Aygün ATAYEVA: “Azərbaycanın şərab zavodunda olan zaman elə hiss yaranır ki, Fransa və İtaliyanın ən yaxşı şərab zavodlarına baş çəkmisən”
Şərab qeyri-adi içkidir. Onun dadı, rəngi, qoxusu qəlbdəki kədəri boğmağa, bayrama şən eyforiya qatmağa, orqanizmi yaxşılaşdırmağa və ruhu cavanlaşdırmağa kömək edə bilər. Üstəlik, şərab ən qədim içkidir. Bir çox ölkə və regionda üzüm ənənəvi olaraq yetişdirilir və şərabçılıqla məşğul olunurdu. Lakin heç də bütün şərablar öz incə dadı və keyfiyyəti ilə bu içkini sevənlərin rəğbətini qazanmayıb. Bunun niyə belə olması, Azərbaycanda şərabçılığın tarixi, ənənələri və bu sahənin hazırkı vəziyyəti barədə bu sahədə 20 ildən artıq təcrübəyə malik, brend-səfir, Azərbaycanda tanınmış şərabçılıq şirkətinin marketinq və satış üzrə baş meneceri Aygün Atayeva ilə söhbətləşdik.
- Hər bir ölkənin özünəməxsus spirtli içkisi var. Bu, belə demək mümkünsə, həmin ölkənin “vizit kartı”dır. Məsələn, Fransada, Gürcüstanda şərab, çaça, Rusiyada araq, Böyük Britaniyada xeres və port, Meksikada tekila. Rakı və sakenin də öz arealları var. Bəs Azərbaycan üçün çaydan başqa hansı içkiləri “vizit kartı” hesab etmək olar?
- Gəlin ondan başlayaq ki, Azərbaycan uzun müddətdir ki, şərabçılığın “beşiyi” olmağa iddialıdır. Cənubi Qafqaz, Atropatena və Zaqros dağlarının şimalında (müasir İran) üzüm becərilməsi və şərab istehsalı eramızdan əvvəl, təxminən, 6-8 min il əvvəl Neolit dövründə başlayıb. Daha sonra bu, Yaxın Şərqdə yayılmağa başlayıb. Bir müddətdən sonra üzüm Misir və Yunanıstana, yalnız bir neçə əsrdən sonra Avropaya “daxil olub”. Yəni ən qədim üzüm növləri müasir Azərbaycan və Gürcüstan ərazisində yaranıb. Yəqin ki, iki qonşu xalq arasında belə bir mühüm sahədə fəxri birincilik uğrunda rəqabət heç vaxt bitməyəcək. Lakin bu o qədər də vacib deyil, çünki Neolit dövründə bu dövlətlər mövcud olmayıblar. Başqa bir məqam maraqlıdır: Azərbaycan, şübhəsiz ki, dünya üzümçülüyün yarandığı ərazinin bir hissəsidir!
Bəli, təbii ki, Azərbaycanı təcəssüm etdirən içkimiz var. Bu, ölkəmizdə bitən meyvə və giləmeyvələrdən hazırlanan distillatlardır (şərabın əsası). Distillatlar üzümdən, həmçinin digər meyvə və giləmeyvə bitkilərindən - armuddan, zoğaldan, tutdan (ağ tut), heyvadan və gavalıdan hazırlanır. Onlar Azərbaycanda populyardır və böyük tələbat var. Bir çox içkisevərlər bu ətirli tut arağı, zoğal arağı və s. almaq üçün rayonlara üz tuturlar.
- Yemək mədəniyyəti var və bu, hər kəs üçün fərqlidir. Bəs Azərbaycanda içki mədəniyyəti varmı və bununla bağlı vəziyyət necədir?
- Azərbaycanda yemək mədəniyyəti hər zaman olub. Üstəlik, evdə hazırlanmış yemək kultu. Ölkə ərazisinin coğrafi zənginliyi və dəniz kimi çox mühüm sərvətimiz olduğuna görə bizim çox zəngin milli mətbəximiz var. Uzun illər əvvəl həyat üçün əlverişli şərait olduğuna görə Azərbaycan ərazisində müxtəlif xalqlar və dini icmalar məskunlaşıb. Buna görə də bu gün bizim çoxmillətli mədəniyyət palitrası və müvafiq olaraq mətbəximiz var. Təbii ki, yeməklərin müxtəlifliyinə görə, içkilərin də çox çeşidi var. Əvvəllər tünd spirtli içkilər, şirin şərablar ənənəvi olaraq zəngin mətbəxlərdə istifadə olunurmuş. İndi isə İtaliyada olduğu kimi bölgədən və istehlak edilən məhsullardan asılı olaraq müvafiq şərablar da istifadə olunur. Bir sözlə, içki mədəniyyətimiz var. Söyləyə bilərik ki, son 15 ildə Azərbaycanda uzun illər əvvəl itirilən şərabçılıq ənənəsinin bərpasında böyük irəliləyiş görülüb. Bu müddət ərzində insanlar İsmayıllı, Qəbələ, Şamaxı şərabını tanıya biliblər. Yəni bunlar müxtəlif şərablardır, çünki torpağın spesifikliyi, iqlim üzümün dadına çox təsir edir. İndi bütün dünya ənənəvi üsulla istehsal olunan təbii şərabları axtarır. Doğrudur, Chardonnay (Şardone), Cabernet (Kaberne), Merlot (Merlo) və digər üzüm sortları hər yerdə yetişir. Lakin məhz onların yetişdikləri yerdə şərab özünəməxsus dad xüsusiyyətlərini əldə edir.
