GÜLƏŞÇİLƏRİN ALBANİYA ZƏFƏRİ
Azərbaycanın ən çox sevilən idman növlərindən biri güləş üzrə yeniyetmələrdən ibarət yığma komanda növbəti dəfə Avropa çempionatında layiqli çıxışı ilə yadda qalıb. Albaniyanın paytaxtı Tiranada təşkil edilən güləş üzrə yeniyetmələrin Avropa çempionatında 14 medalla əvvəlki uğurların təsadüfi olmadığını göstərib.
Layiqli nəticə
Yunan-Roma güləşi üzrə millimiz qitə çempionatında 1 qızıl, 5 bürünc medal qazanıb və 118 xalla komanda hesabında 2-ci yeri tutub. Turan Daşdəmirov (45 kq) qızıl, Elnar Ziyadov (48 kq), Əli Seyidəlili (51 kq), Ayxan Cavadov (55 kq), Elmin Əliyev (80 kq) və Mahir Qurbanlı (110 kq) bürünc medala layiq görülüb. Qız güləşçilərdən yalnız Ruzanna Məmmədova (57 kq) gümüş medal əldə edib.
Beləliklə, klassiklərin əldə etdiyi nəticə yaxşı qiymətləndirilə bilər. Əksər çəkilərdə layiqli müqavimət göstərən idmançılarımız həm də əzmkar mübarizə sərgiləyiblər. 45 kq-da çıxış edən Turan Daşdəmirovun çıxışı barədə xüsusi olaraq danışmaq lazımdır. Bütün görüşlərini yüksək səviyyədə keçirən güləşçi yaxşı texnika və çeviklik sərgiləyib. Ayxan Cavadov və Elmin Əliyevin bürünc medalları da müsbət nəticədir. Hər iki güləşçi stabil mübarizə göstərməyə çalışıblar.
Sərbəst güləş üzrə yığmamız da Avropa çempionatında yüksək nəticə əldə edib. Milli 155 xalla komanda hesabında 2-ci, medalların əyarına görə isə 1-ci yeri tutub. Millimiz AÇ-də 4 qızıl və 3 bürünc medalla məşqçilərin ümidini doğruldub. Cəfər Cəfərov (45 kq), Hacı Kərimov (55 kq), Camal Abbasov (60 kq) və Yusif Dursunov (110 kq) Avropa çempionu olub. Ceyhun Əlizadə (51 kq), Mirzəağa Axundov (65 kq) və İsmayıl Rəhimli (71 kq) isə üçüncü yerlə kifayətlənib. Bir komandada 4 idmançının qızıl medal qazanması gərgin məşqlərin və düzgün seleksiyanın bəhrəsidir.
Şəhidlərə həsr olunan uğur
Yeniyetmələrin Avropa çempionatında parlaq nəticə qazanmasına baxmayaraq, bu idmançıların gənclərdə də uğurlu çıxışı üçün məşqçilərin üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Sirr deyil ki, yeniyetmələrdə əldə olunan uğurlardan sonra əksər idmançılar rejimi pozur və məşqlərə ciddi yanaşmırlar. Bunun nəticəsində onların əksəriyyəti gənc yaşında karyerasını başa vurur. Buna görə də məşqçi heyəti qızıl medal qazanan güləşçilərin gənclərdən ibarət komandaya keçidini nəzarətdə saxlamalıdır.
Ölkəmizin sərbəst güləş millisinin böyük məşqçisi Əsgərxan Novruzov qitə çempionatındakı uğurdan sonra həm məşqçi heyətinin, həm də güləşçilərin məsuliyyətinin artacağını deyib: “Avropa çempionatındakı uğurumuzu Mübariz İbrahimov başda olmaqla, bütün şəhidlərimizə həsr edirik. Məhz Mübariz İbrahimovun şəhid olduğu günün ildönümündə çempionlarımız Hacı Kərimov və Yusif Dursunov erməni güləşçilərlə görüşdülər. Əldə olunan nəticə həm məşqçi, həm də idmançıların məsuliyyətini artırır. Biz bundan sonra məşqlərə daha ciddi yanaşmalıyıq.
