SUYUN ALTINDA, TORPAQDA VƏ KOSMOSDA
Türkiyə dünya iqtisadiyyatında iqtisadi mövqelərini gücləndirəcək bir neçə nəhəng layihəni işə salıb
Aprel Türkiyə üçün ölkənin nəhəng regional layihələri işə salınması ayı olub. Hədəf ölkə iqtisadiyyatını dünya miqyasında keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəltməkdir. Onların, demək olar ki, hər biri «Türkiyənin yüzilliyi» konsepsiyası çərçivəsində reallaşdırılsa da, dolayısı ilə həm də Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın seçki kampaniyasında müəyyən rol oynayır.
Qardaş ölkədə həyata keçirilən qlobal layihələr, şübhəsiz ki, onun Azərbaycanla əməkdaşlıq səviyyəsində də müsbət təsirini göstərir. Bunu hər iki ölkənin prezidentləri İstanbulda keçirilən «TEKNOFEST» aerokosmik və texnologiya festivalındakı çıxışlarında da dilə gətiriblər.
«Kosmik» nailiyyətlər
«Bu gün Türkiyə Avrasiyanın ticarət, enerji, nəqliyyat, siyasi mərkəzidir. Gündən-günə Türkiyənin önəmi, rolu artır», - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev «TEKNOFEST» festivalındakı çıxışı zamanı bildirib. O, deyib ki, Türkiyənin güclü sənayesi həm Türkiyənin özünü, həm də müttəfiqlərini gücləndirir.
Həqiqətən, yalnız son ay ərzində qardaş ölkə eyni vaxtda bir neçə istiqamətdə və sahədə miqyaslı iqtisadi təşəbbüslərin reallaşdırılmasında misilsiz nəticələr göstərib. Elə həmin «TEKNOFEST» festivalında dövlət başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğan Türkiyə kosmonavtikası tarixinin ilk astronavtanın adını elan edib. O, «Axiom Space» şirkətinin üçüncü kommersiya astronavtları missiyası çərçivəsində Beynəlxalq Kosmik Stansiyaya yollanacaq. «Beynəlxalq Kosmik Stansiyaya Hərbi-Hava Qüvvələrində xidməti zamanı xeyli uğura nail olan qəhrəman türk pilotu, qardaşımız Alper Gezeravcı yollanacaq. Əvəzedici kimi, «Roketsan» kompaniyasının mühəndisi, qardaşımız Tuva Cihangir Atasevər», - deyə Türkiyə Prezidenti bildirib. Qeyd edək ki, Atasevər əslən azərbaycanlıdır. Yeri gəlmişkən, aprelin əvvəlində Türkiyə ilk hərbi-mülki optik peykini də orbitə buraxıb. Söhbət yerli istehsal olan, Yeri məsafədən tədqiq edəcək «IMECE» peykindən gedir. Peyk orbitə Kaliforniyadakı (ABŞ) Vandenberq Kosmik Qüvvələri bazasından buraxılıb.
Türkiyə kosmik sahədə liderləri sırasına daxil olmağa çoxdan çalışır və bunu ölkənin ali rəhbərliyi dəfələrlə dilə gətirib. Türkiyə Kosmik Agentliyinin yaradılması sayəsində bu sahədə tədqiqatlar sürətlə inkişaf etməyə başlayıb. Beşinci nəsil «Türksat 5B» peykinin orbitə buraxılması ilə isə kosmosdakı aktiv Türkiyə peyklərinin sayı 8-ə çatıb. Onlardan 5-i telekommunikasiya peykidir.
Türkiyə kosmik tədqiqatlar sahəsində Yer orbitində öz peykləri olan 30 ölkə sırasına daxil olub.
«Sakarya» - qaz tədarükünə start
Apreldə Türkiyədə daha bir tarixi hadisə baş verib. Söhbət Qara dənizdəki «Sakarya» qaz yatağının sənaye üsulu ilə istifadəsinə başlanmasından gedir. Layihəni Türkiyə Neft Korporasiyası (TPAO) reallaşdırır. Aprelin 20-də Türkiyənin enerji şəbəkəsinə bu yataqdan hasil olunan 710 milyard kubmetr təbii qazın ötürülməsi mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Ərdoğan məşəli yandıraraq deyib: «Yemək hazırlanması və suyun qızdırılması üçün tələb olunan qazın pulu – bu, orta hesabla aya 25 kubmetr edir – bir il ərzində dövlət tərəfindən ödəniləcək».