Son 5 ildə şərabçılıq mədəniyyəti uzun bir yol keçib. Əgər əvvəllər insanlar Azərbaycan şərablarını satmaqdan çəkinirdilərsə, indi ölkədə xeyli “şərab evləri” var! Bu şərablar həm sərfəli, həm də dadlıdır. İnsanlar artıq müəyyən üzüm sortlarından belə şərab seçirlər! Bundan başqa, 2019-cu ildə Şamaxıda 15 şirkətin iştirak etdiyi ilk Azərbaycan Şərab Festivalı keçirilib. İnsanlar iki gün ərzində bilmədikləri şərablar haqqında məlumat əldə ediblər. Azərbaycanda 26 şərab şirkəti var və üzüm bağlarının sayı hər il artır. Biz vaxtaşırı Düsseldorf, London, Bordo, Honkonq və dünyanın digər şəhərlərində keçirilən böyük sərgilərdə ən yaxşı yerləri tutur və qızıl medallar əldə edirik.
- Siz dediniz ki, biz vaxtilə şərabçılıq mədəniyyətini itirmişik. Sizin hansı dövrdən bəhs etdiyinizi təxmin edə bilərəm. Bəs sovet dövründəki Azərbaycandakı şərab istehsalının aqibəti necə oldu?
- Sovet İttifaqı dönəmində Azərbaycanda 175 min hektar üzüm bağı var idi və bu, böyük göstərici olub. İllik planlaşdırılan artım 5 min hektar idi. Təbii ki, bəzi üzümlüklər keyfiyyət göstəricilərinə uyğun deyildi və yalnız kəmiyyət göstəricilərinə nail olmaq məqsədi daşıyırdı. Sort seçimi və s. həmin dövrün özünəməxsus xüsusiyyətlərinə əsasən aparılırdı. Sovet İttifaqını şərabçılıq baxımından görkəmli fenomen adlandırmaq mümkün deyil. Bununla yanaşı o vaxt “yeni dünya” üslubunda yaxşı, layiqli şərabların istehsal edildiyini də söyləyə bilərik. Lakin hər şey 1985-ci il mayın 16-da başa çatıb. Qorbaçov spirtli içki ilə bağlı qadağalar tətbiq edib. Bu, nə demək idi? Əslində, bunun nəticəsində saxta spirtli içki istehsalı geniş yayıldı və bu da bir çox insanın ölümünə səbəb oldu. Beləliklə, bu qanun bir növ insanlara qarşı cinayət idi.
O vaxt üzüm bağları kütləvi şəkildə kəsilib. Amma bəzi respublikalar başa düşürdülər ki, Sovetlər İttifaqının dövrü bitmək üzrədir və buna görə də onlar bu prosesdə çox iştirak etmirdilər. Məsələn, bundan Gürcüstan, Moldova o qədər də əziyyət çəkməyib. Amma Azərbaycanda üzüm bağları ciddi şəkildə kəsilib: bu sahə, demək olar ki, tamamilə məhv edilib - texniki və elmi bazalar dağıdılıb.
Formal olaraq bu qanun ləğv edilməyib. Amma bu qanunun qəbul edildiyi ölkə süquta uğrayıb. 1991-ci ildən bu qanun tətbiq edilməsə də, həmin vaxt bu sahənin inkişafı üçün maliyyə vəsaiti də yox idi. 6 il ərzində bu sahə məhv edilmişdi. Üstəlik, həmin vaxt şərabçılıq heç kəsi maraqlandırmırdı.
Mən qlobal miqyasda 2005-2006-cı illəri yeni Azərbaycan şərabçılığının doğulduğu il adlandırıram. Sonra yüksək keyfiyyətli tam dövrəli şəkildə şərabların istehsal edildiyi ilk şərab zavodu tikilib. Diqqət yetirmək lazımdır ki, Sovet İttifaqında, əslində, tam dövrəli şəkildə istehsal müəssisələri yox idi, yalnız ilkin və ikinci dərəcəli istehsal müəssisələri var idi.
