SUYUN ALTINDA, TORPAQDA VƏ KOSMOSDA
Türkiyə dünya iqtisadiyyatında iqtisadi mövqelərini gücləndirəcək bir neçə nəhəng layihəni işə salıb
Aprel Türkiyə üçün ölkənin nəhəng regional layihələri işə salınması ayı olub. Hədəf ölkə iqtisadiyyatını dünya miqyasında keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəltməkdir. Onların, demək olar ki, hər biri «Türkiyənin yüzilliyi» konsepsiyası çərçivəsində reallaşdırılsa da, dolayısı ilə həm də Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın seçki kampaniyasında müəyyən rol oynayır.
Qardaş ölkədə həyata keçirilən qlobal layihələr, şübhəsiz ki, onun Azərbaycanla əməkdaşlıq səviyyəsində də müsbət təsirini göstərir. Bunu hər iki ölkənin prezidentləri İstanbulda keçirilən «TEKNOFEST» aerokosmik və texnologiya festivalındakı çıxışlarında da dilə gətiriblər.
«Kosmik» nailiyyətlər
«Bu gün Türkiyə Avrasiyanın ticarət, enerji, nəqliyyat, siyasi mərkəzidir. Gündən-günə Türkiyənin önəmi, rolu artır», - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev «TEKNOFEST» festivalındakı çıxışı zamanı bildirib. O, deyib ki, Türkiyənin güclü sənayesi həm Türkiyənin özünü, həm də müttəfiqlərini gücləndirir.
Həqiqətən, yalnız son ay ərzində qardaş ölkə eyni vaxtda bir neçə istiqamətdə və sahədə miqyaslı iqtisadi təşəbbüslərin reallaşdırılmasında misilsiz nəticələr göstərib. Elə həmin «TEKNOFEST» festivalında dövlət başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğan Türkiyə kosmonavtikası tarixinin ilk astronavtanın adını elan edib. O, «Axiom Space» şirkətinin üçüncü kommersiya astronavtları missiyası çərçivəsində Beynəlxalq Kosmik Stansiyaya yollanacaq. «Beynəlxalq Kosmik Stansiyaya Hərbi-Hava Qüvvələrində xidməti zamanı xeyli uğura nail olan qəhrəman türk pilotu, qardaşımız Alper Gezeravcı yollanacaq. Əvəzedici kimi, «Roketsan» kompaniyasının mühəndisi, qardaşımız Tuva Cihangir Atasevər», - deyə Türkiyə Prezidenti bildirib. Qeyd edək ki, Atasevər əslən azərbaycanlıdır. Yeri gəlmişkən, aprelin əvvəlində Türkiyə ilk hərbi-mülki optik peykini də orbitə buraxıb. Söhbət yerli istehsal olan, Yeri məsafədən tədqiq edəcək «IMECE» peykindən gedir. Peyk orbitə Kaliforniyadakı (ABŞ) Vandenberq Kosmik Qüvvələri bazasından buraxılıb.
Türkiyə kosmik sahədə liderləri sırasına daxil olmağa çoxdan çalışır və bunu ölkənin ali rəhbərliyi dəfələrlə dilə gətirib. Türkiyə Kosmik Agentliyinin yaradılması sayəsində bu sahədə tədqiqatlar sürətlə inkişaf etməyə başlayıb. Beşinci nəsil «Türksat 5B» peykinin orbitə buraxılması ilə isə kosmosdakı aktiv Türkiyə peyklərinin sayı 8-ə çatıb. Onlardan 5-i telekommunikasiya peykidir.
Türkiyə kosmik tədqiqatlar sahəsində Yer orbitində öz peykləri olan 30 ölkə sırasına daxil olub.
«Sakarya» - qaz tədarükünə start
Apreldə Türkiyədə daha bir tarixi hadisə baş verib. Söhbət Qara dənizdəki «Sakarya» qaz yatağının sənaye üsulu ilə istifadəsinə başlanmasından gedir. Layihəni Türkiyə Neft Korporasiyası (TPAO) reallaşdırır. Aprelin 20-də Türkiyənin enerji şəbəkəsinə bu yataqdan hasil olunan 710 milyard kubmetr təbii qazın ötürülməsi mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Ərdoğan məşəli yandıraraq deyib: «Yemək hazırlanması və suyun qızdırılması üçün tələb olunan qazın pulu – bu, orta hesabla aya 25 kubmetr edir – bir il ərzində dövlət tərəfindən ödəniləcək».
