ƏSRLƏRƏ QALACAQ XATİRƏ…
Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə əsas hədiyyə onun Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun azad olunması arzusunun reallaşması oldu
«Mən fəxr edirəm ki, azərbaycanlıyam!» Bu, görkəmli azərbaycanlı, vacib siyasi, sosial-iqtisadi islahatların əsasını qoymuş, ən nəhəng layihələrin əsas ideoloqunun məşhur fikridir. O, ölkəsini postsovet xarabalığından ayağa qaldıraraq dirçəltmiş lider, nəticələrindən hələ bir çox nəsillərin yararlanacağı qərarların müəllifidir. Dəmir iradə, nəhəng erudisiya, inanılmaz yaddaş. Və… gözlərində «Qarabağ» adlı kədər, ürəyində «Qarabağ» adlı ağrı…
Heydər Əliyev – 2023-cü il mayın 10-da bütün ölkə onun anadan olmasının 100-cü ildönümünü qeyd edib. Yubiley tədbirlərinin apofezi azad, bərpa olunmuş, xarıbülbüllərlə dolu Şuşadakı tədbir idi. Həmin anın əzəmətini ən yaxşı Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, birinci xanım Mehriban Əliyevanın sözləri ilə ifadə etmək olar: «Orada - uzaqlarda, səmalarda Siz Şuşanın səsini eşidir və hamımıza öz sevginizi, bizə, Azərbaycana inamınızı göndərirsiniz. Heç də təsadüfi deyil ki, bu gün Cıdır düzünün səmasında məğrur qartallar qanad çalır».
Müstəqilliyin və bütövlüyün əsası
«Ulu öndər Heydər Əliyevin ən böyük arzusu Şuşanı, Qarabağı və Zəngəzuru azad görmək idi. Biz onun və bütün Azərbaycan xalqının, bütün dünya azərbaycanlılarının arzusunu çin etdik», - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə xalqa Şuşadan etdiyi müraciətində bildirib.
Birinci Qarabağ müharibəsinin ən qızğın dövrləri idi, Ermənistan heç bir cəza görmədən kəndləri, rayonları bir-birinin ardınca işğal edirdi, hazırlıqsız ordu düşmənə müqavimət göstərmək gücündə deyildi. Bütün ölkədə sosial-iqtisadi vəziyyət yoxsulluq həddində idi, yaşamaq uğrunda mübarizə gedirdi. Yüz minlərlə qaçqın və məcburi köçkünü yerləşdirmək, saxlamaq mümkünsüz idi. Bütün bu dəhşətlərin fonunda ölkədə kriminal, separatçılıq baş alıb gedir, silahlı dəstələr vətəndaş müharibəsinə hazırlaşırdı. Bu, həqiqətən də, qorxulu xaos, ümidsizlik dövrü idi və sanki, artıq ölkəni parçalanmaqdan xilas etmək mümkün deyildi.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmininə, tam iqtisadi müstəqilliyə, sabitliyə, regioal liderliyə gedən uzun və keşməkeşli yolu məhz belə başlayıb.
Hakimiyyətə qayıdan Heydər Əliyevin gördüyü ilk iş Qarabağda atəşkəsə nail olmaq olub – Azərbaycanı gücləndirməyə başlamaq üçün bu lazım idi. O, bilirdi ki, güclü iqtisadiyyat, ordu, möhkəm beynəlxalq mövqe olmadan, bütün «vasitəçilik» səylərinə, «sülh danışıqları»na, qətnamələrə, qanunlara və s. baxmayaraq, torpaqların geri qaytarılması alınmayacaq.
Danışıqlar prosesində ərazi bütövlüyü, Azərbaycanın əzəli torpağı olan Qarabağ üzərində suveren hüquq prinsiplərini bir an belə, gündəmdən çıxmağa qoymayan Heydər Əliyev paralel olaraq, bütün gücünü, imkanlarını, beynəlxalq arenadakı siyasi nüfuzunu Azərbaycanın iqtisadi qüdrətinin dirçəldilməsinə yönəldib.
