VATİKANDA ƏSASLI TƏMİR
Maliyyə cinayətləri yalnız Uoll-stritə xarakterik deyil. Sən demə, bu, müqəddəs şəhər olan Vatikan üçün də adi hal imiş. Dünyanın nüfuzlu mətbuat orqanları dələduzluq və korrupsiya ilə bağlı dolayısı ilə Roma Papasına da aid olan və artıq ilyarımdır davam edən məhkəmə prosesini «əsrin prosesi» adlandırır.
73 yaşlı kardinal, bir vaxtlar şəhər dövlətin ən nüfuzlu din xadimlərindən olmuş Covanni Ancelo Beççu inanclı şəxslərin ianələri hesabına toplanmış külli miqdarda vəsaiti israf etməkdə, həmçinin vəzifədən sui-istifadədə ittiham olunur. O, Müqəddəs Taxt-Tacın dövlət katibinin müavini kimi, Vatikanın gündəlik işlərinə rəhbərlik edib, Papa ilə görüşmək üçün əvvəldən görüş təyininə ehtiyac olmayan yeganə məmur olub.
Ancelo Beççunun adı Londonun elit Çelsi rayonunda 350 milyon dollarlıq daşınmaz əmlakın alınması məsələsində, həmçinin «Əl-Qaidə» terrorçularının girov götürdükləri kolumbiyalı rahibənin 1 milyon dollar qarşılığında azad edilməsi cəhdində hallanır. Bundan başqa, o, qardaşının Sardiniyadakı xeyriyyə fonduna 225 min avro, eyni zamanda iş adamı olan hansısa xanıma «təhlükəsizliklə bağlı konsultasiya» qarşılığında 575 min avro köçürüb.
Üstəlik, məlum olub ki, məhkəmə araşdırmalarının gedişində Beççu dəfələrlə Papanı dilə tutub, istəyib ki, Papa Fransisk Londonda mülk alqı-satqısı və yaraqlılarla danışıqların onun tapşırığı ilə görülmüş işlər olduğunu təsdiqləsin. Bu da son deyil. Papanın bu istəkləri yerinə yetirmədiyini görən Beççu ona zəng edib, söhbət zamanı Papanın deyilənləri şifahi etiraf etməsini istəyib və… telefon danışığını qeydə alıb. Lakin söhbətdən məlum olur ki, Papa ondan sadəcə, xahişini növbəti dəfə yazılı təqdim etməsini istəyib…
Məlumata görə, Roma Papası kardinalın çirkin əməllərindən çoxdan xəbər tutubmuş, sadəcə nədənsə onlara əhəmiyyət vermir və Beççunu vəzifədən uzaqlaşdırmırmış. «Forbes» Vatikanın keçmiş məmurlarından birinə istinadən yazır ki, Papa Fransiskə hələ təxminən 5 il əvvəl təqdim olunmuş dosyedə Beççunun kilçə fondlarından 2 milyon dollardan çox vəsait mənimsədiyinə dair məlumatlar yer alıbmış. Ona London fırıldağı ilə bağlı məlumat verilən zaman isə Papa, ümumiyyətlə, həmin şəxsləri qəbul etməkdən boyun qaçırıb.
Buraya Vatikanın bu kriminal işdən xəbərdar olan, bəlkə də orada iştirak etmiş baş katibi, həmçinin onun yeni müavini və digər yüksək rütbəli məmurların heç bir cəza almadığını, hətta istintaqa belə, cəlb olunmadıqlarını da əlavə etsək, vəziyyət heç də ürəkaçan görünmür.
Jurnalistlər zarafatla Hollivuda bu cinayət işi əsasında Xarrison Ford və ya Cud Lounun (o, artıq bir serialda Roma Papasını canlandırıb) sərt blokbaster çəkməyi təklif edirlər. Nəzərə alsaq ki, Vatikan artıq illərdir kardinalların, Vatikan Bankı rəhbərlərinin və digər yüksək rütbəli şəxsləri də iştirakçısı olduğu korrupsiya qalmaqallarının mərkəzinə çevrilib, blokbaster çoxseriyalı da ola bilər. Amma məsələ yalnız korrupsiya qalmaqalları ilə bitmir. Vatikan seksual zorakılıq, o cümlədən uşaqlara qarşı seksual zorakılıqlarla bağlı da çoxsaylı ittihamlara məruz qalıb.
Yerli elitanın təzimi
Vatikanın problemləri daxili çəkişmələrlə məhdudlaşmır. Lakin Papa Fransiskin geosiyasi çağırışların öhdəsindən gəlmək cəhdləri çoxları tərəfindən təəccüblə qarşılanır.