Ötən il Avropa çempionatından 6 qızıl medalla qayıtmışdıq və komanda hesabında çempion olmuşduq. Hər dəfə bu uğura nail olmaq da mümkün deyil. Üstəlik, bu dəfə Rusiya və Belarus idmançıları yarışa qoşulmuşdular. Yenə də uşaqlar öz güclərini göstərərək, 7 medal qazandılar. Komanda hesabında ikinci yeri tutsaq da, 10 qızıl medaldan 4-nü Azərbaycan idmançıları əldə etdilər”.
Hədəf birinci yerdir
Ə.Novruzov növbəti hədəflərinin Türkiyədə keçiriləcək Dünya çempionatında birinci yeri tutmaq olduğunu əlavə edib: “Bundan sonra Dünya çempionatına hazırlaşacağıq. Yəqin ki, heyətdə dəyişiklik olacaq. Çünki bəzi çəkilərdə zəif güləşənlər oldu. Düzdür, onların hər biri Azərbaycan çempionudur. Yenə də sınaqdan keçirəcəyik. Dünya çempionatında azı bu nəticəni təkrarlamağa və komanda hesabında birinci yeri tutmağa çalışacağıq. İndiyə qədər qitə birinciliyində 3-4 dəfə çempion olsaq da, mundialda bunu reallaşdıra bilməmişik. Uşaqların gücü onu göstərdi ki, komanda bu il İstanbulda dünya çempionu olacaq”.
Albaniyanın paytaxtı Tiranada keçirilən U-17 Avropa çempionatında qızıl medal qazanan Hacı Kərimov (55 kq) uğurunu dünya çempionatında təkrarlamaq arzusunda olduğunu bildirib: “Avropa çempionatında müvafiq olaraq Türkiyə, Rusiya və Fransa idmançılarına qalib gələrək finala yüksəldim. Həlledici görüşdə isə erməni güləşçini məğlub edərək çempion oldum. Qələbəmi şəhidlərimizə həsr edirəm”.
60 kq çəki dərəcəsində ikinci dəfə Avropanın ən yaxşısı olan Camal Abbasov da İstanbulda təşkil olunacaq Dünya çempionatı barədə düşündüyünü söyləyib: “Ötən il Rumıniyanın paytaxtı Buxarestdə Avropa çempionu olmuşdum. Albaniyadakı yarışda da bunu təkrarladım. Bu il yaxşı hazırlıq keçmişik. Dünya çempionatında da öz sözümü demək istəyirəm”.
Gərgin təqvimlə əlaqədar güləş komandaları istirahət etməyəcək. Artıq idmançılar Türkiyədə keçiriləcək Dünya çempionatına hazırlaşır. Mötəbər yarış ərəfəsində heyətdə bir neçə çəkidə dəyişiklik olacağı istisna edilmir.

АЛБАНСКИЙ УСПЕХ БОРЦОВ
Юношеская сборная по борьбе, одному из самых любимых видов спорта в Азербайджане, в очередной раз запомнилась достойным выступлением на чемпионате континента. 14 медалей юниорского чемпионата Европы в столице Албании показали, что предыдущие успехи молодых борцов не были случайными.
Достойный результат
На континентальном турнире по греко-римской борьбе сборная, завоевав 1 золотую и 5 бронзовых медалей, заняла второе место в командном зачете со 118 очками. «Золота» удостоился Туран Дашдамиров (45 кг), а «бронза» у Эльнара Зиядова (48 кг), Али Сеидалили (51 кг), Айхана Джавадова (55 кг), Эльмина Алиева (80 кг) и Махира Гурбанлы (110 кг). Среди женских борцов успех сопутствовал лишь Рузанне Мамедовой (57 кг, «серебро»).
Таким образом, достигнутый «классиками» результат можно оценить на «хорошо». Азербайджанские спортсмены, выступавшие на равных в большинстве весовых категорий, продемонстрировали характер. Отдельно следует отметить Турана Дашдамирова, который во всех поединках показал хорошую технику и скорость. Бронзовые медали Айхана Джавадова и Эльмина Алиева также можно считать достижением - оба борца бои проводили стабильно.
