Çoxdan gözlənilən dəyişiklik küləyi, nəhayət, Azərbaycanın əfsanəvi futbol klubuna çatıb
Azərbaycanın ən qocaman futbol klubunda köklü dəyişikliyə start verilib. “Region plus” jurnalı dəfələrlə “Neftçi”nin uğursuzluğunun rəhbərliyi bərk əsəbləşdirdiyini yazıb. Gözlənilən an yetişdi. Beş ildən sonra kluba yeni rəhbər təyin edildi.
Yeni rəhbərlər
Ağ-qaralar mövsümü bürünc medalla başa vursa da, bu komanda üçün uğurlu nəticə sayıla bilməz. Ağ-qaraları yalnız çempionluq razı salır. Azərbaycan Kubokunun finalında “Qəbələ”yə uduzan “Neftçi”də qısa zamanda məşqçi və rəhbərliyin istefaya göndəriləcəyi bildirilirdi. Proqnozlar doğruldu. 2018-ci ildən komandaya rəhbərlik edən Kamran Quliyev işindən azad olundu. Rumıniyalı baş məşqçi Laurentsiu Regekampf təzminat ödənilməklə istefaya göndərildi.
Artıq komandada prezident postu olmayacaq. Bundan sonra “Neftçi”ni baş direktor idarə edəcək. Bu vəzifə Fərrux Mahmudova həvalə olunub. Son aylar Azərbaycan Basketbol Federasiyasında icraçı direktor kimi çalışan Fərrux Mahmudov bundan sonra “Neftçi“ni idarə edəcək.
Ağ-qaraların yeni məşqçisi isə ötənlərin tanınmış futbolçusu Adrian Mutu oldu. Əvvəlcə Türkiyənin tanınmış veteran futbolçusu, hazırda isə məşqçi kimi çalışan Sərgən Yalçınla danışıqlar aparan “Neftçi” istəyinə çatmadı. Ağ-qaralar dərhal axtarışa başlayaraq Mutu ilə müqavilə imzaladı.
Yeni baş məşqçi münasibətləri rəsmiləşdirəndən sonra təəssüratlarını jurnalistlərlə bölüşüb: “Neftçi" ilə danışıqlar bir neçə həftə əvvəl başladı. Uzun sürən danışıqlardan sonra Bakıya gəlməyə qərar verdim. Zəng gəldikdən sonra komanda haqqında daha dərindən araşdırmalara başladım və "Neftçi"nin klub olaraq nə anlam verdiyimi öyrəndim. Klubu çox bəyənirəm, bilirəm ki, ölkənin ən çılğın azarkeş qrupunda malik böyük komandadır. Hər şeydən çox cəlb edən isə təklif olunan layihə oldu”.
Mutu: “200 faiz işləməyə hazıram”
Mutu ondan əvvəl "Neftçi"yə rəhbərlik edən Laurentsiu Regekampfla münasibətlərindən söz açıb. O, həmyerlisi ilə Bakı klubu haqda danışdığını söyləyib: "Regekampfla uzun müddətdir, dostuq. Eyni zamanda da millinin şərəfini qorumuşuq. Ondan "Neftçi" haqqında soruşdum və cavabında olduqca yaxşı informasiyalar verdi. Amma ətraflı danışmadıq, çünki şəxsən araşdırmaq istədim. Çalışacağam ki, məndən əvvəl baş verənlər unudulsun. Yeni layihəyə başlayırıq. Burada olduğum üçün xoşbəxtəm və uğurlar qazanmaq üçün istəkliyəm. Əminliklə deyə bilərəm ki, uğurlar üçün 200 faiz işləməyə hazıram”.
