Aygün ATAYEVA: “Azərbaycanın şərab zavodunda olan zaman elə hiss yaranır ki, Fransa və İtaliyanın ən yaxşı şərab zavodlarına baş çəkmisən”
Şərab qeyri-adi içkidir. Onun dadı, rəngi, qoxusu qəlbdəki kədəri boğmağa, bayrama şən eyforiya qatmağa, orqanizmi yaxşılaşdırmağa və ruhu cavanlaşdırmağa kömək edə bilər. Üstəlik, şərab ən qədim içkidir. Bir çox ölkə və regionda üzüm ənənəvi olaraq yetişdirilir və şərabçılıqla məşğul olunurdu. Lakin heç də bütün şərablar öz incə dadı və keyfiyyəti ilə bu içkini sevənlərin rəğbətini qazanmayıb. Bunun niyə belə olması, Azərbaycanda şərabçılığın tarixi, ənənələri və bu sahənin hazırkı vəziyyəti barədə bu sahədə 20 ildən artıq təcrübəyə malik, brend-səfir, Azərbaycanda tanınmış şərabçılıq şirkətinin marketinq və satış üzrə baş meneceri Aygün Atayeva ilə söhbətləşdik.
- Hər bir ölkənin özünəməxsus spirtli içkisi var. Bu, belə demək mümkünsə, həmin ölkənin “vizit kartı”dır. Məsələn, Fransada, Gürcüstanda şərab, çaça, Rusiyada araq, Böyük Britaniyada xeres və port, Meksikada tekila. Rakı və sakenin də öz arealları var. Bəs Azərbaycan üçün çaydan başqa hansı içkiləri “vizit kartı” hesab etmək olar?
- Gəlin ondan başlayaq ki, Azərbaycan uzun müddətdir ki, şərabçılığın “beşiyi” olmağa iddialıdır. Cənubi Qafqaz, Atropatena və Zaqros dağlarının şimalında (müasir İran) üzüm becərilməsi və şərab istehsalı eramızdan əvvəl, təxminən, 6-8 min il əvvəl Neolit dövründə başlayıb. Daha sonra bu, Yaxın Şərqdə yayılmağa başlayıb. Bir müddətdən sonra üzüm Misir və Yunanıstana, yalnız bir neçə əsrdən sonra Avropaya “daxil olub”. Yəni ən qədim üzüm növləri müasir Azərbaycan və Gürcüstan ərazisində yaranıb. Yəqin ki, iki qonşu xalq arasında belə bir mühüm sahədə fəxri birincilik uğrunda rəqabət heç vaxt bitməyəcək. Lakin bu o qədər də vacib deyil, çünki Neolit dövründə bu dövlətlər mövcud olmayıblar. Başqa bir məqam maraqlıdır: Azərbaycan, şübhəsiz ki, dünya üzümçülüyün yarandığı ərazinin bir hissəsidir!
Bəli, təbii ki, Azərbaycanı təcəssüm etdirən içkimiz var. Bu, ölkəmizdə bitən meyvə və giləmeyvələrdən hazırlanan distillatlardır (şərabın əsası). Distillatlar üzümdən, həmçinin digər meyvə və giləmeyvə bitkilərindən - armuddan, zoğaldan, tutdan (ağ tut), heyvadan və gavalıdan hazırlanır. Onlar Azərbaycanda populyardır və böyük tələbat var. Bir çox içkisevərlər bu ətirli tut arağı, zoğal arağı və s. almaq üçün rayonlara üz tuturlar.
- Yemək mədəniyyəti var və bu, hər kəs üçün fərqlidir. Bəs Azərbaycanda içki mədəniyyəti varmı və bununla bağlı vəziyyət necədir?
- Azərbaycanda yemək mədəniyyəti hər zaman olub. Üstəlik, evdə hazırlanmış yemək kultu. Ölkə ərazisinin coğrafi zənginliyi və dəniz kimi çox mühüm sərvətimiz olduğuna görə bizim çox zəngin milli mətbəximiz var. Uzun illər əvvəl həyat üçün əlverişli şərait olduğuna görə Azərbaycan ərazisində müxtəlif xalqlar və dini icmalar məskunlaşıb. Buna görə də bu gün bizim çoxmillətli mədəniyyət palitrası və müvafiq olaraq mətbəximiz var. Təbii ki, yeməklərin müxtəlifliyinə görə, içkilərin də çox çeşidi var. Əvvəllər tünd spirtli içkilər, şirin şərablar ənənəvi olaraq zəngin mətbəxlərdə istifadə olunurmuş. İndi isə İtaliyada olduğu kimi bölgədən və istehlak edilən məhsullardan asılı olaraq müvafiq şərablar da istifadə olunur. Bir sözlə, içki mədəniyyətimiz var. Söyləyə bilərik ki, son 15 ildə Azərbaycanda uzun illər əvvəl itirilən şərabçılıq ənənəsinin bərpasında böyük irəliləyiş görülüb. Bu müddət ərzində insanlar İsmayıllı, Qəbələ, Şamaxı şərabını tanıya biliblər. Yəni bunlar müxtəlif şərablardır, çünki torpağın spesifikliyi, iqlim üzümün dadına çox təsir edir. İndi bütün dünya ənənəvi üsulla istehsal olunan təbii şərabları axtarır. Doğrudur, Chardonnay (Şardone), Cabernet (Kaberne), Merlot (Merlo) və digər üzüm sortları hər yerdə yetişir. Lakin məhz onların yetişdikləri yerdə şərab özünəməxsus dad xüsusiyyətlərini əldə edir.