Bu mənada, onun ən böyük xidmətlərindən biri yeni neft strategiyasının hazırlanması olub və bu gün milli iqtisadiyyatın inkişafının əsasını məhz həmin strategiya təşkil edir. Strategiyanın zirvəsi isə əlbəttə ki, 1994-cü il sentyabrın 20-də imzalanmış «Əsrin müqaviləsi»dir. «Azərbaycan dövləti «Əsrin kontraktı»nın icrasına bir manat vəsait qoymayıb. Ancaq mənfəət neftinin 75 faizi Azərbaycana gəlir. Bu gün xarici şirkətlərlə aparılan neft-qaz əməliyyatları çərçivəsində minlərlə milli kadr yetişib. Bu gün «Əsrin kontraktı»nın icrasında işləyən insanların 90 faizi Azərbaycan vətəndaşlarıdır, bunu da biz kontrakt imzalayarkən şərt kimi qoymuşduq», - deyə İlham Əliyev Şuşadakı çıxışında bildirib. O, həmin dövrdə xarici investorlarla razılaşmaların hansı çətin şəraitdə əldə edildiyini xatırladıb.
«Əsrin müqaviləsi»ndən sonra «Şahdəniz» qaz-kondensat yatağı ilə bağlı müqavilə imzalanıb (1996). O zaman bütün dünyanın diqqəti neftə yönəlmişdi və əksər «ekspert»lər «qaz vaxtıdırmı?» sualını verirdilər. Tənqidlərin, maneələrin, intriqaların arası kəsilmirdi. Heydər Əliyev isə qarşıya qoyduğu hədəfə doğru hərəkət edir, geri çəkilmirdi. İndi həmin hadisələrin üzərindən 25 ildən artıq vaxt keçdikdən sonra biz onun hər bir qərarında nə qədər haqlı olduğunu bir daha görürük.
«Bu gün Azərbaycan qazı nə qədər böyük önəm daşıyır, bunu hər kəs görür. Ölkəmizin geosiyasi önəmi böyük dərəcədə artıb. Bu gün Azərbaycan qazı 6 ölkəyə nəql edilir. Əgər hər şey plan üzrə gedərsə, bir il ərzində bu ölkələrin sayı 10-a çatacaq, ondan sonra daha da geniş coğrafiyanı əhatə edəcək. Bu, həm bizə gəlir gətirir, həm bizim siyasi çəkimizi, həm də təsir imkanlarımızı artırır», - deyə İlham Əliyev bu haqda danışarkən bildirib.
İslahatlar və dəyişikliklərin təşəbbüskarı
Heydər Əliyevin prezidentliyi dövrü (1993-2003) Azərbaycan dövlətçiliyinin güclənməsi, ölkədə siyasi sabitliyin təmini və bütün sahələrdə islahatlara başlanılması ilə yadda qalmış tarixi onillikdir. İqtisadiyyatın müxtəlif sahələrini bir-birinin ardınca dirçəldən Heydər Əliyev miqyaslı layihələrin reallaşdırılması üçün resursların çatışmadığına baxmayaraq, Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun yaradılmasına qərar verib, bununla da, neft gəlirlərinin toplanmasını, onun müəyyən hissəsinin gələcək nəsillərə saxlanılmasını təmin edib.