Сборная Азербайджана по вольной борьбе тоже показала высокий результат на европейском первенстве - второе место в командном зачете со 155 очками и первое по количеству медалей. Так, вольники оправдали ожидания тренеров 4 золотыми и 3 бронзовыми медалями. Чемпионами Европы стали Джафар Джафаров (45 кг), Гаджи Керимов (55 кг), Джамал Аббасов (60 кг) и Юсиф Дурсунов (110 кг). Джейхун Ализаде (51 кг), Мирзаага Ахундов (65 кг) и Исмаил Рагимли (71 кг) довольствовались третьим местом. Четыре золотые медали в одной сборной - это, естественно, плод напряженных тренировок и правильной селекции.
Успех, посвященный шехидам
После блестящего достижения на юниорском чемпионате Европы на тренеров ложится, возможно, еще большая ответственность за выступления этих спортсменов в дальнейшем. Не секрет, что после успехов в подростковом возрасте многие спортсмены нарушают режим и уже не воспринимают тренировки всерьез. Как итог - ряд перспективных ребят заканчивают свою спортивную карьеру, к сожалению, очень рано. Поэтому тренерский штаб должен держать под особым контролем переход юных борцов в молодежную команду.
Старший тренер сборной страны по вольной борьбе Аскерхан Новрузов сказал, что после чемпионата континента ответственность и тренерского состава, и борцов возрастает: «Мы посвящаем свой успех на чемпионате Европы всем нашим шехидам во главе с Мубаризом Ибрагимовым. Именно в день годовщины гибели Мубариза Ибрагимова наши чемпионы Гаджи Керимов и Юсиф Дурсунов провели схватки с армянскими борцами. Но на достигнутом нельзя успокаиваться. Мы должны еще больше тренироваться, чтобы быть готовыми к будущим соревнованиям.
В прошлом году мы вернулись с первенства Европы с шестью золотыми медалями и стали чемпионами в командном зачете. Каждый раз повторять такое невозможно. В этот раз в соревнованиях участвовали также российские и белорусские спортсмены. Но наши ребята показали свой чемпионский характер и завоевали семь медалей. Хотя в командном зачете мы заняли второе место, 4 из 10 золотых медалей достались азербайджанским спортсменам».
Первое место как цель
А.Новрузов добавил, что следующая цель - первое место на чемпионате мира в Турции: «После этого мы будем готовиться к чемпионату мира. Вероятно, произойдут изменения в составе. Потому что в некоторых весовых категориях были слабые борцы. И это несмотря на то, что каждый из них является чемпионом Азербайджана. Опять же, испытаем. На чемпионате мира постараемся хотя бы повторить результат и занять первое место в командном зачете. Хотя мы уже 3-4 раза становились чемпионами континентального первенства, на мундиале нам не удалось того же добиться. Хорошая спортивная форма, в которой находятся наши ребята, позволяет надеяться, что в этом году сборная может стать чемпионом мира в Стамбуле».
Завоевавший золотую медаль на первенстве Европы в Тиране среди юношей до 17 лет Гаджи Керимов (55 кг) намерен повторить свой успех и на чемпионате мира: «На чемпионате Европы я вышел в финал, победив спортсменов из Турции, России и Франции соответственно. А в решающем поединке одолел армянского борца. Я посвящаю свою победу нашим шехидам».
Джамал Аббасов, который во второй раз стал лучшим в Европе в весовой категории 60 кг, также сказал, что имеет серьезные планы на стамбульский чемпионат мира: «В прошлом году я был чемпионом Европы в Бухаресте. Я повторил это на соревнованиях в Албании. В этом году мы хорошо подготовились. Хочу сказать свое слово и на чемпионате мира».
Команды борцов не будут отдыхать из-за напряженного календаря. Спортсмены уже приступили к подготовке к чемпионату мира в Турции. Не исключено, что накануне престижных соревнований в составах могут произойти некоторые изменения.