Son 5 ildə şərabçılıq mədəniyyəti uzun bir yol keçib. Əgər əvvəllər insanlar Azərbaycan şərablarını satmaqdan çəkinirdilərsə, indi ölkədə xeyli “şərab evləri” var! Bu şərablar həm sərfəli, həm də dadlıdır. İnsanlar artıq müəyyən üzüm sortlarından belə şərab seçirlər! Bundan başqa, 2019-cu ildə Şamaxıda 15 şirkətin iştirak etdiyi ilk Azərbaycan Şərab Festivalı keçirilib. İnsanlar iki gün ərzində bilmədikləri şərablar haqqında məlumat əldə ediblər. Azərbaycanda 26 şərab şirkəti var və üzüm bağlarının sayı hər il artır. Biz vaxtaşırı Düsseldorf, London, Bordo, Honkonq və dünyanın digər şəhərlərində keçirilən böyük sərgilərdə ən yaxşı yerləri tutur və qızıl medallar əldə edirik.
- Siz dediniz ki, biz vaxtilə şərabçılıq mədəniyyətini itirmişik. Sizin hansı dövrdən bəhs etdiyinizi təxmin edə bilərəm. Bəs sovet dövründəki Azərbaycandakı şərab istehsalının aqibəti necə oldu?
- Sovet İttifaqı dönəmində Azərbaycanda 175 min hektar üzüm bağı var idi və bu, böyük göstərici olub. İllik planlaşdırılan artım 5 min hektar idi. Təbii ki, bəzi üzümlüklər keyfiyyət göstəricilərinə uyğun deyildi və yalnız kəmiyyət göstəricilərinə nail olmaq məqsədi daşıyırdı. Sort seçimi və s. həmin dövrün özünəməxsus xüsusiyyətlərinə əsasən aparılırdı. Sovet İttifaqını şərabçılıq baxımından görkəmli fenomen adlandırmaq mümkün deyil. Bununla yanaşı o vaxt “yeni dünya” üslubunda yaxşı, layiqli şərabların istehsal edildiyini də söyləyə bilərik. Lakin hər şey 1985-ci il mayın 16-da başa çatıb. Qorbaçov spirtli içki ilə bağlı qadağalar tətbiq edib. Bu, nə demək idi? Əslində, bunun nəticəsində saxta spirtli içki istehsalı geniş yayıldı və bu da bir çox insanın ölümünə səbəb oldu. Beləliklə, bu qanun bir növ insanlara qarşı cinayət idi.
O vaxt üzüm bağları kütləvi şəkildə kəsilib. Amma bəzi respublikalar başa düşürdülər ki, Sovetlər İttifaqının dövrü bitmək üzrədir və buna görə də onlar bu prosesdə çox iştirak etmirdilər. Məsələn, bundan Gürcüstan, Moldova o qədər də əziyyət çəkməyib. Amma Azərbaycanda üzüm bağları ciddi şəkildə kəsilib: bu sahə, demək olar ki, tamamilə məhv edilib - texniki və elmi bazalar dağıdılıb.
Formal olaraq bu qanun ləğv edilməyib. Amma bu qanunun qəbul edildiyi ölkə süquta uğrayıb. 1991-ci ildən bu qanun tətbiq edilməsə də, həmin vaxt bu sahənin inkişafı üçün maliyyə vəsaiti də yox idi. 6 il ərzində bu sahə məhv edilmişdi. Üstəlik, həmin vaxt şərabçılıq heç kəsi maraqlandırmırdı.
Mən qlobal miqyasda 2005-2006-cı illəri yeni Azərbaycan şərabçılığının doğulduğu il adlandırıram. Sonra yüksək keyfiyyətli tam dövrəli şəkildə şərabların istehsal edildiyi ilk şərab zavodu tikilib. Diqqət yetirmək lazımdır ki, Sovet İttifaqında, əslində, tam dövrəli şəkildə istehsal müəssisələri yox idi, yalnız ilkin və ikinci dərəcəli istehsal müəssisələri var idi.
Tam dövrəli şərabçılığa “şato” tipli şərabçılığı nümunə göstərmək olar: üzümü əkirsən, yetişdirirsən, yığırsan, sıxırsan, şərab hazırlayırsan və butulkalara doldurursan. Amma sovet dönəmində belə idi: üzüm əkilir, yetişdirilir, sıxılır, şərab hazırlanır, vəssalam. Odur ki, o vaxt şərabla nə olacağı və necə çıxacağı düşünülmürdü. Yalnız bir məqsəd var idi: bu materialdan mümkün qədər çox əldə etmək. Buna görə də keyfiyyətlə bağlı hər zaman problemlər var idi. İkinci dərəcəli istehsal zavoduna bu şərab materialı göndərilirdi və daha sonra texnoloqlar bununla nə etməli olduqlarını düşünürdülər.