Tam dövrəli şərabçılığa “şato” tipli şərabçılığı nümunə göstərmək olar: üzümü əkirsən, yetişdirirsən, yığırsan, sıxırsan, şərab hazırlayırsan və butulkalara doldurursan. Amma sovet dönəmində belə idi: üzüm əkilir, yetişdirilir, sıxılır, şərab hazırlanır, vəssalam. Odur ki, o vaxt şərabla nə olacağı və necə çıxacağı düşünülmürdü. Yalnız bir məqsəd var idi: bu materialdan mümkün qədər çox əldə etmək. Buna görə də keyfiyyətlə bağlı hər zaman problemlər var idi. İkinci dərəcəli istehsal zavoduna bu şərab materialı göndərilirdi və daha sonra texnoloqlar bununla nə etməli olduqlarını düşünürdülər.
Bu gün Azərbaycanda 15 min hektardan bir qədər çox üzüm bağı var. Əsas üstünlük odur ki, hər kəs sıfırdan başlayıb. Demək, hər yerdə ən müasir avadanlıqlar var. İndi köhnə avadanlıqların olduğu şərab zavodunu tapmaq, demək olar ki, mümkün deyil. Gürcüstanda, demək olar ki, bütün şərabçılıq müəssisləri 50 il əvvəl tikilib. Azərbaycanda isə belə hiss yaranır ki, siz Fransa və İtaliyanın ən yaxşı şərab zavodlarına baş çəkmisiniz. Demək olar ki, bütün zirzəmilər də modernləşdirilib.
- Bəs Qorbaçovun adıçəkilən qanununa qədər bizim şərabçılıq ənənələrimiz necə idi? Biz nə vaxtdan şərabçılıqla məşğuluq və Azərbaycanda bu sahənin inkişafına din amili təsir edibmi?
- Göygöl, Şamaxı və Qəbələ tarixən şərabçılığın mövcud olduğu bölgələrdir. Burada şərabçılıq, hətta zərdüştilik dövründə belə inkişaf edib. Təbii ki, islamın yayıldığı dövrdə şərabçılıq tənəzzülə uğramışdı. Amma bizim hər zaman üzüm bağlarımız olub. Üzümdən təkcə şərab istehsalında istifadə edilmir, həm də abqora hazırlanır, plova qatmaq üçün kişmiş qurudulur. 1860-cı ildə almaniyalı mütəxəssislər Rusiyanın Zaqafqaziyadakı quberniyalarında kənd təsərrüfatını inkişaf etdirmək üçün bizim ölkəyə gəlmişdilər. Onların sayəsində Göygöldə 1 şərab zavodu, 2 konyak zavodu tikilib, onların məhsulları, hətta Almaniyada keçirilmiş sərgiyə belə göndərilmişdi. Bundan sonra insanlar Azərbaycanda şərabçılıq olduğunu öyrəndilər. Deyə bilərik ki, 1860-cı illərdə bu fakt rəsmi olaraq tanınıb. 1960-1970-ci illərdə isə Heydər Əliyevin dəstəyi ilə üzüm əkini artmağa başlamışdı, çünki o, strateq və vətənpərvər biri kimi başa düşürdü ki, təkcə neft və pambıq deyil, həm də üzüm bizim sərvətimizdir. Qısa müddət ərzində çoxlu sayda unikal üzüm sortları əkilib: “mədrəsə”, “bayan şirə”, “təbrizli”. O vaxt 200-ə yaxın avtoxton üzüm sortumuz var idi.
Dini faktora gəlincə, əhalisinin əksəriyyəti müsəlman olsa da, Azərbaycan dünyəvi ölkədir və heç kəsə spirtli içki içib-içməmək qadağan edilmir.
- Azərbaycan 50 il bundan qabaq hansı növ şərablarla tanınırdı?