İlk mərhələdə burada sutkada 10 milyon kubmetr qaz hasil olunacaq və hasilat mərhələli şəkildə həyata keçiriləcək. İlk fazada istismara verilməsi nəzərdə tutulan 10 quyunun 5-i mərasimdən dərhal sonra işə salınıb. Qalan quyular bu ilin sentyabrında işə düşəcək.
Yatağın işlənməsinin ikinci fazasına 2026-cı ildə, üçüncü fazasına 2028-ci ildə başlanılacağı gözlənilir. Buraya «Amasra» yatağından hasilat da əlavə ediləcək. İlk mərhələdə sutkada 10, ikinci fazada 40, üçüncü mərhələdə isə 60 milyon kubmetr təbii qaz hasilatı nəzərdə tutulur. İkinci fazanın gedişində Türkiyədə bütün mənzil təsərrüfatlarının qazla təmini planlaşdırılır.
Layihə hələ də xaricdən «mavi yanacaq» idxalından asılı olan ölkə üçün son dərəcə böyük əhəmiyyət daşıyır. Qara dənizdə aşkar olunmuş 710 milyard kubmetr qazın olduğu bildirilir ki, bu da ölkənin «mavi yanacağ»a olan tələbatının ¼-ni qarşılayır. Bununla yanaşı, Türkiyə Azərbaycan da daxil olmaqla, başqa ökələrdən də qaz alır. Qeyd edək ki, Azərbaycan artıq qonşularına 98,2 milyard kubmetr yanacaq ixrac edib. «SOCAR Turkey» şirkətinin baş direktoru Elçin İbadovun sözlərinə görə, 2023-cü ildə Türkiyəyə TANAP vasitəsilə nəql olunan təbii qazın həcmi təxminən 21 milyard kubmetrə çatıb. Türkiyə vasitəsilə Avropaya isə təxminən 22 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
Məlumdur ki, Türkiyə regionun nəhəng qaz habına çevrilmək istəyir və Trans-Anadolu boru xətti bu hədəfə çatılması üçün yaxşı imkandır. İndi Türkiyənin öz qaz yatağının da işə salınması ölkənin yanacaq bazarındakı mövqeyini daha da gücləndirəcək. Daxili tələbatın bir hissəsinin Qara dənizdəki resurslar hesabına ödənilməsi perspektivdə ixrac üçün əlavə həcm ayırmağa imkan verəcək.
«Akkuyu» atom stansiyaları sırasında
Türkiyənin enerji təminatının fasiləsizliyini təmin edəcək daha bir tarixi layihə «Akkuyu» Atom Elektrik Stansiyasının (AES) ilk blokunun istismara verilməsidir. Ölkə artıq yarım əsrdir ki, öz nüvə proqramı ilə hərəkət edir və bu il bu cür daha da artırılıb. Aprelin 27-də Türkiyə enerji sahəsində dinc atomdan istifadə edən ölkələr cərgəsinə qoşulub. AES tam gücü ilə işlədikdə ildə təxminən 35 milyard kVt/saat elektrik enerjisi istehsal edəcək və bu, Türkiyənin elektrik enerjisinə olan tələbatının 10%-ni qarşılayacaq.
Xatırladaq ki, «Akkuyu» AES «BOO» sxemi («Build», «Own», «Operate» - «inşaat, yiyələnmə, istismar») üzrə tikilir. Xarici AES-in sahibi Rusiya tərəfidir: hazırda «Rosatom» şirkəti «Akkuyu Nuklear»ın səhmlərinin az qala 100%-nə sahibdir. AES-in inşası layihəsinin dəyəri təxminən 22 milyard dollardır. Stansiyanın hər birinin gücü 1200 MVt olmaqla, 4 enerji blokundan ibarət olacağı bildirilir.
«Maneələrə, iftira kampaniyalarına baxmayaraq, Türkiyə inkişaf etmiş ölkələrin uzun illərdir istifadə etdikləri yaşıl enerji texnologiyasının tətbiqi ilə bağlı 60 illik arzusunu gerçəkləşdirə bildi. «Akkuyu» AES-ə nüvə yanacağının çatdırılması bunun nümunəsidir», - deyə Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan «Twitter» sosial şəbəkəsində yazıb.