Bu gün bütün diqqətlər təbii olaraq, ilk növbədə Ukraynaya yönəlib. Doğrudur, bu savaş başlayandan bu yana Vatikan dəfələrlə sülhə çağırışlar edib. Bununla yanaşı, Vladimir Putinin açıq şəkildə məzəmmət olunmasına rast gəlinmir. Pontifik bəyanatlarında Putinin tərəfində olmadığını göstərməyə çalışır, lakin eyni zamanda bildirir ki, o, «hər şeyi yaxşı və pis oğlanlar arasındakı fərqə bağlamaq, problemlərin kökünə varmamaq, maraqlara nəzər yetirməmək də doğru deyil». Papa 4-5 milyon katolikin yaşadığı ölkənin paytaxı Kiyevə səfər etmək, onlara dəstək vermək təklifini də israrla rədd edir. O, bunu eyni vaxtda Moskvaya da səfər etməli olması, lakin Kremldən dəvət almaması ilə əsaslandırır.
Vatikan üçün ikinci ciddi problem katolik kilsəsinin getdikcə daha çox təzyiq gördüyü Çindir. Papa Fransisk onun vəziyyətini ölkə rəhbərliyinə əhəmiyyətli güzəştlərə getməklə yüngülləşdirməyə çalışır. 2018-ci ildə Vatikan Pekinlə katolik yepiskopunun Papanın razılığı ilə kommunist hökuməti tərəfindən təyin edilməsini nəzərdə tutan razılaşma imzalayıb. Bu isə prinsipcə, kilsə qanunlarına ziddir. Üstəlik, reallıq daha pis alınıb. Bu yaxınlarda – 2023-cü ilin aprelində Çin hökuməti yepiskopu heç kimlə razılaşdırmadan, təkbaşına təyin edib. Bu, Vatikanı çətin vəziyyətdə qoyub: Müqəddəs Taxt-tac Çini onun hüquqlarına hörmətə məcbur etmək üçün heç bir aşkar rıçaqa malik deyil. Amma o, nəticə verməyən danışıqlardan imtina da edə bilmir, çünki bu dalda yerli kilsəni daha böyük fəlakətlə üz-üzə qoya bilər. Çində 12 milyondan artıq katolik yaşayır.
Papanın dəftərxanası çaşqınlıq içərisindədir və nə edəcəyini bilmir: kanon qanunları baxımından bu təyinat legitim hesab olunsun, ya yox? Üstəlik, Papanın qərarsızlığı Çin katoliklərinin də xoşuna gəlmir və onlar hesab edir ki, Müqəddəs Taxt-tac «Çin Kommunist Partiyasına baş əyməyə məcbur edilib».
Çoxları Roma Papasının Afrikaya bu yaxınlarda etdiyi səfəri də tənqid atəinə tutub. Fevralda Konqo Demokratik Respublikası və Cənubi Sudana baş çəkən Papa «dəhşətli istismarı, ləyaqətsizliyi» pisləyərək deyib: «Arikadan əlinizi çəkin! Bəsdir Afrikanı boğdunuz: o, talan ediləcək mədən, işğal ediləcək ərazi deyil». Amma Papa Afrika elitasının yoxsulluğa, geridə qalmışlığa görə daşıdığı məsuliyyət haqda heç nə deməyib. Faktiki olaraq, yenə də şübhəli dividendlərə görə yerli elitaya təzim…
Gənclər kilsədən üz döndərir
Vatikanı silkələyən qalmaqallar təbii ki, tərəfdarlarını ondan uzaqlaşdırır. Amma ənənəvi xristian ölkələrində dinin, o cümlədən katolik dininin rolunun azalmasının əsas səbəbkarları, təbii ki, sadalananlar deyil. Qərbi Avropa cəmiyyətlərində dünyəviliyə meyllənmə tendensiyaları İkinci Dünya müharibəsindən sonra başlayıb. II İohann Pavelin rəhbərliyinin (1978-2005) son illərində, xüsusilə də XVI Benediktin vaxtında isə (2005-2013) dünyəvilik meşə yanğını sürəti ilə yayılmağa başlayıb. İrlandiya, İspaniya, İtaliya, nəhayət, Polşa kimi ənənəvi katolik ölkələrində gənclər kilsədən üz döndərir.