Rasional siyasət nəticəsində neft satışından əldə olunan maliyyə vəsaitləri ictimaiyyətin həyat fəaliyyətinin müxtəlif sahələrinin inkişafına yönəldilib. Bütün bunların nəticəsidir ki, son 20 ildə dünyada Azərbaycan qədər inkişaf etmiş ölkə yoxdur. Bu dövrdə ölkədə ÜDM 3 dəfədən çox artıb, valyuta ehtiyatları 65 milyard dollara çatıb, xarici borc 6 milyard dollardan bir qədər artıqdır ki, bu da ÜDM-in 10%-i etmir. Halbuki «bizə bəzən dərs verməyə can atan bəzi ölkələrdə bu, 100 faizdir, bəlkə də çox», - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Bununla yanaşı, Heydər Əliyevin neft strategiyasının məqsədi yalnız Azərbaycanın iqtisadi perspektivlərinin reallaşdırılması yox, həm də dövlət təhlükəsizliyinin müdafiəsinə yönəlmiş etibarlı, güclü siyasi xəttin yaradılması idi. Bu yerdə bir daha qeyd edilməlidir ki, daxili sabitliyə, Qarabağda müvəqqəti atəşkəsə nail olunmasaydı, heç bir nəhəng layihəni reallaşdırmaq mümkün olmazdı. Hər halda, hər hansı iri şirkət müharibənin getdiyi ölkəyə investisiya yatırmır. Bu mənada, məhz Heydər Əliyevin düşündüyü xarici siyasət nəticəsində sanki vəziyyətdən zahiri qalib kimi çıxmış Ermənistan uzun illərdir regionun iqtisadi izqoyuna çevrilib. İşğal ona nə qazandırıb? Azərbaycanın davamlı zənginləşməsi və güclənməsi fonunda ildən-ilə artan yoxsulluqdan başqa heç nə.
Bu gün Azərbaycan bütün regional layihələrin mərkəzində yer alır, özünün həmin layihələrdə iştirakını maliyyələşdirə, onları fiziki olaraq reallaşdıra bilir.
Bu gün «Orta dəhliz» adlandırılan layihənin (Avropa-Qafqaz-Asiya) də əsası məhz Heydər Əliyevin prezidentliyi dönəmində qoyulub və nəticədə, Azərbaycan Avrasiyanın nəqliyyat mərkəzlərindən birinə çevrilib. Bu da illər sonraya hesablanmış addım idi – enerji resursları tükənəcək, etibarlı nəqliyyat yollarına isə hər zaman ehtiyac olacaq.
Bundan başqa, Sovet İttifaqı illərindən qalmış inzibati-komanda idarəçiliyi üsuluna əsaslanan sistemi əvəzləyən köklü institusional yenidənqurma, bazar iqtisadiyyatının formalaşmasına hesablanmış məqsədyönlü siyasi addımlar, dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi və yeni mülkiyyət münasibətlərinin qurulması, torpaq islahatlarının aparılması da icrasına həmin illərdə start verilmiş işlərdəndir. Məhz həmin illərdə qeyri-neft sektorunun strateji əhəmiyyətli sahələrinin inkişafı kursu götürülüb və bu iş, təbii ki, bazar iqtisadiyyatı prinsipləri əsasında görülüb. Bu zaman aqrar-sənaye sektorunun inkişafına xüsusi diqqət ayrılıb və təşəbbüslərin nəticəsində artıq uzun illərdir ki, statistika məlumatları davamlı olaraq müsbətə doğru dəyişir.
Bütün sadalananlar, təbii ki, çoxsaylı sosial problemlərin həllinə imkan verib və bu iş bu gün də davam etdirilir. Azərbaycanın maliyyə resursları, maddi vəziyyəti ölkənin daxili resurslar hesabına yaşamasına imkan verir, Azərbaycan yaşayır, üstəlik, Qarabağı, Zəngəzuru da daxili resurslar hesabına bərpa edir.
«Azərbaycan o ölkələrdəndir ki, heç bir kənar qüvvə bizim iradəmizə təsir edə bilməz. Çünki güclü iradəmiz var, güclü ordumuz var və eyni zamanda güclü imkanlarımız var», - deyə İlham Əliyev qeyd edib.
