100 YAŞLI XOREOQRAFİYA
Bu il Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının yubileyidir: balet kadrlarının hazırlandığı təhsil ocağının 100 yaşı tamam olur. Bir vaxtlar xoreoqrafiya məktəbi və hətta balet studiyası olan bu akademiya mövcud olduğu müddətdə çoxlu sayda istedadlı, görkəmli rəqqas və baletmeysterlər yetişdirib.
Azərbaycan xoreoqrafiya məktəbinin ötən əsrin 20-ci illərində yaranması qürurverici faktdır. 1922-ci ildə Əli Bayramov adına Mərkəzi Klubun nəzdində Balet Studiyası açılıb. Azərbaycan professional musiqisinin baniləri Üzeyir Hacıbəyli və Müslüm Maqomayevin təşəbbüsü və Azərbaycan SSR Xalq Maarif Komissarlığı kollegiyasının qərarına əsasən, 1923-cü il avqustun 18-də Bakıda 4 illik təhsil müddətini əhatə edən ritm və rəqs studiyası açılıb. Bundan bir neçə il qabaq, yəni 1920-ci ildə Bakıda Azərbaycan Dövlət Teatrının (sonralar Opera və Balet Teatrı) truppası təsis edilib. Buna görə də rəqqaslar üçün peşəkar fundamental təhsil ocağının yaradılması təkcə dövrün diktəsi ilə deyil, həm də zərurətdən irəli gəlirdi.
Təşəkkül dövrü
Təhsil müəssisəsinin yaradılması üçün ilkin şəraitdən danışarkən qeyd etmək lazımdır ki, həmin dövrdə konsert proqramlarına çox vaxt xalq rəqsləri də salınmağa başlanılıb. Bakıya qastrollar gəlməyə başlayıb və gənc nəsildə rəqs studiyalarına getməyə, yəni peşəkar şəkildə rəqs etməyi öyrənmək həvəs yaranıb.
Qeyd edək ki, akademiyanın şanlı tarixi ərzində onun adı bir neçə dəfə dəyişdirilib. Belə ki, 1933-cü ildə studiya balet məktəbinə, 1936-cı ildə xoreoqrafiya texnikumuna, sonra isə 9 illik təhsil müddətini əhatə edən Bakı Xoreoqrafiya Məktəbinə çevrilib. Əvvəlcə məktəbin pedaqoji heyətinə Sankt-Peterburqdan olan mütəxəssislər daxil idi.
Əlbəttə ki, 1923-cü ilə qədər Azərbaycanda səhnə xoreoqrafiyasının olmadığını söyləyə bilmərik. Ancaq o, yalnız kiçik xoreoqrafik nömrələr şəklində təqdim edilib. Buraya 1920-ci ildə Bakıda nümayiş etdirilən, Üzeyir Hacıbəylinin musiqisinə yazılmış “Azərbaycan” və “Dağıstan” miniatürləri, həmçinin bəstəkar Müslüm Maqomayevin yarımçıq qalmış “Dəli Muxtar” baleti daxildir. Opera tamaşalarında rəqs epizodlarını da unutmaq olmaz.
Əgər əvvəllər bakılı tamaşaçıların (təkcə onların yox!) yalnız Moskvadan, Sankt-Peterburqdan və xarici ölkələrdən dəvət olunmuş rəqqasların ifasında balet tamaşalarına baxmaq imkanı vardısa, ötən əsrin 20-30-cu illərdə vəziyyət dəyişib. Teatr səhnəsində “Qu gölü” (1923), “Qırmızı lalə” (1928, 1936), “Karmanyola” (1933), “Don Kixot” (1934), “Korsar” (1936) və başqa baletlər tamaşaya qoyulub. Maraqlıdır ki, ovaxtkı məktəbin məzunlarının sayı çox az idi. Məsələn, 1931-ci ildə klassik şöbəni cəmi iki (!) balet artisti bitirib. İlk məzunlar arasında daha sonra uzun onilliklər ərzində xoreoqrafiya məktəbinə rəhbərlik etmiş balet ulduzumuz Qəmər Almaszadə də var idi. Azərbaycan balet sənətinin inkişafındakı əvəzsiz xidmətlərinə görə Q.Almaszadə “Azərbaycan SSR-in Xalq artisti”, “SSRİ-nin Xalq artisti” adına, dövlət mükafatlarına və xoreoqrafiya professoru elmi adına layiq görülüb.
Korifeylər
Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının prorektoru, Azərbaycanın Xalq artisti Təranə Muradovanın sözlərinə görə, xoreoqrafiya məktəbi mövcud olduğu uzun müddət ərzində bir neçə çox görkəmli rəqqas nəsli yetişdirib və onlar təkcə Bakı Akademiyasında deyil, həm də bütün dünyada dərs deyir və təcrübələrini bölüşürlər.