Mütəxəssis komandanın mövcud durumuna da toxunub. O, zamana ehtiyaclarının olduqlarını bildirib: “Üzərimizdə işləməli olduğumuz çox şey var. Bu, olduqca vacibdir. Bizim çox böyük istəyimiz var. Hansı mövqeyə oyunçuların tələb olunduğu ilə bağlı danışmaq tezdir. Zamana ehtiyacım var, düzgün dəyərləndirməliyəm. Yeni oyunçular lazımdır. Çünki qarşıda Konfrans Liqası da daxil olmaqla bir neçə yarış var. Sağlam rəqabət aparmaq üçün geniş heyətimiz olmalıdır. Bu çağırışa yüz faiz yazıram. Baxmayaraq ki, 7 il məşqçilik, 20 ildən də çox futbolçu karyeram var. Futbol oynamağa başlayanda evimi tərk edəndən sonra bir çox ölkə və mədəniyyətlə tanış olmuşam. Bu baxımdan özümü bəxtəvər hesab edirəm. "Neftçi"yə uyğunlaşmaqda problemim olmayacaq. Ona görə bayaq da qeyd etdim ki, bura istirahət etməyə gəlməmişəm, qələbələr üçün buradayam. "Neftçi"ni layiq olduğu yerə qaldırmağa hazıram".
Rumıniyalı məşqçi təzyiqdən qorxmadığını və döyüşkən komanda yaratmaq istədiyini qeyd edib: "Azarkeşlərlə dediyim əlaqə nəticələrlə gələcək. "Neftçi" Azərbaycanın ən böyük klubudur. Qərarımı verəndə hansı təzyiqlərlə üzləşəcəyimdən xəbərim var idi. Qorxmuram, təzyiq məni işimə daha çox kökləyir. Ümid edirəm ki, futbolçular da belədir. Təzyiqdən qaçmaq lazım deyil. Bütün böyük klublarla belə hallar olur. Bunun üçün meydanda bütün gücünü qoymalısan”.
Mahmudov: “Neftçi”də yeni dövr
“Neftçi”nin yeni prezidenti Fərrux Mahmudov da gələcəklə bağlı planlarından danışıb: “Neftçi” böyük azarkeş kütləsinə malik olan flaqman klubunda belə vəzifə daşımaq çox böyük məsuliyyətdir. Bu, adi bir klub deyil. Uşaqlıqdan gözümüzü açıb bu kluba azarkeşlik etmişik. Klubun uğurunda və uduzan vaxtlarında hər zaman yanında olmuşuq. Hal-hazırda klub xoşagəlməz günlərindən birini yaşayır. Amma inanıram ki, bu müvəqqətidir. Gördüyünüz kimi, komanda yenilənir, fikirlər dəyişilir, idarəetmə fərqlənir. Bu uğura aparacaq bir yoldur. Bir az səbir edək, hər şey öz yoluna düşəcək və klub yenidən öz parlaq günlərini qaytaracaq.
Azarkeşlərimizi sevindirmək bizim borcumuzdur. Klub rəhbəri olaraq buradan azarkeşlərimizə səslənmək istəyirəm. “Neftçi” üçün yeni dövr başlayıb, bu dövr bir neçə yenilik gətirəcək. Bu, vaxt aparan prosesdir, xahişim odur ki, bizimlə olun. Bizim ürək döyüntülərimiz sizin ürək döyüntülərinizlə bir ritmdə olmalıdır. Siz bizi, biz sizi hiss etməliyik. İdman idarəetmə komandası öz işini peşəkar şəkildə görür. Artıq bildiyiniz kimi, komandada yeni baş məşqçi, məşqçilər korpusu, futbolçular var”.
Qeyd edək ki, “Neftçi” rəhbərliyində digər şəxslərin də istefaya göndəriləcəyi, Müşahidə Şurasının üzvlərinin dəyişdiriləcəyi gözlənilir. Klubun yeni idarəçiləri komandanın əvvəlki əzəmətini qaytarmağa çalışacağını deyib. Əsas hədəf avrokuboklarda layiqli çıxış edən “Neftçi”ni formalaşdırmaqdır. Əminliklə söyləmək olar ki, Adrian Mutu ilə “Neftçi”nin yeni mövsümü rəngarəng mübarizə vəd edir. Yeni mövsüm isə avqustun 4-də başlayacaq.