Güclü ordu – Qələbəyə aparan yol
Güclü ordu – Heydər Əliyevin bütün iqtisadi islahatlarında əsas hədəf məhz bu olub. Çətin idi, çünki hər şeyə praktik olaraq, sıfırdan başlanılmalı idi. Söhbət heç də yalnız maddi-texniki bazadan getmir. 1990-cı illərin əvvəllərində Azərbaycanda insanlar ruhdan düşmüş, məğlub əhvalı orduya münasibətə də öz təsirini göstərmişdi – gənclər nəinki ordu sıralarına qoşulmağa çan atmır, əksinə, bundan yayınmağa çalışırdılar. Odur ki, ideoloji təbliğata da başlanılmalı, vətənpərvərlik, milli dəyərlərə sevgi ruhunda yeni gənc nəsil yetişdirilməli idi. Odur ki, gənclərlə, uşaqlarla böyük işlər görüldü. «Məhz onun təşəbbüsü ilə 1996-cı ildə Azərbaycanda birinci Gənclər Forumu keçirilmişdir. O vaxtdan bu günə qədər müntəzəm olaraq Gənclər Forumu keçirilir. Qarabağı, Zəngəzuru azad edən məhz gənclər olmuşdur, ovaxtkı gənclər və son 20 il ərzində yetişmiş gənclər», - deyə İ.Əliyev bildirib.
Məhz Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan dilinin qorunması istiqamətində də ciddi addımlar atılıb, Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü təsis olunub, xaricdəki Azərbaycan diasporu ilə işə başlanılıb. Nəhayət, ölkədə yaşayan bütün xalqlar azərbaycançılıq ideyası ətrafında birləşib, bütün daxili çəkişmələrə, separatçılığa son qoyulub.
Beləliklə, nizami ordunun əsası qoyulub, o, ildən-ilə böyüyüb və güclənib, müasir texnika və silah-sursat alınıb, doğma torpaqların azadlığı uğrunda canından keçməyə hazır olan gənclər ordu sıralarına axışmağa başlayıb.
«Şuşasız Qarabağ, Qarabağsız Azərbaycan yoxdur» deyirdi Heydər Əliyev. Bu, onun hədəfi, arzusu və vəsiyyəti idi.
«İkinci Qarabağ müharibəsindəki Qələbə isə bizim tarixi uğurumuzdur, tarixi Zəfərimizdir. Bu Zəfər Azərbaycan durduqca qalacaq, bizim qəlbimizdə, yaddaşımızda, kitablarda, əsərlərdə. Bu, qəhrəmanlıq dastanıdır. Bu, misli görünməmiş qəhrəmanlıqdır», - deyə Prezident İlham Əliyev bildirib. Dövlət başçısının atası Heydər Əliyevin əsas arzusu məhz onun Ali Baş Komandanlığı altında həyata keçib. Şuşanı azad edildiyinə dair 8 noyabr 2020-ci ildəki raportdan sonra İlham Əliyevin ilk baş çəkdiyi məkanın Ümummilli Liderin məzarı olması da təsadüf deyildi: «…Ürəyimdə dedim ki, «Tapşırıq yerinə yetirildi. Məruzə edir Ali Baş Komandan İlham Əliyev! Ondan sonra Şəhidlər xiyabanını ziyarət etdim, şəhidlərimizin ruhu qarşısında baş əydim, ürəyimdə dedim ki, qanınız yerdə qalmadı».
İlham Əliyevin də dediyi kimi, Ulu Öndərin əziz xatirəsinə hörmət edərək, biz bu Qələbəyə hər zaman layiq olmalıyıq, hər birimiz, hər bir yerdə: «Mən əminəm ki, bu gün atamın ruhu şaddır, bu gün bizim bütün əcdadlarımızın ruhu şaddır. Biz elə etməliyik ki, öz fəaliyyətimizlə daim onların ruhunu şad edək».

Return of Garabagh and Eastern Zangezur was the greatest present one could present to Heydar Aliyev at his centennial anniversary
"I am proud to be an Azerbaijani!" is one of the famous statements of the prominent Azerbaijani, the founder of the most significant political, social and economic reforms and the chief ideologist of the largest projects. The leader, who restored the country from post-Soviet ruins, author of breakthrough decisions that will benefit many generations of Azerbaijani citizens. A man of iron will, great erudition, incredible memory. And a man with a touch of sadness in his eyes and a pain in his soul called "Garabagh" – Heydar Aliyev.