- Birincisi, təbii ki, tündləşdirilmiş şərab bizim sərvətimiz, tariximizdir. 1970-1990-cı illərdə Azərbaycana gələn qonaqlar soruşurdular: “Sizdə “Ağdam”, “Kürdəmir”, “Alabaşlı” şərabları varmı?” Bəs tündləşdirilmiş şərab nədir? Bu, çox şəkərli və əlavə miqdarda spirtlə tündləşdirilmiş üzümlərdir. Bu şərab təkcə şirin alınmırdı, həm də “portveyn”i xatırladırdı. İnsanlar onu içməkdən həzz alırdılar. Sovet İttifaqı o zaman böyük bir kooperativə bənzəyirdi. Bir respublika nəsə istehsal edirdisə, sosialist düşərgəsi ölkələri də daxil olmaqla, 14 respublika bundan xəbərdar idi. Buna görə də “Ağdam” Çukotkadan Qazaxıstana qədər tanınırdı. Hər kəs “Qırmızı oktyabr” şirniyyatını tanıyır, eyni soyuducudan, televizordan istifadə edir, “Ağdam” şərabını içirdi. Bu, bizim üçün bir növ marketinq idi. Üstəlik, tündləşdirilmiş şərablardan əlavə, konyaklar, oynaq şərablar, məsələn, məşhur “Jemçujina Azerbaycana” tanınırdı.
- Gəlin qiymət və keyfiyyətdən danışaq. Qiymətin yüksək olması şərab məhsullarının keyfiyyətli olmasının göstəricisidirmi? Yaxşı şərabı ucuz qiymətə almaq mümkündürmü?
- Elə istehlak məhsulları var ki, onların qiyməti 4 manatdan və daha yuxarı başlayır. Amma bu o demək deyil ki, onlar şərab tozundan hazırlanır. Ümumiyyətlə, şərab məhsulunu sublimasiya etmək çox çətindir. Quru süd tozundan fərqli olaraq, quru şərab tozunu hazırlamaq asan deyil. Belə ki, daha sonra həmin şərab tozuna su, spirt qatmaq lazımdır. Bu da üzüm yetişdirməkdən və ondan şərab hazırlamaqdan üç dəfə baha olacaq. Buna görə də qəti şəkildə deyə bilərəm ki, aşağı qiymətlərdən narahat olmağa ehtiyac yoxdur. Bəli, texnologiya fərqlidir. Kimsə hazır şərab məhsulunu – 1 kiloqram üzümü 1,5 manata alır, başqa şirkətin isə öz üzüm bağları var. Həmin şirkət üzümü yetişdirir, qulluq edir, xüsusi palıd çəlləklərində saxlayır. Elələri var ki, “çips” adlı məhsulu yandıraraq şərab çəninə atır və bir həftədən sonra insana elə gəlir ki, bu, uzun müddət saxlanılan şərabdır. Əlbəttə ki, bu düzgün deyil və özünə hörmət edən şərabçı bununla razılaşmır. Bəli, palıd çəlləklərində şərabın saxlanılması çox bahalı bir məşğuliyyətdir və bu, şərabın qiymətinə də təsir edir. Qeyd edim ki, orta hesabla 225 litrlik bir çəllək şərab təxminən 1000 avroya başa gəlir. Ancaq o, yalnız 4 ilə qədər istifadə edilə bilər. Yəni 1 litr şərabın dəyərinə çəlləyin qiymətini də əlavə edirik. Ucuz şərablar seqmenti də var. Lakin bu, onların keyfiyyətsiz olması demək deyil. Bunlar, sadəcə olaraq, kütləvi alıcı üçün nəzərdə tutulan şərablardır. Daha bahalı olanlar məhdud sayda istehsal olunur. Bunların istehsalı zamanı xərcləri nəzərə alsaq, bu şərabların qiymətlərinin yüksək olacağını söyləyə bilərik. Məsələn, çoxları İspaniyadan gətirilən bəzi şərabları bizim şərabımızla müqayisə edirlər. Bu zaman gözəl şüşəsi və etiketi olan ispan şərablarının bizimkindən ucuz olmasından təəccüblənirlər. Bəs butulka və etiketin şərabın keyfiyyətinə nə dəxli var? Onsuz onların hər ikisini şərabı içdikdən sonra atırsınız. Əsas butulkanın içərisindəki şərabdır.
- İnsanlar tez-tez şikayət edirlər ki, yüksək miqdarda spirtli içki, o cümlədən şərab içdikdən orqanizmdə xoşagəlməz reaksiyalar başlayır: başgicəllənmə, başağrısı, ürəkbulanma. Bunun səbəbi sırf ucuz şərab ola bilərmi?