Bu gün Azərbaycanda 15 min hektardan bir qədər çox üzüm bağı var. Əsas üstünlük odur ki, hər kəs sıfırdan başlayıb. Demək, hər yerdə ən müasir avadanlıqlar var. İndi köhnə avadanlıqların olduğu şərab zavodunu tapmaq, demək olar ki, mümkün deyil. Gürcüstanda, demək olar ki, bütün şərabçılıq müəssisləri 50 il əvvəl tikilib. Azərbaycanda isə belə hiss yaranır ki, siz Fransa və İtaliyanın ən yaxşı şərab zavodlarına baş çəkmisiniz. Demək olar ki, bütün zirzəmilər də modernləşdirilib.
- Bəs Qorbaçovun adıçəkilən qanununa qədər bizim şərabçılıq ənənələrimiz necə idi? Biz nə vaxtdan şərabçılıqla məşğuluq və Azərbaycanda bu sahənin inkişafına din amili təsir edibmi?
- Göygöl, Şamaxı və Qəbələ tarixən şərabçılığın mövcud olduğu bölgələrdir. Burada şərabçılıq, hətta zərdüştilik dövründə belə inkişaf edib. Təbii ki, islamın yayıldığı dövrdə şərabçılıq tənəzzülə uğramışdı. Amma bizim hər zaman üzüm bağlarımız olub. Üzümdən təkcə şərab istehsalında istifadə edilmir, həm də abqora hazırlanır, plova qatmaq üçün kişmiş qurudulur. 1860-cı ildə almaniyalı mütəxəssislər Rusiyanın Zaqafqaziyadakı quberniyalarında kənd təsərrüfatını inkişaf etdirmək üçün bizim ölkəyə gəlmişdilər. Onların sayəsində Göygöldə 1 şərab zavodu, 2 konyak zavodu tikilib, onların məhsulları, hətta Almaniyada keçirilmiş sərgiyə belə göndərilmişdi. Bundan sonra insanlar Azərbaycanda şərabçılıq olduğunu öyrəndilər. Deyə bilərik ki, 1860-cı illərdə bu fakt rəsmi olaraq tanınıb. 1960-1970-ci illərdə isə Heydər Əliyevin dəstəyi ilə üzüm əkini artmağa başlamışdı, çünki o, strateq və vətənpərvər biri kimi başa düşürdü ki, təkcə neft və pambıq deyil, həm də üzüm bizim sərvətimizdir. Qısa müddət ərzində çoxlu sayda unikal üzüm sortları əkilib: “mədrəsə”, “bayan şirə”, “təbrizli”. O vaxt 200-ə yaxın avtoxton üzüm sortumuz var idi.
Dini faktora gəlincə, əhalisinin əksəriyyəti müsəlman olsa da, Azərbaycan dünyəvi ölkədir və heç kəsə spirtli içki içib-içməmək qadağan edilmir.
- Azərbaycan 50 il bundan qabaq hansı növ şərablarla tanınırdı?
- Birincisi, təbii ki, tündləşdirilmiş şərab bizim sərvətimiz, tariximizdir. 1970-1990-cı illərdə Azərbaycana gələn qonaqlar soruşurdular: “Sizdə “Ağdam”, “Kürdəmir”, “Alabaşlı” şərabları varmı?” Bəs tündləşdirilmiş şərab nədir? Bu, çox şəkərli və əlavə miqdarda spirtlə tündləşdirilmiş üzümlərdir. Bu şərab təkcə şirin alınmırdı, həm də “portveyn”i xatırladırdı. İnsanlar onu içməkdən həzz alırdılar. Sovet İttifaqı o zaman böyük bir kooperativə bənzəyirdi. Bir respublika nəsə istehsal edirdisə, sosialist düşərgəsi ölkələri də daxil olmaqla, 14 respublika bundan xəbərdar idi. Buna görə də “Ağdam” Çukotkadan Qazaxıstana qədər tanınırdı. Hər kəs “Qırmızı oktyabr” şirniyyatını tanıyır, eyni soyuducudan, televizordan istifadə edir, “Ağdam” şərabını içirdi. Bu, bizim üçün bir növ marketinq idi. Üstəlik, tündləşdirilmiş şərablardan əlavə, konyaklar, oynaq şərablar, məsələn, məşhur “Jemçujina Azerbaycana” tanınırdı.
- Gəlin qiymət və keyfiyyətdən danışaq. Qiymətin yüksək olması şərab məhsullarının keyfiyyətli olmasının göstəricisidirmi? Yaxşı şərabı ucuz qiymətə almaq mümkündürmü?
