Şuşada keçirilmiş beynəlxalq konfransda qlobal və regional geosiyasətin aktual məsələləri müzakirə olunub
Mayın əvvəlində 30-dan çox ölkədən təxminən 60 siyasətçi və ekspert, beyin mərkəzlərinin nümayəndələri Azərbaycana toplaşmışdı. Onlar Bakı və Şuşada «Böyük Avrasiya geosiyasətinin formalaşması: keçmişdən bu günə və gələcəyə» mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransda iştirak ediblər. ADA Universitetinin təşkil etdiyi bu tədbir Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuşdu.
Daha dolğun hissəsi Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı, azad Şuşa şəhərində keçirilən konfransın əhəmiyyəti onda idi ki, iştirakçılar qlobal və regional siyasətə, iqtisadiyyata aid bir sıra aktuağ suallara cavab tapmağa çalışırdılar.
Dünya daha əvvəlki dünya olmayacaq
Konfransın gedişində keçirilən panel müzakirələrdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan hökumət nümayəndələri, ictimai-siyasi xadimlər, politoloqlar və analitiklər iştirak edib. Onun kulminasiyası isə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin çıxışı olub. O, dünyanın aparıcı analitiklərin suallarını cavablandırmaqla yanaşı, rəsmi Bakının beynəlxalq və regional siyasətin ən vacib mövzuları ilə bağlı mövqeyini də ifadə edib. Belə ismarışlardan birincisi Ermənistan-Azərbaycan münasibətləri ilə bağlı olub. Maraqlıdır ki, İlham Əliyevin Şuşa bəyanatı Azərbaycan və Ermənistanın xarici işlər nazirləri Ceyhun Bayramov ilə Ararat Mirzoyanın ABŞ-da görüşdükləri vaxta təsadüf edib. Yerevanın razılığa gəlməkdən imtina edəcəyi təqdirdə Bakının necə davranacağına dair sualı cavablandıran İlham Əliyev deyib ki, «Ermənistan sülh istəmirsə sülh olmayacaq». Lakin Ermənistan bununla, Azərbaycan ərazilərinin işğalda olduğu 30 ildə yaranmış vəziyyətdən qurtulmaq şansını da itirəcək. Məlum olduğu kimi, həmin dövrdə Ermənistan özü regional inkişafdan kənarda qalıb və həqiqətən, müstəqil dövlət olmaq şansını əldən verib.
«Buna görə biz onların konstruktivliyinə ümid edirik», - deyə dövlət başçısı qeyd edib: «Əgər onlar konstruktiv olmasalar, biz diplomatik tədbirlərdən başqa hər hansı bir digər tədbirlərə əl atmağı planlaşdırmırıq. Bu qədəri bizə bəsdir. Buna görə, sadəcə, sülh olmayacaq, kommunikasiyalar açılmayacaq. Onlar yenə də təcrid olunacaqlar və onlar bu yeni geosiyasi konfiqurasiyada özlərinə yer tapmalı olacaqlar».
Prezident Əliyevin xatırlatdığı yeni geosiyasi konfiqurasiyada – istər regional, istərsə də beynəlxalq – şübhəsiz ki, Azərbaycanın Qərblə münasibətləri də vacib əhəmiyyət daşıyır. Bu aspekt xüsusilə bir xüsusda diqqət çəkir: postsovet məkanının bir sıra ölkələrindən fərqli olaraq, Azərbaycan qarşısına Avropa İttifaqı və NATO-ya üzv olmaq hədəfi qoymayıb, bununla yanaşı, Qərbin bu mərkəzləri ilə strateji tərəfdaşlığı inkişaf etdirməkdə az uğur qazanmayıb.