- Yaxşı bir söz var “qədərində” və bu, hər hansı təzahürlərdən qorunmağa kömək edir. Bu, hər şeyə aiddir. Əgər artıq yemək yesəniz, ağırlıq, narahatlıq hiss edəcəksiniz. Əgər lazımi qədər qidalansanız, hər şey yaxşı olacaq. Bu, şəraba da aiddir. Bir qədəh qırmızı şərab çox xeyirlidir. Ümumiyyətlə, şərab insanın damar sistemi üçün faydalı olan bir neçə məhsuldan biridir: xolesterin lövhələrini aradan qaldırır və qan axının yaxşı olmasını təmin edir. Kremlərin də üzümdən hazırlanması təsadüfi deyil. Üzümün tərkibində olan resveratrol inanılmaz dərəcədə cavanlaşdırıcı effekt verir. Üzüm çəyirdəyindən müxtəlif dərmanlar, mazlar hazırlanır. Üzümün qırmızı sortunun bir çox faydalı xüsusiyyətləri var. Əlbəttə ki, şərab içməyin düzgün olmadığı barədə də çox şey eşitmişik. Onun istehsalı zamanı yan təsirlər nəticəsində orqanizmə təsir göstərə, zəhərlənməyə səbəb ola bilər. Buraya “poxmel” kimi tanınan narahatlıq da daxildir. Spirtli içkinin çox içilməsi zəhərlənməyə səbəb ola bilər. İçkini qədərində içmək lazımdır, bu aksiomdur. Süfrə arxasında oturanda və məclisin uzun müddət davam edəcəyini başa düşən zaman yalnız ağ şərab içirəm. Bu zaman hətta qazlı şərab belə içmirəm. Çünki qazlar spirtin orqanizm tərəfindən sürətlə mənimsənilməsinə kömək edir. Ağ şərablar çox yüngül, yumşaq olur və onu yeməklə içmək yaxşıdır. Məndə “ağ şərabın ağ ətlə, qırmızı şərabın qırmızı ətlə içilməsi” ilə bağlı stereotip yoxdur. Şərabı hansı yeməklə rahatdırsa onunla için. Yeri gəlmişkən, çəhrayı şərabı da seçə bilərsiniz. Bu, ağ və qırmızı şərab arasında qızıl ortadır. Sərt alkoqollu içkilərin orqanizmə çox mənfi təsir göstərməsi ilə yanaşı, biz yenə də yeməyi spirtli içki ilə uyğunlaşdıra bilmirik. Qırmızı şərab növlərinin mayonezi “sevmədiyini” bilirsinizmi? Süfrəmizdə ənənəvi olaraq “paytaxt”, “mimoza” salatları olur. Bunlar qırmızı şərabla birlikdə təbii fermentasiya prosesinə səbəb olur. Ölkəmizdə yarı şirin şərabları çox sevirlər, lakin onlar yemək üçün tamamilə uyğun deyil. Bir sözlə, insanlar bir-biri ilə uyğunlaşmayan məhsulları qarışdırırlar. Daha sonra onlar deyirlər ki, səhv, keyfiyyətsiz şərab seçilib. Lakin heç kəs şərabı düzgün içməyin lazım olduğunu düşünmür. İtalyanların, ispanların, fransızların bu problemi yoxdur, çünki yemək və içkinin düzgün birləşməsinə malikdirlər. Bu ölkələrdə heç kəs yeməklə viski və konyak içmir, bu qeyri-təbii haldır. Bəli, əti qırmızı şərabla içmək olar, amma 25 qədəh deyil, cəmi 1 qədəh. Yəni şərabı sərxoş olmaq üçün deyil, sadəcə həzmə kömək etmək üçün içmək lazımdır.
- Düzgün şərabı necə seçmək olar? Nəyə diqqət etmək lazımdır? Etiketə görə düzgün nəticə çıxarmaq olarmı? Şüşənin mantarı və forması şərab haqqında nəsə “deyə” bilərmi?
- Təbii ki, səhv seçim etməmək üçün sizə məlumatların düzgün təqdim olunacağı ixtisaslaşmış mağazalara getmək lazımdır. Amma şərab seçimində ən vacib köməkçi şüşə etiketidir. Bu, onun haqqında ən ətraflı məlumat verən pasportdur. Burada istehsalçı spirtin tərkibi, məhsulun neçənci ildə yığıldığı, şərabın hansı üzüm sortundan hazırlandığı, palıd çəlləyində qalıb-qalmadığı barədə məlumat verir. Onlar hətta bunun hansı otaq temperaturunda hazırlandığı, hansı qida ilə içilə biləcəyi barədə məlumat verə bilərlər. Bəli, bu məlumat çox kiçik şriftlə yazılır. Lakin tənbəllik etməyib onu oxumaq lazımdır. Bəs bu məlumat niyə bu qədər vacibdir? Hər bir istehsalçı şərabı özünəməxsus şəkildə hazırladığı üçün şərabın dadına bir çox amillər təsir edir. Amma bu məsələdə ən əsas amil torpaqdır. Bütün istehsalçıların avadanlıqları eynidir, şərabçılar eyni məktəbdən keçiblər, amma hər kəsin bir sirri var: bu, heç bir şəkildə təkrarlana bilməyən torpaqdır. Üzümə unikal dad və ətir verən məhz torpaqdır.
