OPEC ölkələri neft-qaz sektoruna investisiyaların azalmasından şikayətlənib və iqlim gündəminin daha ədalətli olmasını təklif ediblər
OPEC-in Baş katibi Haysam Əl-Qaysın iyunda Bakıya səfərindən sonra Azərbaycanın təşkilatla əməkdaşlığı gözlənilməz istiqamətdə davam etməyə başlayıb. Belə ki, xarici mətbuatda heç kəsin gözləmədiyi vaxt belə bir xəbər yayılmışdı ki, iyulun 5-6-da Avstriyanın paytaxtı Vyanada keçirilən OPEC-in VIII beynəlxalq seminarı çərçivəsində Azərbaycana neft hasil edən ölkələrin təşkilatına üzv olmaq təklif olunub. KİV-lər vasitəsilə bu məsələ dərhal ictimailəşdi. Lakin Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov ölkənin hazırda bu məsələni nəzərdən keçirmədiyini bildirib.
OPEC-in Baş katibi isə rəsmi dəvətin olmadığını qeyd edib: “Lakin təşkilat genişlənməyə qarşı deyil, əksinə hazırda bunun üzərində işləyir”.
Bu arada, neft hasil edən ölkələrin nümayəndələrinin görüşlərdə müzakirə etdiyi mövzulara nəzər salsaq, bu təşkilata yeni üzv qəbul etməkdən daha aktual məsələlərin olduğunu söyləyə bilərik. Buraya bu sahənin hansı istiqamətdə hərəkət etməsi ilə bağlı məsələ və neft qiymətlərini sabitləşdirmək üçün addımlar atılması daxildir. Bununla bağlı, “OPEC+”a daxil olan ölkələrin nümayəndələri Vyanada keçirilən seminar zamanı digər dövlətləri “qara qızıl” hasilatının azaldılması ilə bağlı razılaşmaya qoşulmağa çağırıblar.
Komfort zonası
OPEC-in seminarı beynəlxalq enerji təqviminin əsas tədbirlərindən biridir və qlobal enerji sənayesinin gələcəyini dəyişməyə, onun dayanıqlılığı ilə bağlı ədalətli keçidin təmin edilməsinə və iqlim dəyişikliyinin təsirlərinin aradan qaldırılmasına yönəlib. Builki tədbir dünyada güclənən geosiyasi hadisələr, qlobal iqtisadi qeyri-müəyyənlik və enerjiyə artan tələbat fonunda baş tutub.
Xatırladaq ki, OPEC seminarları 1969-cu ildən keçirilir. Budəfəki beynəlxalq tədbirə OPEC-ə üzv ölkələrin nazirləri, digər neft istehsalçılarının nümayəndələri, beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri və dünyanın ən böyük enerji şirkətlərinin top menecerləri “Dayanıqlı və inklüziv enerji keçidinə doğru” adlı “beyin fırtınası”nda iştirak etmək üçün gəlmişdilər.
İclas iştirakçıları enerji keçidi, enerji təhlükəsizliyi, iqlim dəyişikliyi siyasəti, investisiyalar, texnologiya və innovasiyalar daxil olmaqla, neft və enerji sənayesinin üzləşdiyi əsas məsələlər və problemləri müzakirə ediblər.
Haysam Əl-Qays çıxışında yenidən neft-qaz sektoruna investisiyaların azalmasına diqqət çəkib. Onun fikrincə, bu, enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı ilə əlaqədar yanlış təsəvvürlə bağlıdır: “Biz enerji resurslarının hasilatının azaldılması üçün deyil, emissiyaları azaltmaq üçün əlimizdən gələni etməliyik. Hasilatın, neft-qaz sektoruna investisiyaların azaldılması ilə bağlı yanlış fikir var. Biz bu fikirlə razılaşmırıq. İnanırıq ki, gələcəkdə bütün enerji mənbələrinə, o cümlədən bərpa olunan mənbələrə ehtiyac olacaq. Tələbatı təkbaşına ödəyə biləcək vahid enerji mənbəyi yoxdur”.
OPEC-in Baş katibinin fikrincə, enerji keçidi nizamlı, əhatəli və hər kəsin təhlükəsizlik ehtiyaclarına cavab verməlidir: “İqlim danışıqlarında iştirak edən tərəflərin bir anlıq fasilə verməsi və daha geniş mənzərəyə nəzər yetirməsi vacibdir”.
O, həmçinin gələcək qlobal ehtiyacları ödəmək üçün neft hasilatına investisiyaların artırılmasına və daha balanslı, ədalətli iqlim gündəminə dair çağırışlarını təkrarlayıb.
