Çərşənbə axşamı, 05:14
Ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan “Baku Open-2023” beynəlxalq şahmat festivalına yekun vurulub. Mayın 3-12-də Bakıda keçirilən Qafqazın ən böyük açıq şahmat festivalında 23 ölkədən 607 şahmatçı iştirak edib.
Gənc idmançılara yol
Festivalda uşaqların yarışdığı C qrupunda azərbaycanlı şahmatçıların mükafatçılar sırasında olması sevindirici haldır. Mehriban Əhmədli, Məryəm Bəkirli, Esra Baxışova, Toğrul Abbasov, Məhəmməd Kazımzadə, Turqut Əli, Əsnad Baxşızadə, Fatimə Mirzəliyeva, Leyla Hümbətli, Nihad Əhmədli, Nurlan Əzizli, Cahid Muradlı, Əsnad Vəliyeva, İnci Ələkbərli, Dinara Hüseynova, Şəmsi Qaraxanov, Suat İbrahimli və Məmməd Məmmədzadə müxtəlif yaş kateqoriyasında mükafatçı olub. Hər yaş qrupunda qalib olan şahmatçılar Rumıniyada keçiriləcək yeniyetmələrin Avropa çempionatında iştirak hüququ əldə ediblər.
B qrupunda 7,5 xalı olan Akaki Qaliçava (Gürcüstan) üçüncü olub. Səkkiz xal toplayan Fariz Əhmədov ikinci pillədə qərarlaşıb. Eyni xala malik Eldar Musayev əlavə göstəricilərə görə qalib olub.
A qrupunda qadınların yarışında Deşmux Divya (Hindistan) üçüncü pillədə qərarlaşıb. Azərbaycan milli komandasının üzvü Xanım Balacayeva ikinci yerə layiq görülüb. Bolqarıstan təmsilçisi Nurgül Səlimova fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb.
“Baku Open 2023”turnirinin A kateqoriyasında Hindistan şahmatçısı Leon Luke Mendonca 7 xalla yarışın qalibi adını qazanıb. Eyni xala malik digər şahmatçılar Aleksandr İndjic (Hindistan) və Vladislav Kovalyov (FIDE) əlavə əmsallara görə müvafiq olaraq ikinci-üçüncü yerləri bölüşüblər.
Qeyd edək ki, Bakı turnirinin ümumi mükafat fondu 55 min ABŞ dolları təşkil edib. Yarışın A qrupunun qalibi olan şahmatçı 12 min ABŞ dolları və xüsusi hazırlanan kuboka sahib çıxıb.
Təəssüflə qeyd etmək olar ki, milli komandanın üzvləri Rauf Məmmədov, Eltac Səfərli, Nicat Abasov açıq yarışda layiqincə çıxış etməyib. Böyük ümid bəslənilən Vüqar Əsədli, Aydın Süleymanlı, Məhəmməd Muradlı da gözlənilən nəticəni qazanmayıb.
Bakıda Dünya kuboku keçiriləcək
“Baku Open 2023” Beynəlxalq Şahmat Festivalında iştirak edən FIDE prezidenti Arkadi Dvorkoviç iyul-avqust aylarında Bakıda şahmat üzrə Dünya kubokunun keçirilməsi ilə bağlı razılığın əldə olunduğunu açıqlayıb. Rəsmi sənədi FIDE rəhbəri ilə yanaşı gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov və Azərbaycan Şahmat Federasiyasının (AŞF) prezidenti Mahir Məmmədov imzalayıb.
Arkadi Dvorkoviç Azərbaycan Şahmat Federasiyasına şahmat tacı uğrunda rusiyalı Yan Nepomnyaşi və çinli Din Lijen arasında keçirilən çempionluq görüşünün 13-cü partiyasının keçirildiyi şahmat lövhəsini hədiyyə edib. Lövhənin üzərində hər iki qrossmeysterin imzası var.
A.Dvorkoviç bildirib ki, 8 ildən sonra Bakı iyulun 29-dan avqustun 25-dək yenidən dünyanın şahmat paytaxtına çevriləcək: “Bu turnir digərlərindən daha vacibdir. Dünya kuboku çox ciddi yarışdır. Burada ilk 3 yeri tutan şahmatçılar İddiaçılar Turnirində iştirak etmək şansı qazanırlar”.
O, Dünya kubokunun ikinci dəfə Azərbaycanda keçirilməsinə göstərdiyi dəstəyə görə Azərbaycan Prezidentinə və Azərbaycan Şahmat Federasiyasına minnətdarlığını bildirib: “Azərbaycanda həmişə şahmat sevilib və onun inkişafı üçün nümunəvi işlər görülüb. Sözsüz dövlətin dəstəyi bu işdə xüsusi qeyd olunmalıdır. İyul-avqust aylarında Azərbaycan şahmat dünyasının mərkəzinə çevriləcək. Bir çox şahmatçı Dünya Kubokuna qatılmağı hədəfləyir. Onlar bura düşmək üçün həm daxili, həm də beynəlxalq yarışlarda tam gücləri ilə mübarizə aparırlar. Turnirdə 100-ü qadın olmaqla 300-dən çox şahmatçı iştirak edir. Əminəm ki, burada baş verənləri bütün dünyada milyonlarla insan izləyəcək. Ölkəyə çoxlu sayda qonaqlar gələcək və bu, əsl bayram olacaq”.