Beləliklə, supermarketdə şərab alan zaman şüşənin üzərindəki yazıları diqqətlə yoxlayın. Şərabı yoxlayın. Əgər söhbət ağ şərabdan gedirsə, onun çöküntülü, bulanıq olub-olmamasına diqqət yetirin. Əgər onlar varsa, həmin şərabı almaq olmaz. Şüşənin mantarla nə qədər sıx bağlanması da vacibdir. Bir az yuxarı qalxıbsa, bu o deməkdir ki, şüşədə fermentasiya prosesi gedir və ya şərab səhv saxlanılıb. Üstəlik, ola bilər ki, şüşədəki şərabın səviyyəsi lazım olduğundan aşağıdır, yəni burada da pozuntu var . Bildiyiniz kimi, kapsula şərabın yuxarı səviyyəsi arasındakı məsafə iki barmaq qədər olmalıdır. Nəhayət, şüşənin üzərində istehlakçı rəyləri də daxil olmaqla, məhsul haqqında tamamilə hər şeyi izah edəcək ştrix kod var.

Aygun Atayeva: "A visit to an Azerbaijani winery makes you feel being at top wine producers in France and Italy."
15.06.2023
Wine is an amazing drink. Its taste, colour and smell can kill the pain of sadness, boost the euphoria of any holiday, liven up the body and soul. Wine is also an ancient drink. Many countries and regions have traditionally grown grapes to make wine, but not all beverages could become so respected and acknowledged by connoisseurs as wine, thanks to its good quality and exquisite taste. Our guest today is Aygun Atayeva, a wine expert with more than 20 years of experience in the area, brand-ambassador, chief manager of marketing and sales of a famous Azerbaijani winemaking company. She will tell us a bit of the history of winemaking in Azerbaijan, its traditions and the present.
"Every country has alcoholic beverages that make them famous regionally or throughout the world. France and Georgia have wine and chacha, respectively. Russia has vodka, Great Britain is famous for sherry and port, Mexico for tequila. Raki and sake are also widely popular. What drinks, apart from tea, are the trademark of Azerbaijan?"
"Azerbaijan has long claimed to be the cradle of wine-making. Cultivation of grapes and making wine in South Caucasus, Atropatene and the north of the Zagros Mountains in modern Iran began as far back as in the Neolithic period, some 6,000-8,000 years ago. Then the traditions was brought to the Middle East. From there the grapes penetrated into Egypt and Greece, and only after several centuries into Europe. In other words, the most ancient vines originate from the region located on the territories of modern Azerbaijan and Georgia. Perhaps it will be impossible to put an end to disputes on the leadership in such an important area between the two neighbouring nations. However, it is not so important, as they did not exist in the Neolithic age anyway. Interestingly, Azerbaijan is undoubtedly part of the territory that gave birth to the traditions of viticulture!
"An, of course, Azerbaijan has a trademark drink. These include distillates (the basis of any wine) made from fruits and berries that grow in our country. They are produced from grapes and other fruit crops, including pears, cornel, white mulberries, quinces and plums. They are widely popular in Azerbaijan, with many connoisseurs travelling to various regions of the country to purchase fragrant fruit and berry beverages made from them."
"The eating culture is different for every nation. Is there a drinking culture in Azerbaijan?"
"There has always been a cult of food in Azerbaijan, the cult of homemade food. Thanks to a great variety of geographical landscapes in Azerbaijan, the most important treasure among them being the Caspian Sea, we have a very rich national cuisine. Because of favourable living conditions, different tribes and religious communities settled in Azerbaijan many years ago. The variety of food has eventually created the variety of drinks. Previously strong alcoholic drinks and sweet wines were traditionally used due to the abundance of food. Nowadays, the use of wines correlates with the region and the products we consume with it, like in Italy. We have a wine drinking culture. In the last 15 years Azerbaijan has made a great leap in reconstruction of winemaking traditions lost years ago. We have learned to distinguish wines depending on districts they are grown: now there are wines from Ismayilly, Gabala, Shamakhy. These are different wines because of the specific land properties, the climate that greatly influences the final taste of grapes. There is a huge global demand for natural wines produced the traditional way. Chardonnay, Cabernet, Merlot and so on are grape varieties that grow everywhere, but it is the location they are cultivated that gives wines made from them that unique flavour.
"Over the past five years, the wine culture has taken a big step forward. Reluctant to sell Azerbaijani wines previously, now we can see a growing number of wine boutiques in the country! They are both budget-friendly and tasty, and people can choose wines made of certain sorts of grapes! In 2019, Shamakhy hosted the first Azerbaijani Wine Festival attended by 15 companies. In two days, the participants learned about wines what they did not know about. There are 26 wine companies in Azerbaijan, with the number of vineyards growing every year. We periodically become winners and receive gold medals at major exhibitions in Düsseldorf, London, Bordeaux, Hong Kong and other cities around the world."