Səudiyyə Ərəbistanının energetika naziri şahzadə Əbdüləziz bin Salman neft bazarı iştirakçılarına “komfort zonası”ndan çıxmamağı tövsiyə edərək, “OPEC+”un enerji sahəsində problem və çağırışlarla məşğul olmağa davam edəcəyinə, təşkilatın fəaliyyətinin daha səmərəli və şəffaf olacağına əmin edib: “OPEC+”un daha səmərəli və açıq olacağı ilə bağlı nikbinəm. Düşünürəm ki, insanlar “komfort zonası”nda olmalıdırlar, işimizə çox diqqət yetirdiyimiz üçün bu bazar tərk edilməyəcək”.
Azərbaycanın energetika naziri də neft-qaz sektoruna sərmayə qoyuluşu məsələsinə toxunaraq qeyd edib ki, neftin qiymətinin pik nöqtəsində bu sektora investisiyalar ildə 900 milyard ABŞ dolları, 2021-ci ildə isə cəmi 300 milyard ABŞ dolları olub: “OPEC+” ölkələri təşkilatın və neft sənayesinin gələcəyi haqda düşünməlidir. Neft sektoruna sərmayə qoyuluşunun azalması da nəzərə alınmalıdır. Bu istiqamətdə daha çox müzakirələr aparmalıyıq”.
BƏƏ-nin energetika naziri Süheyl Əl-Məzrui əlavə edib ki, karbohidrogenlərə tələbat artır və haqqında danışılan tələbat platosu hələ də uzaqdadır - defisit artır və investisiya kifayət qədər deyil. O, “qara qızıl” bazarının hamı üçün faydalı olması üçün digər ölkələri “OPEC+”a qoşulmağa dəvət edib.
Onun sözlərinə görə, indi neftlə bağlı “ehtiyatlı nikbinlik” var: “Karbohidrogenlərə tələbat artır, lakin bu sektora kifayət qədər investisiya qoyulmur”.
Nazir əmin edib ki, “OPEC+” tərəfindən hasilatın azaldılması istiqamətində görülən tədbirlər tezliklə bazarda hiss olunacaq: “Bəzən nəticələr nəzərə çarpana qədər bir az gözləmək lazımdır”.
O, atılan addımların düzgün olduğuna əminliyini ifadə etdi.
Seminarın yekunlarına dair sensasiya yaradan qərarlar qəbul olunmayıb. OPEC ölkələrinin energetika və neft nazirləri neft bazarında tarazlığın qorunmasına dair təşkilata daxil olmayan ölkələrdən olan həmkarları ilə məsləhətləşmələri davam etdirmək barədə bir daha razılaşıblar. Prinsipcə, yeni həll yolları gözləməyə dəyməzdi. Bəyanatlara əsaslanaraq söyləyə bilərik ki, yaxın gələcəkdə bütün diqqət “OPEC+” nazirlərinin sonuncu görüşündə neft hasilatının məcburi və könüllü şəkildə azaldılması ilə bağlı verilən vədlərin həyata keçirilməsinə yönələcək.
Yeri gəlmişkən, beynəlxalq seminardan iki gün əvvəl Səudiyyə Ərəbistanı iyul ayı üçün gündəlik 1 milyon barel həcmində neft hasilatının könüllü azaldılmasını avqust ayı üçün də uzatmaq niyyətində olduğunu açıqlamışdı. Beləliklə, avqustda Səudiyyə Ərəbistanının neft hasilatı gündəlik təxminən 9 milyon səviyyəsində qalacaq.
Qeyd edildiyi kimi, bu əlavə könüllü ixtisar neft bazarlarını sabit və balanslı saxlamaq üçün “OPEC+”un ehtiyat tədbirlərini gücləndirmək məqsədi daşıyır.
OPEC axtarışdadır?
Azərbaycanın OPEC-ə dəvət olunması ilə bağlı xəbəri təşkilatın baş katibinin sözlərinin yanlış şərhi ilə izah etmək olar. Azərbaycan tərəfinin sonrakı reaksiyası isə bu məsələyə nöqtə qoyub. Nazir P.Şahbazov bildirib ki, hazırda Azərbaycan OPEC-ə yeni iştirakçı kimi daxil olmaq məsələsini nəzərdən keçirmir: “Bu cür məsələlər bəzən qaldırılır, lakin hazırda biz bu məsələni nəzərdən keçirmirik”.
Bu o deməkdir ki, Azərbaycan “OPEC+” formatı çərçivəsində artıq üzərinə götürdüyü öhdəliklərdən daha artığını götürmək istəmir. OPEC ilə mövcud əməkdaşlıq mexanizmi Bakı üçün çox rahatdır və ölkənin milli maraqlarını nəzərə almaqla və iqtisadiyyatına ciddi ziyan vurmadan neft hasilatının azaldılması məsələsində qərarlar qəbul etməyə imkan verir.