- Elə istehlak məhsulları var ki, onların qiyməti 4 manatdan və daha yuxarı başlayır. Amma bu o demək deyil ki, onlar şərab tozundan hazırlanır. Ümumiyyətlə, şərab məhsulunu sublimasiya etmək çox çətindir. Quru süd tozundan fərqli olaraq, quru şərab tozunu hazırlamaq asan deyil. Belə ki, daha sonra həmin şərab tozuna su, spirt qatmaq lazımdır. Bu da üzüm yetişdirməkdən və ondan şərab hazırlamaqdan üç dəfə baha olacaq. Buna görə də qəti şəkildə deyə bilərəm ki, aşağı qiymətlərdən narahat olmağa ehtiyac yoxdur. Bəli, texnologiya fərqlidir. Kimsə hazır şərab məhsulunu – 1 kiloqram üzümü 1,5 manata alır, başqa şirkətin isə öz üzüm bağları var. Həmin şirkət üzümü yetişdirir, qulluq edir, xüsusi palıd çəlləklərində saxlayır. Elələri var ki, “çips” adlı məhsulu yandıraraq şərab çəninə atır və bir həftədən sonra insana elə gəlir ki, bu, uzun müddət saxlanılan şərabdır. Əlbəttə ki, bu düzgün deyil və özünə hörmət edən şərabçı bununla razılaşmır. Bəli, palıd çəlləklərində şərabın saxlanılması çox bahalı bir məşğuliyyətdir və bu, şərabın qiymətinə də təsir edir. Qeyd edim ki, orta hesabla 225 litrlik bir çəllək şərab təxminən 1000 avroya başa gəlir. Ancaq o, yalnız 4 ilə qədər istifadə edilə bilər. Yəni 1 litr şərabın dəyərinə çəlləyin qiymətini də əlavə edirik. Ucuz şərablar seqmenti də var. Lakin bu, onların keyfiyyətsiz olması demək deyil. Bunlar, sadəcə olaraq, kütləvi alıcı üçün nəzərdə tutulan şərablardır. Daha bahalı olanlar məhdud sayda istehsal olunur. Bunların istehsalı zamanı xərcləri nəzərə alsaq, bu şərabların qiymətlərinin yüksək olacağını söyləyə bilərik. Məsələn, çoxları İspaniyadan gətirilən bəzi şərabları bizim şərabımızla müqayisə edirlər. Bu zaman gözəl şüşəsi və etiketi olan ispan şərablarının bizimkindən ucuz olmasından təəccüblənirlər. Bəs butulka və etiketin şərabın keyfiyyətinə nə dəxli var? Onsuz onların hər ikisini şərabı içdikdən sonra atırsınız. Əsas butulkanın içərisindəki şərabdır.
- İnsanlar tez-tez şikayət edirlər ki, yüksək miqdarda spirtli içki, o cümlədən şərab içdikdən orqanizmdə xoşagəlməz reaksiyalar başlayır: başgicəllənmə, başağrısı, ürəkbulanma. Bunun səbəbi sırf ucuz şərab ola bilərmi?
- Yaxşı bir söz var “qədərində” və bu, hər hansı təzahürlərdən qorunmağa kömək edir. Bu, hər şeyə aiddir. Əgər artıq yemək yesəniz, ağırlıq, narahatlıq hiss edəcəksiniz. Əgər lazımi qədər qidalansanız, hər şey yaxşı olacaq. Bu, şəraba da aiddir. Bir qədəh qırmızı şərab çox xeyirlidir. Ümumiyyətlə, şərab insanın damar sistemi üçün faydalı olan bir neçə məhsuldan biridir: xolesterin lövhələrini aradan qaldırır və qan axının yaxşı olmasını təmin edir. Kremlərin də üzümdən hazırlanması təsadüfi deyil. Üzümün tərkibində olan resveratrol inanılmaz dərəcədə cavanlaşdırıcı effekt verir. Üzüm çəyirdəyindən müxtəlif dərmanlar, mazlar hazırlanır. Üzümün qırmızı sortunun bir çox faydalı xüsusiyyətləri var. Əlbəttə ki, şərab içməyin düzgün olmadığı barədə də çox şey eşitmişik. Onun istehsalı zamanı yan təsirlər nəticəsində orqanizmə təsir göstərə, zəhərlənməyə səbəb ola bilər. Buraya “poxmel” kimi tanınan narahatlıq da daxildir. Spirtli içkinin çox içilməsi zəhərlənməyə səbəb ola bilər. İçkini qədərində içmək lazımdır, bu aksiomdur. Süfrə arxasında oturanda və məclisin uzun müddət davam edəcəyini başa düşən zaman yalnız ağ şərab içirəm. Bu zaman hətta qazlı şərab belə içmirəm. Çünki qazlar spirtin orqanizm tərəfindən sürətlə mənimsənilməsinə kömək edir. Ağ şərablar çox yüngül, yumşaq olur və onu yeməklə içmək yaxşıdır. Məndə “ağ şərabın ağ ətlə, qırmızı şərabın qırmızı ətlə içilməsi” ilə bağlı stereotip yoxdur. Şərabı hansı yeməklə rahatdırsa onunla için. Yeri gəlmişkən, çəhrayı şərabı da seçə bilərsiniz. Bu, ağ və qırmızı şərab arasında qızıl ortadır. Sərt alkoqollu içkilərin orqanizmə çox mənfi təsir göstərməsi ilə yanaşı, biz yenə də yeməyi spirtli içki ilə uyğunlaşdıra bilmirik. Qırmızı şərab növlərinin mayonezi “sevmədiyini” bilirsinizmi? Süfrəmizdə ənənəvi olaraq “paytaxt”, “mimoza” salatları olur. Bunlar qırmızı şərabla birlikdə təbii fermentasiya prosesinə səbəb olur. Ölkəmizdə yarı şirin şərabları çox sevirlər, lakin onlar yemək üçün tamamilə uyğun deyil. Bir sözlə, insanlar bir-biri ilə uyğunlaşmayan məhsulları qarışdırırlar. Daha sonra onlar deyirlər ki, səhv, keyfiyyətsiz şərab seçilib. Lakin heç kəs şərabı düzgün içməyin lazım olduğunu düşünmür. İtalyanların, ispanların, fransızların bu problemi yoxdur, çünki yemək və içkinin düzgün birləşməsinə malikdirlər. Bu ölkələrdə heç kəs yeməklə viski və konyak içmir, bu qeyri-təbii haldır. Bəli, əti qırmızı şərabla içmək olar, amma 25 qədəh deyil, cəmi 1 qədəh. Yəni şərabı sərxoş olmaq üçün deyil, sadəcə həzmə kömək etmək üçün içmək lazımdır.