İlk mərhələdə burada sutkada 10 milyon kubmetr qaz hasil olunacaq və hasilat mərhələli şəkildə həyata keçiriləcək. İlk fazada istismara verilməsi nəzərdə tutulan 10 quyunun 5-i mərasimdən dərhal sonra işə salınıb. Qalan quyular bu ilin sentyabrında işə düşəcək.
Yatağın işlənməsinin ikinci fazasına 2026-cı ildə, üçüncü fazasına 2028-ci ildə başlanılacağı gözlənilir. Buraya «Amasra» yatağından hasilat da əlavə ediləcək. İlk mərhələdə sutkada 10, ikinci fazada 40, üçüncü mərhələdə isə 60 milyon kubmetr təbii qaz hasilatı nəzərdə tutulur. İkinci fazanın gedişində Türkiyədə bütün mənzil təsərrüfatlarının qazla təmini planlaşdırılır.
Layihə hələ də xaricdən «mavi yanacaq» idxalından asılı olan ölkə üçün son dərəcə böyük əhəmiyyət daşıyır. Qara dənizdə aşkar olunmuş 710 milyard kubmetr qazın olduğu bildirilir ki, bu da ölkənin «mavi yanacağ»a olan tələbatının ¼-ni qarşılayır. Bununla yanaşı, Türkiyə Azərbaycan da daxil olmaqla, başqa ökələrdən də qaz alır. Qeyd edək ki, Azərbaycan artıq qonşularına 98,2 milyard kubmetr yanacaq ixrac edib. «SOCAR Turkey» şirkətinin baş direktoru Elçin İbadovun sözlərinə görə, 2023-cü ildə Türkiyəyə TANAP vasitəsilə nəql olunan təbii qazın həcmi təxminən 21 milyard kubmetrə çatıb. Türkiyə vasitəsilə Avropaya isə təxminən 22 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
Məlumdur ki, Türkiyə regionun nəhəng qaz habına çevrilmək istəyir və Trans-Anadolu boru xətti bu hədəfə çatılması üçün yaxşı imkandır. İndi Türkiyənin öz qaz yatağının da işə salınması ölkənin yanacaq bazarındakı mövqeyini daha da gücləndirəcək. Daxili tələbatın bir hissəsinin Qara dənizdəki resurslar hesabına ödənilməsi perspektivdə ixrac üçün əlavə həcm ayırmağa imkan verəcək.
«Akkuyu» atom stansiyaları sırasında
Türkiyənin enerji təminatının fasiləsizliyini təmin edəcək daha bir tarixi layihə «Akkuyu» Atom Elektrik Stansiyasının (AES) ilk blokunun istismara verilməsidir. Ölkə artıq yarım əsrdir ki, öz nüvə proqramı ilə hərəkət edir və bu il bu cür daha da artırılıb. Aprelin 27-də Türkiyə enerji sahəsində dinc atomdan istifadə edən ölkələr cərgəsinə qoşulub. AES tam gücü ilə işlədikdə ildə təxminən 35 milyard kVt/saat elektrik enerjisi istehsal edəcək və bu, Türkiyənin elektrik enerjisinə olan tələbatının 10%-ni qarşılayacaq.
Xatırladaq ki, «Akkuyu» AES «BOO» sxemi («Build», «Own», «Operate» - «inşaat, yiyələnmə, istismar») üzrə tikilir. Xarici AES-in sahibi Rusiya tərəfidir: hazırda «Rosatom» şirkəti «Akkuyu Nuklear»ın səhmlərinin az qala 100%-nə sahibdir. AES-in inşası layihəsinin dəyəri təxminən 22 milyard dollardır. Stansiyanın hər birinin gücü 1200 MVt olmaqla, 4 enerji blokundan ibarət olacağı bildirilir.
