Çərşənbə axşamı, 05:15
Azərbaycan Premyer Liqasında 2022/2023 mövsümü başa çatıb. Bir neçə tur öncə çempionluğu rəsmiləşdirən “Qarabağ” 91 xalla qızıl medalların sahibi olub. Bununla da, “Qarabağ” tarixinin 18-ci titulunu qazanıb. Həmçinin, bu mükafat Ağdam klubunun tarixində 10-cu çempionluğudur. Beləliklə, “Qarabağ”ın loqosunda ulduzların sayı ikiyə çatıb.
Mövsümün gümüş mükafatçısı isə 81 xalla “Sabah” olub. Bu, 2017-ci ildə yaradılan klubun qazandığı ilk medaldır. 68 xal toplayan “Neftçi” bürünc medallara layiq görülüb.
Azərbaycan Premyer Liqasında 2022/23 mövsümünün bombardiri “Qarabağ”ın futbolçusu Ramil Şeydayev olub. 27 yaşlı hücumçu mövsümdə 22 qol vurub. O, ilk dəfə Premyer Liqanın bombardiri mükafatını qazanıb. “Qarabağ”ın tarixində 8-ci dəfə futbolçusu Azərbaycan çempionatlarının ən məhsuldar oyunçusu seçilib.
Azərbaycan çempionatının favoriti olan “Qarabağ”ın bütün rəqiblərdən güclü olması faktdır. Ağdam klubu illərlə qazanılan təcrübə sayəsində premyer liqanın əsas iddialı klubu sayılır. Uğurun əsas sirri stabil oyun quruculuğu, intizam və daim məşqlərdə səylə çalışmaqdır. Klubun tərkibi vaxtaşırı rotasiya edilsə də, “Qarabağ” inamla lider statusunu qoruyub saxlayır. Təəssüf ki, hələ ki, çempionatda xüsusi intriqa yoxdur, çünki ağdamlılara layiqli müqavimət göstərib, onlarla rəqabət aparacaq komandalar yoxdur.
“Sabah”ın uğurları, “Neftçi”nin uğursuzluqları
Çempionatın gümüş mükafatçısı “Sabah” barədə ancaq müsbət fikirlər söyləmək olar. Ölkəmizə gələndən sonra yeni standartlara cavab verən komanda formalaşdıran Murad Musayevin “Sabah”ın uğurlarında böyük payı var. Məşqçi çempionatın ən maraqlı oyunlarını nümayiş etdirən heyət yaratmağı bacarıb. Məhz “Sabah” “Qarabağ”a ciddi rəqib olduğunu göstərə bilib. Nəticə komanda tarixində ilk dəfə gümüş medal qazanıb və ölkəmizi Avropa Konfrans Liqasında təmsil etmək hüququ əldə edib.
Bürünc medalçı “Neftçi” bu il titulsuz qalıb. Ölkənin ən köklü klubunun azarkeşləri hər il onlardan çempionluq gözləyir. Amma ağ-qaralar onlara bəslənən ümidləri doğrultmur. Oyun planında olan problemlər mövsüm ərzində həll olunmyıb, nəticədə, “Neftçi” çempionatı üçüncü yerdə başa vurub. Ölkə kubokunun finalında isə “Qəbələ”yə uduzaraq titul qazana bilməyib. Sözsüz ki, bürünc medal “Neftçi” üçün uğurlu nəticə sayılmır.
Görünür, paytaxt klubunun zəif çıxışının əsas səbəbi baş məşqçi Laurentsiu Regekampfın futbolçularla anlaşa bilməməsi, ölkə futbolunu düzgün təhlil etməməsi olub. Hətta zəif rəqiblərlə matçda belə Regekampf “Neftçi”ni düzgün hazırlaya bilməyib.
Azərbaycan çempionatını dördüncü pillədə başa vuran “Qəbələ”dən xüsusi olaraq danışmaq lazımdır. Ötən yay büdcəsi azaldılan, AFFA-dan maddi yardım alaraq ayaqda qalan bölgə təmsilçisi ilin sürprizi olub. “Qəbələ” əksər favorit komandalara ciddi müqavimət göstərib. Zəif heyətlə sonadək mübarizə aparan Elmar Baxşiyevin komandası Azərbaycan Kubokunun finalında “Neftçi”yə qalib gəlib. Mövsümü titulla başa vuran “Qəbələ” UEFA Konfrans Liqasına vəsiqə qazanıb. Klubun uğurunda rəhbərliyin məşqçiyə dəstəyi və baş məşqçi Elmar Baxşiyevin bilik, bacarığının böyük rolu olduğunu qeyd etməliyik. Ən çətin anlarında futbolçulara dəstək olan məşqçilər korpusu bütün mövsüm boyu komandanı hazırlamaq üçün düzgün plan qurub.
