda davamlı fəallıq göstərməyə başladığına dair xəbərlər yayılır. Yeri gəlmişkən, Sorosun demokratların uğuru üçün hər şeyə hazır olduğu yaxşı məlumdur. 2024-cü ildə keçiridəcək prezident seçkisinə qatılmaq niyyətini 69 yaşlı vəkil, kiçik Robert Kennedi də açıqlayıb. Amerika lideri Con Kennedinin qardaşı oğlu olan Robert Kennedi artıq niyyətini rəsmən elan edib. Maraqlıdır ki, sabiq prezidentin cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmasının nə qədər doğru olduğuna dair müxtəlif sorğular göstərir ki, bu məsələdə sadə amerikalılar tam yarıya bölünüb. Məsələn, «Reuters/Ipsos» tərəfindən keçirilmiş sorğuya görə, amerikalıların 49%-i ABŞ prezidenti və ya sabiq prezidentinə qarşı cinayət işinin açılmasını doğru sayır. Trampın şəxsinə və əməllərinə bağlı olmadan, çox xarakterik göstəricidir. Odur ki, ABŞ-da növbəti prezident seçkisi ölkənin müasir tarixinin ən yaddaqalan seçkisi ola bilər. Həm yaddaqalan, həm də taleyüklü. İstər amerikalılarn özləri, istərsə də bütünlükdə dünya üçün.

ONCE UPON A TIME IN AMERICA
For the first time in the US history, a former president is facing multiple criminal charges ahead of the election campaign
Former US President Donald Trump was formally indicted on April 4 on 34 criminal charges. This is the first such incident in the American history. Remarkably, the former US leader believes the whole prosecution campaign is staged to prevent him from becoming president again in 2024.
Hush-money by voters
The main allegations against Trump are the falsification of financial documents. The most serious of these is the so-called Stormy Daniels case, a former pornstar who received $130,000 from the politician to keep her mouth shut (hush-money). In general, hush-money has no criminal component. But the former president is accused of solving his personal affairs from the election fund, which is made of his supporters' donations. Moreover, he did not pay any tax (a terrible crime in the US!) and disguised the payment as if for the provision of legal services.
The charging document refers to articles of falsification of business records, but is considered a crime if it is done to cover up another violation. District Attorney Alvin Bragg said the falsification of papers was done to conceal "illegal actions that suppressed information that could have harmed Trump in the eyes of voters during the 2016 election campaign". But this has yet to be proven. It remains a mystery why such a wealthy man as Trump would not pay his mistress out of his own pocket and take such a reckless risk...
When Trump arrived at the courthouse, he was arrested for several hours. Court officials took his fingerprints and profile photos for the case. However, after the judge read out a list of charges, cleared the arrest and set a date for the next hearing, the former US leader left the courthouse and went to the airport, from where he headed for his Florida residence in his private plane.
According to the US media, the punishment for the 45th White House president could be a large fine or... 136 years in prison, if the court decides that Trump is guilty on all counts and imposes the maximum possible punishment for each charge. Of course, the likelihood of such a turn of events is low. Trump's lawyers call all the charges "disappointing, unsupported by any evidence" and promise to fight to victory.
Remarkably, after the court appearance, Trump did not speak to journalists and chose social media as his mouthpiece. That is where he called what was happening a surreal act, an order and a political persecution. "I never thought something like this could happen in America, the only crime I have committed is fearlessly defending our nation from those who are trying to destroy it. The country is going to hell," the former White House leader said, as usual. He also called New York, the traditional city of American Democrats, a place of "unfair trial".
American justice
Indeed, the incident is more about a precedent observed in the American justice system rather than the essence of charges against Trump. One can claim that it is the cornerstone of the system. Especially since the current allegations of financial fraud are not the first against the ex-president. For example, there are ongoing investigations into the storming of the Capitol on January 6, 2021, Trump's pressure on Georgia to rig the 2020 election, and the illegal use of secret documents at his Mar-a-Lago residence.
