Çərşənbə axşamı, 05:14
Ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan “Baku Open-2023” beynəlxalq şahmat festivalına yekun vurulub. Mayın 3-12-də Bakıda keçirilən Qafqazın ən böyük açıq şahmat festivalında 23 ölkədən 607 şahmatçı iştirak edib.
Gənc idmançılara yol
Festivalda uşaqların yarışdığı C qrupunda azərbaycanlı şahmatçıların mükafatçılar sırasında olması sevindirici haldır. Mehriban Əhmədli, Məryəm Bəkirli, Esra Baxışova, Toğrul Abbasov, Məhəmməd Kazımzadə, Turqut Əli, Əsnad Baxşızadə, Fatimə Mirzəliyeva, Leyla Hümbətli, Nihad Əhmədli, Nurlan Əzizli, Cahid Muradlı, Əsnad Vəliyeva, İnci Ələkbərli, Dinara Hüseynova, Şəmsi Qaraxanov, Suat İbrahimli və Məmməd Məmmədzadə müxtəlif yaş kateqoriyasında mükafatçı olub. Hər yaş qrupunda qalib olan şahmatçılar Rumıniyada keçiriləcək yeniyetmələrin Avropa çempionatında iştirak hüququ əldə ediblər.
B qrupunda 7,5 xalı olan Akaki Qaliçava (Gürcüstan) üçüncü olub. Səkkiz xal toplayan Fariz Əhmədov ikinci pillədə qərarlaşıb. Eyni xala malik Eldar Musayev əlavə göstəricilərə görə qalib olub.
A qrupunda qadınların yarışında Deşmux Divya (Hindistan) üçüncü pillədə qərarlaşıb. Azərbaycan milli komandasının üzvü Xanım Balacayeva ikinci yerə layiq görülüb. Bolqarıstan təmsilçisi Nurgül Səlimova fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb.
“Baku Open 2023”turnirinin A kateqoriyasında Hindistan şahmatçısı Leon Luke Mendonca 7 xalla yarışın qalibi adını qazanıb. Eyni xala malik digər şahmatçılar Aleksandr İndjic (Hindistan) və Vladislav Kovalyov (FIDE) əlavə əmsallara görə müvafiq olaraq ikinci-üçüncü yerləri bölüşüblər.
Qeyd edək ki, Bakı turnirinin ümumi mükafat fondu 55 min ABŞ dolları təşkil edib. Yarışın A qrupunun qalibi olan şahmatçı 12 min ABŞ dolları və xüsusi hazırlanan kuboka sahib çıxıb.
Təəssüflə qeyd etmək olar ki, milli komandanın üzvləri Rauf Məmmədov, Eltac Səfərli, Nicat Abasov açıq yarışda layiqincə çıxış etməyib. Böyük ümid bəslənilən Vüqar Əsədli, Aydın Süleymanlı, Məhəmməd Muradlı da gözlənilən nəticəni qazanmayıb.
Bakıda Dünya kuboku keçiriləcək
“Baku Open 2023” Beynəlxalq Şahmat Festivalında iştirak edən FIDE prezidenti Arkadi Dvorkoviç iyul-avqust aylarında Bakıda şahmat üzrə Dünya kubokunun keçirilməsi ilə bağlı razılığın əldə olunduğunu açıqlayıb. Rəsmi sənədi FIDE rəhbəri ilə yanaşı gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov və Azərbaycan Şahmat Federasiyasının (AŞF) prezidenti Mahir Məmmədov imzalayıb.
Arkadi Dvorkoviç Azərbaycan Şahmat Federasiyasına şahmat tacı uğrunda rusiyalı Yan Nepomnyaşi və çinli Din Lijen arasında keçirilən çempionluq görüşünün 13-cü partiyasının keçirildiyi şahmat lövhəsini hədiyyə edib. Lövhənin üzərində hər iki qrossmeysterin imzası var.
A.Dvorkoviç bildirib ki, 8 ildən sonra Bakı iyulun 29-dan avqustun 25-dək yenidən dünyanın şahmat paytaxtına çevriləcək: “Bu turnir digərlərindən daha vacibdir. Dünya kuboku çox ciddi yarışdır. Burada ilk 3 yeri tutan şahmatçılar İddiaçılar Turnirində iştirak etmək şansı qazanırlar”.