İlham Əliyev diqqəti «Azərbaycanın Türkiyənin hərbi müttəfiqi olmaqla, dolayısı ilə NATO-nun hərbi müttəfiqinqə çevriliyinə» çəkib. Aİ ilə əməkdaşlığa gəlincə, Bakı «birtərəfli əməkdaşlıq formatı»na köklənməyib, bu üzdən də qurumla assosialsiya sazişi imzalamaqdan imtina edib. O, Avropa ölkələri ilə praktik olaraq, qarşılıqlı səmərəli münasibətlər qurur. İlham Əliyev bu mənada, Aİ-nin 9 ölkəsi, yəni quruma daxil olan dövlətlərin üçdə biri ilə strateji tərəfdaşlığa dair bəyannamə imzalandığını xatırladıb, bu sənədlərin «assosiasiya sazişindən daha böyük dəyərə malik olduğunu» söyləyib.
Azərbaycan daha güclü olacaq
Azərbaycan-Qərb münasibətlərinin inkişafında ABŞ ilə əməkdaşlıq prioritetdir. Konfransda iştirak edən amerikalı ekspertlərin özləri də etiraf ediblər ki, Birləşmiş Ştatların Ukrayna və Gürcüstanın ərazi bütövlüyünü təşviq etməsi, Azərbaycana gəldikdə isə Ermənistanı sülhə çağırmaqla kifayətlənməsinin zərərli olduğunu etiraf ediblər. Bundan başqa, ABŞ-dan olan iştirakçılar Amerika qanunvericiliyində «Azadlığa dəstək aktı»na 907-ci düzəlişin yer almasını tənqid ediblər.
Azərbaycana münasibətdə böyük ədalətsizliyin olduğunu Prezident İlham Əliyev də dilə gətirib, bildirib ki, «təkcə keçmiş Sovet İttifaqı ölkələrinə münasibətdə deyil, bütün digər ölkələrə münasibətdə də vahid standart yanaşma şamil edilməlidir. Siyasətdə üstün münasibətə heç bir haqq qazandırıla bilməz, hansısa ölkələr daha yaxındırsa, hansısa ölkələr o qədər də yaxın deyilsə». Eyni zamanda dövlət başçısı deyib ki, «Birləşmiş Ştatlarla Azərbaycan arasında ikitərəfli münasibətlərin gündəliyi həqiqətən böyük təəssürat bağışlayır. İndicə müzakirə etdiyimiz 907-ci düzəlişə, eləcə də Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə aid məsələlərin və bəzi ifadələrin həssas olmasına gəldikdə, deməliyəm ki, bu, heç də həll oluna bilməyən ziddiyyətlərin mövcudluğundan xəbər vermir. Əksinə, Birləşmiş Ştatlarla bizim çox geniş və mühüm ikitərəfli gündəliyimiz var».
Konfransın əlamətdar nəticələrindən biri İlham Əliyevin beynəlxalq siyasətin Rusiya-Ukrayna müharibəsi, Avropada və bütün dünyada təhlükəsizlik kimi ağrılı məsələlərilə bağlı Bakının mövqeyini açıq və qəti şəkildə ifadə etməsi olub.
«Tamamilə aydındır ki, dünya heç vaxt Rusiya-Ukrayna müharibəsinə qədər olduğu kimi olmayacaq» deyən dövlət başçısı onu «həmin ölkələrin insanları üçün, Avropa üçün və dünya üçün böyük faciə» adlandırıb. Azərbaycan liderinin fikrincə, «yeni geosiyasi dəyişiklik Avropanın, dünyanın hərbiləşməsinə gətirib çıxaracaq. Bu, bir tərəfdən təhlükəli ola bilər, bir növ təhrik rolunu oynaya bilər, digər tərəfdən düşünürəm ki, çəkindirmə amili ola bilər». Azərbaycanın mövqeyinə gəlincə, İlham Əliyev bildirib ki, «tamamilə aydındır, hazırkı vəziyyətin maraqlarından tamamilə kənardır»: «Zənnimcə, Azərbaycan geosiyasi dəyişikliklər nəticəsində daha güclü olacaq». Bununla yanaşı, «əlbəttə ki, dünyanın əksər ölkələri kimi biz bu müharibənin mümkün olduğu qədər tez bitməsini istəyirik. Lakin, eyni zamanda biz realist olaraq başa düşürük, ola bilsin ki, onu mümkün olduğu qədər tez zamanda başa çatdırmaq mümkün olmayacaq».