"You said that we once lost our wine culture, and I think I know which period you had in mind. What happened to wine production in Azerbaijan during the Soviet period?"
"At that time Azerbaijan had 175,000 hectares of vineyards, which is quite a lot. The annual planned increase was 5,000 hectares. Well, some vineyards were targeting quantity rather than quality, and there was a specific varietal selection, etc. We cannot say the Soviet Union was an outstanding phenomenon in terms of winemaking, but there were good, decent wines comparable to the Western ones.
"But it all ended on May 16, 1985, when Gorbachev introduced the Prohibition. It resulted in huge volumes of counterfeit products that caused numerous deaths. In other words, the Soviet Prohibition was definitely a crime against its own people.
"Large territories under vineyards became ruins. But some of the republics realised that the Soviet Union was going to collapse and were not so aggressive in terms of eliminating the cultivated lands, like Georgia and Moldova. Azerbaijan, however, has suffered a lot: the industry was almost completely destroyed both technically and scientifically.
"Formally, the Prohibition has never been abolished; the country in which it was adopted simply ceased to exist. This is why in 1991 there seemed to be no prohibition, but there was no money either, the industry had collapsed over these six years, and nobody cared about wine.
"For me, new winemaking traditions in Azerbaijan were born in 2005-2006. That is when the first winery producing high-quality, full-cycle wines appeared. By the way, there were no full-cycle wineries in the Soviet Union, only primary and secondary ones.
"Basically, full-cycle winemaking means a château, where the grapes are planted, grown, harvested, pressed, vinified (the process of turning grapes into wine) and bottled. In the Soviet Union only the planting, growing, pressing and vinifying were available. But this is the primary cycle, the production of wine material. And since nobody cared about the final product, the only purpose was to get as much of this material as possible. So the quality has always suffered. The secondary production plant would get the wine material, with their experts wondering what to make out of it.
"Today there are over 15,000 hectares of vineyards in Azerbaijan.
"A big plus is that each one started from scratch, meaning there is state-of-the-art equipment at production facilities. It is virtually impossible to find a winery with old equipment. In Georgia, almost all winemaking facilities are fifty years old. In Azerbaijan, there is a feeling of visiting a top winery in France and Italy. Almost all the cellars have also been upgraded."
"What were our traditions before the Soviet Prohibition? How long is the history of winemaking in Azerbaijan. Has the religious factor influenced the development of winemaking in the country?"
"Historically, Goygol, Shamakhy and Gabala have been known for wine-making in Azerbaijan. In fact, the winemaking tradition has been available since the Zoroastrian times. In the Islamic era, winemaking waned, but we have always had vineyards. Grapes are used not only for wine production, but also for making abgora and dry raisins—one of the main components of traditional Azerbaijani pilaf. In 1860, German specialists visited Azerbaijan to develop agriculture in the former South Caucasian province of the Russian Empire. Soon they built a winery and two brandy factories in Goygol. Products from these facilities were even sent to Germany to take part in an exhibition. So, the official recognition of this fact took place in 1860. In 1960-70s, with the support of Heydar Aliyev, vine plantations started to increase because he, as a strategist and patriot of Azerbaijan, realised that this was our wealth too, not only oil and cotton. Shortly after, there were a great number of unique sorts of grapes growing in the country: Madrasa, Bayan Shira, Tabrizli. We had around 200 authentic local sorts of grapes. As for the religious factor, although we are a Muslim country, we are also a secular country, and no one is forcing or forbidding anyone to drink alcohol."
"What types of wine made Azerbaijan famous 50 years ago?"
"Firstly, these are our potent wines—our wealth and history. Back in the 1970-1990s people visiting Azerbaijan would ask for Aghdam, Kurdamir, Alabashly. Potent wines are made of grapes with a lot of sugar content and more alcohol. Not only are such wines sweets, but also they taste like a typical portwine. People enjoyed drinking them. The Soviet Union was like a big cooperative. If one republic produced something, the other 14 and the countries of the socialist camp knew about it. Therefore, Aghdam was known from Chukotka to Kazakhstan. Everyone knew the Red October sweets, used the same fridges and TV sets and drank Aghdam. It was a kind of marketing for us. Then, apart from fortified wines, we had various sorts of cognacs and sparkling wines, such as the famous Pearl of Azerbaijan."
"As to price and quality, is high price always a sign of high quality wine products? Is it possible to buy good inexpensive wine?"