- Düzgün şərabı necə seçmək olar? Nəyə diqqət etmək lazımdır? Etiketə görə düzgün nəticə çıxarmaq olarmı? Şüşənin mantarı və forması şərab haqqında nəsə “deyə” bilərmi?
- Təbii ki, səhv seçim etməmək üçün sizə məlumatların düzgün təqdim olunacağı ixtisaslaşmış mağazalara getmək lazımdır. Amma şərab seçimində ən vacib köməkçi şüşə etiketidir. Bu, onun haqqında ən ətraflı məlumat verən pasportdur. Burada istehsalçı spirtin tərkibi, məhsulun neçənci ildə yığıldığı, şərabın hansı üzüm sortundan hazırlandığı, palıd çəlləyində qalıb-qalmadığı barədə məlumat verir. Onlar hətta bunun hansı otaq temperaturunda hazırlandığı, hansı qida ilə içilə biləcəyi barədə məlumat verə bilərlər. Bəli, bu məlumat çox kiçik şriftlə yazılır. Lakin tənbəllik etməyib onu oxumaq lazımdır. Bəs bu məlumat niyə bu qədər vacibdir? Hər bir istehsalçı şərabı özünəməxsus şəkildə hazırladığı üçün şərabın dadına bir çox amillər təsir edir. Amma bu məsələdə ən əsas amil torpaqdır. Bütün istehsalçıların avadanlıqları eynidir, şərabçılar eyni məktəbdən keçiblər, amma hər kəsin bir sirri var: bu, heç bir şəkildə təkrarlana bilməyən torpaqdır. Üzümə unikal dad və ətir verən məhz torpaqdır.
Beləliklə, supermarketdə şərab alan zaman şüşənin üzərindəki yazıları diqqətlə yoxlayın. Şərabı yoxlayın. Əgər söhbət ağ şərabdan gedirsə, onun çöküntülü, bulanıq olub-olmamasına diqqət yetirin. Əgər onlar varsa, həmin şərabı almaq olmaz. Şüşənin mantarla nə qədər sıx bağlanması da vacibdir. Bir az yuxarı qalxıbsa, bu o deməkdir ki, şüşədə fermentasiya prosesi gedir və ya şərab səhv saxlanılıb. Üstəlik, ola bilər ki, şüşədəki şərabın səviyyəsi lazım olduğundan aşağıdır, yəni burada da pozuntu var . Bildiyiniz kimi, kapsula şərabın yuxarı səviyyəsi arasındakı məsafə iki barmaq qədər olmalıdır. Nəhayət, şüşənin üzərində istehlakçı rəyləri də daxil olmaqla, məhsul haqqında tamamilə hər şeyi izah edəcək ştrix kod var.

Айгюн АТАЕВА: «При посещении винодельни в Азербайджане возникает ощущение, что вы побывали на топовых производствах вина во Франции и Италии»
Вино - удивительный напиток. Вкус, цвет, запах вина может помочь заглушить печаль сердца, добавить радостной эйфории в праздник, оздоровить организм и омолодить душу. Вино еще и древний напиток. Во многих странах, регионах традиционно выращивали виноград, занимались виноделием, но не все напитки завоевали одобрение у ценителей, не все обладают хорошим качеством и изысканным вкусом. Почему так произошло и какова история виноделия Азербайджана, о его традициях и настоящем поведала винный эксперт с более чем 20-летним стажем работы в сфере крепкого и легкого алкоголя, бренд-амбассадор, главный менеджер маркетинга и продаж известной винодельческой компании Азербайджана Айгюн АТАЕВА.