Qanunauyğun nəticə
“Qarabağ”ın prezidenti Tahir Gözəl  komandasının çempionluğunu qanunauyğun nəticə adlandırıb: “10-cu çempionluq Azərbaycanda bir ilkdir. Bu, bizi çox sevindirir. Bir klubun ardıcıl 1-2 il çempion olması ayrı bir uğurdur, amma 10 dəfə çempion olması onu göstərir ki, bu klubda dərin qələbə əzmi, birlik var. Bu hal bizi çox sevindirir. “Qarabağ”ın loqosunda bir ulduz var. Çünki UEFA-da hər beş ildən bir 1 ulduz verir. Artıq bizim loqomuz dəyişəcək və orada 2 ulduz olacaq. Bu, böyük bir nailiyyətdir. Bu gün biz zəfərimizi tam başqa ruhda qeyd edirik. Çünki qələbəni azad Azərbaycanda qeyd edirik”.
“Qarabağ”ın baş məşqçisi Qurban Qurbanov çempionluq titulunu qoruduqlarına görə özünü xoşbəxt hiss etdiyini bildirib: “Bu adı qoruyub saxlamaq çox xoşdur. Hər il çempionatda birinci olmağı məqsəd qoyuruq. Bu il də çempionluq adını qoruyub saxlamaq bizim üçün xoş oldu. Futbolçularımız çox yaxşı performans göstərdilər. Düşünürəm ki, çempionluq adına layiq idilər”.
Azərbaycan Kubokunun qalibi “Qəbələ”nin baş məşqçisi Elmar Baxşıyev mövsümün nəticəsindən razı qaldığını söyləyib: “Daha çox komandama görə sevinirəm. Mövsüm ərzində çox çətin və əziyyətli günlər keçirdik. Futbolçulara təşəkkür edirəm. Komandam tarix yazdı. Daha da yaxşı “Qəbələ” görmək istəyirəm. Futbolçular əllərindən gələnin ən yaxşısını etməyə çalışdılar. Düşünürəm ki, layiqli qələbə qazandıq. Mövsümü titulla başa vurmaq böyük nəticədir”.
Beləliklə, Azərbaycanda futbol mövsümü başa çatıb. Azərbaycan çempionu “Qarabağ” Çempionlar Liqasında, “Sabah”, “Neftçi” və “Qəbələ” UEFA Konfrans Liqasında ölkəmizi təmsil etmək hüququ qazanıb. Avrokuboklarda oyunlar iyulda başlayacaq.

Футбольный клуб «Карабах» стал чемпионом в десятый раз
Сезон-2022/2023 азербайджанской Премьер-лиги завершился. «Карабах», фактически оформивший свое лидерство за несколько туров до этого, стал обладателем золотых медалей с 91 очком. Прославленный клуб завоевал свой 18-й титул в истории и в 10-й раз стал победителем чемпионата страны. Таким образом, количество звезд на логотипе «Карабаха» увеличилось до двух.
Серебряным призером сезона назван клуб «Сабах» с 81 очком. Он был создан в 2017 году, и это его первая медаль за все время. У «Нефтчи» - «бронза» (68 очков).
Лучшим бомбардиром сезона-2022/2023 объявлен Рамиль Шейдаев из «Карабаха». 27-летний нападающий забил 22 мяча. Он впервые стал номинантом на звание «Лучший бомбардир Премьер-лиги».  А в истории клуба «Карабах» - это уже 8-й раз, когда его футболист признается самым результативным игроком чемпионата Азербайджана. Фаворит чемпионата страны «Карабах» был сильнее соперников - и это факт. Эксперты каждый год считают агдамский клуб основным претендентом на первое место, что обусловлено его многолетним опытом. При этом главный секрет успеха команды - в правильном выборе  тактики, дисциплине и постоянных тренировках. Хотя состав клуба периодически подвергается ротации, «Карабах» уверенно сохраняет статус лидера. К сожалению, пока особой интриги в чемпионате не наблюдается, поскольку нет команд, которые могли бы оказать достойное сопротивление агдамцам, составить конкуренцию.