H.Əl-Qays Azərbaycanın OPEC-ə öz adından dəvət edilməsi ilə bağlı xəbərləri təkzib edib. Lakin o qeyd edib ki, təşkilatın qapısı hər kəs üçün açıqdır və onun genişlənməsinə şad olardı: “Mən Malayziya, Meksika, Bruney, Azərbaycanda olmuşam. Amma onları OPEC-ə üzv olmağa dəvət etmişəm. “OPEC+” formal təşkilat deyil, əməkdaşlıq ittifaqıdır. Odur ki, “OPEC+” üzvləri formal olaraq OPEC-ə daxil deyil üzvü deyil: Rusiya, Azərbaycan, Qazaxıstan. Amma onlar 7 ildir, yəni 2016-cı ildən bəri bizimlədir. Elə görünür ki, sanki onlar artıq OPEC-in üzvüdürlər”.
OPEC-in 2023-cü il üzrə konfransının prezidenti, Ekvatorial Qvineyanın dağ-mədən və karbohidrogenlər naziri Antonio Ondo da hesab edir ki, təşkilatın üzvlərinin sayının artırılması bazara şəffaflıq və təxminedilə bilənlik əlavə edəcək.
Qeyd edək ki, hazırda OPEC-in üzvləri əsasən Yaxın Şərq, Şimali və Qərbi Afrika, o cümlədən Cənubi Amerikadan olan 13 ölkədir. Son 5 il ərzində Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatına yeni üzvlər qəbul edilməyib. Lakin təşkilatın tarixində belə hadisələr də olub: onun sıralarını kvotanın bölüşdürülməsi məsələsində fikir ayrılığına görə və ya hər hansı başqa səbəbə görə ölkələr tərk edib, daha sonra geri qayıdıb və yenidən çıxıblar. Məsələn, İndoneziya təşkilatın qaydalarına əməl edə bilmədiyi üçün OPEC-ə üzvlüyünü dayandırıb: ölkə hasilatın azalması səbəbindən neft ixracatçısından idxalçıya çevrilmişdi.
Təşkilatı sonuncu dəfə (2019-2020) Ekvador və Qətər tərk edib. Ekvador illik 2 milyon ABŞ dolları məbləğində rüsumun ödənilməsi, həmçinin neft hasilatı üçün kvotaların bölüşdürülməsi ilə bağlı fikir ayrılıqlarına görə, Qətər isə təbii qaz hasilatının artırılması və mayeləşdirilmiş qazın istehsalına diqqət yetirmək istəyinə görə təşkilatdan çıxıb. Hər iki halda bu, OPEC üçün kiçik itki idi, çünki bu ölkələrin ehtiyatlarını nəzərə alsaq, onların təşkilatda aparıcı oyunçular olmadığını söyləyə bilərik. OPEC-in üzvü olaraq qalan Nigeriya isə kvotalara çata bilməsə belə, dəfələrlə bu barədə şikayət edib.
OPEC-in Baş katibi etiraf edib ki, bəzi ölkələr təşkilata üzv olmaqla bağlı qərar verən zaman ABŞ hökumətinə OPEC üzvlərinə qarşı antiinhisar iddiaları qaldırmağa imkan verən NOPEC (“No Oil Producing and Exporting Cartels Act”) qanun layihəsi çərçivəsində sanksiyalara düşməkdən çəkinirlər.
Bu məqamda xatırladaq ki, Vyanada keçirilən görüş ərəfəsində “The Wall Street Journal” OPEC-in adı açıqlanmayan nümayəndələrinə istinadən xəbər verib ki, son aylarda Səudiyyə Ərəbistanının energetika naziri və OPEC-in Baş katibi Qayanaya alyansa qoşulmağı təklif edib.
Yeri gəlmişkən, OPEC analitikləri hesabatlarında Qayananı qeyri-OPEC ölkələri arasında qlobal neft hasilatının artımının aparıcı amillərindən biri adlandırırlar. Alyansın hesablamalarına görə, 2023-cü ilin sonuna bu ölkədə, orta hesabla, gündəlik neft hasilatı təxminən 400 min barel təşkil edə bilər, amma 2 il əvvəl bu rəqəm təxminən 100 min barel idi. Lakin Cənubi Amerika ölkəsinin rəhbərliyi bu xəbərləri təkzib edib. Onlar bildiriblər ki, Qayana iyulda keçirilən beynəlxalq OPEC seminarına dəvət olunub, lakin OPEC-ə üzv olmaq üçün rəsmi dəvət almayıb. Onun sözlərinə görə, ölkəsi təşkilata üzv olmaq məsələsində maraqlı deyil.