- У каждой страны есть спиртной напиток, являющийся, так сказать, «визитной карточкой». К примеру, у Франции, Грузии - это вино, чача, у России - водка, у Великобритании - херес и порт, у Мексики - текила. Ракия и саке тоже сразу вызывают определенные ассоциации. Какие напитки, кроме чая, являются визитной карточкой Азербайджана?
- Давайте начнем с того, что Азербайджан давно претендует на роль «колыбели» виноделия. Культивировать виноград и делать вино на территории Закавказья, Атропатены и севера гор Загрос (современный Иран) начали еще в неолите, около 6-8 тыс. лет назад до нашей эры. Затем его привезли на Ближний Восток, а затем виноград проник в Египет и Грецию, и только после нескольких столетий в Европу. То есть наиболее древние лозы берут свое начало из региона, расположенного на территории современных Азербайджана и Грузии. Наверное, окончательная точка в споре за почетное первенство в столь важной сфере между двумя соседними народами не будет поставлена никогда. Впрочем, это не так и важно, ведь они как таковые в неолите еще не существовали. Интересно другое: Азербайджан, несомненно, часть той территории, где зарождалось мировое виноградарство!
Да, конечно, у нас есть напиток, который олицетворяет Азербайджан. Это дистилляты (основа вина), изготовленные из фруктов и ягод, которые растут у нас в стране. Выпускаются дистилляты из винограда и других плодово-ягодных культур - груши, кизила, тута (белой шелковицы), айвы и сливы. Они пользуются большим спросом и популярностью в Азербайджане, многие ценители отправляются в районы, чтобы приобрести эти ароматные фруктово-ягодные напитки - тутовку, кизиловку и т.д.
- Есть такое понятие, как культура еды, у всех оно разное. Существует ли культура питья и как с ней обстоят дела в Азербайджане?
- Культ еды в Азербайджане существовал всегда. Причем культ домашней еды. А из-за того, что в Азербайджане наличествуют большое разнообразие географических ландшафтов и самое главное сокровище - море, мы имеем очень богатую национальную кухню. И еще из-за благоприятных условий для жизни много лет назад на территории Азербайджана заселились различные племена, религиозные общины, а потому сегодня мы имеем многонациональную культурную палитру и, соответственно, кухню. И конечно, из-за разнообразия еды существует и разнообразие напитков. Раньше традиционно использовались крепкие спиртные напитки, сладкие вина в связи с обильной кухней. Сейчас, в зависимости от региона, от потребляемых продуктов используют и соответствующие вина, как в Италии. У нас есть культура винопития. Можно сказать, что за последние 15 лет Азербайджан сделал большой рывок в воссоздании той, утраченной много лет назад, традиции виноделия. За это время люди научились понимать, что есть не просто азербайджанское вино, а вино из Исмаиллы, Габалы, Шамахи. И это разные вина, потому что специфика земли, климата очень влияет на вкусовые оттенки винограда. Сейчас весь мир охотится за натуральными винами, произведенными традиционным способом. «Шардоне», «каберне», «мерло» и т.д. - сорта винограда, которые растут везде, но от того, где именно они растут, вино приобретает свои уникальные вкусовые свойства.
За последние пять лет культура виноделия шагнула далеко вперед. Если раньше люди неохотно занимались продажей азербайджанских вин, то теперь посмотрите, сколько винных бутиков в стране! Это и бюджетно, и вкусно, люди уже сами выбирают вино из определенных сортов винограда! Плюс ко всему в 2019 году в Шамахе прошел первый Азербайджанский винный фестиваль, в котором участвовали 15 компаний. Люди за два дня узнали о тех винах, о которых не знали и не подозревали. В Азербайджане 26 винных компаний, и с каждым годом у нас расширяется количество виноградных посадок. Мы периодически занимаем лучшие места и получаем золотые медали на крупных выставках в Дюссельдорфе, Лондоне, Бордо, Гонконге и других городах мира.
- Вы сказали, что мы когда-то утратили культуру виноделия, и я догадываюсь, о каком периоде идет речь. Что случилось с производством вина в Азербайджане в советский период?
- При Советском Союзе в Азербайджане насчитывалось 175 тыс. га виноградников, а это много. Ежегодный плановый прирост составлял       5 тыс. га. Конечно, некоторые виноградники были направлены исключительно на достижение количественных показателей, а не качественных. Своеобразной была сортовая селекция и т.п. Назвать Советский Союз выдающимся феноменом с точки зрения виноделия нельзя, но сказать, что были хорошие, достойные вина в стиле Нового Света, можно.
Но все закончилось 16 мая 1985 года. Горбачев ввел сухой закон. Что это значит? Огромное количество контрафакта и огромное число смертей из-за этого контрафакта. Так что сухой закон - это что-то вроде преступления против своего народа.
Происходила масштабная вырубка виноградников. Но некоторые республики понимали, что время Советского Союза заканчивается, а потому вырубкой не особо занимались. Те же Грузия, Молдова пострадали не так сильно. А вот в Азербайджане шла серьезная вырубка: отрасль уничтожили практически полностью - техническая и научная базы разваливались.