On May 10, 2023, the whole country celebrated the 100th anniversary of Heydar Aliyev. The culmination of celebrations were the events in Shusha—now free, restored, full of blooming xarıbülbül. The grandeur of the moment was best described by the First Vice President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva: "There, far away, in the sky blue, you hear the voice of Shusha and send us all your love and faith in us, faith in Azerbaijan. It is no accident that proud eagles soar over Cıdır-düzü today."
Foundation of independence and integrity
"The biggest dream of great leader Heydar Aliyev was to see Shusha, Garabagh and Zangezur free. We have fulfilled his dream and the dream of the entire people of Azerbaijan, Azerbaijanis all over the world", President Ilham Aliyev said in his address from Shusha on the 100th anniversary of Heydar Aliyev.
The First Garabagh War was in full swing, Armenian troops were advancing occupying the villages and districts of Azerbaijan with impunity, while the impoverished army had nothing to counter the enemy. Due to the poor socio-economic situation throughout the country, the population was on the brink of poverty, struggling for survival. Hundreds of thousands of refugees and displaced persons could not be provided with food or shelter. Amid all this horror, criminality and separatism flourished, and armed militias prepared for civil war. It was indeed a terrible time of chaos and hopelessness, and there seemed to be no way to save the country from devastation.
This was the beginning of Azerbaijan's great and thorny road to territorial integrity, full economic independence, stability and regional leadership.
The first thing Heydar Aliyev did when he came to power was to achieve a ceasefire in the Garabagh conflict in order to start strengthening Azerbaijan - he was clearly aware then that without a strong economy, army and international position it would be impossible to return the lands, despite all the mediation efforts, peace talks, resolutions, laws, etc.
Gradually defending the principle of territorial integrity and sovereignty over Garabagh—the original land of Azerbaijan—, Heydar Aliyev used all his power and means, his political weight in the international arena to revive Azerbaijan's economic power.
His greatest achievement was the development of a new oil strategy, which has become the cornerstone of the development of Azerbaijan's national economy. The crowning achievement of this strategy was the signing of the Contract of the Century on September 20, 1994. "The state of Azerbaijan has not invested a single manat in the implementation of the Contract of the Century. However, 75% of the profitable oil would go to Azerbaijan. Today we have thousands of Azerbaijani nationals trained in oil and gas operations at foreign companies. 90% of people involved in the implementation of the Contract of the Century are the citizens of Azerbaijan. That was our condition when signing the contract," President Ilham Aliyev said in his speech in Shusha, recalling the difficult conditions Azerbaijan had to negotiate with foreign investors.
The Contract of the Century was followed by the Shah Deniz gas condensate field contract (1996). It was the period when the whole world was focused on oil, and many 'experts' would discourage from rushing into the gas business. There was so much criticism, obstacles, intrigues. But Heydar Aliyev achieved his goal. More than 25 years later, we witness how right he was in all his decisions.
"Today, everyone sees how important the Azerbaijani gas is. Geopolitical importance of our country has increased significantly. Today we deliver the Azerbaijani gas to six countries. If all goes according to plan, the number of these countries will reach 10 within a year, covering a wider geography. This brings us economic profits, raises our political weight, and increases our influence," Ilham Aliyev said.
Initiator of reforms
The period of Heydar Aliyev's presidency (1993-2003) was marked by the strengthening of Azerbaijani statehood, establishment of political stability in the country and the beginning of reforms in all areas.
Despite the shortage of funds to implement the planned projects, Heydar Aliyev could revive various sectors of the national economy and has prudently created the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ), which made it possible to multiply the oil revenues, preserving a certain part for future generations.
Thanks to his prudent policy, the funds generated from oil sales have been used to improve various social areas. As a result, in the last 20 years, Azerbaijan is the only country in the world that has developed so rapidly and tripled its gross domestic product (GDP). Today Azerbaijan's currency reserves reach $65b, external debt is just over $6b, which is less than 10% of GDP, whereas "in some countries, which occasionally try to teach us, it is 100%, or even more," I. Aliyev said.