Nəhayət, Azərbaycanın xarici siyasi maraqlarının mənzərəsini İlham Əliyevin qonşu Türkiyə və İranla münasibətlərə dair fikirləri də ortaya qoyub. Prezident əmindir ki, «Türkiyə və Azərbaycan arasında münasibətlərin qardaşlıq xarakterini heç nə dəyişməyəcək». «Hər iki ölkə nəinki təkcə bu müttəfiqliyin formatını qoruyub saxlayacaq, hətta onu gücləndirəcəkdir. Çünki yeni geosiyasi reallıqda bu, artıq regional sabitliyin və təhlükəsizliyin mühüm amilinə çevrilib. İstər bu hərbi komponent, enerji, kommunikasiyalar, istərsə də ticarət və s. sahələr olsun», - İ.Əliyev qeyd edib.
İrana gəlincə, dövlət başçısı İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra Tehranın regionda vəziyyəti pisləşdirən bir neçə addım atdığını bildirib. «Azərbaycan ilə İran arasında münasibətlər hazırda heç zaman olmadığı qədər çox aşağı səviyyədədir və onların həmin səviyyədə qalacağı, yoxsa daha aşağı düşəcəyi və ya qalxacağı barədə əvvəlcədən bir şey söyləmək çox çətindir», - o, qeyd edib.
Lakin Prezident Əliyevin Şuşa mesajlarının ümumi məğzi ondan ibarətdir ki, Azərbaycan Avrasiyada və bütünlükdə dünyada geosiyasi konfiqurasiyanın sürətlə dəyişdiyi bir vaxtda mövqelərini gücləndirməklə, bundan sonra da regional prosesilərdə vacib rol oynamaq niyyətindədir. Bu amil iqtisadi sahəyə, xüsusilə enerji sahəsinə də öz təsirini göstərir. Məlum olduğu kimi, enerji sahəsində Azərbaycan aparıcı oyunçulardan birinə çevrilib. Onun istehsal və tranzit potensialı bütünlükdə Böyük Avrasiya məkanında inteqrasiya proseslərinin gedişinə ciddi təsir göstərir.
Dünyanın bütün nöqtələrinin kəsişməsində
Böyük Avrasiyadakı geosiyasi məsələlərə həsr olunmuş beynəlxalq konfransda Azərbaycanın regional və beynəlxalq iqtisadiyyatdakı rolu da təhlil edilib.
Bu rolun əsas məğzini açıqlayan İlham Əliyev bildirib ki, Azərbaycan «təkcə Şərq-Qərb deyil, Şimal-Cənub dəhlizlərinin kəsişməsində yerləşir. Bütün nəqliyyat imkanlarımız var, infrastruktur tam müasirləşdirilib».
«Orta dəhliz» perspektiv idə müasirləşdirilmə kontekstində qiymətləndirilir. Məlum olduğu kimi, Azərbaycan onun da dəstəklənməsində əhəmiyyətli rol oynayır. Bununla yanaşı, İlham Əliyev Azərbaycanın bu layihədə iştirak potensialı və cəlbediciliyini ölkədə biznes mühitinin yaxşılaşdırılması, «vergi və gömrük sahələrində böyük islahatların aparılması və ümumilikdə, bizim bütün maliyyə sistemimizin şəffaflığı istiqamətində həyata keçirilən islahatlar»la əsaslandırıb.