Формально сухой закон так и не был отменен, просто перестала существовать страна, в которой он действовал. Поэтому в 1991 году сухого закона вроде бы и нет, но нет и денег, отрасль за эти шесть лет развалена, да и никому нет дела до вина.
Глобально годом рождения нового азербайджанского виноделия я называю 2005-2006-й. Тогда появляется первая винодельня, которая производит качественные вина полного цикла. Надо обязательно обратить внимание на то, что в Советском Союзе производств полного цикла фактически не было, были только первичные и вторичные.
Виноделие полного цикла - это шато: я виноград посадил, вырастил, собрал урожай, отжал, винифицировал (процесс превращения винограда в вино), разлил по бутылкам. В Советском Союзе было так: посадил, вырастил, отжал, винифицировал - все. Это первичный цикл, производство виноматериала. И так как я не думаю о том, что с этим вином будет и каким оно получится, у меня одна задача - получить как можно больше этого материала. Поэтому качество всегда страдало. Завод вторичного производства получал этот виноматериал и потом технологи чесали репу: что теперь из этого делать?
Сегодня в Азербайджане чуть больше 15 тыс. га виноградников.
Большущий плюс заключается в том, что все начинали с чистого листа, а значит, везде стоит самое современное оборудование. Практически невозможно найти винодельню, где есть что-нибудь старое. Вот в Грузии почти все виноделие - пятидесятилетней давности. В Азербайджане же ощущение, что вы побывали на топовых винодельнях во Франции и Италии. Почти все погреба также модернизированы.
- А каковы были наши традиции до горбачевского сухого закона? Как давно мы занимаемся вином и повлиял ли религиозный фактор на развитие виноделия в Азербайджане?
- Гейгель, Шамаха и Габала - это зона, где исторически всегда было виноделие, которое процветало еще во времена зороастризма. В эпоху исламизации виноделие, конечно, затухло, но виноградники у нас были всегда. Виноград же используют не только в производстве вина, из него делают абгора, высушивается изюм для добавления в плов. В 1860 году к нам прибыли немецкие специалисты для развития сельского хозяйства в Российской Закавказской губернии. Благодаря им в Гейгеле были построены один винный и два коньячных завода, продукцию которых даже отправили в Германию на выставку, и тогда люди узнали, что в Азербайджане есть винодельческое производство. Можно сказать, что в 1860-м состоялось официальное признание этого факта. А уже в 1960-70-х годах при поддержке Гейдара Алиева стали увеличиваться посадки винограда, потому что он как стратег и патриот своей Родины осознал, что это тоже наше богатство, не только нефть и хлопок. И за короткий период было посажено большое количество уникальных сортов винограда: «матраса», «баян шира», «тебризли». У нас было около 200 автохтонных сортов винограда. Что касается религиозного фактора, то у нас хоть и мусульманская, но светская страна, и никто никого не заставляет и никому не запрещает потреблять спиртные напитки.
- Какие сорта вин прославили Азербайджана, к примеру, лет 50 назад?
- Первое, конечно, это наши крепленые вина, наше богатство, история, когда в 70-х и 90-х годах люди, приезжающие в Азербайджан, спрашивали, а у вас есть «Агдам», «Кюрдямир», «Алабашлы»? Что такое крепленые вина - это виноград с большим количеством сахара и подкрепленный дополнительным количеством спирта. Вино получалось не только сладким, но и по вкусу напоминало портвейн. И люди его с удовольствием пили. Советский Союз напоминал тогда большой кооператив. Если одна республика что-то выпускала, остальные 14, включая страны соцлагеря, об этом знали. Поэтому «Агдам» был известен от Чукотки до Казахстана. Все знали конфеты «Красный Октябрь», пользовались одними и теми же холодильниками и телевизорами и пили «Агдам». Это был своего рода маркетинг для нас. Далее, кроме крепленых вин, были известны коньяки, игристые вина, например, знаменитая «Жемчужина Азербайджана».
- Давайте поговорим о цене и качестве. Всегда ли высокая цена - это признак высокого качества винной продукции? Можно ли недорого купить хорошее вино?
- Есть продукты массового потребления, ценовая шкала которых начинается от 4 манатов и выше, но это не говорит о том, что они сделаны из винного порошка. Вообще винный продукт сублимировать очень сложно. Это все равно, что из вина сделать сухой винный порошок, как сухое молоко, это непросто. Потом еще надо разбавлять водой, спиртом, это будет в три раза дороже, чем вырастить виноград и сделать из него вино. Поэтому однозначно могу сказать, что не нужно бояться низких цен. Да, технологии отличаются, кто-то закупает готовый винный продукт, полтора маната за килограмм, а какая-то компания имеет собственные виноградники, выращивает и заботится о каждой ягоде, выдерживает в специальных дубовых бочках. Есть и такие, кто обжигает так называемые «чипсы» и бросает их в чан с вином, и спустя неделю вам кажется, что это старое благородное вино. Конечно, это неправильно, и каждый уважающий себя винодел на такое не пойдет. Да, вытяжка в дубовых бочках - это дорогое удовольствие, и это тоже влияет на стоимость вина. Чтобы вы понимали, средняя бочка на 225 л стоит где-то 1 тыс. евро. При этом ее можно использовать всего до четырех лет. То есть мы на литр вина сразу закладываем и стоимость бочки. Есть сегмент дешевых вин, но это не значит, что они некачественные, просто это вина для массового покупателя. Более дорогие выпускают лимитированной партией, а учитывая, сколько на него было затрачено, и цена будет высокой. Многие, к примеру, сравнивают какое-нибудь вино, привезенное из Испании, с нашим вином, и удивляются, мол, вот испанское с красивой бутылкой и этикеткой стоит дешевле нашего. Но причем здесь бутылка и этикетка, если после потребления вина вы их выбросите? Главное, что внутри этой бутылки.