Dövlət başçısı bildirib ki, Türkiyə hökuməti tezliklə daha iki AES-in inşası ilə bağlı layihələrin müzakirəsinə başlamağı planlaşdırır. Beləliklə, ölkənin qaz idxalına xərci ildə 1,5 milyard dollar azalacaq, bu isə Türkiyə iqtisadiyyatına öz müsbət təsirini göstərəcək.
İstanbul Maliyyə Mərkəzi
Aprelin 17-də Türkiyə daha bir nəhəng nailiyyətlə öyünmək imkanı qazanıb – həmin gün İstanbulda çoxdan gözlənilən iş rayonu açılıb. O, bu türk meqapolisini dünyanın ən vacib maliyyə mərkəzlərindən birinə çevirəcək. Beləliklə, ölkə prezidentinin rəhbərliyi ilə İstanbul Maliyyə Mərkəzi (IFC) istifadəyə verilib.
Ərdoğan bildirib ki, IFC meqapolisin dünyanın maliyyə bazarları arasında əlaqə yaratmasına imkan verəcək. «Mərkəz iki qitənin kəsişməsində yerləşən İstanbulda yeni maliyyə ekosistemi formalaşdıracaq. Hesab edirik ki, tarixən Şərqlə Qərb arasında istər coğrafi, istərsə də ticarət körpüsü olmuş İstanbul bu gün maliyyə bazarları arasında da eyni əlaqənin yaranmasına xidmət edəcək», - deyə «Sabah» qəzetinin məlumatına görə, dövlət başçısı qeyd edib.
Mərkəz Mərkəzi Bank, İstanbul Ford Birjası, Bank Tənzimlənməsi və Nəzarət Agentliyi, Kapital Bazarları Şurası da daxil olmaqla, ölkənin ən məşhur maliyyə qurumları və hakimiyyət orqanlarının yeni evi olacaq.
Maliyyə mərkəzləri ənənəvi olaraq, dünyanın vacib, dünya iqtisadiyyatı, mədəniyyəti və siyasəti üçün vacib əhəmiyyətə malik şəhərlərində yerləşir. Misal kimi, Londonu, Parisi, Brüsseli, Frankfurt, Əbu-Dabi, Honkonq və Sinqapuru göstərmək olar. Onlar ciddi üstünlüklərə malik olurlar və indi həmin üstünlüklərdən İstanbul da qazanacaq. Bu şəhərlər inkişaf və sahibkarlıq üçün yeni imkanlar açır, vacib infrastruktur və resursları bir araya cəmləyir. Beləliklə, İstanbul beynəlxalq maliyyə təşkilatları və banklar üçün cəlbedici haba çevriləcək. Bu, ona dünyanın aparıcı maliyyə mərkəzlərindən biri olmaq imkanı verəcək, eyni zamanda Türkiyənin qlobal bazarlara inteqrasiyasını sürətləndirəcək.
Bundan başqa, mərkəz türk dövlətləri arasında vahid maliyyə məkanının formalaşmasına imkan verəcək, onların maliyyə bazarlarının subyektləri arasında əməkdaşlığı gücləndirəcək.
Yuxarıda sadalanan bütün layihələr, şübhəsiz ki, Türkiyənin regional mövqeyinin güclənməsi, onun iqtisadi parametrlərinin yüksəlməsi baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir. Bu, təbii ki, onunla bütün ölkələrdən daha sıx siyasi və iqtisadi bağı olan Azərbaycan üçün və vacibdir – Türkiyənin sənayeləşməsi, müxtəlif innovativ istiqamətləri inkişaf etdirməsi bu təcrübənin Azərbaycana da keçməsinə yol açacaq. Bununla yanaşı, Türkiyənin güclənən iqtisadiyyatı qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin artımı üçün də əlavə imkanlar yaradacaq, qlobal iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində birgə inteqrasiya prosesini sürətləndirəcək.