FIDE rəhbəri Dünya kubokunun keçiriləcəyi tarixdə bir sıra uşaq yarışlarının təşkilinin də nəzərdə tutulduğunu əlavə edib.
Yeri gəlmişkən, Dünya kuboku ölkəmizdə keçirilən şahmat üzrə son yarış olmayacaq. Sentyabrda Şuşada ikinci beynəlxalq şahmat turnirinin təşkili gözlənilir. Hazırda Təşkilat Komitəsi yarışın tarixini və iştirakçılarını müəyyənləşdirir.

ШАХМАТЫ КАК ПРАЗДНИК
Подведены итоги Международного шахматного фестиваля Baku Open 2023, посвященного памяти общенационального лидера Азербайджана Гейдара Алиева. В крупнейшем на Кавказе открытом шахматном фестивале, состоявшемся в Баку 3-12 мая, приняли участие 607 шахматистов из 23 стран.
Дорогу юным спортсменам
Отрадно, что в группе С, где соревновались дети, азербайджанские шахматисты оказались в числе призеров. Так, М.Ахмедли, М.Бакирли, Э.Бахышова, Т.Аббасов, М.Казымзаде, Т.Али, А.Бахшизаде, Ф.Мирзалиева и ряд других стали призерами в разных возрастных категориях. Шахматисты, победившие в каждой возрастной группе, получили право на участие в юношеском чемпионате Европы в Румынии.
В группе В третьим  стал Акаки Галичава (7,5 очка, Грузия). Набрав восемь очков, Фариз Ахмедов занял второе место. Эльдар Мусаев же с таким же количеством очков стал победителем с учетом дополнительных коэффициентов.
В женских соревнованиях в группе А Десмук Дивья (Индия) заняла третье место. Член национальной команды Азербайджана Ханым Баладжаева стала второй. А на высшую ступень пьедестала почета поднялась представительница Болгарии Нургуль Салимова.
Победителем турнира в группе А  стал индийский шахматист Леон Люк Мендонка, набравший семь очков. Другие шахматисты с таким же количеством очков - Александр Инджич (Индия) и Владислав Ковалев (ФИДЕ) разделили второе и третье места соответственно за счет дополнительных коэффициентов.
Общий призовой фонд Бакинского турнира составил $55 тыс. Шахматист, выигравший в группе А, получил $12 тыс. и специальный кубок.
К сожалению, члены национальной команды Рауф Мамедов, Эльтадж Сафарли, Ниджат Абасов выступили ниже своих возможностей. Большие надежды возлагались на Вугара Асадли, Айдына Сулейманлы, Мухаммеда Мурадлы, которые также не добились ожидаемого результата.
В Баку пройдет Кубок мира
Президент ФИДЕ Аркадий Дворкович, принимавший участие в Международном шахматном фестивале Baku Open 2023, сообщил о достигнутой договоренности по проведению Кубка мира по шахматам в Баку в июле-августе. Соответствующее соглашение уже подписано главой ФИДЕ, министром молодежи и спорта Азербайджана Фаридом Гаибовым и президентом Федерации шахмат Азербайджана (ФША) Махиром Мамедовым.
Аркадий Дворкович подарил ФША шахматную доску, на которой была проведена 13-я партия матча за звание чемпиона мира между россиянином Яном Непомнящим и китайцем Дин Лижэном, c подписями обоих гроссмейстеров.
Дворкович заявил, что Баку по прошествии восьми лет вновь станет мировой шахматной столицей с 29 июля по 25 августа: «Кубок мира - самый важный турнир в нашем двухлетнем календаре после матча за звание чемпиона мира. Этот турнир важнее других. Кубок мира - очень серьезное соревнование. Шахматисты, занявшие первые три места, получат право участвовать в Турнире претендентов».
Он поблагодарил Президента Азербайджана и национальную шахматную федерацию за поддержку в проведении Кубка мира в Азербайджане уже во второй раз. «Шахматы всегда любили в Азербайджане, и для их развития была проделана образцовая работа. Поддержка государства, несомненно, должна быть особо отмечена. В июле-августе Азербайджан станет центром шахматного мира. Многие шахматисты стремятся принять участие в чемпионате мира. Они борются в полную силу как на внутренних, так и на международных соревнованиях, чтобы попасть сюда. В турнире принимают участие более 300 шахматистов, 100 из которых - женщины. Я уверен, что миллионы людей во всем мире будут следить за тем, что здесь происходит. В страну приедет огромное количество гостей, и это будет настоящий праздник», - сказал он.
Глава ФИДЕ добавил, что во время проведения Кубка мира запланирован ряд детских соревнований.
Кстати, Кубок мира будет не последним соревнованием по шахматам, которое проводится в Азербайджане в этом году. В сентябре в Шуше намечен второй международный шахматный турнир. В настоящее время оргкомитет согласовывает дату проведения соревнования и его участников.