ABŞ tarixində ilk dəfə seçki yarışı ərəfəsində eks-prezidentə çoxsaylı cinayət ittihamları irəli sürülüb
Aprelin 4-də ABŞ-ın sabiq prezidenti Donald Trampa qarşı 34 maddə üzrə rəsmən cinayət ittihamı irəli sürülüb. Bu, Amerika tarixində ilkdir. Sabiq dövlət başçısının bu haqda düşüncəsi isə vəziyyəti daha da qəlizləşdirir: Tramp əmindir ki, baş verənlərdə məqsəd onun 2024-cü ildən yenidən prezident seçilməsinin əngəllənməsidir.
Seçici hesabına «hush-money»
Trampa qarşı irəli sürülmüş əsas ittiham maliyyə sənədlərinin saxtalaşdırılmasıdır. Onların arasında ən ciddi epizod isə «pornoaktrisa Stormi Deniels işi»dir. İttihama görə, aktrisa susması üçün siyasətçidən 130 min dollar alıb («hush-money»). Prinsipcə, «hush-money» kriminal sayılmır. Lakin eks-prezidenti bunun üçün seçki fondunun vəsaitindən istifadə etməkdə təqsirləndirirlər. Həmin fonda vəsait siyasətçinin tərəfdarlarının ianələri hesabına toplanır. Üstəlik, o, vergi də ödəməyib (ABŞ-da ən ciddi cinayətlərdən sayılır!), ödənişi isə hüquqi xidmət qarşılığı kimi həyata keçirib.
İttiham sənədində söhbət iş sənədlərinin saxtalaşdırılmasından gedir. Amma bu, o halda cinayət sayılır ki, başqa pozuntuları gizlətmək üçün edilmiş olsun. Dairə prokuroru Elvin Breqq bildirib ki, sənədlər «2016-cı ildə Trampı seçicilərin gözündən salacaq informasiyanın yayılmasının qarşısının alınmasına hesablanmış qanunsuz əməllərin ört-basdır edilməsi üçün» saxtalaşdırılıb. Amma bu, sübut olunmalıdır. Tramp kimi zəngin şəxsin sevgilisinə ödənişi niyə öz cibindən etmədiyini, belə riskə niyə getdiyini anlamaq çətindir…
Məhkəmə binasına gələn Tramp bir neçə saatlığına həbs də edilib – onun barmaq izləri götürülüb, anfas və profildən şəkilləri çəkilib. Daha sonra hakim ittihamları səsləndirib, həbs qərarını ləğv edib və növbəti məhkəmə prosesinin vaxtını təyin edib. Bundan sonra məhkəmə binasını tərk edən Tramp birbaşa aeroporta gedib, oradan şəxsi təyyarəsi ilə Floridadakı iqamətgahına yollanıb.
Amerika KİV-i yazır ki, Ağ Evin 45-ci sahibi ilə bağlı böyük məbləğdə cərimə qərarı da çıxarıla bilər, düz 136 il həbs qərarı da. Bu, hakimin sabiq prezidenti bütün ittihamlar üzrə günahkar sayması və onların hər biri ilə bağlı ən ağır cəzanı çıxarması halında mümkündür. Lakin hadisələrin məhz bu ssenari üzrə inkişaf edəcəyi ehtimalı, təbii ki, yüksək deyil. Donald Trampın vəkilləri bütün ittihamları «heç bir fakta söykənməyən şablon» hesab edir. Onlar qələbə uğrunda sonadək mübarizə aparacaqlarını bildirirlər.
Maraqlıdır ki, Tramp məhkəmədən sonra jurnalistlərlə söhbətləşməyib və fikirlərini sosial şəbəkələr vasitəsilə açıqlamağa üstünlük verib. O, baş verənləri surrealist əməl, sifariş və siyasi təqib adlandırıb. «Nə vaxtsa Amerikada bunun baş verə biləcəyi ağlıma gəlməzdi. Mənim yeganə cinayətim xalqımızı onu məhv etmək istəyənlərdən qorxmadan qorumağımdır. Ölkə cəhənnəmə yuvarlanır», - deyə Tramp qeyd edib. O, Amerika demokratlarının ənənəvi şəhəri olan Nyu-Yorku «ədalətsiz məhkəmə meydanı» da adlandırıb.