Konfransın gedişində Aİ-nin enerji təhlükəsizliyinin təminində Azərbaycanın getdikcə artan rolu bir daha vurğulanıb. O da qeyd edilib ki,  tərəflər arasında enerji dialoqu neft-qaz sektoru ilə yanaşı, bərpa olunan enerji və «yaşıl hidrogen» sahəsini də əhatə edir. Avropa Komissiyası nümayəndələrinin Azərbaycanın ümumavropa enerji resursları tədarükçüsünə çevrildiyini təsdiqləmələri təəccüblü deyil.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın xarici iqtisadi fəaliyyətində prioritet istiqamətlərdən biri də Asiya ölkələri, ilk növbədə isə qitənin mərkəzi hissəsi ilə əməkdaşlıqdır. İlham Əliyev bildirib ki, «Mərkəzi Asiya və Azərbaycan gələcəkdə daha çox inteqrasiyalaşmış ola bilər. Çünki Mərkəzi Asiya ölkələri üçün nəqliyyat, təhlükəsizlik məsələləri və ixrac bazarlarına çıxış bu gün bir müddət əvvəl olduğundan daha çox əhəmiyyət kəsb edir. Bunun niyə belə olduğu başadüşüləndir. Burada artıq müasir nəqliyyat infrastrukturuna malik dost ölkə var, istər dəmir yolu, dəniz limanları olsun, Xəzərdə ən böyük donanma, eləcə də yeri gəlmişkən, Qara dənizdə gəmilərin sayının artması olsun. Biz regionda ən böyük hava daşımaları şirkəti və Şərq-Qərb, Şimal-Cənub kimi dəhlizlərə çıxışla Qara dənizdə nəqliyyat mövcudluğumuzu fəal şəkildə artırmağa başlamışıq. Sözsüz ki, bu, böyük imkandır. Sözsüz ki, biz Mərkəzi Asiya ilə Azərbaycan arasında regional əməkdaşlığa töhfə vermək üçün əlimizdən gələni edirik».
Amma Azərbaycanla Mərkəzi Asiya ölkələri arasında həm də Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) xətti ilə inkişaf edən münasibətlər onun ümumavrasiya inteqrasiyası proseslərində iştirakının yarlınz bir hissəsidir. Bu inteqrasyia çərçivəsində Azərbaycanın Çinin «Bir kəmər, bir yol» təşəbbüsünə dəstəyi xüsusi vurğulanmalıdır. Prezident İlham Əliyev bildirib ki, Azərbaycan bu layihənin vacib hissəsi sayılır. Amma o da vacibdir ki, «Bir kəmər, bir yol» layihəsinin, həmçinin Şimal-Cənub dəhlizinin bir hissəsi də gələcək Zəngəzur dəhlizi ola bilər. Odur ki, İlham Əliyevin də dediyi kimi, «Zəngəzur dəhlizinin, sadəcə, Azərbaycan və Ermənistan üçün deyil, qlobal səviyyədə əhəmiyyəti var. Çünki biz daha böyük həcmdə yüklərin olmasını gözləyirik».
Ümumilikdə, Bakı və Şuşada keçirilmiş beynəlxalq konfrans dünyanın aparıcı beyin mərkəzləri nümayəndələrinin Azərbaycana toplaşması ilə bağlı son illər yaranmış ənənəni daha da gücləndirib, beynəlxalq arenada Azərbaycanın nüfuzunun, mövqeyinin gücləndiyini bir daha təsdiqləyib. Eyni zamanda o, dövlət başçısı İlham Əliyevin regionda və dünyada baş verən proseslərin mahiyyəti və perspektivlərinə geniş baxışını və siyasi ustalığını bir daha nümayiş etdirdi.
Konfrans iştirakçılarından biri, Afinanın Avropa və Amerika Araşdırmaları İnstitutunun direktoru Con Nomikosun «Prezident İlham Əliyev beynəlxalq arenada Azərbaycanın maraqlarını irəli çəkməyin yollarını bilir» fikri ilə razılaşmamaq mümkün deyil.

International conference in Shusha discusses relevant issues of global and regional geopolitics
In early May, Azerbaijan brought together a group of 60 politicians and experts, including the representatives of think tanks, from more than 30 countries. They took part in an international conference Shaping Geopolitics of the Greater Eurasia: From Past to Present to Future held in Baku and Shusha. The event hosted by ADA University was dedicated to the 100th anniversary of national leader Heydar Aliyev. The most substantial part of the international conference was held in the cultural capital of Azerbaijan, the liberated town of Shusha. The conference participants tried to provide answers to a range of relevant issues relating to global and regional political and economic agendas.