Успехи «Сабаха» и неудачи «Нефтчи»
О серебряном призере - клубе «Сабах» тоже можно сказать много хорошего. Его главный тренер Мурад Мусаев, переехавший из России, внес большой вклад в успехи «Сабаха», сформировав команду, отвечающую предъявляемым требованиям и стандартам. Наставнику удалось собрать состав, который продемонстрировал интересную игру на чемпионате. Именно «Сабах» сумел показать «Карабаху», что является серьезным соперником. В результате команда впервые в своей истории завоевала серебряные медали и получила право представлять страну в европейской Лиге конференций.
Бронзовый призер «Нефтчи» в этом году вновь остался «за бортом», хотя болельщики самого авторитетного клуба страны каждый год ожидают от него только чемпионства. Но клуб «с усердием» не желает оправдывать возлагаемых на него надежд. Тактические проблемы с планом на игру так и не были решены в течение сезона. Результат - третье место в чемпионате. В финале Кубка страны он также не смог осилить чемпионский титул, проиграв «Габале». Бронзовая медаль, безусловно, не может считаться успехом для такого клуба, как «Нефтчи». Основная причина слабого выступления кроется, видимо, в неспособности главного тренера Лауренциу Регекампфа разобраться с футболистами, всесторонне проанализировать ситуацию. Даже в матчах со слабыми соперниками Регекампф не смог оптимально подготовить состав «Нефтчи».
Необходимо отметить клуб «Габала», который завершил чемпионат Азербайджана на четвертой строчке. Несмотря на сокращение прошлым летом бюджета и получение финансовой помощи от Ассоциации футбольных федераций Азербайджана, «Габала» стала сюрпризом года. Команда сумела оказать серьезное сопротивление большинству фаворитов чемпионата. Имея слабый состав, дружина, руководимая  Эльмаром Бахшиевым, боролась до конца. Завершив сезон на победной ноте, «Габала» квалифицировалась в Лиге конференций УЕФА. Следует отметить, что огромную роль в успехе клуба сыграли всесторонняя поддержка главного тренера руководством клуба, а также профессионализм самого Эльмара Бахшиева. Тренерский штаб, который поддерживал футболистов в самые трудные времена, составил верный план подготовки команды на протяжении всего сезона.
Закономерный результат
Президент «Карабаха» Таир Гезель назвал достижение своей команды закономерным результатом: «Десятое чемпионство - новшество для Азербайджана. Это нас очень радует. Если клуб 1-2 раза подряд становится чемпионом - это одно. Но если он в десятый раз подряд становится чемпионом, это говорит о том, что в клубе есть воля к победе и единство. И это обстоятельство нас очень радует. На логотипе «Карабаха» уже есть звезда. Каждые пять лет УЕФА дает клубам по одной звезде. Теперь наш логотип изменится, и там будут две звезды. Это большое достижение. Сегодня мы празднуем нашу победу в совершенно другом расположении духа. Потому что мы празднуем Победу в освобожденном Азербайджане».
Главный тренер «Карабаха» Гурбан Гурбанов сказал, что рад тому, что клуб вновь сумел защитить свой титул: «Мы стремимся быть первыми каждый год. Нам было приятно сохранить лидерство и в этом сезоне. Футболисты показали очень хорошие результаты. Думаю, они заслужили чемпионский титул».
Главный тренер обладателя Кубка Азербайджана «Габалы» Эльмар Бахшиев также выразил удовлетворение итогом сезона: «Я радуюсь за свою команду. В течение сезона мы прожили много сложных и трудных дней. Спасибо футболистам. Моя команда вошла в историю. Я хочу видеть еще более успешную «Габалу». Футболисты старались сделать все возможное. Считаю, что мы одержали достойную победу. Завершение сезона титулом - отличный результат».
Футбольный сезон в Азербайджане закончился. «Карабах» получил право представлять страну в Лиге чемпионов, а «Сабах», «Нефтчи» и «Габала» - в Лиге конференций УЕФА. Игры в еврокубках начнутся уже в июле.