Amerika ədaləti
Bütün bunlarla yanaşı, məsələ, əlbəttə ki, ittihamların məğzində yox, Amerikanın məhkəmə sisteminin çox sevdiyi presedentin özündədir. Bunu onun təməl daşı da adlandırmaq olar. Üstəlik, bu, eks-prezidentə qarşı irəli sürülən ilk ittiham deyil. Məlum olduğu kimi, Kapitoliyə 2021-ci il yanvarın 6-da edilmiş hücum, 2020-ci il seçkisinin nəticələrinin dəyişdirilməsi üçün Trampın Corciya ştatı hökumətinə təzyiq göstərməsi ilə bağlı da istintaq gedir. Daha bir istintaq isə Mar-a-Loqo iqamətgahında məxfi sənədlərdən istifadə ilə bağlı davam edir.
Daha bir presedent isə başqa siyasətçilərin baş verənlərə münasibətidir. Məsələn, Trampın keçmiş tərəfdarı Con Boltonun keçmiş rəhbərinin həbsinə münasibəti kifayət qədər maraqlıdır: «Hər kəs üçün maddə (cinayət – red.) tapmaq olar». Xatırladaq ki, bu ifadə sovet tarixinin Lavrenti Beriya kimi məşhur personajına aiddir. Söhbət 1937-ci il repressiyasının rəmzi sayılan şəxsdən gedir. Nəzərə alsaq ki, Boltonun Trampa münasibəti o qədər də yaxşı deyil və o, keçmiş rəhbərini mütəmadi olaraq tənqid edir, bu fikir xüsusilə maraqlı görünür. Yəni Bolton buna baxmayaraq, Trampın tərəfini tutub. Eyni sözləri Mayk Pensə (sabiq vitse-prezidentin də Trampla münasibətləri yaxşı deyil), həmçinin Floridanın qubernatoru Ron Desantisə (sabiq prezidentlə mübahisələri olub) aid etmək olar. Məsələn, Pens açıq şəkildə bildirib ki, istintaqdan «siyasi təqib qoxusu gəlir».
İndi məsələ bütün bunların milyarderin siyasi taleyinə necə təsir göstərəcəyindədir. Bu mənada maraqlı məqamlar çoxdur. Birincisi, Amerika qanunları dövlət başçısının səlahiyyətlərinin icrasını həbsxanada da davam etdirməsini qadağan etmir. Baş verənlər Trampın seçki kampaniyasını davam etdirməsinə də mane olmur. Üstəlik, məhkəmə hadisəsindən sonra onun reytinqi xeyli artıb. Çoxları üçün Donald Tramp artıq siyasi opponentlərinin təqiblərinə məruz qalan siyasətçidir. İnsanlar indiyədək heç bir prezidentin bu vəziyyətlə üzləşmədiyinə diqqət çəkirlər.
Hamımız Trampıq!
Vəziyyət o yerə çatıb ki, Trampı İsa Peyğəmbərlə müqayisə etməyə başlayıblar. «İsa Peyğəmbər Roma hökmdarları tərəfindən həbs olundu və öldürüldü. Tarixdə radikal, korrupsiyalaşmış hökumətlər tərəfindən təqib edilmiş, həbsə atılmış çox insan olub. İndi eyni şey Nyu-Yorkda yaşanır», - deyə Trampın tərəfdarı Marcori Teylor Qrin bildirib. Senator Coş Xouli isə deyib ki, «Trampa qarşı aparılan bu iş yalnız hakimiyyətlə, demokratların hakimiyyəti nəyin bahasına olursa olsun, qorumaq istəyi ilə bağlıdır».
«The American Spectator» nəşri isə «İndi biz hamımız Trampıq!» başlığı ilə çıxıb. Nəhayət, Bayden administrasiyasının əsas tənqidçisi, «Fox News» telekanalının jurnalisti Taker Karlson bildirib ki, seçkiyə bundan miqyaslı müdaxilə, demokratiyaya bundan aqressiv hücum mümkün deyil və baş verənlər «prezidentliyə namizədin ağzını bağlamaq cəhdidir».
İndi baş verənlər getdikcə amerikalıların çox sevdikləri şouya çevrilir. Məsələn, artıq satışa üzərində Trampın şəkli əks olunmuş və «Günahsızdır!» yazılmış köynəklər çıxıb. Qiyməti 47 dollar olan köynəklərin satışından əldə olunan gəlir Trampın seçki qərargahının xəzinəsinə yönləndiriləcək. Sabiq prezidentin bu dəfə ondan təyinatı üzrə istifadə edəcəyinə ümid etmək qalır. Yaxud Tramp Nyu-Yorkda məhkəməyə gələn zaman «Beşinci avenyu»da yerləşən, onun mənzilinin də olduğu göydələn tam mühasirəyə alınmışdı, Manhetten üzərində isə bütün gün ərzində vertolyotlar uçuşurdu.