ПОД ВОДОЙ, НА ЗЕМЛЕ И В КОСМОСЕ
В Турции в апреле стартовало сразу несколько  крупных региональных проектов, цель которых вывести экономику страны на качественно новый уровень в мировом масштабе. Хотя почти все они реализованы в рамках концепции «Столетие Турции», но также, косвенно, конечно, сыграют определенную роль и в предвыборной гонке президента Реджепа Тайипа Эрдогана.
Глобальные проекты, осуществляемые в братской стране, безусловно, положительно влияют и на уровень сотрудничества с Азербайджаном, о чем упоминали президенты двух стран в своих выступлениях на аэрокосмическом и технологическом фестивале ТЕХНОФЕСТ в Стамбуле.
«Космические» достижения
«Сегодня Турция является торговым, энергетическим, транспортным, политическим центром Евразии. Значение и роль Турции с каждым днем растут», - заявил Президент Ильхам Алиев во время выступления на фестивале ТЕХНОФЕСТ, добавив, что сильная турецкая промышленность укрепляет как саму Турцию, так и ее союзников.
Действительно, только за последний месяц братская страна показала феерические достижения в реализации масштабных экономических инициатив, причем сразу в разных направлениях и отраслях.
Так, на том же ТЕХНОФЕСТе президент Реджеп Тайип Эрдоган назвал имя первого в истории турецкой космонавтики астронавта, который в ноябре этого года отправится на Международную космическую станцию в рамках третьей миссии коммерческих астронавтов компании Axiom Space.
«На Международную космическую станцию отправится наш брат Альпер Гезеравджи, героический турецкий пилот, который добился значительных успехов во время службы в командовании наших Военно-воздушных сил. Дублером выбран наш брат Тува Джихангир Атасевер - инженер в области разработки ракет-носителей в компании Roketsan», - заявил президент Турции. Добавим, что Атасевер имеет азербайджанские корни.
Кстати, в начале апреля Турция вывела на орбиту первый военно-гражданский оптический спутник дистанционного зондирования Земли отечественной разработки IMECE. Спутник был запущен с базы космических сил Ванденберг в Калифорнии, США.
Турция уж давно стремится войти в число лидеров в космической области, о чем неоднократно заявляло высшее руководство страны. Благодаря созданию Турецкого космического агентства исследования в данной области начали набирать обороты. С выводом на орбиту нового спутника связи пятого поколения Türksat 5B число активных турецких спутников в космосе достигло 8, пять из которых являются телекоммуникационными. В области космических исследований Турция вошла в число 30 стран мира, имеющих собственные спутники на орбите Земли.
«Сакарья» - старт поставкам газа
В апреле в Турции состоялось еще одно историческое событие - промышленное освоение черноморского газового месторождения «Сакарья». Проект реализует Турецкая нефтяная корпорация. 20 апреля состоялась церемония передачи в энергетическую сеть Турции первых 710 млрд кубометров природного газа, добытых на месторождении.
На церемонии начала поставок газа с месторождения Эрдоган зажег факел и заявил: «Стоимость природного газа, необходимого для приготовления пищи и нагревания воды, что эквивалентно в среднем 25 кубометрам в месяц, будет вычтена со счетов в течение одного года».
На первом этапе на объекте будет добываться 10 млн кубометров в сутки, добыча будет осуществляться поэтапно. Пять из десяти скважин, запланированных для ввода в эксплуатацию в первой фазе, будут задействованы сразу после церемонии. Остальные запустят в конце сентября текущего года.
Ожидается, что вторая фаза работ начнется в 2026 году, а третья - в 2028-м, с включением в добычу месторождения «Амасра». В первой фазе суточная добыча составит 10 млн, во второй - 40 млн и в третьей - 60 млн кубометров газа.
В ходе второй фазы планируется обеспечить газом все домохозяйства Турции.
Проект имеет исключительное значение для страны, до сих пор полностью зависящей от поставок «голубого топлива» извне. Разведанные запасов газа в Черном море предполагают порядка 710 млрд кубометров, что покроет 1/4 общего потребления газа в стране. Но при этом Турция продолжит закупать его и у других государств-поставщиков, включая Азербайджан. Отметим, что наша страна уже поставила соседям 98,2 млрд кубометров топлива. По словам гендиректора SOCAR Turkey Эльчина Ибадова, к 2023 году объем транспортируемого в Турцию по TANAP природного газа достиг примерно 21 млрд, а в Европу через Турцию - около 22 млрд кубометров.