1990-cı ildə Polşada müqəddəs messaya katoliklərin 50%-dən çoxu qatılırdısa, 2019-cu ildə bu, təxminən 37%-ə düşüb. Almaniyada 2021-ci ildə kilsəyə 1500 nəfər qoşulubsa, 360 min nəfər onu tərk edib. İngiltərə və Uelsdə katolik sayılan insanların yarıdan bir qədər azı artıq özünü katolik hesab etmir.
Qərb KİV-nin məlumatına görə, əhalisi katolik olan ölkələrdə həftədə kilsəyə ən azı bir dəfə baş çəkən insanlar onların yalnız 28%-ni təşkil edir. Kilsəyə hər yeni qoşulan katolikə qarşı oranı 10 nəfər tərk edir. Katolik kilsəsi hər il təxminən 4-5 min keşiş itirir. Siyahını uzatmaq da olar.
İmtiyazsız
Papa Fransiskin vəziyyəti düzəltmək üçün heç nə etmədiyini söyləmək düzgün olmaz. Hər halda, 2013-cü ildə onun təkrar Papa seçilməsinin əsas səbəbi müasir tələblərə cavab verməyən Vatikan bürokratiyasında islahatlara başlanmasına olan ciddi ehtiyac idi. Bu gün katolik kilsəsi özündə 1,3 milyard inanclını birləşdirir.
Vatikanda iddia edirlər ki, korrupsiya, sui-istifadə və İncilin prinsiplərinə zidd davranış Papa Fransisk vəzifəyə gəldiyi andan onun hədəfindədir. Məsələn, kilsə qaydalarında cəzanın sərtləşdirilməsinə, pozuntu sayılan əməllərin əhatəsinin genişləndirilməsinə yönəlmiş əhəmiyyətli islahatlar aparılıb. Ötən il Papa kuriyasında (Müqəddəs Taxt-Tacın və Vatikanın baş inzibati orqanı) islahatları nəzərdə tutan yeni Apostol Konstitusiyasın qəbul edilib. Papanın sözlərinə görə, o, yeni Konstitusiyanın köməyi ilə «Vatikanda əsaslı təmir aparmaq» niyyətindədir.
Konstitusiya Vatikanın rəhbər orqanlarını yenidən formalaşdırmaqla yanaşı, şəhər dövlətə böyük maliyyə şəffaflığı gətirir, onu qadınların və dünyəvi insanların üzünə açır. İndi xristianlığı qəbul etmiş dünyəvi katoliklər, o cümlədən qadınlar ənənəvi olaraq kardinalların rəhbərlik etdiyi departamentlərin başına keçə bilər. Yetkinlik yaşına çatmamış şəxslərin müdafiəsi sahəsində institusional güclərə xüsusi yer ayrılıb – kilsə hökumətinin tərkibinə ruhinlərin səlahiyyətlərindən sui-istifadəsi ilə mübarizə üzrə komissiya da daxil edilib.
Papanın yeni sərəncamı korrupsiya ilə əlaqədar istintaqa cəlb olunmuş kardinal və yepiskopların əvvəlcə birinci instansiya məhkəmə qarşısına çıxarılmasını nəzərdə tutur. Bu, Papa ilə kardinalları arasındakı münasibətlərdə vacib dönüş nöqtəsi sayılır. Əvvəllər ali katoliklərlə bağlı məsələyə birmənalı olaraq, Vatikan Ali Məhkəməsi baxırdı. İndi isə onlar adi vətəndaşlar kimi mühakimə olunacaqlar. Bu, faktiki olaraq, kardinal və yepiskopların ciddi imtiyazlardan məhrum edilməsidir.
Müasir tarixdə Vatikan gəlirlərin ən kəskin azalması dövrünü yaşayır. Papanın bu halla mübarizəyə dair də ideyaları var. Sərt iqtisadi tədbirlər paketi hər şeydən öncə kardinalların əməkhaqqının 10% azaldılmasını nəzərdə tutur. Qalan din xadimlərinin maaşları da bir qədər azaldılacaq. Bununla yanaşı, Papa Fransisk Vatikanın tarixi binalarında əhəmiyyətsiz təmir işlərin dayandırıb, yerli məmurları daha az səyahət etməyə çağırıb.
Katolik kilsəsi 1000 illik subaylıq ənənəsinə yenidən baxmağa çağırılıb. Papa bildirib ki, keşişlərin qadınlarla nikahı dinə zidd deyil. O, XI əsrə aid bu qadağanı «müvəqqəti tədbir» adlandırıb. Halbuki 2019-cu ildə Papa subaylığı «kilsə üçün hədiyyə» sayırdı.