Əgər sən cəmi bir neçə saatlığına saxlanılmısansa və dərhal dünya KİV-nin gündəminə çevrilirsənsə, yarım il sonra məhkəməyə gələcəyini vəd edərək şəxsi vertolyotunla şəxsi mülkünə uçursansa, sənin prezident ofisinə daxil olmaq şansın da az deyil. Bu, Trampın siyasi rəqiblərinin onu irəli sürülmüş ittihamlardan istifadə etməklə oyundankənar vəziyyətə salmağa çalışmalarına, yəni respublikaçıların praymerizində qalib gəlməsini əngəlləmək cəhdlərinə rəğmən, belədir. Bir sadə faktı diqqətə çatdıraq: Manhettenin dairə prokuroru Elvin Breqq hakim Xuan Marşandan sabiq prezidentin məhkəmə prosesinin 2024-cü ilin yanvarında - Ayovada kokus ərəfəsində keçirilməsini istəyib. Xatırladaq ki, ölkədə seçki prosesi fevralın 5-də məhz burada başlayacaq.
Ölüm-qalım məsələsi
Nə baş verməsindən asılı olmayaraq, yaşananlar bir şeydən xəbər verir – qalmaqallı və xarizmatik Tramp yalnız ABŞ siyasətində deyil, ümumilikdə beynəlxalq arenada önəmli fiqur olaraq qalır. Onun «Twitter» sosial şəbəkəsində yazdığı fikirlər dünya KİV-nin böyük hissəsində yayılır, bəzən isə təhlil olunur. Eks-prezident inadkarlıqla bildirir ki, Demokratlar Partiyası 2020-ci il seçkisinin nəticələrini saxtalaşdırıb. O, ABŞ-ın hazırkı administrasiyasını dayanmadan tənqid edir. Məhkəmə təqibinə bu nöqteyi-nəzərdən yanaşsaq, Trampın rəqibləri üçün əsas təhlükə olaraq qaldığını və onunla hesablaşıldığını söyləyə bilərik. İndi Tramp respublikaçı namizədlər arasında böyük fərqlə liderdir. O, populyarlığına görə ikinci olan Ron Desantisi xeyli qabaqlayır. Bəs respublikaçıların özləri onu növbəti dəfə prezident görmək istəyirmi? Bu, kifayət qədər ciddi sualdır. Respublikaçılar Partiyası daxilində bununla bağlı yekdil rəyin olmadığı dəqiqdir. Belə bir vəziyyətdə həmin respublikaçılarla demokratların maraqları üst-üstə düşə bilərmi? Əlbəttə ki, bilər!
Bu aradan, demokratlar da yarışa ciddi hazırlaşır. KİV-də milyarder Corc Sorosun 37 yaşlı oğlu Aleksandr Sorosun Vaşinqtonda davamlı fəallıq göstərməyə başladığına dair xəbərlər yayılır. Yeri gəlmişkən, Sorosun demokratların uğuru üçün hər şeyə hazır olduğu yaxşı məlumdur. 2024-cü ildə keçiridəcək prezident seçkisinə qatılmaq niyyətini 69 yaşlı vəkil, kiçik Robert Kennedi də açıqlayıb. Amerika lideri Con Kennedinin qardaşı oğlu olan Robert Kennedi artıq niyyətini rəsmən elan edib. Maraqlıdır ki, sabiq prezidentin cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmasının nə qədər doğru olduğuna dair müxtəlif sorğular göstərir ki, bu məsələdə sadə amerikalılar tam yarıya bölünüb. Məsələn, «Reuters/Ipsos» tərəfindən keçirilmiş sorğuya görə, amerikalıların 49%-i ABŞ prezidenti və ya sabiq prezidentinə qarşı cinayət işinin açılmasını doğru sayır. Trampın şəxsinə və əməllərinə bağlı olmadan, çox xarakterik göstəricidir. Odur ki, ABŞ-da növbəti prezident seçkisi ölkənin müasir tarixinin ən yaddaqalan seçkisi ola bilər. Həm yaddaqalan, həm də taleyüklü. İstər amerikalılarn özləri, istərsə də bütünlükdə dünya üçün.