«Maneələrə, iftira kampaniyalarına baxmayaraq, Türkiyə inkişaf etmiş ölkələrin uzun illərdir istifadə etdikləri yaşıl enerji texnologiyasının tətbiqi ilə bağlı 60 illik arzusunu gerçəkləşdirə bildi. «Akkuyu» AES-ə nüvə yanacağının çatdırılması bunun nümunəsidir», - deyə Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan «Twitter» sosial şəbəkəsində yazıb.
Dövlət başçısı bildirib ki, Türkiyə hökuməti tezliklə daha iki AES-in inşası ilə bağlı layihələrin müzakirəsinə başlamağı planlaşdırır. Beləliklə, ölkənin qaz idxalına xərci ildə 1,5 milyard dollar azalacaq, bu isə Türkiyə iqtisadiyyatına öz müsbət təsirini göstərəcək.
İstanbul Maliyyə Mərkəzi
Aprelin 17-də Türkiyə daha bir nəhəng nailiyyətlə öyünmək imkanı qazanıb – həmin gün İstanbulda çoxdan gözlənilən iş rayonu açılıb. O, bu türk meqapolisini dünyanın ən vacib maliyyə mərkəzlərindən birinə çevirəcək. Beləliklə, ölkə prezidentinin rəhbərliyi ilə İstanbul Maliyyə Mərkəzi (IFC) istifadəyə verilib.
Ərdoğan bildirib ki, IFC meqapolisin dünyanın maliyyə bazarları arasında əlaqə yaratmasına imkan verəcək. «Mərkəz iki qitənin kəsişməsində yerləşən İstanbulda yeni maliyyə ekosistemi formalaşdıracaq. Hesab edirik ki, tarixən Şərqlə Qərb arasında istər coğrafi, istərsə də ticarət körpüsü olmuş İstanbul bu gün maliyyə bazarları arasında da eyni əlaqənin yaranmasına xidmət edəcək», - deyə «Sabah» qəzetinin məlumatına görə, dövlət başçısı qeyd edib.
Mərkəz Mərkəzi Bank, İstanbul Ford Birjası, Bank Tənzimlənməsi və Nəzarət Agentliyi, Kapital Bazarları Şurası da daxil olmaqla, ölkənin ən məşhur maliyyə qurumları və hakimiyyət orqanlarının yeni evi olacaq.
Maliyyə mərkəzləri ənənəvi olaraq, dünyanın vacib, dünya iqtisadiyyatı, mədəniyyəti və siyasəti üçün vacib əhəmiyyətə malik şəhərlərində yerləşir. Misal kimi, Londonu, Parisi, Brüsseli, Frankfurt, Əbu-Dabi, Honkonq və Sinqapuru göstərmək olar. Onlar ciddi üstünlüklərə malik olurlar və indi həmin üstünlüklərdən İstanbul da qazanacaq. Bu şəhərlər inkişaf və sahibkarlıq üçün yeni imkanlar açır, vacib infrastruktur və resursları bir araya cəmləyir. Beləliklə, İstanbul beynəlxalq maliyyə təşkilatları və banklar üçün cəlbedici haba çevriləcək. Bu, ona dünyanın aparıcı maliyyə mərkəzlərindən biri olmaq imkanı verəcək, eyni zamanda Türkiyənin qlobal bazarlara inteqrasiyasını sürətləndirəcək.
Bundan başqa, mərkəz türk dövlətləri arasında vahid maliyyə məkanının formalaşmasına imkan verəcək, onların maliyyə bazarlarının subyektləri arasında əməkdaşlığı gücləndirəcək.
Yuxarıda sadalanan bütün layihələr, şübhəsiz ki, Türkiyənin regional mövqeyinin güclənməsi, onun iqtisadi parametrlərinin yüksəlməsi baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir. Bu, təbii ki, onunla bütün ölkələrdən daha sıx siyasi və iqtisadi bağı olan Azərbaycan üçün və vacibdir – Türkiyənin sənayeləşməsi, müxtəlif innovativ istiqamətləri inkişaf etdirməsi bu təcrübənin Azərbaycana da keçməsinə yol açacaq. Bununla yanaşı, Türkiyənin güclənən iqtisadiyyatı qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin artımı üçün də əlavə imkanlar yaradacaq, qlobal iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində birgə inteqrasiya prosesini sürətləndirəcək.