- Люди часто жалуются, что после обильных застолий с потреблением изрядного количества спиртного, того же вина, начинаются неприятные проявления со стороны организма: головокружение, головная боль, тошнота. Это случается от потребления исключительно дешевого вина?
- Есть прекрасное слово - мера, и оно помогает оградить себя от любых проявлений. И так во всем. Если вы злоупотребляете едой, то у вас будет тяжесть, дискомфорт, если же есть столько, сколько необходимо для жизнедеятельности, то все будет нормально. Так же и с вином. Бокал красного вина - это очень полезно. Это вообще один из немногих продуктов, полезных для нашей сосудистой системы: избавляет от холестериновых бляшек и способствует хорошему кровотоку. Не случайно из винограда делают кремы - находящийся в винограде ресвератрол дает невероятный омолаживающий эффект. Вспомните, что существуют и лекарства, произведенные из виноградных косточек, всевозможные настойки и мази. Огромное количество полезных свойств имеет именно красный сорт винограда. Нередко можно услышать о том, что вино было неправильным. Допускаю, что могли быть какие-то побочные моменты в его производстве, которые могут повлиять на организм и вызвать отравление. То есть похмелье. Это отравление алкогольным продуктом, который вы выпили слишком много. Пить надо в меру, это аксиома. Когда я сажусь за стол и понимаю, что предстоит долгое застолье, общение, то пью только белое, даже не газированное вино. Потому что газы способствуют быстрому усваиванию алкоголя организмом. Белые вина очень легкие, мягкие, ими хорошо запивается еда, и нет этого стереотипа, что белые вина только с белым мясом, а красные - с красным. С чем удобно, с тем и пейте. Можно выбрать розовое, кстати, это золотая середина между белым и красным вином. Кроме того, что серьезные спиртные напитки очень негативно влияют на организм, у нас еще неправильно сочетают еду с алкоголем. Вы знаете, что красные вина не любят майонез? А у нас на столе традиционно оливье, мимоза, которые в сочетании с красным вином приводят к естественному процессу брожения. У нас в стране очень любят полусладкие вина, а они совершенно не подходят к еде. Вот так смешивают несочетаемое, а потом говорят, что вино было неправильное, некачественное. О том, что пить вино нужно правильно, никто не задумывается. У итальянцев, испанцев, французов нет подобных проблем, потому что они правильно сочетают еду и выпивку. Никто виски и коньяком не запивает кушанья, это противоестественно. Да, мясо будут запивать красным вином, но одним, а не 25 бокалами. Лишь для того, чтобы помочь пищеварению, а не напиться.
- Как правильно выбирать вино? На что нужно обращать внимание? Можно ли по этикетке сделать правильные выводы, о чем могут «рассказать» пробка и форма бутылки?
- Конечно, чтобы не допустить ошибки, нужно ходить в специализированные магазины, где вам правильно преподнесут информацию. Но самый главный помощник в выборе вина - это бутылочная этикетка, это паспорт, в котором представлена максимально подробная информация. Производитель пишет про содержание алкоголя, в каком году собран урожай, из какого сорта винограда произведено вино, выдерживал он его в дубовой бочке или нет. Там даже могут указать, при какой комнатной температуре это происходило, и посоветовать, как его подавать и с чем. Да, эта информация написана очень мелким шрифтом, но не нужно лениться. Почему эта информация так важна? Потому что каждый производитель делает вино по-своему, на вкус вина влияют очень много факторов, но самый главный - это земля.  У всех производителей одинаковое оборудование, виноделы прошли одну и ту же школу, но у каждого есть секрет - это земля, которую никак нельзя повторить. Она придает неповторимый вкус и аромат винограду.
Если вы покупаете вино в супермаркете, то внимательно осмотрите бутылку. Проверьте вино на свет, если речь о белом, нет ли там осадка, каких-то помутнений. Если они есть, то вино категорически брать нельзя. Также важно, насколько бутылка плотно закрыта пробкой. Если она немного приподнята, значит, в бутылке идет процесс брожения либо вино неправильно хранили, может быть, что и уровень напитка внутри ниже положенного, значит, тоже есть нарушение. Чтоб вы знали, между капсулой и верхним уровнем вина расстояние должно составлять два пальца. В конце концов, есть бар-код, который расскажет вам о продукте абсолютно все, включая отзывы потребителей.