The world will never be the same
The conference featured panel discussions attended by both government representatives and well-known socio-political figures, political scientists and analysts from around the world. In his keynote speech delivered at the conference, President of Azerbaijan Ilham Aliyev answered the questions from the world's leading analysts and simultaneously sent the messages of Baku on the most important issues of current global and regional politics.
The first of these messages concerns the settlement of relations between Armenia and Azerbaijan. Remarkably, President Aliyev made his statements in Shusha when the foreign ministers of Azerbaijan and Armenia - Jeyhun Bayramov and Ararat Mirzoyan - were holding talks in the US. Responding to a question about Baku's actions in case of Yerevan's refusal to come to an agreement, the Azerbaijani leader stated that "if Armenia does not want peace, there will be no peace. But in this case, it would miss a chance to emerge from the situation that has developed over the thirty years of occupation of Azerbaijani territories, when Armenia cut itself off from regional development and lost the chance to become a truly independent country."
"So, we hope that they will display a constructive approach. If not, we do not plan to take measures other than diplomatic ones. That is enough for us. There will be no peace, no communication, and they will be isolated again. And they will have to find a place for themselves in this new geopolitical configuration," President Aliyev said.
Undoubtedly, in terms of the new global and regional geopolitical configuration mentioned by President Aliyev, Azerbaijan's relations with the West are important. This aspect is particularly remarkable, because Azerbaijan, which unlike a number of other post-Soviet countries is not pursuing membership of the European Union and NATO, has nevertheless achieved considerable success in promoting strategic partnership with these Western power centres.
According to Ilham Aliyev, "by becoming a military ally of Türkiye, Azerbaijan to a certain extent indirectly becomes a military ally of NATO". As to the cooperation with the EU, Baku is not pursuing a "unilateral format of cooperation", thereby refusing to sign an association agreement with the union. Instead, it continues building mutually beneficial relations with the European countries. Ilham Aliyev noted the declarations on strategic partnership with nine EU member states, i.e., a third of the organisation's member states. These documents "have a value greater than the association agreement".
Azerbaijan will become much stronger
Cooperation with the US is a priority in the development of Azerbaijan's relations with the West. Even the American experts attending the conference noted Washington's flawed approach when it promotes, say, the territorial integrity of Ukraine and Georgia, but limits itself to calling for peace with Armenia when it comes to Azerbaijan. Moreover, the US participants were also critical of the notorious Amendment 907 to the Freedom Support Act in the US law.
President Ilham Aliyev reiterated that "there is a great injustice against Azerbaijan" because "a common standard approach must be applied not only to the countries of the former Soviet Union, but to all other countries. Meanwhile, political preferences towards any particular group of countries based on their proximity cannot be justified." The president also expressed his belief that "the agenda for bilateral relations between the US and Azerbaijan is indeed very impressive. Despite our discussions on the 907th amendment and some of the sensitive issues with regard to the wording on the territorial integrity of Azerbaijan, it does not mean that there are some insoluble contradictions. On the contrary, we have a very broad and important bilateral agenda with the US."
One of the landmark events of the conference was Ilham Aliyev's clear articulation of Azerbaijan's position on relevant issues of global politics, including the Russian-Ukrainian war, as well as the European and global security.
"It is absolutely clear that the world will never be the way it was before the Russian-Ukrainian war," Ilham Aliyev stated and described the war as "a great tragedy for the peoples of these countries, for Europe and the whole world." He added that "the new geopolitical change will lead to the militarisation of Europe and the world. This can be a dangerous trigger on the one hand, and a kind of deterrent on the other hand." As for Azerbaijan's position, "it is absolutely clear, absolutely free of any interests of the current situation. I believe that Azerbaijan will become much stronger as a result of geopolitical changes. And like most countries, we want this war to stop as soon as possible. But at the same time, as realists, we understand that it will be impossible to stop it sooner."