Известно, что Турция стремится превратиться в крупнейший газовый хаб региона, и Трансанатолийский газопровод в наибольшей степени способствует достижению этой цели. Наличие собственного месторождения усилит позиции страны на топливном рынке. Обеспечение части внутренних потребностей за счет черноморских ресурсов в перспективе высвободит дополнительные объемы для экспорта.
«Аккую»: в ряду атомных стран
Еще один исторический проект, призванный частично решить проблему с бесперебойным энергообеспечением в Турции, - ввод в эксплуатацию первого блока атомной электростанции «Аккую». Страна уже полвека движется к собственной ядерной программе и в этом году ее усилия увенчались успехом. 27 апреля Турция официально вступила в клуб стран, использующих мирный атом в энергетике. При работе на полную мощность АЭС будет производить около 35 млрд кВт/ч электроэнергии в год, тем самым удовлетворяя потребности Турции в ней до 10%.
Напомним, что АЭС «Аккую» строится по схеме BOO (Build, Own, Operate - «строительство, владение, эксплуатация»), когда владельцем зарубежной АЭС выступает российская сторона: компании «Росатома» сейчас владеют почти 100% в капитале «Аккую Нуклеар». Стоимость проекта строительства АЭС составляет около $22 млрд. Предполагается, что станция будет состоять из четырех энергоблоков мощностью 1200 МВт каждый.
«Несмотря на препятствия и клеветнические кампании, Турции удалось осуществить 60-летнюю мечту по внедрению технологий зеленой энергетики, которую развитые страны используют в течение многих лет. Тому пример - доставка ядерного топлива в АЭС «Аккую», - написал в своей публикации в Twitter Реджеп Тайип Эрдоган.
Он сообщил, что власти Турции в скором времени планируют начать обсуждение проектов еще двух АЭС. Объем затрат страны на импорт газа снизится на $1,5 млрд в год, что окажет положительное влияние на турецкую экономику.
Стамбульский финансовый центр
17 апреля Турция смогла похвастаться еще одним мега-достижением - в этот день в Стамбуле открылся долгожданный деловой район, который обещает сделать турецкий мегаполис одним из самых важных финансовых центров мира. Под руководством президента страны был запущен Стамбульский финансовый центр (IFC).
По словам Эрдогана, IFC поможет мегаполису наладить связи между финансовыми рынками мира. «Центр создаст новую финансовую экосистему в Стамбуле, расположенном на стыке двух континентов. Мы считаем, что Стамбул, который исторически служил как географическим, так и торговым мостом между Востоком и Западом, сегодня поможет установить такую же связь между финансовыми рынками», - цитирует его Sabah.
Центр станет новым домом для большинства наиболее известных финансовых учреждений и органов власти Турции, включая Центральный банк Турецкой Республики, Стамбульскую фондовую биржу, Агентство банковского регулирования и надзора и Совет по рынкам капитала Турции.
Финансовые центры традиционно располагаются в важных городах мира, имеющих ключевое значение для мировой экономики, культуры и политики. К ним относятся Лондон, Париж, Брюссель, Франкфурт, Абу-Даби, Гонконг и Сингапур. Финансовые центры имеют немалые преимущества, от которых теперь выиграет и Стамбул.
Они предлагают новые возможности для роста и предпринимательства и концентрируют необходимую инфраструктуру и ресурсы в одном месте. Таким образом, Стамбул окажется привлекательным хабом для международных финансовых организаций и банков. Это позволит ему стать одним из ведущих финансовых центров мира, а также ускорит интеграцию Турции в глобальные рынки.
Помимо этого, этот центр поможет реализации планов по созданию единого финансового поля между тюркскими государствами, укрепит сотрудничество между субъектами их финрынков.
Все указанные выше проекты, несомненно, имеют огромное значение для укрепления региональных позиций Турции и роста ее экономических параметров. Это, естественно, важно и для Азербайджана, который теснее остальных связан с этой страной и политически, и экономически, - индустриализация в Турции, развитие различных инновационных направлений позволяют перенести этот опыт и нам. Вместе с тем растущая экономика Турции создает больше возможностей для роста взаимного товарооборота, ускоряет процесс совместной интеграции в различные сферы глобальной экономики.