Qayananın vitse-prezidenti Bharrat Caqdeo qeyd edib ki, 2019-cu ildə kommersiya neft hasilatına başladığı gündən dünyanın ən sürətlə böyüyən xam neft istehsalçılarından birinə çevrilən ölkəsi hasilatı artırmağa və mümkün qədər tez bir zamanda yeni operatorları cəlb etməyə çalışır. Amma Qayana OPEC-ə qoşulmaqla neft qiymətlərini saxlamaq üçün təşkilatın dünya üzrə tədarüklərini azaltmaq səylərinə töhfə verməli olacaq.
Bir sözlə, bütün bunlar Azərbaycan üçün də yaxşı nümunədir. Axı, o, OPEC-in tamhüquqlu üzvü olmaqla, bəlkə də, yalnız müəyyən qrup ölkələrə uyğun gələn qaydalarla uyğunlaşmaq məcburiyyətində qalacaq. Neft İxracatçıları Təşkilatı ilə əməkdaşlıq etmək, sərt tələblərə uyğunlaşmadan və ən böyük ölkələrin - “qara qızıl” ixracatçılarının təzyiqi altında olmadan neft qiymətlərini sabitləşdirmək üçün təvazökar səylər göstərmək daha səmərəlidir.

A new of Azerbaijan's co-operation with OPEC unexpectedly emerged right after the June visit of the cartel's Secretary General Haitham Al-Ghais to Baku.
During the 8th OPEC international seminar held on July 5-6 in Vienna, it was reported that Azerbaijan was offered to become a member of the cartel. Mass media made the news public instantly. However, Azerbaijan's Energy Minister Parviz Shahbazov assured that Azerbaijan was not considering an OPEC membership currently.
Al-Ghais said that there was no official invitation, but the cartel welcomes expansion and is currently working on the issue.
Meanwhile, there are more urging issues than joining the OPEC, such as the perspectives of the industry and measures to stabilise oil prices. In Vienna, OPEC+ member countries called on other countries to join the existing deal to reduce oil production.
Comfort zone
The OPEC Seminar is a major event in the international energy calendar, aimed at changing the future of the global energy industry, ensuring its equitable transition to sustainability and addressing the impacts of climate change.
This year's event took place amid increasing global geopolitical events, global economic uncertainty and rising energy demand.
OPEC seminars have been organised since 1969. This time, ministers of OPEC member countries, representatives of other oil producers, heads of international organisations and top managers of the world's largest energy companies came together in the brainstorming session entitled Towards a Sustainable and Inclusive Energy Transition.
The meeting discussed key issues and challenges of the oil and energy industry, including energy transition, energy security, climate change policy, investment, technology and innovation.
In his keynote address at the seminar, Haitham Al-Ghais reiterated the decline in investment in the oil and gas sector, which he believes is due to a misconception about energy efficiency and renewable energy development. "We should do our best to reduce emissions, not to reduce energy. There is a misconception about reducing production and reducing investment in oil and gas, we don't agree with that view. We believe that all sources of energy, including renewable energy, will be needed in the future. There is no single energy source that can do it all by itself," the OPEC Secretary General stated.
According to him, the energy transition must be orderly, inclusive and respond to demands for security for all. "It is important for parties involved in climate negotiations to pause for a moment and look at the big picture," the OPEC secretary general said. He also called for increased investment in oil production to meet future global needs and for the climate agenda to be made "more balanced and fairer".
Saudi Energy Minister, Prince Abdulaziz bin Salman, advised oil market participants not to step out of their "comfort zone", assuring that OPEC+ will continue to address energy issues and challenges, the organisation's actions will become more effective and transparent. "I am very optimistic that OPEC+ will be more efficient and open. I think people should live in their comfort zone; this market will not be abandoned because we are very focused on our work," minister assured.
Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov also touched on the issue of investment in the oil and gas sector, noting that in 2021 it was only $300b compared to $900b annually at the peak. "We should think about the future of the organisation and the future of the industry, given the issues of declining investment in the industry. We need a broader discussion," Shahbazov said.
UAE Energy Minister Suheil Al-Mazroui added that demand for hydrocarbons is increasing. The demand plateau is still a long way off amid growing shortages and diminishing investment.
Al-Mazroui invited other countries to join OPEC+ in order to become useful to the global oil market. He believes that we can be "cautiously optimistic" about oil now, as the demand for hydrocarbons is increasing, but there is not enough investment in the industry.