Təranə xanım fəxr edir ki, akademiyada Leyla Vəkilova, Xumar Zülfüqarova, Valentina Zeynalova, Əlibaba Abdullayev, Əminə Dilbazi, Roza Cəlilova, Afaq Məlikovanın dərs dediyi dövrün şahidi olub: “Bu korifeylər xoreoqrafiya sənətimizin çiçəklənməsi üçün çox işlər görüblər və biz belə böyük ulduzlardan dərs aldığımıza görə fəxr edirik”.
Qeyd edək ki, Bakı Xoreoqrafiya Məktəbində K.Bataşov, R.Axundova, M.Məmmədov, Y.Kuznetsov, V.Çiqnadze, İ.Mixayliçenko və s. parlaq baletmeysterlər yetişib. Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının məzunları – Maqsud Məmmədov və Rəfiqə Axundova görkəmli baletmeysterlər olublar. Onlar Opera və Balet Teatrının səhnəsində “Xəzər balladası”, “Qobustan kölgələri”, “İldırımlı yollarla”, “Yeddi gözəl” tamaşalarını, “Azərbaycan süitası”, “Yallı” və “Muğam” xoreoqrafik miniatürlərini səhnələşdiriblər.
Bakı Xoreoqrafiya Məktəbinin klassik şöbənin məzunları çox vaxt Opera və Balet Teatrının balet truppasına, xalq rəqsləri şöbəsinin məzunları isə Dövlət Mahnı və Rəqs Ansamblına daxil olurlar. Bundan başqa, akademiyanın məzunları Rus Dram və Azərbaycan Akademik Musiqili teatrlarının balet truppalarında çalışır, bir çoxları pedaqoji, təşkilati fəaliyyətlə məşğul olur, uşaqlar və gənclər üçün rəqs, teatr studiyaları açır, ansambllar yaradırlar.
O vaxt milli incəsənətin demək olar ki, bütün sahələrində yaranmış və bir çox təcrübəli balet ustalarının vətənlərini tərk etməsinə səbəb olan çətin vəziyyətə baxmayaraq, akademiya Azərbaycan teatr səhnəsinin gələcək ulduzlarının yetişdirilməsi istiqamətində işləri dayandırmamışdı. Xatırladaq ki, xüsusilə 1980-ci illərdə balet sahəsində böhran baş vermişdi. Həmin dövrdə artistlərin əməkhaqları hətta yaşayış minimumundan belə aşağı idi. Amma zaman keçdikcə vəziyyət dəyişib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin sərəncamı ilə balet artistlərinin əməkhaqları artırılıb. Himayəçilər Şurasının, aparıcı iqtisadi strukturların və şirkətlərin xeyriyyə yardımları bu sahəyə real kömək göstərib. Nəticədə, 1997-ci ildə ovaxtkı xoreoqrafiya məktəbinin məzunları iki premyera - P.Çaykovskinin musiqisi ilə “Romeo və Cülyetta” və Q.Donizettinin musiqisi ilə “Arlekinada” baletlərini hazırlayıblar. Bu iki premyera Azərbaycan xoreoqrafiya məktəbinin və balet sənətinin tarixində yeni bir dövrün başlanılması demək idi.
Qafqazda yeganə xoreoqrafiya strukturu
Məhz məktəbin məzunları olan gənc artistlər yeni teatral tamaşalarda obrazlar yaradıblar. Bu tamaşalar indiki dövrdə Azərbaycan baletinin klassikasına çevrilib. Buraya modern tamaşalar da daxildir: Xəyyam Mirzəzadənin “Ağ və qara” baleti, Qara Qarayevin simfonik qravürlərinin musiqisi ilə “Don Kixot”, “Leyli və Məcnun” (Qara Qarayev) baletləri. Artıq özünü təsdiqləmiş tamaşalar da aparıcı solistlərin köməyi ilə bərpa edilib. Onlara məhz Bakı Xoreoqrafiya Akademiyası dəstək verib.
Bəs Bakı Xoreoqrafiya Məktəbi niyə akademiyaya çevrildi? Məsələ burasındadır ki, məktəb yalnız orta ixtisas təhsili verirdi. Odur ki, ali təhsil almaq istəyən məzunlar başqa təhsil müəssisələrində oxumalı idilər. Buna görə də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 30 aprel 2014-cü il tarixli Sərəncamı ilə Bakı Xoreoqrafiya Məktəbinin bazasında Bakı Xoreoqrafiya Akademiyası yaradılıb.