Finally, Ilham Aliyev made statements regarding Azerbaijan's relations with neighbouring Türkiye and Iran to reveal the overall picture of Azerbaijan's foreign policy interests. He expressed confidence that "nothing will change the fraternal nature of relations between Türkiye and Azerbaijan. Our countries will maintain the existing format of allied relations and will further strengthen them, because in the current new geopolitical realities they have become an important factor in regional stability and security, whether in the military, energy, communications, trade, etc.".
As for Iran, President Aliyev stated that after the Second Garabagh War Tehran has made a number of steps that escalated the situation in the region. "Relations between Azerbaijan and Iran are at their lowest level now. It is very difficult to predict whether they will remain at this level, go lower or go up," President Aliyev said.
Apparently, the general message that President Aliyev intended to deliver from Shusha was that Azerbaijan intended to continue playing an important role in regional processes, strengthening its position in the rapidly changing geopolitical configuration in Eurasia and in the world. This factor is also reflected in the economic area, especially in the energy sector, where Azerbaijan is consolidating its role as one of the key players, while the use of its production and transit potential has a serious impact on the course of integration processes throughout Greater Eurasia.
Being at global crossroads
The international conference on the geopolitics of Greater Eurasia also analysed Azerbaijan's role in the regional and global economy.
Revealing the essence of this role, President Aliyev noted that "Azerbaijan is a country situated right at the crossroads of the East-West and the North-South corridors. All transport routes are open and almost all of them are completely upgraded". Azerbaijan also plays a significant role in terms of the modernisation of the Middle Corridor. President Aliyev noted the improving business climate in the country, as well as major reforms in taxation and customs administration, reforms to ensure transparency in the entire financial system of Azerbaijan as factors justifying the potential and attractiveness of Azerbaijan's involvement in the project.
The conference reaffirmed Azerbaijan's increasing role in EU energy security. Remarkably, in addition to the oil and gas sector, the energy dialogue between Azerbaijan and the EU also concerns renewable energy and green hydrogen. Not surprisingly, representatives of the European Commission confirm Azerbaijan's transformation into a pan-European energy supplier.
At the same time, one of the priority directions of Azerbaijan's foreign economic activity is cooperation with Asian countries, especially in Central Asia. Ilham Aliyev expressed confidence that "Central Asia and Azerbaijan will be more integrated in the future. Because today the issues of transport security and access to export markets are more important for Central Asian countries than ever before. And it's clear why. Because they have a friendly country (Azerbaijan) with a modern transport infrastructure, including railways, seaports, the largest fleet on the Caspian Sea, as well as a growing number of ships on the Black Sea. Of course, this is a great help, and we are definitely doing our best to contribute to regional cooperation between Central Asia and Azerbaijan."
Meanwhile, Azerbaijan's relations with Central Asian states, also through the Organisation of Turkic States, are only part of its participation in pan-Eurasian integration processes. Like Azerbaijan's support for the Chinese project One Belt, One Road. According to President Ilham Aliyev, Azerbaijan is an important link in this project. But it is also important that the future Zangezur corridor may become one of the extensions of the One Belt, One Road project, as well as a part of the North-South corridor. Therefore, "the Zangezur corridor is important not only for Azerbaijan and Armenia, but also globally, because we are expecting an increase in the number of cargo deliveries," President Aliyev said.
In general, the international conference held in Baku and Shusha, which continues the tradition of gathering representatives of the world's leading think tanks in Azerbaijan, once again demonstrated Azerbaijan's increasing authority and position on the international stage. Also, it once again demonstrated the high level of political skills of President Ilham Aliyev, and his broad vision of the essence and prospects of processes taking place in the region and around the world. As righteously put by one of the conference participants, John Nomikos, Director at the Research Institute for European and American Studies, "President Ilham Aliyev knows how to promote Azerbaijan's interests on the international stage".