Впервые в практике США экс-президенту в преддверии выборной гонки предъявлены многочисленные уголовные обвинения
Бывшему президенту США Дональду Трампу 4 апреля были официально предъявлены уголовные обвинения по 34 пунктам. Такое происходит впервые в американской истории. И особую остроту данному событию придает то, что американский экс-лидер уверен: его преследуют судом только для того, чтобы он не смог вновь стать президентом в 2024 году.
Hush-money за счет избирателя
Основные обвинения, выдвинутые против Трампа, - фальсификация финансовых документов. А самым серьезным эпизодом из них является так называемое «дело порноактрисы Сторми Дэниелс», которая получила $130 тыс. от политика в качестве платы за молчание (hush-money). Hush-money, в принципе, криминальной составляющей не несет. Но экс-президенту инкриминируют то, что он решил свои личные дела из средств предвыборного фонда, который в свою очередь слагается из пожертвований его сторонников. Да еще и при этом не заплатил налога (страшное преступление в США само по себе!) и, более того, провел плату как оказание юридических услуг.
Обвинительный документ относится к статьям о фальсификации деловой документации, но считается преступлением в том случае, если это делается для сокрытия другого нарушения. Oкружной прокурор Элвин Брэгг заявил, что фальсификация бумаг осуществлялась для сокрытия «незаконных действий, пресекавших распространение информации, которая могла навредить Трампу в глазах избирателей во время предвыборной кампании в 2016 году». Но это еще предстоит доказать. Остается загадкой, почему такой состоятельный человек, как Трамп, не рассчитался с любовницей из собственного кармана и так бездумно рискнул «подставиться»…
Прибывший в здание суда Трамп на несколько часов был арестован - за это время были сняты отпечатки его пальцев и сделаны фото в анфас и профиль. Однако после того, как судья зачитал список обвинений, снял арест и назначил дату следующего заседания, экс-глава США покинул здание суда и отбыл в аэропорт, откуда на собственном самолете отправился в свою резиденцию во Флориде.
Как пишут американские СМИ, мерой наказания для 45-го хозяина Белого дома может стать как крупный штраф, так и… 136 лет тюрьмы, если суд решит, что Трамп виновен по всем пунктам, и назначит максимально возможное наказание по каждому предъявленному обвинению. Конечно, вероятность, что именно так и произойдет, не очень высока. Адвокаты Трампа называют все обвинения «шаблонными и разочаровывающими, не подтвержденными никакими фактами» и обещают бороться до победы.
Что примечательно, после привода в суд Трамп не стал общаться с журналистами и выбрал в качестве рупора соцсети. Именно там он назвал происходящее сюрреалистическим действом, заказом и политическим преследованием. «Я никогда не думал, что подобное может произойти в Америке, единственное преступление, которое я совершил, это бесстрашная защита нашей нации от тех, кто пытается ее разрушить. Страна катится в ад», - на эпитеты бывший глава Белого дома, как всегда, не поскупился. В том числе обозвал Нью-Йорк - традиционный город американских демократов - местом проведения «несправедливого суда».
Американское правосудие
При этом дело, конечно, не в сути обвинений, а в самом прецеденте, который так любит американская система правосудия. Можно даже сказать, что это ее краеугольный камень. Тем более что нынешние обвинения в финансовом мошенничестве вовсе не первые в адрес экс-президента. Как мы помним, ведутся расследования о штурме Капитолия 6 января 2021 года, о давлении со стороны Трампа на власти штата Джорджия с целью подтасовать результаты выборов 2020 года, а также о незаконном использовании секретных документов в резиденции Мар-а-Лаго.
Прецедентом является и реакция других политиков на происходящее. Так, довольно любопытным представляется мнение бывшего советника Трампа - Джона Болтона, который вдруг прокомментировал арест своего бывшего шефа словами: «Был бы человек, а статья найдется». Если кто не помнит, то данные слова приписываются такому известному персонажу советской истории, как Лаврентий Берия, то есть человеку, который, можно сказать, является символом репрессий 1937 года. Еще более интересным этот комментарий становится в свете того, что Болтон, мягко говоря, не совсем хорошо относится к Трампу и часто его критиковал. Тем не менее сейчас Болтон выступил на стороне Трампа, как и Майк Пенс (бывший вице-президент, который тоже в очень натянутых отношениях с Трампом), а также губернатор Флориды Рон Десантис (в ссоре с бывшим президентом). Пенс, например, открыто заявил, что расследование «попахивает политическим преследованием».