Apparently, the objective of Aliyev's oil strategy was not only to realise Azerbaijan's economic prospects, but also to create a credible and durable political line to protect state security.
Without internal stability and a temporary ceasefire in the Garabagh conflict no major project could have been realised, as no company would have invested in a country at war. It is because of Heydar Aliyev's deliberate foreign policy that Armenia has long remained an economic castaway of the region, even after its seeming victory. What did it gain from the occupation apart from getting poorer every passing year, while Azerbaijan was getting richer and stronger?
Today, Azerbaijan is the heart of all regional projects, able to provide them with necessary funding and to implement them physically.
It was during Heydar Aliyev's rule that the foundations were laid for what is now called the Middle Corridor - Europe-Caucasus-Asia, which has turned Azerbaijan into one of Eurasia's transport hubs. This is also a step calculated for many years ahead, when the energy resources will run out, but reliable transport routes will always be in demand.
In addition, those years saw the start of important changes, such as radical institutional changes to replace the Soviet command economy with new free competition relations, targeted policy measures to create a market economic system, privatisation of state assets, new property relations and land reforms.
The government set a course to develop strategically important areas of the non-oil sector according to the capitalist principles of economy. Special attention was paid to the development of the farming sector, and the results of these initiatives have long been reflected in positive statistical data.
All of these factors have eventually contributed to solving most of the social problems. Thanks to Azerbaijan's financial resources and material situation, we can afford living on our own, depending on internal resources only. We are now reconstructing Garabagh and Zangezur thanks to our internal resources.
"No external force can influence Azerbaijan's will, because we have a strong will, we have a strong army and we have great opportunities", Ilham Aliyev said.
Strong army as a guarantor of victory
A strong army was the main objective of all economic reforms initiated by Heydar Aliyev. It was not an easy task, because it was necessary to start everything from scratch. And it was not just about the material and technical base. The spiritual decline among the Azerbaijani population in the early 1990s and defeatism considerably influenced the attitude toward the army, such as young people reluctant to join the army. So it was necessary to start ideological propaganda based on the values of patriotism and national values to breed a new generation of young people. Huge work has been accomplished among the young people and children. "Heydar Aliyev initiated the first Youth Forum in Azerbaijan back in 1996. Since then, the Youth Forum has been held regularly. It is those young people that grew during the last 20 years that liberated Garabagh and Zangezur," I. Aliyev said.
Heydar Aliyev also initiated important steps to preserve the Azerbaijani language, introduced the Solidarity Day of the World Azerbaijanis, organised the work with diasporas. Finally, all the nationalities living in Azerbaijan consolidated around the idea of Azerbaijanism, which put an end to all internal strife and separatism.
This laid the foundation for a regular army, which grew and strengthened every year, being equipped with modern technology and weapons, with young conscripts willing to die for the liberation of homeland.
"There is no Garabagh without Shusha, and there is no Azerbaijan without Garabagh," Heydar Aliyev said. This was his objective, his will, his dream.
"The victory in the Second Garabagh War is our historic success, a historic victory. This victory will live as long as Azerbaijan lives, in our hearts, in our memories, books and works. This is a heroic epic. This was an unprecedented heroism," said President Ilham Aliyev, who materialised the main dream of his father, Heydar Aliyev.
It is no coincidence that the first place he visited after reporting on the liberation of Shusha on November 8, 2020 was the tomb of the national leader.
...And said to himself: "The task is complete. Reported by the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev!" Then I visited the Alley of Martyrs, bowed my head before the spirit of our martyrs and said to myself: 'Your have been revenged'."
As I. Aliyev noted, expressing respect for the great leader's memory, we must always be worthy of this victory, each of us, everywhere: "I am sure that today the soul of my father rejoiced, today the souls of all our ancestors rejoiced. We should do our best to rejoice in their souls always. And may the proud eagles always soar over Shusha..."