Almaniya katolik kilsəsinin müəyyən islahatlara, o cümlədən eynicinsli şəxslərin nikahına razılıq verməsindən sonra Roma Papası ətrafındakıları təəccübləndirərək, Vatikanın da buna hazır olduğunu bəyan edib.
Kommunist Papa
Bu yeni islahatlar Vatikanı xilas edəcək, yoxsa onlar iqtisadi tənəzzül və struktur çalxalanmaları altında əziləcək? Bunu bütünlükdə katolik kilsəsinin inkişaf trayektoriyası göstərəcək. Lakin artıq bəllidir ki, Papa bütün obyektiv daxili və xarici problemlərlə yanaşı, başına daha bir iş açıb – Fransisk Vatikanın maraqlarına ciddi zərbə alan yüksək rütbəli məmurları tərəfindən sərt tənqidə məruz qalır. Onlardan bəziləri hətta Papanı «kommunist» adlandırmaqdan belə, çəkinmir.
İtaliyalı kardinallardan biri «La Stampa» qəzetinə adının açıqlanmaması şərtilə bildirib ki, Papa Vatikan mühafizəkarları tərəfindən devrilmək riski ilə qarşı-qarşıyadır. O, hesab edir ki, «pontifikə elə stress yaşadıla bilər ki, o, istefaya getmək məcburiyyətində qalar».

UNPRECEDENTED OVERHAUL
Financial mischief is not typical of the Wall Street only. Apparently, it is quite a common phenomenon in the Holy See. Dubbed the 'trial of the century' by the world's largest media outlets, the ongoing fraud and corruption litigation has indirectly affected the Pope.
Cardinal Giovanni Angelo Becciu, 73, once one of Vatican's most influential clerics, is accused of astronomical embezzlement of donations as well as abuse of office. As deputy secretary of state of the Holy See, he oversaw the day-to-day affairs of the Vatican and was the only official not required to make advance appointments with the pope.
Becciu has been implicated in a $350m deal to buy property in London's upmarket Chelsea district, as well as trying to free a Colombian nun who had been captured by al-Qaeda-linked militants for $1m. He also donated €225,000 to his brother's charity in Sardinia and €575,000 to a certain businesswoman for "security advice".
In addition, it emerged that during the investigation Becciu had tried several times to persuade the Pope to confirm that the London deal and negotiations with the militants had been conducted with his personal approval. Moreover, after receiving an evasive written response from the Pope, he called him and, while recording the conversation, sought a verbal admission of his involvement. But the Pope only advised him to put his requests in writing again...
It has also emerged that the Pope had long been aware of his cardinal's dishonest actions, but eventually ignored them and did not fire Becciu. According to Forbes, citing a former Vatican official, Pope Francis received a secret dossier about five years ago, which contained evidence of Cardinal Becciu embezzling more than $2m of church funds. An attempt to inform the Pope of the impending disaster exposing the London scam, he refused an audience altogether.
Given that the Secretary-General of Vatican, as well as his new deputy and other high-ranking officials have not been punished and are not even under investigation although the were well aware of developments, or perhaps were involved in the criminal case, then the situation looks quite sad.
Journalists have jokingly suggested that Hollywood should make a blockbuster movie based on the criminal case, starring Harrison Ford or Jude Law (who has already played the Pope in a TV series). Given that the Vatican has been shaken for several years by corruption scandals involving cardinals, the heads of the Vatican Bank and other high dignitaries, the blockbuster could well be released as a TV series. But besides corruption scandals the Vatican has already been involved in numerous allegations of sexual abuse, including child abuse.
Bowing to local elite
The Vatican's problems are not limited to internal squabbles. However, the way Pope Francis is trying to deal with geopolitical challenges causes bewilderment to many.
As expected, the attention of the world community is focused primarily on the war in Ukraine. It is known that the Holy See has made numerous calls for peace since the beginning of the war. Yet it has refrained from condemning President Vladimir Putin publicly. The pontiff prefers to say that he is not on Putin's side, but is "simply against turning a complex situation into a distinction between good guys and bad guys, without considering the roots and self-interests, which are very complex." The Pope has also stubbornly refused invitations to visit Kiev, the capital of a country hosting 4-5 million Catholics. He said he would have to visit Moscow at the same time, but there has been no invitation from the Kremlin yet.
The second major problem for the Vatican is China, where the Catholic Church is experiencing increasing pressure. Pope Francis is trying to ease the situation by making significant concessions to the country's leadership. In 2018, the Vatican signed an agreement with Beijing providing for the appointment of Catholic bishops by the Communist government, but with the approval of the Pope. In principle, this goes against the canons of the Church. However, the reality was even worse. In April 2023, the Chinese government began appointing bishops without any approval from the Holy See at all.