The oldest football club in Azerbaijan has launched a series of radical changes. We have previously covered the dissatisfaction of FC Neftchi's chiefs with the constant failures of their club. Now the long-awaited moment has come. New people will lead the club after after five years.
New chiefs
In fact, the Black-n-Whites finished the season with a bronze medal. However, it is hard to call it a successful final for the team but championship. After losing in the Azerbaijan Cup final to FC Gabala, Neftchi announced the resignation of its coach and management. Fans' predictions came true. Kamran Guliyev, president of the club since 2018, was relieved of his duties. The team will no longer have the post of president. It will be managed by a general director instead. Thus, the new general director of the team is Farrukh Mahmudov, who has been the executive director of the Azerbaijan Basketball Federation for the last few months.
Romanian head coach Laurentiu Reghecampf also resigned with compensation. From now on, the new coach of Neftchi is the famous Romanian footballer Adrian Mutu. Neftchi initially negotiated with another famous footballer, a veteran of Turkish Besiktas FK Sergen Yalcin, but did not succeed. The search for a new candidate ended with the signing of a contract with Mutu.
Mutu shared his impressions with journalists: "Negotiations with Neftchi started a few weeks ago. After I got the call, I started to study its history, learned about Neftchi as a club. I like it very much, it is a great team with a large number of fans in the country. The proposed project attracted me."
Mutu: "Ready to work 200%".
Adrian Mutu shared his views on his fellow compatriot Reghecampf: "We have been friends for a long time. We have played for our country. I asked him about Neftchi, and he gave me good information. But we did not go into details, because I want to tackle everything myself. I will try to forget everything that happened before me. We are starting a new project. I am happy to be here, and I wish everyone good luck. I can confidently say that I am ready to work 200% for success."
The new head coach also touched upon the current state of the team. He believes time is needed to improve the situation: "We have a lot to do. It's pretty important. We have big ambitions. It's too early to talk about the positions of players. I need time to make a proper assessment. We need new players, as there are several tournaments ahead, including the Conference League. We need to have a wide roster for healthy competition. I have 7 years of coaching and over 20 years of career as a player. I have gained extensive experience in many countries and cultures since I started playing football and left my home country. I think I am lucky in this respect. I won't have any problems adapting to Neftchi. I did not come here to rest, I am here to win. I am ready to raise Neftchi to the level it deserves."
The Romanian coach said he was not afraid of pressure and wants to build a great team: "My contact with fans will bring results. Neftchi is the biggest club in Azerbaijan. When I made my decision, I knew what pressure I would face. I am not afraid of difficulties, it helps me to focus on my work even more. I hope that the players will do, too. There is no need to avoid pressure. It happens in all big clubs. It is important to do the best on the field."
Mahmudov: new era of Neftchi
The newly appointed president of Neftchi, Farrukh Mahmudov, also shared his plans for the future: "I understand the responsibility of the assumed position in the flagship club with a large fan base. This is not an ordinary club. We have been fans of Neftchi since early childhood. We have always been supportive of the team both in good and hard times. Currently, Neftchi is going through difficult days. But I believe that it is temporary. We have an updated team with different opinions and restructured management. This is the way to succeed. Let's be patient, everything will fall into place and the club will play in full force again.
"It is our duty to please our fans. As the new head of the club, I would like to address them. Neftchi is entering a new era, which will bring innovations. It is a labour-intensive process, so please be with us. Our hearts should beat in the same rhythm. You must feel us and we must feel you. The management team does its job professionally. As you already know, the team has a new head coach, coaching staff, and players."
Other resignations are expected in the management of Neftchi, as well, including in the composition of the supervisory board. New leaders of the club promised that they would try to return the team to its former glory. The main goal is to make Neftchi a team that will be able to perform in European championships. It is safe to say that the new season with Adrian Mutu, which starts on August 4, promises a beautiful competition.