UNDERWATER, ONSHORE, IN SPACE
In April, Türkiye launched a series of major regional projects to take the national economy to a new level on a global scale. Although almost all of them are implemented as part of Türkiye's Centenary concept, they will also indirectly contribute to the incumbent President Recep Tayyip Erdogan's election campaign.
These global projects have a positive impact on the level of fraternal cooperation with Azerbaijan, as the presidents of the two countries mentioned in their speeches at the aerospace and technology festival Teknofest held in Istanbul.
Achievements in space
"Today Türkiye is the trade, energy, transport and political centre of Eurasia. Türkiye's importance and role are growing every day," president ilham aliyev said during his speech at the Teknofest, adding that a strong Turkish industry strengthens both Türkiye and its allies.
Indeed, in the last month alone, Türkiye has demonstrated remarkable achievements in implementing major economic initiatives in various fields and sectors.
For example, at the Teknofest, President Erdogan named the first astronauts in Turkish space history who will fly to the International Space Station this November as part of Axiom Space's third commercial astronaut mission.
"Our brother Alper Gezeravci, a heroic Turkish pilot who has made considerable success as an Air Force commander, will go to the International Space Station. Our brother Tuva Cihangir Atasever, a launch vehicle development engineer at Roketsan, has been selected as his backup crew member," Turkish president said. Atasever is of Azerbaijani descent.
Incidentally, in early April, Türkiye launched the first domestically developed military-civilian optical remote sensing satellite into orbit, IMECE. The satellite was launched from Space Force Base Vandenberg in California, USA.
Türkiye has long intended to become a leader in space, as the country's top leaders have repeatedly stated. Thanks to the creation of the Turkish Space Agency, research in this field has intensified. With the launch of the new fifth-generation communication satellite Türksat 5B, the number of active Turkish satellites in space has reached eight, five of which are telecommunication satellites. In space research, Türkiye has become one of the 30 countries in the world to have its own satellites in orbit.
Sakarya - start of gas supplies
The commercial development of the Sakarya gas field on the Black Sea was another historical event that took place in Türkiye in April. The project is implemented by the Turkish Petroleum Corporation (TPAO). On April 20, the first 710 billion cubic metres (bcm) of natural gas from the field were transferred to the Turkish energy grid.
President Erdogan lit a torch at the ceremony to begin the gas supplies from the field and said, "The cost of natural gas needed for cooking and heating water, which is equivalent to an average of 25 cubic metres monthly, will be deducted from the bills within a year."
In the first phase, the facility will produce 10 million cubic metres (mcm) of gas daily;  production will be phased in. Five of the ten wells planned for commissioning in the first phase will be operational immediately after the ceremony. The others will be commissioned at the end of September 2023.
The second and third phases are expected to start in 2026 and 2028, respectively, including in the Amasra field. The first, second and third phases of the project will produce 10, 40 and 60mcm of gas daily. It is planned to supply all Turkish households with gas in the second phase of the project.
The project is extremely important for a country that is still completely dependent on external gas supplies. Proven gas reserves in the Black Sea are estimated at around 710bcm, which would cover 1/4 of the country's total gas consumption. At the same time, Türkiye will continue to purchase gas from other supplier states, including Azerbaijan. It is noteworthy that Azerbaijan has already provided 98.2bcm of gas to the neighbouring countries. According to General Director of SOCAR Türkiye, Elchin Ibadov, by 2023 the volume of natural gas transported via TANAP to Türkiye will be about 21bcm, and about 22bcm to Europe via Türkiye.
It is well known that Türkiye wants to become the largest gas hub in the region, and the Trans-Anatolian pipeline contributes the most to achieving this goal. Having its own field will strengthen the country's position in the fuel market. Black Sea resources are supposed to meet part of the local demand, thereby freeing up additional volumes for export in the future.