"There are mass consumption products for various price ranging from ₼4 and above. But this does not mean they are made from wine powder. In fact, it is very difficult to sublimate a wine product. It is like making dried wine powder from wine, like dried milk; it is not easy. Then you have to dilute it with water and alcohol, and it will be three times more expensive than growing grapes and making wine from them. So I can say confidently that there is no need to be afraid of low prices. Yes, technology is different, someone buys ready-made wine products for ₼1.5 per kilogramme, while some companies have their own vineyards, growing and taking care of each berry and keeping them in special oak barrels. Then there are those who roast so-called chips and throw them into wine tuns, which makes the wine tasting like old noble wine after a week. Of course, this is wrong and every renowned winemaker will not do that. Oak barrels are expensive indeed, and it affects the value of the wine too. An average 225-litre barrel costs around €1,000. And you can only use it for up to four years. In other words, a winemaker must put the cost of a barrel on top of a litre of wine. There is a segment of cheap wines, but this does not mean they are of poor quality, they are made for mass consumption. The more expensive ones are produced in limited quantities, and depending on the amount of effort and money spent on producing them, the price will be high. For example, many people compare some wine brought from Spain with our wine and wonder why a Spanish wine in a beautiful bottle and label is cheaper than ours. But the bottle and label has nothing to do with wine if you throw them away after consuming it. What matters is what's inside the bottle."
"Some often complain about feeling dizziness, headaches and nausea after a big meal with a lot of alcoholic beverages. Is it because of drinking cheap wine only?"
"Knowing your measure can be helpful to spare yourself all these malign symptoms. This applies to everything. If you eat more food your body can afford, you will feel heaviness, discomfort. But if you eat as much as you need to live, you will be fine. It's the same with wine. A glass of red wine is very healthy. It is one of the few products that are good for our vascular system: it gets rid of cholesterol plaques and promotes good blood flow. It is no coincidence that grapes are used to make creams - the resveratrol in grapes has an incredible rejuvenating effect. There are also medicines made from grape seeds, all kinds of tinctures and ointments. Red grapes have a huge number of useful properties. We can occasionally hear complaints about the quality of wine. I admit that they can have some side-effects on the body, causing poisoning. Like a hangover, which is poisoning from an alcoholic product consumed too much. It is important to consume moderately. During extended feasts, I usually drink white wine, not even the carbonated wine. Because gases contribute to the rapid absorption of alcohol by the body. White wine is very light and mild and it goes well with food. And forget about that stereotype of white and red wines being good only with white and red meat, respectively. Drink whatever wine you like, whatever tastes good for you with the type of food you're eating. You can choose rose wines, which, by the way, is a golden mean between white and red wines. Apart from very negative effects of strong alcoholic beverages, we wrongly combine food and alcohol. For example, red wines do not like mayonnaise. But we traditionally have salads with high mayonnaise content on the table, which in combination with red wine leads to a natural fermentation process. Our people is very fond of semi-sweet wines, but they do not go well with food at all. This is how we mix inappropriate food with wine and then complain about the wine quality. But no one thinks that wine should be drunk properly. Italians, Spaniards and the French have no such problems because they combine food and drink in the right way. Nobody drinks whisky or cognac with food, it's unnatural. It is true that they will drink red wine with  meat, but they'll drink a glass of wine only, not 25 glasses. Only to aid digestion, not to get drunk."
"How to choose the right wine? What do we have to pay attention to? Can the visual characteristics of a wine bottle (cork, bottle shape, label) tell us about the content?"
"To avoid mistakes, you need to drop a visit to specialised shops where you will be given the right information. But the most important tool in choosing a wine is the label, sort of its passport, which gives as much detailed information as possible. It tells you the alcohol content of the wine, the year the crop was harvested, the type of grapes, whether or not it was aged in an oak barrel. It might even say at what room temperature it was made, and advise how it should be served and with what. It is true that this information is written in very small print, but be patient reading it. Why is this information so important? Because every winemaker makes wine in his own way, and there are many factors that influence the taste of wine. But the most important one is the soil. All producers have the same equipment, have received the same training, but everyone has a secret: it is the soil that cannot be duplicated. It is the soil that gives the grapes that unique flavour and aroma.
"If you buy wine in a supermarket, examine the bottle carefully. Check the colour and transparency of the wine. If it is white, check if it has any sludge or clouding inside. If it does, you should definitely not take the wine. It's also important to check how tightly the cork is sitting on top of the bottle. If it is even slightly raised, it means that fermentation is going on in the bottle, or that the wine has not been stored properly, or that the level of the wine inside the bottle is lower than it should be. Typically, a distance between the cork and the top of wine equals the width of your two fingers. After all, there is a bar code that will tell you absolutely everything about the product, including consumer reviews."