This has put the Vatican in a tricky situation: it has no obvious leverage to make China respect the prerogatives of the Holy See. But neither can it walk away from negotiations, however fruitless they may be, without risking causing more trouble for the local church. There are more than 12 million Catholics in China.
The Pontifical Office is seriously puzzled and does not know how to react: to consider the appointments legitimate or not. Chinese Catholics are not happy with the Pope's indecision either, saying openly that he has been forced to "bow down to the CCP".
Many have also criticised the Pope's recent trip to Africa. Visiting the Democratic Republic of Congo and South Sudan in February, he condemned "terrible forms of exploitation unworthy of humanity" and called for: "Hands off Africa! Stop strangling Africa: it is not a mine to be looted or a territory to be conquered." But he said nothing about the responsibility of African elites for poverty and backwardness. In fact, it turned out to be the same bowing to local elites for dubious dividends.
Young people turning away from the church
Scandals shaking the Vatican certainly alienate its followers. But these are not the main reason for the increasing decline in the role of religion, including Catholicism, in traditionally Christian countries. First tendencies for secularisation began in Western European countries shortly after the World War II.
In the final years of John Paul II's reign (1978-2005), however, and especially during the pontificate of Benedict XVI (2005-2013), secularisation spread like a wildfire. In traditionally Catholic countries such as Ireland, Spain, Italy and even Poland, young people are turning away from the Church.
While over 50% of Catholics in Poland attended Sunday Mass in 1990, in 2019 this number decreased to about 37%. In Germany, 1,500 people joined the church in 2021 and 360,000 left. In England and Wales, just under half of the people raised as Catholics no longer call themselves as such.
According to the Western media, in countries with a Catholic population, only 28% attend church at least once a week. For every Catholic convert, 10 leave the flock. Every year, the Catholic Church loses 4,000-5,000 priests. And the list goes on.
No privileges
This is not to say that Pope Francis is doing nothing to rectify the situation. After all, the main reason for his election in 2013 was the long-overdue need to reform the cumbersome and often inadequate Vatican bureaucracy that runs a congregation of 1.3 billion believers.
The Vatican claims that Pope Francis set a task to eradicate corruption, abuse and behaviour contrary to the Divine principles since he took the office. In particular, there have been significant reforms to canon law to increase penalties and widen the range of offences.
Last year, a new Apostolic Constitution was adopted to reform the Roman Curia (the main administrative body of the Holy See and the Vatican). The Pope stated that he intended to use the constitution to "overhaul the Vatican".
In addition to reorganising the Vatican's governing body, the constitution introduces greater financial transparency and opens it up to women and laity. Baptised lay Catholics, including women, can now run departments traditionally headed by cardinals. A special place is given to institutional efforts to protect minors - a commission under the Church government to counter the clerical abuse.
The Pope's new decree obliges cardinals and bishops under investigation for corruption to first appear before a court of first instance. This was a major turning point in the relationship between the Pope and his cardinals. Previously, top Catholic dignitaries were investigated exclusively by the Vatican's Supreme Court, but now they must be tried as ordinary citizens. This order effectively strips cardinals and bishops of serious privileges.
The Pope also has ideas on how to deal with the sharpest decline in Vatican revenues in modern history. The austerity package includes, among other things, a 10 percent cut in the salaries of cardinals and, to a lesser extent, other clerics. Along with this, Pope Francis has cancelled non-essential renovations to the Vatican's vast historic building complex and urged Vatican officials to travel less.
The Catholic Church has also been asked to review its 1,000-year-old tradition of celibacy. The Pope said that the union of a priest and a woman was not against religion, calling the 11th-century ban "a temporary phenomenon". Although more recently, back in 2019, he was convinced that celibacy was a "gift" to the church.
After the German Catholic Church agreed to a series of reforms, including the blessing of same-sex marriages, the Pope assured, surprising his entourage, that he was ready to accept this too.
Communist Pope
Apparently, the development of the entire Catholic Church will show whether the new reforms will save the Vatican or bend under the weight of economic decline and structural upheaval.
However, it is clear that in addition to all the objective internal and external problems the Pope has now a new one – he has been heavily criticised by high-ranking Vatican officials who are unhappy with their interests being severely curtailed. Some in the Vatican even ridicule Pope Francis, calling him a "communist".
The Pope risks to be overthrown by Vatican conservatives, according to an anonymous Italian cardinal who told La Stampa that "extreme stress of the situation can make the pontiff resign".