The minister assured that the OPEC+ measures to reduce production will soon be visible in the market. "Sometimes you have to wait a bit before the results are visible," he said, expressing confidence that the organisation took the appropriate steps.
There were no sensational decisions at the end of the seminar. OPEC energy and oil ministers once again agreed to continue consultations with their counterparts outside the organisation to maintain balance in the oil market. In principle, no new decisions were expected. Apparently,  all member states will focus on the implementation of promises made at the last OPEC+ ministerial meeting to cut oil production on a mandatory and voluntary basis.
By the way, two days before the international seminar, Saudi Arabia announced its intention to extend the voluntary oil cut of 1mbd till August. Thus, in August, Saudi Arabia's oil production volume will remain at around 9mbd.
As mentioned above, this additional voluntary reduction is intended to reinforce the precautionary measures taken by OPEC+ to keep oil markets stable and balanced.
OPEC on search?
The news about Azerbaijan's invitation to OPEC can be explained as a misinterpretation of Mr. Haitham Al-Ghais's statement. This was confirmed by the subsequent reaction of the Azerbaijani side. According to Minister Parviz Shahbazov, Azerbaijan is not considering joining OPEC. "Such issues are occasionally raised (!), but we are not considering membership at present," Shahbazov told reporters.
This means that Azerbaijan does not intend to undertake additional obligations within the OPEC+ format. Baku feels comfortable with the current mechanism of co-operation with OPEC, which makes it possible to make decisions on oil cuts taking into account the country's national interests without tangible damage to its economy.
Al-Ghais refuted the speculations about Azerbaijan's invitation to OPEC circulated on his behalf. He nevertheless noted that the cartel would be happy to expand the membership and was open to all.
"I visited Malaysia, Mexico, Brunei, Azerbaijan, but I did not invite them to become OPEC members. OPEC+ is not a formal organisation. It's an alliance about cooperation. Formally, OPEC+ members (Russia, Azerbaijan, Kazakhstan) are not OPEC members. But of course, they've been with us for seven years, since 2016. It seems that they are already OPEC members," Al-Ghais said.
President of the OPEC conference in 2023, Equatorial Guinea's Minister of Mines and Hydrocarbons, Antonio Ondo, believes that increasing the number of OPEC members will add transparency and predictability to the market.
There are currently 13 OPEC members, mainly from the Middle East, North and West Africa and South America. In the last five years, OPEC has not accepted any new members. However, in the history of the cartel, there were cases when countries left the cartel because of disagreements over the distribution of quotas or some other reason, then returned and left again.
For example, Indonesia suspended its membership in OPEC due to non-compliance with the rules: the country has turned from an oil exporter into an oil importer due to dropping local production.
Ecuador and Qatar were the last to leave the cartel (2019-2020). Ecuador left because it had to pay an annual fee of $2 million and disagreements over the production quotas. Qatar wanted to focus on increasing the production of natural and liquefied gas. In both cases, the loss was small for OPEC, as both countries were not the leading players in the cartel given their oil reserves.
While remaining a member of OPEC, Nigeria has repeatedly complained about quotas even though it cannot achieve them.
The OPEC secretary general himself admitted that some countries are cautious about joining the organisation because of the No Oil Producing and Exporting Cartels Act (NOPEC), which allows the US government to sue OPEC members for antitrust violations.
On the eve of the Vienna meeting, The Wall Street Journal cited a group of unnamed OPEC delegates, who allegedly reported that Saudi Energy Minister Prince Abdulaziz bin Salman and OPEC Secretary General Haitham Al-Ghais had suggested Guyana's membership in the cartel.
OPEC analysts call Guyana one of the drivers of global oil production growth among non-OPEC countries. According to the OPEC estimates, by the end of 2023 the average oil production in the country may reach about 400,000bpd, while two years ago this figure was about 100,000bpd.
Meanwhile, the leadership of Guyana denied the report. They said that the country was invited to the OPEC international seminar in July, but there was no official invitation to become a member of OPEC, and "we are not interested in it" anyway.
Guyana's Vice President Bharrat Jagdeo explained that the country, which has become one of the fastest growing crude oil producers in the world since it began commercial oil production in 2019, is looking to ramp up production as quickly as possible and attract new operators. By joining OPEC, however, Guyana would have to contribute to the organisation's efforts to reduce global supply to support oil prices.
All these factors show a good example for Azerbaijan. After all, with a full OPEC membership, Azerbaijan will have to play by the rules that may suit only a certain group of countries. It is much more effective to cooperate with the organisation and even make modest efforts to stabilise oil prices without being subjected to strict requirements and pressure from the largest oil exporting countries.