O, Dünya kubokunun ikinci dəfə Azərbaycanda keçirilməsinə göstərdiyi dəstəyə görə Azərbaycan Prezidentinə və Azərbaycan Şahmat Federasiyasına minnətdarlığını bildirib: “Azərbaycanda həmişə şahmat sevilib və onun inkişafı üçün nümunəvi işlər görülüb. Sözsüz dövlətin dəstəyi bu işdə xüsusi qeyd olunmalıdır. İyul-avqust aylarında Azərbaycan şahmat dünyasının mərkəzinə çevriləcək. Bir çox şahmatçı Dünya Kubokuna qatılmağı hədəfləyir. Onlar bura düşmək üçün həm daxili, həm də beynəlxalq yarışlarda tam gücləri ilə mübarizə aparırlar. Turnirdə 100-ü qadın olmaqla 300-dən çox şahmatçı iştirak edir. Əminəm ki, burada baş verənləri bütün dünyada milyonlarla insan izləyəcək. Ölkəyə çoxlu sayda qonaqlar gələcək və bu, əsl bayram olacaq”.
FIDE rəhbəri Dünya kubokunun keçiriləcəyi tarixdə bir sıra uşaq yarışlarının təşkilinin də nəzərdə tutulduğunu əlavə edib.
Yeri gəlmişkən, Dünya kuboku ölkəmizdə keçirilən şahmat üzrə son yarış olmayacaq. Sentyabrda Şuşada ikinci beynəlxalq şahmat turnirinin təşkili gözlənilir. Hazırda Təşkilat Komitəsi yarışın tarixini və iştirakçılarını müəyyənləşdirir.

On May 3-12 Baku hosted the largest open chess festival in the Caucasus, Baku Open 2023 International Chess Festival, to commemorate the centennial anniversary of the national leader Heydar Aliyev. The event was attended by 607 chess players from 23 countries.
Path for young athletes
We are pleased to note that the Azerbaijani children chess players competing in Group C of the tournament were among the winners. These include M. Ahmedli, M. Bakirli, E. Bakhishova, T. Abbasov, M. Kazimzade, T. Ali, A. Bakhshizade, F. Mirzaliyeva and a number of other players in different age categories. Players who won in each age group are qualified for joining the European Youth Championship in Romania.
In Group B, Akaki Galichava (7.5 points, Georgia) was third. With eight points, Fariz Ahmedov ranked second. Eldar Musayev (8 points) became the winner, taking into account his additional coefficients.
Among the women in Group A, Desmuk Divya (India) took third place. Khanym Balajayeva, a member of the Azerbaijani national team, finished second. Bulgaria's Nurgul Salimova took the top step of the podium.
The winner of the Category A tournament was India's Leon Luke Mendonca with 7 points. Other chess players with the same number of points, Aleksandar Indjic (India) and Vladislav Kovalev (FIDE), shared second and third places respectively due to additional coefficients.
The total prize fund of the Baku tournament was $55,000. The winner in Group A received $12,000 and a special cup.
Unfortunately, national team members Rauf Mammadov, Eltaj Safarli and Nijat Abasov performed below their potential. The national team had high hopes for Vugar Asadli, Aydin Suleymanly and Muhammed Muradly, who also failed to achieve the expected result.
Baku to host World Cup
FIDE President Arkady Dvorkovich, who joined the International Chess Festival Baku Open 2023, announced an agreement to hold the World Chess Cup in Baku in July-August. The agreement has already been signed by Dvorkovich, Farid Gayibov, Minister of Youth and Sports of Azerbaijan, and Mahir Mammadov, president of the Azerbaijan Chess Federation (ACF).
Arkady Dvorkovich presented the ACF a chessboard on which the 13th game of the world championship match between Russia's Ian Nepomniachtchi and China's Ding Lizheng was played, with the signatures of both grandmasters.
Dvorkovich said that on July 29-August 25, after eight years, Baku will once again become the world chess capital: "The world cup is the most important tournament in our two-year calendar after the world championship. This tournament is more important than the others. The world cup is a very serious competition. Chess players who finish in the first three places will qualify for the Candidates Tournament."
Dvorkovich thanked the President of Azerbaijan and the national chess federation for supporting the world cup in Azerbaijan for the second time. "Chess has always been loved in Azerbaijan, which has done an exemplary work for its development. I should note state support to chess in your country. In July and August Azerbaijan will be the centre of the chess world. Many chess players are eager to participate in the world championship. They do their best in both domestic and international competitions to get here. More than 300 chess players are taking part in the tournament, 100 of whom are women. I am sure that millions of people around the world will be watching the event. A huge number of visitors will come to the country, and it will be a real celebration," Dvorkovich said.
The FIDE president added that a number of children's competitions are planned on the day of the world cup.
Incidentally, the world cup will not be the last chess competition to be held in Azerbaijan this year. A second international chess tournament is scheduled for September in Shusha. The organisation committee is currently negotiating the date and participants for the tournament.