The response of other politicians to the situation is also a precedent. For example, Trump's former adviser John Bolton suddenly made the following interesting comment on the arrest of his former boss: "You show me the man, I'll show you the crime", a phrase widely attributed to Lavrenty Beria, a symbol of repressions in the USSR back in 1937. This comment becomes even more interesting given Bolton's frequent critical views on Trump. Nevertheless, he has now sided with Trump, as has the former Vice-President Mike Pence, who also has very strained relations with Trump, as well as Florida Governor Ron DeSantis (in quarrel with the former president). Pence, for example, openly stated that the investigation "reeks of political persecution".
The question now is how this will affect the rest of the restless billionaire's political career. And there are a lot of interesting things here. Firstly, American laws do not prohibit a head of state from serving his term even while in prison. Certainly, this will not prevent Trump from continuing his campaign, especially since the former president's rating has crept up after his indictment. For many, Trump already looks like a victim of harassment of political opponents, first time in the US history.
We are all Trump
Trump is even being compared to Jesus Christ. "Jesus was arrested and killed by the Roman government. There have been many people in history who have been arrested and persecuted by radical corrupt governments. And it's started now in New York," Trump supporter, Marjorie Taylor Green, said. "This case against Trump is all about power and the Democrats' decision to hold onto it at all costs," said Senator Josh Hawley.
The American Spectator ran the headline We're all Trump now. Finally, the chief critic of the Biden administration, Tucker Carlson of Fox News, said that it was impossible to imagine a bigger interference in the election and a more aggressive attack on democracy than this "attempt to gag a presidential candidate". The situation is like a show Americans love so much. For example, T-shirts with Trump's portrait and an inscription "Innocent!" are on sale now. They cost $47 each—this money will go to the campaign coffers, and we can only hope that this time Trump will use them as necessary. Also, before Trump's court appearance in New York, a skyscraper in the Fifth Avenue hosting his apartment and the criminal court complex, was cordoned off, with helicopters hovering over Manhattan all day long.
When you allegedly spend a couple of hours under arrest actually being in the focus of all the media outlets, promise to appear in the court in six months and then depart in your own helicopter to your own estate, you have a pretty good chance of moving into the presidential office. Although Trump's political rivals are trying to use the allegations to put the billionaire out of business. That is, to prevent him from winning the Republican primary. For example, Manhattan District Attorney Alvin Bragg asked Judge Juan Merchan to hold former President Donald Trump's trial in January 2024, which is just before the Iowa caucuses traditionally kicking off the national race on February 5.
To be or not to be
Whatever it is, it is clear that the scandalous and charismatic Trump remains a noticeable figure both in the US and international political agenda. Trump's Twitter feed is quoted and sometimes analysed by most of the world's media. He continues to claim that the Democratic Party rigged the 2020 election and has consistently criticised the current White House administration. That said, the prosecution of the former president, when viewed from this perspective, shows that he continues to be a danger to his rivals, who do reckon him. Trump is now leading the Republican candidates by a wide margin, ahead of the second most popular candidate, Ron DeSantis. The big question, however, is whether the Republicans themselves want to allow him to run for president. There is certainly no consensus within the Republican Party on this. Can the interests of Democrats and those Republicans who oppose Trump coincide? Quite likely.
Meanwhile, the Democrats are also actively preparing for their own campaign. The media is full of news that Alexander Soros, the 37-year-old son of billionaire George Soros, an avid supporter of the Democrats, has become active in Washington. Also, lawyer Robert Kennedy, 69, a nephew of the former American president John F. Kennedy, has filed to run for the US presidency in 2024.  Interestingly, according to various polls on whether the former president can be criminally prosecuted, the opinions of ordinary Americans are divided evenly. Thus, according to a Reuters/Ipsos poll, 49% of all Americans think it is right to prosecute a US president or former president. This is a very distinctive indicator, even without Trump or his actions in mind. So the next US presidential election can be the most memorable in the modern history of the country. Memorable and momentous. Both for Americans and for the world.