İndi burada musiqişünas, konsertmeyster, xoreoqraf, musiqi ifaçısı, sənətşünas, teatrşünas, rejissor, səhnə rəssamı, pedaqoq kimi ixtisaslar üzrə ali təhsil almaq mümkündür. Məzunlar magistraturada, doktoranturada təhsillərini davam etdirə və hətta elmi işlə məşğul ola bilərlər.
Xoreoqrafiya Akademiyasının prorektoru Təranə Muradova vurğulayıb ki, milli xoreoqrafiya məktəbinin zəngin tarixinin olmasına baxmayaraq, akademiya Qafqazda yeni və yeganə struktur kimi ən yüksək səviyyədə fəaliyyət göstərməlidir - bura artıq studiya və ya məktəb deyil: “Qəmər Almaszadə, Əlibaba Abdullayev kimi korifeylərimizin irsi və ustalığı xatırlanaraq və ehtiram göstərilərək akademiyanın divarları arasında milli xoreoqrafiya məktəbinin ənənələrini qoruyub saxlayan yeni müasir proqramlar yaradılır, yeni rəqslər səhnələşdirilir”. Onun sözlərinə görə, elmi sahədə də səmərəli işlər aparılır, xalq rəqsləri sənətinə, Azərbaycan baletinin tarixinə dair kitablar nəşr olunur.
İndiki şəraitdə milli baletimizə həsr olunmuş kitabların, o cümlədən “Qız qalası”, “Min bir gecə”, “Yeddi gözəl”, “Məhəbbət əfsanəsi” kimi tamaşalarla bağlı kitabların nəşri Azərbaycan xoreoqrafiyasının əsasının və tarixinin qorunub saxlanılması üçün çox vacibdir. Gələn il artıq dördüncü dəfədir ki, dünyanın hər yerindən rəqqasları bir araya gətirən Q.Almaszadə adına beynəlxalq müsabiqə keçiriləcək.
Bir sözlə, Bakı Xoreoqrafiya Akademiyası 100 illik yubileyinə böyük nailiyyətlər və milli balet sənətinə ciddi töhfəsi ilə daxil olur. Akademiya uzun, şərəfli yol keçib. Məhz onun sayəsində Azərbaycanın əfsanəvi, əməkdar və xalq artistləri mədəniyyət üfüqündə parlayıblar. Onlar üçün musiqi və xoreoqrafiya ilə bağlı şah əsərlər yaradılıb və məhz onlar öz böyük müasirlərinin - rejissorların, bəstəkarların, rejissorların ideyalarını təcəssüm etdiriblər. İnanırıq ki, başlanğıcını Xoreoqrafiya Akademiyasından götürən Azərbaycan balet məktəbinin əvəzsiz ənənələrini yeni məzunlar, solistlər, xoreoqraflar davam etdirəcək və əbədiləşməsinə vəsilə olacaqlar.

HUNDRED YEARS OF CHOREOGRAPHY
This year we will celebrate the centennial anniversary of the Baku Choreography Academy. Throughout this period, the academy, once a choreographic school and even a ballet studio, has produced a large number of talented and outstanding dancers and choreographers.
It is generally accepted that the Azerbaijani choreographic school originated in the 1920s. The first mention of a ballet studio, which was supposed to open at the Ali Bayramov Central Club, dates back to 1922. The studio of rhythm and dance with 4-year education was opened in Baku on the initiative of founders of Azerbaijani professional music, Uzeyir Hajibeyov and Muslim Magomayev, and according to the August 18, 1923 resolution of the Commissariat of Public Education of Azerbaijan SSR. A few years earlier, in 1920, the Azerbaijan State Theatre (later the Opera and Ballet Theatre) was formed in Baku. Therefore, it was necessary to open a professional, fundamental training institute for dancers.
Development
In the beginning, the concert programmes included folk dances only. Tourists started coming to Baku, and the younger generation wanted to attend dance studios to learn dancing professionally. Throughout its history the academy has been renamed several times. Thus, in 1933 the studio was transformed into a ballet school. In 1936, it became the Choreographic College, and then transformed into the Baku Choreographic School providing nine years of training. The teaching staff was initially formed of specialists from St. Petersburg.
Although there was stage choreography in Azerbaijan before 1923, but it had a relatively small choreographic repertoire. For instance, miniatures Azerbaijan and Daghestan to music composed by Uzeyir Hajibeyov performed in Baku in 1920, and the unfinished ballet Deli Mukhtar by Muslim Magomayev. Also, there were dance episodes in opera productions.
Early ballet performances were performed by guest dancers from Moscow, St. Petersburg and other foreign countries. The situation changed in 1920s-30s. The Opera and Ballet Theatre staged ballets Swan Lake (1923), The Red Poppy (1928, 1936), Carmagnola (1933), Don Quixote (1934) and Le Corsaire (1936) and so on.