Akkuyu: contribution to nuclear potential
Another historical project to partially solve Türkiye's problem of uninterrupted energy supply is the commissioning of the first unit of the Akkuyu nuclear power plant. The country has been moving toward its own nuclear programme for half a century. This year it achieved the success. On April 27, Türkiye officially joined the club of countries using peaceful nuclear energy. When operating at full capacity, Akkuyu NPP will produce about 35 billion kWh of electricity annually, thereby satisfying Türkiye's demand for up to 10%.
Akkuyu NPP is being built under the BOO (Build, Own, Operate) scheme, with Russia as the owner of the foreign NPP: Rosatom companies now own almost 100% of the capital in Akkuyu Nükleer. The cost of the construction project is about $22bn. The plant is expected to consist of four power units with a capacity of 1,200 MW each.
"Despite obstacles and smear campaigns, Türkiye successfully realised its 60-year dream of introducing green energy technology that developed countries have been using for years. The delivery of nuclear fuel to the Akkuyu NPP is a striking example of this," President Erdogan posted in Twitter.
He said that Turkish authorities planned to start discussions on two more nuclear power plants soon. The country's annual gas import costs will therefore drop by $1.5b, which would have a positive impact on the Turkish economy.
Istanbul Financial Centre
On April 17, Türkiye demonstrated yet another mega-achievement – the inauguration of the long-awaited business district in Istanbul, which promises to make the Turkish metropolis one of the world's most important financial hubs. The Istanbul Financial Centre (IFC) was launched under the leadership of President Erdogan.
According to him, IFC will help the metropolis connect the world's financial markets. "The centre will create a new financial ecosystem in Istanbul, located at the crossroads of two continents. We believe Istanbul, which has historically served as both a geographical and trade bridge between the East and the West, will now help establish the same connection between the financial markets," Sabah quoted President Erdogan.
The centre will host most of Türkiye's prominent financial institutions and authorities, including the Central Bank, Istanbul Stock Exchange, Banking Regulation and Supervision Agency and the Capital Markets Council of Türkiye.
Financial centres are traditionally located in important cities around the world that are key to the global economy, culture and politics. These include London, Paris, Brussels, Frankfurt, Abu Dhabi, Hong Kong and Singapore. Financial centres have considerable advantages, from which Istanbul will now also benefit.
They offer new opportunities for growth and entrepreneurship and concentrate the necessary infrastructure and resources in one place. Istanbul will thus become an attractive hub for international financial institutions and banks. This will allow it to become one of the world's leading financial centres, and accelerate Türkiye's integration into global markets.
In addition, the centre will help implement plans to create a single financial field between the Turkic states and strengthen cooperation between their financial market actors.
Undoubtedly, all the above projects are great importance for strengthening Türkiye's regional position and the growth of its economic parameters. This is important for Azerbaijan as well, which is more closely connected with this country both politically and economically - industrialisation in Türkiye and the development of various innovative areas allow us to transfer this experience to us. In addition, the growing Turkish economy creates more opportunities for the growth of mutual trade turnover and accelerates the process of joint integration into various spheres of the global economy.
SOCAR's investment in Türkiye's Petkim reaches $1.6b
SOCAR Türkiye Enerji has invested a total of $1.6b in the development of the Turkish petrochemical complex Petkim Petrokimya Holding since 2008, president of SOCAR Türkiye Refining and Petrochemical Business Unit (subdivision of SOCAR Turkiye Enerji) and CEO of Petkim Anar Mammadov said.
"Since 2008, we have made significant investments ($1.6b) in many areas of Petkim's development, especially in digitalisation and innovation. The integration with the STAR refinery has increased the efficiency of Petkim," SOCAR Turkiye Enerji press release said.
Mammadov also said that Petkim made a net profit of ₺6.5b (Turkish liras) in 2022, breaking a record in its 58 years of operations.
"In 2022, Petkim's total sales increased by 70% to ₺49b compared to 2021, while increasing our cash assets to ₺13b. We exported $899m worth of petrochemicals to 78 countries. This success is due to Petkim's strong financial position, reliability and efficient planning methods as well as competent human resources," Mammadov said.
He added that Petkim has 15 production and 6 auxiliary plants, with an average annual gross production capacity of 3.6m tonnes and nearly 60 types of petrochemical products.