Вопрос теперь в том, как все это отразится на дальнейшей политической судьбе неугомонного миллиардера. И тут очень много интересного. Во-первых, американские законы не запрещают главе государства исполнять свои обязанности, даже находясь в тюрьме. И, конечно же, это не помешает Трампу продолжить свою предвыборную кампанию, тем более что рейтинг бывшего президента после «наезда правосудия» пополз вверх. Для многих Трамп уже выглядит как жертва преследования политических оппонентов, про него уже говорят, что ни один другой президент такому не подвергался.
Мы все Трамп
Дошло до того, что Трампа сравнили аж с Иисусом Христом. «Иисус Христос был арестован и убит римским правительством. В истории было много людей, которых арестовывали и преследовали радикальные коррумпированные правительства. И это началось сейчас в Нью-Йорке», - заявила сторонница Трампа Марджори Тейлор Грин. «Это дело против Трампа связано только с властью и решением демократов удержать ее во что бы то ни стало», - сказала сенатор Джош Хоули.
Издание The American Spectator и вовсе вышло с заголовком «Мы все теперь Трамп». Ну и, наконец, главный критик байденовской администрации журналист телеканала Fox News Такер Карлсон подчеркнул, что более масштабного вмешательства в выборы и более агрессивной атаки на демократию, чем эта «попытка заткнуть рот кандидату в президенты», вообразить невозможно. Все больше и больше происходящее приобретает элементы шоу, которое так любят американцы. Например, в продажу уже поступили футболки с трамповским портретом и надписью «Невиновен!». Стоят они $47, которые будут направлять в кассу предвыборного штаба, и остается надеяться, что на этот раз Трамп их потратит по назначению. Также, например, к приезду Трампа в суд в Нью-Йорке по всем законам жанра была оцеплена высотка на Пятой авеню, где находятся его квартира, комплекс зданий уголовного суда, а над Манхэттеном целый день «зависали» вертолеты.
Когда ты пару часов проводишь якобы под арестом, но на самом деле в центре внимания всех мировых СМИ, обещаешь зайти в суд через полгода, а затем отбываешь на собственном вертолете в собственное поместье, у тебя все-таки весьма неплохие шансы въехать в президентский офис. И это несмотря на то, что политические соперники Трампа пытаются с помощью выдвинутых обвинений вывести миллиардера из игры. То есть не дать ему выиграть республиканские праймериз. Один простой факт - окружной прокурор Манхэттена Элвин Брэгг попросил судью Хуана Маршана провести судебный процесс над бывшим президентом Дональдом Трампом в январе 2024 года, то есть как раз перед кокусами в Айове, с которых и начинаются общенациональные гонки 5 февраля.
Быть или не быть
Что бы там ни было, но все говорит об одном - скандальный и харизматичный Трамп остается фигурой не только в политической жизни США, но и на международной арене. Twitter Трампа цитируется и порой анализируется большинством мировых СМИ. Он с упорством продолжает утверждать, что Демократическая партия фальсифицировала результаты выборов 2020 года и постоянно выступает против нынешней администрации Белого дома. При этом судебное преследование экс-президента, если смотреть на ситуацию с данной точки зрения, говорит о том, что он для своих соперников продолжает оставаться опасным и с ним считаются. Сейчас Трамп лидирует среди кандидатов от республиканцев с большим отрывом, опережая второго самого популярного кандидата Рона Десантиса. Однако еще большой вопрос, хотят ли сами республиканцы допустить его до выборов? Согласия внутри Республиканской партии по этому поводу точно нет. Могут ли совпадать интересы демократов и тех республиканцев, которые против Трампа? Вполне.
Тем временем демократы также активно готовятся к старту. СМИ пестрят новостями о том, что намедни в Вашингтоне себя стал активно проявлять Александр Сорос, 37-летний сын миллиардера Джорджа Сороса, который, как говорят, ничего не жалеет для блага демократов. Также заявку на участие в президентских выборах 2024 года в США подал 69-летний адвокат Роберт Кеннеди-младший, приходящийся племянником американскому лидеру Джону Кеннеди.  Интересно, что, по данным различных опросов, можно ли уголовно преследовать бывшего президента, мнения простых американцев уже привычно разделились поровну. Так, согласно опросу Reuters/Ipsos, 49% всех американцев считают правильным возбуждать уголовное дело против президента США или бывшего президента. Очень характерный показатель, безотносительно к персоне Трампа и его деяниям. Так что следующие президентские выборы в США могут стать самыми запоминающимися в современной истории страны. Запоминающимися и судьбоносными. Как для самих американцев, так и для всего мира.