It is interesting that the number of first graduates of the school was very small. In 1931, only two (!) ballet dancers graduated from the classical department. One of the first graduates was Gamar Almaszade, who was the head of the school for many decades. She was awarded the title of the People's Artist of the Azerbaijani SSR, the People's Artist of the USSR, state prizes and the title of professor of choreography for her great contribution to the development of Azerbaijani ballet.
Masters
According to pro-rector of the Baku Choreography Academy, People's Artist of Azerbaijan Tarana Muradova, the Choreography School remembers many generations of outstanding dancers, who now teach and share their experience all over the world. Tarana-khanum is proud to be an eyewitness to the period when Leyla Vekilova, Khumar Zulfugarova, Valentina Zeynalova, Alibaba Abdullayev, Amina Dilbazi, Roza Jalilova, Afag Melikova taught at the Academy. "These masters have done their best for the flourishing of our choreographic art. We are proud to have learned from such great stars," Muradova said.
The Baku Choreographic School was Alma-mater for such dazzling ballet artists as K. Batashov, R. Akhundova, M. Mammadov, Y. Kuznetsov, V. Tsignadze, I. Mikhailichenko and others.
Graduates of the school Maqsud Mammadov and Rafiga Akhundova became outstanding choreographers. They staged The Caspian Ballad, The Shadows of Gobustan, The Path of Thunder, Seven Beauties, and choreographic miniatures Azerbaijani Suite, Yally and Mugham at the Opera and Ballet Theatre.
Graduates of the classical department often join the ballet company of the Opera and Ballet Theatre. Graduate of the folk dance department join the State Song and Dance Ensemble. Also, the students later join the ballet companies of the Russian Drama Theatre and the Azerbaijani Musical Theatre, while many of them become teachers and managers running dance and drama studios, forming ensembles for the children and youth.
Despite the difficult situation in almost all spheres of the national art in the late 1980s, when many experienced masters of ballet had to leave the country, especially after the ballet crisis in the same period, the academy did not stop training future stars of the Azerbaijani theatre.
The situation changed after a while. The national leader Heydar Aliyev ordered to increase the salaries of ballet dancers. Real help came after establishing the Board of Trustees and donations from the leading economic entities and companies. As a result, it was possible to stage two premieres, ballets Romeo and Juliet by Tchaikovsky and Arlequinade by Donizetti in 1997 thanks to the efforts of graduates of the choreography school. These two premieres opened a new page in the history of the Azerbaijani choreographic school and ballet.
The only choreography structure in the Caucasus
Young performers, graduates of the school, later became the material used for "moulding" the characters in the new theatrical productions, now the classics of Azerbaijani ballet. These include the modern production on miniatures by Khayyam Mirzazade The White and the Black, ballets Don Quixote by Gara Garayev, Leyli and Majnun also by Garayev. They also restored the reputable productions thanks to the support by leading soloists, graduates of the Baku Choreography Academy.
Why did the Baku Choreography School become an academy? In fact, the school provided only specialised secondary education, and the graduates had to seek for higher education in other institutions. Therefore, on April 30, 2014, President Ilham Aliyev issued an order establishing the Baku Choreography Academy. Now it offers higher education for various professions, including musicologist, concertmaster, choreographer, musical performer, art historian, theatre historian, director, stage designer and teacher. Graduates can also study for a master's degree, a doctorate or even do researches.
According to Tarana Muradova, despite the long history of the national choreographic school, the academy must work at the highest level, as it is the new and only such institution in the Caucasus, it is no longer a studio or even a school. "Remembering and honouring our masters, such as Gamer Almaszade and Alibaba Abdullayev, their legacy and skills, we create new contemporary programmes, stage new dances, continue to keep the traditions of the national school of dance". The academy is also active as a scientifical institution, with conducting researches and books published on folk dances and the history of the Azerbaijani ballet. Currently, it is very important to publish works dedicated to the national ballet, such as the Maiden Tower, One Thousand and One Nights, Seven Beauties, Legend of Love to keep the foundations and history of Azerbaijani choreography. Next year the academy will hold the 4th Almaszade International Competition, which will bring together dancers from around the world.
The Baku Choreography Academy celebrates its anniversary with huge achievements and an outstanding contribution to the national art of ballet. It has been a long and glorious path, with many legendary names, distinguished and respected dancers of Azerbaijan still shining on the cultural stage. Musical and choreographic masterpieces were created for them, they were the ones who implemented the ideas of their great contemporaries - directors, composers and stylists. We believe that the invaluable traditions of the Azerbaijani school of ballet, which originated at the Choreography Academy, will be continued and immortalized in new graduates, soloists and choreographers.